Kufre na letisku

Ako cestovať lietadlom? Príprava na prvý let

20. 3. 2022
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Prvý let lietadlom je pre každého nepochybne mimoriadne veľkým zážitkom. Patríte aj vy medzi tých, ktorí doposiaľ nikam neleteli? Práve pre vás sme pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu s prípravou.

Ako sa zbaliť do lietadla 

Ani vy neviete, ako sa zbaliť na dovolenku do lietadla? Celý proces je komplikovaný, a to najmä vtedy, keď cestujete na dlhšiu dobu, pretože sa musíte zmestiť do hmotnosti, ktorú povoľuje vaša letecká spoločnosť. O maximálnej povolenej hmotnosti sa nezabudnite informovať už pri kúpe letenky.

Chcete vedieť, ako označiť batožinu do lietadla? Každý kus batožiny si označte svojím menom, adresou a aspoň jedným kontaktným údajom. Na letisku môžete na lepšiu ochranu batožiny pri manipulácii v nákladnom priestore využiť jej zabalenie do fólie.

Chystáte sa do zahraničia na dovolenku?

Neodchádzajte bez cestovného poistenia, ktoré si ľahko a rýchlo uzavriete cez našu online kalkulačku.Ako príručná batožina, ktorú môžete mať počas letu pri sebe, vám poslúži menší kufor, taška alebo batoh. Dbajte však o dodržanie správnych rozmerov, ktoré sú u väčšiny spoločností 55 x 45 x 25 cm. Aj o týchto rozmeroch sa vopred informujte, pretože sa môžu trochu líšiť a väčšia batožina sa do priestoru na ňu určeného nemusí zmestiť.

Čo nachystať do príručnej batožiny 

Do príručnej batožiny si môžete nachystať základné hygienické potreby. Ak si potrebujete zabaliť iné potreby, ktoré obsahujú tekutiny či krémy, pripravte si cestovné balenia. Mali by mať maximálny obsah 100 ml. Prechod cez bezpečnostnú kontrolu na letisku vám uľahčí, ak ich budete mať samostatne oddelené v uzatvárateľnom plastovom vrecku. Pitie si môžete so sebou na palubu zobrať, len ak si vodu či iný nápoj nalejete do fľašky po kontrole.

Počas štartu sa vám zíde tiež žuvačka alebo cukríky, ktoré podporujú tvorbu slín. Kvôli zmene tlaku vám môže nepríjemne zaľahnúť v ušiach, od ktorého vám uľaví prehĺtanie. V príručnej batožine by ste mali mať všetku elektroniku, cennosti, peniaze, lieky, okuliare či iné krehké veci. Nesmie však obsahovať žiadne ostré predmety, ako napríklad manikúrové nožničky.

Rada odborníka

Niektoré letecké spoločnosti nekontrolujú veľkosť alebo hmotnosť príručnej batožiny. Nespoliehajte sa však na to. Je lepšie dodržať potrebné rozmery, ako následne nechať svoje veci na letisku alebo za ne priplácať vysoké poplatky.

Čo si nemôžete vziať na palubu?

Príručná batožina, s ktorou idete na palubu, nesmie obsahovať niektoré veci. K nim patrí napríklad veľké množstvo tekutín. Nesmiete mať viac ako jeden liter, ktorý nie je rozdelený do 100 ml fľašiek.

Ďalej sa vyhnite ostrým predmetom a niektorým druhom potravín. Sú to napríklad čerstvé typy, ktoré nemôžete presúvať medzi Európou a Spojenými štátmi. Zabudnite preto na ovocie alebo zeleninu.

Na palubu takisto nepatria chemické a toxické látky, horľaviny a alkohol s viac ako sedemdesiatimi percentami alkoholu. Doma takisto nechajte žiletky a britvy, vidličky, zbrane, munície, paličky na podopieranie s ostrými časťami, psychotropné látky a dáždnik s ostrým hrotom.

Ak si chcete byť istí, že to, čo si beriete, je v poriadku, prezrite si oficiálne stránky leteckých spoločností. Každá má vypracovaný zoznam s nevhodnými predmetmi. Jednotlivé zoznamy sa ale spravidla od seba príliš nelíšia.

