výstražný trojuholník

Povinná výbava auta v roku 2024: Máte všetko?

Pri otázke povinnej výbavy mnohí vodiči len pokrčia ramenami a spoliehajú sa na to, že lekárnička je všetko, čo im v aute bude stačiť. Povinnú výbavu však určuje zákon a je podstatne bohatšia. Požiadavky na ňu sa dokonca odlišujú aj v jednotlivých štátoch. Preto si preverte, či vám pri cestách po Slovensku i do zahraničia v aute naozaj nič nechýba.  

Povinnú výbavu auta definuje zákon

Podľa zákona č. 106/2018 Z. z. o prevádzke vozidiel v cestnej premávke musí byť vozidlo v cestnej premávke vybavené povinnou výbavou definovanú vyhláškou č. 134/2018 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o prevádzke vozidiel v cestnej premávke. Povinná výbava auta je uvedená v § 25 vyhlášky a týka sa rôznych kategórií vozidiel.

My sme pre vás vybrali povinnú výbavu pre bežné osobné vozidlá do 3,5 tony. V zmysle kategorizácie vozidiel ide o kategóriu M1 – vozidlá projektované a konštruované na prepravu cestujúcich, najviac s ôsmimi sedadlami okrem sedadla pre vodiča.

Povinná výbava auta 2024 pre túto kategóriu obsahuje:

  • autolekárničku,

  • homologizovaný prenosný výstražný trojuholník,

  • bezpečnostný reflexný odev,

  • náhradné koleso s diskom a s náhradnou pneumatikou.


Pre iné kategórie vozidiel povinná výbava obsahuje aj ďalšie komponenty, napríklad snehové reťaze, zakladací klin či hasiaci prístroj. Povinnou výbavou, naopak, nie sú náhradné elektrické poistky, náhradné žiarovky ani ťažné lano. Ich prítomnosť však nikdy nie je na zahodenie.

Povinná výbava auta

#1 Autolekárnička

Aj v roku 2024 je autolekárnička absolútnym základom povinnej výbavy. Lekárnička obsahuje samostatne balené samostatne balené pomôcky na ošetrenie rôznych druhov poranení. Jej obsah musí byť neporušený, vizuálne v poriadku a nesmie vykazovať známky znečistenia alebo iného znehodnotenia.

Viete, že...

…od novembra 2019 už autolekárničku po exspirácii nemusíte vyhadzovať a môžete ju používať aj po záruke? Musí byť však kompletná, neporušená, neznečistená a vizuálne v poriadku.


Čo presne by mala obsahovať lekárnička do auta, stanovuje zákon, konkrétne príloha č. 2 Požiadavky na lekárničky k vyhláške č. 134/2018 Z. z.

Súčasťou výbavy lekárničky musí byť aj tzv. karta prvej pomoci. Obsahuje stručný popis zranení, návody na zákroky pri rôznych druhoch zranení a tiež pohotovostné kontaktné údaje.


#2 Výstražný trojuholník

Hoci na lekárničku ako súčasť povinnej výbavy si vodiči spomenú najčastejšie, ani zďaleka nie je jedinou. K ďalším povinným častiam výbavy patrí homologizovaný prenosný výstražný trojuholník. Použijete ho v prípade núdzového státia.

V prípade potreby ho umiestnite na okraj vozovky tak, aby ho prichádzajúci vodiči stihli zaregistrovať včas a zreteľne, čiže vo vzdialenosti minimálne 50 metrov za vozidlom, na diaľnici alebo rýchlostnej ceste najmenej 100 metrov za vozidlom.

#2 Reflexný odev

Hoci najčastejšie v aute vozíme reflexnú vestu, môže ísť o akýkoľvek bezpečnostný reflexný odev – teda aj overal, nohavice, bundu alebo pláštenku. Vo vozidle tento odev umiestnite tak, aby ste ho mali v dosahu zo sedadla vodiča.

Podľa vyhlášky musí byť súčasťou povinnej výbavy jeden reflexný odev. V prípade, že by z auta museli vystúpiť všetci pasažieri, ktorí by sa pohybovali po krajnici alebo vozovke, podľa zákona o cestnej premávke musí mať reflexný odev každá osoba. Preto je užitočné mať v aute toľko viest, koľko je pasažierov.

Viete, že...

… pre reflexný odev sú prípustné 3 farby? Sú to fluorescenčná žltá, fluorescenčná oranžovočervená a fluorescenčná červená.

#3 Náhradné koleso

Súčasťou povinnej výbavy je aj náhradné koleso, teda disk s pneumatikou predpísaného druhu a rozmeru, ktoré musí byť riadne pripevnené v držiaku. Spolu s náhradným kolesom musíte mať vo vozidle aj kľúč na matice alebo skrutky kolies a príručný zdvihák.

Pozor, aj keď máte pneumatiky aj náhradné koleso v poriadku, je nutné kontrolovať hrúbku dezénu. Zákon stanovuje minimálnu hĺbku dezénu zimnej pneumatiky na 3 mm a 1,6 mm u letnej pneumatiky. Náhradné koleso nemusíte mať v prípade, ak máte pneumatiky run-flat či sadu na opravu defektu.

