večerný let lietadlom

Bojíte sa cestovania lietadlom? Skúste tieto triky

10. 6. 2023
|
Dĺžka čítania: 9 min.

Podnikať zaujímavé cesty a spoznávať život v iných krajinách môžeme rôznym spôsobom. Niektorí z nás preferujú cestu autom, iní zas vlakom. Letecky sa však do želaného cieľa dostaneme najrýchlejšie. Máte z cestovania lietadlom strach? Potom určite vyskúšajte naše rady, ako ho prekonať. 

Cestovanie lietadlom je bezpečné

Zamyslite sa. Každú sekundu je vo vzduchu vyše tisíc lietadiel. Každé lietadlo je plné nielen cestujúcich, ale aj letušiek a pilotov. Už tento fakt je dobrým ukazovateľom toho, aký malý počet úmrtí z pádov lietadiel vlastne je. Zamestnanci aerolínií by svoju prácu nerobili, keby existoval jediný dôkaz o vyššom riziku úmrtí ako v akejkoľvek inej práci.

O bezpečnosti lietania svedčia aj čísla. V roku 2019 sa uskutočnilo 70 miliónov letov a len 287 z nich skončilo nehodou. Keďže počet nehôd je v porovnaní s inými typmi prepravy oveľa nižší, letecká doprava sa považuje za najbezpečnejšiu. Preto odhoďte strach a užite si let lietadlom aj vy.


Viete, že...

…strach z lietania sa odborne nazýva aviofóbia? Je veľmi častou fóbiou a postihuje približne 2 – 7 % populácie.

Let lietadlom: Ako prekonať strach z lietania?

#1 Naštudujte si informácie

Za väčšinou obáv sa skrýva len nedostatok informácií. Naštudujte si preto o leteckej doprave čím najviac užitočných informácií. Možno vám pocit bezpečia prinesú už samotné štatistiky, ktoré dokazujú, že pravdepodobnosť úmrtia v lietadle je oveľa nižšia ako na cestách. 

Navyše, mnoho ľudí má utkvelú predstavu, že lietadlo držia vo vzduchu motory. Tie sú skutočne kľúčové pre vzlet, avšak samotný let a pristátie môže prebiehať aj bez funkčných motorov. Lietadlo je totiž výborný klzák a dokáže sa pri problémoch s motormi dopraviť aj stovky kilometrov. 

O technickú spôsobilosť lietadla sa navyše starajú desiatky až stovky inžinierov, ktorí poznajú daný typ lietadla do poslednej súčiastky. Lietadlá počas svojej prevádzky prechádzajú mesačnými, polročnými i ročnými prehliadkami. Približne každých 10 rokov sa lietadlo prakticky celé rozoberie a poskladá znova tak, aby bola zabezpečená jeho najvyššia prevádzkyschopnosť. Uvedomte si, že akákoľvek letecká nehoda stojí desiatky miliónov dolárov a častokrát znamená zánik leteckej spoločnosti. Spoločnosti preto nič nenechajú na náhode


#2 Rezervujte si bezpečné sedadlo

Ak sa chcete pri lete cítiť bezpečnejšie, nevyberajte si sedadlo tak, aby ste mali pekný výhľad z okna alebo čo najlepší prístup na toalety. Rezervujte si stredné miesto v zadnej časti lietadla, ktoré sú podľa štatistík najbezpečnejšie.


Zbaľte si so sebou cestovné poistenie

Dovolenku do zahraničia rozhodne neplánujte bez kvalitného cestovného poistenia. Uzavrite si ho jednoducho cez našu online kalkulačku nižšie a cestujte s väčším pocitom bezpečia.


#3 Cestovanie si spríjemnite

Pribaľte si do príručnej batožiny veci, ktoré spravia váš let lietadlom pohodlnejším. A to najmä v prípade, ak vás čaká niekoľkohodinový let. Malý vankúšik na oddych, slúchadlá na nerušené počúvanie hudby, dobrá kniha – existuje veľa vecí, ktoré dokážu vašu cestu spríjemniť. 

Počas cesty pite dostatok tekutín, aby vám nevyschli sliznice a neprileteli do cieľa s bolesťami hrdla. Pribaliť si môžete aj ružovú vodu v spreji, ktorou si raz za čas osviežite pokožku. Pozor však na povolený objem prepravovaných tekutín. Na palubu si môžete vziať maximálne 1 liter, ktorý musí byť rozdelené do menších nádobiek s kapacitou do 100 ml. 


#4 Nepite alkohol

Ak si myslíte, že strach z lietania prekonáte alkoholom, mýlite sa. Efekt alkoholu môže byť dokonca opačný a strach sa ozve ešte silnejšie. Navyše, alkohol môže spôsobiť aj žalúdočné problémy. V žiadnom prípade ho nekombinujte napríklad s liekmi proti cestovateľskej nevoľnosti (kinetóze). 

#5 Pracujte na svojej fóbii

Aviofóbia je fóbia ako každá iná a na jej odstránení treba pracovať dlhodobo. Ak sú vaše obavy také veľké, že prerastajú do paniky a obmedzujú váš život, neváhajte navštíviť psychoterapeuta. Existuje hneď niekoľko techník, ako prekonať strach z lietania.

#6 Poistite sa

Je teda viac ako pravdepodobné, že letecky doletíte do cieľa dovolenky bezpečne. Nebezpečenstvo však môže striehnuť aj tam – v podobe nehody, ochorenia či úrazu. Lekárske ošetrenie, operácia či hospitalizácia v zahraničí vás môžu vyjsť na až na stovky tisíc eur. 

