Tešíte sa na super dovolenku, na perfektný výlet na hory alebo k moru. A možno len na dobrý futbalový zápas alebo majstrovstvá sveta. To najlepšie z najlepšieho nevychytáte v last minute ponuke. Niekedy je potrebné si zájazd objednať podstatne skôr. No môžu nastať situácie, kedy musíte zájazd zrušiť. Zaplatené peniaze však nemusíte oželieť. Aj to vie zabezpečiť správne zvolené poistenie storna.

Poistenie storna - prečo je dôležité?

Problémy v rodine či zamestnaní sa môžu ľahko stať dôvodom na zrušenie zaplatenej letnej dovolenky, výletu či rezervovaného ubytovania. A tým sa výpočet nepríjemností ani zďaleka nekončí. Ak ste si však už dovolenku rezervovali, cestovná kancelária alebo predajca vám už z ceny vráti len časť, ak vôbec niečo. Storno poplatky sú spravidla stanovené v zmluve o obstaraní zájazdu a ich výška môže byť rôzna. S vrátením plnej sumy peňazí môžete počítať len zriedka. Samozrejme za predpokladu, ak nemáte uzavreté poistenie storna poplatkov.Ak nemôžete nastúpiť na dovolenku z vážneho dôvodu, vďaka poisteniu storna vám poisťovňa preplatí storno poplatky, ktoré ste museli zaplatiť cestovnej kancelárii. Ak ste mali uzavreté poistenie so spoluúčasťou, ktorá sa pohybuje spravidla do 20 %, tá sa, samozrejme, odráta.

Dôvodom na storno zájazdu však nemôže byť to, že sa vám nechce alebo máte iný program. Poistenie storno poplatkov sa vzťahuje len na závažné dôvody, akými sú náhla choroba, úraz, hospitalizácia, či dokonca úmrtie poistenej alebo blízkej osoby a podobne.

Na poistenie storno poplatkov myslite najmä v prípade, ak dávate prednosť skorému objednaniu dovolenky či letenky. Aj pri malých deťoch môže dôjsť k nepredvídateľným udalostiam, kvôli ktorým nebudete môcť odcestovať. Preto odporúčame poistenie storno poplatkov aj rodinám s deťmi.


Uzavrite si cestovné poistenie do zahraničia

 • Poskytnutie finančnej istoty pre nečakané prípady
 • Krytie nákladov spojených s neodkladnou liečbou choroby či úrazu
 • Za pár centov na deň


Ako postupovať pri storne zájazdu?

Až do okamihu zloženia zálohy alebo podpisu zmluvy môžete zájazd spravidla stornovať bez poplatkov. Iná je už situácia po podpise cestovnej zmluvy alebo úhrade zálohy či celej čiastky.

1. Storno zájazdu v cestovke

Ak chcete stornovať zájazd, ide o odstúpenie od zmluvy zo strany objednávateľa. Storno zájazdu a príslušné storno poplatky sú spravidla upravené vo všeobecných zmluvných podmienkach príslušnej cestovnej kancelárie, resp. agentúry.

 • Odstúpenie od zmluvy (storno) musíte vyhotoviť v písomnej podobe a vlastnoručne ho podpísať. Následne doručte podpísané storno svojej cestovnej agentúre, ktorá ho zašle danému organizátorovi zájazdu. Urobiť tak môžete poštou, osobne alebo e-mailom, v súlade s podmienkami konkrétneho poskytovateľa.

 • Agentúra pre vás pripraví písomný doklad o stornovaní, v ktorom zosumarizuje platby, ktoré od vás obdržala. Vyčísli vám storno poplatok a tiež výšku vratky. V tomto doklade zároveň agentúre oznámite formu (v hotovosti / na účet), v akej vám má byť vrátená zostávajúca suma. Pri bezhotovostnej platbe uveďte číslo svojho účtu.

 • Agentúra vám zašle zostatok do termínu stanoveného v podmienkach (spravidla 7 dní od storna zájazdu). Po obdržaní storno protokolu od cestovnej kancelárie vám tento zašle na vašu adresu.


2. Nahlásenie poistnej udalosti v poisťovni

Poistnú udalosť - teda storno zájazdu - bezodkladne nahláste poisťovni. Do 14 dní odo dňa stornovania zájazdu predložte poisťovni všetky požadované písomnosti, ktoré sa týkajú samotného zájazdu a dôvodov týkajúcich sa jeho storna, napríklad:


 • potvrdenie o zaplatení zájazdu, cesty, ubytovania, lístkov,

 • potvrdenie o výške vyrubeného storno poplatku,

 • lekársku správu alebo úmrtný list,

 • iné záznamy (napríklad od polície, hasičov a p.), ktoré doložia vaše tvrdenie.

Ešte jedna malá rada na záver: Pri uzavretí poistenia storno poplatkov si dávajte pozor na termíny. Poistenie uhraďte a zaplaťte bezprostredne po zakúpení zájazdu. Ak ho totiž zaplatíte neskôr ako do 24 hodín, poisťovne majú poisťovne čakacie doby v trvaní aj niekoľkých týždňov, takže poistenie by vám nemuselo platiť.


Cestujte naplno

Nepodceňujte cestovné poistenie

Lekárske ošetrenie, hospitalizácia alebo operácia v zahraničí vás môže vyjsť až na stovky tisíc EUR. Kvalitné cestovné poistenie vás plne ochráni pred rizikami a pomôže vám s úhradou nákladov. Okrem krytia liečebných níkladov si môžete poistiť i omeškanie letu či stratu batožiny. A to za veľmi prijateľné ceny.


Čítajte náš blog a zistite viac

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • zver na ceste
  18. augusta 2023|Daniel Výcha
  Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

  Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.