Zbaľte si na lyžovačku cestovné poistenie

Na lyžovačku nikdy neodchádzajte bez patričného poistenia.

Zbaľte si na lyžovačku cestovné poistenie

Poistenia, ktoré sa vám pri lyžovačke určite zídu

Lyžiar na svahu

Už čoskoro na našich svahoch začne poriadna lyžovačka. Pripraviť sa na ňu však neznamená len vybrať lyže z pivnice, ale aj sa zodpovedne chrániť. Preto vám prinášame sumár základných poistení, ktoré by ste mali mať uzavreté skôr, ako nastúpite na vlek. Takže, aké poistenie na lyžovačku budete potrebovať?

#1 Úrazové poistenie

Okrem prilby a kvalitného lyžiarskeho výstroja by do vašej povinnej výbavy lyžiara malo patriť najmä úrazové poistenie. Úrazy na zjazdovkách totiž nie sú ničím výnimočným. Možno máte už dlhšie uzavretú úrazovú poistku alebo je poistenie úrazu súčasťou vášho životného poistenia. Pred lyžovačkou si však jeho podmienky preverte. Môžete totiž patriť k tým, ktorí majú poistku uzavretú už dlhé roky, ale poistná suma už dávno nezodpovedá realite. V prípade invalidity následkom úrazu nemusíte byť napríklad schopný splácať svoju hypotéku. Rieši teda takéto situácie aj vaša aktuálna poistka? 

Ak nemáte uzavreté životné poistenie pokrývajúce aspoň trvalú či čiastočnú invaliditu, trvalé následky a pripoistenie úrazu, riešením môže byť aspoň krátkodobé úrazové poistenie, ktoré si uzavriete na dobu trvania svojej zimnej dovolenky. Pri jeho výbere dôkladne zvážte požadované poistné krytie a rizikovú skupinu. Ak sa venujete zjazdovému lyžovaniu na upravených zjazdovkách, bude vám pravdepodobne postačovať poistenie pre rekreačných športovcov. Skialpinizmus sa už považuje za rizikovejšiu aktivitu. 

V rámci úrazového poistenia sa môžete zabezpečiť voči mnohým rizikám prípadného úrazu, akými sú napríklad: 

  • smrť následkom úrazu,

  • trvalé zdravotné následky úrazu,

  • liečenie úrazu,

  • invalidita následkom úrazu,

  • hospitalizácia následkom úrazu,

  • náklady spojené s úrazom (napr. výjazd horskej záchrannej služby) a podobne.

Krátkodobé vs. dlhodobé úrazové poistenie: Poznáte rozdiely?

Pomôžeme si športovým príkladom: poznáte rozdiel medzi rýchlostnou a horskou cyklistikou? Obe sú to cyklistické disciplíny, a to je v podstate všetko, čo majú spoločné. Paralela s krátkodobým a dlhodobým poistením nie je úplne lapidárna, ale ak dĺžku tratí zameníme za poistné obdobia, máme akú-takú predstavu. Pri úrazovom poistení je dĺžka platnosti jeden z dôležitých rozlišujúcich faktorov. Pozrime sa, prečo je to tak.

Celý článok >

 

#2 Poistenie do hôr

Hoci je poistenie do hôr typom cestovného poistenia, vzhľadom na jeho špecifickosť sa mu budeme venovať samostatne. Ak vás čaká lyžovačka na Slovensku a budete brázdiť len vyznačené zjazdovky, poistenie do hôr nebudete potrebovať. Záchranu na svahu zabezpečuje správca zjazdovky. O tom, ako má lyžiarske stredisko takéto prípady ošetrené, sa informujte pri nákupe skipasu. 

Iná situácia však nastáva, ak by ste si chceli zalyžovať mimo vyznačených zjazdoviek alebo si zabežkovať. V takých prípadoch je už poistenie na hory nevyhnutnosťou.  V prípade úrazu alebo inej nehody vám pokryje všetky náklady spojené so záchrannou akciou a lekárskym ošetrením, ktoré vzniknú v dôsledku pohybu vo vysokohorskom prostredí. Deti majú v tomto prípade z úhrady nákladov na zásah horskej služby výnimku a nemusíte ich poisťovať. 

Avšak, pozor na adrenalínové dobrodružstvá. Pre rizikovejšie adrenalínové športy je potrebné aj pripoistenie rizikových športov.  

Poistenie do hôr počas zimy. Toto budete potrebovať.

