Cesta autom do zahraničia v roku 2019

Chytáte sa tento rok do zahraničia na dovolenku autom? Má to niekoľko výhod v porovnaní s lietadlom alebo autobusom. Ste časovo flexibilní, môžete si robiť pohodlné prestávky a navyše môžete jazdiť aj priamo na dovolenke bez nutnosti požičiavať si auto za drahé peniaze. Ak ste sa teda rozhodli dovolenkovať po vlastnej osi, určite nezabudnite na pár dôležitých záležitostí.

Cesta za hranice je rizikovejšia ako bežná doprava autom po cestách, ktoré poznáte. Preto ak vyrážate do zahraničia na dovolenku alebo za prácou autom, je vhodné sa pripraviť aj na prípadné rizikové situácie.


Spočítať
ceny

Riziko sa zvyšuje

Podľa štatistík poisťovní sa pri cestách v zahraničí i skúsený vodiť dostáva do neznámeho prostredia, je konfrontovaný s dopravným značením v cudzom jazyku, oveľa hustejšou dopravou a iným správaním sa vodičov v cestnej premávke. To všetko zvyšuje možnosť výskytu nehody. Pozornosť je často smerovaná na rôzne predmety, sledovanie značenia, pruhov, nehovoriac o situáciách, keď sa dokonca jazdí aj v inom pruhu, ako je to bežné. To, že má auto povinné zmluvné poistenie je absolútna samozrejmosť.

Toto poistenie následne slúži aj na úhradu škôd spôsobeným tretím osobám. No na to, aby bolo poistenie platné, je potrebné mať k nemu zelenú kartu. Práve ňou sa preukazujete v zahraničí namiesto na Slovensku platnej bielej karty. PZP platí v celej Európe ako aj v ďalších krajinách ako je napríklad Turecko, Izrael či Rusko. Overte si preto pred cestou, že ste si zelenú kartu nenechali doma.


Správu si pripravte vo viacerých jazykoch

Základom pred cestou za hranice je podrobnejšia kontrola technického stavu vozidla. Predsa je iné, ak sa porucha objaví pár kilometrov od domova a v cudzom štáte. Pozor, za hranicami napríklad potrebujete aj veľký technický preukaz, nielen ten malý. Dôležité je k dokladom pribaliť a Správu o nehode a ideálne je, ak ju máte v jazyku danej krajiny, alebo minimálne v angličtine. Správu si môžete vytlačiť z internetu vo viacerých jazykoch.


Pri nehode postupujte obozretne

Pri nehode v zahraničí vždy kontaktujte ako prvé asistenčnú službu poisťovne, ktorá poskytne všetky informácie a potrebné rady. „Odporúčame tiež vyhotoviť si niekoľko fotografií poškodenia vozidla, dopravnej situácie na ceste, polohy vozidiel po nehode a vozidlo protistrany, ev. ďalších účastníkov nehody. Fotky si treba uschovať pre účely preukazovania miery zodpovednosti na dopravnej nehode, resp. ich doručiť spolu s oznámením škodovej udalosti do poisťovne,“ radí riaditeľka oddelenia komunikácie UNIQA poisťovne Silvia Vlasková.

Overte si držiteľa zelenej karty

Ak ste sa dostali do kolízie a nie ste vinný, vždy si žiadajte preukázanie platnosti povinného poistenia u vinníka nehody. „Odporúčame privolať políciu v prípade, ak sa druhý účastník nevie preukázať „Zelenou kartou“ alebo iným potvrdením o dojednaní poistenia zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla. Správu o nehode spolu so správou od polície budú potrebovať poisťovne účastníkov nehody k posúdeniu oprávnenosti nárokov na poistné plnenie, “ pripomína S. Vlasková.


Využite poistku aj pri bežnej kontrole

V zahraničí je nielen nehoda, ale aj policajná kontrola dosť adrenalínovým zážitkom. Stret s políciou v cudzej krajine však môžete prežiť bez stresu. Máloktorý vodič totiž vie, že napríklad poisťovne ponúkajú aj asistenčné služby, ktoré poskytujú telefonické tlmočenie a preklady aj pri styku s políciou alebo pri cestnej kontrole. Využitie týchto služieb vám môže ušetriť pokutu, alebo minimálne nepríjemnú situáciu, keď ani neviete, čo od vás policajt môže chcieť.

Spočítať
ceny
Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 2