Poistenie na hory

Slovenské hory sú krásne v každom ročnom období a preto ich hojne navštevujú turisti počas celého roka. V lete sú plné rekreačných turistov, v zime nadšených lyžiarov a skialpinistov. Celoročne sa po nich motajú horolezci a vyznávači adrenalínových športov. Tak ako sú hory krásne, dokážu byť aj nebezpečné. Ak niekde, tak práve v horách by malo platiť: „Bez poistenia ani na krok!“

Od 1. júla 2006 je Zákonom o Horskej záchrannej službe ustanovené, že osoba, ktorej bola poskytnutá pomoc, alebo bolo v súvislosti s ňou vykonané pátranie, je povinná horskej službe uhradiť náklady spojené s výkonom poskytnutia záchrannej služby alebo pátraním. Tieto sumy rozhodne nie sú len symbolické, najmä zásah vrtuľníkom je finančne náročná operácia, ktorá by mohla celý horský výlet poriadne predražiť.

 

Poistenie do hôr nespadá pod bežné cestovné poistenie

Poistenie do hôr by malo byť samozrejmosťou pre všetkých, ktorí plánujú navštíviť horské prostredie. Keďže zásah Horskej záchrannej služby nespadá pod bežné zdravotné alebo cestovné poistenie, väčšina poisťovní ho ponúka samostatne ako poistenie do hôr. Nachádza sa v ňom krytie zásahu HZS, preto platí vo všetkých oblastiach, kde HZS operuje. Ide o oblasti: Malá Fatra, Veľká Fatra, Belianske Tatry, Nízke Tatry, Vysoké Tatry, Západné Tatry, Pieniny, Stredné Beskydy, Slovenský raj.

Poisťovne sa usilujú vyjsť zákazníkom v ústrety, takže toto poistenie býva časovo flexibilné. Môžete si ho uzavrieť na konkrétny, potrebný počet dní, ale aj na celý rok.

Čo zahŕňa poistné krytie nákladov za zásah Horskej záchrannej služby?

  • 1. Pátranie po nezvestnej osobe Horskou záchrannou službou.
  • 2. Pomoc a prepravu zachraňovanej osoby, či už po zemi alebo vrtuľníkom.
  • 3. V prípade smrteľného úrazu prevoz pozostatkov.

Samozrejmosťou je aj flexibilita pri výbere spôsobu zriadenia poistenia. Poistenie do hôr je možné uzatvoriť online alebo osobnou návštevou pobočky. Dve poisťovne – Union a Allianz – poskytujú cestovné poistenie aj prostredníctvom SMS. Týmto spôsobom sa u nich dá uzatvoriť aj poistenie do hôr.

  Spočítať ceny

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 3