zena - pas - kufor

Cestovné poistenie: Čo všetko zahŕňa a ako si vybrať?

19. 3. 2024
|
Dĺžka čítania: 11 min.

Hlavná dovolenková sezóna sa nezadržateľne blíži. Pri cestovaní v akýchkoľvek končinách našej planéty, ale aj doma na Slovensku, však na nás číha množstvo nepredvídateľných rizík. Myslíte pred cestou na cestovné poistenie? Prečo by ste ho mali uzavrieť a ktoré cestovné poistenie je najlepšie? Čítajte ďalej, všetko podstatné vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

Cestovné poistenie: Prečo ho vlastne potrebujete?

Ak ste niekedy nahliadli do nášho slovníka pojmov z oblasti poistenia, potom už viete, že cestovné poistenie je neživotné poistenie určené na pokrytie neočakávaných nákladov na liečbu, právnu pomoc alebo pri krádeži veci v zahraničí. Pri produktoch cestovného poistenia ide teda o kombináciu poistenia bývania, zdravia, zodpovednosti za škodu a právnej pomoci či asistencie a ponúkajú ich takmer všetky poisťovne pôsobiace na našom poistnom trhu.

Povedané ľudskou rečou, cestovné poistenie oceníte v prípade, že chcete cestovať a radi by ste vylúčili riziko finančných ťažkostí v prípade neočakávaných udalostí. Umožní vám vycestovať s vedomím, že ste zabezpečený pre prípad náhleho ochorenia, úrazu, straty batožiny alebo zapríčinenia škody tretej osobe, a že sa kedykoľvek môžete obrátiť na asistenčnú spoločnosť so žiadosťou o pomoc. Môžete ho uzavrieť nielen s územnou platnosťou v zahraničí, ale v mnohých prípadoch vám pomôže aj pri cestovaní na Slovensku.

Ak sa pýtate, či vám na úhradu liečebných nákladov v európskych krajinách nestačí európsky preukaz poistenca, odpoveď je nie. Túto kartičku totiž môžete využiť len pri ošetrení vo verejných zdravotných zariadeniach a garantuje vám len urgentnú starostlivosť. Navyše s ňou získate len základnú úhradu liečebných nákladov, čím prichádzate o ďalšie benefity komerčného cestovného poistenia, ako sú napríklad poistenie zodpovednosti, batožiny či storna zájazdu.

Čo všetko zahŕňa cestovné poistenie?

Jednotlivé poisťovne majú poistné produkty cestovného poistenia zabalené v rôznych balíkoch s možnosťou pripoistení, takže si ho dokážete doslova vyskladať na mieru. Vo väčšine prípadov si môžete vybrať z týchto poistení a pripoistení:

#1 Poistenie liečebných nákladov

Základ cestovného poistenia tvorí poistenie liečebných nákladov v zahraničí, ktoré kryje nutnú a neodkladnú liečbu náhleho ochorenia alebo úrazu.

Práve z tohto poistenia vám v prípade potreby budú uhradené nevyhnutné náklady spojené s liečbou a ošetrením, ktoré sú nad rámec zákonného zdravotného poistenia, teda predovšetkým výdavky vynaložené na:

 • ošetrenie a liečbu u lekára alebo v inom zariadení zdravotnej starostlivosti,

 • jednoduché ošetrenie zubov,

 • hospitalizáciu v nemocnici,

 • nákup nevyhnutných liekov,

 • transport, vrátane prevozu do vlasti alebo repatriácie a pod.

#2 Úrazové poistenie

Zatiaľ čo priame ošetrenie úrazu je súčasťou poistenia liečebných nákladov, z úrazového poistenia vám bude v prípade trvalých následkov po úraze alebo v prípade smrti poskytnuté jednorazové odškodnenie vo výške dohodnutej poistnej sumy.

#3 Poistenie zodpovednosti za škodu

Ak na dovolenke alebo inej ceste neúmyselne spôsobite škodu na majetku alebo zdraví tretích osôb, škody do stanoveného limitu poistného krytia vám môžu byť uhradené z vášho poistenia zodpovednosti za škodu.

#4 Poistenie batožiny

Strata, poškodenie či zničenie batožiny, ale aj cestovných dokladov sa uhrádza z poistenia batožiny.

#5 Asistenčné služby

Štandardnou súčasťou cestovného poistenia sú aj asistenčné služby, ktoré vám v prípade potreby poskytnú pomoc v núdzi. Poisťovňa vám napríklad nájde lekára alebo zdravotné zariadenie vo vašej blízkosti, poskytne vám právnu pomoc a ďalšie užitočné služby.

#6 Poistenie storno poplatkov

Ak na plánovanú dovolenku nemôžete nastúpiť, vďaka poisteniu storna vám poisťovňa preplatí storno poplatky, ktoré ste museli zaplatiť cestovnej kancelárii. Vzťahuje sa však len na vážne dôvody, ako sú napríklad náhla choroba, úraz, hospitalizácia a ďalšie.

#7 Poistenie rizikových športov

Plánujete sa na dovolenke venovať športom? Preverte si, či sú zahrnuté v kategórii rekreačné. Ak nie, budete potrebovať pripoistenie rizikových športov. Rozšírené krytie si spravidla vyžadujú predovšetkým adrenalínové športy.

#8 Poistenie do hôr

Špeciálnym produktom cestovného poistenia je poistenie do hôr, ktoré pokrýva náklady na vyhľadávanie, záchranu a pomoc horských záchranárov. Zatiaľ čo niektoré poisťovne ho majú zahrnuté už v základnom balíčku cestovného poistenia, v iných si ho musíte pripoistiť.

