sjezdovka lyžařů

Poistenie na lyže v zahraničí: Takto si ho vyberiete

18. 12. 2023
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Už je to tu. Mnohé rakúske či talianske lyžiarske strediská otvárajú brány všetkým vášnivým lyžiarom a snowboardistom, ktorí sa už nemôžu dočkať snežných dobrodružstiev. Lákajú lyžiarske dobrodružstvá v zahraničí aj vás? Zarezervujte si ubytovanie, navoskujte lyže a hor sa na cestu! Ešte predtým si však nezabudnite vybaviť jednu maličkosť – kvalitné cestovné poistenie.

Lyžovačka v zahraničí už dávno nie je luxus. Má však svoje špecifiká

Pre mnohých Slovákov sa lyžovačka za hranicami stala bežnou súčasťou ich zimnej dovolenky. Pri aktuálnych cenách je totiž lyžovačka v Rakúsku alebo v Taliansku (predstavte si napríklad lyžovanie v Dolomitách) rozhodne vhodnou alternatívou lyžovačky na Slovensku. Ceny skipasov v zahraničí sú porovnateľné s tými slovenskými, no kvalita zjazdoviek a poskytovaných služieb je často omnoho vyššia. Lyžovanie v Poľsku vás vyjde dokonca ešte o niečo lacnejšie.

Uzavrite si cestovné poistenie

 • Poskytnutie finančnej istoty pre nečakané prípady
 • Krytie nákladov spojených s neodkladnou liečbou choroby či úrazu
 • Za pár centov na deň


Čísla hovoria jasne: Lyžovanie je rizikové

Štatistiky poisťovne Union uvádzajú, že najviac úrazov sa stáva v Rakúsku. Lyžovačka v Taliansku je v rizikovosti hneď na druhom mieste. Najčastejšie úrazy na lyžiarskych svahoch sú zranenia kolien (41 %), ramien (14 %), rúk (8 %), hlavy (6 %) a členkov (6 %). Najviac úrazov sa stáva v nedeľu a najmenej v utorok. Pritom potrebný prevoz, zákrok a liečenie v zahraničí vás môžu vyjsť aj na niekoľko tisíc eur.

Vedeli ste, že...

…pripoistenie si vyžaduje aj lyžovačka Slovensko? V mnohých prípadoch budete potrebovať poistenie do hôr.

Európsky preukaz poistenca nestačí

Aj keď sa chystáte lyžovať len v neďalekom Poľsku či Rakúsku, na Európsky preukaz zdravotného poistenia sa rozhodne nespoliehajte. Ten vám totiž garantuje len ošetrenie v štátnych zdravotníckych zariadeniach, a to za podmienok, akým sa poskytuje domácim pacientom. V lyžiarskych strediskách nájdete však spravidla len súkromné kliniky a ambulancie a prípadný úraz vás tak môže vyjsť poriadne draho. Riešením je uzavrieť komerčné cestovné poistenie.


Na lyžovačku v zahraničí potrebujete cestovné poistenie

S dobre nastaveným a kvalitným cestovným poistením sa nemusíte báť, že prípadná nehoda na svahu alebo zdravotné ťažkosti vašu dovolenku niekoľkonásobne predražia.

Cestovné poistenie totiž:

 • pokryje všetky náklady pri ošetrení vrátane liekov, hospitalizáciu, prevoz do nemocnice a v neposlednom rade aj repatriáciu na Slovensko, prípadne do iného členského štátu a zahŕňa aj prevoz telesných pozostatkov,

 • kryje úhradu nákladov na zdravotnú starostlivosť v potrebnej kvalite v akomkoľvek zdravotníckom zariadení,

 • zahŕňa asistenčné služby, ktoré vám v prípade potreby pomôžu – napríklad vám zabezpečia návštevu lekára priamo v stredisku.


Štandardnou súčasťou cestovného poistenia je aj rekreačné lyžovanie a snowboarding na vyznačených trasách, a tiež poistenie zodpovednosti za škodu. Nemusíte si ich pripoisťovať osobitne.

Ak si však chcete zalyžovať aj mimo označenej zjazdovky, užiť si skialp či lyžovať súťažne, budete už pravdepodobne potrebovať aj pripoistenie rizikových športov. A určite oceníte aj možnosť dohodnúť si poistenie výstroja či storna zájazdu.

