Diaľničná známka

Všetky podstatné informácie o diaľničnej známke, jej cene a platnosti.

Diaľničná známka je poplatok za užívanie vymedzených úsekov diaľnic a rýchlostných ciest, ktorý je viazaný na určité časové obdobie bez ohľadu na prejdenú vzdialenosť, resp. počet jázd. Diaľničné známky na Slovensku sú už dnes výhradne v elektronickej podobe. Majú rozličnú platnosť, sú určené pre rôzne typy vozidiel a môžete ich získať viacerými spôsobmi. Všetko potrebné o diaľničných známkach na Slovensku sme pre vás zhrnuli v nasledujúcich riadkoch.


Diaľničná známka Slovensko: doba platnosti známky

Zákon č. 488/2013 Z. z. o diaľničnej známke definuje niekoľko základných typov diaľničných známok podľa ich platnosti:


 • ročná diaľničná známka - platná od 1. januára príslušného kalendárneho roka do 31. januára nasledujúceho kalendárneho roka,
 • 365-dňová diaľničná známka - platná 365 dní vrátane dňa určeného užívateľom vymedzených úsekov ciest,
 • 30-dňová diaľničná známka - platná 30 dní vrátane dňa určeného užívateľom vymedzených úsekov ciest,
 • 10-dňová diaľničná známka - platná 10 dní vrátane dňa určeného užívateľom vymedzených úsekov ciest.


Zákon uvádza, že ak bola diaľničná známka s mesačnou platnosťou alebo diaľničná známka s 10-dňovou platnosťou zakúpená v decembri, táto diaľničná známka platí aj v januári nasledujúceho roka, a to do konca jej platnosti.


Diaľničná známka: cena pre jednotlivé typy vozidiel

Ceny diaľničných známok sú stanovené prostredníctvom nariadenia vlády Slovenskej republiky "č. 410/2014 Z. z., ktorým sa ustanovuje výška úhrady diaľničnej známky za užívanie vymedzených úsekov diaľnic a rýchlostných ciest v platnom znení.


Ceny za užívanie vymedzených úsekov diaľnic a rýchlostných ciest sú určené zvlášť pre


 • vozidlá - dvojstopové motorové vozidlá alebo jazdné súpravy s celkovou hmotnosťou do 3,5 t a dvojstopové motorové vozidlá kategórie M1, bez ohľadu na ich najväčšiu technicky prípustnú celkovú hmotnosť,


 • prípojné vozidlá - dvojstopové jazdné súpravy tvorené motorovým vozidlom kategórie M1, N1 vrátane subkategórií týchto vozidiel a prípojným vozidlom kategórie O1 a O2 vrátane subkategórií týchto vozidiel, ak súčet najväčšej technicky prípustnej celkovej hmotnosti motorového vozidla a najväčšej technicky prípustnej celkovej hmotnosti prípojného vozidla je nad 3,5 t.


Platnosť diaľničnej známkyCena pre vozidláCena pre prípojné vozidlá

Kalendárny rok

60 €


60 €


365 dní


60 €


60 €


1 mesiac


17 €


17 €


10 dní


12 €


12 €


Ceny diaľničných známok pre vozidlá a prípojné vozidlá

Zdroj:  Nariadenie vlády č. 410/2014 Z.z.Diaľničná známka musí byť podľa zákona uhradená pre vozidlo a v prípade jazdnej súpravy, ktorej najväčšia technicky prípustná hmotnosť je nad 3,5 tony, aj pre prípojné vozidlo. Ak teda jazdíte s malým prípojným vozíkom, postačí vám diaľničná známka pre vozidlo. Pre obytný príves si však musíte zaplatiť zvlášť aj diaľničnú známku pre prípojné vozidlo.


Motocykle môžu aj po diaľniciach jazdiť bez diaľničnej známky. Podľa zákona sú od poplatku oslobodené. Platí to však len pre motocykle na dvoch kolesách.


Náš TIP:

Prehľad vozidiel, ktoré sú oslobodené od úhrady diaľničnej známky, nájdete na stránke eznamka.sk.


Známku musíte, prirodzene, uhradiť ešte predtým, ako začnete používať spoplatnené úseky ciest. V opačnom prípade vám hrozí pokuta vo výške 150 eur. Ak ju uhradíte do 15 dní, zaplatíte o 50 eur menej. Jednému vozidlu môže byť pritom pokuta udelená najviac jedenkrát mesačne. Zaujímavé však je, že pokute sa môžete vyhnúť, ak si diaľničnú známku zakúpite dodatočne v ten istý deň, kedy ste spoplatnený úsek použili.


E-znamka: Ako ju môžete získať?

Elektronickú diaľničnú známku môžete kúpiť niekoľkými spôsobmi:

#1 Diaľničná známka online - cez elektronické obchodné kanály


Náš tip:

Mobilnú aplikáciu eznamka si môžete stiahnuť na Google Play alebo v  App Store.

