turistická výbava na hory

Čo nezabudnúť na hory?

22. 6. 2021
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Hory predstavujú skvelý spôsob aktívneho oddychu. Počas túry objavíte nové miesta, rozprúdite krv v žilách a vyčistíte si hlavu. Plánujete tento rok cestu za ďalším dobrodružstvom? V tom prípade by ste nemali zabúdať na základné vybavenie. To vás môže zachrániť v neľahkých situáciách.

Správna obuv je základom

Každý, kto pravidelne navštevuje hory vie, že správna obuv je základom celého úspechu. Pri bežnej a nenáročnej túre vám budú stačiť len kvalitné tenisky. Tie využijete napríklad v lese alebo na vychodených cestičkách.

Ak ste sa však vybrali do strmého horského terénu, potrebovať budete špeciálne pevné topánky, ktoré nohu udržia na jednom mieste. Predídete problémom ako napríklad vyvrtnutý členok.

Nezabudnite na kvalitné oblečenie

Či už idete do hôr v lete alebo v zime, počítajte s tým, že sa pri výšľape spotíte. Spodná vrstva oblečenia by preto mala byť z funkčného materiálu. Ten sa postará o to, aby odviedol všetok prebytočný pot z tela.

Ďalej vám nesmú chýbať praktické nohavice. Počas chladného obdobia dlhé, počas teplého pokojne kratšie. Tiež by mali byť z funkčného materiálu. Vašej postave sa musia vedieť prispôsobiť, aby vás netlačili, prípadne, aby pri niektorých úkonoch nepraskli.

Následne nezabudnite na tenšiu bundu. Tá vás ochráni pred vetrom a chladnejším vzduchom. V lese je chladno aj počas leta. Tričko s krátkym rukávom by vám nemuselo stačiť.


TIP

Na jar, leto a jeseň si do hôr rozhodne neberte hrubú bundu. Prechodný typ vám postačí. Telo sa zahreje samé tým, že sa budete pohybovať. Teplá zimná bunda by vám mohla byť na obtiaž.

Praktický batoh

Batoh na hory by nemal byť príliš veľký, aby vám počas chodenia alebo lozenia nezavadzal. Po naplnení nesmie byť príliš ťažký. Na chrbte vám musí dobre sedieť a neodstávať.

Na jednodňové túry stačí objem 30 litrov. Ide o stredne veľký model vhodný pre ženy i mužov.

Batoh by mal mať  niekoľko priehradok, vonku aj vnútri, aby ste po otvorení všetko hneď našli a nemuseli sa v ňom prehrabávať niekoľko dlhých minút.

Voda a jedlo

Vodu si musíte so sebou zobrať na každú, kratšiu i dlhšiu túru. Správny pitný režim sa postará o to, aby ste neodpadli alebo vám nezostalo počas chodenia zle. Najlepšia je menšia fľaša, ktorú si počas túry doplníte. Ak miesto nepoznáte, zoberte si radšej väčšiu.

Nechutí vám klasická voda? Stavte napríklad na vodu s citrónovou šťavou, domáci ľadový čaj či iontový nápoj. Možností je veľa. Dôležité však je, aby ste sa z nápoja napili a neboli ešte viac smädní. To sa často stáva pri džúsoch, kolových nápojoch a sladených minerálkach.

V batohu by vám nemala chýbať proteínová tyčinka alebo nejaký menší snack. Ten sa postará o to, aby vám dodal potrebnú energiu. Na dlhšie, niekoľkohodinové túry, si so sebou pokojne zoberte niečo viac. Chutný sendvič padne po dlhšej dobe na nohách vhod.

Dôležité maličkosti

Do tejto kategórie sa radia napríklad slnečné okuliare. Ochránia vás pred UV, ktoré žiari neustále. Dokonca aj cez mraky. Ultrafialové lúče sú však problémom tiež pre pokožku. Nakrémujte sa opaľovacím krémom s vyšším SPF. Po niekoľkých hodinách aplikujte novú vrstvu.

V batohu by vám nemala chýbať  mapa alebo GPS. Na mobil by ste sa spoliehať nemali. Ten stratí hlbšie v lese signál. Väčšina GPS vie fungovať aj offline.

