rodinné lyžovanie

Lyžiarska sezóna je v plnom prúde. Aké poistenie na lyžovačku budete potrebovať?

19. 12. 2022
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Lyžovačka dnes už rozhodne nie je lacnou záležitosťou. Keď spočítate náklady na skipasy, ubytovanie a ďalšie súvisiace náklady, dostanete sa na nemalú sumu. Ak sa chcete vyhnúť tomu, aby sa vaša lyžovačka predražila ešte viac v dôsledku úrazu, nezabudnite na uzavretie kvalitného poistenia.

Úrazy na lyžovačke nie sú ničím výnimočným

Zjazdové lyžovanie je medzi Slovákmi veľmi obľúbené. Aj na svahu sa však stávajú úrazy. Niekedy v dôsledku únavy či precenia vlastných síl, inokedy je príčinou rýchla a bezohľadná jazda. Výnimkou nie sú ani úrazy, pri ktorých zaúraduje alkohol. 

Až 80 % úrazov vzniká priamo na svahu. Podľa štatistík Horskej záchrannej služby z roku 2020 pritom počet úrazov na lyžiarskych svahoch každoročne stúpa. Ide najmä o úrazy horných a dolných končatín. 

Či už vás čaká lyžovačka Tatry alebo  lyžovačka Rakúsko, nezabudnite na vhodné poistenie na lyžovačku

Lyžovačka na Slovensku: Aké poistenie potrebujete? 

Ak sa chystáte na zimnú dovolenku do slovenského lyžiarskeho strediska a budete využívať len vyznačené zjazdovky, o záchranu na svahu sa stará správca zjazdovky. Pri nákupe skipasu však odporúčame informovať sa, ako má lyžiarske stredisko takéto prípady ošetrené. Odhliadnuc od toho však treba myslieť aj na úrazové poistenie. To môže byť súčasťou vášho životného poistenia alebo si ho môžete uzavrieť samostatne. V rámci úrazového poistenia sa môžete zabezpečiť voči rizikám, ako sú náklady spojené s úrazom, hospitalizácia a liečenie úrazu, trvalé zdravotné následky úrazu, invalidita, či dokonca smrť následkom úrazu. 

Navyše, pokiaľ máte dobrodružnejšiu povahu a chcete jazdiť mimo vyznačených zjazdoviek, nezabudnite poistenie do hôr.  To platí aj pre bežkárov. Poistenie na hory vám v prípade úrazu zabezpečí úhradu všetkých nákladov, ktoré vznikli v súvislosti s vašou záchranou a lekárskym ošetrením.  Ak chcete prevádzkovať rizikovejšie adrenalínové športy, odporúčame vám aj pripoistenie rizikových športov


Užite si hory naplno

Poistenie do hôr je nevyhnutnou výbavou každého lyžiara.  Ak nechcete platiť veľa peňazí za úraz, ktorý sa vám stane na lyžovačke, určite si pribaľte cestovné poistenie.O tom, že úrazov v  horskom prostredí nie je málo, svedčia aj štatistiky Horskej záchrannej služby za uplynulú zimnú sezónu 2021/2022. Horskí záchranári vykonali v tomto období vo všetkých strediskách 1946 zásahov. Najviac zranení tvorili stredne ťažké prípady - 940, ľahkých bolo 613 a ťažkých 202. Zvyšok tvorili prípady bez zranení, pátrania, vyprosťovania z nedostupného terénu a iné. Nechýbalo, žiaľ, ani 20 prípadov so smrteľnými následkami. 

Lyžovačka v Rakúsku a iných blízkych štátoch

Ak vás lákajú už iné dobrodružstvá ako lyžovačka v Tatrách alebo iných slovenských horách, skvelou možnosťou sú ľadovce v blízkych štátoch. Medzi Slovákmi sú vyhľadávané najmä Rakúsko, Taliansko či Francúzsko.

Myslíte si, že na lyžovačke v európskych štátoch vám postačí európska kartička poistenca? Nie je to celkom tak. Európsky zdravotný preukaz poistenca vám totiž garantuje len ošetrenie v systéme verejného zdravotného poistenia, a to za podmienok, za akých sa poskytuje domácim pacientom. Ak teda budete potrebovať súrne ošetrenie v súkromnom zariadení (ktorých je v lyžiarskych strediskách väčšina) alebo budete musieť zaplatiť spoluúčasť, úraz vás vyjde poriadne draho. 

Okrem európskeho preukazu poistenca si preto pribaľte ešte jednu dôležitú vec - komerčné cestovné poistenie. Cestovné poistenie vás aj v zahraničí ochráni pred vysokými nákladmi súvisiacimi s úrazom i liečebnou starostlivosťou. 


