letadlo-ulicka

Čo si môžem zobrať do lietadla?

28. 2. 2022
|
Dĺžka čítania: 12 min.

Cestovanie lietadlom má niekoľko obmedzení, ktoré ak nepoznáte, môžete si poriadne skomplikovať cestu. S niektorými vecami vás jednoducho na palubu nepustia. No a vy si môžete vybrať. Buď sa ich vzdáte, alebo nepoletíte. Ak chcete mať istotu, že pred nástupom do lietadla o nič neprídete, pokračujte v čítaní. Oboznámime vás s pravidla, či si vziať môžete a čo je nutné nechať doma, prípadne vo veľkej batožine.

Všeobecné špecifické pravidlá

Každá krajina aj  letecká spoločnosť má vlastné pravidlá, ktoré sa týkajú obsahu batožiny a prevážanie predmetov rôznych druhov. Väčšinou sú si veľmi podobné, môžu sa ale líšiť. Nezabudnite sa vždy zoznámiť s tým, čo môžete do cieľového krajiny priviezť aj odviezť. Bezpečnostné kontroly majú právo príručnú batožinu skontrolovať a zabaviť predmet, ktorý tam nemá, čo robiť. Všeobecný zoznam nedovolených vecí vám však nedovolí prevážať na palube žiadna aerolinka.

Čo si môžem vziať do lietadla?

Aj napriek tomu, že v rámci cestovania lietadlom existuje veľa zákazov a príkazov, na palubu si môžete vziať viacero vecí. Čo všetko do kategórie povolených predmetov patrí?

Jeden liter tekutiny

Tekutiny sú často diskutovaným problémom. Na palubu si ich môžete vziať, no len v obmedzenom množstve. Presnejšie ide o 1 liter. Ani ten ale nemôžete mať v jednej nádobe. Toto množstvo musí byť rozdelené do menších nádobiek  s maximálnou kapacitou 100 ml. Tekutiny musia byť následne uložené do plastového uzatvárateľného a priehľadného vrecka.

Toto obmedzenie ale neplatí pri zakúpení vody alebo iných nápojov v tzv. duty free zóne. Ide o zónu nachádzajúcu sa na letisku po odbavení sa cez všetky kontroly.

Rada odborníka

Do tekutín patrí aj tekuté jedlo, napríklad džem, kečup či paštéty. Potraviny musia byť hermeticky zabalené.


Pre deti je povolené mať mlieko alebo tekutú stravu vo väčšom množstve prispôsobenom dĺžke letu. Väčší objem je povolený aj v rámci liekov. S nimi však opatrne. Vopred ich nahláste kontrole a vybavte si k nim lekárske povolenie.

Otázne drobnosti

Otázniky sa ukazujú aj pri veciach, ako napríklad pilníky či klieštiky na nechty. Tieto veci si so sebou môžete pokojne vziať. Nožničky sú však zakázané. Do tašky si pokojne zoberte aj jednorazový holiaci strojček, príborový nožík s umelohmotnou rúčkou a čepeľou do 6 cm a detskú vidličku so zaoblenými hrotmi.

Problém nerobí ani skladací dáždnik, jeden plynový zapaľovač alebo jeden nový benzínový zapaľovač. Keď máte malé dieťa, zobrať so sebou môžete aj detský kočík.

Elektronika je takisto povolená. Mala by byť však vypnutá alebo v režime lietadlo. Obmedzenie je často pri externých nabíjačkách. Sledujte si, aký výkon môžu mať. Tieto údaje si prispôsobujú jednotlivé aerolinky.

Čo elektronické cigarety?

Častá otázka mnohých fajčiarov. Vziať si ich so sebou do príručnej batožiny, samozrejme, môžete, ale ako už tušíte, nesmiete ich v žiadnom prípade použiť. Čo sa týka fajčenia všeobecne, na palubu si môžete vziať  jeden zapaľovač alebo aj zápalky v obvyklom množstve. Plynové zapaľovače alebo turbo verzia s vysokou teplotou horenia sú ale dosť nebezpečné, preto vám ich na palubu so sebou nepovolia. Cigarety alebo tabak vám na palube povolia, ale berte si ich len v obvyklom množstve k vlastnej spotrebe.

Zbaľte si so sebou cestovné poistenie

Výlet do zahraničia rozhodne neplánujte bez kvalitného cestovného poistenia. Uzavrite si ho jednoducho cez našu online kalkulačku nižšie a cestujte s väčším pocitom bezpečia.

Čo si nemôžem vziať do lietadla?

Kategória vecí, ktoré si nemôžete vziať do lietadla, je pomerne rozsiahla. Keď však viete, čo všetko si doň vziať nemôžete, oveľa ľahšie sa vám budú vyberať povolené predmety. Spísali sme preto pre vás zoznam najčastejších zakázaných vecí. Nehľadiac na to, kam idete alebo s akou aerolinkou, na toto by ste si mali dávať pozor.

letadlo-kufr

S kozmetikou a liekmi opatrne

Pravidlá na príručnú batožinu sa sprísnili. Ide najmä o pravidlá týkajúce sa liekov a kozmetiky v príručnej batožine. Väčšinu bežnej kozmetiky si bez obáv môžete pribaliť do príručnej batožiny, ale len za určitých okolností. 

