dovolenka v Tatrách

Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

19. 7. 2023
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.

Vysoké Tatry: dovolenka pre všetky vekové kategórie

Vo Vysokých Tatrách si prídu na svoje mladí, rodiny s deťmi i seniori. Turistické trasy pre začiatočníkov i pokročilých, adrenalínové atrakcie a wellness hotely – Tatry majú čo ponúknuť každému návštevníkovi. 

Vysoké Tatry – turistika pre začiatočníkov i pokročilých

Turistika v Tatrách ponúka túry s rôznymi stupňami náročnosti. Od tých najjednoduchších, ako je napríklad prechádzka okolo Štrbského plesa, až po náročnejšie výstupy na Lomnický štít či Rysy pre pokročilejších turistov.  

Na svoje si prídu aj horolezci. Najstaršia slovenská via ferrata v Tatranskej kotline, ale aj rôzne ďalšie tatranské lezecké terény ponúkajú adrenalínové dobrodružstvá aj im. 

Vysoké Tatry a turistika s deťmi

Aj menší turisti poľahky zvládnu nenáročné prechádzky z Hrebienka k Rainerovej útulni, k Bilíkovej chate či k Studenovodským vodopádom. Rovnako zaujímavá je tiež turistika k Popradskému plesu či k Vodopádu Skok. Ak výlet spojíte s jazdou zubačkou, deťom pripravíte nezabudnuteľný zážitok. 


Poistenie do hôr, jednoducho, rýchlo a online

Tisícky slovenských turistov navštevuje celoročne Vysoké Tatry. V súvislosti s cestovaním do hôr je rozumné pokryť všetky riziká, ktoré sa vám môžu pritrafiť. Užite si vysokohorskú turistiku s väčším pocitom bezpečia vďaka uzatvorenému cestovnému poisteniu.

Dovolenka Tatry: Bez poistenia ani na krok

Či už sa chystáte do Tatier na dlhšiu dovolenku alebo len na krátky výlet, v každom prípade by ste mali myslieť na poistenie do hôr. Aj v Tatrách sa totiž stávajú nehody, pri ktorých dochádza k ťažkým až smrteľným zraneniam. Padajúce skaly, lavíny, búrky, pády na zľadovatelom povrchu alebo nehody pri letnej turistike nie sú, žiaľ, ani v našom najvyššie položenom národnom parku ničím výnimočným. 

Poistenie na hory, známe aj ako turistické poistenie do hôr alebo horské poistenie, môžete uzavrieť ako krátkodobé alebo ako celoročné poistenie. Ochráni vás teda nielen pri letnej turistike, ale napríklad aj počas zimnej lyžovačky. A to nielen vtedy, ak ste rekreačný turista, ale aj v prípade, že vykonávate rizikovejšie aktivity ako skialpinizmus, horolezectvo či iné adrenalínové športy.


Poistenie Vysoké Tatry: zdravotné poistenie nestačí

Ak argumentujete tým, že máte uzatvorené klasické zdravotné poistenie, toto žiaľ v prípade núdze na horách nestačí. Práve v horskom prostredí je totiž často potrebný zásah horskej služby, ktorý bežné zdravotné poistenie nekryje

Podľa zákona č. 544/2002 Z.z. o Horskej záchrannej službe totiž už od roku 2006 platí, že osoba, ktorá sa nachádza v horskej oblasti, je povinná uhradiť horskej službe náklady spojené s výkonom záchrannej činnosti alebo s pátraním, ktoré sa jej týkajú. Uvedená povinnosť neplatí, ak osoba nie je plnoletá, nemá spôsobilosť na právne úkony alebo ide o náklady po osobe, ktorá zomrela pred záchrannou činnosťou alebo počas nej.

Povedané ľudskou rečou – ak sa na horách zraníte v bežne dostupnom teréne, lekárske ošetrenie budete mať hradené zo zdravotného poistenia. Ak však bude kvôli vám na horách  zasahovať horská služba  a nebudete poistený, náklady za to budete platiť z vlastného vrecka. Na deti sa toto ustanovenie nevzťahuje, v ich prípade sú zásahy horskej záchrannej služby bezplatné. 

Turistické poistenie do hôr však pokrýva všetky náklady, ktoré sú spojené so záchrannou akciou a lekárskym ošetrením, ktoré vzniknú v dôsledku pohybu vo vysokohorskom prostredí. Súčasťou poistenia je aj zásah horskej služby. 


Vedeli ste, že...

… Horská záchranná služba pôsobí v týchto horských oblastiach? Belianske Tatry, Bukovské vrchy, Javorníky, Kremnické vrchy, Kysucká vrchovina, Kysucké Beskydy, Malá Fatra, Moravsko-sliezske Beskydy, Nízke Tatry, Pieniny, Slovenský raj, Stredné Beskydy, Veľká Fatra, Vysoké Tatry, Západné Tatry. Práve do týchto oblastí potrebujete aj poistenie do hôr.

Poistenie do hôr online

Poistenie na hory môžete uzavrieť osobne v niektorej z pobočiek poisťovní, cez SMS alebo online. Ako pri každom type poistenia, aj v prípade poistenia do hôr majú poisťovne rôzne podmienky. V zásade si však môžete vybrať zo základného poistenia pre bežných turistov a rozšíreného poistenia pre rizikovejšie činnosti. 

