večerný let lietadlom

Bojíte sa cestovania lietadlom? Skúste tieto triky

10. 6. 2023
|
Dĺžka čítania: 9 min.

Podnikať zaujímavé cesty a spoznávať život v iných krajinách môžeme rôznym spôsobom. Niektorí z nás preferujú cestu autom, iní zas vlakom. Letecky sa však do želaného cieľa dostaneme najrýchlejšie. Máte z cestovania lietadlom strach? Potom určite vyskúšajte naše rady, ako ho prekonať. 

Cestovanie lietadlom je bezpečné

Zamyslite sa. Každú sekundu je vo vzduchu vyše tisíc lietadiel. Každé lietadlo je plné nielen cestujúcich, ale aj letušiek a pilotov. Už tento fakt je dobrým ukazovateľom toho, aký malý počet úmrtí z pádov lietadiel vlastne je. Zamestnanci aerolínií by svoju prácu nerobili, keby existoval jediný dôkaz o vyššom riziku úmrtí ako v akejkoľvek inej práci.

O bezpečnosti lietania svedčia aj čísla. V roku 2019 sa uskutočnilo 70 miliónov letov a len 287 z nich skončilo nehodou. Keďže počet nehôd je v porovnaní s inými typmi prepravy oveľa nižší, letecká doprava sa považuje za najbezpečnejšiu. Preto odhoďte strach a užite si let lietadlom aj vy.


Viete, že...

…strach z lietania sa odborne nazýva aviofóbia? Je veľmi častou fóbiou a postihuje približne 2 – 7 % populácie.

Let lietadlom: Ako prekonať strach z lietania?

#1 Naštudujte si informácie

Za väčšinou obáv sa skrýva len nedostatok informácií. Naštudujte si preto o leteckej doprave čím najviac užitočných informácií. Možno vám pocit bezpečia prinesú už samotné štatistiky, ktoré dokazujú, že pravdepodobnosť úmrtia v lietadle je oveľa nižšia ako na cestách. 

Navyše, mnoho ľudí má utkvelú predstavu, že lietadlo držia vo vzduchu motory. Tie sú skutočne kľúčové pre vzlet, avšak samotný let a pristátie môže prebiehať aj bez funkčných motorov. Lietadlo je totiž výborný klzák a dokáže sa pri problémoch s motormi dopraviť aj stovky kilometrov. 

O technickú spôsobilosť lietadla sa navyše starajú desiatky až stovky inžinierov, ktorí poznajú daný typ lietadla do poslednej súčiastky. Lietadlá počas svojej prevádzky prechádzajú mesačnými, polročnými i ročnými prehliadkami. Približne každých 10 rokov sa lietadlo prakticky celé rozoberie a poskladá znova tak, aby bola zabezpečená jeho najvyššia prevádzkyschopnosť. Uvedomte si, že akákoľvek letecká nehoda stojí desiatky miliónov dolárov a častokrát znamená zánik leteckej spoločnosti. Spoločnosti preto nič nenechajú na náhode


#2 Rezervujte si bezpečné sedadlo

Ak sa chcete pri lete cítiť bezpečnejšie, nevyberajte si sedadlo tak, aby ste mali pekný výhľad z okna alebo čo najlepší prístup na toalety. Rezervujte si stredné miesto v zadnej časti lietadla, ktoré sú podľa štatistík najbezpečnejšie.


Zbaľte si so sebou cestovné poistenie

Dovolenku do zahraničia rozhodne neplánujte bez kvalitného cestovného poistenia. Uzavrite si ho jednoducho cez našu online kalkulačku nižšie a cestujte s väčším pocitom bezpečia.


#3 Cestovanie si spríjemnite

Pribaľte si do príručnej batožiny veci, ktoré spravia váš let lietadlom pohodlnejším. A to najmä v prípade, ak vás čaká niekoľkohodinový let. Malý vankúšik na oddych, slúchadlá na nerušené počúvanie hudby, dobrá kniha – existuje veľa vecí, ktoré dokážu vašu cestu spríjemniť. 

Počas cesty pite dostatok tekutín, aby vám nevyschli sliznice a neprileteli do cieľa s bolesťami hrdla. Pribaliť si môžete aj ružovú vodu v spreji, ktorou si raz za čas osviežite pokožku. Pozor však na povolený objem prepravovaných tekutín. Na palubu si môžete vziať maximálne 1 liter, ktorý musí byť rozdelené do menších nádobiek s kapacitou do 100 ml. 


#4 Nepite alkohol

Ak si myslíte, že strach z lietania prekonáte alkoholom, mýlite sa. Efekt alkoholu môže byť dokonca opačný a strach sa ozve ešte silnejšie. Navyše, alkohol môže spôsobiť aj žalúdočné problémy. V žiadnom prípade ho nekombinujte napríklad s liekmi proti cestovateľskej nevoľnosti (kinetóze). 

#5 Pracujte na svojej fóbii

Aviofóbia je fóbia ako každá iná a na jej odstránení treba pracovať dlhodobo. Ak sú vaše obavy také veľké, že prerastajú do paniky a obmedzujú váš život, neváhajte navštíviť psychoterapeuta. Existuje hneď niekoľko techník, ako prekonať strach z lietania.

#6 Poistite sa

Je teda viac ako pravdepodobné, že letecky doletíte do cieľa dovolenky bezpečne. Nebezpečenstvo však môže striehnuť aj tam – v podobe nehody, ochorenia či úrazu. Lekárske ošetrenie, operácia či hospitalizácia v zahraničí vás môžu vyjsť na až na stovky tisíc eur. 

Preto si pred dovolenkou uzavrite kvalitné cestovné poistenie s dostatočným krytím, ktoré vám pomôže s úhradou nákladov. Okrem krytia liečebných nákladov či úrazu si môžete poistiť i storno zájazdu, meškanie letu či stratu batožiny. Cestovné poistenie vám v prípade potreby poskytne i asistenčné služby a môže kryť aj škody spôsobené tretej osobe.


Vybavte si cestovné poistenie online

Cestovné poistenie si môžete uzavrieť rýchlo a jednoducho cez internet. Využite našu online kalkulačku a leťte na dovolenku s väčším pocitom bezpečia.


Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • zver na ceste
  18. augusta 2023|Daniel Výcha
  Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

  Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.