cestovný pas

Vybavenie cestovného pasu

Ak cestujete mimo Európsku úniu, na cestu budete potrebovať cestovný pas. Viete, kde vybaviť pas, ako dlho to bude trvať a koľko tento cestovný doklad bude stáť? Na všetky tieto otázky nájdete odpovede v nasledujúcom článku.

Ako vybaviť pas?

O vydanie cestovného pasu môžete požiadať na oddelení dokladov okresného riaditeľstva Policajného zboru v mieste trvalého alebo prechodného bydliska, prípadne v mieste, kde sa zdržiavate. Žiadosť o vydanie cestovného pasu musíte podať osobne, aby mohli zamestnanci nasnímať podobu tváre a odtlačky prstov, ktoré sa snímajú od veku 12 rokov. Dôležitý je aj podpis. 


Cestovné poistenie na dovolenku

 • Cestovanie s väčším pocitom bezpečia
 • Finančná istota pre nečakané prípady
 • Pokrytie nákladov spojených s neodkladnou liečbou choroby či úrazu

Čo potrebujete na vybavenie pasu?

Pred podaním žiadosti si pripravte: 


 • občiansky preukaz alebo rodný list (ak nie ste držiteľom občianskeho preukazu) a osvedčenie či potvrdenie o štátnom občianstve Slovenskej republiky (nie staršie ako 6 mesiacov); 


 • ďalší matričný doklad, ak došlo k zmene matričnej udalosti (sobáš, narodenie);  


 • váš skôr vydaný cestovný pas


 • správny poplatok

Vybavenie pasu pre deti 

Dieťa potrebuje cestovný pas pri každej ceste do zahraničia, a to už od narodenia. Za dieťa mladšie ako 15 rokov podáva žiadosť o vydanie cestovného pasu zákonný zástupca, iná fyzická osoba než rodič, ktorej je dieťa zverené do osobnej starostlivosti, pestún, budúci osvojiteľ, ak nie je nad dieťaťom nariadená ústavná starostlivosť, štatutárny orgán zariadenia na výkon ústavnej starostlivosti, poručník alebo opatrovník, ktorý vyhotovený cestovný pas prevezme.

Občan mladší ako 18 rokov je až do nadobudnutia spôsobilosti na právne úkony v plnom rozsahu povinný pripojiť k žiadosti o vydanie cestovného dokladu písomný súhlas zákonného zástupcu, iných osôb uvedených vyššie s ich osvedčeným podpisom.  Osvedčenie podpisu sa nevyžaduje, ak táto osoba vyjadrí svoj súhlas a žiadosť podpíše pred orgánom, ktorý cestovný doklad vydáva alebo zastupiteľským úradom. 

V prípade nezosobášených alebo rozvedených rodičov môžu žiadosť podať obaja rodičia, pričom sa nevyžaduje súhlas druhého z nich, nakoľko majú zaručené rovnaké rodičovské práva, pokiaľ súd nerozhodne o ich obmedzení alebo pozbavení. 

Dieťa sa k podaniu žiadosti o vydanie cestovného pasu musí dostaviť s vami. Zamestnanci oddelenia nasnímajú podobu jeho tváre a ak má dieťa viac ako 12 rokov, vezmú mu aj odtlačky prstov. Deti, ktoré sú už schopné sa podpísať, čo je približne od začiatku školskej dochádzky, sa aj podpisujú.  

K žiadosti o vydanie cestovného pasu pre dieťa si pripravte:  


 • rodný list dieťaťa, ak je  vydaný v zahraničí, predkladá sa slovenský rodný list vydaný osobitnou matrikou; 


 • občiansky preukaz alebo cestovný pas osoby, ktorá žiadosť podáva; 


 • správny poplatok za vydanie cestovného pasu.

Platnosť cestovného pasu 

Platnosť cestovného pasu je rôzna, a to v závislosti od veku žiadateľa.

Doba platnosti cestovného pasu

Vek žiadateľa Doba platnosti pasu

Do 6 rokov


2 roky


Do 16 rokov


5 rokov


Od 16 rokov


10 rokov


Zdroj: Ministerstvo vnútra SR


Poznámka: Ak ste držiteľom cestovného pasu s platnosťou na 10 rokov, druhý cestovný pas vám vydajú s platnosťou na 5 rokov. 

O vydanie môžete požiadať kedykoľvek, a to aj v čase platnosti skôr vydaného cestovného pasu. Nie je potrebné čakať do vypršania časovej platnosti.

Samostatnú kategóriu tvoria občania, ktorým nie je možné vziať odtlačky prstov. Im sa vystavuje cestovný pas na 1 rok.

Ako dlho trvá vybavenie cestovného pasu?  

