Ako postupovať pri nehode v zahraničí?

Ako postupovať pri nehode v zahraničí? - žena volajúci pomoc

Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľká väčšina dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné a bezpečné. V mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť za hranicami, v inej krajine?

Dopravná nehoda - Ako postupovať? 

Dopravné nehody v zahraničí sú nepríjemným problémom. Stretnúť sa s ním nechce nikto z nás. Netreba však pred ním zatvárať oči. Je potrebné myslieť na úplne všetko, čo sa na cestách môže stať. 

Ak by ste sa náhodou do tejto situácie dostali, zachovajte pokoj a riaďte sa týmito jednoduchými pokynmi

Zistite zdravotný stav cestujúcich 

Prvý krok je totožný s tým, ktorý musíte urobiť aj doma. Po náraze alebo akejkoľvek inej nehode skontrolujte zdravotný stav všetkých cestujúcich. Zistite, či nepotrebujú prvú pomoc, prípadne či sa im nezíde asistencia pri vystupovaní z auta. 

Ak je každý v poriadku, môžete prejsť na druhý krok. Naopak, ak niekto potrebuje prvú pomoc, čo najskôr mu ju poskytnite. 

Označte miesto nehody 

Miesto nehody musí byť označené výstražným trojuholníkom, a to bez ohľadu na to, či ste na diaľnici, kde zaberáte časť jazdného pruhu alebo niekde na odpočívadle. Ostatní vodiči musia už z diaľky vidieť, že sa na mieste, cez ktoré prechádzajú, niečo stalo. 

Trojuholník musí byť postavený minimálne 50 metrov od nehody na viditeľnom mieste. Vy sami si oblečte reflexnú vestu. Tú musia mať oblečenú aj ostatní ľudia, ktorí opustili auto.

Privolajte políciu 

V niektorých krajinách je nutné, aby ste pri dopravnej nehode zavolali políciu, v iných nie. Pre istotu však tak urobte. Polícia je dôležitá tiež na to, aby vám spísala protokol. Bez toho by ste sa nemuseli dostať cez hranice. 

Protokol si vždy dobre prečítajte, aby opisoval všetky podrobnosti nehody. V prípade, že by ste nerozumeli jazyku krajiny, zavolajte na zastupiteľstvo Slovenskej republiky. Väčšina okolitých krajín ho má. Ak by sa tam nenachádzalo, kontaktujte zastupiteľstvo iného členského štátu. Pomôcť vám dokáže napríklad Česko. 

V krajinách, kde sa polícia na miesto činu nemusí privolať, sa niekedy stane, že sa jednoducho nedostaví. Práve preto vyhotovte čo najdôkladnejšie a najlepšie fotografie svojho vozidla. Môžete spraviť aj video.  

Následne nezabudnite vypísať správu o nehode. Ide o medzinárodné tlačivo a v každej krajine má rovnakú formu. Jednu časť musí vyplniť vinník a druhú poškodený.

Spravidla to platí tak, že tlačivo poskytne vinník poškodenému. Ak by ste boli poškodeným, no druhá strana tlačivo nemá, vypýtajte si od nej meno, priezvisko, číslo poistnej zmluvy, informácie o poisťovni, EČV, číslo zelenej karty a adresu trvalého pobytu. 

Ako postupovať pri nehode v zahraničí? - policajt u autonehody

Kontaktujte svoju poisťovňu 

V prípade, že by ste si nevedeli dať s tlačivom rady, jednoducho kontaktujte svoju poisťovňu. Tá vám poradí, čo treba robiť a ako ďalej postupovať. 

Poisťovňu musíte kontaktovať aj po návrate na Slovensko. Do 30 dní je potrebné nahlásiť škodovú udalosť. 

Inštitúcii, kde máte uzatvorené povinné zmluvné poistenie alebo havarijné poistenie, predložte všetky dokumenty. Okrem spomínaného tlačiva dodajte tiež fotografie a videá. Ak bola na mieste polícia, tak protokol. 

Bez PZP ani na krok 

Povinné zmluvné poistenie je povinné zo zákona. Musí ho mať uzatvorené úplne každého auto pohybujúce sa po pozemných komunikáciách. Toto pravidlo platí nielen u nás, ale aj za hranicami. Bez platného PZP by ste ďaleko neprišli. Práve preto naň rozhodne nezabúdajte a uzatvorte ho ešte dnes.

Havarijné poistenie kryje dopravnú nehodu v zahraničí 

Okrem povinného zmluvného poistenia by ste nemali zabúdať ani na to havarijné. To síce zo zákona povinné nie je, no zíde sa vám u nás aj za hranicami. Kryje škody na vašom vozidle.  

To znamená, že ak by ste boli v rámci dopravnej nehody poškodenou osobou, poisťovňa by vám mala preplatiť všetky alebo väčšinu nákladov. Tento fakt sa odvíja od uzavretej zmluvy. Tá môže byť so spoluúčasťou a bez nej. 

Buďte pripravení na všetko 

Pri ceste na alebo z dovolenky sa môže stať úplne všetko. Myslite na každú situáciu a uzatvorte havarijné poistenie. To sa postará okrem škôd pri dopravnej nehode aj pri probléme s vandalizmom, krádežou a živelnou udalosťou.

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 2

Články súvisiace s týmito výrazmi:

Plánujete ísť na dovolenku autom? Pripravte sa na všetko, čo vás môže po ceste stretnúť. Zistite, ako sa vysporiadať s dopravnou nehodou v zahraničí.