dopravná nehoda

Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

7. 4. 2023
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

Dopravná nehoda v zahraničí: Ako postupovať?

Dopravné nehody v zahraničí sú veľmi nepríjemný problém. Stretnúť sa s ním nechce nikto z nás. Netreba však pred ním zatvárať oči. Je potrebné myslieť na úplne všetko, čo sa na cestách môže stať.

Ak by ste sa do takejto situácie dostali, zachovajte pokoj a riaďte sa týmito jednoduchými pokynmi: 

#1 Zistite zdravotný stav cestujúcich 

Prvý krok je totožný s tým, ktorý musíte urobiť aj na slovenských cestách. Po náraze alebo akejkoľvek inej nehode skontrolujte zdravotný stav všetkých cestujúcich. Zistite, či nepotrebujú prvú pomoc, prípadne či sa im nezíde asistencia pri vystupovaní z auta. 

Ak je každý v poriadku, môžete prejsť na druhý krok. Naopak, ak niekto potrebuje prvú pomoc, čo najskôr mu ju poskytnite.

#2 Označte miesto nehody 

Miesto nehody musí byť označené výstražným trojuholníkom, a to bez ohľadu na to, či ste na diaľnici, kde zaberáte časť jazdného pruhu alebo niekde na odpočívadle. Ostatní vodiči musia už z diaľky vidieť, že sa na mieste, cez ktoré prechádzajú, niečo stalo

Trojuholník, ktorý je spravidla súčasťou povinnej výbavy auta aj v zahraničí, musí byť postavený minimálne 50 metrov od nehodymusí byť postavený minimálne 50 metrov od nehody na viditeľnom mieste. Na diaľnici alebo rýchlostnej ceste je to najmenej 100 metrov za vozidlom. Vy sami si oblečte reflexnú vestu si oblečte reflexnú vestu. Tú by mali mať oblečenú aj ostatní ľudia, ktorí opustili auto - záleží od požiadaviek na reflexný odev v danej krajine. 


#3 Privolajte políciu #3 Privolajte políciu 

V niektorých krajinách je nutné, aby ste pri dopravnej nehode zavolali políciuV niektorých krajinách je nutné, aby ste pri dopravnej nehode zavolali políciu, v iných nie. Pre istotu však tak urobte. Polícia je dôležitá tiež na to, aby vám spísala protokol. Bez toho by ste sa nemuseli dostať cez hranice. Protokol si vždy dobre prečítajte, aby opisoval všetky podrobnosti nehody. 

V prípade, že by ste nerozumeli jazyku krajiny, zavolajte na zastupiteľstvo Slovenskej republiky. Väčšina okolitých krajín ho má. Ak by sa tam nenachádzalo, kontaktujte zastupiteľstvo iného členského štátu. Pomôcť vám dokážu napríklad české zastupiteľstvá. 

V krajinách, kde sa polícia na miesto činu nemusí privolať, sa niekedy stane, že sa jednoducho nedostaví. Práve preto si urobte čo najpodrobnejšiu fotodokumentáciu vozidlaurobte čo najpodrobnejšiu fotodokumentáciu vozidla po nehode. Môžete spraviť aj video.

Následne vypíšte Európsky záznam o dopravnej nehode. Ide o medzinárodné tlačivo a v každej krajine má rovnakú formu. Jednu časť musí vyplniť vinník a druhú poškodený. Spravidla poskytne tlačivo vinník poškodenému. Ak by ste boli poškodeným, no vinník tlačivo nemá, vypýtajte si od neho meno, priezvisko, číslo poistnej zmluvy, informácie o poisťovni, EČV, číslo zelenej karty a adresu trvalého pobytu. 

policajt rieši nehodu auta

#4 Kontaktujte asistenčnú službu svojej poisťovne 

Pri nehode v zahraničí oceníte viac ako kedykoľvek predtým asistenčné službyasistenčné služby jednotlivých poisťovní. Či už sú súčasťou balíka vášho PZP alebo máte asistenčné služby v rámci uzatvoreného havarijného poistenia, pomôžu vám s otázkami ohľadom potrebnej dokumentácie po nehode, odťahu nepojazdného vozidla či zabezpečenia náhradného vozidla. Poradia vám, či v danej krajine máte alebo nemáte k nehode volať políciu. Pri nehode v zahraničí vám tiež vedia zabezpečiť tlmočníka či pomôcť s právnymi službami. 

Poisťovňu musíte kontaktovať aj po návrate na Slovensko. Do 30 dní je potrebné nahlásiť škodovú udalosť.  Poisťovni, kde máte uzatvorené povinné zmluvné poistenie alebo havarijné poistenie, predložte všetky dokumenty. Okrem správy o nehody dodajte tiež fotografie a videá. Ak bola na mieste polícia, pridajte aj protokol od nej. 

Bez PZP ani na krok 

Povinné zmluvné poistenie je povinné zo zákona. Musí ho mať uzatvorené úplne každé auto pohybujúce sa po pozemných komunikáciách. Toto pravidlo platí nielen u nás, ale aj za hranicami. Bez platného PZP by ste ďaleko neprišli. Z tohto poistenia bude uhradená vzniknutá škoda na inom vozidle. 

Pred odchodom do zahraničia si skontrolujte, či máte so sebou platnú zelenú kartu - medzinárodne uznávaný doklad o uzatvorení PZP. V prípade, že ste mali v zahraničí nehodu, systém zelenej karty vám zabezpečí plnenie bez toho, aby ste si museli poistenie zodpovednosti uzatvárať osobitne v každej krajine, do ktorej cestujete. 

