Zbaľte si cestovné poistenie

Do hôr nikdy neodchádzajte bez cestovného poistenia.

Zbaľte si do hôr cestovné poistenie

Cestovné poistenie na hory

Turisti v horách

Slovenské hory sú krásne v každom ročnom období, a preto sú aj turistami také vyhľadávané. V lete ich navštevujú najmä rekreační turisti a horolezci, v zime sú zas plné nadšených lyžiarov a skialpinistov. Celoročne sa po nich motajú aj vyznávači adrenalínových športov. Avšak rovnako, ako sú hory krásne, dokážu byť aj nebezpečné. Práve preto je dôležité myslieť na poistenie na hory.

Prečo je poistenie do hôr také dôležité? 

Poistenie do hôr by malo byť samozrejmosťou pre všetkých, ktorí plánujú navštíviť horské prostredie. Už od 1. júla 2006 je totiž Zákonom o Horskej záchrannej službe ustanovené, že osoba, ktorej bola poskytnutá pomoc alebo bolo v súvislosti s ňou vykonané pátranie, je povinná horskej službe uhradiť náklady spojené s výkonom poskytnutia záchrannej služby alebo pátraním. Táto povinnosť sa nevzťahuje na fyzické osoby, ktoré nie sú plnoleté – deti a fyzické osoby, ktoré nemajú spôsobilosť na právne úkony.

Výpočet cestovného poistenia

*
Spočítať ceny poistenia

Tieto sumy rozhodne nie sú len symbolické, ale pohybujú sa v stovkách až tisíckach eur. Najmä zásah vrtuľníkom je finančne náročná operácia, ktorá by mohla celý váš horský výlet poriadne predražiť. Bežné zdravotné poistenie v prípade nehody vôbec nemusí stačiť. To totiž kryje poskytnutie lekárskeho ošetrenia len v prípade, ak sa zraníte v bežne dostupnom teréne. 

Pritom stačí maličkosť. Pred dovolenkou či výletom uzavrieť poistenie do hôr, ktoré vás pred takýmito neočakávanými výdavkami ochráni. 

Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.

Celý článok >

Poistenie do hôr, čo pokrýva? 

Poistenie na hory pokrýva všetky náklady, ktoré sú spojené so záchrannou akciou a lekárskym ošetrením, ktoré vzniknú v dôsledku pohybu vo vysokohorskom prostredí. Súčasťou poistenia je aj zásah horskej služby. 

Poistenie pritom kryje najmä tieto základné situácie

  • vyhľadávanie a vyslobodzovanie osoby, ktorá sa nachádza v tiesni,

  • poskytovanie prvej pomoci osoby v tiesni,

  • preprava k najbližšiemu prostriedku zdravotníckeho zariadenia, prípadne priamo do zdravotníckeho zariadenia,

  • prevoz telesných pozostatkov.  

 

Takéto poistenie platí iba na území Slovenska, a to vo všetkých horských oblastiach vrátane jaskýň a priepastí, kde horská služba vykonáva svoju činnosť. Sú to Belianske Tatry, Bukovské vrchy, Javorníky, Kremnické vrchy, Kysucká vrchovina, Kysucké Beskydy, Malá Fatra, Moravsko-sliezske Beskydy, Nízke Tatry, Pieniny, Slovenský raj, Stredné Beskydy, Veľká Fatra, Vysoké Tatry, Západné Tatry

Ak by sa vám teda stal úraz v oblasti, ktorá nespadá medzi vyššie popísané, napriek tomu, že ide o hory, voláte si RZP, teda 112 a výjazd uhradí zdravotná poisťovňa.

Možnosti uzatvorenia cestovného poistenia a poistenia do hôr

Jedno cestovné poistenie, alebo poistenie do hôr má viacero možností, ako ho uzatvoriť. Hlavne počas zimných a jesenných dní sa počasie predpovedá dosť zložito a ak nechcete vynechať slnečný víkend a vyraziť na hory, potrebujete operatívnu možnosť, ako poistenie uzatvoriť. A poisťovne to vedia.

Celý článok >

Ako uzavrieť poistenie do hôr?

Väčšina poisťovní ponúka poistenie do hôr ako samostatný produkt, ktorý nájdete pod názvami poistenie do hôr, poistenie na hory, turistické poistenie alebo horské poistenie. Uzavretie poistenia na hory je veľmi jednoduché. Môžete ho uzavrieť priamo v pobočke vybranej poisťovne, online alebo prostredníctvom sms správy. Poistenie si takto môžete vybaviť aj na poslednú chvíľu a vyjde vás približne na niekoľko desiatok centov na deň. 

Náš tip

Hľadáte najvýhodnejšie poistenie do hôr? Porovnajte si ceny poisťovní prostredníctvom našej online kalkulačky.

Poisťovne sa usilujú vyjsť zákazníkom v ústrety, takže poistenie na hory je časovo flexibilné. Môžete si ho uzavrieť len na potrebný počet dní, ale aj na celý rok. Poistenie si pritom môžete vybaviť v priebehu celého roka. Ochráni vás tak pri letnej turistike i zimnej lyžovačke - a to dokonca nielen pri rekreačných aktivitách, ale aj pri rizikovejších športoch, ako sú skialpinizmus, horolezectvo a iné. 

Uzavrieť poistenie do hôr

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 6