Diaľničná známka

Všetky podstatné informácie o diaľničnej známke, jej cene a platnosti.

Diaľničná známka je poplatok za užívanie vymedzených úsekov diaľnic a rýchlostných ciest, ktorý je viazaný na určité časové obdobie bez ohľadu na prejdenú vzdialenosť, resp. počet jázd. Diaľničné známky na Slovensku sú už dnes výhradne v elektronickej podobe. Majú rozličnú platnosť, sú určené pre rôzne typy vozidiel a môžete ich získať viacerými spôsobmi. Všetko potrebné o diaľničných známkach na Slovensku sme pre vás zhrnuli v nasledujúcich riadkoch.


Diaľničná známka Slovensko: doba platnosti známky

Zákon č. 488/2013 Z. z. o diaľničnej známke definuje niekoľko základných typov diaľničných známok podľa ich platnosti:


 • ročná diaľničná známka - platná od 1. januára príslušného kalendárneho roka do 31. januára nasledujúceho kalendárneho roka,
 • 365-dňová diaľničná známka - platná 365 dní vrátane dňa určeného užívateľom vymedzených úsekov ciest,
 • 30-dňová diaľničná známka - platná 30 dní vrátane dňa určeného užívateľom vymedzených úsekov ciest,
 • 10-dňová diaľničná známka - platná 10 dní vrátane dňa určeného užívateľom vymedzených úsekov ciest.


Zákon uvádza, že ak bola diaľničná známka s mesačnou platnosťou alebo diaľničná známka s 10-dňovou platnosťou zakúpená v decembri, táto diaľničná známka platí aj v januári nasledujúceho roka, a to do konca jej platnosti.


Diaľničná známka: cena pre jednotlivé typy vozidiel

Ceny diaľničných známok sú stanovené prostredníctvom nariadenia vlády Slovenskej republiky "č. 410/2014 Z. z., ktorým sa ustanovuje výška úhrady diaľničnej známky za užívanie vymedzených úsekov diaľnic a rýchlostných ciest v platnom znení.


Ceny za užívanie vymedzených úsekov diaľnic a rýchlostných ciest sú určené zvlášť pre


 • vozidlá - dvojstopové motorové vozidlá alebo jazdné súpravy s celkovou hmotnosťou do 3,5 t a dvojstopové motorové vozidlá kategórie M1, bez ohľadu na ich najväčšiu technicky prípustnú celkovú hmotnosť,


 • prípojné vozidlá - dvojstopové jazdné súpravy tvorené motorovým vozidlom kategórie M1, N1 vrátane subkategórií týchto vozidiel a prípojným vozidlom kategórie O1 a O2 vrátane subkategórií týchto vozidiel, ak súčet najväčšej technicky prípustnej celkovej hmotnosti motorového vozidla a najväčšej technicky prípustnej celkovej hmotnosti prípojného vozidla je nad 3,5 t.


Platnosť diaľničnej známkyCena pre vozidláCena pre prípojné vozidlá

Kalendárny rok

60 €


60 €


365 dní


60 €


60 €


1 mesiac


17 €


17 €


10 dní


12 €


12 €


Ceny diaľničných známok pre vozidlá a prípojné vozidlá

Zdroj:  Nariadenie vlády č. 410/2014 Z.z.Diaľničná známka musí byť podľa zákona uhradená pre vozidlo a v prípade jazdnej súpravy, ktorej najväčšia technicky prípustná hmotnosť je nad 3,5 tony, aj pre prípojné vozidlo. Ak teda jazdíte s malým prípojným vozíkom, postačí vám diaľničná známka pre vozidlo. Pre obytný príves si však musíte zaplatiť zvlášť aj diaľničnú známku pre prípojné vozidlo.


Motocykle môžu aj po diaľniciach jazdiť bez diaľničnej známky. Podľa zákona sú od poplatku oslobodené. Platí to však len pre motocykle na dvoch kolesách.


Náš TIP:

Prehľad vozidiel, ktoré sú oslobodené od úhrady diaľničnej známky, nájdete na stránke eznamka.sk.


Známku musíte, prirodzene, uhradiť ešte predtým, ako začnete používať spoplatnené úseky ciest. V opačnom prípade vám hrozí pokuta vo výške 150 eur. Ak ju uhradíte do 15 dní, zaplatíte o 50 eur menej. Jednému vozidlu môže byť pritom pokuta udelená najviac jedenkrát mesačne. Zaujímavé však je, že pokute sa môžete vyhnúť, ak si diaľničnú známku zakúpite dodatočne v ten istý deň, kedy ste spoplatnený úsek použili.