Pre väčšinu blízkych krajín vám teda toto poistenie vystačí - členmi Systému zelenej karty sú totiž európske štáty, Turecko, Izrael a ďalšie. Ak sa váš cieľový štát na zozname nenachádza, kontaktujte svoju poisťovňu, ktorá vás bude informovať o možnostiach. Vo výnimočných prípadoch si budete musieť uzavrieť tzv. hraničné poistenie).

Povinné zmluvné poistenie

stars
sk

Havarijné poistenie kryje dopravnú nehodu v zahraničí 

Okrem povinného zmluvného poistenia môže byť pre vás užitočné aj havarijné poistenie. Tento typ poistenia síce zo zákona povinné nie je, no zíde sa vám u nás a predovšetkým za hranicami. 

Z havarijného poistenia si môžete nárokovať úhradu škôd, ktoré vzniknú na vašom vozidle. Ak by ste teda boli v rámci dopravnej nehody poškodenou osobou, poisťovňa by vám mala preplatiť všetky alebo väčšinu nákladov. Závisí od toho, či ste uzavreli zmluvu so spoluúčasťou alebo bez nej. Havarijné poistenie sa postará aj o preplatenie škôd v dôsledku živelných udalostí, vandalizmu či krádeže. 


Chráňte sa vďaka havarijnému poisteniu

I tí najzdatnejší vodiči sa niekedy môžu dostať do určitých problémov. Uzavrite si havarijné poistenie skôr, než nastanú akékoľvek ťažkosti. Havarijné poistenie sa vám určite bude hodiť.Malá rada na záver: Pri ceste na alebo z dovolenky sa môže stať úplne všetko. Myslite na každú situáciu a poistite sa. Ak už havarijné poistenie uzatvorené máte, pred odchodom do zahraničia si preverte jeho územnú platnosť. Štandardne sa vzťahuje na Slovensko alebo Európu a v prípade potreby si ju môžete pred cestou aj rozšíriť.

Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • zver na ceste
  18. augusta 2023|Daniel Výcha
  Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

  Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

 • 08. júla 2023|Martina Pisarčíková
  12 najčastejších chýb mladých vodičov

  Mladí vodiči sú stále rizikovou skupinou na cestách, pretože šoférovanie vyžaduje značné zručnosti. Tieto zručnosti však nie je možné získať zo dňa na deň ani za pár dní v autoškole. Preto musia mladí vodiči často platiť vyššiu sumu za povinné zmluvné poistenie, keď si ho uzatvárajú. Avšak aj mladý vodič môže preukázať, že dokáže jazdiť bez nehôd už v prvom roku, a tým výrazne znížiť svoju platbu za poistné.

 • Jadranské more v Chorvátsku
  24. mája 2023|Daniel Výcha
  Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

  Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

 • mladá žena v okne starého auta
  19. mája 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie auta na dovolenku: Viete, ako na to?

  Dovolenka autom je v našich končinách stále veľmi obľúbená. Niektorí cestovatelia dokonca inak ako autom do zahraničia ani nevyrazia. Patríte k nim aj vy? Potom určite nezabudnite svoje auto pred cestou poistiť.

 • Rakúske hory.
  27. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Povinná výbava na dovolenku do Rakúska

  Chystáte sa na dovolenku do Rakúska? Ak cestujete vlastným autom, preverte si, či v ňom máte všetko z povinnej výbavy. Povinná výbava auta v Rakúsku sa totiž od tej slovenskej mierne odlišuje. Ako? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch. Spolu s ďalšími pravidlami, ktoré musíte dodržiavať, aby vaša dovolenka v Rakúsku bola bezproblémová. 

 • Chorvatsko-dalnice
  22. marca 2023|Daniel Výcha
  Aké sú diaľničné poplatky v Chorvátsku

  Pri ceste do Chorvátska treba počítať s tým, že klasickú diaľničnú známku ako u nás alebo v Rakúsku si nekúpite. V Chorvátskej republike sa mýto, čiže diaľničný poplatok, platí podľa dĺžky použitého úseku diaľnice a typu vozidla. Môžete však ušetriť niekoľkými spôsobmi.

 • havarované auto na ceste
  22. júna 2022|Martina Pisarčíková
  Ako prebieha nahlásenie škodovej udalosti

  Škoda na aute môže vzniknúť viacerými spôsobmi. Niekedy je zapríčinená vlastnou vinou, inokedy vinou inej osoby. Riešenie škodovej udalosti sa môže zdať na prvý pohľad komplikované a náročné, a to najmä vtedy, keď neviete, ako správne na to. Komplikácie sa však dajú vyriešiť pomerne ľahko. Pre zjednodušenie celého procesu sme si pre vás pripravili základné kroky, ktoré nesmiete vynechať.

 • ťažká dopravná nehoda dvoch áut na ceste
  31. mája 2022|Daniel Výcha
  Mali ste dopravnú nehodu? Čo treba urobiť ako prvé?

  Prišlo k najhoršiemu a nastala dopravná nehoda. Kolízii sa chce každý vyhnúť, no keď nastane, je dobré byť pripravený. Vedieť, ako v krízovej situácii konať, môže v mnohých prípadoch znížiť stres aj následky.

 • alkohol a kľúče od auta na stole
  04. mája 2022|Lívia Ovcarčíková
  Alkohol skrýva riziko nielen dopravnej nehody

  Hoci na Slovensku platí na cestách nulová tolerancia alkoholu, stále nie je nič výnimočné, že si vodiči doprajú pohárik aj pred šoférovaním. Alkohol pritom spôsobuje stratu koncentrácie, čo je predovšetkým pri vedení vozidla mimoriadne nebezpečné. Pokuta však nie je to jediné, čo vám pri jazde pod vplyvom hrozí.