Na koľko vás vyjde zásah horskej služby na Slovensku a v cudzine?

Ak idete na hory lyžovať alebo vyrazíte na turistiku, tak v prípade nehody nad vami bdie Horská záchranná služba. V prípade zranenia sa o vás postará, ale nie je to ako zavolať si sanitku niekde v meste. Zásahy Horskej záchrannej služby totiž nespadajú do krytia z vášho bežného zdravotného postenia. Záchrannú akciu si tak musíte zaplatiť z vlastného vrecka, alebo využiť cestovné poistenie a poistenie do hôr. Nejde pritom o lacnú záležitosť.

Spočítať
ceny

Malý zásah stojí priemerne 250 eur

Priemerná cena za zásah Horskej záchrannej služby, ktorý Európsky zdravotný preukaz poistenca nepokryje, sa pohybuje okolo 250 eur. Pri nutnosti zásahu helikoptéry v susednom Rakúsku alebo v Taliansku sa náklady na záchrannú akciu dostávajú v priemere na 4 000 eur. Za následný prevoz na Slovensko, ktorý kvôli zdravotnému stavu väčšinou nie je možný autom či vlakom, si musíte pripraviť ďalších približne 800 eur. Ak bude potrebné aj nemocničné ošetrenie priplatíte si ešte viac.

Hospitalizácia v súkromných zdravotníckych zariadeniach stojí 10 – 15-tisíc eur. V štátnych zariadeniach sa priemerná cena za poúrazovú starostlivosť pohybuje na úrovni 1 000 eur. Priemerný náklad za zimnú diagnózu v zahraničí pre Slováka predstavuje 1 077 eur.

Najviac je zlomenín

„Najčastejšie sa stávajú úrazy turistov na značených trasách. Boli to v prevažnej miere úrazy končatín následkom pádov,“ upresňuje pplk. Mgr. Jana Krajčírová, Riaditeľka Operačného strediska tiesňového volania HZS. Cena za zásah sa pohybuje priemerne okolo 350 eur, ale môže sa vyšplhať až k hodnote niekoľko tisíc eur. „Cenu ovplyvňuje viacero faktorov, napríklad počet nasedených záchranárov, terén, v ktorom sa postihnutý nachádza, použitá technika, trvanie záchrannej akcie, nasadenie leteckej techniky a podobne.“ dodáva pplk. Mgr. Jana Krajčírová. Podľa informácií Europ Assistance, turisti zvyknú nesprávne odhadnúť počasie, dôsledkom čoho dochádza k spomínaným úrazom, ale často aj k ich zablúdeniu v neprehľadnom horskom teréne.

„Okrem liečebných nákladov, poistenia zodpovednosti za škodu na majetku a na zdraví, poistenia právnej ochrany v zahraničí, pomoci pri zložení kaucie, poistenia batožiny, a akútneho ošetrenia zubov je doplnené aj o novinku – poistenie do hôr, ktoré zahŕňa poistné krytie na zásah Horskej služby na Slovensku až do výšky 5000 eur,“ dodáva riaditeľ úseku tvorby produktov a podpory predaja Ondrej Reichbauer. Klientovi tak budú preplatené náklady na vyhľadávanie, vyslobodzovanie a prepravu osôb v súvislosti so záchrannou činnosťou v územnej pôsobnosti HZS v Slovenskej republike až do výšky 5 000 eur. Navyše, s nonstop asistenčnou službou má klient zabezpečené všetky potrebné informácie ako postupovať v prípade neočakávaných udalostí.

Cena, ktorú nenasporíte za celý život

Jednu z finančne náročných zásahov na horách dokladuje Allianz – Slovenská poisťovňa. Išlo o záchranu horolezca v zahraničí. „Evidovali sme pád horolezca počas výstupu v USA. Suma za pátranie, ošetrenie, hospitalizáciu a prevoz na Slovensko presiahla 160-tisíc eur. Pred dvomi rokmi sme zase riešili prípad, keď si horolezec počas výstupu v nepálskych Himalájach natiahol achilovku. Za prevoz vrtuľníkom a ošetrenie sme uhradili sumu takmer 15-tisíc eur. Mali sme aj niekoľko prípadov omrznutých prstov horolezcov a menších či väčších zranení pri pádoch počas vysokohorských výstupov,“ bilancuje Lucia Muthová z poisťovne Allianz.

Na hory bez poistenia nechoďte

Ak sa chystáte na turistiku do slovenských hôr, nezabudnite si predtým uzatvoriť poistenie do hôr, ktoré pokrýva všetky náklady na záchrannú a pátraciu činnosť ako vyhľadávanie a vyslobodzovanie osôb v tiesni, poskytnutie prvej pomoci, prepravu k najbližšej sanitke či transport do zdravotníckeho zariadenia vrtuľníkom. Podľa Zákona o Horskej záchrannej službe je totiž osoba, ktorá sa nachádza v horskej oblasti povinná uhradiť horskej službe náklady spojené s výkonom záchrannej činnosti alebo s pátraním, ktoré sa jej týkajú.

Spočítať
ceny
Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 3

Výhody portálu

  • Okamžitá platnosť poistenia
  • Aktuálne sadzby
  • Ponuky poisťovní
  • Možnosť online platby
  • Bez nutnosti podpisovať papierový návrh zmluvy
  • Akceptovanie návrhu zmluvy zaplatením