E-znamka: Ako ju môžete získať?

Elektronickú diaľničnú známku môžete kúpiť niekoľkými spôsobmi:

#1 Diaľničná známka online - cez elektronické obchodné kanály


Náš tip:

Mobilnú aplikáciu eznamka si môžete stiahnuť na Google Play alebo v  App Store.

#2 Diaľničná známka v predajniach - v sieti obchodných miest

 • vybrané čerpacie stanice - označené logom eznamka,

 • samoobslužné zariadenia na hraničných prechodoch.

Náš TIP

Zoznam obchodných miest a samoobslužných zariadení s možnosťou výberu podľa typu a lokality nájdete na stránke eznamka.sk.


Diaľničnú známku môžete uhradiť:


 • platobnou kartou - pri nákupe cez portál a mobilnú aplikáciu, v obchodných miestach a v samoobslužných zariadeniach,

 • v hotovosti - v obchodných miestach.Po zaplatení známky dostanete potvrdenie o úhrade diaľničnej známky, ktorá slúži ako doklad o jej úhrade a zároveň identifikuje vozidlo (typ, EČV, krajina registrácie vozidla), typ a platnosť diaľničnej známky.

Diaľničné známky ako benefit k poisteniu

Niektoré poisťovne poskytujú k povinnému zmluvnému poisteniu (PZP) alebo havarijnému poisteniu zaujímavý benefit - diaľničnú známku zdarma. Pri porovnávaní poistenia si preto preverte, či ju v poisťovni môžete získať bezplatne.


Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %

Spoplatnené úseky ciest

Prostredníctvom diaľničnej známky platíte sa užívanie týchto vymedzených úsekov diaľnic a rýchlostných ciest:

D1

Bratislava, Vajnory - Lietavská Lúčka


185 km


D1

Dubná Skala - Turany


17 km


D1

Ivachnová - Bidovce


186 km

D2

Brodské (SK/CZ) - Bratislava, Lamač


55 km

D2

Bratislava, Pečňa - Čunovo (SK/HU)


15,8 km

D3

Hričovské Podhradie - Žilina, Brodno


13 km

D3

Čadca, Bukov - Skalité (SK/PL)


21 km

D4

Jarovce (SK/AT) - Bratislava, Jarovce


2 km

D4

Bratislava, Jarovce - Bratislava, Petržalka


2,2 km

D4

Bratislava, Petržalka - Bratislava, Juh


4,3 km

D4

Bratislava, Juh - Ivanka, Západ

15,1 km

D4

Ivanka, Západ - Bratislava, Vajnory


2,5 km

D4

Bratislava, Vajnory - Bratislava, Rača


1,6 km

R1

Trnava - Banská Bystrica, Kremnička


158 km

R1A

Nitra, Západ - Nitra, Kynek


2 km

R2

Lovčica, Trubín - Žiar nad Hronom


5 km

R2

Zvolen, Západ - Zvolen, Centrum


3 km

R2

Zvolen, Východ - Kriváň


18 km

R2

Mýtna - Lovinobaňa, Tomášovce


13,3 km

R4

Košice, Juh - Milhosť (SK/HU)


14 km

R6

Púchov, Juh - Dolné Kočkovce


1 km

R7

Bratislava, Slovnaftská - Bratislava, Juh


6 km

R7

Bratislava, Juh - Holice


25,2 km

Elektronická diaľničná známka sa vzťahuje výhradne na používanie vymedzených úsekov diaľnic a rýchlostných ciest v rámci Slovenskej republiky. Ak cestujete do zahraničia, diaľničná známka na Slovensko vám už nebude stačiť. Tento typ diaľničných známok sa však používa napríklad aj v Rakúsku, Maďarsku či Českej republike. V Chorvátsku sa vyberajú diaľničné poplatky podľa dĺžky použitého úseku prostredníctvom mýta. Pred cestou si preverte mieste podmienky a možnosti, ako ušetriť.Užitočná rada na záver

Prostredníctvom internetového portálu eznamka.sk alebo mobilnej aplikácie si môžete diaľničnú známku nielen zakúpiť, ale aj skontrolovať jej platnosť. Ak pri kúpe známky vyplníte e-mailovú adresu alebo telefónne číslo, systém vám tri dni pred koncom platnosti diaľničnej známky pošle upozornenie.Čítajte náš blog a zistite viac

 • Kľúče od nového auta
  23. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
  Auto na splátky v roku 2024: Aké sú podmienky?

