Povinná výbava auta v roku 2023: Máte všetko?

Pri otázke povinnej výbavy mnohí vodiči len pokrčia ramenami a spoliehajú sa na to, že lekárnička je všetko, čo im v aute bude stačiť. Povinnú výbavu však určuje zákon a je podstatne bohatšia. Požiadavky na ňu sa dokonca odlišujú aj v jednotlivých štátoch. Preto si preverte, či vám pri cestách po Slovensku i do zahraničia v aute naozaj nič nechýba.
Povinnú výbavu definuje zákon
Podľa zákona č. 106/2018 Z. z. o prevádzke vozidiel v cestnej premávke musí byť vozidlo v cestnej premávke vybavené povinnou výbavou, ktorú ustanoví vykonávací právny predpis. Týmto predpisom je vyhláška č. 134/2018 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o prevádzke vozidiel v cestnej premávke. Povinná výbava auta je ustanovená v § 25 vyhlášky a týka sa rôznych kategórií vozidiel.
My sme pre vás vybrali povinnú výbavu pre bežné osobné vozidlá. V zmysle kategorizácie vozidiel ide o kategóriu M1 - vozidlá projektované a konštruované na prepravu cestujúcich, najviac s ôsmimi sedadlami okrem sedadla pre vodiča.
#1 Lekárnička
Absolútny základ povinnej výbavy. Lekárnička obsahuje samostatne balené samostatne balené pomôcky na ošetrenie rôznych druhov poranení. Jej obsah musí byť neporušený, vizuálne v poriadku a nesmie vykazovať známky znečistenia alebo iného znehodnotenia. Povinný obsah lekárničky ustanovuje príloha č. 2 k vyhláške č. 134/2018 Z. z. Veľmi dôležité je, aby ste pravidelne kontrolovali nielen jednotlivé súčasti lekárničky, ale aj ich dátum spotreby.
Náš TIP
Preštudujte si komplexné Požiadavky na lekárničky v prílohe vyhlášky.
#2 Výstražný trojuholník
Hoci na lekárničku ako súčasť povinnej výbavy si vodiči spomenú najčastejšie, ani zďaleka nie je jedinou. K ďalším povinným častiam výbavy patrí homologizovaný prenosný výstražný trojuholník. Použijete ho v prípade núdzového státia. V prípade potreby ho umiestnite na okraj vozovky tak, aby ho prichádzajúci vodiči stihli zaregistrovať včas a zreteľne, čiže vo vzdialenosti minimálne 50 metrov za vozidlom, na diaľnici alebo rýchlostnej ceste najmenej 100 metrov za vozidlom.
#2 Bezpečnostný reflexný odev
Hoci najčastejšie v aute vozíme reflexnú vestu, môže ísť o akýkoľvek bezpečnostný reflexný odev - teda aj overal, nohavice, bundu alebo pláštenku. V aute tento odev umiestnite tak, aby ste ho mali v dosahu zo sedadla vodiča. Podľa vyhlášky musí byť súčasťou povinnej výbavy jeden reflexný odev. V prípade, že by z auta museli vystúpiť všetci pasažieri, ktorí by sa pohybovali po krajnici alebo vozovke, podľa zákona o cestnej premávke musí mať reflexný odev každá osoba. Preto je užitočné mať v aute toľko viest, koľko je pasažierov.
Viete, že...
… pre reflexný odev sú prípustné 3 farby? Sú to fluorescenčná žltá, fluorescenčná oranžovočervená a fluorescenčná červená.
#3 Náhradné koleso
Súčasťou povinnej výbavy je aj náhradné koleso, teda disk s pneumatikou predpísaného druhu a rozmeru, ktoré musí byť riadne pripevnené v držiaku. Spolu s náhradným kolesom musíte mať vo vozidle aj kľúč na matice alebo skrutky kolies a príručný zdvihák. Pozor, aj keď máte pneumatiky aj náhradné koleso v poriadku, je nutné kontrolovať hrúbku dezénu. Zákon stanovuje minimálnu hĺbku dezénu zimnej pneumatiky na 3 mm a 1,6 mm u letnej pneumatiky. Náhradné koleso nemusíte mať v prípade, ak máte pneumatiky run-flat či sadu na opravu defektu.
Do povinnej výbavy na slovenských cestách nepatria náhradné elektrické poistky, náhradné žiarovky a ťažné lano. Ich prítomnosť však nikdy nie je na zahodenie.
Povinná výbava auta v zahraničí
Povinná výbava vozdila nie je rovnaká vo všetkých krajinách. Za všetky vyberáme len niekoľko príkladov európskych krajín:
-
hasiaci prístroj - je povinný v Estónsku, v Litve, v Lotyšsku, v Poľsku, v Grécku, v Rumunsku či na Ukrajine,
-
ťažné lano - je povinné napríklad v Albánsku,
-
reflexná vesta pre všetkých členov posádky - vyžaduje Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Čierna Hora, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Taliansko, Luxembursko, Maďarsko, Macedónsko, Poľsko, Rumunsko, Slovinsko, Španielsko,
-
nízkoemisné plakety pre vjazd do miest - budú od vás požadovať vo Francúzsku či Nemecku.
Pred jazdou do zahraničia si preto preverte, aký má byť obsah povinnej výbavy nielen vo vašej cieľovej krajine, ale aj v štátoch, ktorými budete prechádzať.

22. januára 2022
Povinná výbava auta v Rakúsku
Rakúsko je našim najbližším susedom. Z Bratislavy je to doň len pár minút jazdy. Mnoho vodičov však zabúda, že povinná výbava auta v Rakúsku sa od slovenskej výbavy môže líšiť. Pred jeho návštevou si preto overte, či máte všetko.
Celý článok >Nezabudnite na to, že povinná výbava je lacnejšia ako pokuta. Na Slovensku môžete dostať pokutu 60 eur na mieste a 100 eur v správnom konaní. V susednom Rakúsku sa pokuta môže vyšplhať aj na viac ako 2 000 eur.
Povinné je aj PZP
Rovnako ako povinná výbava auta je nevyhnutnosťou aj povinné zmluvné poistenie (PZP). Vo vozidle musíte mať doklad o jeho platnosti. Okrem toho sa oplatí mať aj dobrovoľné havarijné poistenie. Ochráni vás v prípade havárie, krádeže, vandalizmu či živelnej udalosti. Oba typy poistení môžete uzavrieť online, rýchlo a jednoducho cez portál Superpoistenie.sk.