dovolená v Tatrách

Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

11. 10. 2020
|
Dĺžka čítania: 10 min.

Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.

Poistenie do hôr

Poistenie do hôr je známe pod viacerými názvami. Turisti ho poznajú najmä ako turistické alebo horské poistenie. Je možné ho uzavrieť celoročne, chráni vás teda nielen pri letnej turistike, ale napríklad aj počas zimnej lyžovačky. A to nielen vtedy, ak ste rekreačný turista, ale aj v prípade, že vykonávate rizikovejšie aktivity ako skialpinizmus, horolezectvo či iné adrenalínové športy.

Či už sa chystáte do Tatier na dlhšiu dovolenku alebo len na krátky výlet, na poistenie do hôr by ste mali myslieť v každom prípade. 

Poistenie do hôr, jednoducho, rýchlo a online

Tisícky slovenských turistov navštevuje celoročne Vysoké Tatry. V súvislosti s cestovaním do hôr je rozumné pokryť všetky riziká, ktoré sa vám môžu pritrafiť. Užite si vysokohorskú turistiku s väčším pocitom bezpečia vďaka uzatvorenému cestovnému poisteniu.

Zdravotné poistenie nestačí

Ak argumentujete tým, že máte uzatvorené klasické zdravotné poistenie, toto žiaľ v prípade núdze na horách nestačí. Práve v horskom prostredí je totiž často potrebný zásah horskej služby, ktorý bežné zdravotné poistenie nekryje. 

Podľa zákona č. 544/2002 Z.z. o Horskej záchrannej službe totiž už od roku 2006 platí, že osoba, ktorá sa nachádza v horskej oblasti, je povinná uhradiť horskej službe náklady spojené s výkonom záchrannej činnosti alebo s pátraním, ktoré sa jej týkajú. Uvedená povinnosť neplatí, ak osoba nie je plnoletá, nemá spôsobilosť na právne úkony alebo ide o náklady po osobe, ktorá zomrela pred záchrannou činnosťou alebo počas nej.

Povedané ľudskou rečou – ak sa na horách zraníte v bežne dostupnom teréne, lekárske ošetrenie budete mať hradené zo zdravotného poistenia.  Ak však bude kvôli vám na horách  zasahovať horská služba  a nebudete poistený, náklady za to budete platiť z vlastného vrecka. Na deti sa toto ustanovenie nevzťahuje, v ich prípade sú zásahy horskej záchrannej služby bezplatné. 

Vedeli ste, že...

… Horská záchranná služba pôsobí v týchto horských oblastiach? Belianske Tatry, Bukovské vrchy, Javorníky, Kremnické vrchy, Kysucká vrchovina, Kysucké Beskydy, Malá Fatra, Moravsko-sliezske Beskydy, Nízke Tatry, Pieniny, Slovenský raj, Stredné Beskydy, Veľká Fatra, Vysoké Tatry, Západné Tatry. Práve do týchto oblastí potrebujete aj poistenie do hôr.

Poistenie do hôr – čo všetko kryje?

Poistenie do hôr teda pokrýva všetky náklady, ktoré sú spojené so záchrannou akciou a lekárskym ošetrením, ktoré vzniknú v dôsledku pohybu vo vysokohorskom prostredí. Súčasťou poistenia je aj zásah horskej služby. 

Poistenie pritom kryje najmä tieto základné situácie


 • vyhľadávanie a vyslobodzovanie osoby, ktorá sa nachádza v tiesni,

 • poskytovanie prvej pomoci osoby v tiesni,

 • preprava k najbližšiemu prostriedku zdravotníckeho zariadenia, prípadne priamo do zdravotníckeho zariadenia. 


O poistení do hôr by ste ešte mali vedieť, že:


 • je možné uzavrieť ho aj pre osoby, ktoré vykonávajú rizikové športy alebo činnosti,

 • platí iba na území Slovenska, a to vo všetkých horských oblastiach vrátane jaskýň a priepastí, kde horská služba vykonáva svoju činnosť,

 • môžete ho uzavrieť na voliteľné obdobie od niekoľkých dní až po celoročné poistenie,

 • môžete ho uzavrieť osobne v niektorej z pobočiek poisťovní, cez SMS alebo online.

  Poistenie do hôr

  Jednoduché porovnanie poistenia online

  Porovnajte si poistné produkty a uzatvorte online poistenie do hôr cez portál Porovnajto.sk.


Poistenie do hôr online

Ako pri každom type poistenia, aj v prípade poistenia do hôr majú poisťovne rôzne podmienky. V zásade si však môžete vybrať zo základného poistenia pre bežných turistov a rozšíreného poistenia pre rizikovejšie činnoFsti. Ak práve hľadáte najvýhodnejšie poistenie do hôr, porovnajte si ceny poisťovní prostredníctvom našej online kalkulačky.


A ešte jedna rada na záver: Pred odchodom na výlet či dovolenku si uložte číslo na tiesňovú linku Horskej záchrannej služby - 8 300. Nikdy neviete, kedy sa vám môže zísť. 

Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Jadranské more v Chorvátsku
  24. mája 2023|Daniel Výcha
  Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

  Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

 • lietadlo v oblakoch
  14. mája 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ceny poistenia pri ceste do zahraničia

  Chystáte sa na cestu mimo Slovenska a nechcete zbytočne riskovať? Mnohí na poistenie pri krátkom výlete do zahraničia zabúdajú alebo ho dokonca z dôvodu šetrenia peňazí nechcú. V tomto článku nájdete porovnanie cien cestovného poistenia, ktoré vám ukáže, že jeho vybavenie sa naozaj oplatí.


 • kam_na_dovolenku_
  29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

  Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • dovolená a brigáda v letních dnech
  21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

  Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

 • obsah autolekárničky
  17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

  V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

 • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

  Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

 • dopravná nehoda
  07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

  Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

 • let-letadlem
  31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

  Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

 • povinna-vybava-motorka
  28. marca 2023|Daniel Výcha
  Povinná výbava pre motocykle

  Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.