Tešíte sa na super dovolenku, na perfektný výlet na hory alebo k moru. A možno len na dobrý futbalový zápas alebo majstrovstvá sveta. To najlepšie z najlepšieho nevychytáte v last minute ponuke. Niekedy je potrebné si zájazd objednať podstatne skôr. No môžu nastať situácie, kedy musíte zájazd zrušiť. Zaplatené peniaze však nemusíte oželieť. Aj to vie zabezpečiť správne zvolené poistenie storna.

Poistenie storna - prečo je dôležité?

Problémy v rodine či zamestnaní sa môžu ľahko stať dôvodom na zrušenie zaplatenej letnej dovolenky, výletu či rezervovaného ubytovania. A tým sa výpočet nepríjemností ani zďaleka nekončí. Ak ste si však už dovolenku rezervovali, cestovná kancelária alebo predajca vám už z ceny vráti len časť, ak vôbec niečo. Storno poplatky sú spravidla stanovené v zmluve o obstaraní zájazdu a ich výška môže byť rôzna. S vrátením plnej sumy peňazí môžete počítať len zriedka. Samozrejme za predpokladu, ak nemáte uzavreté poistenie storna poplatkov.Ak nemôžete nastúpiť na dovolenku z vážneho dôvodu, vďaka poisteniu storna vám poisťovňa preplatí storno poplatky, ktoré ste museli zaplatiť cestovnej kancelárii. Ak ste mali uzavreté poistenie so spoluúčasťou, ktorá sa pohybuje spravidla do 20 %, tá sa, samozrejme, odráta.

Dôvodom na storno zájazdu však nemôže byť to, že sa vám nechce alebo máte iný program. Poistenie storno poplatkov sa vzťahuje len na závažné dôvody, akými sú náhla choroba, úraz, hospitalizácia, či dokonca úmrtie poistenej alebo blízkej osoby a podobne.

Na poistenie storno poplatkov myslite najmä v prípade, ak dávate prednosť skorému objednaniu dovolenky či letenky. Aj pri malých deťoch môže dôjsť k nepredvídateľným udalostiam, kvôli ktorým nebudete môcť odcestovať. Preto odporúčame poistenie storno poplatkov aj rodinám s deťmi.


Uzavrite si cestovné poistenie do zahraničia

 • Poskytnutie finančnej istoty pre nečakané prípady
 • Krytie nákladov spojených s neodkladnou liečbou choroby či úrazu
 • Za pár centov na deň


Ako postupovať pri storne zájazdu?

Až do okamihu zloženia zálohy alebo podpisu zmluvy môžete zájazd spravidla stornovať bez poplatkov. Iná je už situácia po podpise cestovnej zmluvy alebo úhrade zálohy či celej čiastky.

1. Storno zájazdu v cestovke

Ak chcete stornovať zájazd, ide o odstúpenie od zmluvy zo strany objednávateľa. Storno zájazdu a príslušné storno poplatky sú spravidla upravené vo všeobecných zmluvných podmienkach príslušnej cestovnej kancelárie, resp. agentúry.

 • Odstúpenie od zmluvy (storno) musíte vyhotoviť v písomnej podobe a vlastnoručne ho podpísať. Následne doručte podpísané storno svojej cestovnej agentúre, ktorá ho zašle danému organizátorovi zájazdu. Urobiť tak môžete poštou, osobne alebo e-mailom, v súlade s podmienkami konkrétneho poskytovateľa.

 • Agentúra pre vás pripraví písomný doklad o stornovaní, v ktorom zosumarizuje platby, ktoré od vás obdržala. Vyčísli vám storno poplatok a tiež výšku vratky. V tomto doklade zároveň agentúre oznámite formu (v hotovosti / na účet), v akej vám má byť vrátená zostávajúca suma. Pri bezhotovostnej platbe uveďte číslo svojho účtu.

 • Agentúra vám zašle zostatok do termínu stanoveného v podmienkach (spravidla 7 dní od storna zájazdu). Po obdržaní storno protokolu od cestovnej kancelárie vám tento zašle na vašu adresu.


2. Nahlásenie poistnej udalosti v poisťovni

Poistnú udalosť - teda storno zájazdu - bezodkladne nahláste poisťovni. Do 14 dní odo dňa stornovania zájazdu predložte poisťovni všetky požadované písomnosti, ktoré sa týkajú samotného zájazdu a dôvodov týkajúcich sa jeho storna, napríklad:


 • potvrdenie o zaplatení zájazdu, cesty, ubytovania, lístkov,

 • potvrdenie o výške vyrubeného storno poplatku,

 • lekársku správu alebo úmrtný list,

 • iné záznamy (napríklad od polície, hasičov a p.), ktoré doložia vaše tvrdenie.

Ešte jedna malá rada na záver: Pri uzavretí poistenia storno poplatkov si dávajte pozor na termíny. Poistenie uhraďte a zaplaťte bezprostredne po zakúpení zájazdu. Ak ho totiž zaplatíte neskôr ako do 24 hodín, poisťovne majú poisťovne čakacie doby v trvaní aj niekoľkých týždňov, takže poistenie by vám nemuselo platiť.


