Pohárik pred lyžovačkou môže byť drahý. Anuluje poistenie

Bez vareného vína, alebo niečoho na posilnenie si máloktorý lyžiar vie dnes predstaviť svoj zjazd dole svahom. Lenže aj malé promile, ktoré v konečnom dôsledku ani nemusí byť vinníkom nehody, spraví z poistenia do hôr, alebo poistenia zodpovednosti, či cestovného poistenia iba neplatný zdrap papiera.


Alkohol na horách účinkuje inak

Veľkým problémom býva, že na horách znieme akosi menej ako bežne. A práve to býva rizikom. Motať hlava, spomalené reakcie a nepozornosť sa dostavujú na horách omnoho skôr. Už v nadmorskej výške nad 1850 metrov sa opijete za kratší čas. Pod vplyvom alkoholu ľahšie prídete k úrazu alebo niekoho zraníte. Ak sa spoliehate, že účet za ošetrenie lekárom, či zlomené lyže zaplatí vaše cestovné poistenie – smola. Na poistné udalosti, ktoré vzniknú pod vplyvom alkoholu sa poistenie nevzťahuje.

Spočítať
ceny

Skutočne si neprilepšíte

Nielenže spôsobíte škodu, alebo aj úraz sebe, alebo inému, ale budete si musieť aj priplatiť, ako hovorí Beáta Dupaľová Ksenzsighová z poisťovne Union: „Vrtuľník, ktorý musel prísť po zraneného klienta poisťovne Union na svahu v Rakúsku stál 5200 eur. No a prevoz sanitkou a operácia zlomenej ruky v Taliansku stála slovenského lyžiara 6000 eur.“


Alkohol na svahu môže skončiť väzením

Jarné lyžovačky sa už chýlia ku koncu a pravda je taká, že mnoho ľudí si po celej zime na svahu viac verí a tak skúša ešte svoje limity. Alkohol práve dodáva guráže a to aj tam, kde nemusí. Je to najhoršia kombinácia ak chcete prísť k úrazu. Na Slovenskej zjazdovke si pri zistenom alkohole nemáte akurát šancu uplatniť poistenie. V niektorých iných krajinách však môžete skončiť až na mrežami. Nakoľko jazda na lyžiach môže byť rovnako smrteľná, ako jazda pod vplyvom alkoholu na diaľnici.

„Na svahoch za hranicami bežne fungujú hliadky, ktoré dávajú lyžiarom fúkať. V prípade, že tester preukáže alkohol v dychu, môžu vás vykázať zo svahu a odobrať vám aj skipass. V obľúbených strediskách v Rakúsku tak robí horská služba, v Slovinsku za alkohol rozdávajú pokuty a v takom Poľsku vás otestujú ešte pred prechodom turniketom. Vo Francúzsku sú ešte prísnejší – v tom najhoršom prípade si posedíte rok za mrežami. K tomuto rozhodnutiu donútili miestne orgány viaceré úmrtia na svahu kvôli alkoholu,“ dodáva Beáta Dupaľová Ksenzsighová. Je teda na mieste rozmyslieť, si, ši sa osviežite pár pohárikmi pred lyžovačkou.


Problematické aj iné plnenie

Ak je zistení v krvi alkohol, nielenže je automaticky bezplatné poistenie do hôr, na cesty aj svahy, ale problém môže nastať aj pri úrazovom poistení, či životnej poistke. Alkohol a obzvlášť v kombinácii s nejakou činnosťou výrazne zvyšuje riziko, že sa vám niečo stane a na to je väčšina poistení pripravená výlukami z poistenia. Alkohol patrí medzi najčastejšie.Spočítať
ceny
Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 2