Cestovanie lietadlom v tehotenstve

Cestovanie lietadlom v tehotenstve nemusí byť také komplikované a náročné, ako to na prvý pohľad vyzerá. Vo všeobecnosti platí, že ak nemáte zdravotné problémy, lietať môžete do 36. týždňa jednopočetného tehotenstva. Keď čakáte dvojičky alebo trojičky, cestovať sa dá do konca 32. týždňa.

Problém vie nastať v prvom trimestri, keď má žena nevoľnosti. Ak nechcete presedieť celý let na toalete, s dovolenkou počkajte. Na cestovanie lietadlom je najlepší druhý trimester. Tehotenské nevoľnosti odznievajú, no bruško pritom nie je také veľké, aby vás obmedzovalo.

Na cestovanie je vhodný aj tretí trimester. Cestu je ale nutné skonzultovať s lekárom, ktorý vám povie, či výlet, alebo dovolenku odporúča. Po 36. týždni je lietanie pre ženy zakázané. Dôvodom je riziko predčasného pôrodu a tvorba krvných zrazenín.

Ako sa pripraviť na cestu lietadlom v tehotenstve?

Poraďte sa so svojím doktorom a zistite, či vám cestu odporúča. Keď je všetko v poriadku, informujte sa v leteckej spoločnosti o prepravných podmienkach pre tehotné ženy. Každá aerolinka má iné podmienky a pravidlá.

Po vybavení všetkých potrebných vecí si môžete let spríjemniť niekoľkými tipmi:

 • oblečte si voľné a pohodlné oblečenie,

 • vyberte si mäkkú obuv,

 • pred odletom príliš nejedzte, no nelietajte s prázdnym žalúdkom,

 • vyberte si sedadlo pri uličke, aby ste mohli pravidelne vstávať a trochu sa natiahnuť,

 • dostatočne pite, najlepšia je voda bez bubliniek.

Cestovanie lietadlom s malými deťmi

Cestovanie lietadlom s malými deťmi sa môže zdať ako náročná úloha. V skutočnosti to nemusí byť také zlé. Na začiatok nezabudnite svojej ratolesti kúpiť letenku. Podľa jej veku vám aerolínie vygenerujú, či bude mať samostatnú sedačku, alebo bude sedieť s vami.

Balenie prispôsobte potrebám dieťaťa. Ak ide o malé dieťa, ktoré ešte nechodí na toaletu, nezabudnite si vziať dostatočné množstvo plienok. Zabaľte si takisto hygienické potreby a obľúbené hračky. Ak môžete, zoberte aj špeciálne detské jedlo.

Keď sú deti väčšie, siahnite po tablete alebo inom zariadení a stiahnite im obľúbený seriál. Uistíte sa, že sa niekoľko hodín nebudú pohybovať.

Batožina pre deti a jej veľkosť, hmotnosť a obmedzenia závisia od leteckej spoločnosti. Ratolesti do dvoch rokov zvyčajne nemajú samostatnú batožinu. Staršie už mávajú.

Cestovanie lietadlom so psom

Pri cestovaní lietadlom so psom si najprv zistite, či vaša letecká spoločnosť niečo takéto umožňuje. Platí, že Ryanair ani Wizz Air zvieratá neprepravujú. Iné majú určité váhové podmienky, ktoré platia vtedy, keď je zviera na palube. Keď sa ale nachádza v batožinovom priestore, váha sa zvyčajne nesleduje, prípadne je hranica vyššia. Preto sa dá cestovať aj s veľkými plemenami.

Psa na cestu dobre pripravte. Upokojte ho. Ak môžete, siahnite po kvapkách alebo liekoch. Let je pre každé zviera stresujúci. Snažte sa mu ho uľahčiť.

Cestovanie lietadlom a doklady

Dôležitá súčasť výbavy na cestu lietadlom je cestovný pas. V rámci Schengenského priestoru vám postačí len občiansky preukaz. Skontrolujte si tiež potrebu vybavenia vstupných víz. Krajiny, do ktorých je vstup len na platné víza, nájdete na stránke Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky. Víza si vybavte v dostatočnom časovom predstihu. Nezabudnite ani na dokumenty potrebné pre ubytovanie.

