Samozrejme, že aj automobilom a vlakom možno podnikať zaujímavé cesty a spoznávať život v krajinách, ale lietadlom je to jednoduchšie, rýchlejšie a bezpečnejšie. Letecká doprava stále patrí k tým najbezpečnejším. Preto zahoďte strach a leťte.
Sú veci, ktoré vám cestovanie spríjemnia a spravia pohodlnejším. Preto stoja za pribalenie do batožiny. Myslite na to, že sedadlá v lietadlách nebývajú práve najpohodlnejšie, najmä ak na vás čaká niekoľkohodinový let. Ak sa chcete počas letu pohodlne oprieť alebo sa dokonca vyspať, je malý vankúšik doslova nutnosťou!
V lietadle nie je práve najlepší vzduch. Mnoho ľudí sa preto budú a prilieta s bolesťami hrdla a suchou pokožkou. Pite dostatok tekutín, vďaka čomu vám nevyschnú sliznice. Tak isto si so sebou nezabudnite pribaliť osviežujúcu ružovú vodu alebo podobnú kozmetickú vychytávku v spreji, s ktorou si čas od času osviežite a zvlhčíte pokožku. Len pozor na povolený objemový limit prepravovaných tekutín!
Mnoho ľudí má utkvelú predstavu, že lietadlo sa drží vo vzduchu motory. Motory sú kľúčové pre vzlet, však pre samotný let a pristátie možno lietadlo ovládať aj bez funkčných motorov. Lietadlo je totiž výborný klzák a dokáže sa pri problémoch s motormi dopraviť aj stovky kilometrov. O samotnú technickú spôsobilosť lietadla sa navyše starajú desiatky až stovky inžinierov, ktorí poznajú daný typ lietadla do poslednej súčiastky.
Niektoré lietadlá sú v službe niekoľko desiatok rokov a počas svojej prevádzky prechádzajú mesačnými, šesťmesačnými aj ročnými prehliadkami. Každých približne 10 rokov je navyše lietadlo prakticky celé rozobraté a poskladané znova, tak aby bola zabezpečená jeho najvyšší prevádzkyschopnosť. Je potrebné si uvedomiť, že akákoľvek letecká nehoda stojí desiatky milióna dolárov a mnohokrát znamená často aj zánik danej leteckej spoločnosti. Nič sa preto neponechá náhode.
V každú sekundu dňa i noci je vo vzduchu vyše tisíc lietadiel. Každé lietadlo je plné nielen cestujúcich, ale aj letušiek a pilotov. Tento fakt môže byť dobrým ukazovateľom toho ako malý počet úmrtí z pádov lietadiel vlastne je. Títo pracovníci by svoju prácu nerobili, keby existoval jediný dôkaz o vyššom riziku úmrtí ako v akejkoľvek inej práci. Napríklad, ak budete ako svoje povolanie robiť vodiča kamiónu alebo akéhokoľvek iného vodiča na svete je šanca, že zomriete pri práci z príčin ktoré nemôžete ovplyvniť niekoľkokrát menšie. Zahoďte strach z lietania a užite si tento pocit.
Čo sa týka lietania, ľudia sa delia na tri skupinky. Prvá lietanie miluje, pobyt na palube si užívajú, milujú servis, ktorý im poskytujú letušky či stevardi a celkovo im doprava lietadlom pripadá na úrovni. Potom sú tu tí, ktorým lietanie nevadí, ale pri nástupe na palubu majú podivné pocity. Na záver je tu skupinka ľudí, ktorí z lietania majú doslova fóbiu. Netreba sa im však smiať. Aj táto fóbia je ako každá iná a je potrebné pracovať dlhodobo, aby neobmedzovala váš život.
U niekoho malé množstvo môže zabrániť strachu, avšak efekt je často opačný, strach sa ozve ešte silnejšie. Navyše alkohol podporuje žalúdočné problémy a nie je vhodné ho kombinovať napríklad s liekmi proti kinetóze.
Je totiž viac ako pravdepodobné, že do cieľa dovolenky doletíte bezpečne. Nebezpečie však môže striehnuť v podobe nehôd v krajine. Ochorení a v prípade akútnych zdravotných problémov je potrebné napríklad počítať aj s prevozom domov lietadlo, čo je značne nákladné. Preto pri leteckej dovolenke je vhodné mať poistenie s dostatočným krytím.
Lekárske ošetrenie, hospitalizácia alebo operácia v zahraničí vás môže vyjsť až na stovky tisíc EUR. Kvalitné cestovné poistenie vás plne ochráni pred rizikami a pomôže vám s úhradou nákladov. Okrem krytia liečebných níkladov si môžete poistiť i omeškanie letu či stratu batožiny. A to za veľmi prijateľné ceny.