Na čo myslieť pred lyžovačkou

Poistenie zodpovednosti za škodu

Poistenie zodpovednosti za škodu, ktorú spôsobíte iným na zdraví alebo majetku, je najmä pri lyžovačke v zahraničí mimoriadne dôležité. Ak totiž na lyžovačke spôsobíte škodu na majetku alebo na zdraví, v zahraničí je celkom bežné, že škodu budú od vás súdne vymáhať. Vzhľadom na to, že napríklad odškodné za ujmu na zdraví sa môže pohybovať aj v desaťtisícoch eur, sa investícia do poistenia rozhodne oplatí.


Vedeli ste, že...

…minulý rok zaviedlo Taliansko na svahoch hneď niekoľko noviniek – povinnú prilbu pre lyžiarov do 18 rokov, zákaz alkoholu pri športovaní a povinné poistenie zodpovednosti za škodu? Bez poistenia vám hrozí pokuta až 150 eur a odobratie skipasu.

Pripoistenie rizikových športov

Vykonávanie niektorých zimných športov môže vyžadovať pripoistenie. Podmienky poistenia jednotlivých športov si v poisťovniach vopred preverte, pretože ku kategorizácii športov pristupujú rôzne. Zatiaľ čo v jednej poisťovni máte niektorý šport poistený už v základnom balíčku, v inej si musíte doplatiť pripoistenie rizikových športov. Rozšírené krytie si však v každom prípade vyžadujú najmä adrenalínové športy a tiež súťažné vykonávanie športov alebo sústredenia.

Poistenie lyžiarskeho výstroja a batožiny

Pred lyžovačkou myslite aj na ďalšie riziká. Keď už myslíte na poistenie na lyžovačku, poistite aj svoj lyžiarsky výstroj. V prípade, že vám budú ukradnuté lyže alebo iné časti výstroja, poisťovňa vám poskytne kompenzáciu z poistenia lyžiarskeho výstroja. Tento poistný produkt ponúkajú niektoré poisťovne lyžiarom ako bonus alebo ako pripoistenie k cestovnému poisteniu. Ak by vám ukradli lyže z auta, ochráni vás poistenie batožiny.

Poistenie storno poplatkov

Ak na plánovanú lyžovačku nemôžete nastúpiť, oceníte aj poistenie storna. Poisťovňa vám nepreplatí zájazd, ale zaplatí storno poplatky, ktoré si vyúčtuje poskytovateľ konkrétnej služby (napríklad za cestovné, ubytovanie alebo celý zájazd). Pozor však, plnenie si nemôžete uplatniť z akéhokoľvek dôvodu, musí ísť o naozaj závažnú príčinu, ako sú akútna choroba, úraz, hospitalizácia a podobne.


Buďte zodpovední, vyhnite sa alkoholu

Patríte k tým, ktorí sa na svahu radi zahrejú vareným vínom alebo pohárikom niečoho ostrejšieho? Nerobte to. Alkohol na svahu vás môže vyjsť naozaj draho. Nielenže môže zapríčiniť nehodu, ale zároveň patrí aj k najčastejším výlukám z poistenia. Ak sa na svahu zraníte, prípadne zraníte niekoho iného, poisťovňa vám môže poistné plnenie skrátiť alebo úplne zamietnuť.

Pravda, existujú aj výnimky. Napríklad poisťovňa AXA ponúka k cestovnému poisteniu pripoistenie „Drink povolený”, s ktorým si môžete dopriať alkohol až do 0,8 promile v krvi. Napriek tomu na pohárik pred lyžovačkou radšej zabudnite. Prípadné finančné či zdravotné následky vám rozhodne nestoja za to.

Užívajte si lyžovačku bezpečne, s kvalitným cestovným poistením, ktoré si vyberiete jednoducho a rýchlo na stránke Superpoistenie.sk.


Poistenie na lyžovačku, jednoducho, rýchlo a online

V súvislosti s lyžovaním v horách, je rozumné pokryť všetky riziká, ktoré sa vám môžu pritrafiť. Lyžujte s väčším pocitom bezpečia vďaka uzatvorenému cestovnému poisteniu.


Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • cestovni-pojisteni-lyzarske-strediska
  30. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás lyžovačka v Rakúsku? Nezabudnite na poistenie

  Susedné Rakúsko je vzhľadom na jeho blízkosť a perfektné lyžiarske podmienky cieľom mnohých slovenských lyžiarov. Chcete si užiť lyžovanie v Rakúsku aj vy? Pred cestou nezabudnite na jednu dôležitú vec – uzavrieť si kvalitné cestovné poistenie. V opačnom prípade by sa mohla vaša dovolenka neúmerne predražiť.

 • Sjíždění hory na lyžích
  09. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Lyžovačka na Slovensku: Aké poistenie na lyže si vybrať?

  Lyžovanie patrí rozhodne k najobľúbenejším športom Slovákov. Netreba však zabúdať, že je aj jedným z najrizikovejších. Na tieto riziká myslíme hlavne vtedy, keď sa chystáme na lyžovačku do zahraničia. Ako je to však v prípade, ak nás čaká lyžovanie na Slovensku? Potrebujeme poistenie, aj keď lyžujeme doma?

 • žena s kufrom na letisku
  27. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ktoré cestovné poistenie sa najviac oplatí?

  Plánujete cestu do zahraničia a hľadáte výhodné cestovné poistenie, ktoré v prípade potreby pokryje náklady na vaše ošetrenie či liečbu? V tom prípade ste na správnom mieste. V tomto článku vám prinesieme prehľad najpopulárnejších ponúk krátkodobého cestovného poistenia, ktoré sú dnes dostupné na slovenskom trhu. Aj s prehľadom cien, ktoré za ne zaplatíte.

 • 28. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Šport v zahraničí: Potrebujete poistenie?

  Odpoveď na túto otázku je jasná. Áno. V prípade, že sa rozhodnete za hranicami venovať športu, ktorý nie je úplne bežný, poistite sa. Ak patríte k zdatným cestovateľom, ktorí jazdia či lietajú mimo našej krajiny za adrenalínovými športovými zážitkami, pravdepodobne už viete, čo treba.

 • krakovske-namesti
  18. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čo vidieť v Krakove?

  Krakov je mesto, ktoré sa nachádza na zozname mnohých cestovateľov. Niet sa čomu čudovať. Poľský Krakow má obrovské množstvo pamiatok, ktoré lákajú milovníkov histórie. Premýšľate, že by ste sa do tohto krásneho mesta vybrali aj vy? V tom prípade máme pre vás zopár tipov na miesta, ktoré sa vám rozhodne oplatí navštíviť.​

 • cestovni-pojisteni-usa
  21. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do USA: Čo vybaviť pred cestou?

  Severná Amerika, predovšetkým Spojené štáty americké, je snom mnohých cestovateľov. Táto krajina je plná nádherných miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Keď zoženiete lacnú letenku, čo v dnešnej dobe nie je problém, cestovateľský sen sa rýchlo môže stať skutočnosťou. Viete však, na čo by ste pred cestou určite nemali zabudnúť?

 • padajúci dážď a turistka
  15. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Vyhnite sa obdobiu dažďov: Kedy a kam necestovať?

  Dovolenka v exotike je lákavá. Zatiaľ čo u nás vládne upršaná jeseň či zasnežená zima, v exotických krajinách si môžeme užiť horúce slnečné lúče. Aj v prevažne slnečných krajinách sa však striedajú obdobia sucha a dažďov. India, Thajsko, Bali, Zanzibar a iné, viete, v ktorých mesiacoch by ste do týchto krajín nemali cestovať?

 • žena na letisku s kufrom v ruke
  28. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poškodenie alebo strata batožiny leteckou spoločnosťou: Ako postupovať?

  Ak ste niekedy cestovali letecky, viete, že letecké spoločnosti niekedy nemanipulujú s batožinou celkom citlivo. To, že ste docestovali v poriadku do cieľa vy, ešte neznamená, že rovnaké šťastie mal aj váš cestovný kufor. Život vám dokáže poriadne skomplikovať aj stratená batožina. Viete, čo robiť, ak počas cesty došlo k poškodeniu alebo strate batožiny?

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.