Alkohol na svahu vás môže vyjsť draho. Zasiahne vašu peňaženku i zdravie

7. 1. 2023
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Patríte k lyžiarom, ktorí si lyžovačku nevedia predstaviť bez vareného vína alebo pohárika na posilnenie? Nerobíte dobre. Alkohol pôsobí na horách ešte silnejšie, ovplyvňuje vaše reakcie a často môže byť príčinou vážnej nehody. Zároveň patrí aj k najčastejším výlukám z poistenia.

Alkohol na horách účinkuje inak

Veľkým problémom býva, že na horách znieme akosi menej ako bežne. A práve to býva rizikom. Motať hlava, spomalené

Už jeden pohárik znižuje vašu pozornosť a ostražitosť. Spomalené reakcie, točenie hlavy a nepozornosť sa na horách dostavia oveľa skôr.  V nadmorskej výške nad 1850 metrov alkohol účinkuje rýchlejšie, a opijete sa tak za oveľa kratší čas. Nehovoriac o tom, že alkohol dodáva guráž a lyžiari nielenže skúšajú svoje limity, ale svoje možnosti aj ďaleko prekračujú. 


Poistenie na lyžovačku, jednoducho, rýchlo a online

  • V súvislosti s lyžovaním v horách, je rozumné pokryť všetky riziká, ktoré sa vám môžu pritrafiť. Lyžujte s väčším pocitom bezpečia vďaka uzatvorenému cestovnému poisteniu.


Pod vplyvom alkoholu preto dochádza na svahu k nehodám a ľahšie zraníte seba alebo iného lyžiara. Práve preto sa na svahoch v mnohých krajinách zaviedli kontroly. Na svahu vám môže dať fúkať napríklad horská služba v Rakúsku. V Poľsku vás otestujú ešte pred prechodom turniketom a v Taliansku vám za alkohol vezmú permanentku. V Slovinsku vás vykážu zo svahu a dajú pokutu, a vo Francúzsku vám dokonca hrozí väzenie. No a napokon, lyžiarsku patrolu spustili už aj v Tatrách, kde opitým lyžiarom hrozí zablokovanie permanentky. 


Viete, že...

… až 20 % výjazdov horskej služby je zapríčinené požitím alkoholických nápojov?


Uzavreli ste poistenie? Alkohol ho môže ohroziť

Už niekoľkokrát sme v našich článkoch písali o dôležitosti poistenia na lyžovačku. V prípade nehody na svahu vás ochránia poistenie do hôr,  cestovné poistenie  či poistenie zodpovednosti za škodu

Ak ste mysleli na uzavretie poistenia ešte pred lyžovačkou, je to pre vás len plus. Avšak konzumácia alkoholu na svahu môže spôsobiť to, že z vašej poistnej zmluvy sa stane len zdrap papiera. Ak sa na svahu zraníte alebo zraníte niekoho iného, poisťovňa vám môže poistné plnenie skrátiť alebo úplne zamietnuť. Vysoké sumy si potom budete musieť zaplatiť z vlastného vrecka. Takto to funguje vo väčšine poisťovní.

Pripoistenie konzumácie alkoholu

Ak si neviete lyžovačku bez pohárika ani predstaviť, uzavrite pripoistenie, ktoré pokrýva konzumáciu alkoholu. Poisťovňa AXA ponúka napríklad pripoistenie k cestovnému poisteniu s názvom “Drink povolený”. Toto pripoistenie platí až do 0,8 promile alkoholu v krvi. Vzťahuje sa na liečebné výdaje pri prípadnom úraze alebo zdravotných komplikáciách. Môžete si ho dojednať k jednorazovým i opakovaným cestám a týka sa, pochopiteľne, len dospelých osôb.

Užite si hory naplno

Poistenie do hôr je nevyhnutnou výbavou každého lyžiara.  Ak nechcete platiť veľa peňazí za úraz, ktorý sa vám stane na lyžovačke, určite si pribaľte cestovné poistenie.




Malá rada na záver: Hoci existuje pripoistenie, ktoré umožňuje istú toleranciu alkoholu, na pohárik pred lyžovačkou radšej zabudnite. Doprajte si ho až po nej. Možné finančné a zdravotné následky predsa nestoja za to. Mimochodom, riziko úrazu zvyšuje tiež lyžovačka “s opicou”. Dávajte si teda pozor aj na zostatkový alkohol z večerného popíjania.

Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • pohár whisky a kľúče od auta na stole
    29. februára 2024|Lívia Ovcarčíková
    Alkohol za volantom doma a v zahraničí: Aké sú limity a pokuty?

