Čo si môžem zobrať do lietadla?

čo sa nesmie brať do lietadla

Cestovanie lietadlom má niekoľko obmedzení, ktoré ak nepoznáte, môžete si poriadne skomplikovať cestu. S niektorými vecami vás jednoducho na palubu nepustia. No a vy si môžete vybrať. Buď sa ich vzdáte, alebo nepoletíte. Ak chcete mať istotu, že pred nástupom do lietadla o nič neprídete, pokračujte v čítaní. Oboznámime vás s pravidla, či si vziať môžete a čo je nutné nechať doma, prípadne vo veľkej batožine.

Všeobecné špecifické pravidlá

Každá krajina aj letecká spoločnosť má vlastné pravidlá, ktoré sa týkajú obsahu batožiny a prevážanie predmetov rôznych druhov. Väčšinou sú si veľmi podobné, môžu sa ale líšiť. Nezabudnite sa vždy zoznámiť s tým, čo môžete do cieľového krajiny priviezť aj odviezť. Bezpečnostné kontroly majú právo príručnú batožinu skontrolovať a zabaviť predmet, ktorý tam nemá, čo robiť. Všeobecný zoznam nedovolených vecí vám však nedovolí prevážať na palube žiadna aerolinka.

Čo si môžem vziať do lietadla?

Aj napriek tomu, že v rámci cestovania lietadlom existuje veľa zákazov a príkazov, na palubu si môžete vziať viacero vecí. Čo všetko do kategórie povolených predmetov patrí?

Jeden liter tekutiny

Tekutiny sú často diskutovaným problémom. Na palubu si ich môžete vziať, no len v obmedzenom množstve. Presnejšie ide o 1 liter. Ani ten ale nemôžete mať v jednej nádobe. Toto množstvo musí byť rozdelené do menších nádobiek s maximálnou kapacitou 100 ml. Tekutiny musia byť následne uložené do plastového uzatvárateľného a priehľadného vrecka.

Toto obmedzenie ale neplatí pri zakúpení vody alebo iných nápojov v tzv. duty free zóne. Ide o zónu nachádzajúcu sa na letisku po odbavení sa cez všetky kontroly.

Rada odborníka

Do tekutín patrí aj tekuté jedlo, napríklad džem, kečup či paštéty. Potraviny musia byť hermeticky zabalené.

Pre deti je povolené mať mlieko alebo tekutú stravu vo väčšom množstve prispôsobenom dĺžke letu. Väčší objem je povolený aj v rámci liekov. S nimi však opatrne. Vopred ich nahláste kontrole a vybavte si k nim lekárske povolenie.

Otázne drobnosti

Otázniky sa ukazujú aj pri veciach, ako napríklad pilníky či klieštiky na nechty. Tieto veci si so sebou môžete pokojne vziať. Nožničky sú však zakázané. Do tašky si pokojne zoberte aj jednorazový holiaci strojček, príborový nožík s umelohmotnou rúčkou a čepeľou do 6 cm a detskú vidličku so zaoblenými hrotmi.

Problém nerobí ani skladací dáždnik, jeden plynový zapaľovač alebo jeden nový benzínový zapaľovač. Keď máte malé dieťa, zobrať so sebou môžete aj detský kočík.

Elektronika je takisto povolená. Mala by byť však vypnutá alebo v režime lietadlo. Obmedzenie je často pri externých nabíjačkách. Sledujte si, aký výkon môžu mať. Tieto údaje si prispôsobujú jednotlivé aerolinky.

Čo elektronické cigarety?

Častá otázka mnohých fajčiarov. Vziať si ich so sebou do príručnej batožiny, samozrejme, môžete, ale ako už tušíte, nesmiete ich v žiadnom prípade použiť. Čo sa týka fajčenia všeobecne, na palubu si môžete vziať jeden zapaľovač alebo aj zápalky v obvyklom množstve. Plynové zapaľovače alebo turbo verzia s vysokou teplotou horenia sú ale dosť nebezpečné, preto vám ich na palubu so sebou nepovolia. Cigarety alebo tabak vám na palube povolia, ale berte si ich len v obvyklom množstve k vlastnej spotrebe.

Čo si nemôžem vziať do lietadla?

Kategória vecí, ktoré si nemôžete vziať do lietadla, je pomerne rozsiahla. Keď však viete, čo všetko si doň vziať nemôžete, oveľa ľahšie sa vám budú vyberať povolené predmety. Spísali sme preto pre vás zoznam najčastejších zakázaných vecí. Nehľadiac na to, kam idete alebo s akou aerolinkou, na toto by ste si mali dávať pozor.

