Lyžiarky na svahu

Biely kódex na svahu: Ako bezpečne prežiť na svahu a v horách?

20. 2. 2024
|
Dĺžka čítania: 10 min.

Lyžovanie patrí medzi športy, ktoré sú na Slovensku počas zimy veľmi obľúbené. Kým mnohí cestujú na hory už počas vianočných sviatkov, iní to využívajú počas pomerne dlhých jarných prázdnin, aby si užili sneh spolu s deťmi. Bez ohľadu na to, kedy sa rozhodnete brázdiť strmé svahy, je dôležité počítať s každou nástrahou a chrániť sa pred ňou kvalitným poistením.

Čo je biely kódex lyžiara?

Biely kódex je súbor niekoľkých základných pravidiel, ktoré by mal dodržiavať každý lyžiar. Dôvodom je najmä skutočnosť, že na lyžiach môže človek dosiahnuť veľkú rýchlosť, ktorá môže byť v mnohých ohľadoch nebezpečná.

Počet pravidiel tvoriacich biely kódex sa líši v závislosti od zdroja informácií. Spravidla ho však tvorí 13 základných pokynov, ktoré si nižšie uvedieme.

1. Ohľaduplnosť k iným osobám

Každý lyžiar alebo snowboardista, ktorý vstúpi na svah, sa musí správať ohľaduplne k ostatným osobám. Svojím konaním nesmie:

  • spôsobiť škodu sebe alebo inému,

  • ohroziť život, zdravie alebo majetok ostatných.

2. Ovládanie rýchlosti a spôsobu jazdy

Lyžiari a snowboardisti musia svoju rýchlosť a štýl jazdy prispôsobiť viacerým faktorom, medzi ktoré patria:

  • povaha lyžiarskej trate,

  • stav lyžiarskej trate,

  • vlastné schopnosti a možnosti,

  • poveternostné podmienky,

  • snehové podmienky,

  • počet lyžiarov a snowboardistov na lyžiarskej trati.

3. Voľba smeru jazdy

Smer jazdy musí lyžiar aj snowboardista vyberať tak, aby neohrozil iné osoby. Zároveň musí tiež dbať na to, že ak ide za iným lyžiarom alebo snowboardistom, je povinný dodržiavať dostatočný odstup.

4. Predbiehanie

Predbiehanie je na lyžiarskom svahu povolené z oboch strán, ale len za podmienky, že pri ňom lyžiar alebo snowboardista nechá druhej osobe dostatočný voľný priestor.

5. Vjazd na trať a rozjazd po zastavení

Lyžiar alebo snowboardista, ktorý vchádza na lyžiarsku trať alebo chce po zastavení opäť pokračovať v jazde, musí sa najprv presvedčiť, či sa zdola alebo zhora nepribližuje iná osoba, ktorej by mohol vstúpiť do cesty.

lyžiar sám na svahu

6. Zastavenie a státie

Bezdôvodné a nepremyslené zastavenie na lyžiarskom svahu je zakázané, najmä kvôli riziku ohrozenia ostatných lyžiarov a snowboardistov. V prípade potreby sa odporúča dostať na kraj zjazdovky, skontrolovať okolie a až následne zastaviť.

Kódex tiež zakazuje státie na zúžených a nepriehľadných častiach lyžiarskej trate, kde lyžiar nie je dobre viditeľný a môže predstavovať prekážku, ktorú si ostatní nemusia včas všimnúť.

7. Výstup a zostup

Lyžiar, snowboardista alebo iná osoba, ktorá stúpa alebo schádza po lyžiarskej trati, musí na svoju činnosť využívať okraj trate.

8. Rešpektovanie označenia a pokynov

Každý lyžiar a snowboardista, ktorý vstúpi na lyžiarsku trať, musí rešpektovať:

  • označenie na lyžiarskej trati,

  • pravidlá správania sa na lyžiarskej trati,

  • pokyny prevádzkovateľa lyžiarskej trate.

9. Poskytnutie pomoci

V prípade, že lyžiar alebo snowboardista zistí, že nejaká osoba utrpela úraz, je povinný poskytnúť pomoc podľa svojich schopností a možností. Zároveň je tiež povinný úraz bezodkladne oznámiť prevádzkovateľovi lyžiarskej trate, Horskej záchrannej službe, alebo inej oprávnenej osobe, ako je lyžiarska služba či orgán verejnej správy.

Lyžiar podľa kódexu je povinný zotrvať na mieste úrazu, až kým zranená osoba nedostane pomoc od povereného zamestnanca prevádzkovateľa alebo inej oprávnenej osoby.

10. Bezpečnosť lyžiarskej výstroje

Lyžiarska výstroj musí byť pred použitím na svahu v stave, ktorý zaručuje bezpečnosť pri jej používaní podľa špecifikácií výrobcu. Okrem toho musí byť výstroj zabezpečená tak, aby sa predišlo samovoľnému uvoľneniu lyže alebo iných súčastí výstroje.

11. Osobitná bezpečnosť

Kódex vyžaduje, aby lyžiari a snowboardisti mladší ako 15 rokov chránili svoju hlavu na lyžiarskej trati pomocou riadne upevnených ochranných prilieb.

