lyziar-na-svahu

Poistenia, ktoré sa vám pri lyžovačke určite zídu

30. 11. 2022
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Už čoskoro na našich svahoch začne poriadna lyžovačka. Pripraviť sa na ňu však neznamená len vybrať lyže z pivnice, ale aj sa zodpovedne chrániť. Preto vám prinášame sumár základných poistení, ktoré by ste mali mať uzavreté skôr, ako nastúpite na vlek. Takže, aké poistenie na lyžovačku budete potrebovať?

#1 Úrazové poistenie

Okrem prilby a kvalitného lyžiarskeho výstroja by do vašej povinnej výbavy lyžiara malo patriť najmä úrazové poistenie. Úrazy na zjazdovkách totiž nie sú ničím výnimočným. Možno máte už dlhšie uzavretú úrazovú poistku alebo je poistenie úrazu súčasťou vášho životného poistenia. Pred lyžovačkou si však jeho podmienky preverte. Môžete totiž patriť k tým, ktorí majú poistku uzavretú už dlhé roky, ale poistná suma už dávno nezodpovedá realite. V prípade invalidity následkom úrazu nemusíte byť napríklad schopný splácať svoju hypotéku. Rieši teda takéto situácie aj vaša aktuálna poistka? 

Ak nemáte uzavreté životné poistenie pokrývajúce aspoň trvalú či čiastočnú invaliditu, trvalé následky a pripoistenie úrazu, riešením môže byť aspoň krátkodobé úrazové poistenie, ktoré si uzavriete na dobu trvania svojej zimnej dovolenky. Pri jeho výbere dôkladne zvážte požadované poistné krytie a rizikovú skupinu. Ak sa venujete zjazdovému lyžovaniu na upravených zjazdovkách, bude vám pravdepodobne postačovať poistenie pre rekreačných športovcov. Skialpinizmus sa už považuje za rizikovejšiu aktivitu. 

V rámci úrazového poistenia sa môžete zabezpečiť voči mnohým rizikám prípadného úrazu, akými sú napríklad: 

  • smrť následkom úrazu,
  • trvalé zdravotné následky úrazu,
  • liečenie úrazu,
  • invalidita následkom úrazu,
  • hospitalizácia následkom úrazu,
  • náklady spojené s úrazom (napr. výjazd horskej záchrannej služby) a podobne.

#2 Poistenie do hôr

Hoci je poistenie do hôr typom cestovného poistenia, vzhľadom na jeho špecifickosť sa mu budeme venovať samostatne. Ak vás čaká  lyžovačka na Slovensku a budete brázdiť len vyznačené zjazdovky, poistenie do hôr nebudete potrebovať. Záchranu na svahu zabezpečuje správca zjazdovky. O tom, ako má lyžiarske stredisko takéto prípady ošetrené, sa informujte pri nákupe skipasu. 

Iná situácia však nastáva, ak by ste si chceli zalyžovať mimo vyznačených zjazdoviek alebo si zabežkovať. V takých prípadoch je už poistenie na hory nevyhnutnosťou.  V prípade úrazu alebo inej nehody vám pokryje všetky náklady spojené so záchrannou akciou a lekárskym ošetrením, ktoré vzniknú v dôsledku pohybu vo vysokohorskom prostredí. Deti majú v tomto prípade z úhrady nákladov na zásah horskej služby výnimku a nemusíte ich poisťovať. 

Avšak, pozor na adrenalínové dobrodružstvá. Pre rizikovejšie adrenalínové športy je potrebné aj pripoistenie rizikových športov.  

#3 Cestovné poistenie 

Pri zahraničných lyžovačkách už budete potrebovať cestovné poistenie. Poistenie do hôr má totiž obmedzenú územnú platnosť a za hranicami Slovenska vám nepomôže. Spoľahnúť sa nemôžete ani na verejné zdravotné poistenie, ktoré vám vyplýva z Európskeho preukazu zdravotného poistenia. S ním totiž nepochodíte v súkromných zdravotných zariadeniach a nekryje ani náklady na spoluúčasť či prípadný prevoz na Slovensko. Aj lyžovačka v Rakúsku sa vám teda bez poistenia môže v prípade úrazu poriadne predražiť. 

Poistenie na lyžovačku, jednoducho, rýchlo a online

V súvislosti s lyžovaním v horách, je rozumné pokryť všetky riziká, ktoré sa vám môžu pritrafiť. Lyžujte s väčším pocitom bezpečia vďaka uzatvorenému cestovnému poisteniu.


