Jak uložit registrační značky do depozitu

Cesta autom do zahraničia v roku 2019

8. 1. 2019
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Chytáte sa tento rok do zahraničia na dovolenku autom? Má to niekoľko výhod v porovnaní s lietadlom alebo autobusom. Ste časovo flexibilní, môžete si robiť pohodlné prestávky a navyše môžete jazdiť aj priamo na dovolenke bez nutnosti požičiavať si auto za drahé peniaze. Ak ste sa teda rozhodli dovolenkovať po vlastnej osi, určite nezabudnite na pár dôležitých záležitostí. Cesta za hranice je rizikovejšia ako bežná doprava autom po cestách, ktoré poznáte. Preto ak vyrážate do zahraničia na dovolenku alebo za prácou autom, je vhodné sa pripraviť aj na prípadné rizikové situácie.

Riziko sa zvyšuje

Podľa štatistík poisťovní sa pri cestách v zahraničí i skúsený vodiť dostáva do neznámeho prostredia, je konfrontovaný s dopravným značením v cudzom jazyku, oveľa hustejšou dopravou a iným správaním sa vodičov v cestnej premávke. To všetko zvyšuje možnosť výskytu nehody. Pozornosť je často smerovaná na rôzne predmety, sledovanie značenia, pruhov, nehovoriac o situáciách, keď sa dokonca jazdí aj v inom pruhu, ako je to bežné. To, že má auto  povinné zmluvné poistenie je absolútna samozrejmosť.

Toto poistenie následne slúži aj na úhradu škôd spôsobeným tretím osobám. No na to, aby bolo poistenie platné, je potrebné mať k nemu zelenú kartu. Práve ňou sa preukazujete v zahraničí namiesto na Slovensku platnej bielej karty. PZP platí v celej Európe ako aj v ďalších krajinách ako je napríklad Turecko, Izrael či Rusko. Overte si preto pred cestou, že ste si zelenú kartu nenechali doma.


Zákonná poistka

Najlepšie ponuky PZP na jednom mieste

Porovnáme vám všetky ponuky povinného zmluvného poistenia na trhu a tú najvýhodnejšiu podľa vašich predstáv môžeme hneď uzavrieť. Jednoducho, rýchlo, lacno.


Správu si pripravte vo viacerých jazykoch

Základom pred cestou za hranice je podrobnejšia kontrola technického stavu vozidla. Predsa je iné, ak sa porucha objaví pár kilometrov od domova a v cudzom štáte. Pozor, za hranicami napríklad potrebujete aj veľký technický preukaz, nielen ten malý. Dôležité je k dokladom pribaliť a Správu o nehode a ideálne je, ak ju máte v jazyku danej krajiny, alebo minimálne v angličtine. Správu si môžete vytlačiť z internetu vo viacerých jazykoch.

Pri nehode postupujte obozretne

Pri nehode v zahraničí vždy kontaktujte ako prvé asistenčnú službu poisťovne, ktorá poskytne všetky informácie a potrebné rady. „Odporúčame tiež vyhotoviť si niekoľko fotografií poškodenia vozidla, dopravnej situácie na ceste, polohy vozidiel po nehode a vozidlo protistrany, ev. ďalších účastníkov nehody. Fotky si treba uschovať pre účely preukazovania miery zodpovednosti na dopravnej nehode, resp. ich doručiť spolu s oznámením škodovej udalosti do poisťovne,“ radí riaditeľka oddelenia komunikácie UNIQA poisťovne Silvia Vlasková.

Overte si držiteľa zelenej karty

Ak ste sa dostali do kolízie a nie ste vinný, vždy si žiadajte preukázanie platnosti povinného poistenia u vinníka nehody. „Odporúčame privolať políciu v prípade, ak sa druhý účastník nevie preukázať „Zelenou kartou“ alebo iným potvrdením o dojednaní poistenia zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla. Správu o nehode spolu so správou od polície budú potrebovať poisťovne účastníkov nehody k posúdeniu oprávnenosti nárokov na poistné plnenie,“ pripomína S. Vlasková.

Využite poistku aj pri bežnej kontrole

V zahraničí je nielen nehoda, ale aj policajná kontrola dosť adrenalínovým zážitkom. Stret s políciou v cudzej krajine však môžete prežiť bez stresu. Máloktorý vodič totiž vie, že napríklad poisťovne ponúkajú aj asistenčné služby, ktoré poskytujú telefonické tlmočenie a preklady aj pri styku s políciou alebo pri cestnej kontrole. Využitie týchto služieb vám môže ušetriť pokutu, alebo minimálne nepríjemnú situáciu, keď ani neviete, čo od vás policajt môže chcieť.

Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.

 • asistenční služby
  16. júla 2023|Martina Pisarčíková
  Využitie asistenčných služieb pri nehode

  Poistenie už dnes neslúži len na krytie škôd, ale funguje aj ako dobrý priateľ, ktorého spoznáte v núdzi. Vďaka asistenčným službám sa podarí odstrániť každú nehodu aj poruchu, a to nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Práve preto poisťovne neustále inovujú a zlepšujú segment asistenčných služieb.

 • povinne-ruceni-motorka
  11. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Najlepšie PZP na motorku: Ako si vybrať?

  Rovnako ako pre automobil, aj pre motocykel potrebujete povinné zmluvné poistenie. Ak vlastníte motorku, platné poistenie musíte mať uzatvorené ešte predtým, ako s ňou vyrazíte na cesty. Zákon sa vzťahuje na všetky druhy motocyklov bez výnimky - od malej babety až po Harley-Davidson.