Odpoveď je jasná: pripoistiť sa treba vždy, keď sa rozhodnete za hranicami venovať nie úplne bežnému športu. Zdatní traveleri, ktorí jazdia či lietajú mimo našej krajiny za adrenalínovými športovými zážitkami, asi vedia, čo treba. Pre istotu ale zopakujeme všetko dôležité. Verte tomu, že vám dáme aj také info, ktoré sa inde nedočítate.
V prvom rade: dôsledky nezvládnutia niektorých športov, zaradených medzi rizikové, vám v bežnom cestovnom poistení nepoistí nikto. Nejde pritom len o hĺbkové potápanie či zlaňovanie mrakodrapov kdekoľvek. Existujú pripoistenia, ale ani tie nekryjú všetko.
Veru ani zapálený karpálny nerv po celonočnom turnaji v e-športe vám nepreplatí žiadna poisťovňa. Nie však pre rizikovosť, ale preto, že na toto jednoducho neexistuje pripoistenie. No a profesionálni športovci vedia, že by ich nielen na zahraničné súťaže, ale ani na prípravné kempy bez kvalitnej poistky ani nezaregistrovali.
rekreační sa športu venujú nepravidelne, rekreačne, napríklad si pri mori zahrajú plážový volejbal alebo si občas idú zabehať = menej riziková skupina
aktívni, ale amatérski športovci registrovaní v kluboch, športu sa venujú aktívne a súťažne, ale nie profesionálne, športom sa neživia – napríklad členovia obecného futbalového tímu = riziková skupina
profesionálni športovci sa športom živia, zúčastňujú sa pretekov a súťaží rôznych úrovní, až po olympijskú alebo majstrovskú = výrazne riziková skupina.
Poisťovne v zásade rozdeľujú športy na bežné – ich riziká sú poistené automaticky v turistickom cestovnom poistení. Zjednodušene sú to všetky športy, ktoré nie sú v iných kategóriách. Na rizikové športy existujú rôzne pripoistenia, nie však na všetky.
Tretia kategória sú športy nebezpečné, extrémne. Na riziká súvisiace s ich pestovaním vás nepoistí zrejme nikto. Rizikové a nebezpečné športy niektoré poisťovne zlučujú do kategórie adrenalínové.
Problém je v tom, že každá poisťovňa má športy „vytriedené“ po svojom. Nie úplne tak, že jedna považuje lov žralokov s harpúnou za bežnú dovolenkovú športovú aktivitu, a iná za nebezpečný nepoistiteľný šport. Niektoré poisťovne vám síce nepoistia, alebo nepripoistia všetko, ale za šport pokladajú napríklad aj jazdu na ťave, alebo slonovi.
... medzi rizikové športy patrí okrem tých všeobecne známych napríklad aj paintball, náročná turistika napríklad na ferratách, ale aj speleológia, športové rybárčenie, historický šerm či lov exotickej divej zveri? Zoznam športov vylúčených zo základného poistného krytia je v každej poisťovni iný, pomerne dlhý a obsahuje viaceré zaujímavé položky.
… náklady na liečenie choroby alebo úrazu vzniknutých v dôsledku vykonávania:
zimných športov
profesionálnej i amatérskej športovej činnosti pri súťažiach, ale aj pri príprave na ne
rizikových športov.
Ak sa chystáte v zahraničí robiť rekreačne akýkoľvek šport, konzultujte osobne vo svojej poisťovni, akú poistku naň potrebujete. Bežné cestovné poistenie nekryje nielen rizikové, ale niektoré aj na prvý pohľad celkom bežné športy.
Slúži práve na to, aby ste v zahraničí mohli byť poistení aj na riziká rizikových športov. Samozrejme, nie všetkých, zvlášť nie tých nebezpečných, extrémnych. Na niektoré rizikové športy podľa nepaušalizovanej kategorizácie existujú rôzne pripoistenia. Ich rozsah a ceny sú v rôznych poisťovniach rozdielne. V každom prípade sa športovanie v zahraničí pripoistiť oplatí.
Lekárske ošetrenie, hospitalizácia alebo operácia v zahraničí vás môže vyjsť až na stovky tisíc EUR. Kvalitné cestovné poistenie vás plne ochráni pred rizikami a pomôže vám s úhradou nákladov. Okrem krytia liečebných níkladov si môžete poistiť i omeškanie letu či stratu batožiny. A to za veľmi prijateľné ceny.