turistická výbava na hory

Čo nezabudnúť na hory?

22. 6. 2021
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Hory predstavujú skvelý spôsob aktívneho oddychu. Počas túry objavíte nové miesta, rozprúdite krv v žilách a vyčistíte si hlavu. Plánujete tento rok cestu za ďalším dobrodružstvom? V tom prípade by ste nemali zabúdať na základné vybavenie. To vás môže zachrániť v neľahkých situáciách.

Správna obuv je základom

Každý, kto pravidelne navštevuje hory vie, že správna obuv je základom celého úspechu. Pri bežnej a nenáročnej túre vám budú stačiť len kvalitné tenisky. Tie využijete napríklad v lese alebo na vychodených cestičkách.

Ak ste sa však vybrali do strmého horského terénu, potrebovať budete špeciálne pevné topánky, ktoré nohu udržia na jednom mieste. Predídete problémom ako napríklad vyvrtnutý členok.

Nezabudnite na kvalitné oblečenie

Či už idete do hôr v lete alebo v zime, počítajte s tým, že sa pri výšľape spotíte. Spodná vrstva oblečenia by preto mala byť z funkčného materiálu. Ten sa postará o to, aby odviedol všetok prebytočný pot z tela.

Ďalej vám nesmú chýbať praktické nohavice. Počas chladného obdobia dlhé, počas teplého pokojne kratšie. Tiež by mali byť z funkčného materiálu. Vašej postave sa musia vedieť prispôsobiť, aby vás netlačili, prípadne, aby pri niektorých úkonoch nepraskli.

Následne nezabudnite na tenšiu bundu. Tá vás ochráni pred vetrom a chladnejším vzduchom. V lese je chladno aj počas leta. Tričko s krátkym rukávom by vám nemuselo stačiť.


TIP

Na jar, leto a jeseň si do hôr rozhodne neberte hrubú bundu. Prechodný typ vám postačí. Telo sa zahreje samé tým, že sa budete pohybovať. Teplá zimná bunda by vám mohla byť na obtiaž.

Praktický batoh

Batoh na hory by nemal byť príliš veľký, aby vám počas chodenia alebo lozenia nezavadzal. Po naplnení nesmie byť príliš ťažký. Na chrbte vám musí dobre sedieť a neodstávať.

Na jednodňové túry stačí objem 30 litrov. Ide o stredne veľký model vhodný pre ženy i mužov.

Batoh by mal mať  niekoľko priehradok, vonku aj vnútri, aby ste po otvorení všetko hneď našli a nemuseli sa v ňom prehrabávať niekoľko dlhých minút.

Voda a jedlo

Vodu si musíte so sebou zobrať na každú, kratšiu i dlhšiu túru. Správny pitný režim sa postará o to, aby ste neodpadli alebo vám nezostalo počas chodenia zle. Najlepšia je menšia fľaša, ktorú si počas túry doplníte. Ak miesto nepoznáte, zoberte si radšej väčšiu.

Nechutí vám klasická voda? Stavte napríklad na vodu s citrónovou šťavou, domáci ľadový čaj či iontový nápoj. Možností je veľa. Dôležité však je, aby ste sa z nápoja napili a neboli ešte viac smädní. To sa často stáva pri džúsoch, kolových nápojoch a sladených minerálkach.

V batohu by vám nemala chýbať proteínová tyčinka alebo nejaký menší snack. Ten sa postará o to, aby vám dodal potrebnú energiu. Na dlhšie, niekoľkohodinové túry, si so sebou pokojne zoberte niečo viac. Chutný sendvič padne po dlhšej dobe na nohách vhod.

Dôležité maličkosti

Do tejto kategórie sa radia napríklad slnečné okuliare. Ochránia vás pred UV, ktoré žiari neustále. Dokonca aj cez mraky. Ultrafialové lúče sú však problémom tiež pre pokožku. Nakrémujte sa opaľovacím krémom s vyšším SPF. Po niekoľkých hodinách aplikujte novú vrstvu.

V batohu by vám nemala chýbať  mapa alebo GPS. Na mobil by ste sa spoliehať nemali. Ten stratí hlbšie v lese signál. Väčšina GPS vie fungovať aj offline.

