letadlo-ulicka

Čo si môžem zobrať do lietadla?

28. 2. 2022
|
Dĺžka čítania: 12 min.

Cestovanie lietadlom má niekoľko obmedzení, ktoré ak nepoznáte, môžete si poriadne skomplikovať cestu. S niektorými vecami vás jednoducho na palubu nepustia. No a vy si môžete vybrať. Buď sa ich vzdáte, alebo nepoletíte. Ak chcete mať istotu, že pred nástupom do lietadla o nič neprídete, pokračujte v čítaní. Oboznámime vás s pravidla, či si vziať môžete a čo je nutné nechať doma, prípadne vo veľkej batožine.

Všeobecné špecifické pravidlá

Každá krajina aj  letecká spoločnosť má vlastné pravidlá, ktoré sa týkajú obsahu batožiny a prevážanie predmetov rôznych druhov. Väčšinou sú si veľmi podobné, môžu sa ale líšiť. Nezabudnite sa vždy zoznámiť s tým, čo môžete do cieľového krajiny priviezť aj odviezť. Bezpečnostné kontroly majú právo príručnú batožinu skontrolovať a zabaviť predmet, ktorý tam nemá, čo robiť. Všeobecný zoznam nedovolených vecí vám však nedovolí prevážať na palube žiadna aerolinka.

Čo si môžem vziať do lietadla?

Aj napriek tomu, že v rámci cestovania lietadlom existuje veľa zákazov a príkazov, na palubu si môžete vziať viacero vecí. Čo všetko do kategórie povolených predmetov patrí?

Jeden liter tekutiny

Tekutiny sú často diskutovaným problémom. Na palubu si ich môžete vziať, no len v obmedzenom množstve. Presnejšie ide o 1 liter. Ani ten ale nemôžete mať v jednej nádobe. Toto množstvo musí byť rozdelené do menších nádobiek  s maximálnou kapacitou 100 ml. Tekutiny musia byť následne uložené do plastového uzatvárateľného a priehľadného vrecka.

Toto obmedzenie ale neplatí pri zakúpení vody alebo iných nápojov v tzv. duty free zóne. Ide o zónu nachádzajúcu sa na letisku po odbavení sa cez všetky kontroly.

Rada odborníka

Do tekutín patrí aj tekuté jedlo, napríklad džem, kečup či paštéty. Potraviny musia byť hermeticky zabalené.


Pre deti je povolené mať mlieko alebo tekutú stravu vo väčšom množstve prispôsobenom dĺžke letu. Väčší objem je povolený aj v rámci liekov. S nimi však opatrne. Vopred ich nahláste kontrole a vybavte si k nim lekárske povolenie.

Otázne drobnosti

Otázniky sa ukazujú aj pri veciach, ako napríklad pilníky či klieštiky na nechty. Tieto veci si so sebou môžete pokojne vziať. Nožničky sú však zakázané. Do tašky si pokojne zoberte aj jednorazový holiaci strojček, príborový nožík s umelohmotnou rúčkou a čepeľou do 6 cm a detskú vidličku so zaoblenými hrotmi.

Problém nerobí ani skladací dáždnik, jeden plynový zapaľovač alebo jeden nový benzínový zapaľovač. Keď máte malé dieťa, zobrať so sebou môžete aj detský kočík.

Elektronika je takisto povolená. Mala by byť však vypnutá alebo v režime lietadlo. Obmedzenie je často pri externých nabíjačkách. Sledujte si, aký výkon môžu mať. Tieto údaje si prispôsobujú jednotlivé aerolinky.

Čo elektronické cigarety?

Častá otázka mnohých fajčiarov. Vziať si ich so sebou do príručnej batožiny, samozrejme, môžete, ale ako už tušíte, nesmiete ich v žiadnom prípade použiť. Čo sa týka fajčenia všeobecne, na palubu si môžete vziať  jeden zapaľovač alebo aj zápalky v obvyklom množstve. Plynové zapaľovače alebo turbo verzia s vysokou teplotou horenia sú ale dosť nebezpečné, preto vám ich na palubu so sebou nepovolia. Cigarety alebo tabak vám na palube povolia, ale berte si ich len v obvyklom množstve k vlastnej spotrebe.

Zbaľte si so sebou cestovné poistenie

Výlet do zahraničia rozhodne neplánujte bez kvalitného cestovného poistenia. Uzavrite si ho jednoducho cez našu online kalkulačku nižšie a cestujte s väčším pocitom bezpečia.

Čo si nemôžem vziať do lietadla?

