Jak uložit registrační značky do depozitu

Cesta autom do zahraničia v roku 2019

8. 1. 2019
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Chytáte sa tento rok do zahraničia na dovolenku autom? Má to niekoľko výhod v porovnaní s lietadlom alebo autobusom. Ste časovo flexibilní, môžete si robiť pohodlné prestávky a navyše môžete jazdiť aj priamo na dovolenke bez nutnosti požičiavať si auto za drahé peniaze. Ak ste sa teda rozhodli dovolenkovať po vlastnej osi, určite nezabudnite na pár dôležitých záležitostí. Cesta za hranice je rizikovejšia ako bežná doprava autom po cestách, ktoré poznáte. Preto ak vyrážate do zahraničia na dovolenku alebo za prácou autom, je vhodné sa pripraviť aj na prípadné rizikové situácie.

Riziko sa zvyšuje

Podľa štatistík poisťovní sa pri cestách v zahraničí i skúsený vodiť dostáva do neznámeho prostredia, je konfrontovaný s dopravným značením v cudzom jazyku, oveľa hustejšou dopravou a iným správaním sa vodičov v cestnej premávke. To všetko zvyšuje možnosť výskytu nehody. Pozornosť je často smerovaná na rôzne predmety, sledovanie značenia, pruhov, nehovoriac o situáciách, keď sa dokonca jazdí aj v inom pruhu, ako je to bežné. To, že má auto  povinné zmluvné poistenie je absolútna samozrejmosť.

Toto poistenie následne slúži aj na úhradu škôd spôsobeným tretím osobám. No na to, aby bolo poistenie platné, je potrebné mať k nemu zelenú kartu. Práve ňou sa preukazujete v zahraničí namiesto na Slovensku platnej bielej karty. PZP platí v celej Európe ako aj v ďalších krajinách ako je napríklad Turecko, Izrael či Rusko. Overte si preto pred cestou, že ste si zelenú kartu nenechali doma.


Zákonná poistka

Najlepšie ponuky PZP na jednom mieste

Porovnáme vám všetky ponuky povinného zmluvného poistenia na trhu a tú najvýhodnejšiu podľa vašich predstáv môžeme hneď uzavrieť. Jednoducho, rýchlo, lacno.


Správu si pripravte vo viacerých jazykoch

Základom pred cestou za hranice je podrobnejšia kontrola technického stavu vozidla. Predsa je iné, ak sa porucha objaví pár kilometrov od domova a v cudzom štáte. Pozor, za hranicami napríklad potrebujete aj veľký technický preukaz, nielen ten malý. Dôležité je k dokladom pribaliť a Správu o nehode a ideálne je, ak ju máte v jazyku danej krajiny, alebo minimálne v angličtine. Správu si môžete vytlačiť z internetu vo viacerých jazykoch.

Pri nehode postupujte obozretne

Pri nehode v zahraničí vždy kontaktujte ako prvé asistenčnú službu poisťovne, ktorá poskytne všetky informácie a potrebné rady. „Odporúčame tiež vyhotoviť si niekoľko fotografií poškodenia vozidla, dopravnej situácie na ceste, polohy vozidiel po nehode a vozidlo protistrany, ev. ďalších účastníkov nehody. Fotky si treba uschovať pre účely preukazovania miery zodpovednosti na dopravnej nehode, resp. ich doručiť spolu s oznámením škodovej udalosti do poisťovne,“ radí riaditeľka oddelenia komunikácie UNIQA poisťovne Silvia Vlasková.

Overte si držiteľa zelenej karty

Ak ste sa dostali do kolízie a nie ste vinný, vždy si žiadajte preukázanie platnosti povinného poistenia u vinníka nehody. „Odporúčame privolať políciu v prípade, ak sa druhý účastník nevie preukázať „Zelenou kartou“ alebo iným potvrdením o dojednaní poistenia zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla. Správu o nehode spolu so správou od polície budú potrebovať poisťovne účastníkov nehody k posúdeniu oprávnenosti nárokov na poistné plnenie,“ pripomína S. Vlasková.

Využite poistku aj pri bežnej kontrole

V zahraničí je nielen nehoda, ale aj policajná kontrola dosť adrenalínovým zážitkom. Stret s políciou v cudzej krajine však môžete prežiť bez stresu. Máloktorý vodič totiž vie, že napríklad poisťovne ponúkajú aj asistenčné služby, ktoré poskytujú telefonické tlmočenie a preklady aj pri styku s políciou alebo pri cestnej kontrole. Využitie týchto služieb vám môže ušetriť pokutu, alebo minimálne nepríjemnú situáciu, keď ani neviete, čo od vás policajt môže chcieť.

Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • cestovný pas
  29. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
  Vybavenie cestovného pasu – od apríla zaplatíte o polovicu viac

  Ak cestujete mimo Európsku úniu, na cestu budete potrebovať cestovný pas. Viete, kde vybaviť pas, ako dlho to bude trvať a koľko bude tento cestovný doklad stáť? A dostala sa k vám už informácia, že od apríla budú cestovné pasy podstatne drahšie? Všetko podstatné sme pre vás spísali v nasledujúcich riadkoch.

 • zena - pas - kufor
  19. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Cestovné poistenie: Čo všetko zahŕňa a ako si vybrať?

  Hlavná dovolenková sezóna sa nezadržateľne blíži. Pri cestovaní v akýchkoľvek končinách našej planéty, ale aj doma na Slovensku, však na nás číha množstvo nepredvídateľných rizík. Myslíte pred cestou na cestovné poistenie? Prečo by ste ho mali uzavrieť a ktoré cestovné poistenie je najlepšie? Čítajte ďalej, všetko podstatné vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • 11. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Ako prekonať časový posun?

  Spoznávanie vzdialenejších kultúr a miest sa často nezaobíde bez časového posunu. Čím je väčší, tým je jeho schopnosť rozhodiť náš biorytmus intenzívnejšia. Preto sa na časový posun vopred pripravte. Umožní vám to vyrovnať sa s ním, a svoju dovolenku si tak užijete bez obmedzení.

 • cestovni-pojisteni-lyzarske-strediska
  30. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás lyžovačka v Rakúsku? Nezabudnite na poistenie

  Susedné Rakúsko je vzhľadom na jeho blízkosť a perfektné lyžiarske podmienky cieľom mnohých slovenských lyžiarov. Chcete si užiť lyžovanie v Rakúsku aj vy? Pred cestou nezabudnite na jednu dôležitú vec – uzavrieť si kvalitné cestovné poistenie. V opačnom prípade by sa mohla vaša dovolenka neúmerne predražiť.

 • žena s kufrom na letisku
  27. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ktoré cestovné poistenie sa najviac oplatí?

  Plánujete cestu do zahraničia a hľadáte výhodné cestovné poistenie, ktoré v prípade potreby pokryje náklady na vaše ošetrenie či liečbu? V tom prípade ste na správnom mieste. V tomto článku vám prinesieme prehľad najpopulárnejších ponúk krátkodobého cestovného poistenia, ktoré sú dnes dostupné na slovenskom trhu. Aj s prehľadom cien, ktoré za ne zaplatíte.

 • sjezdovka lyžařů
  18. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie na lyže v zahraničí: Takto si ho vyberiete

  Už je to tu. Mnohé rakúske či talianske lyžiarske strediská otvárajú brány všetkým vášnivým lyžiarom a snowboardistom, ktorí sa už nemôžu dočkať snežných dobrodružstiev. Lákajú lyžiarske dobrodružstvá v zahraničí aj vás? Zarezervujte si ubytovanie, navoskujte lyže a hor sa na cestu! Ešte predtým si však nezabudnite vybaviť jednu maličkosť – kvalitné cestovné poistenie.

 • 28. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Šport v zahraničí: Potrebujete poistenie?

  Odpoveď na túto otázku je jasná. Áno. V prípade, že sa rozhodnete za hranicami venovať športu, ktorý nie je úplne bežný, poistite sa. Ak patríte k zdatným cestovateľom, ktorí jazdia či lietajú mimo našej krajiny za adrenalínovými športovými zážitkami, pravdepodobne už viete, čo treba.

 • cestovni-pojisteni-usa
  21. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do USA: Čo vybaviť pred cestou?

  Severná Amerika, predovšetkým Spojené štáty americké, je snom mnohých cestovateľov. Táto krajina je plná nádherných miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Keď zoženiete lacnú letenku, čo v dnešnej dobe nie je problém, cestovateľský sen sa rýchlo môže stať skutočnosťou. Viete však, na čo by ste pred cestou určite nemali zabudnúť?

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • nádherné mesto Krumlov v Českej republike
  15. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Pamiatky v Česku: Tieto by ste rozhodne mali navštíviť

  Túžite cestovať, ale na dlhé cesty nemáte čas alebo chuť? Susedná Česká republika ponúka množstvo krásnych cieľov, ktoré si užijete vo dvojici alebo v podobe rodinného výletu. Podobný jazyk, priateľský susedný národ, skvelá strava – to všetko robí z Česka mimoriadne obľúbenú destináciu Slovákov.