cestovni-pojisteni-lyzarske-strediska

Čaká vás lyžovačka v Rakúsku? Nezabudnite na poistenie

30. 1. 2024
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Susedné Rakúsko je vzhľadom na jeho blízkosť a perfektné lyžiarske podmienky cieľom mnohých slovenských lyžiarov. Chcete si užiť lyžovanie v Rakúsku aj vy? Pred cestou nezabudnite na jednu dôležitú vec – uzavrieť si kvalitné cestovné poistenie. V opačnom prípade by sa mohla vaša dovolenka neúmerne predražiť.

Lyžovanie v Alpách – Rakúsko je úžasné, ale aj rizikové

Pýtate sa, kde sa dá lyžovať v Rakúsku? Takmer všade! Rakúske Alpy ponúkajú lyžiarom viac ako 800 stredísk zimných športov s 20 000 km zjazdoviek a 16 000 bežkárskych trás. Takto si užijete lyžovanie v Rakúsku so skipasom za porovnateľnú cenu ako na Slovensku. Lyžiarska sezóna je však dlhšia a kvalita zjazdoviek a služieb podstatne vyššia.

Zároveň však treba povedať, že hoci Rakúsko poskytuje na lyžovanie mimoriadne priaznivé podmienky, podľa štatistík poisťovne Union práve v tejto krajine zaznamenávajú Slováci najväčší počet úrazov.

Zranenie na lyžiach pritom môže načrieť do peňaženky poriadne hlboko. Príklad uvádza poisťovňa Union – vykĺbené rameno po páde na lyžovačke v Rakúsku s následnou prepravou vrtuľníkom a ošetrením v nemocnici vás môže stáť až 4 813 eur. Lyžovačka sa zvykne predražiť najčastejšie v dôsledku únavy či precenenia vlastných síl. Nevypláca sa však ani neohľaduplnosť či alkohol na svahu.

Výbava na lyžovanie

Poistenie na lyže v Rakúsku: Pribaľte si európsku kartičku poistenca i komerčné poistenie

S poskytnutím potrebnej zdravotnej starostlivosti nebudete mať v Rakúsku žiadny problém. Ak vás zastihne choroba alebo utrpíte úraz, môžete sa spoľahnúť na sieť kvalitných zdravotných stredísk. S Európskym preukazom zdravotného poistenia dostanete rovnakú zdravotnú starostlivosť ako rakúski občania. Ak však domáci poistenci platia za ošetrenie spoluúčasť, zaplatíte ju aj vy. Rovnako aj lieky sú hradené len v tom rozsahu, v akom sú hradené domácim obyvateľom.

Navyše, na základe európskeho preukazu poistenca získate ošetrenie len u lekárov vo verejnej sieti. Ak by ste potrebovali využiť služby súkromného zdravotníckeho zariadenia, európska kartička vám nepomôže. Preto si pred cestou uzavrite aj komerčné cestovné poistenie.

Cestovné poistenie do Rakúska

Komerčné cestovné poistenie do Rakúska vám pokryje všetky náklady pri ošetrení, vrátane liekov, hospitalizácie, prevozu do nemocnice a tiež repatriácie na Slovensko. Získate z neho úhradu nákladov na zdravotnú starostlivosť v akomkoľvek zdravotníckom zariadení vrátane súkromných. Pri uzavretí poistenia si všímajte aj limity a podmienky, za akých vám poisťovňa liečebné náklady preplatí. Tie môžu totiž pri liečbe v zahraničí presiahnuť aj 100 000 eur.

To však nie je všetko. Okrem poistenia liečebných nákladov v rámci cestovného poistenia alebo ako pripoistenie k nemu získate aj:

 • úrazové poistenie,

 • asistenčné služby,

 • poistenie do hôr v zahraničí,

 • poistenie zodpovednosti za škodu,

 • poistenie právnej pomoci,

 • poistenie batožiny a poistenie lyžiarskeho výstroja,

 • poistenie storna zájazdu a ďalšie.


