Chystáte sa na hory? Na toto určite nezabudnite

Turistické chodníky už odmŕzajú a to je pre mnohých milovníkov hôr čas, aby vymenili lyže za vibramy a vydali sa na aj neznáme horské cesty, vychutnať si skaly, lesy, prírodu ako doma, tak aj za hranicami. Každý turista vie, že mapa, jedlo, voda a pár vecí do batoha je základ prežitia. A pribaliť si cestovné poistenie je zasa potrebná istota.

Spočítať
ceny

Poistenie na zásah horskej služby

Ešte stále si mnoho turistov na Slovensku myslí, že na Slovensku žiadne poistenie okrem zdravotného nepotrebujú. Avšak už pár rokov platí, že zásahy horskej služby sú spoplatnené a je teda na ne potrebné uzatvoriť špeciálny druh cestovného poistenia – poistenie do hôr. To sa netýka prípadov, ak idete na turistiku na blízky miestny kopec, alebo sa preháňať po lúkach nad mestom. Poistenie na zásah Horskej služby je platné iba v horských oblastiach, kde vykonáva činnosť:

Belianske Tatry

Malá Fatra

Nízke Tatry

Pieniny

Stredné Beskydy

Slovenský raj

Veľká Fatra

Vysoké Tatry

Západné Tatry

Ak sa zraníte v slovenských horách, lekárske ošetrenie máte pokryté zo zdravotného poistenia. Ak sa však dostanete do problémov a pomáhať vám musí Horská záchranná služba, akciu budete musieť zaplatiť – výnimku tvoria iba deti. Za zásah horskej služby sa platí priemerne okolo 350 eur, ak je potrebné pátranie a vyslobodzovanie s nasadením vrtuľníka, cena sa môže vyšplhať až do niekoľko tisíc eur. Poistenie do hôr kryje obe situácie. Vždy je však potrebné poistenie uzatvoriť skôr, ako sa niečo deje. V opačnom prípade ak chcete uzatvoriť poistenie po zranení, ide o poistný podvod a poisťovne veľmi rýchlo vedia zistiť, kedy sa zranenie stalo a kedy sa uzatvorilo poistenie.

Do hôr v zahraničí nechoďte bez cestovného poistenia

Ak obľubujete vysokohorskú turistiku v zahraničí, určite si uzatvorte cestovné poistenie. Popri poistení liečebných nákladov máte kryté aj náklady na vyhľadávanie a vyslobodzovanie na horách. Klienti nemusia za záchranné práce platiť miestnym záchranným zložkám, úhradu rieši priamo s týmito zložkami asistenčná služba poisťovne.

„Riešili sme prípady, kedy išlo o transport klienta vrtuľníkom z vysokohorského terénu kvôli ťažkostiam s dýchaním vo vysokej nadmorskej výške. Žiaľ, riešili sme aj veľmi tragický prípad pádu zo skaly so smrteľnými následkami a komplikovaným prevozom ľudských pozostatkov,“ hovorí riaditeľka oddelenia komunikácie UNIQA poisťovne Silvia Vlasková a upozorňuje: „V prípade zachraňovacích akcií sú z plnenia vylúčené škody vzniknuté vplyvom alkoholu či návykových látok.“

V prípade zranenia má poistený nárok na prepravu do najbližšieho zdravotníckeho zariadenia priamo z miesta vzniku udalosti, teda buď zo svahu v horách alebo z vody.

Za adrenalín si treba priplatiť

Bežné poistenie do hôr sa týka oblasti bežných turistických aktivít a vyznačených turistických chodníkov. Ak plánujete skúšať svoje limity, bude potrebné tieto aktivity zohľadniť aj pri poistení. Horolezectvo, ale aj zoskok z lietadla s padákom, bungee jumping, surfing, potápanie do hĺbky viac ako 20 m, vodné športy na divokej vode, vodné lyžovanie a ďalšie adrenalínové športy sa v rámci cestovného poistenia radia medzi rizikové športy a činnosti a treba si ich pripoistiť. Okrem pripoistenia rizikových športov je potrebné dodržiavať pravidlá bezpečného pohybu v horskej oblasti, čo znamená:

dodržiavať pokyny a zákazy horskej služby

riadiť sa výstražnými a informačnými tabuľami

pohybovať sa po turistických chodníkoch a vyznačených a povolených trasách

mať potrebné povolenia na vstup

Pretože pokiaľ klient tieto pokyny nedodržiava a nastane poistná udalosť, ani to najlepšie poistenie do hôr nemusí byť osožné. Poisťovňa má v zmysle poistných podmienok právo znížiť alebo zamietnuť poistné plnenie. A to ako na Slovensku, tak samozrejme aj v zahraničí.

Spočítať
ceny
Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 3