Keď sa túra predĺži, veľmi dobre pomôže osvetlenie. Napríklad čelovka alebo mobilný telefón. Prvá možnosť je praktickejšia. Baterku v telefóne šetrite. Nikdy neviete, či ho nebudete potrebovať na niečo iné.

Následne si pribaľte lekárničku. Puzdro by malo byť látkové, aby sa vám v batohu dobre prispôsobilo. Jej súčasťou musí byť dezinfekcia, obväz, náplasť, nožničky, gumové rukavice a rúško.

Doklady a peniaze

Doklady a peniaze sú pre mnohých samozrejmosťou. Vo vašej horskej výbave by nemali chýbať. Na vyššie položených miestach nemusia reštaurácie a bufety prijímať karty. Je preto dobré mať pri sebe určitú hotovosť.

Keď idete na dlhšie

Rozhodli ste sa, že zostanete v horách viac ako jeden deň? Na prespanie budete potrebovať množstvo ďalších vecí, ako:


 • stan
 • spacák a karimatku
 • oblečenie navyše 
 • ľahké topánky na prezutie (šľapky)
 • pršiplášť 
 • pokrývka hlavy 
 • rukavice
 • vreckový nožík 
 • pohár 
 • príbor 
 • strava na viac dní 
 • zápalky 
 • umývacie potreby 
 • vrecká na odpad


Pri dlhšom pobyte v horách sa pripravte na to, že okrem spania sa budete musieť vonku umyť a najesť. V oblečení z celého dňa zostať nemôžete.

Spravíte dobre, ak takéto dobrodružstvo prežijete s niekým, kto má už skúsenosti.

Poistenie do hôr ako istota

Pri návšteve hôr nikdy neviete, čo sa môže stať. Terén je nestabilný. Stačí aj jeden zlý krok. Práve preto počítajte s úplne všetkým a uzatvorte výhodné poistenie na hory. To sa postará o viacero typov nákladov, ako napríklad:


 • záchranná činnosť horskej služby 

 • poskytnutie prvej pomoci 

 • preprava k najbližšiemu zdravotnému stredisku

 • a ďalšie


Všetko závisí od samotnej poisťovne a toho, aké poistenie si vyberiete.

Pri výbere poistenia nezabudnite ani na to, ako dlho v horách budete. Niektoré poistenia sú na dobu neurčitú, iné len na zopár dní. Uistite sa, že vám to vaše platí  po celý čas dovolenky.

Cestovatelia, ktorí sa chystajú na túru v inej krajine, by mali uzatvoriť poistenie do hôr v zahraničí. Väčšina klasických poistení totižto platí len v horských oblastiach na území Slovenska.

Buďte v bezpečí doma i v zahraničí. Užívajte si každú túru alebo výšľap bez toho, aby ste sa báli, čo budete robiť, ak sa zraníte.

Prežite každú túru v bezpečí

Či už idete na svoju prvú alebo dvadsiatu túru, vybavenie nikdy nepodceňujte. Základom je kvalitná obuv, oblečenie a batoh. Zabúdať však netreba ani na praktické maličkosti a jednu z najdôležitejších vecí, cestovné poistenie na hory. Cíťte sa v bezpečí aj hlboko v lese a užívajte si krásy prírody.


Užite si hory naplno

Poistenie do hôr je nevyhnutnou výbavou každého turistu.  Ak nechcete platiť veľa peňazí za úraz, ktorý sa vám na horách stane, určite si cestovné poistenie pribaľte na cestu.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Jadranské more v Chorvátsku
  24. mája 2023|Daniel Výcha
  Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

  Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

 • lietadlo v oblakoch
  14. mája 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ceny poistenia pri ceste do zahraničia

  Chystáte sa na cestu mimo Slovenska a nechcete zbytočne riskovať? Mnohí na poistenie pri krátkom výlete do zahraničia zabúdajú alebo ho dokonca z dôvodu šetrenia peňazí nechcú. V tomto článku nájdete porovnanie cien cestovného poistenia, ktoré vám ukáže, že jeho vybavenie sa naozaj oplatí.


 • kam_na_dovolenku_
  29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

  Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • dovolená a brigáda v letních dnech
  21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

  Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

 • obsah autolekárničky
  17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

  V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

 • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

  Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

 • dopravná nehoda
  07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

  Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

 • let-letadlem
  31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

  Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

 • povinna-vybava-motorka
  28. marca 2023|Daniel Výcha
  Povinná výbava pre motocykle

  Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.