večerný let lietadlom

Bojíte sa cestovania lietadlom? Skúste tieto triky

22. 7. 2019
|
Dĺžka čítania: 9 min.

Samozrejme, že aj automobilom a vlakom možno podnikať zaujímavé cesty a spoznávať život v krajinách, ale lietadlom je to jednoduchšie, rýchlejšie a bezpečnejšie. Letecká doprava stále patrí k tým najbezpečnejším. Preto zahoďte strach a leťte.

Spríjemnite si cestovanie

Sú veci, ktoré vám cestovanie spríjemnia a spravia pohodlnejším. Preto stoja za pribalenie do batožiny. Myslite na to, že sedadlá v lietadlách nebývajú práve najpohodlnejšie, najmä ak na vás čaká niekoľkohodinový let. Ak sa chcete počas letu pohodlne oprieť alebo sa dokonca vyspať, je malý vankúšik doslova nutnosťou!

Pozor na suchý vzduch 

V lietadle nie je práve najlepší vzduch. Mnoho ľudí sa preto budú a prilieta s bolesťami hrdla a suchou pokožkou. Pite dostatok tekutín, vďaka čomu vám nevyschnú sliznice. Tak isto si so sebou nezabudnite pribaliť osviežujúcu ružovú vodu alebo podobnú kozmetickú vychytávku v spreji, s ktorou si čas od času osviežite a zvlhčíte pokožku. Len pozor na povolený objemový limit prepravovaných tekutín!


Zbaľte si so sebou cestovné poistenie

Dovolenku do zahraničia rozhodne neplánujte bez kvalitného cestovného poistenia. Uzavrite si ho jednoducho cez našu online kalkulačku nižšie a cestujte s väčším pocitom bezpečia.


Strach z lietadla 

Mnoho ľudí má utkvelú predstavu, že lietadlo sa drží vo vzduchu motory. Motory sú kľúčové pre vzlet, však pre samotný let a pristátie možno lietadlo ovládať aj bez funkčných motorov.  Lietadlo je totiž výborný klzák a dokáže sa pri problémoch s motormi dopraviť aj stovky kilometrov. O samotnú technickú spôsobilosť lietadla sa navyše starajú desiatky až stovky inžinierov, ktorí poznajú daný typ lietadla do poslednej súčiastky.

Niektoré lietadlá sú v službe niekoľko desiatok rokov a počas svojej prevádzky prechádzajú mesačnými, šesťmesačnými aj ročnými prehliadkami. Každých približne 10 rokov je navyše lietadlo prakticky celé rozobraté a poskladané znova, tak aby bola zabezpečená jeho najvyšší prevádzkyschopnosť. Je potrebné si uvedomiť, že akákoľvek letecká nehoda stojí desiatky milióna dolárov a mnohokrát znamená často aj zánik danej leteckej spoločnosti. Nič sa preto neponechá náhode.

Nebojte sa zbytočne

V každú sekundu dňa i noci je vo vzduchu vyše tisíc lietadiel. Každé lietadlo je plné nielen cestujúcich, ale aj letušiek a pilotov. Tento fakt môže byť dobrým ukazovateľom toho ako malý počet úmrtí z pádov lietadiel vlastne je. Títo pracovníci by svoju prácu nerobili, keby existoval jediný dôkaz o vyššom riziku úmrtí ako v akejkoľvek inej práci. Napríklad, ak budete ako svoje povolanie robiť vodiča kamiónu alebo akéhokoľvek iného vodiča na svete je šanca, že zomriete pri práci z príčin ktoré nemôžete ovplyvniť niekoľkokrát menšie. Zahoďte strach z lietania a užite si tento pocit. 

Na fóbii pracujte

Čo sa týka lietania, ľudia sa delia na tri skupinky. Prvá lietanie miluje, pobyt na palube si užívajú, milujú servis, ktorý im poskytujú letušky či stevardi a celkovo im doprava lietadlom pripadá na úrovni. Potom sú tu tí, ktorým lietanie nevadí, ale pri nástupe na palubu majú podivné pocity. Na záver je tu skupinka ľudí, ktorí z lietania majú doslova fóbiu. Netreba sa im však smiať. Aj táto fóbia je ako každá iná a je potrebné pracovať dlhodobo, aby neobmedzovala váš život.

Nepite alkohol

U niekoho malé množstvo môže zabrániť strachu, avšak efekt je často opačný, strach sa ozve ešte silnejšie. Navyše alkohol podporuje žalúdočné problémy a nie je vhodné ho kombinovať napríklad s liekmi proti kinetóze.

Poistite sa

Je totiž viac ako pravdepodobné, že do cieľa dovolenky doletíte bezpečne. Nebezpečie však môže striehnuť v podobe nehôd v krajine. Ochorení a v prípade akútnych zdravotných problémov je potrebné napríklad počítať aj s prevozom domov lietadlo, čo je značne nákladné. Preto pri leteckej dovolenke je vhodné mať poistenie s dostatočným krytím


Cestujte naplno

Nepodceňujte cestovné poistenie

Lekárske ošetrenie, hospitalizácia alebo operácia v zahraničí vás môže vyjsť až na stovky tisíc EUR. Kvalitné cestovné poistenie vás plne ochráni pred rizikami a pomôže vám s úhradou nákladov. Okrem krytia liečebných níkladov si môžete poistiť i omeškanie letu či stratu batožiny. A to za veľmi prijateľné ceny.


Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • Jadranské more v Chorvátsku
    24. mája 2023|Daniel Výcha
    Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

    Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

  • lietadlo v oblakoch
    14. mája 2023|Lívia Ovcarčíková
    Veľké porovnanie: Ceny poistenia pri ceste do zahraničia

    Chystáte sa na cestu mimo Slovenska a nechcete zbytočne riskovať? Mnohí na poistenie pri krátkom výlete do zahraničia zabúdajú alebo ho dokonca z dôvodu šetrenia peňazí nechcú. V tomto článku nájdete porovnanie cien cestovného poistenia, ktoré vám ukáže, že jeho vybavenie sa naozaj oplatí.


  • kam_na_dovolenku_
    29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

    Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

  • dopravni-nehoda-trojuhelnik
    25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
    Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

    Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

  • dovolená a brigáda v letních dnech
    21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

    Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

  • obsah autolekárničky
    17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
    Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

    V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

  • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

    Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

  • dopravná nehoda
    07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

    Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

  • let-letadlem
    31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
    Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

    Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

  • povinna-vybava-motorka
    28. marca 2023|Daniel Výcha
    Povinná výbava pre motocykle

    Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.