Cestujte naplno

Nepodceňujte cestovné poistenie

Lekárske ošetrenie, hospitalizácia alebo operácia v zahraničí vás môže vyjsť až na stovky tisíc EUR. Kvalitné cestovné poistenie vás plne ochráni pred rizikami a pomôže vám s úhradou nákladov. Okrem krytia liečebných níkladov si môžete poistiť i omeškanie letu či stratu batožiny. A to za veľmi prijateľné ceny.


Čítajte náš blog a zistite viac

 • balenie kufrov
  17. júna 2024|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie do zahraničia: Prečo je dôležité a ako vás ochráni?

  Hovorí sa, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. Rizikám sa nevyhnete ani pri cestách do zahraničia. Práve naopak, ak vás zastihne neočakávaná udalosť v cudzine, jej riešenie je často oveľa náročnejšie a nákladnejšie ako na Slovensku. Či už sa teda chystáte na dovolenku pri mori alebo chcete cestovať po exotických krajinách s batohom na chrbte, nezabudnite na cestovné poistenie.

 • Kufre na letisku
  28. mája 2024|Lívia Ovcarčíková
  Ako cestovať lietadlom? Pripravte sa na prvý let

  Prvý let lietadlom je pre každého nepochybne mimoriadne veľkým zážitkom. Patríte tiež medzi tých, ktorí doposiaľ nikam neleteli? Chcete vedieť, čo si zbaliť, ako sa obliecť a ako absolvovať potrebné procedúry pred odletom? Potom určite oceníte naše užitočné rady, ktoré vám pri príprave na prvý let a cestovaní lietadlom pomôžu.

 • cestovný pas
  29. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
  Vybavenie cestovného pasu – od apríla zaplatíte o polovicu viac

  Ak cestujete mimo Európsku úniu, na cestu budete potrebovať cestovný pas. Viete, kde vybaviť pas, ako dlho to bude trvať a koľko bude tento cestovný doklad stáť? A dostala sa k vám už informácia, že od apríla budú cestovné pasy podstatne drahšie? Všetko podstatné sme pre vás spísali v nasledujúcich riadkoch.

 • zena - pas - kufor
  19. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Cestovné poistenie: Čo všetko zahŕňa a ako si vybrať?

  Hlavná dovolenková sezóna sa nezadržateľne blíži. Pri cestovaní v akýchkoľvek končinách našej planéty, ale aj doma na Slovensku, však na nás číha množstvo nepredvídateľných rizík. Myslíte pred cestou na cestovné poistenie? Prečo by ste ho mali uzavrieť a ktoré cestovné poistenie je najlepšie? Čítajte ďalej, všetko podstatné vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • 11. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Ako prekonať časový posun?

  Spoznávanie vzdialenejších kultúr a miest sa často nezaobíde bez časového posunu. Čím je väčší, tým je jeho schopnosť rozhodiť náš biorytmus intenzívnejšia. Preto sa na časový posun vopred pripravte. Umožní vám to vyrovnať sa s ním, a svoju dovolenku si tak užijete bez obmedzení.

 • cestovni-pojisteni-lyzarske-strediska
  30. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás lyžovačka v Rakúsku? Nezabudnite na poistenie

  Susedné Rakúsko je vzhľadom na jeho blízkosť a perfektné lyžiarske podmienky cieľom mnohých slovenských lyžiarov. Chcete si užiť lyžovanie v Rakúsku aj vy? Pred cestou nezabudnite na jednu dôležitú vec – uzavrieť si kvalitné cestovné poistenie. V opačnom prípade by sa mohla vaša dovolenka neúmerne predražiť.

 • ruka na volante
  Máte najlacnejšie PZP?

  Ako naznačuje samotný názov, povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné. Uzatvorené ho musí mať každý majiteľ motorového vozidla. A čo vy, platíte za PZP málo alebo veľa? Odpoveď na túto otázku nemusí byť jednoznačná. Cena PZP sa totiž odvíja od množstva parametrov.

 • žena s kufrom na letisku
  27. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ktoré cestovné poistenie sa najviac oplatí?

  Plánujete cestu do zahraničia a hľadáte výhodné cestovné poistenie, ktoré v prípade potreby pokryje náklady na vaše ošetrenie či liečbu? V tom prípade ste na správnom mieste. V tomto článku vám prinesieme prehľad najpopulárnejších ponúk krátkodobého cestovného poistenia, ktoré sú dnes dostupné na slovenskom trhu. Aj s prehľadom cien, ktoré za ne zaplatíte.

 • sjezdovka lyžařů
  18. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie na lyže v zahraničí: Takto si ho vyberiete

  Už je to tu. Mnohé rakúske či talianske lyžiarske strediská otvárajú brány všetkým vášnivým lyžiarom a snowboardistom, ktorí sa už nemôžu dočkať snežných dobrodružstiev. Lákajú lyžiarske dobrodružstvá v zahraničí aj vás? Zarezervujte si ubytovanie, navoskujte lyže a hor sa na cestu! Ešte predtým si však nezabudnite vybaviť jednu maličkosť – kvalitné cestovné poistenie.

 • Vodič šoféruje auto
  05. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Tipy, ako si zľavniť PZP

  Povinné zmluvné poistenie je síce povinné, no sumu, ktorú zaň budete platiť, si môžete efektívne znížiť. Najčastejšie sa dá znížiť vďaka miestu bydliska, bezškodového priebehu či modelu vozidla.