lyziar-na-svahu

Poistenia, ktoré sa vám pri lyžovačke určite zídu

30. 11. 2022
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Už čoskoro na našich svahoch začne poriadna lyžovačka. Pripraviť sa na ňu však neznamená len vybrať lyže z pivnice, ale aj sa zodpovedne chrániť. Preto vám prinášame sumár základných poistení, ktoré by ste mali mať uzavreté skôr, ako nastúpite na vlek. Takže, aké poistenie na lyžovačku budete potrebovať?

#1 Úrazové poistenie

Okrem prilby a kvalitného lyžiarskeho výstroja by do vašej povinnej výbavy lyžiara malo patriť najmä úrazové poistenie. Úrazy na zjazdovkách totiž nie sú ničím výnimočným. Možno máte už dlhšie uzavretú úrazovú poistku alebo je poistenie úrazu súčasťou vášho životného poistenia. Pred lyžovačkou si však jeho podmienky preverte. Môžete totiž patriť k tým, ktorí majú poistku uzavretú už dlhé roky, ale poistná suma už dávno nezodpovedá realite. V prípade invalidity následkom úrazu nemusíte byť napríklad schopný splácať svoju hypotéku. Rieši teda takéto situácie aj vaša aktuálna poistka? 

Ak nemáte uzavreté životné poistenie pokrývajúce aspoň trvalú či čiastočnú invaliditu, trvalé následky a pripoistenie úrazu, riešením môže byť aspoň krátkodobé úrazové poistenie, ktoré si uzavriete na dobu trvania svojej zimnej dovolenky. Pri jeho výbere dôkladne zvážte požadované poistné krytie a rizikovú skupinu. Ak sa venujete zjazdovému lyžovaniu na upravených zjazdovkách, bude vám pravdepodobne postačovať poistenie pre rekreačných športovcov. Skialpinizmus sa už považuje za rizikovejšiu aktivitu. 

V rámci úrazového poistenia sa môžete zabezpečiť voči mnohým rizikám prípadného úrazu, akými sú napríklad: 

 • smrť následkom úrazu,
 • trvalé zdravotné následky úrazu,
 • liečenie úrazu,
 • invalidita následkom úrazu,
 • hospitalizácia následkom úrazu,
 • náklady spojené s úrazom (napr. výjazd horskej záchrannej služby) a podobne.

#2 Poistenie do hôr

Hoci je poistenie do hôr typom cestovného poistenia, vzhľadom na jeho špecifickosť sa mu budeme venovať samostatne. Ak vás čaká  lyžovačka na Slovensku a budete brázdiť len vyznačené zjazdovky, poistenie do hôr nebudete potrebovať. Záchranu na svahu zabezpečuje správca zjazdovky. O tom, ako má lyžiarske stredisko takéto prípady ošetrené, sa informujte pri nákupe skipasu. 

Iná situácia však nastáva, ak by ste si chceli zalyžovať mimo vyznačených zjazdoviek alebo si zabežkovať. V takých prípadoch je už poistenie na hory nevyhnutnosťou.  V prípade úrazu alebo inej nehody vám pokryje všetky náklady spojené so záchrannou akciou a lekárskym ošetrením, ktoré vzniknú v dôsledku pohybu vo vysokohorskom prostredí. Deti majú v tomto prípade z úhrady nákladov na zásah horskej služby výnimku a nemusíte ich poisťovať. 

Avšak, pozor na adrenalínové dobrodružstvá. Pre rizikovejšie adrenalínové športy je potrebné aj pripoistenie rizikových športov.  

#3 Cestovné poistenie 

Pri zahraničných lyžovačkách už budete potrebovať cestovné poistenie. Poistenie do hôr má totiž obmedzenú územnú platnosť a za hranicami Slovenska vám nepomôže. Spoľahnúť sa nemôžete ani na verejné zdravotné poistenie, ktoré vám vyplýva z Európskeho preukazu zdravotného poistenia. S ním totiž nepochodíte v súkromných zdravotných zariadeniach a nekryje ani náklady na spoluúčasť či prípadný prevoz na Slovensko. Aj lyžovačka v Rakúsku sa vám teda bez poistenia môže v prípade úrazu poriadne predražiť. 

Poistenie na lyžovačku, jednoducho, rýchlo a online

V súvislosti s lyžovaním v horách, je rozumné pokryť všetky riziká, ktoré sa vám môžu pritrafiť. Lyžujte s väčším pocitom bezpečia vďaka uzatvorenému cestovnému poisteniu.


Komerčné cestovné poistenie počas zahraničnej lyžovačky vám pokryje aj náklady na lekárske ošetrenie v súkromných zdravotných zariadeniach, ktorých je v lyžiarskych strediskách väčšina. Navyše, ak beriete na zimnú lyžovačku do zahraničia aj deti, na ne sa obdobná výnimka ako v prípade poistenia do hôr nevzťahuje. 

