žena na letisku s kufrom v ruke

Poškodenie alebo strata batožiny leteckou spoločnosťou: Ako postupovať?

28. 9. 2023
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Ak ste niekedy cestovali letecky, viete, že letecké spoločnosti niekedy nemanipulujú s batožinou celkom citlivo. To, že ste docestovali v poriadku do cieľa vy, ešte neznamená, že rovnaké šťastie mal aj váš cestovný kufor. Život vám dokáže poriadne skomplikovať aj stratená batožina. Viete, čo robiť, ak počas cesty došlo k poškodeniu alebo strate batožiny?

Čo hovoria o poškodeniach a stratách batožiny čísla?

Podľa najnovších štatistík analytickej agentúry SITA, ktorá sa špecializuje na komunikáciu a informačné technológie v leteckej doprave, sa pomer stratenej batožiny vo vzťahu k množstvu cestujúcich vyšplhal v roku 2022 na 0,76 batožiny na 100 cestujúcich. Povedané ľudskou rečou, v skupine 100 cestujúcich máte takmer 75-percentnú šancu, že letecká spoločnosť stratí práve vašu batožinu. Pritom ak cestujete do zahraničia, miera strát batožín je osemkrát vyššia ako pri vnútroštátnych letoch.

Dobrá správa je, že väčšina kufrov sa nakoniec nájde, pretože vaša batožina sa nestratila, ale sa „len” omeškala. S podaním reklamácie však nečakajte. A to ani v prípade, ak ste svoju batožinu našli na páse poškodenú. Ak totiž došlo k pochybeniu zo strany leteckej spoločnosti, je povinná zaplatiť vám náhradu škody.

Ako reklamovať poškodenie alebo stratu batožiny

#1 Nájdite oddelenie reklamácií

Na letisku najskôr pohľadajte oddelenie, kde môžete stratu alebo poškodenie batožiny nahlásiť. Na zahraničných letiskách sú označené ako Baggage Claim, Baggage Handling Desk, Baggage Service či Lost Baggage.

Na veľkých letiskách zamierte k batožinovému pultu leteckej spoločnosti, s ktorou ste leteli. V prípade, že ste leteli s viacerými prepravcami, žiadosť podáte v spoločnosti, ktorá zastrešovala váš posledný let.

#2 Vypíšte príslušný formulár

Zamestnanec oddelenia vám poskytne tlačivo s názvom Property Irregularity Report, ktoré starostlivo vyplňte. Pracovník si od vás vyžiada aj ústrižok batožinového lístka a letenku alebo palubnú vstupenku, ktoré ste dostali pred odletom pri check-ine. Po spísaní protokolu získate formulár s referenčným číslom reklamácie, ktorý si starostlivo uschovajte.

Ak došlo k strate batožiny, leteckej spoločnosti zanechajte miestnu adresu a telefónne číslo. Batožinu sa totiž pokúsia lokalizovať elektronicky a v prípade, že sa nájde, vám ju doručia na miesto vášho pobytu. Rovnako si vyžiadajte kontakt aj na oddelenie stratenej batožiny aj vy.

#3 Kontaktujte leteckú spoločnosť

V prípade poškodenia batožiny máte následne 7 dní na to, aby ste kontaktovali leteckú spoločnosť e-mailom so žiadosťou o náhradu škody, inak nárok na náhradu škody zaniká. Pri strate batožiny je to 21 dní. Nezabudnite uviesť nielen vaše údaje, ale aj číslo reklamácie a priložte aj fotodokumentáciu. V priebehu niekoľkých dní vám príde odpoveď, v ktorej bude od vás prepravca žiadať potvrdenie hodnoty batožiny. Následne rozhodne, ako poškodenie vyrieši.


