Šport v zahraničí: Potrebujete poistenie?

Odpoveď na túto otázku je jasná. Áno. V prípade, že sa rozhodnete za hranicami venovať športu, ktorý nie je úplne bežný, poistite sa. Ak patríte k zdatným cestovateľom, ktorí jazdia či lietajú mimo našej krajiny za adrenalínovými športovými zážitkami, pravdepodobne už viete, čo treba.

Bežné cestovné poistenie niekedy nestačí

Hoci cestovné poistenie už v základnom balíčku bežne pokrýva liečebné náklady či úrazy, spravidla sa vzťahuje len na bežne vykonávané športy.

Hoci vám však komerčné cestovné poistenie na rozdiel od Európskeho preukazu zdravotného poistenia pokryje aj náklady na lekárske ošetrenie v súkromných zdravotných poisteniach, na určité typy športov jednoducho nestačí.

Štandardne napríklad nekryje náklady na liečenie choroby alebo úrazu, ktoré vznikli v dôsledku vykonávania rizikových športov, ale i prípravy a vykonávania profesionálnej i amatérskej športovej činnosti pri súťažiach. Amatérskych športovcov totiž poisťovne považujú za rizikovú skupinu a profesionálnych športovcov dokonca za výrazne rizikovú skupinu. Rekreační športovci sú z tohto hľadiska menej rizikoví.


Vedeli ste, že...

…Slováci majú najväčší záujem o pripoistenie rizikových športov kvôli bicyklovaniu vo voľnom teréne, mimo vyznačených cyklistických trás?

Rôzne poisťovne, rôzne podmienky

Poisťovne však ku kategorizácii športov pristupujú rôzne. Zatiaľ čo niektoré poisťovne majú niektoré športy poistené už v základnom balíčku, iné na rovnaký šport vyžadujú pripoistenie. Typickým príkladom takéhoto športu je napríklad jazdenie na vodnom skútri.

Sú tiež poisťovne, ktoré v rámci rizikových športov poisťujú výlučne len súťažné vykonávanie športov alebo sústredenia a všetky ostatné športy sú v základe. Napríklad potápanie do 9 metrov je v poisťovniach spravidla v základe, nad 9 metrov si vyžadujú pripoistenie.


Náš tip

Ak sa chystáte v zahraničí robiť akýkoľvek šport, vo svojej poisťovni si pred odchodom preverte, aký typ poistky na vykonávanie tejto aktivity potrebujete. Hľadajte pod heslom „poistenie rizikové športy” alebo „cestovné poistenie rizikové športy”.


Rozšírené krytie si však v každom prípade vyžadujú najmä adrenalínové športy. Ak by ste mali uzatvorené cestovné poistenie v rizikovej skupine turista a na dovolenke sa výnimočne necháte zlákať adrenalínovou atrakciou, bez prispoistenia sa k poistnému plneniu nedostanete. Liečebné náklady spojené s úrazom si v takom prípade budete musieť uhradiť z vlastného vrecka. A všetci vieme, že to nemusí byť lacná záležitosť.


Cestujte naplno

Nepodceňujte cestovné poistenie

Lekárske ošetrenie, hospitalizácia alebo operácia v zahraničí vás môže vyjsť až na stovky tisíc EUR. Kvalitné cestovné poistenie vás plne ochráni pred rizikami a pomôže vám s úhradou nákladov. Okrem krytia liečebných nákladov si môžete poistiť i omeškanie letu či stratu batožiny. A to za veľmi prijateľné ceny.


Uzavrite si športové poistenie

Pre vykonávanie športov, ktoré nie sú zahrnuté v bežnom cestovnom poistení, si preto uzavrite pripoistenie. Pripoistenie športových aktivít, resp. poistenie rizikových športov vám poskytne nadštandardné krytie úrazov alebo škôd, ktoré môžu vzniknúť kvôli vykonávaniu špecifických typov športových činností.

Pripoistiť si môžete rizikové športy, ktoré poisťovne štandarde nekryjú v základnom poistnom balíku. Sú to napríklad lezenie po skalách, bungee jumping, paintball či náročná turistika na ferratách. Zoznam športov, ktoré sa považujú za rizikové, je však v každej poisťovni iný a spravidla aj pomerne dlhý.

Extrémne športy, ktoré je potrebné si pripoistiť

Vedeli ste, že...

…existujú aj športy, ktoré žiadne pripoistenie nekryje? Každá poisťovňa má určené kategórie nepoistiteľných športov. Patria k nim napríklad freediving, sky surfing či technické potápanie. Zistite si preto vopred, či vaša poisťovňa kryje druh športu, ktorý plánujete vykonávať.

A čo poistenie do hôr v zahraničí?

Ak sa v zahraničí chystáte na hory, preverte si aj možnosti poistenia do hôr. Toto poistenie sa spravidla nedá uzavrieť osobitne a poisťovne ho majú štandardne zahrnuté už v základnom balíčku cestovného poistenia.

Ak sa teda chystáte v zahraničí napríklad lyžovať, preverte si, či vaše cestovné poistenie zahŕňa aj zásah horskej služby. V tomto prípade je ideálne, ak horské poistenie skombinujete nielen s poistením liečebných nákladov, ale aj s poistením zodpovednosti. Ak by ste totiž na svahu zrazili iného lyžiara, náklady na odškodnenie sa môžu vyšplhať aj na niekoľko desiatok tisíc eur. Takéto poistenie na lyžovanie môže byť teda mimoriadne užitočné.Pripoistenie športov sa rozhodne oplatí

Ak plánujete dobrodružnejšiu dovolenku, rizikové športy by ste si rozhodne mali pripoistiť. Náklady nie sú vysoké – pripoistenie športu na jeden deň vás vyjde okolo jedného eura. Aj s cenou základného balíka cestovného poistenia tak zaplatíte len zlomok výdavkov na ošetrenie v prípade choroby či úrazu v zahraničí.

