výstražný trojuholník

Povinná výbava auta v roku 2023: Máte všetko?

Pri otázke povinnej výbavy mnohí vodiči len pokrčia ramenami a spoliehajú sa na to, že lekárnička je všetko, čo im v aute bude stačiť. Povinnú výbavu však určuje zákon a je podstatne bohatšia. Požiadavky na ňu sa dokonca odlišujú aj v jednotlivých štátoch. Preto si preverte, či vám pri cestách po Slovensku i do zahraničia v aute naozaj nič nechýba.  

Povinnú výbavu definuje zákon

Podľa zákona č. 106/2018 Z. z.  o prevádzke vozidiel v cestnej premávke musí byť vozidlo v cestnej premávke vybavené povinnou výbavou, ktorú ustanoví vykonávací právny predpis. Týmto predpisom je  vyhláška č. 134/2018 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o prevádzke vozidiel v cestnej premávke. Povinná výbava auta je ustanovená v § 25 vyhlášky a týka sa rôznych kategórií vozidiel.

My sme pre vás vybrali povinnú výbavu pre bežné osobné vozidlá. V zmysle kategorizácie vozidiel ide o kategóriu M1  - vozidlá projektované a konštruované na prepravu cestujúcich, najviac s ôsmimi sedadlami okrem sedadla pre vodiča.  

#1 Lekárnička

Absolútny základ povinnej výbavy. Lekárnička obsahuje samostatne balené samostatne balené pomôcky na ošetrenie rôznych druhov poranení. Jej obsah musí byť neporušený, vizuálne v poriadku a nesmie vykazovať známky znečistenia alebo iného znehodnotenia. Povinný obsah lekárničky ustanovuje príloha č. 2 k vyhláške č. 134/2018 Z. z. Veľmi dôležité je, aby ste pravidelne kontrolovali nielen jednotlivé súčasti lekárničky, ale aj ich dátum spotreby. 

Náš TIP

Preštudujte si komplexné Požiadavky na lekárničky v prílohe vyhlášky.

#2 Výstražný trojuholník

Hoci na lekárničku ako súčasť povinnej výbavy si vodiči spomenú najčastejšie, ani zďaleka nie je jedinou. K ďalším povinným častiam výbavy patrí homologizovaný prenosný výstražný trojuholník. Použijete ho v prípade núdzového státia. V prípade potreby ho umiestnite na okraj vozovky tak, aby ho prichádzajúci vodiči stihli zaregistrovať včas a zreteľne, čiže vo vzdialenosti minimálne 50 metrov za vozidlom, na diaľnici alebo rýchlostnej ceste najmenej 100 metrov za vozidlom. 

#2 Bezpečnostný reflexný odev 

Hoci najčastejšie v aute vozíme reflexnú vestu, môže ísť o akýkoľvek bezpečnostný reflexný odev - teda aj overal, nohavice, bundu alebo pláštenku. V aute tento odev umiestnite tak, aby ste ho mali v dosahu zo sedadla vodiča. Podľa vyhlášky musí byť súčasťou povinnej výbavy jeden reflexný odev. V prípade, že by z auta museli vystúpiť všetci pasažieri, ktorí by sa pohybovali po krajnici alebo vozovke, podľa zákona o cestnej premávke musí mať reflexný odev každá osoba. Preto je užitočné mať v aute toľko viest, koľko je pasažierov. 

Viete, že...

… pre reflexný odev sú prípustné 3 farby? Sú to fluorescenčná žltá, fluorescenčná oranžovočervená a fluorescenčná červená.

#3 Náhradné koleso 

Súčasťou povinnej výbavy je aj náhradné koleso, teda disk s pneumatikou predpísaného druhu a rozmeru, ktoré musí byť riadne pripevnené v držiaku. Spolu s náhradným kolesom musíte mať vo vozidle aj kľúč na matice alebo skrutky kolies a príručný zdvihák. Pozor, aj keď máte pneumatiky aj náhradné koleso v poriadku, je nutné kontrolovať hrúbku dezénu. Zákon stanovuje minimálnu hĺbku dezénu zimnej pneumatiky na 3 mm a 1,6 mm u letnej pneumatiky. Náhradné koleso nemusíte mať v prípade, ak máte pneumatiky run-flat či sadu na opravu defektu.

Do povinnej výbavy na slovenských cestách nepatria  náhradné elektrické poistky, náhradné žiarovky a ťažné lano. Ich prítomnosť však nikdy nie je na zahodenie.

Povinná výbava auta v zahraničí 

Povinná výbava vozidla nie je rovnaká vo všetkých krajinách. Za všetky vyberáme len niekoľko príkladov európskych krajín:

 • hasiaci prístroj - je povinný v Estónsku, v Litve, v Lotyšsku, v Poľsku, v Grécku, v Rumunsku či na Ukrajine,

 • ťažné lano - je povinné napríklad v Albánsku, 

 • reflexná vesta pre všetkých členov posádky - vyžaduje Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Čierna Hora, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Taliansko, Luxembursko, Maďarsko, Macedónsko, Poľsko, Rumunsko, Slovinsko, Španielsko, 

 • nízkoemisné plakety pre vjazd do miest - budú od vás požadovať vo Francúzsku či Nemecku. 

Pred jazdou do zahraničia si preto preverte, aký má byť obsah povinnej výbavy nielen vo vašej cieľovej krajine, ale aj v štátoch, ktorými budete prechádzať. 

Nezabudnite na to, že povinná výbava je lacnejšia ako pokuta. Na Slovensku môžete dostať pokutu 60 eur na mieste a 100 eur v správnom konaní. V susednom Rakúsku sa pokuta môže vyšplhať aj na viac ako 2 000 eur.


Povinné je aj PZP

Rovnako ako povinná výbava auta je nevyhnutnosťou aj  povinné zmluvné poistenie (PZP). Vo vozidle musíte mať doklad o jeho platnosti. Okrem toho sa oplatí mať aj dobrovoľné havarijné poistenie. Ochráni vás v prípade havárie, krádeže, vandalizmu či živelnej udalosti. Oba typy poistení môžete uzavrieť online, rýchlo a jednoducho cez portál Superpoistenie.sk.

Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %

Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • zver na ceste
  18. augusta 2023|Daniel Výcha
  Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

  Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.