Lyžovanie patrí rozhodne k najobľúbenejším športom Slovákov. Netreba však zabúdať, že je aj jedným z najrizikovejších. Na tieto riziká myslíme hlavne vtedy, keď sa chystáme na lyžovačku do zahraničia. Ako je to však v prípade, ak nás čaká lyžovanie na Slovensku? Potrebujeme poistenie, aj keď lyžujeme doma?
Štatistiky Horskej záchrannej služby SR hovoria o tom, že počet úrazov na lyžiarskych svahoch každoročne stúpa. Až 80 % úrazov vzniká priamo na svahu. Najčastejšie pritom ide o úrazy horných a dolných končatín, predovšetkým zranenia kolena, zlomeniny nôh, poranenia palca a zápästia, zranenia ramena a úrazy hlavy.
Prevoz z ťažko dostupného terénu je často nielen komplikovaný, ale aj finančne náročný. Podľa poisťovne Uniqa sa náklady za zásah pohybujú v priemere okolo 350 eur, a pri pátraní a vyslobodzovaní s nasadením vrtuľníka môžu dosiahnuť až niekoľko tisíc eur. Ak však máte poistenie, náklady za vás uhradí vaša poisťovňa.
Ak budete lyžovať alebo snowboardovať na udržiavanej zjazdovke, poistenie pre prípad zásahu horskej služby nebudete potrebovať. Prvú pomoc a transport do najbližšieho zdravotného strediska vám zabezpečí prevádzkovateľ lyžiarskeho strediska. O úhradu nákladov na ošetrenie úrazov, ktoré sa stanú na zjazdovke, sa postará vaše bežné zdravotné poistenie.
Iná situácia však nastáva, ak chcete lyžovať, skialpovať alebo bežkovať mimo vyznačených zjazdoviek vo vysokohorskom prostredí. V tomto prípade si zabezpečte poistenie na hory, ktoré vám v prípade vašej záchrany v horskom teréne na Slovensku pokryje náklady Horskej záchrannej služby na vyhľadávanie, vyslobodzovanie, poskytnutie prvej pomoci, prepravu k najbližšej sanitke či transport vrtuľníkom.
Poistenie do hôr je v mnohých poisťovniach súčasťou tuzemského cestovného poistenia. V rámci balíka cestovného poistenia často získate aj poistenie batožiny vrátane lyží (ak sú odcudzené z uzamknutého priestoru), odškodnenie pri trvalých následkov úrazu, prípadne poistenie zodpovednosti za škodu.
Pre vykonávanie športov, ktoré nie sú zahrnuté v bežnom cestovnom poistení, si uzavrite pripoistenie rizikových športov. To platí aj v prípade, ak ich chcete vykonávať na amatérskej úrovni v rámci organizovaného podujatia alebo súťažne.
Hoci v súvislosti s pobytom na horách sa najčastejšie hovorí o poistení do hôr, mimoriadne veľký význam má aj životné poistenie. V dôsledku vážneho úrazu môžu totiž vzniknúť potreba hospitalizácie, dlhodobá práceneschopnosť, či dokonca trvalá invalidita. To všetko sú situácie, ktoré so sebou prinášajú nielen zdravotnú, ale aj finančnú záťaž.
Ak vaša životná poistka zahŕňa veľké riziká, ako sú trvalé následky úrazu, kritické choroby, invalidita, dlhodobá práceneschopnosť či smrť, zabezpečíte pri nehodách a iných nešťastných udalostiach nielen seba, ale aj svoju rodinu. Podobný význam má aj uzatvorenie pripoistenia pre prípad úrazu, ak nie je súčasťou vášho životného poistenia.
Najmä pri zrážkach na svahu môže dôjsť k situácii, keď zraníte iného lyžiara, prípadne spôsobíte inú škodu. Poškodený si môže vymáhať náhradu škody súdnou cestou a v prípade preukázania škody na zdraví sa môže výška odškodnenia pohybovať až v desiatkach tisícov eur.
Práve pre tieto prípady je veľmi užitočné poistenie zodpovednosti za škodu, z ktorého poisťovňa preplatí náklady na liečbu zraneného, jeho zničený výstroj či iné škody.
Zimné i jarné prázdniny sú priam ideálne na lyžovanie s deťmi. Ako je to s poistením detí? V prípade úhrady nákladov majú na zásah horskej služby výnimku. Poistenie do hôr teda pre ne uzatvárať nemusíte. Ostatné uvedené poistenia však môžu byť aj pre ne viac ako užitočné.
Na svahu buďte zodpovední a lyžujte bez požitia alkoholu. Nielen preto, že alkohol otupuje vašu pozornosť, ale aj kvôli tomu, že alkohol patrí k najčastejším výlukám z poistenia. Aj napriek dôsledne vybranému poisteniu by ste tak v prípade nehody na svahu dostali od poisťovne krátené alebo žiadne poistné plnenie. V prípade zrážky s iným lyžiarom môže dokonca poisťovňa vyplatenú škodu od vás vymáhať.
Poistenie na lyže je rovnako dôležité ako kvalitná výbava a ochranná prilba. Jeho význam preto nepodceňujte. A to nielen pri lyžovaní v zahraničí, ale aj na Slovensku. Poistenie vám pomôže nielen v prípade, že sa úraz stane vám, ale aj vtedy, keď spôsobíte úraz niekomu inému. V opačnom prípade vás lyžovačka môže vyjsť poriadne draho.