Štandardne je súčasťou cestovného poistenia aj rekreačné lyžovanie a snowboarding na vyznačených trasách. Ak však chcete vykonávať rizikovejšie aktivity, ako sú lyžovanie mimo zjazdovky, skialpovať alebo lyžovať súťažne, pripoistite si aj rizikové športy.

Poistenie zodpovednosti za škodu

Špecifickým, a pritom mimoriadne užitočným poistným produktom, je poistenie zodpovednosti za škodu. Pri prípadnej kolízii na svahu nesie podľa rakúskych zákonov zodpovednosť lyžiar, ktorý narazí do iného lyžiara zozadu. Ak takúto nehodu spôsobíte a máte toto poistenie uzatvorené, poisťovňa z neho uhradí náklady spojené s odvozom a ošetrením lyžiara, prípadne aj odškodné za poškodenie zdravia.

V zahraničí totiž nie je nič výnimočné, že sa pre zrážku na svahu dostanete pred súd a poškodený bude od vás vyžadovať odškodnenie vo výške niekoľkých desiatok tisíc eur. Poisťovňa Uniqa napríklad eviduje prípad, keď sa klient pri lyžovačke v Rakúsku zrazil s iným lyžiarom. Zrážka mala za následok zlomenú nohu, čo si vyžiadalo prevoz vrtuľníkom do nemocnice. Zranený lyžiar si následne za spôsobenú ujmu nárokoval od klienta poisťovne bolestné vo výške 35 000 eur.

Rada odborníka

Pri lyžovačke sa vyhnite alkoholu. Otupuje pozornosť a navyše platí k najčastejším výlukám z poisteniam. Poisťovňa vám môže obmedziť alebo úplne zamietnuť poistné plnenie.

Poistenie do hôr v zahraničí

Do základného balíčka cestovného poistenia poisťovne spravidla zahŕňajú aj poistenie do hôr. Pred odchodom si však preverte, či ho poskytuje aj vaša poisťovňa, pretože niektoré inštitúcie ho v základnom balíku zahrnuté nemajú.

V prípade potreby vám z neho budú uhradené náklady na vyhľadávanie, vyslobodzovanie, poskytnutie prvej pomoci, prepravu k najbližšej sanitke či transport vrtuľníkom. A že ide o skutočne vysoké sumy, snáď ani nemusíme zdôrazňovať.

Viete, že...

…najznámejšia platforma, ktorá poskytuje (nielen) poistenie na hory, je Alpenverein? Poistenie, ktoré platí na celom svete, zahŕňa záchranné a pátracie akcie, transport, poistenie liečebných nákladov a spoluzodpovednosti.

Lyžovanie v Rakúsku s deťmi: Bezpečne s prilbou

Vo väčšine spolkových krajín Rakúska platí pre deti do 15 rokov povinnosť (prípadne aspoň odporúčanie) nosiť pri lyžovaní prilbu. Ako rodičia dbajte na to, aby vaše dieťa toto nariadenie skutočne dodržiavalo. Nielenže riskujete vykázanie z trate, ale v prípade úrazu dieťaťa aj problémy s poisťovňou, ktorá môže zamietnuť úhradu prípadných nákladov.

Malá rada na záver: Aj keď máte pocit, že v Rakúsku ste len kúsok od domova, cestovné poistenie rozhodne nepodceňujte. V prípade choroby alebo úrazu by ste si museli hradiť všetky náklady z vlastného vrecka. Preto neriskujte, vybavte si poistenie cez internet a užite si lyžovanie v Rakúsku úplne bez starostí.

Lyžovačka Rakúsko: Poistite sa jednoducho, rýchlo a online

V súvislosti s lyžovačkou na horách je rozumné pokryť všetky riziká, ktoré sa vám môžu pritrafiť. Lyžujte v Rakúsku s väčším pocitom bezpečia vďaka uzatvorenému cestovnému poisteniu.

Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Kufre na letisku
  28. mája 2024|Lívia Ovcarčíková
  Ako cestovať lietadlom? Pripravte sa na prvý let

  Prvý let lietadlom je pre každého nepochybne mimoriadne veľkým zážitkom. Patríte tiež medzi tých, ktorí doposiaľ nikam neleteli? Chcete vedieť, čo si zbaliť, ako sa obliecť a ako absolvovať potrebné procedúry pred odletom? Potom určite oceníte naše užitočné rady, ktoré vám pri príprave na prvý let a cestovaní lietadlom pomôžu.