  Rozhodli ste sa pre kúpu nového auta? Predtým, ako si vyberiete značku a typ vozidla, zamyslite sa nad dôležitejšou otázkou. Z čoho budete kúpu auta financovať? Alternatív, vďaka ktorým si môžete kúpiť nové auto, je viacero. Ktorá z nich bude pre vás tou navýhodnejšou?

 • Zhorené staré auto
  22. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
  Šrotovné na autá: Ako funguje? Bude aj v roku 2024?

  Finančný príspevok na auto sa na Slovensku v minulosti objavil už niekoľkokrát. Mimoriadne populárne bolo predovšetkým tzv. šrotovné, kde bol príspevok na auto podmienený likvidáciou starého vozidla. Ako vlastne proces šrotovania vozidla prebieha? A kedy bude šrotovné na autá opäť? Čítajte ďalej, všetko podstatné sme pre vás spísali v nasledujúcich riadkoch.

 • pneu4
  27. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Jarné prezúvanie pneumatík: Ako na to?

  Hoci slovenské zákony prezutie zimných pneumatík na letné vyslovene neprikazujú, predsa je vhodné myslieť na jar aj na túto povinnosť. Viete, kedy je ten správny čas na výmenu pneumatík? Závisí to nielen od počasia, ale aj od legislatívnych opatrení. Tie sa, navyše, líšia aj v jednotlivých krajinách. Prečítajte si výber najdôležitejších informácií, ktoré potrebujete vedieť.

 • pohár whisky a kľúče od auta na stole
  29. februára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Alkohol za volantom doma a v zahraničí: Aké sú limity a pokuty?

  Na Slovensku sa uplatňuje nulová toleranciu alkoholu za volantom. Ak nafúkate viac ako jedno promile, dopúšťate sa trestného činu, pri ktorom vám okrem odobratia vodičáku hrozí aj odňatie slobody. Existujú však krajiny, kde sa nejaké to pivko alebo pohár vína toleruje. Aké limity a pokuty sú v jednotlivých krajinách?

 • biele auto na ceste bez EČV
  22. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Zrušenie PZP pri predaji vozidla

  Predávate auto, ale stále máte platné povinné zmluvné poistenie? Čo by ste mali urobiť, ak do konca poistného obdobia ostáva ešte pár mesiacov? Dostanete zaplatené peniaze späť? Zisťovali sme odpovede za vás.

 • ruka na volante
  Máte najlacnejšie PZP?

  Ako naznačuje samotný názov, povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné. Uzatvorené ho musí mať každý majiteľ motorového vozidla. A čo vy, platíte za PZP málo alebo veľa? Odpoveď na túto otázku nemusí byť jednoznačná. Cena PZP sa totiž odvíja od množstva parametrov.

 • autá na parkovisku bez EČV
  20. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  EČV na Slovensku: Zmeny v roku 2023

  V roku 2023 vstúpili do platnosti nové pravidlá pre evidenčné čísla vozidiel na Slovensku. Okrem iného sa zaviedli prenositeľnosť a nový formát značky. V nasledujúcich riadkoch si tieto zmeny rozoberieme bližšie. Pozrieme sa aj na to, čo môžeme v oblasti EČV očakávať v budúcom roku.

 • dálnice-Slovensko
  13. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Všetko, čo potrebujete vedieť o diaľničnej známke pre rok 2024

  Diaľničné známky sú jednou z povinností, ktoré musíte splniť, ak chcete využívať určité spoplatnené cestné úseky. Okrem Slovenska sa s nimi stretnete aj v mnohých ďalších krajinách, ako sú napríklad Česko, Maďarsko a Rakúsko. Koľko stoja pre rok 2024 jednotlivé diaľničné známky u nás a v zahraničí a aká je ich platnosť?

 • 24. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  PZP: Ako funguje pripoistenie v prípade zrážky so zverou?

  Stret so zverou je nepríjemná udalosť, ktorej sa v mnohých prípadoch nedá vyhnúť. Riziko sa zvyšuje najmä s príchodom zimných mesiacov, ale to neznamená, že srnka alebo zajac nemôžu skočiť do cesty aj počas jari alebo leta. Slovenské poisťovne poskytujú vodičom pripoistenie na zrážku so zverou, ktoré prináša viaceré výhody. Aké sú to výhody a koľko takáto služba stojí?

 • biele auto na ceste
  16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako zmeniť poisťovňu PZP?

  Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.