Poistenie si môžete uzavrieť vopred alebo aj online priamo na dovolenke. Takto sa môžete rozhodnúť pre adrenalínové dobrodružstvo aj na poslednú chvíľu.

Športujte naplno

Cestovné poistenie jednoducho, rýchlo a online

V súvislosti so športovaním v zahraničí je rozumné pokryť všetky riziká, ktoré sa vám môžu pritrafiť. Športujte s väčším pocitom bezpečia vďaka cestovnému poisteniu.

Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Kufre na letisku
  28. mája 2024|Lívia Ovcarčíková
  Ako cestovať lietadlom? Pripravte sa na prvý let

  Prvý let lietadlom je pre každého nepochybne mimoriadne veľkým zážitkom. Patríte tiež medzi tých, ktorí doposiaľ nikam neleteli? Chcete vedieť, čo si zbaliť, ako sa obliecť a ako absolvovať potrebné procedúry pred odletom? Potom určite oceníte naše užitočné rady, ktoré vám pri príprave na prvý let a cestovaní lietadlom pomôžu.

 • cestovný pas
  29. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
  Vybavenie cestovného pasu – od apríla zaplatíte o polovicu viac

  Ak cestujete mimo Európsku úniu, na cestu budete potrebovať cestovný pas. Viete, kde vybaviť pas, ako dlho to bude trvať a koľko bude tento cestovný doklad stáť? A dostala sa k vám už informácia, že od apríla budú cestovné pasy podstatne drahšie? Všetko podstatné sme pre vás spísali v nasledujúcich riadkoch.

 • zena - pas - kufor
  19. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Cestovné poistenie: Čo všetko zahŕňa a ako si vybrať?

  Hlavná dovolenková sezóna sa nezadržateľne blíži. Pri cestovaní v akýchkoľvek končinách našej planéty, ale aj doma na Slovensku, však na nás číha množstvo nepredvídateľných rizík. Myslíte pred cestou na cestovné poistenie? Prečo by ste ho mali uzavrieť a ktoré cestovné poistenie je najlepšie? Čítajte ďalej, všetko podstatné vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • 11. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Ako prekonať časový posun?

  Spoznávanie vzdialenejších kultúr a miest sa často nezaobíde bez časového posunu. Čím je väčší, tým je jeho schopnosť rozhodiť náš biorytmus intenzívnejšia. Preto sa na časový posun vopred pripravte. Umožní vám to vyrovnať sa s ním, a svoju dovolenku si tak užijete bez obmedzení.

 • cestovni-pojisteni-lyzarske-strediska
  30. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás lyžovačka v Rakúsku? Nezabudnite na poistenie

  Susedné Rakúsko je vzhľadom na jeho blízkosť a perfektné lyžiarske podmienky cieľom mnohých slovenských lyžiarov. Chcete si užiť lyžovanie v Rakúsku aj vy? Pred cestou nezabudnite na jednu dôležitú vec – uzavrieť si kvalitné cestovné poistenie. V opačnom prípade by sa mohla vaša dovolenka neúmerne predražiť.

 • žena s kufrom na letisku
  27. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ktoré cestovné poistenie sa najviac oplatí?

  Plánujete cestu do zahraničia a hľadáte výhodné cestovné poistenie, ktoré v prípade potreby pokryje náklady na vaše ošetrenie či liečbu? V tom prípade ste na správnom mieste. V tomto článku vám prinesieme prehľad najpopulárnejších ponúk krátkodobého cestovného poistenia, ktoré sú dnes dostupné na slovenskom trhu. Aj s prehľadom cien, ktoré za ne zaplatíte.

 • sjezdovka lyžařů
  18. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie na lyže v zahraničí: Takto si ho vyberiete

  Už je to tu. Mnohé rakúske či talianske lyžiarske strediská otvárajú brány všetkým vášnivým lyžiarom a snowboardistom, ktorí sa už nemôžu dočkať snežných dobrodružstiev. Lákajú lyžiarske dobrodružstvá v zahraničí aj vás? Zarezervujte si ubytovanie, navoskujte lyže a hor sa na cestu! Ešte predtým si však nezabudnite vybaviť jednu maličkosť – kvalitné cestovné poistenie.

 • krakovske-namesti
  18. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čo vidieť v Krakove?

  Krakov je mesto, ktoré sa nachádza na zozname mnohých cestovateľov. Niet sa čomu čudovať. Poľský Krakow má obrovské množstvo pamiatok, ktoré lákajú milovníkov histórie. Premýšľate, že by ste sa do tohto krásneho mesta vybrali aj vy? V tom prípade máme pre vás zopár tipov na miesta, ktoré sa vám rozhodne oplatí navštíviť.​

 • cestovni-pojisteni-usa
  21. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do USA: Čo vybaviť pred cestou?

  Severná Amerika, predovšetkým Spojené štáty americké, je snom mnohých cestovateľov. Táto krajina je plná nádherných miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Keď zoženiete lacnú letenku, čo v dnešnej dobe nie je problém, cestovateľský sen sa rýchlo môže stať skutočnosťou. Viete však, na čo by ste pred cestou určite nemali zabudnúť?