Nárok na kompenzáciu

Zodpovednosť za zničenie, stratu, poškodenie alebo omeškanie batožiny nesie letecký dopravca a podľa Montrealského protokolu ich musí vyriešiť náhradou škody. Protokol zároveň definuje aj maximálnu výšku náhrady, ktorú musí letecká spoločnosť cestujúcemu vyplatiť – ide o sumu na úrovni približne 1 600 eur. Za určitých okolností, ak je hodnota batožiny vyššia ako maximálny možný limit stanovený dopravcom, si môžete uplatniť aj vyšší limit náhrady. Najmä v týchto prípadoch však odporúčame uzavrieť si pred cestou poistenie batožiny.

Poškodenie batožiny

V prípade poškodenia batožiny máte nárok na bezplatnú opravu, preplatenie nákladov za opravu alebo na novú batožinu. Poškodenie batožiny si odfotografujte. Náhrada škody sa odvíja od pôvodnej ceny zníženej o amortizáciu. Hodnotu a vlastníctvo stratených vecí musíte preukázať, napríklad pomocou dokladov o ich kúpe.

Grafika poškodenej batožiny na letiskovom páse

Strata a meškanie batožiny

Do 21 dní sa batožina považuje za omeškanú. V tomto prípade máte nárok na náhradu nákladov za veci (napríklad hygienické potreby, oblečenie), ktoré ste si museli nevyhnutne kúpiť v období, kedy ste na batožinu čakali. Náklady preukážete dokladmi o kúpe. Po 21 dňoch sa batožina považuje za stratenú a vzniká vám nárok na finančnú náhradu za stratené veci. Leteckej spoločnosti budete musieť predložiť doklady o kúpe alebo čestné vyhlásenie o hodnote stratených vecí.


Cestovné poistenie je viac ako užitočné

Práve pre takéto prípady nezabúdajte uzavrieť poistenie batožiny, ktoré poisťovne poskytujú ako v rámci cestovného poistenia alebo ako pripoistenie k nemu.

Poistenie batožiny sa vzťahuje na veci osobnej potreby, športové potreby, elektroniku, cennosti i doklady, ktoré sú obvyklé pre účel cesty. Môže ísť teda napríklad o oblečenie, kufre, osobné potreby a iné veci, ktoré si so sebou bežne beriete napríklad na dovolenku. Poistenie sa však vzťahuje aj na veci, ktoré si v zahraničí kúpite. Poistenie batožiny kryje celú batožinu v určitej poistnej sume a výška náhrady za jednu vec je spravidla limitovaná určitou sumou.

Poistenie vám zabezpečí finančnú náhradu v prípadoch, ako sú:


 • krádež batožiny,
 • zničenie batožiny živelnou udalosťou,
 • strata batožiny,
 • strata, zničenie alebo krádež cestovných dokladov.


Pozor, myslite aj na to, že každá poisťovňa má z poistenia batožiny stanovené určité výluky. Poistenie sa nevzťahuje napríklad na drahú výpočtovú techniku, šperky, umelecké predmety či väčšie obnosy peňazí. Tie si musíte poistiť samostatne.

Rada na záver: Pred cestou batožinu viditeľne označte svojím menom, adresou a telefónnym číslom. Do registrovanej batožiny si nebaľte veci, o ktoré nechcete prísť a ani také, ktoré budete potrebovať počas prvých dní po prílete. Na tieto veci si vyhraďte priestor v príručnej batožine a vezmite si ich so sebou do lietadla. Kufor do lietadla dôkladne zabaľte, pretože inak sa bude poškodenie posudzovať ako škoda z nedbanlivosti, za ktorú letecká spoločnosť nezodpovedá.


Cestujte naplno

Nepodceňujte cestovné poistenie

Lekárske ošetrenie, hospitalizácia alebo operácia v zahraničí vás môže vyjsť až na stovky tisíc EUR. Kvalitné cestovné poistenie vás plne ochráni pred rizikami a pomôže vám s úhradou nákladov. Okrem krytia liečebných níkladov si môžete poistiť i omeškanie letu či stratu batožiny. A to za veľmi prijateľné ceny.


Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • zena - pas - kufor
  19. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Cestovné poistenie: Čo všetko zahŕňa a ako si vybrať?

