Biely kódex na svahu. Ako prežiť bezpečne na svahu a v horách!

Hoci v dolinách už začne pomaly prichádzať jar, hory ešte dlho ostanú zahalené bielou pokrývkou. To je dobrá správa pre lyžiarov, ktorí milujú jarné lyžovačky, ale zároveň pre turistov predstavuje riziko. Z roka na rok pritom počet úrazov zavinených snehom stúpa. Poistenie môže byť popri dodržiavaní bieleho kódexu správnou cestou ako byť v bezpečí.


Lyžiari vedú v nehodovosti

V zimných mesiacoch záchranári HZS zasahujú najmä pri lyžiarskych úrazoch na svahoch a pri úrazoch skialpinistov. Počet zásahov sa pritom z roka na rok zvyšuje. „Počas lyžiarskej sezóny 2016/2017 záchranári na lyžiarskych tratiach zaznamenali 1911 úrazov lyžiarov a snoubordistov, čo je takmer o 18 % viac ako počas predchádzajúcej sezóny. Túto zimu sme už začiatkom februára evidovali takmer 1 000 lyžiarskych úrazov,“ konštatuje Jana Krajčírová, riaditeľka Operačného strediska tiesňového volania HZS.

Najčastejšou príčinou úrazov je precenenie svojich schopností a či bezohľadná jazda aj následná zrážka lyžiarov. Medzi zraneniami najčastejšie nájdete úrazy horných a dolných končatín, ale časté sú aj poranenia hlavy a chrbtice. Čo sa národnosti týka, záchranári na svahoch pomáhajú v prevažnej miere slovenským, poľským a českým lyžiarom, vo väčšie prípadov ide o zranených mužov. Zdá sa, že ženy sú na svahu viac opatrné.

Spočítať
ceny

Kedy treba a kedy netreba poistenie?

Na Slovensku platí, že prevádzkovateľ lyžiarskej trate je zo zákona povinný zabezpečiť pri úraze na lyžiarskej trati prvú pomoc. A tak isto aj prepravu zranenej osoby na miesto, kde sa jej poskytne neodkladná zdravotná starostlivosť. V tomto prípade idú náklady na účet prevádzkovateľa strediska a lyžiar nepotrebuje poistenie.

Navyše ak by bola potrební aj letecká záchrana, je hradený z povinného zdravotného poistenia. Situácia je však iná, ak nechcete ostať len na vyjazdenom svahu.

„Ak však lyžujete mimo vyznačenej zjazdovky, alebo sa pohybujete mimo vyznačených turistických trás a stane sa vám úraz, pri ktorom je nevyhnutný zásah HZS, náklady s tým spojené si hradíte z vlastného vrecka,“ upozorňuje riaditeľ úseku tvorby produktov a podpory predaja Poštovej poisťovne Ondrej Reichbauer.

V tomto prípade teda prichádza na rad okrem štandardných pripoistení aj cestovné poistenie s poistením do hôr, ktoré zahŕňa poistné krytie na zásah Horskej služby na Slovensku až do výšky 5 000 eur.


Dodržiavajte biely kódex

Ak prehnane riskujete, alebo dokonca požijete alkohol, poistenie sa napriek jeho uzatvoreniu stane neplatné. Preto poisťovne radia dodržiavať v rámci prevencie takzvaný Biely kódex, teda pravidlá odporúčané Medzinárodným lyžiarskym zväzom FIS. Vďaka nim si nielen znížite riziko úrazu, ale v prípade nehody aj zabezpečíte plnenie z poistky. Prinášame niekoľko najzásadnejších bodov:

  • Každý sa má správať tak, aby neohrozil ostatných.
  • Lyžiar prichádzajúci zhora je zodpovedný za všetkých, ktorí lyžujú pod ním.
  • Na trati sa nesmie bezdôvodne zastaviť a stáť na úzkych a neprehľadných miestach trate.
  • Rovnako treba rešpektovať značky upozorňujúce na kríženie zjazdoviek, alebo príkazy na zníženie rýchlosti.
  • Pri úrazoch je každý lyžiar či snoubordista povinný poskytnúť prvú pomoc.
  • Počas lyžovačky nepožívame alkohol a iné omamné látky. Netreba zabúdať ani na bezpečnostné prvky, hlavne na prilbu.


Spočítať
ceny
Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 2