Alkohol na svahu vás môže vyjsť draho. Zasiahne vašu peňaženku i zdravie

7. 1. 2023
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Patríte k lyžiarom, ktorí si lyžovačku nevedia predstaviť bez vareného vína alebo pohárika na posilnenie? Nerobíte dobre. Alkohol pôsobí na horách ešte silnejšie, ovplyvňuje vaše reakcie a často môže byť príčinou vážnej nehody. Zároveň patrí aj k najčastejším výlukám z poistenia.

Alkohol na horách účinkuje inak

Veľkým problémom býva, že na horách znieme akosi menej ako bežne. A práve to býva rizikom. Motať hlava, spomalené

Už jeden pohárik znižuje vašu pozornosť a ostražitosť. Spomalené reakcie, točenie hlavy a nepozornosť sa na horách dostavia oveľa skôr.  V nadmorskej výške nad 1850 metrov alkohol účinkuje rýchlejšie, a opijete sa tak za oveľa kratší čas. Nehovoriac o tom, že alkohol dodáva guráž a lyžiari nielenže skúšajú svoje limity, ale svoje možnosti aj ďaleko prekračujú. 


Poistenie na lyžovačku, jednoducho, rýchlo a online

 • V súvislosti s lyžovaním v horách, je rozumné pokryť všetky riziká, ktoré sa vám môžu pritrafiť. Lyžujte s väčším pocitom bezpečia vďaka uzatvorenému cestovnému poisteniu.


Pod vplyvom alkoholu preto dochádza na svahu k nehodám a ľahšie zraníte seba alebo iného lyžiara. Práve preto sa na svahoch v mnohých krajinách zaviedli kontroly. Na svahu vám môže dať fúkať napríklad horská služba v Rakúsku. V Poľsku vás otestujú ešte pred prechodom turniketom a v Taliansku vám za alkohol vezmú permanentku. V Slovinsku vás vykážu zo svahu a dajú pokutu, a vo Francúzsku vám dokonca hrozí väzenie. No a napokon, lyžiarsku patrolu spustili už aj v Tatrách, kde opitým lyžiarom hrozí zablokovanie permanentky. 


Viete, že...

… až 20 % výjazdov horskej služby je zapríčinené požitím alkoholických nápojov?


Uzavreli ste poistenie? Alkohol ho môže ohroziť

Už niekoľkokrát sme v našich článkoch písali o dôležitosti poistenia na lyžovačku. V prípade nehody na svahu vás ochránia poistenie do hôr,  cestovné poistenie  či poistenie zodpovednosti za škodu

Ak ste mysleli na uzavretie poistenia ešte pred lyžovačkou, je to pre vás len plus. Avšak konzumácia alkoholu na svahu môže spôsobiť to, že z vašej poistnej zmluvy sa stane len zdrap papiera. Ak sa na svahu zraníte alebo zraníte niekoho iného, poisťovňa vám môže poistné plnenie skrátiť alebo úplne zamietnuť. Vysoké sumy si potom budete musieť zaplatiť z vlastného vrecka. Takto to funguje vo väčšine poisťovní.

Pripoistenie konzumácie alkoholu

Ak si neviete lyžovačku bez pohárika ani predstaviť, uzavrite pripoistenie, ktoré pokrýva konzumáciu alkoholu. Poisťovňa AXA ponúka napríklad pripoistenie k cestovnému poisteniu s názvom “Drink povolený”. Toto pripoistenie platí až do 0,8 promile alkoholu v krvi. Vzťahuje sa na liečebné výdaje pri prípadnom úraze alebo zdravotných komplikáciách. Môžete si ho dojednať k jednorazovým i opakovaným cestám a týka sa, pochopiteľne, len dospelých osôb.

Užite si hory naplno

Poistenie do hôr je nevyhnutnou výbavou každého lyžiara.  Ak nechcete platiť veľa peňazí za úraz, ktorý sa vám stane na lyžovačke, určite si pribaľte cestovné poistenie.
Malá rada na záver: Hoci existuje pripoistenie, ktoré umožňuje istú toleranciu alkoholu, na pohárik pred lyžovačkou radšej zabudnite. Doprajte si ho až po nej. Možné finančné a zdravotné následky predsa nestoja za to. Mimochodom, riziko úrazu zvyšuje tiež lyžovačka “s opicou”. Dávajte si teda pozor aj na zostatkový alkohol z večerného popíjania.

Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.

 • asistenční služby
  16. júla 2023|Martina Pisarčíková
  Využitie asistenčných služieb pri nehode

  Poistenie už dnes neslúži len na krytie škôd, ale funguje aj ako dobrý priateľ, ktorého spoznáte v núdzi. Vďaka asistenčným službám sa podarí odstrániť každú nehodu aj poruchu, a to nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Práve preto poisťovne neustále inovujú a zlepšujú segment asistenčných služieb.

 • povinne-ruceni-motorka
  11. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Najlepšie PZP na motorku: Ako si vybrať?

  Rovnako ako pre automobil, aj pre motocykel potrebujete povinné zmluvné poistenie. Ak vlastníte motorku, platné poistenie musíte mať uzatvorené ešte predtým, ako s ňou vyrazíte na cesty. Zákon sa vzťahuje na všetky druhy motocyklov bez výnimky - od malej babety až po Harley-Davidson.