Povinná výbava auta v zahraničí

Povinná výbava vozidla nie je rovnaká vo všetkých krajinách. Za všetky vyberáme len niekoľko príkladov európskych krajín:

  • hasiaci prístroj – je povinný v Estónsku, v Litve, v Lotyšsku, v Poľsku, v Grécku, v Rumunsku či na Ukrajine,

  • ťažné lano – je povinné napríklad v Albánsku,

  • reflexná vesta pre všetkých členov posádky – vyžaduje Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Čierna Hora, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Taliansko, Luxembursko, Maďarsko, Macedónsko, Poľsko, Rumunsko, Slovinsko, Španielsko,

  • nízkoemisné plakety pre vjazd do miest – budú od vás požadovať vo Francúzsku či Nemecku.

Zaujímavosťou je, že už o dva roky bude výstražný trojuholník v Španielsku nahradený oranžovým varovným majákom. Ak táto zmena prebehne úspešne, je možné, že túto novinku prevezmú aj iné krajiny Európskej únie vrátane Slovenska.

Pred jazdou do zahraničia si preto preverte, aký má byť obsah povinnej výbavy nielen vo vašej cieľovej krajine, ale aj v štátoch, ktorými budete prechádzať.

Čaká nás rozširovanie povinnej výbavy

S platnosťou od júla 2022 schválila Európska komisia rozšírenie povinnej výbavy áut o nové systémy i prvky – okrem senzorov a kamier je to napríklad aj inteligentný rýchlostný obmedzovač (ISA), ktorý zabráni prekračovaniu maximálnej povolenej rýchlosti na cestách.

Výrobcovia majú na zavedenie zmien pre všetky nové modely uvedené na trh v Európe 2 roky. Po júli 2024 by sa teda v Európskej únii nemalo predávať žiadne nové vozidlo bez ISA.

Povinné je aj PZP

Rovnako ako povinná výbava do auta je nevyhnutnosťou aj povinné zmluvné poistenie (PZP). Vo vozidle musíte mať doklad o jeho platnosti. Okrem toho sa oplatí mať aj dobrovoľné havarijné poistenie. Ochráni vás v prípade havárie, krádeže, vandalizmu či živelnej udalosti. Oba typy poistení môžete uzavrieť online, rýchlo a jednoducho cez portál Superpoistenie.sk.

Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
  • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

  • Zelená karta ihneď

  • Úspora až 50 %


Malá rada na záver: Nezabudnite na to, že povinná výbava je lacnejšia ako pokuta. Na Slovensku môžete dostať pokutu 60 eur na mieste a 100 eur v správnom konaní. V susednom Rakúsku sa pokuta môže vyšplhať aj na viac ako 2 000 eur.

Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • kúpa vozidla z druhej ruky
    27. augusta 2024|
    Ako na prepis auta v roku 2024

    Už minulý rok došlo k zrušeniu dvojkrokového prepisu vozidla. Pri zmene majiteľa nie je potrebné meniť evidenčné číslo. Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste. Ako teda postupovať pri prepise auta? V nasledujúcich riadkoch vám prinášame podrobný návod.

  • pneu4
    27. marca 2024|
    Jarné prezúvanie pneumatík: Ako na to?

    Hoci slovenské zákony prezutie zimných pneumatík na letné vyslovene neprikazujú, predsa je vhodné myslieť na jar aj na túto povinnosť. Viete, kedy je ten správny čas na výmenu pneumatík? Závisí to nielen od počasia, ale aj od legislatívnych opatrení. Tie sa, navyše, líšia aj v jednotlivých krajinách. Prečítajte si výber najdôležitejších informácií, ktoré potrebujete vedieť.

  • povinna-vybava-auta-rakusko
    22. februára 2024|
    Povinná výbava auta v Rakúsku

    Na Slovensku sa ako vodiči nezaobídeme bez autolekárničky, výstražného trojuholníka, reflexnej vesty či náhradného kolesa. Povinná výbava v Rakúsku je síce podobná, ale v niektorých detailoch sa odlišuje. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás zhrnuli užitočné informácie, na čo by ste si mali pri cestách do Rakúska dávať pozor.

  • 26. januára 2024|
    Aké sú najčastejšie pripoistenia k PZP?

    Poisťovne v súčasnosti k svojim základným balíkom poistenia poskytujú aj tzv. pripoistenia. Tieto pripoistenia rozširujú krytie zvoleného poistenia a prinášajú množstvo ďalších výhod. Kedy je vhodné si ich zvoliť a prečo by ste to mali urobiť?

  • ruka na volante
    16. januára 2024|
    Máte najlacnejšie PZP?

    Ako naznačuje samotný názov, povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné. Uzatvorené ho musí mať každý majiteľ motorového vozidla. A čo vy, platíte za PZP málo alebo veľa? Odpoveď na túto otázku nemusí byť jednoznačná. Cena PZP sa totiž odvíja od množstva parametrov.

  • Peniaze a autíčko
    29. decembra 2023|
    Zdražovanie povinného zmluvného poistenia 2024

    Poisťovne avizujú zvyšovanie cien PZP pre rok 2024. Čo je príčinou zdražovania? O koľko viac si za povinné zmluvné poistenie priplatíme? Koho sa zvýšenie cien dotkne najviac a koho najmenej? Na všetky tieto otázky odpovieme v nasledujúcich riadkoch.

  • Vodič šoféruje auto
    05. decembra 2023|
    Tipy, ako si zľavniť PZP

    Povinné zmluvné poistenie je síce povinné, no sumu, ktorú zaň budete platiť, si môžete efektívne znížiť. Najčastejšie sa dá znížiť vďaka miestu bydliska, bezškodového priebehu či modelu vozidla.

  • biele auto na ceste
    16. novembra 2023|
    Ako zmeniť poisťovňu PZP?

    Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

  • zimne-pneumatiky
    27. októbra 2023|
    Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

    Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.