Kategória vecí, ktoré si nemôžete vziať do lietadla, je pomerne rozsiahla. Keď však viete, čo všetko si doň vziať nemôžete, oveľa ľahšie sa vám budú vyberať povolené predmety. Spísali sme preto pre vás zoznam najčastejších zakázaných vecí. Nehľadiac na to, kam idete alebo s akou aerolinkou, na toto by ste si mali dávať pozor.

letadlo-kufr

S kozmetikou a liekmi opatrne

Pravidlá na príručnú batožinu sa sprísnili. Ide najmä o pravidlá týkajúce sa liekov a kozmetiky v príručnej batožine. Väčšinu bežnej kozmetiky si bez obáv môžete pribaliť do príručnej batožiny, ale len za určitých okolností. 

Kvapaliny možno v príručnej batožine prevážať, ale v dobre uzavretých obaloch a v spomínanom množstve maximálne 1 liter. Pozor si dávajte najmä v prípade liekov, ktoré je nutné nahlásiť bezpečnostnej kontrole na letisku. So sebou ich môžete mať iba vtedy, ak ich naozaj potrebujete zo zdravotných dôvodov počas cesty. Medzi lieky sú počítané aj kvapky do očí. Do príručnej batožiny si môžete pribaliť všetku kozmetiku a lieky. Množstvo obmedzuje veľkosť batožiny a jeho ostatný obsah.

V príručnej batožine môžete mať aj lieky na predpis a len v množstve potrebnom na cestu. Avšak zdravotnícke potreby, ako tlakomer, inzulín, glukomer, podpornú palicu, invalidné vozíky a iné zariadenia na batérie či akumulátory je nutné nahlásiť pri bezpečnostnej kontrole.

Potraviny len niektoré

Kvapaliny a tekuté jedlá možno prevážať, ale v obaloch s objemom do 100 ml. Nič viac. Na území Európskej únie zákaz prevážania potravín neexistuje, takže s jedlom problém nebude. Avšak niektoré krajiny zakazujú prevoz čerstvých a neupravených potravín. Vždy sa preto zoznámte s pravidlami danej krajiny, ktoré výrobky môžete dovážať aj vyvážať. Vyhnete sa tak problémom pri bezpečnostnej kontrole.

Príručná vs. odbavená batožina

Medzi príručnou batožinou a tou, ktorá ide do podpalubia, sú veľké rozdiely, a to najmä v tom, čo v nich môžete mať. Na menšie kufre alebo vaky cestujúce s vami na palube sa pozerá prísnejšie, pretože k nim máte neustále prístup. Preto v nich nemôžete prevážať nič ostré, nehovoriac o tabletkách či niektorých typoch potravín.

Na druhej strane, odbavená batožina je na tom inak. Dostanete sa k nej až po tom, ako lietadlo pristane. Preto v nej môžete mať aj ostré predmety, ako napríklad britvy. Nižšie v tabuľke uvádzame najväčšie rozdiely v tom, čo si môžete a nemôžete do týchto dvoch typov batožín zabaliť.

Predmety

Príručná batožina

Odbavená batožina

Britvy a žiletky

Nie

Áno

Ihlice na pletenie

Nie

Áno

Holiace strojčeky a čepele

Nie

Áno

Nože a nožničky

Nie

Áno

Skalpely

Nie

Áno

Injekčné striekačky a ihly

Nie

Áno

Sekery a sekáče

Nie

Áno

Nápoje kúpené pred tzv. duty free zónou v objeme viac ako 100 ml

Nie

Áno

Skateboard

Nie

Áno

Korčule

Nie

Áno

Golfové palice, lyžiarske palice, hokejky, palice na chôdzu

Nie

Áno

Stan

Nie

Áno

Šípy a šípky

Nie

Áno

Mixér

Nie

Áno

Nástroje na tetovanie

Nie

Áno

Munície, náboje, zbrane, kuše, obušky, pušky, pištole a iné

Nie

Áno, ale prevoz všetkých zbraní sa musí nahlásiť prepravcovi počas registrácie


V odbavenej batožine je možné prevážať aj nebezpečnejšie a ostré predmety. Existujú však obmedzenia aj pre ňu. V tomto druhu batožiny nesmiete prevážať chemické ani toxické látky, výbušné a horľavé látky a zopár ďalších predmetov, ako napríklad lítiovo-iónové batérie.

Čo si so sebou vziať na palubu?

V príručnej batožine vám nesmú chýbať najmä doklady. Dobre spravíte, ak si vezmete aj slúchadlá, niečo na čítanie alebo pozeranie. 

Ak môžete, zoberte si aj niečo na jedenie a nezabudnite ani na vodu. Tú by vám však v lietadle mali servírovať, a to najmä vtedy, keď letíte niekoľko hodín.

Nezabudnite ani na výhodné cestovné poistenie, ktoré vás bude kryť v Európe aj vo svete.

Uzavrite si cestovné poistenie do zahraničia

 • Poskytnutie finančnej istoty pre nečakané prípady
 • Krytie nákladov spojených s neodkladnou liečbou choroby či úrazu
 • Za pár centov na deň


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • zver na ceste
  18. augusta 2023|Daniel Výcha
  Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

  Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.