rodinné lyžovanie

Lyžiarska sezóna je v plnom prúde. Aké poistenie na lyžovačku budete potrebovať?

19. 12. 2022
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Lyžovačka dnes už rozhodne nie je lacnou záležitosťou. Keď spočítate náklady na skipasy, ubytovanie a ďalšie súvisiace náklady, dostanete sa na nemalú sumu. Ak sa chcete vyhnúť tomu, aby sa vaša lyžovačka predražila ešte viac v dôsledku úrazu, nezabudnite na uzavretie kvalitného poistenia.

Úrazy na lyžovačke nie sú ničím výnimočným

Zjazdové lyžovanie je medzi Slovákmi veľmi obľúbené. Aj na svahu sa však stávajú úrazy. Niekedy v dôsledku únavy či precenia vlastných síl, inokedy je príčinou rýchla a bezohľadná jazda. Výnimkou nie sú ani úrazy, pri ktorých zaúraduje alkohol. 

Až 80 % úrazov vzniká priamo na svahu. Podľa štatistík Horskej záchrannej služby z roku 2020 pritom počet úrazov na lyžiarskych svahoch každoročne stúpa. Ide najmä o úrazy horných a dolných končatín. 

Či už vás čaká lyžovačka Tatry alebo  lyžovačka Rakúsko, nezabudnite na vhodné poistenie na lyžovačku

Lyžovačka na Slovensku: Aké poistenie potrebujete? 

Ak sa chystáte na zimnú dovolenku do slovenského lyžiarskeho strediska a budete využívať len vyznačené zjazdovky, o záchranu na svahu sa stará správca zjazdovky. Pri nákupe skipasu však odporúčame informovať sa, ako má lyžiarske stredisko takéto prípady ošetrené. Odhliadnuc od toho však treba myslieť aj na úrazové poistenie. To môže byť súčasťou vášho životného poistenia alebo si ho môžete uzavrieť samostatne. V rámci úrazového poistenia sa môžete zabezpečiť voči rizikám, ako sú náklady spojené s úrazom, hospitalizácia a liečenie úrazu, trvalé zdravotné následky úrazu, invalidita, či dokonca smrť následkom úrazu. 

Navyše, pokiaľ máte dobrodružnejšiu povahu a chcete jazdiť mimo vyznačených zjazdoviek, nezabudnite poistenie do hôr.  To platí aj pre bežkárov. Poistenie na hory vám v prípade úrazu zabezpečí úhradu všetkých nákladov, ktoré vznikli v súvislosti s vašou záchranou a lekárskym ošetrením.  Ak chcete prevádzkovať rizikovejšie adrenalínové športy, odporúčame vám aj pripoistenie rizikových športov


Užite si hory naplno

Poistenie do hôr je nevyhnutnou výbavou každého lyžiara.  Ak nechcete platiť veľa peňazí za úraz, ktorý sa vám stane na lyžovačke, určite si pribaľte cestovné poistenie.O tom, že úrazov v  horskom prostredí nie je málo, svedčia aj štatistiky Horskej záchrannej služby za uplynulú zimnú sezónu 2021/2022. Horskí záchranári vykonali v tomto období vo všetkých strediskách 1946 zásahov. Najviac zranení tvorili stredne ťažké prípady - 940, ľahkých bolo 613 a ťažkých 202. Zvyšok tvorili prípady bez zranení, pátrania, vyprosťovania z nedostupného terénu a iné. Nechýbalo, žiaľ, ani 20 prípadov so smrteľnými následkami. 

Lyžovačka v Rakúsku a iných blízkych štátoch

Ak vás lákajú už iné dobrodružstvá ako lyžovačka v Tatrách alebo iných slovenských horách, skvelou možnosťou sú ľadovce v blízkych štátoch. Medzi Slovákmi sú vyhľadávané najmä Rakúsko, Taliansko či Francúzsko.

Myslíte si, že na lyžovačke v európskych štátoch vám postačí európska kartička poistenca? Nie je to celkom tak. Európsky zdravotný preukaz poistenca vám totiž garantuje len ošetrenie v systéme verejného zdravotného poistenia, a to za podmienok, za akých sa poskytuje domácim pacientom. Ak teda budete potrebovať súrne ošetrenie v súkromnom zariadení (ktorých je v lyžiarskych strediskách väčšina) alebo budete musieť zaplatiť spoluúčasť, úraz vás vyjde poriadne draho. 

Okrem európskeho preukazu poistenca si preto pribaľte ešte jednu dôležitú vec - komerčné cestovné poistenie. Cestovné poistenie vás aj v zahraničí ochráni pred vysokými nákladmi súvisiacimi s úrazom i liečebnou starostlivosťou. 


Poistenie do hôr

Jednoduché porovnanie poistenia online

Porovnajte si poistné produkty a uzatvorte online poistenie do hôr cez portál Porovnajto.sk.V rámci cestovného poistenia si uzavrite aj poistenie všeobecnej zodpovednosti za škodu. To pokrýva aj škody, ktoré spôsobíte inej osobe na zdraví a živote alebo na majetku. Ak by ste na zjazdovke spôsobili kolíziu, pri ktorej iný lyžiar utrpí zranenia, z tohto poistenia by boli hradené nielen náklady za spôsobenú škodu, ale aj náklady na advokáta a podobné súvisiace výdavky. 

No a napokon, na lyžovačke by ste si mali chrániť nielen svoje zdravie, ale aj lyžiarsky výstroj. V prípade jeho krádeže vás finančne kryje poistenie lyžiarskeho výstroja. Lyže v aute môže ochrániť poistenie batožiny v rámci cestovného alebo havarijného poistenia.


Chráňte sa vďaka havarijnému poisteniu

I tí najzdatnejší vodiči sa niekedy môžu dostať do určitých problémov. Uzavrite si havarijné poistenie skôr, než nastanú akékoľvek ťažkosti. Havarijné poistenie sa vám určite bude hodiť.


Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • zver na ceste
  18. augusta 2023|Daniel Výcha
  Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

  Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.

 • asistenční služby
  16. júla 2023|Martina Pisarčíková
  Využitie asistenčných služieb pri nehode

  Poistenie už dnes neslúži len na krytie škôd, ale funguje aj ako dobrý priateľ, ktorého spoznáte v núdzi. Vďaka asistenčným službám sa podarí odstrániť každú nehodu aj poruchu, a to nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Práve preto poisťovne neustále inovujú a zlepšujú segment asistenčných služieb.