dopravná nehoda

Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

7. 4. 2023
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

Dopravná nehoda v zahraničí: Ako postupovať?

Dopravné nehody v zahraničí sú veľmi nepríjemný problém. Stretnúť sa s ním nechce nikto z nás. Netreba však pred ním zatvárať oči. Je potrebné myslieť na úplne všetko, čo sa na cestách môže stať.

Ak by ste sa do takejto situácie dostali, zachovajte pokoj a riaďte sa týmito jednoduchými pokynmi: 

#1 Zistite zdravotný stav cestujúcich 

Prvý krok je totožný s tým, ktorý musíte urobiť aj na slovenských cestách. Po náraze alebo akejkoľvek inej nehode skontrolujte zdravotný stav všetkých cestujúcich. Zistite, či nepotrebujú prvú pomoc, prípadne či sa im nezíde asistencia pri vystupovaní z auta. 

Ak je každý v poriadku, môžete prejsť na druhý krok. Naopak, ak niekto potrebuje prvú pomoc, čo najskôr mu ju poskytnite.

#2 Označte miesto nehody 

Miesto nehody musí byť označené výstražným trojuholníkom, a to bez ohľadu na to, či ste na diaľnici, kde zaberáte časť jazdného pruhu alebo niekde na odpočívadle. Ostatní vodiči musia už z diaľky vidieť, že sa na mieste, cez ktoré prechádzajú, niečo stalo

Trojuholník, ktorý je spravidla súčasťou povinnej výbavy auta aj v zahraničí, musí byť postavený minimálne 50 metrov od nehodymusí byť postavený minimálne 50 metrov od nehody na viditeľnom mieste. Na diaľnici alebo rýchlostnej ceste je to najmenej 100 metrov za vozidlom. Vy sami si oblečte reflexnú vestu si oblečte reflexnú vestu. Tú by mali mať oblečenú aj ostatní ľudia, ktorí opustili auto - záleží od požiadaviek na reflexný odev v danej krajine. 


#3 Privolajte políciu #3 Privolajte políciu 

V niektorých krajinách je nutné, aby ste pri dopravnej nehode zavolali políciuV niektorých krajinách je nutné, aby ste pri dopravnej nehode zavolali políciu, v iných nie. Pre istotu však tak urobte. Polícia je dôležitá tiež na to, aby vám spísala protokol. Bez toho by ste sa nemuseli dostať cez hranice. Protokol si vždy dobre prečítajte, aby opisoval všetky podrobnosti nehody. 

V prípade, že by ste nerozumeli jazyku krajiny, zavolajte na zastupiteľstvo Slovenskej republiky. Väčšina okolitých krajín ho má. Ak by sa tam nenachádzalo, kontaktujte zastupiteľstvo iného členského štátu. Pomôcť vám dokážu napríklad české zastupiteľstvá. 

V krajinách, kde sa polícia na miesto činu nemusí privolať, sa niekedy stane, že sa jednoducho nedostaví. Práve preto si urobte čo najpodrobnejšiu fotodokumentáciu vozidlaurobte čo najpodrobnejšiu fotodokumentáciu vozidla po nehode. Môžete spraviť aj video.

Následne vypíšte Európsky záznam o dopravnej nehode. Ide o medzinárodné tlačivo a v každej krajine má rovnakú formu. Jednu časť musí vyplniť vinník a druhú poškodený. Spravidla poskytne tlačivo vinník poškodenému. Ak by ste boli poškodeným, no vinník tlačivo nemá, vypýtajte si od neho meno, priezvisko, číslo poistnej zmluvy, informácie o poisťovni, EČV, číslo zelenej karty a adresu trvalého pobytu. 

policajt rieši nehodu auta

#4 Kontaktujte asistenčnú službu svojej poisťovne 

Pri nehode v zahraničí oceníte viac ako kedykoľvek predtým asistenčné službyasistenčné služby jednotlivých poisťovní. Či už sú súčasťou balíka vášho PZP alebo máte asistenčné služby v rámci uzatvoreného havarijného poistenia, pomôžu vám s otázkami ohľadom potrebnej dokumentácie po nehode, odťahu nepojazdného vozidla či zabezpečenia náhradného vozidla. Poradia vám, či v danej krajine máte alebo nemáte k nehode volať políciu. Pri nehode v zahraničí vám tiež vedia zabezpečiť tlmočníka či pomôcť s právnymi službami. 