čo sa nesmie brať do lietadla

S kozmetikou a liekmi opatrne

Pravidlá na príručnú batožinu sa sprísnili. Ide najmä o pravidlá týkajúce sa liekov a kozmetiky v príručnej batožine. Väčšinu bežnej kozmetiky si bez obáv môžete pribaliť do príručnej batožiny, ale len za určitých okolností. 

Kvapaliny možno v príručnej batožine prevážať, ale v dobre uzavretých obaloch a v spomínanom množstve maximálne 1 liter. Pozor si dávajte najmä v prípade liekov, ktoré je nutné nahlásiť bezpečnostnej kontrole na letisku. So sebou ich môžete mať iba vtedy, ak ich naozaj potrebujete zo zdravotných dôvodov počas cesty. Medzi lieky sú počítané aj kvapky do očí. Do príručnej batožiny si môžete pribaliť všetku kozmetiku a lieky. Množstvo obmedzuje veľkosť batožiny a jeho ostatný obsah.

V príručnej batožine môžete mať aj lieky na predpis a len v množstve potrebnom na cestu. Avšak zdravotnícke potreby, ako tlakomer, inzulín, glukomer, podpornú palicu, invalidné vozíky a iné zariadenia na batérie či akumulátory je nutné nahlásiť pri bezpečnostnej kontrole.

Potraviny len niektoré

Kvapaliny a tekuté jedlá možno prevážať, ale v obaloch s objemom do 100 ml. Nič viac. Na území Európskej únie zákaz prevážania potravín neexistuje, takže s jedlom problém nebude. Avšak niektoré krajiny zakazujú prevoz čerstvých a neupravených potravín. Vždy sa preto zoznámte s pravidlami danej krajiny, ktoré výrobky môžete dovážať aj vyvážať. Vyhnete sa tak problémom pri bezpečnostnej kontrole.

Príručná vs. odbavená batožina

Medzi príručnou batožinou a tou, ktorá ide do podpalubia, sú veľké rozdiely, a to najmä v tom, čo v nich môžete mať. Na menšie kufre alebo vaky cestujúce s vami na palube sa pozerá prísnejšie, pretože k nim máte neustále prístup. Preto v nich nemôžete prevážať nič ostré, nehovoriac o tabletkách či niektorých typoch potravín.

Na druhej strane, odbavená batožina je na tom inak. Dostanete sa k nej až po tom, ako lietadlo pristane. Preto v nej môžete mať aj ostré predmety, ako napríklad britvy. Nižšie v tabuľke uvádzame najväčšie rozdiely v tom, čo si môžete a nemôžete do týchto dvoch typov batožín zabaliť.

Predmety

Príručná batožina

Odbavená batožina

Britvy a žiletky

Nie

Áno

Ihlice na pletenie

Nie

Áno

Holiace strojčeky a čepele

Nie

Áno

Nože a nožničky

Nie

Áno

Skalpely

Nie

Áno

Injekčné striekačky a ihly

Nie

Áno

Sekery a sekáče

Nie

Áno

Nápoje kúpené pred tzv. duty free zónou v objeme viac ako 100 ml

Nie

Áno

Skateboard

Nie

Áno

Korčule

Nie

Áno

Golfové palice, lyžiarske palice, hokejky, palice na chôdzu

Nie

Áno

Stan

Nie

Áno

Šípy a šípky

Nie

Áno

Mixér

Nie

Áno

Nástroje na tetovanie

Nie

Áno

Munície, náboje, zbrane, kuše, obušky, pušky, pištole a iné

Nie

Áno, ale prevoz všetkých zbraní sa musí nahlásiť prepravcovi počas registrácie

V odbavenej batožine je možné prevážať aj nebezpečnejšie a ostré predmety. Existujú však obmedzenia aj pre ňu. V tomto druhu batožiny nesmiete prevážať chemické ani toxické látky, výbušné a horľavé látky a zopár ďalších predmetov, ako napríklad lítiovo-iónové batérie.

Čo si so sebou vziať na palubu?

V príručnej batožine vám nesmú chýbať najmä doklady. Dobre spravíte, ak si vezmete aj slúchadlá, niečo na čítanie alebo pozeranie. 

Ak môžete, zoberte si aj niečo na jedenie a nezabudnite ani na vodu. Tú by vám však v lietadle mali servírovať, a to najmä vtedy, keď letíte niekoľko hodín.

Nezabudnite ani na výhodné cestovné poistenie, ktoré vás bude kryť v Európe aj vo svete.

Spočítať ceny

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 2

Články súvisiace s týmito výrazmi:

Máte pred sebou let a neviete, čo si zbaliť do príručnej batožiny? Zistite, ktoré predmety sú povolené a ktoré zakázané. Vyhnite sa zbytočným komplikáciám.