Šport v zahraničí: kedy je lepšie sa pripoistiť?

21. 10. 2019
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Odpoveď je jasná: pripoistiť sa treba vždy, keď sa rozhodnete za hranicami venovať nie úplne bežnému športu. Zdatní traveleri, ktorí jazdia či lietajú mimo našej krajiny za adrenalínovými športovými zážitkami, asi vedia, čo treba. Pre istotu ale zopakujeme všetko dôležité. Verte tomu, že vám dáme aj také info, ktoré sa inde nedočítate.

Čo áno a čo nie?

V prvom rade: dôsledky nezvládnutia niektorých športov, zaradených medzi rizikové, vám v bežnom cestovnom poistení  nepoistí nikto. Nejde pritom len o hĺbkové potápanie či  zlaňovanie mrakodrapov kdekoľvek. Existujú pripoistenia, ale ani tie nekryjú všetko.

Veru ani zapálený karpálny nerv po celonočnom turnaji v e-športe vám nepreplatí žiadna poisťovňa. Nie však pre rizikovosť, ale preto, že na toto jednoducho neexistuje pripoistenie. No a profesionálni športovci vedia, že by ich nielen na zahraničné súťaže, ale ani na prípravné kempy bez kvalitnej poistky ani nezaregistrovali.


Cestovné poistenie jednoducho, rýchlo a online

V súvislosti so športovaním v zahraničí je rozumné pokryť všetky riziká, ktoré sa vám môžu pritrafiť. Športujte s väčším pocitom bezpečia vďaka uzatvorenému cestovnému poisteniu.


Ako poisťovne rozdeľujú športovcov?

  • rekreační sa športu venujú nepravidelne, rekreačne, napríklad si pri mori zahrajú plážový volejbal alebo si občas idú zabehať = menej riziková skupina


  • aktívni, ale amatérski športovci registrovaní v kluboch, športu sa venujú aktívne a súťažne, ale nie profesionálne, športom sa neživia – napríklad členovia obecného futbalového tímu = riziková skupina


  • profesionálni  športovci sa športom živia, zúčastňujú sa pretekov a súťaží rôznych úrovní, až po olympijskú alebo majstrovskú = výrazne riziková skupina.

Surfer schádza vodu

Poistenie pre rekreačných, neamatérskych, neprofesionálnych športovcov

Poisťovne v zásade rozdeľujú športy na bežné – ich riziká sú poistené automaticky v turistickom cestovnom poistení. Zjednodušene sú to všetky športy, ktoré nie sú v iných kategóriách. Na rizikové športy existujú rôzne pripoistenia, nie však na všetky.

Tretia kategória sú športy nebezpečné, extrémne. Na riziká súvisiace s ich pestovaním vás nepoistí zrejme nikto. Rizikové a nebezpečné športy niektoré poisťovne zlučujú do kategórie adrenalínové.

Problém je v tom, že každá poisťovňa  má športy „vytriedené“ po svojom. Nie úplne tak, že jedna považuje lov žralokov s harpúnou za bežnú dovolenkovú športovú aktivitu, a iná za nebezpečný nepoistiteľný šport. Niektoré poisťovne vám síce nepoistia, alebo nepripoistia všetko, ale za šport pokladajú napríklad aj jazdu na ťave, alebo slonovi.


Viete, že...

... medzi rizikové športy patrí okrem tých všeobecne známych napríklad aj paintballnáročná turistika napríklad na ferratách, ale aj speleológia, športové rybárčenie, historický šerm či lov exotickej divej zveri? Zoznam športov vylúčených zo základného poistného krytia je v každej poisťovni iný, pomerne dlhý a obsahuje viaceré zaujímavé položky.

Cestovné turistické poistenie bežne nekryje... 

 náklady na liečenie choroby alebo úrazu vzniknutých v dôsledku vykonávania:


  • zimných športov

  • profesionálnej i amatérskej športovej činnosti pri súťažiach, ale aj pri príprave na ne

  • rizikových športov.


Náš TIP

Ak sa chystáte v zahraničí robiť rekreačne akýkoľvek šport, konzultujte osobne vo svojej poisťovni, akú poistku naň potrebujete. Bežné cestovné poistenie nekryje nielen rizikové, ale niektoré aj na prvý pohľad celkom bežné športy.

Pripoistenie športu v zahraničí je nevyhnutnosť

Slúži práve na to, aby ste v zahraničí mohli byť poistení aj na riziká rizikových športov. Samozrejme, nie všetkých, zvlášť nie tých nebezpečných, extrémnych. Na niektoré rizikové športy podľa nepaušalizovanej kategorizácie existujú rôzne pripoistenia. Ich rozsah a ceny sú v rôznych poisťovniach rozdielne. V každom prípade sa športovanie v zahraničí pripoistiť oplatí.


Cestujte naplno

Nepodceňujte cestovné poistenie

Lekárske ošetrenie, hospitalizácia alebo operácia v zahraničí vás môže vyjsť až na stovky tisíc EUR. Kvalitné cestovné poistenie vás plne ochráni pred rizikami a pomôže vám s úhradou nákladov. Okrem krytia liečebných níkladov si môžete poistiť i omeškanie letu či stratu batožiny. A to za veľmi prijateľné ceny.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • letenka a cestovný pas
    20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

    Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

  • luxusné auto značky Ferrari
    29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
    Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

    Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

  • prípojka na vozík
    22. augusta 2023|Daniel Výcha
    PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

    Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

  • zver na ceste
    18. augusta 2023|Daniel Výcha
    Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

    Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

  • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
    15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
    5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

    Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

  • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
    11. augusta 2023|Daniel Výcha
    Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

    Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

  • obdobi-destu-bali
    07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
    Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

    Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

  • autodoplnky - držiak na mobil
    31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
    6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

    Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

  • vlny na pláži
    25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

    Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

  • dovolenka v Tatrách
    19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

    Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.