Keď sa túra predĺži, veľmi dobre pomôže osvetlenie. Napríklad čelovka alebo mobilný telefón. Prvá možnosť je praktickejšia. Baterku v telefóne šetrite. Nikdy neviete, či ho nebudete potrebovať na niečo iné.

Následne si pribaľte lekárničku. Puzdro by malo byť látkové, aby sa vám v batohu dobre prispôsobilo. Jej súčasťou musí byť dezinfekcia, obväz, náplasť, nožničky, gumové rukavice a rúško.

Doklady a peniaze

Doklady a peniaze sú pre mnohých samozrejmosťou. Vo vašej horskej výbave by nemali chýbať. Na vyššie položených miestach nemusia reštaurácie a bufety prijímať karty. Je preto dobré mať pri sebe určitú hotovosť.

Keď idete na dlhšie

Rozhodli ste sa, že zostanete v horách viac ako jeden deň? Na prespanie budete potrebovať množstvo ďalších vecí, ako:


 • stan
 • spacák a karimatku
 • oblečenie navyše 
 • ľahké topánky na prezutie (šľapky)
 • pršiplášť 
 • pokrývka hlavy 
 • rukavice
 • vreckový nožík 
 • pohár 
 • príbor 
 • strava na viac dní 
 • zápalky 
 • umývacie potreby 
 • vrecká na odpad


Pri dlhšom pobyte v horách sa pripravte na to, že okrem spania sa budete musieť vonku umyť a najesť. V oblečení z celého dňa zostať nemôžete.

Spravíte dobre, ak takéto dobrodružstvo prežijete s niekým, kto má už skúsenosti.

Poistenie do hôr ako istota

Pri návšteve hôr nikdy neviete, čo sa môže stať. Terén je nestabilný. Stačí aj jeden zlý krok. Práve preto počítajte s úplne všetkým a uzatvorte výhodné poistenie na hory. To sa postará o viacero typov nákladov, ako napríklad:


 • záchranná činnosť horskej služby 

 • poskytnutie prvej pomoci 

 • preprava k najbližšiemu zdravotnému stredisku

 • a ďalšie


Všetko závisí od samotnej poisťovne a toho, aké poistenie si vyberiete.

Pri výbere poistenia nezabudnite ani na to, ako dlho v horách budete. Niektoré poistenia sú na dobu neurčitú, iné len na zopár dní. Uistite sa, že vám to vaše platí  po celý čas dovolenky.

Cestovatelia, ktorí sa chystajú na túru v inej krajine, by mali uzatvoriť poistenie do hôr v zahraničí. Väčšina klasických poistení totižto platí len v horských oblastiach na území Slovenska.

Buďte v bezpečí doma i v zahraničí. Užívajte si každú túru alebo výšľap bez toho, aby ste sa báli, čo budete robiť, ak sa zraníte.

Prežite každú túru v bezpečí

Či už idete na svoju prvú alebo dvadsiatu túru, vybavenie nikdy nepodceňujte. Základom je kvalitná obuv, oblečenie a batoh. Zabúdať však netreba ani na praktické maličkosti a jednu z najdôležitejších vecí, cestovné poistenie na hory. Cíťte sa v bezpečí aj hlboko v lese a užívajte si krásy prírody.


Užite si hory naplno

Poistenie do hôr je nevyhnutnou výbavou každého turistu.  Ak nechcete platiť veľa peňazí za úraz, ktorý sa vám na horách stane, určite si cestovné poistenie pribaľte na cestu.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • zena - pas - kufor
  19. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Cestovné poistenie: Čo všetko zahŕňa a ako si vybrať?

  Hlavná dovolenková sezóna sa nezadržateľne blíži. Pri cestovaní v akýchkoľvek končinách našej planéty, ale aj doma na Slovensku, však na nás číha množstvo nepredvídateľných rizík. Myslíte pred cestou na cestovné poistenie? Prečo by ste ho mali uzavrieť a ktoré cestovné poistenie je najlepšie? Čítajte ďalej, všetko podstatné vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • 11. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Ako prekonať časový posun?

  Spoznávanie vzdialenejších kultúr a miest sa často nezaobíde bez časového posunu. Čím je väčší, tým je jeho schopnosť rozhodiť náš biorytmus intenzívnejšia. Preto sa na časový posun vopred pripravte. Umožní vám to vyrovnať sa s ním, a svoju dovolenku si tak užijete bez obmedzení.