 • cestovný pas
  29. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
  Vybavenie cestovného pasu – od apríla zaplatíte o polovicu viac

  Ak cestujete mimo Európsku úniu, na cestu budete potrebovať cestovný pas. Viete, kde vybaviť pas, ako dlho to bude trvať a koľko bude tento cestovný doklad stáť? A dostala sa k vám už informácia, že od apríla budú cestovné pasy podstatne drahšie? Všetko podstatné sme pre vás spísali v nasledujúcich riadkoch.

 • zena - pas - kufor
  19. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Cestovné poistenie: Čo všetko zahŕňa a ako si vybrať?

  Hlavná dovolenková sezóna sa nezadržateľne blíži. Pri cestovaní v akýchkoľvek končinách našej planéty, ale aj doma na Slovensku, však na nás číha množstvo nepredvídateľných rizík. Myslíte pred cestou na cestovné poistenie? Prečo by ste ho mali uzavrieť a ktoré cestovné poistenie je najlepšie? Čítajte ďalej, všetko podstatné vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • 11. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Ako prekonať časový posun?

  Spoznávanie vzdialenejších kultúr a miest sa často nezaobíde bez časového posunu. Čím je väčší, tým je jeho schopnosť rozhodiť náš biorytmus intenzívnejšia. Preto sa na časový posun vopred pripravte. Umožní vám to vyrovnať sa s ním, a svoju dovolenku si tak užijete bez obmedzení.

 • žena s kufrom na letisku
  27. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ktoré cestovné poistenie sa najviac oplatí?

  Plánujete cestu do zahraničia a hľadáte výhodné cestovné poistenie, ktoré v prípade potreby pokryje náklady na vaše ošetrenie či liečbu? V tom prípade ste na správnom mieste. V tomto článku vám prinesieme prehľad najpopulárnejších ponúk krátkodobého cestovného poistenia, ktoré sú dnes dostupné na slovenskom trhu. Aj s prehľadom cien, ktoré za ne zaplatíte.

 • sjezdovka lyžařů
  18. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie na lyže v zahraničí: Takto si ho vyberiete

  Už je to tu. Mnohé rakúske či talianske lyžiarske strediská otvárajú brány všetkým vášnivým lyžiarom a snowboardistom, ktorí sa už nemôžu dočkať snežných dobrodružstiev. Lákajú lyžiarske dobrodružstvá v zahraničí aj vás? Zarezervujte si ubytovanie, navoskujte lyže a hor sa na cestu! Ešte predtým si však nezabudnite vybaviť jednu maličkosť – kvalitné cestovné poistenie.

 • 28. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Šport v zahraničí: Potrebujete poistenie?

  Odpoveď na túto otázku je jasná. Áno. V prípade, že sa rozhodnete za hranicami venovať športu, ktorý nie je úplne bežný, poistite sa. Ak patríte k zdatným cestovateľom, ktorí jazdia či lietajú mimo našej krajiny za adrenalínovými športovými zážitkami, pravdepodobne už viete, čo treba.

 • krakovske-namesti
  18. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čo vidieť v Krakove?

  Krakov je mesto, ktoré sa nachádza na zozname mnohých cestovateľov. Niet sa čomu čudovať. Poľský Krakow má obrovské množstvo pamiatok, ktoré lákajú milovníkov histórie. Premýšľate, že by ste sa do tohto krásneho mesta vybrali aj vy? V tom prípade máme pre vás zopár tipov na miesta, ktoré sa vám rozhodne oplatí navštíviť.​

 • cestovni-pojisteni-usa
  21. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do USA: Čo vybaviť pred cestou?

  Severná Amerika, predovšetkým Spojené štáty americké, je snom mnohých cestovateľov. Táto krajina je plná nádherných miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Keď zoženiete lacnú letenku, čo v dnešnej dobe nie je problém, cestovateľský sen sa rýchlo môže stať skutočnosťou. Viete však, na čo by ste pred cestou určite nemali zabudnúť?