zena - pas - kufor

Čo všetko zahŕňa cestovné poistenie?

30. 9. 2021
|
Dĺžka čítania: 11 min.

Kvalitné cestovné poistenie by malo byť  „povinnou výbavou“  batožiny každého cestovateľa. Obzvlášť pri cestovaní platí staré múdre slovenské ľudové príslovie:  „Nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch...“  Pri cestovaní v akýchkoľvek končinách našej planéty, ale aj v našej domovine, na nás číha mnoho rizík, ktorých možné následky si treba poistiť. Cestovné poistenie nedokáže zabezpečiť to, aby ste mali vždy a doslova šťastnú cestu, ale určite to, aby ste mali pri cestovaní istotu. Čítajte, čo všetko zahŕňa cestovné poistenie.

Cestovné poistenie je kombinovaný produkt

Pokiaľ nahliadneme do slovníka pojmov súvisiacich s poisťovníctvom, cestovné poistenie je neživotné poistenie určené na pokrytie neočakávaných nákladov na liečbu, právnu pomoc alebo pri krádeži veci v zahraničí. Ide teda o kombináciu poistenia majetku, zdravia, zodpovednosti za škodu a právnej pomoci či asistencie. Viacero variantov cestovného poistenia ponúka 13 zo 14 poisťovní pôsobiacich na Slovensku.


Viete, že...

… niektoré poisťovne pôsobiace na slovenskom poistnom trhu ponúkajú v rámci cestovného poistenia aj krytie súvisiace s kovidovou pandémiou? V niektorých prípadoch dokonca aj pri cestovaní do rizikovej krajiny. Ponuky poistenia s krytím COVID-19 si môžete pohodlne porovnať aj dohodnúť online.

Kategórie cestovného poistenia

V kategorizácii poistných produktov má  cestovné poistenie názov: Poistenie pomoci občanom v núdzi počas cestovania alebo pobytu mimo miesta svojho trvalého pobytu a má tieto kategórie:

 • poistenie liečebných nákladov,
 • poistenie pre cesty a pobyt,
 • poistenie technickej pomoci,
 • poistenie pre prípad neposkytnutia zaplatenej služby CK svojmu klientovi,
 • cestovné poistenie INCOMING,
 • poistenie držiteľov medzinárodných platobných kariet EuroCard/MasterCard,
 • poistenie k formulárom E111.


Všetky poisťovne ponúkajúce cestovné poistenie majú poistné produkty zabalené v rôznych balíkoch s možnosťou pripoistení, takže si cestovné poistenie doslova dokážete vyskladať na mieru. Väčšina poisťovní má k dispozícii aj zľavy, každá ich má ale nastavené podľa vlastných marketingových kritérií a cieľov.

Niektoré poisťovne zvýhodňujú svojich klientov, iné ponúkajú výhody rodinám, študentom či dôchodcom. Úplne špeciálnym produktom cestovného poistenia je poistenie do hôr, kryjúce náklady na vyhľadávanie, záchranu a pomoc horských záchranárov.

Cestovné poistenie na všetky vaše cesty

Kritériá času a typu cesty

Podľa doby, na ktorú sa uzatvára cestovné poistenie, môžeme produkty rozdeliť na krátkodobé – uzatvárané na čas konkrétnej cesty a dlhodobé, uzatvárané na 12 mesiacov. Konkrétne poisťovne segmentujú svoje produkty cestovného poistenia aj podľa konkrétneho typu cesty:

Turistika alebo rekreácia

 • turistická pobytová a poznávacia cesta,

 • študijný pobyt s rekreačnou športovou činnosťou.

Administratívna práca

 • služobná a pracovná cesta,

 • stáž,

 • prax,

 • charitatívna a dobrovoľnícka činnosť,

 • au pair,

 • pobyty administratívneho charakteru – úradné alebo administratívne práce vo verejnej správe.

Manuálna práca

 • má rovnaké podkategórie ako administratívna práca,

 • + pracovné pobyty iného ako administratívneho charakteru.


Ďalšími kritériami výberu, ale aj nastavenia ceny konkrétneho produktu cestovného poistenia, sú počet poisťovaných osôb a ich vek. Cestovné poistenie môže byť individuálne, ale aj pre viacčlennú skupinu či rodinu – v niektorých poisťovniach s rodinnými zľavami. V rámci cestovného poistenia si môžete pripoistiť aj domáce, respektíve spoločenské zviera, s ktorým sa rozhodnete cestovať. Ide nielen o pripoistenie jeho liečebných nákladov, ale aj zodpovednosti za škody na majetku alebo ujmy na zdraví spôsobené iným ľuďom.

Náš TIP

Okrem kvalitného cestovného poistenia a výberu krajiny, kde môžete v súvislosti s korona pandémiou bez komplikácií vycestovať, nezabudnite myslieť aj na „návratové opatrenia“. Aktualizované a overené informácie týkajúce sa podmienok návratu zo zahraničia sú k dispozícii na webe Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Aká je cena cestovného poistenia do zahraničia?

Záleží to podľa toho, či sa vyberiete na polročný trek do Ánd alebo si zalyžovať na víkend do Álp. Pri našom veľkom porovnaní cien cestovného poistenia pri ceste do zahraničia nám vyšla priemerná cena na deň len 2 €. Cestovné poistenie sa jednoznačne oplatí a každý, kto sa na cestách dostal do kritickej alebo krízovej situácie, nám dá určite za pravdu.

Cestovné poistenie...

... je v dnešných globalizovaných časoch praktickou nevyhnutnosťou. Počas vrcholiacej prvej a druhej vlny pandémie sme si uvedomili, aké obrovské množstvo ľudí zrazu prestalo cestovať a aké masy sa pred pandémiou po svete presúvali. Dovolenkové, ale aj pracovné či študijné cestovanie, je bežnou súčasťou nášho života. Preto by súčasťou cestovania malo byť aj kvalitné cestovné poistenie. Z pestrej ponuky cestovného poistenia na slovenskom poistnom trhu si vyberie naozaj každý, rodiny s malými deťmi, študenti, ľudia v produktívnom veku aj dôchodcovia.

Cestujte naplno

Nepodceňujte cestovné poistenie

Lekárske ošetrenie, hospitalizácia alebo operácia v zahraničí vás môže vyjsť až na stovky tisíc EUR. Kvalitné cestovné poistenie vás plne ochráni pred rizikami a pomôže vám s úhradou nákladov. Okrem krytia liečebných níkladov si môžete poistiť i omeškanie letu či stratu batožiny. A to za veľmi prijateľné ceny.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.

 • asistenční služby
  16. júla 2023|Martina Pisarčíková
  Využitie asistenčných služieb pri nehode

  Poistenie už dnes neslúži len na krytie škôd, ale funguje aj ako dobrý priateľ, ktorého spoznáte v núdzi. Vďaka asistenčným službám sa podarí odstrániť každú nehodu aj poruchu, a to nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Práve preto poisťovne neustále inovujú a zlepšujú segment asistenčných služieb.

 • povinne-ruceni-motorka
  11. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Najlepšie PZP na motorku: Ako si vybrať?

  Rovnako ako pre automobil, aj pre motocykel potrebujete povinné zmluvné poistenie. Ak vlastníte motorku, platné poistenie musíte mať uzatvorené ešte predtým, ako s ňou vyrazíte na cesty. Zákon sa vzťahuje na všetky druhy motocyklov bez výnimky - od malej babety až po Harley-Davidson.