žena na letisku s kufrom v ruke

Ako postupovať, ak vám letecká spoločnosť poškodí batožinu?

13. 7. 2020
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Každý, kto niekedy cestoval, vie, ako sa letecké spoločnosti stavajú k batožine. Nie je to pekný pohľad a lichotivý nebýva často ani výsledok. To, že ste živí a zdraví docestovali do cieľa ešte neznamená, že rovnaké šťastia mala aj vaša batožina. Čo robiť, ak počas transportu prišlo k poškodeniu, alebo strate?

Nie ste jediný

Pri systéme a spôsobom, ako sa batožina lietadlami prepravuje, sa nemožno čudovať, že k poškodeniu a strate dochádza veľmi často. Ročne sa v Európe pri leteckej preprave poškodí, oneskorí alebo stratí cez 21,6 miliónov kusov batožiny. Pravdepodobnosť, že sa to stane aj vám, tak nie je malá. Zničený kufor je síce nepríjemnou záležitosťou, avšak oproti situácii, keď dôjde k jeho oneskoreniu či strate sa jedná o tú lepšiu variantu. Napriek tomu poškodenie nenechajte bez povšimnutia, pokiaľ sa jedná o pochybenie leteckej spoločnosti, je jej povinnosťou vám uhradiť náhradu škody. 

Na reklamáciu choďte hneď

Ak o prvé potrebujete nájsť na letisku oddelenie alebo stánok s názvom: 

 • Claim Baggage

 • Baggage Handling Desk

 • Baggage Service

 • Lostbaggage/luggage

Takéto miesto nájdete v príletovej destináci na danom letisku. Pracovník vás požiada, aby ste popísali svoju batožinu a jej poškodenie. Pri strate ej nutné opísať typ, veľkosť aj farbu batožinu. Ďalej bude  potrebné ukázať ústrižok batožinového lístka, ktorý ste dostali spolu s palubnou vstupenkou ešte pred odletom pri Check-in

Vyplňte protokol

V mieste reklamácie vyplňte protokol o poškodení Damage Property Report (DPR). Po spísaní protokolu získate formulár s referenčným číslom reklamácie, ktorý si starostlivo uschovajte, budete ho ešte potrebovať. Toto je nutné spraviť hneď na letisku. Následne máte týždeň na to, aby ste kontaktovali leteckú spoločnosť e-mailom , nahlásili poškodenie a nezabudnite uviesť:

 • meno, priezvisko a adresu,

 • číslo reklamácie,

 • fotodokumentáciu.

Do niekoľkých málo dní vám príde odpoveď, v ktorej po vás bude prepravca požadovať potvrdenie hodnoty batožinu, potom rozhodne, ako poškodenie vyrieši.muž na letisku

Čo keď batožina vôbec nedorazí?

Upozornenie hlási, že na pás budú vykladať batožinu druhého letu, lenže vy stále svoj kufor nevidíte. Takto vyzerá nočná mora všetkých cestovateľov. Namiesto lamentovanie by ste však mali začať ihneď konať. Stratená batožina vám môže poriadne skomplikovať život a to hlavne v prípade odletu, kedy sa v okamihu ocitnete v cudzej krajine bez akýchkoľvek vecí. 

Prvým krokom je sťažnosť v zákazníckom centre. To by malo vaše batožinu elektronicky lokalizovať a  v prípade, že sa nájde, doručiť k vám domov alebo na miesto, kam cestujete. To znamená, že z letiska odídete bez ťažkého kufra plného špinavej bielizne, ktorý ste v hoteli horko-ťažko zavreli. Môže to znieť zvláštne, ale po mimoriadne dlhej ceste sa z toho môže stať pozitívne moment.

Väčšina kufrov sa nakoniec nájde

Dobrou správou v nešťastí je, batožina väčšinou nebýva stratená navždy, obvykle je len oneskorená a majiteľovi sa vráti. Tento problém sa týka približne 98 % všetkých stratených kufrov. Je veľmi pravdepodobné, že sú odoslané už pri ďalšom lete, takže do niekoľkých hodín si ju môžete vyzdvihnúť. Skutočné strata batožiny je skôr výnimočnou situáciou.

Na čo máte pri strate batožiny právo?

Ak je vaša batožina stratená, aj keď len dočasne, letecká spoločnosť vám poskytnúť peniaze, ktorými  pokryjete náhradné položky, ktoré budete v priebehu čakania na batožinu potrebovať. Z takto vykonaného nákupe si schovajte potvrdenku. Môže sa však stať, že sa tejto zodpovednosti bude spoločnosť snažiť vyhnúť a pošle vás za inou aerolinkou, ktorou ste cestovali alebo rovno na poisťovňu. Pretože aj  pri  cestovnom poistení je možné si pripoistiť poškodenie, či stratu batožiny a do takéhoto poistenia sa potom zahŕňa aj poškodenie, či strata počas letu.


Cestujte naplno

Nepodceňujte cestovné poistenie

Lekárske ošetrenie, hospitalizácia alebo operácia v zahraničí vás môže vyjsť až na stovky tisíc EUR. Kvalitné cestovné poistenie vás plne ochráni pred rizikami a pomôže vám s úhradou nákladov. Okrem krytia liečebných níkladov si môžete poistiť i omeškanie letu či stratu batožiny. A to za veľmi prijateľné ceny.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • zver na ceste
  18. augusta 2023|Daniel Výcha
  Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

  Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.