Sjíždění hory na lyžích

Lyžovačka na Slovensku: Aké poistenie na lyže si vybrať?

9. 1. 2024
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Lyžovanie patrí rozhodne k najobľúbenejším športom Slovákov. Netreba však zabúdať, že je aj jedným z najrizikovejších. Na tieto riziká myslíme hlavne vtedy, keď sa chystáme na lyžovačku do zahraničia. Ako je to však v prípade, ak nás čaká lyžovanie na Slovensku? Potrebujeme poistenie, aj keď lyžujeme doma?

Nehôd na lyžiach je stále viac

Štatistiky Horskej záchrannej služby SR hovoria o tom, že počet úrazov na lyžiarskych svahoch každoročne stúpa. Až 80 % úrazov vzniká priamo na svahu. Najčastejšie pritom ide o úrazy horných a dolných končatín, predovšetkým zranenia kolena, zlomeniny nôh, poranenia palca a zápästia, zranenia ramena a úrazy hlavy.

Prevoz z ťažko dostupného terénu je často nielen komplikovaný, ale aj finančne náročný. Podľa poisťovne Uniqa sa náklady za zásah pohybujú v priemere okolo 350 eur, a pri pátraní a vyslobodzovaní s nasadením vrtuľníka môžu dosiahnuť až niekoľko tisíc eur. Ak však máte poistenie, náklady za vás uhradí vaša poisťovňa.

Poistenia, ktoré oceníte (nielen) pri lyžovačke na Slovensku

#1 Poistenie do hôr

Ak budete lyžovať alebo snowboardovať na udržiavanej zjazdovke, poistenie pre prípad zásahu horskej služby nebudete potrebovať. Prvú pomoc a transport do najbližšieho zdravotného strediska vám zabezpečí prevádzkovateľ lyžiarskeho strediska. O úhradu nákladov na ošetrenie úrazov, ktoré sa stanú na zjazdovke, sa postará vaše bežné zdravotné poistenie.

Iná situácia však nastáva, ak chcete lyžovať, skialpovať alebo bežkovať mimo vyznačených zjazdoviek vo vysokohorskom prostredí. V tomto prípade si zabezpečte poistenie na hory, ktoré vám v prípade vašej záchrany v horskom teréne na Slovensku pokryje náklady Horskej záchrannej služby na vyhľadávanie, vyslobodzovanie, poskytnutie prvej pomoci, prepravu k najbližšej sanitke či transport vrtuľníkom.

#2 Cestovné poistenie na Slovensko

Poistenie do hôr je v mnohých poisťovniach súčasťou tuzemského cestovného poistenia. V rámci balíka cestovného poistenia často získate aj poistenie batožiny vrátane lyží (ak sú odcudzené z uzamknutého priestoru), odškodnenie pri trvalých následkov úrazu, prípadne poistenie zodpovednosti za škodu.

Pre vykonávanie športov, ktoré nie sú zahrnuté v bežnom cestovnom poistení, si uzavrite pripoistenie rizikových športov. To platí aj v prípade, ak ich chcete vykonávať na amatérskej úrovni v rámci organizovaného podujatia alebo súťažne.

Poistenie na lyžovačku, jednoducho, rýchlo a online

V súvislosti s lyžovaním v horách, je rozumné pokryť všetky riziká, ktoré sa vám môžu pritrafiť. Lyžujte s väčším pocitom bezpečia vďaka uzatvorenému cestovnému poisteniu.


#2 Životné a úrazové poistenie

Hoci v súvislosti s pobytom na horách sa najčastejšie hovorí o poistení do hôr, mimoriadne veľký význam má aj životné poistenie. V dôsledku vážneho úrazu môžu totiž vzniknúť potreba hospitalizácie, dlhodobá práceneschopnosť, či dokonca trvalá invalidita. To všetko sú situácie, ktoré so sebou prinášajú nielen zdravotnú, ale aj finančnú záťaž.

Ak vaša životná poistka zahŕňa veľké riziká, ako sú trvalé následky úrazu, kritické choroby, invalidita, dlhodobá práceneschopnosť či smrť, zabezpečíte pri nehodách a iných nešťastných udalostiach nielen seba, ale aj svoju rodinu. Podobný význam má aj uzatvorenie pripoistenia pre prípad úrazu, ak nie je súčasťou vášho životného poistenia.

#3 Poistenie zodpovednosti za škodu

Najmä pri zrážkach na svahu môže dôjsť k situácii, keď zraníte iného lyžiara, prípadne spôsobíte inú škodu. Poškodený si môže vymáhať náhradu škody súdnou cestou a v prípade preukázania škody na zdraví sa môže výška odškodnenia pohybovať až v desiatkach tisícov eur.

Práve pre tieto prípady je veľmi užitočné poistenie zodpovednosti za škodu, z ktorého poisťovňa preplatí náklady na liečbu zraneného, jeho zničený výstroj či iné škody.

Lyžovanie na Slovensku s deťmi

Zimné i jarné prázdniny sú priam ideálne na lyžovanie s deťmi. Ako je to s poistením detí? V prípade úhrady nákladov majú na zásah horskej služby výnimku. Poistenie do hôr teda pre ne uzatvárať nemusíte. Ostatné uvedené poistenia však môžu byť aj pre ne viac ako užitočné.

