Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.

Poistenie do hôr

Poistenie do hôr je známe pod viacerými názvami. Turisti ho poznajú najmä ako turistické alebo horské poistenie. Je možné ho uzavrieť celoročne, chráni vás teda nielen pri letnej turistike, ale napríklad aj počas zimnej lyžovačky. A to nielen vtedy, ak ste rekreačný turista, ale aj v prípade, že vykonávate rizikovejšie aktivity ako skialpinizmus, horolezectvo či iné adrenalínové športy.

Či už sa chystáte do Tatier na dlhšiu dovolenku alebo len na krátky výlet, na poistenie do hôr by ste mali myslieť v každom prípade. 

Zdravotné poistenie nestačí

Ak argumentujete tým, že máte uzatvorené klasické zdravotné poistenie, toto žiaľ v prípade núdze na horách nestačí. Práve v horskom prostredí je totiž často potrebný zásah horskej služby, ktorý bežné zdravotné poistenie nekryje. 

Podľa zákona č. 544/2002 Z.z. o Horskej záchrannej službe totiž už od roku 2006 platí, že osoba, ktorá sa nachádza v horskej oblasti, je povinná uhradiť horskej službe náklady spojené s výkonom záchrannej činnosti alebo s pátraním, ktoré sa jej týkajú. Uvedená povinnosť neplatí, ak osoba nie je plnoletá, nemá spôsobilosť na právne úkony alebo ide o náklady po osobe, ktorá zomrela pred záchrannou činnosťou alebo počas nej.

Povedané ľudskou rečou – ak sa na horách zraníte v bežne dostupnom teréne, lekárske ošetrenie budete mať hradené zo zdravotného poistenia. Ak však bude kvôli vám na horách zasahovať horská služba a nebudete poistený, náklady za to budete platiť z vlastného vrecka. Na deti sa toto ustanovenie nevzťahuje, v ich prípade sú zásahy horskej záchrannej služby bezplatné. 

Vedeli ste, že...

… Horská záchranná služba pôsobí v týchto horských oblastiach?

Belianske Tatry, Bukovské vrchy, Javorníky, Kremnické vrchy, Kysucká vrchovina, Kysucké Beskydy, Malá Fatra, Moravsko-sliezske Beskydy, Nízke Tatry, Pieniny, Slovenský raj, Stredné Beskydy, Veľká Fatra, Vysoké Tatry, Západné Tatry.

Práve do týchto oblastí potrebujete aj poistenie do hôr. 

Poistenie do hôr – čo všetko kryje?

Poistenie do hôr teda pokrýva všetky náklady, ktoré sú spojené so záchrannou akciou a lekárskym ošetrením, ktoré vzniknú v dôsledku pohybu vo vysokohorskom prostredí. Súčasťou poistenia je aj zásah horskej služby. 

Poistenie pritom kryje najmä tieto základné situácie

  • vyhľadávanie a vyslobodzovanie osoby, ktorá sa nachádza v tiesni,

  • poskytovanie prvej pomoci osoby v tiesni,

  • preprava k najbližšiemu prostriedku zdravotníckeho zariadenia, prípadne priamo do zdravotníckeho zariadenia. 

O poistení do hôr by ste ešte mali vedieť, že:

  • je možné uzavrieť ho aj pre osoby, ktoré vykonávajú rizikové športy alebo činnosti,

  • platí iba na území Slovenska, a to vo všetkých horských oblastiach vrátane jaskýň a priepastí, kde horská služba vykonáva svoju činnosť,

  • môžete ho uzavrieť na voliteľné obdobie od niekoľkých dní až po celoročné poistenie,

  • môžete ho uzavrieť osobne v niektorej z pobočiek poisťovní, cez SMS alebo online.

Poistenie do hôr online

Ako pri každom type poistenia, aj v prípade poistenia do hôr majú poisťovne rôzne podmienky. V zásade si však môžete vybrať zo základného poistenia pre bežných turistov a rozšíreného poistenia pre rizikovejšie činnosti. Ak práve hľadáte najvýhodnejšie poistenie do hôr, porovnajte si ceny poisťovní prostredníctvom našej online kalkulačky.

A ešte jedna rada na záver: Pred odchodom na výlet či dovolenku si uložte číslo na tiesňovú linku Horskej záchrannej služby18 300. Nikdy neviete, kedy sa vám môže zísť. 

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 3