Poistenie do hôr

Jednoduché porovnanie poistenia online

Porovnajte si poistné produkty a uzatvorte online poistenie do hôr cez portál Superpoistenie.sk.V rámci cestovného poistenia si uzavrite aj poistenie všeobecnej zodpovednosti za škodu. To pokrýva aj škody, ktoré spôsobíte inej osobe na zdraví a živote alebo na majetku. Ak by ste na zjazdovke spôsobili kolíziu, pri ktorej iný lyžiar utrpí zranenia, z tohto poistenia by boli hradené nielen náklady za spôsobenú škodu, ale aj náklady na advokáta a podobné súvisiace výdavky. 

No a napokon, na lyžovačke by ste si mali chrániť nielen svoje zdravie, ale aj lyžiarsky výstroj. V prípade jeho krádeže vás finančne kryje poistenie lyžiarskeho výstroja. Lyže v aute môže ochrániť poistenie batožiny v rámci cestovného alebo havarijného poistenia.


Chráňte sa vďaka havarijnému poisteniu

I tí najzdatnejší vodiči sa niekedy môžu dostať do určitých problémov. Uzavrite si havarijné poistenie skôr, než nastanú akékoľvek ťažkosti. Havarijné poistenie sa vám určite bude hodiť.


Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Lyžiarky na svahu
  20. februára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Biely kódex na svahu: Ako bezpečne prežiť na svahu a v horách?

  Lyžovanie patrí medzi športy, ktoré sú na Slovensku počas zimy veľmi obľúbené. Kým mnohí cestujú na hory už počas vianočných sviatkov, iní to využívajú počas pomerne dlhých jarných prázdnin, aby si užili sneh spolu s deťmi. Bez ohľadu na to, kedy sa rozhodnete brázdiť strmé svahy, je dôležité počítať s každou nástrahou a chrániť sa pred ňou kvalitným poistením.

 • Sjíždění hory na lyžích
  09. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Lyžovačka na Slovensku: Aké poistenie na lyže si vybrať?

  Lyžovanie patrí rozhodne k najobľúbenejším športom Slovákov. Netreba však zabúdať, že je aj jedným z najrizikovejších. Na tieto riziká myslíme hlavne vtedy, keď sa chystáme na lyžovačku do zahraničia. Ako je to však v prípade, ak nás čaká lyžovanie na Slovensku? Potrebujeme poistenie, aj keď lyžujeme doma?

 • sjezdovka lyžařů
  18. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie na lyže v zahraničí: Takto si ho vyberiete

  Už je to tu. Mnohé rakúske či talianske lyžiarske strediská otvárajú brány všetkým vášnivým lyžiarom a snowboardistom, ktorí sa už nemôžu dočkať snežných dobrodružstiev. Lákajú lyžiarske dobrodružstvá v zahraničí aj vás? Zarezervujte si ubytovanie, navoskujte lyže a hor sa na cestu! Ešte predtým si však nezabudnite vybaviť jednu maličkosť – kvalitné cestovné poistenie.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.

 • 07. januára 2023|Lívia Ovcarčíková
  Alkohol na svahu vás môže vyjsť draho. Zasiahne vašu peňaženku i zdravie

  Patríte k lyžiarom, ktorí si lyžovačku nevedia predstaviť bez vareného vína alebo pohárika na posilnenie? Nerobíte dobre. Alkohol pôsobí na horách ešte silnejšie, ovplyvňuje vaše reakcie a často môže byť príčinou vážnej nehody. Zároveň patrí aj k najčastejším výlukám z poistenia.

 • Tipy na výlety do hor pro milovníky hor - Nohy muže pochodující po horách
  04. júla 2022|Lívia Ovcarčíková
  Cestovné poistenie na hory

  Slovenské hory sú krásne v každom ročnom období, a preto sú aj turistami také vyhľadávané. V lete ich navštevujú najmä rekreační turisti a horolezci, v zime sú zas plné nadšených lyžiarov a skialpinistov. Celoročne sa po nich motajú aj vyznávači adrenalínových športov. Avšak rovnako, ako sú hory krásne, dokážu byť aj nebezpečné. Práve preto je dôležité myslieť na poistenie na hory.

 • turista v horách
  13. septembra 2021|Daniel Výcha
  Chystáte sa na túru? Nezabudnite na poistenie do hôr

  Poznáme to asi všetci:  „Veď to budú len ľahké prechádzky, žiadna extrémna turistika.”  Toto je len jeden z argumentov, ktorými sa snažíme presvedčiť seba alebo svoje okolie, že poistenie do hôr nepotrebujeme. Ak sa práve chystáte na turistiku a zvažujete, či sa oplatí ho uzavrieť, tento článok vám odpovie na všetky dôležité otázky.

 • turistická výbava na hory
  22. júna 2021|Naďa Černá
  Čo nezabudnúť na hory?

  Hory predstavujú skvelý spôsob aktívneho oddychu. Počas túry objavíte nové miesta, rozprúdite krv v žilách a vyčistíte si hlavu. Plánujete tento rok cestu za ďalším dobrodružstvom? V tom prípade by ste nemali zabúdať na základné vybavenie. To vás môže zachrániť v neľahkých situáciách.