Smartfóny sú za volantom nebezpečnejšie ako alkohol

Alkohol za volantom strieda nový neduh v podobe smartfónov. Telefonovanie za volantom totiž už dnes nie je jediná činnosť, ktorá vodičov rozptyľuje. Prichádzajú správy, notifikácie zo sociálnych sietí, fotenie, či streamovanie videa. Aj vďaka tomu sa stáva smartfón jednou z najnebezpeč­nejších záležitostí za volantom.

Spočítať ceny  

Nepozornosť má najtragickejšie konce

Nepozornosť a rozptyľovanie za volantom je najčastejšou príčinou dopravných nehôd a to dokonca aj smrteľných. Vyplýva to zo štatistiky Policajného zboru SR za minulý rok, ktorá na 1.mieste uvádza porušenie povinností vodiča, teda nevenovanie sa vedeniu vozidla, telefonovanie. Ani alkohol teda nemá na rováši toľko nehôd ako práve nevenovanie pozornosti riadeniu vozidla.

Najhoršie je zistenie, že nehodovosť zvyšuje zariadenie, ktoré denne používame. Prieskum expertnej organizácie DEKRA z minulého roka ukázal, že v Nemecku občas používa svoj mobil za volantom až 55% vodičov, používanie smartfónu bolo dokonca najbežnejším typom rozptyľovania sa počas jazdy.

Najčastejšie dôvody vziať smartfón do ruky sú prichádzajúce SMS alebo správy WhatsApp, či notifikácie na sociálnych sieťach. Ľahko sa tak môže stať, že váš obľúbený smarfón vás môže pochovať.

 

Najrizikovejšie je písanie

Zatiaľ, čo samotné telefonovanie vodiča môže rozptyľovať a bez hands free sady ovláda automobil len jednou rukou, tak ide stále o menšie riziko, ak sa venuje písaniu správ. A aj toto niektorí vodiči bežne vykonávajú. Pri písaní totiž nielenže neovládate auto oboma rukami, ale nesledujete ani priestor pred sebou. Písanie do mobilu je zhruba to isté, ako keby vodič počas jazdy na pár sekúnd zavrel oči. Kto sa pri rýchlosti 50km/h tri sekundy miesto na cestu pozerá na mobilný telefón, prejde počas tejto doby skoro 42 metrov naslepo. Po piatich sekundách je to skoro 70 metrov! Stačí tak sekunda a nešťastie je na svete.

 

Má používanie smartfónov dopad po poistenie?

Spôsobili ste nehodu vďaka tomu, že ste si možno práve fotili dopravnú situáciu, smskovali, alebo ste sledovali sociálne siete? Je jasné, že ste vinníkom nehody a chcete ako sa to premietne do poistného plnenia?

Zatiaľ, čo napríklad alkohol je jednou z výluk pri poistení, mobil sa do tejto kategórie zatiaľ nedostal. Vysvetľuje riaditeľ oddelenia motorových vozidiel UNIQA poisťovne Július Baláž: „ Aj keď u nás zatiaľ používanie smartfónu alebo akéhokoľvek mobilného telefónu počas jazdy nemá vplyv na poistné plnenie ani výšku poistného, chceme varovať vodičov, aby mobily počas jazdy odložili. Štatistika smrteľných nehôd následkom používania smartfónov je naozaj alarmujúca. Z našich zistení navyše vyplýva, že používanie mobilu sa stáva nebezpečným nielen počas jazdy autom ale aj pre iných účastníkov cestnej premávky.

To v praxi znamená, že použitie mobilu, aj keď ide o porušenie pravidiel cestnej premávky nebude mať dosah na plnenie havarijného ani povinného zmluvného poistenia, je lepšie mobil odložiť. Pretože rozvité auto nemusí byť konečnou bilanciou nehody. Straty na životoch totiž peniazmi už vyvážiť skutočne nemožno.

Spočítať ceny

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 2