    Na Slovensku sa uplatňuje nulová toleranciu alkoholu za volantom. Ak nafúkate viac ako jedno promile, dopúšťate sa trestného činu, pri ktorom vám okrem odobratia vodičáku hrozí aj odňatie slobody. Existujú však krajiny, kde sa nejaké to pivko alebo pohár vína toleruje. Aké limity a pokuty sú v jednotlivých krajinách?

  • Lyžiarky na svahu
    20. februára 2024|Lívia Ovcarčíková
    Biely kódex na svahu: Ako bezpečne prežiť na svahu a v horách?

    Lyžovanie patrí medzi športy, ktoré sú na Slovensku počas zimy veľmi obľúbené. Kým mnohí cestujú na hory už počas vianočných sviatkov, iní to využívajú počas pomerne dlhých jarných prázdnin, aby si užili sneh spolu s deťmi. Bez ohľadu na to, kedy sa rozhodnete brázdiť strmé svahy, je dôležité počítať s každou nástrahou a chrániť sa pred ňou kvalitným poistením.

  • Sjíždění hory na lyžích
    09. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
    Lyžovačka na Slovensku: Aké poistenie na lyže si vybrať?

    Lyžovanie patrí rozhodne k najobľúbenejším športom Slovákov. Netreba však zabúdať, že je aj jedným z najrizikovejších. Na tieto riziká myslíme hlavne vtedy, keď sa chystáme na lyžovačku do zahraničia. Ako je to však v prípade, ak nás čaká lyžovanie na Slovensku? Potrebujeme poistenie, aj keď lyžujeme doma?

  • sjezdovka lyžařů
    18. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Poistenie na lyže v zahraničí: Takto si ho vyberiete

    Už je to tu. Mnohé rakúske či talianske lyžiarske strediská otvárajú brány všetkým vášnivým lyžiarom a snowboardistom, ktorí sa už nemôžu dočkať snežných dobrodružstiev. Lákajú lyžiarske dobrodružstvá v zahraničí aj vás? Zarezervujte si ubytovanie, navoskujte lyže a hor sa na cestu! Ešte predtým si však nezabudnite vybaviť jednu maličkosť – kvalitné cestovné poistenie.

  • 24. novembra 2023|Martina Pisarčíková
    PZP: Ako funguje pripoistenie v prípade zrážky so zverou?

    Stret so zverou je nepríjemná udalosť, ktorej sa v mnohých prípadoch nedá vyhnúť. Riziko sa zvyšuje najmä s príchodom zimných mesiacov, ale to neznamená, že srnka alebo zajac nemôžu skočiť do cesty aj počas jari alebo leta. Slovenské poisťovne poskytujú vodičom pripoistenie na zrážku so zverou, ktoré prináša viaceré výhody. Aké sú to výhody a koľko takáto služba stojí?

  • 11. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Stret so zverou: Ako postupovať?

    Zrážka so zverou môže byť veľmi nebezpečná. Lesná zver často končí mŕtva alebo ťažko zranená, auto značne poškodené. Existuje tiež vysoké riziko poškodenia života a zdravia cestujúcich. Niekedy sa však kolízii s divou zverou jednoducho nevyhnete. Viete, ako by ste mali po takejto udalosti postupovať?

  • Muž stojí pri svojom aute
    02. septembra 2023|Martina Pisarčíková
    Čo robiť ako prvé pri poruche auta na ceste?

    Všimli ste si nejaké symboly poruchy auta, počujete divné zvuky alebo sa vám zdá, že sa auto správa inak? S veľkou pravdepodobnosťou budete musieť riešiť jeho poruchu. Najčastejšie ide o problémy s brzdovým systémom, opotrebovanými tlmičmi, batériou. To, ako budete postupovať v prípade poruchy auta, závisí od toho, či sa nachádzate na bežnej ceste alebo na diaľnici.

  • 08. júla 2023|Martina Pisarčíková
    12 najčastejších chýb mladých vodičov

    Mladí vodiči sú stále rizikovou skupinou na cestách, pretože šoférovanie vyžaduje značné zručnosti. Tieto zručnosti však nie je možné získať zo dňa na deň ani za pár dní v autoškole. Preto musia mladí vodiči často platiť vyššiu sumu za povinné zmluvné poistenie, keď si ho uzatvárajú. Avšak aj mladý vodič môže preukázať, že dokáže jazdiť bez nehôd už v prvom roku, a tým výrazne znížiť svoju platbu za poistné.

  • Porucha auta
    15. januára 2023|Martina Pisarčíková
    Môže pri poruche auta pomôcť havarijné poistenie?

    Keď vaše auto vypovedalo poslušnosť, nie je to vaša vina ani nikoho iného. Porucha auta totiž nie je poistná udalosť z pohľadu  povinného zmluvného poistenia ani z pohľadu havarijného poistenia. No v mnohých prípadoch môže byť havarijná poistka možnosťou, ako sa z nelichotivej situácie dostať rýchlo a lacno.