Preto si pred dovolenkou uzavrite kvalitné cestovné poistenie s dostatočným krytím, ktoré vám pomôže s úhradou nákladov. Okrem krytia liečebných nákladov či úrazu si môžete poistiť i storno zájazdu, meškanie letu či stratu batožiny. Cestovné poistenie vám v prípade potreby poskytne i asistenčné služby a môže kryť aj škody spôsobené tretej osobe.


Vybavte si cestovné poistenie online

Cestovné poistenie si môžete uzavrieť rýchlo a jednoducho cez internet. Využite našu online kalkulačku a leťte na dovolenku s väčším pocitom bezpečia.


Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • balenie kufrov
  17. júna 2024|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie do zahraničia: Prečo je dôležité a ako vás ochráni?

  Hovorí sa, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. Rizikám sa nevyhnete ani pri cestách do zahraničia. Práve naopak, ak vás zastihne neočakávaná udalosť v cudzine, jej riešenie je často oveľa náročnejšie a nákladnejšie ako na Slovensku. Či už sa teda chystáte na dovolenku pri mori alebo chcete cestovať po exotických krajinách s batohom na chrbte, nezabudnite na cestovné poistenie.

 • Kufre na letisku
  28. mája 2024|Lívia Ovcarčíková
  Ako cestovať lietadlom? Pripravte sa na prvý let

  Prvý let lietadlom je pre každého nepochybne mimoriadne veľkým zážitkom. Patríte tiež medzi tých, ktorí doposiaľ nikam neleteli? Chcete vedieť, čo si zbaliť, ako sa obliecť a ako absolvovať potrebné procedúry pred odletom? Potom určite oceníte naše užitočné rady, ktoré vám pri príprave na prvý let a cestovaní lietadlom pomôžu.

 • cestovný pas
  29. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
  Vybavenie cestovného pasu – od apríla zaplatíte o polovicu viac

  Ak cestujete mimo Európsku úniu, na cestu budete potrebovať cestovný pas. Viete, kde vybaviť pas, ako dlho to bude trvať a koľko bude tento cestovný doklad stáť? A dostala sa k vám už informácia, že od apríla budú cestovné pasy podstatne drahšie? Všetko podstatné sme pre vás spísali v nasledujúcich riadkoch.

 • zena - pas - kufor
  19. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Cestovné poistenie: Čo všetko zahŕňa a ako si vybrať?

  Hlavná dovolenková sezóna sa nezadržateľne blíži. Pri cestovaní v akýchkoľvek končinách našej planéty, ale aj doma na Slovensku, však na nás číha množstvo nepredvídateľných rizík. Myslíte pred cestou na cestovné poistenie? Prečo by ste ho mali uzavrieť a ktoré cestovné poistenie je najlepšie? Čítajte ďalej, všetko podstatné vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • 11. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Ako prekonať časový posun?

  Spoznávanie vzdialenejších kultúr a miest sa často nezaobíde bez časového posunu. Čím je väčší, tým je jeho schopnosť rozhodiť náš biorytmus intenzívnejšia. Preto sa na časový posun vopred pripravte. Umožní vám to vyrovnať sa s ním, a svoju dovolenku si tak užijete bez obmedzení.

 • cestovni-pojisteni-lyzarske-strediska
  30. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás lyžovačka v Rakúsku? Nezabudnite na poistenie

  Susedné Rakúsko je vzhľadom na jeho blízkosť a perfektné lyžiarske podmienky cieľom mnohých slovenských lyžiarov. Chcete si užiť lyžovanie v Rakúsku aj vy? Pred cestou nezabudnite na jednu dôležitú vec – uzavrieť si kvalitné cestovné poistenie. V opačnom prípade by sa mohla vaša dovolenka neúmerne predražiť.

 • žena s kufrom na letisku
  27. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ktoré cestovné poistenie sa najviac oplatí?

  Plánujete cestu do zahraničia a hľadáte výhodné cestovné poistenie, ktoré v prípade potreby pokryje náklady na vaše ošetrenie či liečbu? V tom prípade ste na správnom mieste. V tomto článku vám prinesieme prehľad najpopulárnejších ponúk krátkodobého cestovného poistenia, ktoré sú dnes dostupné na slovenskom trhu. Aj s prehľadom cien, ktoré za ne zaplatíte.

 • sjezdovka lyžařů
  18. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie na lyže v zahraničí: Takto si ho vyberiete

  Už je to tu. Mnohé rakúske či talianske lyžiarske strediská otvárajú brány všetkým vášnivým lyžiarom a snowboardistom, ktorí sa už nemôžu dočkať snežných dobrodružstiev. Lákajú lyžiarske dobrodružstvá v zahraničí aj vás? Zarezervujte si ubytovanie, navoskujte lyže a hor sa na cestu! Ešte predtým si však nezabudnite vybaviť jednu maličkosť – kvalitné cestovné poistenie.

 • 28. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Šport v zahraničí: Potrebujete poistenie?

  Odpoveď na túto otázku je jasná. Áno. V prípade, že sa rozhodnete za hranicami venovať športu, ktorý nie je úplne bežný, poistite sa. Ak patríte k zdatným cestovateľom, ktorí jazdia či lietajú mimo našej krajiny za adrenalínovými športovými zážitkami, pravdepodobne už viete, čo treba.

 • cestovni-pojisteni-usa
  21. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do USA: Čo vybaviť pred cestou?

  Severná Amerika, predovšetkým Spojené štáty americké, je snom mnohých cestovateľov. Táto krajina je plná nádherných miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Keď zoženiete lacnú letenku, čo v dnešnej dobe nie je problém, cestovateľský sen sa rýchlo môže stať skutočnosťou. Viete však, na čo by ste pred cestou určite nemali zabudnúť?