Lyžiarky na svahu

Biely kódex na svahu. Ako prežiť bezpečne na svahu a v horách!

29. 4. 2019
|
Dĺžka čítania: 9 min.

Hoci v dolinách už začne pomaly prichádzať jar, hory ešte dlho ostanú zahalené bielou pokrývkou. To je dobrá správa pre lyžiarov, ktorí milujú jarné lyžovačky, ale zároveň pre turistov predstavuje riziko. Z roka na rok pritom počet úrazov zavinených snehom stúpa. Poistenie môže byť popri dodržiavaní bieleho kódexu správnou cestou ako byť v bezpečí.

Lyžiari vedú v nehodovosti

V zimných mesiacoch záchranári HZS zasahujú najmä pri lyžiarskych úrazoch na svahoch a pri úrazoch skialpinistov. Počet zásahov sa pritom z roka na rok zvyšuje. „Počas lyžiarskej sezóny 2016/2017 záchranári na lyžiarskych tratiach zaznamenali 1911 úrazov lyžiarov a snoubordistov, čo je takmer o 18 % viac ako počas predchádzajúcej sezóny. Túto zimu sme už začiatkom februára evidovali takmer 1 000 lyžiarskych úrazov,“ konštatuje Jana Krajčírová, riaditeľka Operačného strediska tiesňového volania HZS.

Najčastejšou príčinou úrazov je precenenie svojich schopností a či bezohľadná jazda aj následná zrážka lyžiarov. Medzi zraneniami najčastejšie nájdete úrazy horných a dolných končatín, ale časté sú aj poranenia hlavy a chrbtice. Čo sa národnosti týka, záchranári na svahoch pomáhajú v prevažnej miere slovenským, poľským a českým lyžiarom, vo väčšie prípadov ide o zranených mužov. Zdá sa, že ženy sú na svahu viac opatrné.

Kedy treba a kedy netreba poistenie?

Na Slovensku platí, že prevádzkovateľ lyžiarskej trate je zo zákona povinný zabezpečiť pri úraze na lyžiarskej trati prvú pomoc. A tak isto aj prepravu zranenej osoby na miesto, kde sa jej poskytne neodkladná zdravotná starostlivosť. V tomto prípade idú náklady na účet prevádzkovateľa strediska a lyžiar nepotrebuje poistenie.

Navyše ak by bola potrební aj letecká záchrana, je hradený z povinného zdravotného poistenia. Situácia je však iná, ak nechcete ostať len na vyjazdenom svahu.

„Ak však lyžujete mimo vyznačenej zjazdovky, alebo sa pohybujete mimo vyznačených turistických trás a stane sa vám úraz, pri ktorom je nevyhnutný zásah HZS, náklady s tým spojené si hradíte z vlastného vrecka,“ upozorňuje riaditeľ úseku tvorby produktov a podpory predaja Poštovej poisťovne Ondrej Reichbauer.

V tomto prípade teda prichádza na rad okrem štandardných pripoistení aj cestovné poistenie s poistením do hôr, ktoré zahŕňa poistné krytie na zásah Horskej služby na Slovensku až do výšky 5 000 eur.

Dodržiavajte biely kódex

Ak prehnane riskujete, alebo dokonca požijete alkohol, poistenie sa napriek jeho uzatvoreniu stane neplatné. Preto poisťovne radia dodržiavať v rámci prevencie takzvaný Biely kódex, teda pravidlá odporúčané Medzinárodným lyžiarskym zväzom FIS. Vďaka nim si nielen znížite riziko úrazu, ale v prípade nehody aj zabezpečíte plnenie z poistky. Prinášame niekoľko najzásadnejších bodov:

  • Každý sa má správať tak, aby neohrozil ostatných.

  • Lyžiar prichádzajúci zhora je zodpovedný za všetkých, ktorí lyžujú pod ním.

  • Na trati sa nesmie bezdôvodne zastaviť a stáť na úzkych a neprehľadných miestach trate.

  • Rovnako treba rešpektovať značky upozorňujúce na kríženie zjazdoviek, alebo príkazy na zníženie rýchlosti.

  • Pri úrazoch je každý lyžiar či snoubordista povinný poskytnúť prvú pomoc.

  • Počas lyžovačky nepožívame alkohol a iné omamné látky. Netreba zabúdať ani na bezpečnostné prvky, hlavne na prilbu.


Užite si hory naplno

Poistenie do hôr je nevyhnutnou výbavou každého lyžiara.  Ak nechcete platiť veľa peňazí za úraz, ktorý sa vám stane na lyžovačke, určite si pribaľte cestovné poistenie.


Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • Jadranské more v Chorvátsku
    24. mája 2023|Daniel Výcha
    Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

    Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

  • lietadlo v oblakoch
    14. mája 2023|Lívia Ovcarčíková
    Veľké porovnanie: Ceny poistenia pri ceste do zahraničia

    Chystáte sa na cestu mimo Slovenska a nechcete zbytočne riskovať? Mnohí na poistenie pri krátkom výlete do zahraničia zabúdajú alebo ho dokonca z dôvodu šetrenia peňazí nechcú. V tomto článku nájdete porovnanie cien cestovného poistenia, ktoré vám ukáže, že jeho vybavenie sa naozaj oplatí.


  • kam_na_dovolenku_
    29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

    Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

  • dopravni-nehoda-trojuhelnik
    25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
    Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

    Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

  • dovolená a brigáda v letních dnech
    21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

    Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

  • obsah autolekárničky
    17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
    Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

    V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

  • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

    Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

  • dopravná nehoda
    07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

    Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

  • let-letadlem
    31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
    Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

    Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

  • povinna-vybava-motorka
    28. marca 2023|Daniel Výcha
    Povinná výbava pre motocykle

    Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.