Zimná dovolenka je skvelý nápad, pokiaľ nič nenecháte na náhodu

Zimné dovolenky sú u Slovákov veľmi populárne. Niektorí si radi užijú domáce zjazdovky, iní sa za zimnými športami vyberú do zahraničia. Čoraz obľúbenejšími sú aj zimné dovolenky pri mori. Či už svoju dovolenku strávite na snehu alebo pri vode, určite vám prinesie zaslúžený oddych. Samozrejme, za predpokladu, že nezabudnete na riziká, ktorým môžete byť vystavení.

Zimná dovolenka sa dá tráviť rôzne

Väčšia skupina Slovákov miluje zimné športy a leňošenie pri mori im nič nehovorí. Keď vonku napadne prvý sneh, vyberú si dovolenku v práci, navoskujú lyže a utekajú tráviť čas aktívnym oddychom. Druhá skupina zase preferuje teplé počasie a počas chladných mesiacov sa vyberie niekam za slnkom.

Dovolenka pri mori v zime

Možnosť vyraziť v zime za teplom do exotických krajín naberá na popularite. Podľa údajov TV Markízy je “nárast vo vyhľadávaní exotiky a vôbec cestovaní do exotiky viac ako 50 percent. Je to aj vďaka tomu, že sú tie priame lety z Bratislavy a z Košíc.“ Najviac Slovákov stále lieta do Egypta, v ponuke sú však aj destinácie ako Maurícius, Senegal, Omán, Dubaj, či Seychely. Ak si vybavíte cestu na vlastnú päsť, na takejto dovolenke dokážete poriadne ušetriť.

Ani v zime nezabúdajte na cestovné poistenie

Či už sympatizujete s jednou alebo druhou skupinou, riziká úrazu, choroby alebo krádeže sú počas dovolenky pomerne vysoké. Preto by ste si ani na zimnú dovolenku nemali zabudnúť pribaliť cestovné poistenie. Bez neho sa totiž môžu zimné radovánky poriadne predražiť.

V prípade pobytu v slovenských horách oceníte najmä benefity poistenia do hôr. Potrebovať ho nebudete, ak sa chystáte lyžovať len na vyznačených zjazdovkách; záchranu v tomto prípade zabezpečuje správca zjazdovky. Ak však holdujete skialpinizmu, bežkovaniu či zimnej turistike, poistenie do hôr vám v prípade úrazu alebo inej nehody pokryje všetky náklady spojené so záchrannou akciou a lekárskym ošetrením, ktoré vzniknú v dôsledku pohybu vo vysokohorskom prostredí. Pre rizikovejšie adrenalínové športy si pripoistite aj rizikové športy.

Pri cestách do cudziny uzavrite komerčné cestovné  poistenie do zahraničia, ktoré vám na rozdiel od Európskeho preukazu poistenca pokryje aj náklady na lekárske ošetrenie v súkromných zdravotných zariadeniach. Zvážte aj poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú na majetku alebo zdraví tretej osoby.

Poistite aj deti

Zimné prázdniny ponúkajú možnosť dopriať oddych od školských povinností aj deťom. Pri uzatváraní cestovného poistenia nezabúdajte teda ani na ne. V prípade zimnej dovolenky na Slovensku cestovné poistenie pre deti veľmi riešiť nemusíte. Na zjazdovkách zaistí bezpečnosť jej prevádzkovateľ a z úhrady nákladov horskej služby majú deti výnimku. Iná je však situácia, ak cestujete na dovolenku do zahraničia. Cestovné poistenie pre deti je v tomto prípade nevyhnutnosťou.

Cestujte naplno

Rodinné cestovné poistenie

Zaujímavou a cenovo výhodnou možnosťou je uzatvorenie rodinného cestovného poistenia, ktorý kryje aj deti. Takéto poistenie celej rodiny môže byť na jednotlivú cestu, ale aj celoročné. To v praxi znamená, že môžete byť ako rodina krytí napríklad aj bez toho, aby ste išli všetci na rovnakú dovolenku. Takéto poistenie sa oplatí, ak cestujete viackrát do roka - na letnú dovolenku k moru, na zimu na lyže a na výlety do zahraničia. Je to cenovo výhodná voľba.