Rakúsko je krajinou, kde sa lyžiari hladní po snehu vydajú hneď na začiatku zimy. Aj preto, že na alpských svahoch je sneh ako prvý. No a to si samozrejme so sebou nesie aj isté riziká.
Podľa údajov Union poisťovne sa smola na päty lepí našim lyžiarom najmä v Rakúsku. V predchádzajúcej lyžiarskej sezóne sa na rakúskych svahoch stalo až 42 % všetkých úrazov. „Dokazuje to aj nehoda jedného nášho klienta, ktorý si práve na rakúskom svahu zlomil nohu. Transport vrtuľníkom a nemocničné ošetrenie by ho vyšli až na viac ako 5000 eur. Vďaka uzatvorenému cestovnému poisteniu všetky náklady zaplatila Union poisťovňa,“ uviedol Maroš Pánik z Union poisťovne.
Ďalšími rizikovými krajinami z pohľadu úrazov na zjazdovkách sú Francúzsko a Taliansko. V každej z nich sa stalo zhodne po 19 % všetkých lyžiarskych úrazov. Najčiernejším dňom na zjazdovkách je nedeľa reprezentovaná 17 % všetkých úrazov na svahoch. Nasledujú pondelky, stredy a soboty, kedy sa stalo zhodne po 16 % všetkých úrazov. Najmenej úrazov sa stalo v utorky a piatky.
Lyžovačka sa zvykne predražiť najčastejšie v dôsledku únavy, či precenenia vlastných síl. Európsky preukaz poistenca totiž negarantuje náhradu všetkých nákladov na poúrazovú zdravotnú starostlivosť v zahraničí. Určite sa nevypláca ani neohľaduplnosť na svahu. Zranenie iného lyžiara v dôsledku nebezpečnej jazdy vás môže stáť tisícky eur.
„Naša asistenčná služba eviduje prípad klienta, ktorý zrazil lyžiarku v Rakúsku. Podľa policajného protokolu podcenil podmienky na svahu a prípad bol kategorizovaný ako telesná ujma z bezohľadnosti. Pôvodná požiadavka od poškodenej bola peňažná kompenzácia vo výške 18 000 eur. Súd mu po dvoch rokoch od kolíznej lyžovačky vyrubil kompenzáciu v prospech poškodenej 7 000 eur. Náklady na právnika sa vyšplhali na ďalších 5 000 eur,“ opisuje riaditeľ úseku tvorby produktov a podpory predaja Poštovej poisťovne Ondrej Reichbauer.
K úrazom na svahu veľakrát dochádza aj bez cudzieho pričinenia. Najčastejšie sa pod ne podpisuje únava a precenenie vlastných síl. Až polovica všetkých evidovaných nehôd Slovákov za hranicami našej krajiny bola v minuloročnej lyžiarskej sezóne hlásená z rakúskych stredísk. Podľa údajov asistenčnej služby Europ Assistance štvrtina úrazov sa stala v Taliansku, 8 % z celkového počtu bolo zaznamenaných v susednom Česku, a každá piata nahlásená udalosť sa stala vo Francúzsku.
Nehoda na svahu v zahraničí pritom predstavuje nemalé finančné náklady. Priemerná cena za zásah horskej záchrannej služby, ktorý Európsky zdravotný preukaz poistenca nepokryje, sa pohybuje okolo 250 eur. Pri nutnosti zásahu helikoptéry v susednom Rakúsku alebo v Taliansku sa náklady na záchrannú akciu dostávajú v priemere na 4 000 eur. Za následný prevoz na Slovensko, ktorý kvôli zdravotnému stavu väčšinou nie je možný autom či vlakom, si musíte pripraviť ďalších približne 800 eur.
„Hospitalizácia v súkromných zdravotníckych zariadeniach stojí 10 – 15-tisíc eur. V štátnych zariadeniach sa priemerná cena za poúrazovú starostlivosť pohybuje na úrovni 1 000 eur. Priemerný náklad za zimnú diagnózu v zahraničí pre Slováka predstavuje 1 077 eur. Na základe Európskeho preukazu zdravotného poistenia vás síce ošetria v krajinách EÚ, v Srbsku, Lichtenštajnsku, Nórsku, Švajčiarsku a na Islande, ale v mnohých krajinách sa nevyhnete doplatku za ošetrenie, hospitalizáciu alebo za lieky, ktorý sa môže vyšplhať poriadne vysoko,“ upozorňuje O. Reichbauer.
Majitelia Európskeho preukazu poistenca tak vo Francúzsku zaplatia 30 % z celkového účtu. V Rakúsku majú jeho držitelia ambulantné ošetrenie bez spoluúčasti, ale za každý deň hospitalizácie si pacienti starší ako 15 rokov priplácajú 12 eur/deň.
Lekárske ošetrenie, hospitalizácia alebo operácia v zahraničí vás môže vyjsť až na stovky tisíc EUR. Kvalitné cestovné poistenie vás plne ochráni pred rizikami a pomôže vám s úhradou nákladov. Okrem krytia liečebných níkladov si môžete poistiť i omeškanie letu či stratu batožiny. A to za veľmi prijateľné ceny.