Komerčné cestovné poistenie počas zahraničnej lyžovačky vám pokryje aj náklady na lekárske ošetrenie v súkromných zdravotných zariadeniach, ktorých je v lyžiarskych strediskách väčšina. Navyše, ak beriete na zimnú lyžovačku do zahraničia aj deti, na ne sa obdobná výnimka ako v prípade poistenia do hôr nevzťahuje. 

Pri výbere balíka cestovného poistenia si preverte, či poistenie zahŕňa aj rekreačné športy, medzi ktoré sa radí i lyžovanie na svahoch. Ak sa chystáte lyžovať mimo zjazdoviek, pripoistite si aj rizikové športy. Väčšina poisťovní ponúka v rámci balíčka cestovného poistenia na lyžovačku aj úrazové poistenie. Zistite si však, aké riziká v súvislosti s prípadným úrazom takýto čiastkový produkt kryje. Súčasťou cestovného poistenia môže byť okrem toho aj poistenie lyžiarskeho výstroja a batožiny  alebo poistenie za škodu, ktorú spôsobíte na zjazdovke.

#4 Poistenie lyžiarskeho výstroja a batožiny

Špecifický poistný produkt, ktorý v niektorých prípadoch ponúkajú poisťovne lyžiarom ako bonus alebo pripoistenie k cestovnému poisteniu. Ak si ho uzavriete vo forme pripoistenia,  poistenie lyžiarskeho výstroja a/alebo batožiny vás síce bude stáť pár centov navyše, ale vďaka nemu máte lyžovačku v suchu. Teda v prípade, ak vám náhodou zmiznú lyže alebo iné časti výstroja. Samozrejme, poistenie vás neochráni, ak ich necháte niekde bez dozoru pri hoteli. No drahé kúsky vedia zlodeji vypáčiť aj zo zamknutého priestoru na aute. V takom prípade rozhodne oceníte refundáciu výstroja z poistenia.

#5 Poistenie zodpovednosti za škodu

Aj keď možno patríte k vynikajúcim lyžiarom, môžete na svahu zaviniť zrážku s iným jazdcom. Ak ste druhému lyžiarovi spôsobili zranenia a máte uzavreté poistenie zodpovednosti za škodu, náklady za vás uhradí poisťovňa. Kryje totiž škody, ktoré spôsobí poistený inej osobe na zdraví alebo živote. Z tohto poistenia sú hradené aj náklady spojené so zastupovaním poisteného advokátom alebo s pribratím súdneho znalca. Ochráni vás aj vtedy, ak si zranený bude od vás vymáhať vysokú čiastku ako odškodné za trvalé následky úrazu, zničené veci a podobne.

Poistenie do hôr

Jednoduché porovnanie poistenia online

Porovnajte si poistné produkty a uzatvorte online poistenie do hôr cez portál Superpoistenie.sk.


Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • kam_na_dovolenku_
    29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

    Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

  • dopravni-nehoda-trojuhelnik
    25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
    Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

    Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

  • dovolená a brigáda v letních dnech
    21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

    Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

  • obsah autolekárničky
    17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
    Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

    V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

  • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

    Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

  • dopravná nehoda
    07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

    Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

  • let-letadlem
    31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
    Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

    Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

  • povinna-vybava-motorka
    28. marca 2023|Daniel Výcha
    Povinná výbava pre motocykle

    Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.

  • Rakúske hory.
    27. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
    Povinná výbava na dovolenku do Rakúska

    Chystáte sa na dovolenku do Rakúska? Ak cestujete vlastným autom, preverte si, či v ňom máte všetko z povinnej výbavy. Povinná výbava auta v Rakúsku sa totiž od tej slovenskej mierne odlišuje. Ako? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch. Spolu s ďalšími pravidlami, ktoré musíte dodržiavať, aby vaša dovolenka v Rakúsku bola bezproblémová. 

  • Chorvatsko-dalnice
    22. marca 2023|Daniel Výcha
    Aké sú diaľničné poplatky v Chorvátsku

    Pri ceste do Chorvátska treba počítať s tým, že klasickú diaľničnú známku ako u nás alebo v Rakúsku si nekúpite. V Chorvátskej republike sa mýto, čiže diaľničný poplatok, platí podľa dĺžky použitého úseku diaľnice a typu vozidla. Môžete však ušetriť niekoľkými spôsobmi.