Na Slovensku je nulová tolerancia alkoholu za volantom. Ak nafúkate nad jedno promile, dopúšťate sa trestného činu, za čo vám hrozí nielen odobratie či zadržanie vodičského preukazu, ale aj trest odňatia slobody. Sú však krajiny, kde sa toleruje nejaké to pivko, alebo pohár vína. Policajti vám tak povedia: „Pán vodič, môžete pokračovať v jazde“„Pán vodič, môžete pokračovať v jazde“.
Alkohol za volantom je v jedenástich európskych krajinách zakázaný, konkrétne:
v Albánsku, Bielorusku, Českej republike, Estónsku, Chorvátsku, Maďarsku, Moldavsku, Rumunsku, Rusku, u nás na Sovnesku a na Ukrajine. V ďalších krajinách je určitá miera alkoholu v krvi povolená.
Najčastejšie je tolerovaná hranica alkoholu 0,5 promile, ktorá platí:
v Andorre, Belgicku, Bosne a Hercegovine, Bulharsku, Čiernej Hore, Dánsku, Fínsku, Francúzsku, Holandsku, Islandu, Taliansku, Lotyšsku, Macedónsku, Malte, Monaku, Nemecku, Portugalsku, Rakúsku, San Maríne, Slovinsku, Srbsku, Španielsku, Švajčiarsku a Turecku.
Nižšie tolerovaná hranica alkoholu je:
v Nórsku, Poľsku, Švédsku (0,2 promile) a Litve (0,4 promile).
Naopak, vyššie tolerovaná hranica alkoholu za volantom je:
v Írsku, Lichtenštajnsku, Luxembursku a Veľkej Británii (0,8 promile) a na Cypre (0,9 promile).
Je mnoho krajín, ktoré majú povolený alkohol za volantom, ale ak policajti pristihnú vodiča s vyšším obsahom alkoholu v krvi, ako povoľujú zákony tej ktorej krajiny, nasleduje samozrejme postih.
Nemecko - nad 0,5 promile ide o pokutu 500 až 1500 eur plus mesačný zákaz šoférovania. Nad 1,1 promile potom okrem vyššej pokuty nasleduje odňatie vodičského preukazu od 6 mesiacov do piatich rokov alebo natrvalo, v niektorých prípadoch aj väzenie.
Rakúsko - pokuta 220 euro až 5800 euro, hrozí tiež odobratie vodičského oprávnenia.
Poľsko - pokuta 5000 zlotých - odobratie vodičáku až na 10 rokov.
Írsko - pokuta 2000 euro.
Spojené Kráľovstvo - 5 000 libier a zabavenie vodičáku, prípadne šesťmesačné väzenie.
Bulharsko - pokuta 200 až 500 levov a zákaz šoférovania na jeden rok.
Slovinsko - pokuta 180 do 950 eur.
Švajčiarsko - pokuta do 5 000 švajčiarskych frankov.
Ak vodič pod vplyvom alkoholu spôsobí dopravnú nehodu, sú sankcie samozrejme ešte tvrdšie. Jazda pod vplyvom alkoholu vás môže stáť nemalú finančnú čiastku a navyše môžete prísť aj o vodičský preukaz. Tak preto sa oplatí poznať limity triezvosti v iných krajinách, aby sa predišlo k pokutám a zadržianiu vodičského preukazu v zahraničí, a kontrolovať sa alkohol testerom. Dávajte si preto pozor na zostatkový alkohol za volantom. Navyše, ak jazdíte pod vplyvom alkoholu aj PZP vám je zbytočné rovnako ako havarijné poistenie. Alkohol je vo výlukách a vy tak budete musieť škody hradiť sami.