Niektoré krajiny vyžadujú aj voľné strany v pase a to, aby cestovný doklad platil niekoľko mesiacov po tom, ako sa vrátite. Ak by toto váš pas nespĺňal, musíte si vybaviť nový. Aj toto spravte v predstihu. Klasické vybavenie trvá 30 dní a zaplatíte za neho 33 eur. Zrýchlené vybavenie do 10 dní stojí 66 eur. Do 2 pracovných dní 99 eur. 

žena s dokladmi

Nezabudnite na poistenie 

Európsky preukaz zdravotného poistenia od vašej zdravotnej poisťovne vám zaručuje zdravotnú starostlivosť v krajinách EÚ, EHP, Švajčiarsku a na neodkladnú zdravotnú starostlivosť v Srbsku a Macedónsku. Toto poistenie však nekryje náklady pri ošetrení v zdravotníckych zariadeniach a u poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorí nie sú napojení na miestny systém verejného zdravotného poistenia. Európsky preukaz nekryje ani náklady na spoluúčasť poistenca, prípadne náklady na prevoz na Slovensko a repatriáciu.


Či už cestujete pracovne alebo na dovolenku niekde do zahraničia, mali by ste preto uzatvoriť aj cestovné poistenie.V porovnaní so Slovenskom sú zdravotnícke služby v zahraničí spravidla finančne omnoho náročnejšie. Aj pri bežných chorobách alebo úrazoch vás tak môžu vyjsť náklady na liečbu veľmi draho. Ak by ste nemali komerčné cestovné poistenie, museli by ste výdavky nad sumu, ktorú vám uhradí vaša zdravotná poisťovňa, znášať vy. Pri cestách po Európe preto odporúčame kombináciu poistenia na základe Európskeho preukazu zdravotného poistenia a komerčného cestovného poistenia.   

Čo ešte kryje cestovné poistenie?  

Výhodou cestovného poistenia nie je len plné kryte nákladov na zdravotnú starostlivosť. Pripoistiť sa môžete pre prípad straty batožiny alebo potrebu asistenčnej pomoci. Cestovné poistenie môže kryť tiež škody spôsobené tretej osobe, a to vrátane nákladov na kauciu alebo advokáta. Chystáte sa na dovolenke športovať? Potom je tu pripoistenie úrazov a škôd, ktoré vzniknú pri športe. K dispozícii je tiež možnosť poistenia do hôr a zásahu horskej služby. Poistiť sa môžete aj pre prípad storna letenky a zájazdu. Pri uzatváraní poistenia sa nezabudnite informovať o rozsahu a podmienkach poistného krytia.


V súvislosti s cestovaním, je rozumné pokryť všetky riziká, ktoré sa vám môžu pritrafiť. Myslite preto na cestovné poistenie, vďaka ktorému budete pripravení na všetky nepredvídateľné udalosti vrátane lekárskeho ošetrenia či straty batožiny. Cestujte s väčším pocitom bezpečia vďaka uzatvorenému cestovnému poisteniu.


Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Jadranské more v Chorvátsku
  24. mája 2023|Daniel Výcha
  Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

  Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

 • lietadlo v oblakoch
  14. mája 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ceny poistenia pri ceste do zahraničia

  Chystáte sa na cestu mimo Slovenska a nechcete zbytočne riskovať? Mnohí na poistenie pri krátkom výlete do zahraničia zabúdajú alebo ho dokonca z dôvodu šetrenia peňazí nechcú. V tomto článku nájdete porovnanie cien cestovného poistenia, ktoré vám ukáže, že jeho vybavenie sa naozaj oplatí.


 • kam_na_dovolenku_
  29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

  Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • dovolená a brigáda v letních dnech
  21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

  Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

 • obsah autolekárničky
  17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

  V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

 • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

  Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

 • dopravná nehoda
  07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

  Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

 • let-letadlem
  31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

  Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

 • povinna-vybava-motorka
  28. marca 2023|Daniel Výcha
  Povinná výbava pre motocykle

  Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.