Čo musí obsahovať autolekárnička?

obsah autolékarnička

Obsah  lekárničiek pre cestnú dopravu u nás upravuje Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky č. 143z 8. apríla 2009. V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranení na cestách spoľahnúť. Pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu napríklad  cestou autom a na výletoch prihodiť.

Vždy musí byť v aute

Autolekárnička jedným z najdôležitejších prvkov povinnej výbavy. Včasnou a správne poskytnutou prvou pomocou môžete totiž pomocou autolekárničky zachrániť ľudský život. Výbava autolekárničky je uspôsobená na to, aby ste s ňou zvládli ošetrenie malých rán a odrenín, popálenín a krvácania, zlomenín a poranenia kĺbov a má aj výbavu na ochranu záchrancu a postihnutého pred šírením nákazy pri ošetrení a resuscitácii.

Štyri moduly

Obsah autolekárničky sa podľa zákona delí na štyri moduly. Do prvého spadajú pomôcky, dezinfekcia a ochrana záchrancu. Druhým sú nástroje na ošetrenie, ktoré si žiadajú malé rany, odreniny. Trojka už dokáže vyriešiť aj  veľké rany, krvácanie, popáleniny a štvorka je určená na zlomeniny, poranenia kĺbov

Čo všetko nájdete v auolekárničke?

 1. rúško resuscitačné s ventilom, 1 ks

 2. izotermická fólia 220 x 140 cm alebo 200 x 150 cm, 1 ks

 3. 2 páry vyšetrovacích rukavíc, minimálna veľkosť L

 4. utierky s čistiacim a antimikrobiálnym účinkom, samostatne zabalené, 4 ks

 5. nožnice určené pre zdravotníctvo, celokovové, so zaoblenými hrotmi, ostré, minimálna dĺžka 15cm, 1ks

 6. zatváracie špendlíky s minimálnou dĺžkou 4 cm, 6 ks

 7. náplasť s vankúšikom (rýchloobväz) 4 cm x 8 cm, 10 ks

 8. tampóny s čistiacim a antimikrobiálnym účinkom alebo utierky s čistiacim a antimikrobiálnym účinkom na ošetrenie drobných rán, samostatne zabalené, 8 ks

 9. gázový krycí obväz sterilný – kompres (minimálne 7,5 x 7,5 cm), 2 bal. á 5 ks

 10. náplasť hladká textilná, 2,5 cm x 5 m, lepivosť minimálne 7N/25 mm, 1 ks

 11. obväz hotový sterilný s kompresom, minimálna šírka obväzu 10 cm, minimálne rozmery kompresu 10 cm x 10 cm, minimálna dĺžka obväzu 120 cm, savosť kompresu minimálne 800 g/m2, 2 ks

 12. gázový krycí obväz sterilný – kompres (minimálne 10 x 10 cm), 2 bal. á 5 ks

 13. ovínadlový obväz hydrofilný, sterilný, 10 cm x 5 m, 1 ks

 14. ovínadlový obväz hydrofilný, sterilný, 6 cm x 5 m, 1 ks

 15. elastický obväz dlhoťažný (určený na ľahkú až strednú kompresiu) 10 cm x 4 m, 2 ks

 16. elastický obväz dlhoťažný (určený na ľahkú až strednú kompresiu) 6 cm x 4 m,

 17. 2 ks trojrohá šatka textilná, rozmery najmenej 96 x 96 x 136 cm, 2 ks.

Predpísaný je aj obal

Autolekárničku nemôžete mať v akomkoľvek obale, určuje ho zákon. Základným poznávacím znamením je oranžová farba po celom povrchu. Obal musí byť z nepremokavého a prachuvzdorného materiálu, odolného oči teplotným rozdielom v rozmedzí –20°C až +60°C. Na lícnej strane obalu v jeho strede je umiestený biely kríž s minimálnou veľkosťou 7 cm.

Karta prvej pomoci

Musí byť súčasťou lekárničky a praktiky v podobe obrázkov naznačí vodičovi, ako v prípade nehody postupovať pri záchrane.

Je to preto, že v strese mnoho ľudí zabudne postup, ktorý karta opäť osvieži. Karta prvej pomoci je vnútornou súčasťou lekárničky, musí byť vyrobená z vodevzdorného a prachuvzdorného materiálu tak, aby bola čitateľná počas celej doby používania lekárničky. 

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 2