Kvapaliny možno v príručnej batožine prevážať, ale v dobre uzavretých obaloch a v spomínanom množstve maximálne 1 liter. Pozor si dávajte najmä v prípade liekov, ktoré je nutné nahlásiť bezpečnostnej kontrole na letisku. So sebou ich môžete mať iba vtedy, ak ich naozaj potrebujete zo zdravotných dôvodov počas cesty. Medzi lieky sú počítané aj kvapky do očí. Do príručnej batožiny si môžete pribaliť všetku kozmetiku a lieky. Množstvo obmedzuje veľkosť batožiny a jeho ostatný obsah.

V príručnej batožine môžete mať aj lieky na predpis a len v množstve potrebnom na cestu. Avšak zdravotnícke potreby, ako tlakomer, inzulín, glukomer, podpornú palicu, invalidné vozíky a iné zariadenia na batérie či akumulátory je nutné nahlásiť pri bezpečnostnej kontrole.

Potraviny len niektoré

Kvapaliny a tekuté jedlá možno prevážať, ale v obaloch s objemom do 100 ml. Nič viac. Na území Európskej únie zákaz prevážania potravín neexistuje, takže s jedlom problém nebude. Avšak niektoré krajiny zakazujú prevoz čerstvých a neupravených potravín. Vždy sa preto zoznámte s pravidlami danej krajiny, ktoré výrobky môžete dovážať aj vyvážať. Vyhnete sa tak problémom pri bezpečnostnej kontrole.

Príručná vs. odbavená batožina

Medzi príručnou batožinou a tou, ktorá ide do podpalubia, sú veľké rozdiely, a to najmä v tom, čo v nich môžete mať. Na menšie kufre alebo vaky cestujúce s vami na palube sa pozerá prísnejšie, pretože k nim máte neustále prístup. Preto v nich nemôžete prevážať nič ostré, nehovoriac o tabletkách či niektorých typoch potravín.

Na druhej strane, odbavená batožina je na tom inak. Dostanete sa k nej až po tom, ako lietadlo pristane. Preto v nej môžete mať aj ostré predmety, ako napríklad britvy. Nižšie v tabuľke uvádzame najväčšie rozdiely v tom, čo si môžete a nemôžete do týchto dvoch typov batožín zabaliť.

Predmety

Príručná batožina

Odbavená batožina

Britvy a žiletky

Nie

Áno

Ihlice na pletenie

Nie

Áno

Holiace strojčeky a čepele

Nie

Áno

Nože a nožničky

Nie

Áno

Skalpely

Nie

Áno

Injekčné striekačky a ihly

Nie

Áno

Sekery a sekáče

Nie

Áno

Nápoje kúpené pred tzv. duty free zónou v objeme viac ako 100 ml

Nie

Áno

Skateboard

Nie

Áno

Korčule

Nie

Áno

Golfové palice, lyžiarske palice, hokejky, palice na chôdzu

Nie

Áno

Stan

Nie

Áno

Šípy a šípky

Nie

Áno

Mixér

Nie

Áno

Nástroje na tetovanie

Nie

Áno

Munície, náboje, zbrane, kuše, obušky, pušky, pištole a iné

Nie

Áno, ale prevoz všetkých zbraní sa musí nahlásiť prepravcovi počas registrácie


V odbavenej batožine je možné prevážať aj nebezpečnejšie a ostré predmety. Existujú však obmedzenia aj pre ňu. V tomto druhu batožiny nesmiete prevážať chemické ani toxické látky, výbušné a horľavé látky a zopár ďalších predmetov, ako napríklad lítiovo-iónové batérie.

Čo si so sebou vziať na palubu?

V príručnej batožine vám nesmú chýbať najmä doklady. Dobre spravíte, ak si vezmete aj slúchadlá, niečo na čítanie alebo pozeranie. 

Ak môžete, zoberte si aj niečo na jedenie a nezabudnite ani na vodu. Tú by vám však v lietadle mali servírovať, a to najmä vtedy, keď letíte niekoľko hodín.

Nezabudnite ani na výhodné cestovné poistenie, ktoré vás bude kryť v Európe aj vo svete.

Uzavrite si cestovné poistenie do zahraničia

  • Poskytnutie finančnej istoty pre nečakané prípady
  • Krytie nákladov spojených s neodkladnou liečbou choroby či úrazu
  • Za pár centov na deň


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • zena - pas - kufor
    19. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
    Cestovné poistenie: Čo všetko zahŕňa a ako si vybrať?