 • cestovni-pojisteni-lyzarske-strediska
  30. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás lyžovačka v Rakúsku? Nezabudnite na poistenie

  Susedné Rakúsko je vzhľadom na jeho blízkosť a perfektné lyžiarske podmienky cieľom mnohých slovenských lyžiarov. Chcete si užiť lyžovanie v Rakúsku aj vy? Pred cestou nezabudnite na jednu dôležitú vec – uzavrieť si kvalitné cestovné poistenie. V opačnom prípade by sa mohla vaša dovolenka neúmerne predražiť.

 • Sjíždění hory na lyžích
  09. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Lyžovačka na Slovensku: Aké poistenie na lyže si vybrať?

  Lyžovanie patrí rozhodne k najobľúbenejším športom Slovákov. Netreba však zabúdať, že je aj jedným z najrizikovejších. Na tieto riziká myslíme hlavne vtedy, keď sa chystáme na lyžovačku do zahraničia. Ako je to však v prípade, ak nás čaká lyžovanie na Slovensku? Potrebujeme poistenie, aj keď lyžujeme doma?

 • žena s kufrom na letisku
  27. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ktoré cestovné poistenie sa najviac oplatí?

  Plánujete cestu do zahraničia a hľadáte výhodné cestovné poistenie, ktoré v prípade potreby pokryje náklady na vaše ošetrenie či liečbu? V tom prípade ste na správnom mieste. V tomto článku vám prinesieme prehľad najpopulárnejších ponúk krátkodobého cestovného poistenia, ktoré sú dnes dostupné na slovenskom trhu. Aj s prehľadom cien, ktoré za ne zaplatíte.

 • sjezdovka lyžařů
  18. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie na lyže v zahraničí: Takto si ho vyberiete

  Už je to tu. Mnohé rakúske či talianske lyžiarske strediská otvárajú brány všetkým vášnivým lyžiarom a snowboardistom, ktorí sa už nemôžu dočkať snežných dobrodružstiev. Lákajú lyžiarske dobrodružstvá v zahraničí aj vás? Zarezervujte si ubytovanie, navoskujte lyže a hor sa na cestu! Ešte predtým si však nezabudnite vybaviť jednu maličkosť – kvalitné cestovné poistenie.

 • 28. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Šport v zahraničí: Potrebujete poistenie?

  Odpoveď na túto otázku je jasná. Áno. V prípade, že sa rozhodnete za hranicami venovať športu, ktorý nie je úplne bežný, poistite sa. Ak patríte k zdatným cestovateľom, ktorí jazdia či lietajú mimo našej krajiny za adrenalínovými športovými zážitkami, pravdepodobne už viete, čo treba.

 • krakovske-namesti
  18. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čo vidieť v Krakove?

  Krakov je mesto, ktoré sa nachádza na zozname mnohých cestovateľov. Niet sa čomu čudovať. Poľský Krakow má obrovské množstvo pamiatok, ktoré lákajú milovníkov histórie. Premýšľate, že by ste sa do tohto krásneho mesta vybrali aj vy? V tom prípade máme pre vás zopár tipov na miesta, ktoré sa vám rozhodne oplatí navštíviť.​

 • cestovni-pojisteni-usa
  21. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do USA: Čo vybaviť pred cestou?

  Severná Amerika, predovšetkým Spojené štáty americké, je snom mnohých cestovateľov. Táto krajina je plná nádherných miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Keď zoženiete lacnú letenku, čo v dnešnej dobe nie je problém, cestovateľský sen sa rýchlo môže stať skutočnosťou. Viete však, na čo by ste pred cestou určite nemali zabudnúť?

 • padajúci dážď a turistka
  15. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Vyhnite sa obdobiu dažďov: Kedy a kam necestovať?

  Dovolenka v exotike je lákavá. Zatiaľ čo u nás vládne upršaná jeseň či zasnežená zima, v exotických krajinách si môžeme užiť horúce slnečné lúče. Aj v prevažne slnečných krajinách sa však striedajú obdobia sucha a dažďov. India, Thajsko, Bali, Zanzibar a iné, viete, v ktorých mesiacoch by ste do týchto krajín nemali cestovať?