Hoci v dolinách už začne pomaly prichádzať jar, hory ešte dlho ostanú zahalené bielou pokrývkou. To je dobrá správa pre lyžiarov, ktorí milujú jarné lyžovačky, ale zároveň pre turistov predstavuje riziko. Z roka na rok pritom počet úrazov zavinených snehom stúpa. Poistenie môže byť popri dodržiavaní bieleho kódexu správnou cestou ako byť v bezpečí.
V zimných mesiacoch záchranári HZS zasahujú najmä pri lyžiarskych úrazoch na svahoch a pri úrazoch skialpinistov. Počet zásahov sa pritom z roka na rok zvyšuje. „Počas lyžiarskej sezóny 2016/2017 záchranári na lyžiarskych tratiach zaznamenali 1911 úrazov lyžiarov a snoubordistov, čo je takmer o 18 % viac ako počas predchádzajúcej sezóny. Túto zimu sme už začiatkom februára evidovali takmer 1 000 lyžiarskych úrazov,“ konštatuje Jana Krajčírová, riaditeľka Operačného strediska tiesňového volania HZS.
Najčastejšou príčinou úrazov je precenenie svojich schopností a či bezohľadná jazda aj následná zrážka lyžiarov. Medzi zraneniami najčastejšie nájdete úrazy horných a dolných končatín, ale časté sú aj poranenia hlavy a chrbtice. Čo sa národnosti týka, záchranári na svahoch pomáhajú v prevažnej miere slovenským, poľským a českým lyžiarom, vo väčšie prípadov ide o zranených mužov. Zdá sa, že ženy sú na svahu viac opatrné.
Na Slovensku platí, že prevádzkovateľ lyžiarskej trate je zo zákona povinný zabezpečiť pri úraze na lyžiarskej trati prvú pomoc. A tak isto aj prepravu zranenej osoby na miesto, kde sa jej poskytne neodkladná zdravotná starostlivosť. V tomto prípade idú náklady na účet prevádzkovateľa strediska a lyžiar nepotrebuje poistenie.
Navyše ak by bola potrební aj letecká záchrana, je hradený z povinného zdravotného poistenia. Situácia je však iná, ak nechcete ostať len na vyjazdenom svahu.
„Ak však lyžujete mimo vyznačenej zjazdovky, alebo sa pohybujete mimo vyznačených turistických trás a stane sa vám úraz, pri ktorom je nevyhnutný zásah HZS, náklady s tým spojené si hradíte z vlastného vrecka,“ upozorňuje riaditeľ úseku tvorby produktov a podpory predaja Poštovej poisťovne Ondrej Reichbauer.
V tomto prípade teda prichádza na rad okrem štandardných pripoistení aj cestovné poistenie s poistením do hôr, ktoré zahŕňa poistné krytie na zásah Horskej služby na Slovensku až do výšky 5 000 eur.
Ak prehnane riskujete, alebo dokonca požijete alkohol, poistenie sa napriek jeho uzatvoreniu stane neplatné. Preto poisťovne radia dodržiavať v rámci prevencie takzvaný Biely kódex, teda pravidlá odporúčané Medzinárodným lyžiarskym zväzom FIS. Vďaka nim si nielen znížite riziko úrazu, ale v prípade nehody aj zabezpečíte plnenie z poistky. Prinášame niekoľko najzásadnejších bodov:
Každý sa má správať tak, aby neohrozil ostatných.
Lyžiar prichádzajúci zhora je zodpovedný za všetkých, ktorí lyžujú pod ním.
Na trati sa nesmie bezdôvodne zastaviť a stáť na úzkych a neprehľadných miestach trate.
Rovnako treba rešpektovať značky upozorňujúce na kríženie zjazdoviek, alebo príkazy na zníženie rýchlosti.
Pri úrazoch je každý lyžiar či snoubordista povinný poskytnúť prvú pomoc.
Počas lyžovačky nepožívame alkohol a iné omamné látky. Netreba zabúdať ani na bezpečnostné prvky, hlavne na prilbu.