dopravná nehoda

Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

7. 4. 2023
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

Dopravná nehoda v zahraničí: Ako postupovať?

Dopravné nehody v zahraničí sú veľmi nepríjemný problém. Stretnúť sa s ním nechce nikto z nás. Netreba však pred ním zatvárať oči. Je potrebné myslieť na úplne všetko, čo sa na cestách môže stať.

Ak by ste sa do takejto situácie dostali, zachovajte pokoj a riaďte sa týmito jednoduchými pokynmi: 

#1 Zistite zdravotný stav cestujúcich 

Prvý krok je totožný s tým, ktorý musíte urobiť aj na slovenských cestách. Po náraze alebo akejkoľvek inej nehode skontrolujte zdravotný stav všetkých cestujúcich. Zistite, či nepotrebujú prvú pomoc, prípadne či sa im nezíde asistencia pri vystupovaní z auta. 

Ak je každý v poriadku, môžete prejsť na druhý krok. Naopak, ak niekto potrebuje prvú pomoc, čo najskôr mu ju poskytnite.

#2 Označte miesto nehody 

Miesto nehody musí byť označené výstražným trojuholníkom, a to bez ohľadu na to, či ste na diaľnici, kde zaberáte časť jazdného pruhu alebo niekde na odpočívadle. Ostatní vodiči musia už z diaľky vidieť, že sa na mieste, cez ktoré prechádzajú, niečo stalo

Trojuholník, ktorý je spravidla súčasťou povinnej výbavy auta aj v zahraničí, musí byť postavený minimálne 50 metrov od nehodymusí byť postavený minimálne 50 metrov od nehody na viditeľnom mieste. Na diaľnici alebo rýchlostnej ceste je to najmenej 100 metrov za vozidlom. Vy sami si oblečte reflexnú vestu si oblečte reflexnú vestu. Tú by mali mať oblečenú aj ostatní ľudia, ktorí opustili auto - záleží od požiadaviek na reflexný odev v danej krajine. 


#3 Privolajte políciu #3 Privolajte políciu 

V niektorých krajinách je nutné, aby ste pri dopravnej nehode zavolali políciuV niektorých krajinách je nutné, aby ste pri dopravnej nehode zavolali políciu, v iných nie. Pre istotu však tak urobte. Polícia je dôležitá tiež na to, aby vám spísala protokol. Bez toho by ste sa nemuseli dostať cez hranice. Protokol si vždy dobre prečítajte, aby opisoval všetky podrobnosti nehody. 

V prípade, že by ste nerozumeli jazyku krajiny, zavolajte na zastupiteľstvo Slovenskej republiky. Väčšina okolitých krajín ho má. Ak by sa tam nenachádzalo, kontaktujte zastupiteľstvo iného členského štátu. Pomôcť vám dokážu napríklad české zastupiteľstvá. 

V krajinách, kde sa polícia na miesto činu nemusí privolať, sa niekedy stane, že sa jednoducho nedostaví. Práve preto si urobte čo najpodrobnejšiu fotodokumentáciu vozidlaurobte čo najpodrobnejšiu fotodokumentáciu vozidla po nehode. Môžete spraviť aj video.

Následne vypíšte Európsky záznam o dopravnej nehode. Ide o medzinárodné tlačivo a v každej krajine má rovnakú formu. Jednu časť musí vyplniť vinník a druhú poškodený. Spravidla poskytne tlačivo vinník poškodenému. Ak by ste boli poškodeným, no vinník tlačivo nemá, vypýtajte si od neho meno, priezvisko, číslo poistnej zmluvy, informácie o poisťovni, EČV, číslo zelenej karty a adresu trvalého pobytu. 

policajt rieši nehodu auta

#4 Kontaktujte asistenčnú službu svojej poisťovne 

Pri nehode v zahraničí oceníte viac ako kedykoľvek predtým asistenčné službyasistenčné služby jednotlivých poisťovní. Či už sú súčasťou balíka vášho PZP alebo máte asistenčné služby v rámci uzatvoreného havarijného poistenia, pomôžu vám s otázkami ohľadom potrebnej dokumentácie po nehode, odťahu nepojazdného vozidla či zabezpečenia náhradného vozidla. Poradia vám, či v danej krajine máte alebo nemáte k nehode volať políciu. Pri nehode v zahraničí vám tiež vedia zabezpečiť tlmočníka či pomôcť s právnymi službami. 