Zima je v horách ešte rizikovejším obdobím ako letné mesiace. Preto je vhodné zvážiť poistné produkty, ktoré môžu byť veľmi vhodnou náplasťou v prípade nepriazne osudu. Keďže výlety na lyžiach so sebou prinášajú niekoľko rizík, je fajn využiť aj poistný mix, ktorý ich pokryje všetky.

Celý článok >

 

#3 Cestovné poistenie 

Pri zahraničných lyžovačkách už budete potrebovať cestovné poistenie. Poistenie do hôr má totiž obmedzenú územnú platnosť a za hranicami Slovenska vám nepomôže. Spoľahnúť sa nemôžete ani na verejné zdravotné poistenie, ktoré vám vyplýva z Európskeho preukazu zdravotného poistenia. S ním totiž nepochodíte v súkromných zdravotných zariadeniach a nekryje ani náklady na spoluúčasť či prípadný prevoz na Slovensko. Aj lyžovačka v Rakúsku sa vám teda bez poistenia môže v prípade úrazu poriadne predražiť. 

Poistenie na lyžovačku, jednoducho, rýchlo a online

  • V súvislosti s lyžovaním v horách, je rozumné pokryť všetky riziká, ktoré sa vám môžu pritrafiť. Lyžujte s väčším pocitom bezpečia vďaka uzatvorenému cestovnému poisteniu.
Chcem výhodné poistenie na lyžovačku

Komerčné cestovné poistenie počas zahraničnej lyžovačky vám pokryje aj náklady na lekárske ošetrenie v súkromných zdravotných zariadeniach, ktorých je v lyžiarskych strediskách väčšina. Navyše, ak beriete na zimnú lyžovačku do zahraničia aj deti, na ne sa obdobná výnimka ako v prípade poistenia do hôr nevzťahuje. 

Pri výbere balíka cestovného poistenia si preverte, či poistenie zahŕňa aj rekreačné športy, medzi ktoré sa radí i lyžovanie na svahoch. Ak sa chystáte lyžovať mimo zjazdoviek, pripoistite si aj rizikové športy. Väčšina poisťovní ponúka v rámci balíčka cestovného poistenia na lyžovačku aj úrazové poistenie. Zistite si však, aké riziká v súvislosti s prípadným úrazom takýto čiastkový produkt kryje. Súčasťou cestovného poistenia môže byť okrem toho aj poistenie lyžiarskeho výstroja a batožiny alebo poistenie za škodu, ktorú spôsobíte na zjazdovke.

Poistenie na lyže v zahraničí. Takto si ho vyberiete

Cestovať za lyžovačkou za hranice je dnes aj pre mnoho Slováckou bežnou súčasťou zimnej dovolenky. Veď pri cenách a službách na Slovensku sú Dolomity, alebo rakúskou vhodnou alternatívou. To pri cestovaní za hranice sa spájajú dve riziká. Lyžovanie aj samotnú cestu a je dobré sa pripraviť na nečakané situácie vhodným poistením.

Celý článok >

#4 Poistenie lyžiarskeho výstroja a batožiny

Špecifický poistný produkt, ktorý v niektorých prípadoch ponúkajú poisťovne lyžiarom ako bonus alebo pripoistenie k cestovnému poisteniu. Ak si ho uzavriete vo forme pripoistenia, poistenie lyžiarskeho výstroja a/alebo batožiny vás síce bude stáť pár centov navyše, ale vďaka nemu máte lyžovačku v suchu. Teda v prípade, ak vám náhodou zmiznú lyže alebo iné časti výstroja. Samozrejme, poistenie vás neochráni, ak ich necháte niekde bez dozoru pri hoteli. No drahé kúsky vedia zlodeji vypáčiť aj zo zamknutého priestoru na aute. V takom prípade rozhodne oceníte refundáciu výstroja z poistenia.

#5 Poistenie zodpovednosti za škodu

Aj keď možno patríte k vynikajúcim lyžiarom, môžete na svahu zaviniť zrážku s iným jazdcom. Ak ste druhému lyžiarovi spôsobili zranenia a máte uzavreté poistenie zodpovednosti za škodu, náklady za vás uhradí poisťovňa. Kryje totiž škody, ktoré spôsobí poistený inej osobe na zdraví alebo živote. Z tohto poistenia sú hradené aj náklady spojené so zastupovaním poisteného advokátom alebo s pribratím súdneho znalca. Ochráni vás aj vtedy, ak si zranený bude od vás vymáhať vysokú čiastku ako odškodné za trvalé následky úrazu, zničené veci a podobne.

Výpočet cestovného poistenia

*
Spočítať ceny poistenia

 

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 3