Poisťovňu musíte kontaktovať aj po návrate na Slovensko. Do 30 dní je potrebné nahlásiť škodovú udalosť.  Poisťovni, kde máte uzatvorené povinné zmluvné poistenie alebo havarijné poistenie, predložte všetky dokumenty. Okrem správy o nehody dodajte tiež fotografie a videá. Ak bola na mieste polícia, pridajte aj protokol od nej. 

Bez PZP ani na krok 

Povinné zmluvné poistenie je povinné zo zákona. Musí ho mať uzatvorené úplne každé auto pohybujúce sa po pozemných komunikáciách. Toto pravidlo platí nielen u nás, ale aj za hranicami. Bez platného PZP by ste ďaleko neprišli. Z tohto poistenia bude uhradená vzniknutá škoda na inom vozidle. 

Pred odchodom do zahraničia si skontrolujte, či máte so sebou platnú zelenú kartu - medzinárodne uznávaný doklad o uzatvorení PZP. V prípade, že ste mali v zahraničí nehodu, systém zelenej karty vám zabezpečí plnenie bez toho, aby ste si museli poistenie zodpovednosti uzatvárať osobitne v každej krajine, do ktorej cestujete. 

Pre väčšinu blízkych krajín vám teda toto poistenie vystačí - členmi Systému zelenej karty sú totiž európske štáty, Turecko, Izrael a ďalšie. Ak sa váš cieľový štát na zozname nenachádza, kontaktujte svoju poisťovňu, ktorá vás bude informovať o možnostiach. Vo výnimočných prípadoch si budete musieť uzavrieť tzv. hraničné poistenie).

Povinné zmluvné poistenie

stars
sk

Havarijné poistenie kryje dopravnú nehodu v zahraničí 

Okrem povinného zmluvného poistenia môže byť pre vás užitočné aj havarijné poistenie. Tento typ poistenia síce zo zákona povinné nie je, no zíde sa vám u nás a predovšetkým za hranicami. 

Z havarijného poistenia si môžete nárokovať úhradu škôd, ktoré vzniknú na vašom vozidle. Ak by ste teda boli v rámci dopravnej nehody poškodenou osobou, poisťovňa by vám mala preplatiť všetky alebo väčšinu nákladov. Závisí od toho, či ste uzavreli zmluvu so spoluúčasťou alebo bez nej. Havarijné poistenie sa postará aj o preplatenie škôd v dôsledku živelných udalostí, vandalizmu či krádeže. 


Chráňte sa vďaka havarijnému poisteniu

I tí najzdatnejší vodiči sa niekedy môžu dostať do určitých problémov. Uzavrite si havarijné poistenie skôr, než nastanú akékoľvek ťažkosti. Havarijné poistenie sa vám určite bude hodiť.Malá rada na záver: Pri ceste na alebo z dovolenky sa môže stať úplne všetko. Myslite na každú situáciu a poistite sa. Ak už havarijné poistenie uzatvorené máte, pred odchodom do zahraničia si preverte jeho územnú platnosť. Štandardne sa vzťahuje na Slovensko alebo Európu a v prípade potreby si ju môžete pred cestou aj rozšíriť.

Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.

 • asistenční služby
  16. júla 2023|Martina Pisarčíková
  Využitie asistenčných služieb pri nehode

  Poistenie už dnes neslúži len na krytie škôd, ale funguje aj ako dobrý priateľ, ktorého spoznáte v núdzi. Vďaka asistenčným službám sa podarí odstrániť každú nehodu aj poruchu, a to nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Práve preto poisťovne neustále inovujú a zlepšujú segment asistenčných služieb.

 • povinne-ruceni-motorka
  11. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Najlepšie PZP na motorku: Ako si vybrať?

  Rovnako ako pre automobil, aj pre motocykel potrebujete povinné zmluvné poistenie. Ak vlastníte motorku, platné poistenie musíte mať uzatvorené ešte predtým, ako s ňou vyrazíte na cesty. Zákon sa vzťahuje na všetky druhy motocyklov bez výnimky - od malej babety až po Harley-Davidson.