  Hlavná dovolenková sezóna sa nezadržateľne blíži. Pri cestovaní v akýchkoľvek končinách našej planéty, ale aj doma na Slovensku, však na nás číha množstvo nepredvídateľných rizík. Myslíte pred cestou na cestovné poistenie? Prečo by ste ho mali uzavrieť a ktoré cestovné poistenie je najlepšie? Čítajte ďalej, všetko podstatné vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • 11. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Ako prekonať časový posun?

  Spoznávanie vzdialenejších kultúr a miest sa často nezaobíde bez časového posunu. Čím je väčší, tým je jeho schopnosť rozhodiť náš biorytmus intenzívnejšia. Preto sa na časový posun vopred pripravte. Umožní vám to vyrovnať sa s ním, a svoju dovolenku si tak užijete bez obmedzení.

 • cestovni-pojisteni-lyzarske-strediska
  30. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás lyžovačka v Rakúsku? Nezabudnite na poistenie

  Susedné Rakúsko je vzhľadom na jeho blízkosť a perfektné lyžiarske podmienky cieľom mnohých slovenských lyžiarov. Chcete si užiť lyžovanie v Rakúsku aj vy? Pred cestou nezabudnite na jednu dôležitú vec – uzavrieť si kvalitné cestovné poistenie. V opačnom prípade by sa mohla vaša dovolenka neúmerne predražiť.

 • žena s kufrom na letisku
  27. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ktoré cestovné poistenie sa najviac oplatí?

  Plánujete cestu do zahraničia a hľadáte výhodné cestovné poistenie, ktoré v prípade potreby pokryje náklady na vaše ošetrenie či liečbu? V tom prípade ste na správnom mieste. V tomto článku vám prinesieme prehľad najpopulárnejších ponúk krátkodobého cestovného poistenia, ktoré sú dnes dostupné na slovenskom trhu. Aj s prehľadom cien, ktoré za ne zaplatíte.

 • sjezdovka lyžařů
  18. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie na lyže v zahraničí: Takto si ho vyberiete

  Už je to tu. Mnohé rakúske či talianske lyžiarske strediská otvárajú brány všetkým vášnivým lyžiarom a snowboardistom, ktorí sa už nemôžu dočkať snežných dobrodružstiev. Lákajú lyžiarske dobrodružstvá v zahraničí aj vás? Zarezervujte si ubytovanie, navoskujte lyže a hor sa na cestu! Ešte predtým si však nezabudnite vybaviť jednu maličkosť – kvalitné cestovné poistenie.

 • 28. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Šport v zahraničí: Potrebujete poistenie?

  Odpoveď na túto otázku je jasná. Áno. V prípade, že sa rozhodnete za hranicami venovať športu, ktorý nie je úplne bežný, poistite sa. Ak patríte k zdatným cestovateľom, ktorí jazdia či lietajú mimo našej krajiny za adrenalínovými športovými zážitkami, pravdepodobne už viete, čo treba.

 • krakovske-namesti
  18. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čo vidieť v Krakove?

  Krakov je mesto, ktoré sa nachádza na zozname mnohých cestovateľov. Niet sa čomu čudovať. Poľský Krakow má obrovské množstvo pamiatok, ktoré lákajú milovníkov histórie. Premýšľate, že by ste sa do tohto krásneho mesta vybrali aj vy? V tom prípade máme pre vás zopár tipov na miesta, ktoré sa vám rozhodne oplatí navštíviť.​

 • padajúci dážď a turistka
  15. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Vyhnite sa obdobiu dažďov: Kedy a kam necestovať?

  Dovolenka v exotike je lákavá. Zatiaľ čo u nás vládne upršaná jeseň či zasnežená zima, v exotických krajinách si môžeme užiť horúce slnečné lúče. Aj v prevažne slnečných krajinách sa však striedajú obdobia sucha a dažďov. India, Thajsko, Bali, Zanzibar a iné, viete, v ktorých mesiacoch by ste do týchto krajín nemali cestovať?

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.