Čo si zo sebou nesmiete zobrať do lietadla?

čo sa nesmie brať do lietadla

Cestovanie lietadlom má niekoľko obmedzení, ktoré ak nepoznáte, môžete si poriadne skomplikovať cestu. S niektorými vecami vás jednoducho na palubu nepustia. No a vy si môžete vybrať. Buď sa ich vzdáte, alebo nepoletíte. Ak chcete mať istotu, že pred nástupom do lietadla o nič neprídete, pokračujte v čítaní. Oboznámime vás s pravidla, či si vziať môžete a čo je nutné nechať doma, prípadne vo veľkej batožine.

Všeobecné a špecifické pravidlá

Každá krajina aj letecká spoločnosť má vlastné pravidlá, ktoré sa týkajú obsahu batožiny a prevážanie predmetov rôznych druhov. Väčšinou sú si veľmi podobné, môžu sa ale líšiť. Nezabudnite sa vždy zoznámiť s tým, čo môžete do cieľového krajiny priviezť aj odviezť. Bezpečnostné kontroly majú právo príručnú batožinu skontrolovať a zabaviť predmet, ktorý tam nemá, čo robiť. Všeobecný zoznam nedovolených vecí vám však nedovolí prevážať na palube žiadna aerolinka.

S kozmetikou a liekmi opatrne

Kozmetický priemysel je plný chémie a výrobcovia dobre vedia, že ak sa niekto zahrá na MacGivera, dokáže spraviť aj bombu z laku na vlasy. Preto sa po teroristických útokoch v USA v roku 2001 pravidlá na príručnú batožinu sprísnili. Sprísnili sa hlavne pravidlá týkajúce sa liekov a kozmetiky v príručnej batožine. Väčšinu bežnej kozmetiky si bez obáv môžete pribaliť do príručnej batožiny, ale len za určitých okolností. 

Napríklad kvapaliny možno v príručnej batožine prevážať, ale v dobre uzavretých obaloch a v maximálnom množstve 100 ml. Pozor si dávajte najmä v prípade liekov, ktoré je nutné nahlásiť bezpečnostnej kontrole na letisku. So sebou ich môžete mať iba, ak je naozaj potrebujete zo zdravotných dôvodov počas cesty. U kvapalných liekov je množstvo obmedzené tiež na 100 ml. Medzi lieky sú počítané aj kvapky do očí. Do príručnej batožiny si môžete pribaliť všetku kozmetiku a lieky. Množstvo obmedzuje veľkosť batožiny a jeho ostatný obsah.

V príručnej batožine však môžete mať lieky na predpis - len v množstve potrebnom na cestu,  kvapalné lieky do objemu 100 ml. Avšak zdravotnícke potreby ako tlakomer, inzulín, glukomer, podpornú palicu, invalidné vozíky a iné zariadenia na batérie či akumulátory je nutné nahlásiť pri bezpečnostnej kontrole.

čo sa nesmie brať do lietadla

Potraviny len niektoré

Ak sa nechcete spoliehať len na palubný servis, logicky, že si chcete vziať jedlo vo svoje vlastnej réžii. No nie všetko si môžete natlačiť do batoha. Pitie by ste so sebou mali mať aj pri kratších letoch. Aj v tomto prípade platí, že kvapaliny a tekuté jedla možno prevážať, ale v obaloch s objemom do 100 ml. Nič viac. Otvorené fľašky, hoci aj kúpené na letisku, poputujú do koša. 

Na území Európskej únie zákaz prevážania potravín neexistuje. Takže s jedlom problém nebude. Avšak niektoré krajiny zakazujú prevoz čerstvých a neupravených potravín. Napríklad do USA a Austrálie nesmiete doviezť zeleninu, ovocie, semená a výrobky živočíšneho pôvodu. To isté nemožno priviezť do EÚ z nečlenských krajín. Vždy sa zoznámte s pravidlami danej krajiny, ktoré výrobky smiete dovážať aj vyvážať. Vyhnete sa tak problémom pri bezpečnostnej kontrole.

Ostré predmety ani repelenty na palubu nepatria 

Do lietadla si so sebou nesmiete vziať v žiadnom prípade chemické a toxické látky, horľaviny a tiež alkoholické nápoje s viac ako sedemdesiatimi percentami alkoholu. Odovzdať bude nutné aj permanentné magnety, vysielacie zariadenia v zapnutom stave a batožinu, ktorá sa nedá skontrolovať na röntgenovom zariadení.

Aj repelent patrí k zakázaným veciam rovnako ako holiaci strojček. Ten, rovnako, ak je elektronický, patrí jedine do zapísanej batožiny. Rovnako ako akékoľvek ostré predmety od nožničiek na nechty, cez pilníky, nožíky a ihly. 

A čo elektronické cigarety?

Častá otázka mnohých fajčiarov. Vziať si ich so sebou do príručnej batožiny samozrejme môžete, ale ako už tušíte,  nesmiete ich v žiadnom prípade použiť. Čo sa týka fajčenia všeobecne, na palubu si môžete vziať jeden zapaľovač alebo aj zápalky v obvyklom množstve. Plynové zapaľovače alebo turbo verzia s vysokou teplotou horenia sú ale dosť nebezpečné, a tak vám ich na palubu so sebou nepovolia. Cigarety alebo tabak vám na palube povolia, ale berte si ich len v obvyklom množstve k vlastnej spotrebe. 

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 2