Ak práve hľadáte najvýhodnejšie poistenie do hôr, porovnajte si ceny poisťovní prostredníctvom našej online kalkulačky. Na stránke Superpoistenie.sk si vyberiete poistenie za výhodné ceny, rýchlo a jednoducho. 


Poistenie do hôr

Jednoduché porovnanie poistenia online

Porovnajte si poistné produkty a uzatvorte online poistenie do hôr cez portál Porovnajto.sk.A ešte jedna rada na záver: Pred odchodom na výlet či dovolenku si uložte číslo na tiesňovú linku Horskej záchrannej služby - 8 300. Nikdy neviete, kedy sa vám môže zísť. 

Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • zena - pas - kufor
  19. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Cestovné poistenie: Čo všetko zahŕňa a ako si vybrať?

  Hlavná dovolenková sezóna sa nezadržateľne blíži. Pri cestovaní v akýchkoľvek končinách našej planéty, ale aj doma na Slovensku, však na nás číha množstvo nepredvídateľných rizík. Myslíte pred cestou na cestovné poistenie? Prečo by ste ho mali uzavrieť a ktoré cestovné poistenie je najlepšie? Čítajte ďalej, všetko podstatné vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • cestovni-pojisteni-lyzarske-strediska
  30. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás lyžovačka v Rakúsku? Nezabudnite na poistenie

  Susedné Rakúsko je vzhľadom na jeho blízkosť a perfektné lyžiarske podmienky cieľom mnohých slovenských lyžiarov. Chcete si užiť lyžovanie v Rakúsku aj vy? Pred cestou nezabudnite na jednu dôležitú vec – uzavrieť si kvalitné cestovné poistenie. V opačnom prípade by sa mohla vaša dovolenka neúmerne predražiť.

 • Sjíždění hory na lyžích
  09. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Lyžovačka na Slovensku: Aké poistenie na lyže si vybrať?

  Lyžovanie patrí rozhodne k najobľúbenejším športom Slovákov. Netreba však zabúdať, že je aj jedným z najrizikovejších. Na tieto riziká myslíme hlavne vtedy, keď sa chystáme na lyžovačku do zahraničia. Ako je to však v prípade, ak nás čaká lyžovanie na Slovensku? Potrebujeme poistenie, aj keď lyžujeme doma?

 • žena s kufrom na letisku
  27. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ktoré cestovné poistenie sa najviac oplatí?

  Plánujete cestu do zahraničia a hľadáte výhodné cestovné poistenie, ktoré v prípade potreby pokryje náklady na vaše ošetrenie či liečbu? V tom prípade ste na správnom mieste. V tomto článku vám prinesieme prehľad najpopulárnejších ponúk krátkodobého cestovného poistenia, ktoré sú dnes dostupné na slovenskom trhu. Aj s prehľadom cien, ktoré za ne zaplatíte.

 • sjezdovka lyžařů
  18. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie na lyže v zahraničí: Takto si ho vyberiete

  Už je to tu. Mnohé rakúske či talianske lyžiarske strediská otvárajú brány všetkým vášnivým lyžiarom a snowboardistom, ktorí sa už nemôžu dočkať snežných dobrodružstiev. Lákajú lyžiarske dobrodružstvá v zahraničí aj vás? Zarezervujte si ubytovanie, navoskujte lyže a hor sa na cestu! Ešte predtým si však nezabudnite vybaviť jednu maličkosť – kvalitné cestovné poistenie.

 • 28. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Šport v zahraničí: Potrebujete poistenie?

  Odpoveď na túto otázku je jasná. Áno. V prípade, že sa rozhodnete za hranicami venovať športu, ktorý nie je úplne bežný, poistite sa. Ak patríte k zdatným cestovateľom, ktorí jazdia či lietajú mimo našej krajiny za adrenalínovými športovými zážitkami, pravdepodobne už viete, čo treba.

 • krakovske-namesti
  18. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čo vidieť v Krakove?

  Krakov je mesto, ktoré sa nachádza na zozname mnohých cestovateľov. Niet sa čomu čudovať. Poľský Krakow má obrovské množstvo pamiatok, ktoré lákajú milovníkov histórie. Premýšľate, že by ste sa do tohto krásneho mesta vybrali aj vy? V tom prípade máme pre vás zopár tipov na miesta, ktoré sa vám rozhodne oplatí navštíviť.​

 • padajúci dážď a turistka
  15. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Vyhnite sa obdobiu dažďov: Kedy a kam necestovať?

  Dovolenka v exotike je lákavá. Zatiaľ čo u nás vládne upršaná jeseň či zasnežená zima, v exotických krajinách si môžeme užiť horúce slnečné lúče. Aj v prevažne slnečných krajinách sa však striedajú obdobia sucha a dažďov. India, Thajsko, Bali, Zanzibar a iné, viete, v ktorých mesiacoch by ste do týchto krajín nemali cestovať?

 • žena na letisku s kufrom v ruke
  28. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poškodenie alebo strata batožiny leteckou spoločnosťou: Ako postupovať?

  Ak ste niekedy cestovali letecky, viete, že letecké spoločnosti niekedy nemanipulujú s batožinou celkom citlivo. To, že ste docestovali v poriadku do cieľa vy, ešte neznamená, že rovnaké šťastie mal aj váš cestovný kufor. Život vám dokáže poriadne skomplikovať aj stratená batožina. Viete, čo robiť, ak počas cesty došlo k poškodeniu alebo strate batožiny?

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.