Štandardná doba, za ktorú sa dá pas vybaviť, je 30 dní. Avšak v prípade, že pas potrebujete skôr, je možné ho získať do 10 pracovných dní, alebo dokonca do 2 pracovných dní. S kratšou dobou vybavenia však už určite nepočítajte. Cestovný pas na počkanie sa vybaviť nedá. A rátajte tiež s tým, že za rýchlejšie vybavenie pasu si budete musieť priplatiť.   

Koľko stojí cestovný pas? 

Základná cena za vystavenie pasu je 33 €. Tú zaplatíte, ak ste dospelý žiadateľ a vydanie pasu vám neponáhľa. Inú cenu však zaplatíte v prípade, ak vybavujete pas pre deti - u tých je cena za vydanie pasu nižšia. Naopak, ak pas potrebujete skôr ako do štandardných 30 dní, za vydanie cestovného pasu zaplatíte vyšší poplatok.


Správne poplatky za cestovné pasy

Vydanie pasu Do 30 dní Do 10 pracovných dní Do 2 pracovných dní

Do 6 rokov

8 €


16 €


24 €Do 16 rokov


13 €


26 €


39 €


Od 16 rokov


33 €

66 €


99 €

Zdroj: Ministerstvo vnútra SR

V prípade straty, poškodenia či odcudzenia platného cestovného pasu je správny poplatok vyšší. Dvojnásobne pri prvom, päťnásobne pri druhom v priebehu dvoch rokov a desaťnásobne pri treťom opätovnom vybavovaní počas dvoch rokov. 

Ako sa dozviete, že je pas hotový? 

Ak chcete vedieť, v akom stave spracovanie sa vaša žiadosť o vydanie cestovného pasu nachádza, môžete to zistiť zadaním čísla žiadosti do systému Ministerstva vnútra SR. Ak ste v žiadosti o vydanie cestovného pasu uviedli svoje telefónne číslo, prípadne e-mailovú adresu, polícia vás bude informovať, že váš doklad je pripravený na vydanie.  

Vyhotovený cestovný pas si môžete prevziať v mieste podania žiadosti o vydanie, za osobu staršiu ako 15 rokov to môže urobiť aj iná osoba na základe úradne osvedčenej plnej moci na zastupovanie, prípadne na základe uvedenia tejto skutočnosti priamo v žiadosti o vydanie pasu. Rodič, prarodič, súrodenec, manžel, manželka alebo plnoleté dieťa držiteľa cestovného pasu môžu vyhotovený cestovný pas prevziať bez úradne osvedčenej plnej moci na zastupovanie. 

Za dieťa mladšie ako 15 rokov môže vyhotovený cestovný pas prevziať osobne iba jeho zákonný zástupca, alebo osoba ktorá žiadosť podala, napr. pestún, budúci osvojiteľ, osoba, ktorej bolo zverené dieťa do výchovy a táto osoba sa nemôže dať zastupovať.

Výmena pasu po splatnosti 

Čo robiť, keď platnosť pasu skončila? Pas platí zvyčajne 10 rokov. V niektorých výnimočných prípadoch len 2 alebo 5. Keď jeho platnosť skončí, je nutné vybaviť si nový. Urobiť tak nezabudnite niekoľko týždňov pred vycestovaním, aby ste si ho stihli vyzdvihnúť.

Pri vybavovaní platí ten istý postup len s tým rozdielom, že okrem občianskeho preukazu budete so sebou musieť vziať aj starý pas, ktorý sa odovzdáva.


TIP na záver

Pred vycestovaním do zahraničia si skontrolujte, či je platnosť vášho pasu dostatočná. Niektoré krajiny totiž vyžadujú platnosť cestovného pasu ešte aj šesť mesiacov od ukončenia pobytu. Samozrejme, pred cestou si nezabudnite uzavrieť ani kvalitné cestovné poistenie.


Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.

 • asistenční služby
  16. júla 2023|Martina Pisarčíková
  Využitie asistenčných služieb pri nehode

  Poistenie už dnes neslúži len na krytie škôd, ale funguje aj ako dobrý priateľ, ktorého spoznáte v núdzi. Vďaka asistenčným službám sa podarí odstrániť každú nehodu aj poruchu, a to nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Práve preto poisťovne neustále inovujú a zlepšujú segment asistenčných služieb.

 • povinne-ruceni-motorka
  11. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Najlepšie PZP na motorku: Ako si vybrať?

  Rovnako ako pre automobil, aj pre motocykel potrebujete povinné zmluvné poistenie. Ak vlastníte motorku, platné poistenie musíte mať uzatvorené ešte predtým, ako s ňou vyrazíte na cesty. Zákon sa vzťahuje na všetky druhy motocyklov bez výnimky - od malej babety až po Harley-Davidson.