12. Preukázanie totožnosti

V prípade nehôd alebo iných kolízií na trati je lyžiar povinný preukázať svoju totožnosť Horskej záchrannej službe, zamestnancom prevádzkovateľa lyžiarskej trate alebo orgánu verejnej moci.

13. Vstup na lyžiarske trate

Na lyžiarsku trať môžu počas prevádzkovej doby vstupovať iba:

  • lyžiari a snowboardisti,

  • osoby poskytujúce pomoc zraneným.

Ostatné osoby môžu na trať vstúpiť len s povolením prevádzkovateľa.

Kedy treba a kedy netreba poistenie?

Na Slovensku platí, že prevádzkovateľ lyžiarskej trate je zo zákona povinný zabezpečiť pri úraze na lyžiarskej trati prvú pomoc, ako aj prepravu zranenej osoby na miesto, kde sa jej poskytne neodkladná zdravotná starostlivosť. V tomto prípade idú náklady na účet prevádzkovateľa strediska a lyžiar nepotrebuje poistenie.

Navyše, ak by bola potrebná letecká záchrana, je hradená z povinného zdravotného poistenia. Situácia je však iná, ak sa nechcete obmedziť len na vyjazdený svah.

„Ak lyžujete mimo vyznačenej zjazdovky alebo sa pohybujete mimo vyznačených turistických trás a stane sa vám úraz, pri ktorom je nevyhnutný zásah HZS, náklady s tým spojené si hradíte z vlastného vreckahradíte z vlastného vrecka,“ upozorňuje Ondrej Reichbauer, riaditeľ úseku tvorby produktov a podpory predaja Poštovej poisťovne.

V takýchto prípadoch je kľúčové vybaviť si poistenie, ktoré pokryje všetky riziká spojené s lyžovaním. Niektoré poisťovne ponúkajú špeciálne produkty určené priamo na lyžovanie, zatiaľ čo iné majú poistenie do hôr, ktoré zahŕňa tento typ športu.

Rada odborníka

Nezabúdajte, že keď cestujete za lyžovačkou do zahraničia, poistenie do hôr platné na Slovensku bude zbytočné. Pred vycestovaním je potrebné uzatvoriť kvalitné poistenie na lyžovačku v zahraničí, prípadne cestovné poistenie.

Ako si vybrať najlepšie poistenie na lyžovačku?

Hory sú nepredvídateľné, čo platí počas zimy dvojnásobne. Namiesto zbytočného riskovania by ste mali uzatvoriť kvalitné poistenie na lyžovanie. Mnohé produkty v súčasnosti kryjú nielen vás a vaše zdravie, ale aj lyžiarsku výbavu a batožinu, ako aj škody spôsobené na zjazdovke. Porovnajte si všetky možnosti pomocou našej kalkulačky a vyberte si najvýhodnejšie poistenie ešte dnes.

Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • Sjíždění hory na lyžích
    09. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
    Lyžovačka na Slovensku: Aké poistenie na lyže si vybrať?

    Lyžovanie patrí rozhodne k najobľúbenejším športom Slovákov. Netreba však zabúdať, že je aj jedným z najrizikovejších. Na tieto riziká myslíme hlavne vtedy, keď sa chystáme na lyžovačku do zahraničia. Ako je to však v prípade, ak nás čaká lyžovanie na Slovensku? Potrebujeme poistenie, aj keď lyžujeme doma?

  • sjezdovka lyžařů
    18. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Poistenie na lyže v zahraničí: Takto si ho vyberiete

    Už je to tu. Mnohé rakúske či talianske lyžiarske strediská otvárajú brány všetkým vášnivým lyžiarom a snowboardistom, ktorí sa už nemôžu dočkať snežných dobrodružstiev. Lákajú lyžiarske dobrodružstvá v zahraničí aj vás? Zarezervujte si ubytovanie, navoskujte lyže a hor sa na cestu! Ešte predtým si však nezabudnite vybaviť jednu maličkosť – kvalitné cestovné poistenie.

  • 07. januára 2023|Lívia Ovcarčíková
    Alkohol na svahu vás môže vyjsť draho. Zasiahne vašu peňaženku i zdravie

    Patríte k lyžiarom, ktorí si lyžovačku nevedia predstaviť bez vareného vína alebo pohárika na posilnenie? Nerobíte dobre. Alkohol pôsobí na horách ešte silnejšie, ovplyvňuje vaše reakcie a často môže byť príčinou vážnej nehody. Zároveň patrí aj k najčastejším výlukám z poistenia.

  • rodinné lyžovanie
    19. decembra 2022|Lívia Ovcarčíková
    Lyžiarska sezóna je v plnom prúde. Aké poistenie na lyžovačku budete potrebovať?

    Lyžovačka dnes už rozhodne nie je lacnou záležitosťou. Keď spočítate náklady na skipasy, ubytovanie a ďalšie súvisiace náklady, dostanete sa na nemalú sumu. Ak sa chcete vyhnúť tomu, aby sa vaša lyžovačka predražila ešte viac v dôsledku úrazu, nezabudnite na uzavretie kvalitného poistenia.