Poistenie na lyže v zahraničí. Takto si ho vyberiete
Cestovať za lyžovačkou za hranice je dnes aj pre mnoho Slováckou bežnou súčasťou zimnej dovolenky. Veď pri cenách a službách na Slovensku sú Dolomity, alebo rakúskou vhodnou alternatívou. To pri cestovaní za hranice sa spájajú dve riziká. Lyžovanie aj samotnú cestu a je dobré sa pripraviť na nečakané situácie vhodným poistením.
Základom je kvalitné cestovné poistenie
Bez cestovného poistenia lyžovačku v zahraničí určite neriskujte. Európsky preukaz zdravotného poistenia totiž nestačí. Neplatí napríklad v súkromných zariadeniach, pritom v lyžiarskych strediskách je väčšina práve súkromných. Tak isto umožní ošetrenie len v zariadeniach financovaných z verejných zdrojov. Aj v nich si však musíte v prípade ošetrenia zaplatiť príslušnú spoluúčasť.
Cestovné poistenie pritom aj zimné športy ako bežné rekreačné lyžovanie bez príplatkov. Teda to dobré cestovné poistenie. Je lepšie investovať pred lyžovačkou pár eur, ako platiť napríklad za ošetrenie zlomeniny stovky až tisíce eur. „Od roku 1992 sme zaevidovali približne 200 tisíc poistných udalostí,“ uviedol Michal Špaňár, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Union poisťovne.
„Ak sa klient chce vyhnúť neočakávaným nákladom, odporúčame, aby si pred cestou do zahraničia uzatvoril v rámci cestovného poistenia nielen poistenie liečebných nákladov v zahraničí a úrazové poistenie, ale aj poistenie všeobecnej zodpovednosti za škodu,“ povedala Marcela Kukučková, vedúca oddelenia vývoja produktov cestovného poistenia Union.
Lyžovanie je extra rizikové
Okrem zábavy a relaxu so sebou lyžovanie nanešťastie často prináša rôzne nehody a zranenia. Podľa štatistík poisťovne Union sú najčastejšie úrazy na lyžiarskych svahoch, až v 41% zranenia kolien. Ďalšími najčastejšími úrazmi lyžiarov boli zranenia ramien (14%), rúk (8%), hlavy a členkov (po 6%).

19. decembra 2022
Lyžiarska sezóna je v plnom prúde. Aké poistenie na lyžovačku budete potrebovať?
Lyžovačka dnes už rozhodne nie je lacnou záležitosťou. Keď spočítate náklady na skipasy, ubytovanie a ďalšie súvisiace náklady, dostanete sa na nemalú sumu. Ak sa chcete vyhnúť tomu, aby sa vaša lyžovačka predražila ešte viac v dôsledku úrazu, nezabudnite na uzavretie kvalitného poistenia.
Celý článok >Rakúsko je najproblémovejšie a čiernym dňom je nedeľa
Podľa údajov poisťovne Union sa smola na päty lepí našim lyžiarom najmä v Rakúsku. V predchádzajúcej lyžiarskej sezóne sa na rakúskych svahoch stalo až 42% všetkých úrazov. „Dokazuje to aj nehoda jedného nášho klienta, ktorý si práve na rakúskom svahu zlomil nohu. Transport vrtuľníkom a nemocničné ošetrenie by ho vyšli až na viac ako 5000 eur. Vďaka uzatvorenému cestovnému poisteniu však neplatil nič,“ uviedol Maroš Pánik z Union poisťovne.
Ďalšími rizikovými krajinami z pohľadu úrazov na zjazdovkách sú Francúzsko a Taliansko. V každej z nich sa stalo zhodne po 19% všetkých lyžiarskych úrazov. Najčernejším dňom na zjazdovkách je nedeľa reprezentovaná 17% všetkých úrazov na svahoch. Nasledujú pondelky, stredy a soboty, kedy sa stalo zhodne po 16% všetkých úrazov. Najmenej úrazov sa stalo v utorky a piatky.
Nezabudnite na riziká
Samotné lyžovanie je jedna kapitola vašej zimnej dovolenky. Ale ak chcete skúsiť aj lyžovanie mimo označenej zjazdovky, skialp a podobné je nutné mať pripoistenie rizikových športov. Rovnako ak sa nechystáte lyžovať len rekreačne. Je vhodné si takéto postenie uzatvoriť, pretože dnes už poisťovne dostatočne podrobne skúmajú ako a kde k zraneniam prišlo a v prípade porušenia poistných podmienok, alebo vykonávania činnosti vo výlukách, poistné plnenie môžu zamietnuť.
Poistenie na lyžovačku, jednoducho, rýchlo a online
- V súvislosti s lyžovaním v horách, je rozumné pokryť všetky riziká, ktoré sa vám môžu pritrafiť. Lyžujte s väčším pocitom bezpečia vďaka uzatvorenému cestovnému poisteniu.