Poisťovňu musíte kontaktovať aj po návrate na Slovensko. Do 30 dní je potrebné nahlásiť škodovú udalosť.  Poisťovni, kde máte uzatvorené povinné zmluvné poistenie alebo havarijné poistenie, predložte všetky dokumenty. Okrem správy o nehody dodajte tiež fotografie a videá. Ak bola na mieste polícia, pridajte aj protokol od nej. 

Bez PZP ani na krok 

Povinné zmluvné poistenie je povinné zo zákona. Musí ho mať uzatvorené úplne každé auto pohybujúce sa po pozemných komunikáciách. Toto pravidlo platí nielen u nás, ale aj za hranicami. Bez platného PZP by ste ďaleko neprišli. Z tohto poistenia bude uhradená vzniknutá škoda na inom vozidle. 

Pred odchodom do zahraničia si skontrolujte, či máte so sebou platnú zelenú kartu - medzinárodne uznávaný doklad o uzatvorení PZP. V prípade, že ste mali v zahraničí nehodu, systém zelenej karty vám zabezpečí plnenie bez toho, aby ste si museli poistenie zodpovednosti uzatvárať osobitne v každej krajine, do ktorej cestujete. 

Pre väčšinu blízkych krajín vám teda toto poistenie vystačí - členmi Systému zelenej karty sú totiž európske štáty, Turecko, Izrael a ďalšie. Ak sa váš cieľový štát na zozname nenachádza, kontaktujte svoju poisťovňu, ktorá vás bude informovať o možnostiach. Vo výnimočných prípadoch si budete musieť uzavrieť tzv. hraničné poistenie).

Povinné zmluvné poistenie

stars
sk

Havarijné poistenie kryje dopravnú nehodu v zahraničí 

Okrem povinného zmluvného poistenia môže byť pre vás užitočné aj havarijné poistenie. Tento typ poistenia síce zo zákona povinné nie je, no zíde sa vám u nás a predovšetkým za hranicami. 

Z havarijného poistenia si môžete nárokovať úhradu škôd, ktoré vzniknú na vašom vozidle. Ak by ste teda boli v rámci dopravnej nehody poškodenou osobou, poisťovňa by vám mala preplatiť všetky alebo väčšinu nákladov. Závisí od toho, či ste uzavreli zmluvu so spoluúčasťou alebo bez nej. Havarijné poistenie sa postará aj o preplatenie škôd v dôsledku živelných udalostí, vandalizmu či krádeže. 


Chráňte sa vďaka havarijnému poisteniu

I tí najzdatnejší vodiči sa niekedy môžu dostať do určitých problémov. Uzavrite si havarijné poistenie skôr, než nastanú akékoľvek ťažkosti. Havarijné poistenie sa vám určite bude hodiť.Malá rada na záver: Pri ceste na alebo z dovolenky sa môže stať úplne všetko. Myslite na každú situáciu a poistite sa. Ak už havarijné poistenie uzatvorené máte, pred odchodom do zahraničia si preverte jeho územnú platnosť. Štandardne sa vzťahuje na Slovensko alebo Európu a v prípade potreby si ju môžete pred cestou aj rozšíriť.

Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Jadranské more v Chorvátsku
  24. mája 2023|Daniel Výcha
  Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

  Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

 • lietadlo v oblakoch
  14. mája 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ceny poistenia pri ceste do zahraničia

  Chystáte sa na cestu mimo Slovenska a nechcete zbytočne riskovať? Mnohí na poistenie pri krátkom výlete do zahraničia zabúdajú alebo ho dokonca z dôvodu šetrenia peňazí nechcú. V tomto článku nájdete porovnanie cien cestovného poistenia, ktoré vám ukáže, že jeho vybavenie sa naozaj oplatí.


 • kam_na_dovolenku_
  29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

  Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • dovolená a brigáda v letních dnech
  21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

  Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

 • obsah autolekárničky
  17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

  V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

 • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

  Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

 • dopravná nehoda
  07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

  Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

 • let-letadlem
  31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

  Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

 • povinna-vybava-motorka
  28. marca 2023|Daniel Výcha
  Povinná výbava pre motocykle

  Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.