Ako cestovať lietadlom? Príprava na prvý let

Ako cestovať lietadlom? Príprava na prvý let - batožinu na letisku

Prvý let lietadlom je pre každého nepochybne mimoriadne veľkým zážitkom. Patríte aj vy medzi tých, ktorí doposiaľ nikam neleteli? Práve pre vás sme pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu s prípravou. 

Ako sa zbaliť do lietadla 

Zabaliť si všetko potrebné do hmotnosti, ktorú povoľuje vaša letecká spoločnosť, nemusí byť celkom jednoduché. Zvlášť, ak cestujete na dlhšiu dobu. O maximálnej povolenej hmotnosti sa nezabudnite informovať už pri kúpe letenky.

Chcete vedieť, ako označiť batožinu do lietadla? Každý kus batožiny si označte svojím menom, adresou a aspoň jedným kontaktným údajom. Vhodné je tiež jej uzamknutie. Na letisku môžete na lepšiu ochranu batožiny pri manipulácii v nákladnom priestore využiť jej zabalenie do fólie.

Ako príručná batožina, ktorú môžete mať počas letu pri sebe, vám poslúži menší kufor, taška alebo batoh. Dbajte však o dodržanie správnych rozmerov, ktoré sú u väčšiny spoločností 55 x 45 x 25 cm. Aj o týchto rozmeroch sa vopred informujte, pretože sa môžu trochu líšiť a väčšia batožina sa do priestoru na ňu určeného nemusí zmestiť.  

Čo nachystať do príručnej batožiny 

Do príručnej batožiny si môžete nachystať základné hygienické potreby, ako sú napríklad papierové vreckovky alebo hrebeň. Ak si potrebujete zabaliť aj zubnú pastu, sprchový gél a iné potreby, ktoré obsahujú tekutiny či krémy, pripravte si cestovné balenia. Mali by mať maximálny obsah 100 ml. Spolu môžete mať až 10 takýchto fľaštičiek. Prechod cez bezpečnostnú kontrolu na letisku vám uľahčí, ak ich budete mať samostatne oddelené v uzatvárateľnom plastovom vrecku. Pitie si môžete so sebou na palubu zobrať, len ak si vodu či iný nápoj nalejete do fľašky po kontrole.

Počas štartu sa vám zíde tiež žuvačka alebo cukríky, ktoré podporujú tvorbu slín. Kvôli zmene tlaku vám môže nepríjemne zaľahnúť v ušiach, od ktorého vám uľaví prehĺtanie. Ak vás čaká dlhší let, pribaľte si slúchadlá a pre ničím nerušený spánok aj štuple do uší. Aby sa vám nevybil mobil, budete potrebovať powerbanku. V príručnej batožine by ste mali mať všetku elektroniku, cennosti, peniaze, lieky, okuliare či iné krehké veci. Nesmie však obsahovať žiadne ostré predmety, ako napríklad manikúrové nožničky.  

Doklady a dokumenty 

Dôležitá súčasť výbavy na cestu lietadlom je cestovný pas. V rámci Schengenského priestoru vám postačí len občiansky preukaz. Skontrolujte si tiež potrebu vybavenia vstupných víz. Krajiny, do ktorých je vstup len na platné víza, nájdete na stránke Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky. Víza si vybavte v dostatočnom časovom predstihu. Nezabudnite na dokumenty potrebné pre ubytovanie. 

Ako cestovať lietadlom? Príprava na prvý let - doklady a dokumenty

Nezabudnite na poistenie 

Európsky preukaz zdravotného poistenia od vašej zdravotnej poisťovne vám zaručuje zdravotnú starostlivosť v krajinách EÚ, EHP, Švajčiarsku a na neodkladnú zdravotnú starostlivosť v Srbsku a Macedónsku. Toto poistenie však nekryje náklady pri ošetrení v zdravotníckych zariadeniach a u poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorí nie sú napojení na miestny systém verejného zdravotného poistenia. Európsky preukaz nekryje ani náklady na spoluúčasť poistenca, prípadne náklady na prevoz na Slovensko a repatriáciu.

Či už cestujete pracovne alebo na dovolenku, mali by ste preto uzatvoriť aj cestovné poistenie. V porovnaní so Slovenskom sú zdravotnícke služby v zahraničí spravidla finančne omnoho náročnejšie. Aj pri bežných chorobách alebo úrazoch vás tak môžu vyjsť náklady na liečbu veľmi draho. Ak by ste nemali komerčné cestovné poistenie, museli by ste výdavky nad sumu, ktorú vám uhradí vaša zdravotná poisťovňa, znášať vy. Pri cestách po Európe preto odporúčame kombináciu poistenia na základe Európskeho preukazu zdravotného poistenia a komerčného cestovného poistenia.   

Čo ešte kryje cestovné poistenie?  

Výhodou cestovného poistenia nie je len plné kryte nákladov na zdravotnú starostlivosť. Pripoistiť sa môžete pre prípad straty batožiny alebo potrebu asistenčnej pomoci. Cestovné poistenie môže kryť tiež škody spôsobené tretej osobe, a to vrátane nákladov na kauciu alebo advokáta. Chystáte sa na dovolenke športovať? Potom je tu pripoistenie úrazov a škôd, ktoré vzniknú pri športe. K dispozícii je tiež možnosť poistenia do hôr a zásahu horskej služby. Poistiť sa môžete aj pre prípad storna letenky a zájazdu. Pri uzatváraní poistenia sa nezabudnite informovať o rozsahu a podmienkach poistného krytia.

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 2

Články súvisiace s týmito výrazmi:

Ak patríte medzi tých, ktorí doposiaľ nikam necestovali letecky, prečítajte si niekoľko rád, ktoré vám pomôžu s prípravou na váš prvý let.