    Hlavná dovolenková sezóna sa nezadržateľne blíži. Pri cestovaní v akýchkoľvek končinách našej planéty, ale aj doma na Slovensku, však na nás číha množstvo nepredvídateľných rizík. Myslíte pred cestou na cestovné poistenie? Prečo by ste ho mali uzavrieť a ktoré cestovné poistenie je najlepšie? Čítajte ďalej, všetko podstatné vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

  • 11. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
    Ako prekonať časový posun?

    Spoznávanie vzdialenejších kultúr a miest sa často nezaobíde bez časového posunu. Čím je väčší, tým je jeho schopnosť rozhodiť náš biorytmus intenzívnejšia. Preto sa na časový posun vopred pripravte. Umožní vám to vyrovnať sa s ním, a svoju dovolenku si tak užijete bez obmedzení.

  • cestovni-pojisteni-lyzarske-strediska
    30. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
    Čaká vás lyžovačka v Rakúsku? Nezabudnite na poistenie

    Susedné Rakúsko je vzhľadom na jeho blízkosť a perfektné lyžiarske podmienky cieľom mnohých slovenských lyžiarov. Chcete si užiť lyžovanie v Rakúsku aj vy? Pred cestou nezabudnite na jednu dôležitú vec – uzavrieť si kvalitné cestovné poistenie. V opačnom prípade by sa mohla vaša dovolenka neúmerne predražiť.

  • žena s kufrom na letisku
    27. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Veľké porovnanie: Ktoré cestovné poistenie sa najviac oplatí?

    Plánujete cestu do zahraničia a hľadáte výhodné cestovné poistenie, ktoré v prípade potreby pokryje náklady na vaše ošetrenie či liečbu? V tom prípade ste na správnom mieste. V tomto článku vám prinesieme prehľad najpopulárnejších ponúk krátkodobého cestovného poistenia, ktoré sú dnes dostupné na slovenskom trhu. Aj s prehľadom cien, ktoré za ne zaplatíte.

  • sjezdovka lyžařů
    18. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Poistenie na lyže v zahraničí: Takto si ho vyberiete

    Už je to tu. Mnohé rakúske či talianske lyžiarske strediská otvárajú brány všetkým vášnivým lyžiarom a snowboardistom, ktorí sa už nemôžu dočkať snežných dobrodružstiev. Lákajú lyžiarske dobrodružstvá v zahraničí aj vás? Zarezervujte si ubytovanie, navoskujte lyže a hor sa na cestu! Ešte predtým si však nezabudnite vybaviť jednu maličkosť – kvalitné cestovné poistenie.

  • 28. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Šport v zahraničí: Potrebujete poistenie?

    Odpoveď na túto otázku je jasná. Áno. V prípade, že sa rozhodnete za hranicami venovať športu, ktorý nie je úplne bežný, poistite sa. Ak patríte k zdatným cestovateľom, ktorí jazdia či lietajú mimo našej krajiny za adrenalínovými športovými zážitkami, pravdepodobne už viete, čo treba.

  • krakovske-namesti
    18. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Čo vidieť v Krakove?

    Krakov je mesto, ktoré sa nachádza na zozname mnohých cestovateľov. Niet sa čomu čudovať. Poľský Krakow má obrovské množstvo pamiatok, ktoré lákajú milovníkov histórie. Premýšľate, že by ste sa do tohto krásneho mesta vybrali aj vy? V tom prípade máme pre vás zopár tipov na miesta, ktoré sa vám rozhodne oplatí navštíviť.​

  • cestovni-pojisteni-usa
    21. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Cestovanie do USA: Čo vybaviť pred cestou?

    Severná Amerika, predovšetkým Spojené štáty americké, je snom mnohých cestovateľov. Táto krajina je plná nádherných miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Keď zoženiete lacnú letenku, čo v dnešnej dobe nie je problém, cestovateľský sen sa rýchlo môže stať skutočnosťou. Viete však, na čo by ste pred cestou určite nemali zabudnúť?

  • padajúci dážď a turistka
    15. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Vyhnite sa obdobiu dažďov: Kedy a kam necestovať?

    Dovolenka v exotike je lákavá. Zatiaľ čo u nás vládne upršaná jeseň či zasnežená zima, v exotických krajinách si môžeme užiť horúce slnečné lúče. Aj v prevažne slnečných krajinách sa však striedajú obdobia sucha a dažďov. India, Thajsko, Bali, Zanzibar a iné, viete, v ktorých mesiacoch by ste do týchto krajín nemali cestovať?

  • žena na letisku s kufrom v ruke
    28. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Poškodenie alebo strata batožiny leteckou spoločnosťou: Ako postupovať?

    Ak ste niekedy cestovali letecky, viete, že letecké spoločnosti niekedy nemanipulujú s batožinou celkom citlivo. To, že ste docestovali v poriadku do cieľa vy, ešte neznamená, že rovnaké šťastie mal aj váš cestovný kufor. Život vám dokáže poriadne skomplikovať aj stratená batožina. Viete, čo robiť, ak počas cesty došlo k poškodeniu alebo strate batožiny?