Pri výbere balíka cestovného poistenia si preverte, či poistenie zahŕňa aj rekreačné športy, medzi ktoré sa radí i lyžovanie na svahoch. Ak sa chystáte lyžovať mimo zjazdoviek, pripoistite si aj rizikové športy. Väčšina poisťovní ponúka v rámci balíčka cestovného poistenia na lyžovačku aj úrazové poistenie. Zistite si však, aké riziká v súvislosti s prípadným úrazom takýto čiastkový produkt kryje. Súčasťou cestovného poistenia môže byť okrem toho aj poistenie lyžiarskeho výstroja a batožiny  alebo poistenie za škodu, ktorú spôsobíte na zjazdovke.

#4 Poistenie lyžiarskeho výstroja a batožiny

Špecifický poistný produkt, ktorý v niektorých prípadoch ponúkajú poisťovne lyžiarom ako bonus alebo pripoistenie k cestovnému poisteniu. Ak si ho uzavriete vo forme pripoistenia,  poistenie lyžiarskeho výstroja a/alebo batožiny vás síce bude stáť pár centov navyše, ale vďaka nemu máte lyžovačku v suchu. Teda v prípade, ak vám náhodou zmiznú lyže alebo iné časti výstroja. Samozrejme, poistenie vás neochráni, ak ich necháte niekde bez dozoru pri hoteli. No drahé kúsky vedia zlodeji vypáčiť aj zo zamknutého priestoru na aute. V takom prípade rozhodne oceníte refundáciu výstroja z poistenia.

#5 Poistenie zodpovednosti za škodu

Aj keď možno patríte k vynikajúcim lyžiarom, môžete na svahu zaviniť zrážku s iným jazdcom. Ak ste druhému lyžiarovi spôsobili zranenia a máte uzavreté poistenie zodpovednosti za škodu, náklady za vás uhradí poisťovňa. Kryje totiž škody, ktoré spôsobí poistený inej osobe na zdraví alebo živote. Z tohto poistenia sú hradené aj náklady spojené so zastupovaním poisteného advokátom alebo s pribratím súdneho znalca. Ochráni vás aj vtedy, ak si zranený bude od vás vymáhať vysokú čiastku ako odškodné za trvalé následky úrazu, zničené veci a podobne.

Poistenie do hôr

Jednoduché porovnanie poistenia online

Porovnajte si poistné produkty a uzatvorte online poistenie do hôr cez portál Superpoistenie.sk.


Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • cestovni-pojisteni-lyzarske-strediska
  30. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás lyžovačka v Rakúsku? Nezabudnite na poistenie

  Susedné Rakúsko je vzhľadom na jeho blízkosť a perfektné lyžiarske podmienky cieľom mnohých slovenských lyžiarov. Chcete si užiť lyžovanie v Rakúsku aj vy? Pred cestou nezabudnite na jednu dôležitú vec – uzavrieť si kvalitné cestovné poistenie. V opačnom prípade by sa mohla vaša dovolenka neúmerne predražiť.

 • žena s kufrom na letisku
  27. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ktoré cestovné poistenie sa najviac oplatí?

  Plánujete cestu do zahraničia a hľadáte výhodné cestovné poistenie, ktoré v prípade potreby pokryje náklady na vaše ošetrenie či liečbu? V tom prípade ste na správnom mieste. V tomto článku vám prinesieme prehľad najpopulárnejších ponúk krátkodobého cestovného poistenia, ktoré sú dnes dostupné na slovenskom trhu. Aj s prehľadom cien, ktoré za ne zaplatíte.

 • sjezdovka lyžařů
  18. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie na lyže v zahraničí: Takto si ho vyberiete

  Už je to tu. Mnohé rakúske či talianske lyžiarske strediská otvárajú brány všetkým vášnivým lyžiarom a snowboardistom, ktorí sa už nemôžu dočkať snežných dobrodružstiev. Lákajú lyžiarske dobrodružstvá v zahraničí aj vás? Zarezervujte si ubytovanie, navoskujte lyže a hor sa na cestu! Ešte predtým si však nezabudnite vybaviť jednu maličkosť – kvalitné cestovné poistenie.

 • 28. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Šport v zahraničí: Potrebujete poistenie?

  Odpoveď na túto otázku je jasná. Áno. V prípade, že sa rozhodnete za hranicami venovať športu, ktorý nie je úplne bežný, poistite sa. Ak patríte k zdatným cestovateľom, ktorí jazdia či lietajú mimo našej krajiny za adrenalínovými športovými zážitkami, pravdepodobne už viete, čo treba.

 • cestovni-pojisteni-usa
  21. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do USA: Čo vybaviť pred cestou?

  Severná Amerika, predovšetkým Spojené štáty americké, je snom mnohých cestovateľov. Táto krajina je plná nádherných miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Keď zoženiete lacnú letenku, čo v dnešnej dobe nie je problém, cestovateľský sen sa rýchlo môže stať skutočnosťou. Viete však, na čo by ste pred cestou určite nemali zabudnúť?

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • nádherné mesto Krumlov v Českej republike
  15. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Pamiatky v Česku: Tieto by ste rozhodne mali navštíviť

  Túžite cestovať, ale na dlhé cesty nemáte čas alebo chuť? Susedná Česká republika ponúka množstvo krásnych cieľov, ktoré si užijete vo dvojici alebo v podobe rodinného výletu. Podobný jazyk, priateľský susedný národ, skvelá strava – to všetko robí z Česka mimoriadne obľúbenú destináciu Slovákov.

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.