#2 Diaľničná známka v predajniach - v sieti obchodných miest

 • vybrané čerpacie stanice - označené logom eznamka,

 • samoobslužné zariadenia na hraničných prechodoch.

Náš TIP

Zoznam obchodných miest a samoobslužných zariadení s možnosťou výberu podľa typu a lokality nájdete na stránke eznamka.sk.


Diaľničnú známku môžete uhradiť:


 • platobnou kartou - pri nákupe cez portál a mobilnú aplikáciu, v obchodných miestach a v samoobslužných zariadeniach,

 • v hotovosti - v obchodných miestach.Po zaplatení známky dostanete potvrdenie o úhrade diaľničnej známky, ktorá slúži ako doklad o jej úhrade a zároveň identifikuje vozidlo (typ, EČV, krajina registrácie vozidla), typ a platnosť diaľničnej známky.

Diaľničné známky ako benefit k poisteniu

Niektoré poisťovne poskytujú k povinnému zmluvnému poisteniu (PZP) alebo havarijnému poisteniu zaujímavý benefit - diaľničnú známku zdarma. Pri porovnávaní poistenia si preto preverte, či ju v poisťovni môžete získať bezplatne.


Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %

Spoplatnené úseky ciest

Prostredníctvom diaľničnej známky platíte sa užívanie týchto vymedzených úsekov diaľnic a rýchlostných ciest:

D1

Bratislava, Vajnory - Lietavská Lúčka


185 km


D1

Dubná Skala - Turany


17 km


D1

Ivachnová - Bidovce


186 km

D2

Brodské (SK/CZ) - Bratislava, Lamač


55 km

D2

Bratislava, Pečňa - Čunovo (SK/HU)


15,8 km

D3

Hričovské Podhradie - Žilina, Brodno


13 km

D3

Čadca, Bukov - Skalité (SK/PL)


21 km

D4

Jarovce (SK/AT) - Bratislava, Jarovce


2 km

D4

Bratislava, Jarovce - Bratislava, Petržalka


2,2 km

D4

Bratislava, Petržalka - Bratislava, Juh


4,3 km

D4

Bratislava, Juh - Ivanka, Západ

15,1 km

D4

Ivanka, Západ - Bratislava, Vajnory


2,5 km

D4

Bratislava, Vajnory - Bratislava, Rača


1,6 km

R1

Trnava - Banská Bystrica, Kremnička


158 km

R1A

Nitra, Západ - Nitra, Kynek


2 km

R2

Lovčica, Trubín - Žiar nad Hronom


5 km

R2

Zvolen, Západ - Zvolen, Centrum


3 km

R2

Zvolen, Východ - Kriváň


18 km

R2

Mýtna - Lovinobaňa, Tomášovce


13,3 km

R4

Košice, Juh - Milhosť (SK/HU)


14 km

R6

Púchov, Juh - Dolné Kočkovce


1 km

R7

Bratislava, Slovnaftská - Bratislava, Juh


6 km

R7

Bratislava, Juh - Holice


25,2 km

Elektronická diaľničná známka sa vzťahuje výhradne na používanie vymedzených úsekov diaľnic a rýchlostných ciest v rámci Slovenskej republiky. Ak cestujete do zahraničia, diaľničná známka na Slovensko vám už nebude stačiť. Tento typ diaľničných známok sa však používa napríklad aj v Rakúsku, Maďarsku či Českej republike. V Chorvátsku sa vyberajú diaľničné poplatky podľa dĺžky použitého úseku prostredníctvom mýta. Pred cestou si preverte mieste podmienky a možnosti, ako ušetriť.Užitočná rada na záver

Prostredníctvom internetového portálu eznamka.sk alebo mobilnej aplikácie si môžete diaľničnú známku nielen zakúpiť, ale aj skontrolovať jej platnosť. Ak pri kúpe známky vyplníte e-mailovú adresu alebo telefónne číslo, systém vám tri dni pred koncom platnosti diaľničnej známky pošle upozornenie.Čítajte náš blog a zistite viac

 • Jadranské more v Chorvátsku
  24. mája 2023|Daniel Výcha
  Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

  Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

 • lietadlo v oblakoch
  14. mája 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ceny poistenia pri ceste do zahraničia

  Chystáte sa na cestu mimo Slovenska a nechcete zbytočne riskovať? Mnohí na poistenie pri krátkom výlete do zahraničia zabúdajú alebo ho dokonca z dôvodu šetrenia peňazí nechcú. V tomto článku nájdete porovnanie cien cestovného poistenia, ktoré vám ukáže, že jeho vybavenie sa naozaj oplatí.


 • kam_na_dovolenku_
  29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

  Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • dovolená a brigáda v letních dnech
  21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

  Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

 • obsah autolekárničky
  17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

  V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

 • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

  Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

 • dopravná nehoda
  07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

  Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

 • let-letadlem
  31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

  Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

 • povinna-vybava-motorka
  28. marca 2023|Daniel Výcha
  Povinná výbava pre motocykle

  Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.