Najobľúbenejšie lyžiarske strediská na Slovensku

Alkohol na svahu? Zabudnite na to

Na svahu buďte zodpovední a lyžujte bez požitia alkoholu. Nielen preto, že alkohol otupuje vašu pozornosť, ale aj kvôli tomu, že alkohol patrí k najčastejším výlukám z poistenia. Aj napriek dôsledne vybranému poisteniu by ste tak v prípade nehody na svahu dostali od poisťovne krátené alebo žiadne poistné plnenie. V prípade zrážky s iným lyžiarom môže dokonca poisťovňa vyplatenú škodu od vás vymáhať.

Malá rada na záver

Poistenie na lyže je rovnako dôležité ako kvalitná výbava a ochranná prilba. Jeho význam preto nepodceňujte. A to nielen pri lyžovaní v zahraničí, ale aj na Slovensku. Poistenie vám pomôže nielen v prípade, že sa úraz stane vám, ale aj vtedy, keď spôsobíte úraz niekomu inému. V opačnom prípade vás lyžovačka môže vyjsť poriadne draho.


Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Lyžiarky na svahu
  20. februára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Biely kódex na svahu: Ako bezpečne prežiť na svahu a v horách?

  Lyžovanie patrí medzi športy, ktoré sú na Slovensku počas zimy veľmi obľúbené. Kým mnohí cestujú na hory už počas vianočných sviatkov, iní to využívajú počas pomerne dlhých jarných prázdnin, aby si užili sneh spolu s deťmi. Bez ohľadu na to, kedy sa rozhodnete brázdiť strmé svahy, je dôležité počítať s každou nástrahou a chrániť sa pred ňou kvalitným poistením.

 • sjezdovka lyžařů
  18. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie na lyže v zahraničí: Takto si ho vyberiete

  Už je to tu. Mnohé rakúske či talianske lyžiarske strediská otvárajú brány všetkým vášnivým lyžiarom a snowboardistom, ktorí sa už nemôžu dočkať snežných dobrodružstiev. Lákajú lyžiarske dobrodružstvá v zahraničí aj vás? Zarezervujte si ubytovanie, navoskujte lyže a hor sa na cestu! Ešte predtým si však nezabudnite vybaviť jednu maličkosť – kvalitné cestovné poistenie.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.

 • 07. januára 2023|Lívia Ovcarčíková
  Alkohol na svahu vás môže vyjsť draho. Zasiahne vašu peňaženku i zdravie

  Patríte k lyžiarom, ktorí si lyžovačku nevedia predstaviť bez vareného vína alebo pohárika na posilnenie? Nerobíte dobre. Alkohol pôsobí na horách ešte silnejšie, ovplyvňuje vaše reakcie a často môže byť príčinou vážnej nehody. Zároveň patrí aj k najčastejším výlukám z poistenia.

 • rodinné lyžovanie
  19. decembra 2022|Lívia Ovcarčíková
  Lyžiarska sezóna je v plnom prúde. Aké poistenie na lyžovačku budete potrebovať?

  Lyžovačka dnes už rozhodne nie je lacnou záležitosťou. Keď spočítate náklady na skipasy, ubytovanie a ďalšie súvisiace náklady, dostanete sa na nemalú sumu. Ak sa chcete vyhnúť tomu, aby sa vaša lyžovačka predražila ešte viac v dôsledku úrazu, nezabudnite na uzavretie kvalitného poistenia.

 • Tipy na výlety do hor pro milovníky hor - Nohy muže pochodující po horách
  04. júla 2022|Lívia Ovcarčíková
  Cestovné poistenie na hory

  Slovenské hory sú krásne v každom ročnom období, a preto sú aj turistami také vyhľadávané. V lete ich navštevujú najmä rekreační turisti a horolezci, v zime sú zas plné nadšených lyžiarov a skialpinistov. Celoročne sa po nich motajú aj vyznávači adrenalínových športov. Avšak rovnako, ako sú hory krásne, dokážu byť aj nebezpečné. Práve preto je dôležité myslieť na poistenie na hory.

 • turista v horách
  13. septembra 2021|Daniel Výcha
  Chystáte sa na túru? Nezabudnite na poistenie do hôr

  Poznáme to asi všetci:  „Veď to budú len ľahké prechádzky, žiadna extrémna turistika.”  Toto je len jeden z argumentov, ktorými sa snažíme presvedčiť seba alebo svoje okolie, že poistenie do hôr nepotrebujeme. Ak sa práve chystáte na turistiku a zvažujete, či sa oplatí ho uzavrieť, tento článok vám odpovie na všetky dôležité otázky.

 • turistická výbava na hory
  22. júna 2021|Naďa Černá
  Čo nezabudnúť na hory?

  Hory predstavujú skvelý spôsob aktívneho oddychu. Počas túry objavíte nové miesta, rozprúdite krv v žilách a vyčistíte si hlavu. Plánujete tento rok cestu za ďalším dobrodružstvom? V tom prípade by ste nemali zabúdať na základné vybavenie. To vás môže zachrániť v neľahkých situáciách.