Zoznam možných pripoistení tým však ani zďaleka nekončí. V mnohých poisťovniach si môžete v rámci cestovného poistenia pripoistiť aj domáce, respektíve spoločenské zviera, s ktorým sa rozhodnete cestovať. Ide nielen o pripoistenie jeho liečebných nákladov, ale aj zodpovednosti za škody na majetku alebo ujmy na zdraví spôsobené iným ľuďom.

Čo všetko zahŕňa cestovné poistenie?

Cestovní pojištění - kalkulace

Kritériá času, účelu cesty a počtu osôb

Cestovné poistenie si môžete uzavrieť ako:

 • krátkodobé – uzatvára sa jednorazovo a je vhodné v prípade, ak plánujete jednu cestu (jednodňový výlet, ale aj niekoľkodňovú dovolenku),

 • dlhodobé (celoročné) – uzatvára sa na dobu 12 mesiacov a oplatí sa vám, ak cestujete častejšie alebo na dlhšie časové obdobie.

Viete že

Niektoré poisťovne stanovujú maximálnu dĺžku jednej cesty pri celoročnom poistení? Pohybuje sa spravidla od 30 do 90 dní. Počet ciest do zahraničia počas roka spravidla nie je obmedzený.

Poisťovne svoje produkty cestovného poistenia segmentujú aj podľa konkrétneho typu cesty:

 • turistika alebo rekreácia – zahŕňa turistické pobytové a poznávacie cesty, ale aj študijné pobyty s rekreačnou športovou činnosťou,

 • administratívna práca – zahŕňa služobné a pracovné cesty, stáž, prax, au-pair, charitatívnu a dobrovoľnícku činnosť a iné pobyty administratívneho charakteru,

 • manuálna práca – má rovnaké podkategórie ako administratívna práca a navyše zahŕňa aj pracovné pobyty iného ako administratívneho charakteru.

Z hľadiska počtu poisťovaných osôb ide o cestovné poistenie:

 • individuálne – uzatvára sa pre jednu osobu,

 • skupinové – uzatvárané pre skupinu ľudí alebo rodinu, v niektorých poisťovniach aj s rodinnými zľavami.

Koľko stojí cestovné poistenie?

To, koľko za cestovné poistenie zaplatíte, závisí od niekoľkých parametrov. Samozrejme, bude rozdiel, či sa vyberiete na polročný trek do Ánd alebo si zalyžovať na víkend do Álp.

Samotnú cenu totiž ovplyvňuje najmä cieľová destinácia, poistná suma, dĺžka pobytu, typ a účel cesty, vek poistenca a prípadné pripoistenia, ktoré ste si zvolili.

Náš tip

Ak cestujete do menej vyspelých krajín, spravidla vám stačí nižšie poistné krytie. Pre vyspelé krajiny si však radšej zvoľte neobmedzené krytie liečebných nákladov.

Väčšina poisťovní poskytuje aj zľavy, každá ich má však nastavené podľa vlastných marketingových kritérií a cieľov. Niektoré poisťovne zvýhodňujú napríklad svojich klientov, iné ponúkajú výhody rodinám, študentom či dôchodcom.

Každopádne, pri našom veľkom porovnaní cestovného poistenia pri ceste do zahraničia sme získali cestovné poistenie za cenu menej ako 1,50 eura na deň. Cestovné poistenie sa jednoznačne oplatí a každý, kto sa na cestách dostal do kritickej alebo krízovej situácie, nám dá určite za pravdu.

Cestovné poistenie: Ako si vybrať?

Cestovné poistenie síce nedokáže zabezpečiť, aby ste mali vždy a doslova šťastnú cestu, ale určite vám zaistí, že budete mať pri cestovaní istotu. Z pestrej ponuky cestovného poistenia na slovenskom poistnom trhu si vyberie naozaj každý – rodiny s malými deťmi, študenti, ľudia v produktívnom veku aj dôchodcovia.

Ak sa pýtate, ktoré cestovné poistenie je najlepšie, odpoveď je jednoduchá – je to ten produkt, ktorý najlepšie zodpovedá vašim potrebám. Použite našu kalkulačku a ponuky cestovného poistenia vopred dôkladne porovnajte. Pri výbere balíčka si nevšímajte len cenu, ale najmä rozsah poistenia a výšku poistného krytia a uzavrite cestovné poistenie online, pokojne aj v deň odchodu na dovolenku.

Cestujte naplno

Nepodceňujte cestovné poistenie

Lekárske ošetrenie, hospitalizácia alebo operácia v zahraničí vás môže vyjsť až na stovky tisíc EUR. Kvalitné cestovné poistenie vás plne ochráni pred rizikami a pomôže vám s úhradou nákladov. Okrem krytia liečebných níkladov si môžete poistiť i omeškanie letu či stratu batožiny. A to za veľmi prijateľné ceny.


Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • balenie kufrov
  17. júna 2024|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie do zahraničia: Prečo je dôležité a ako vás ochráni?

  Hovorí sa, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. Rizikám sa nevyhnete ani pri cestách do zahraničia. Práve naopak, ak vás zastihne neočakávaná udalosť v cudzine, jej riešenie je často oveľa náročnejšie a nákladnejšie ako na Slovensku. Či už sa teda chystáte na dovolenku pri mori alebo chcete cestovať po exotických krajinách s batohom na chrbte, nezabudnite na cestovné poistenie.

 • Kufre na letisku
  28. mája 2024|Lívia Ovcarčíková
  Ako cestovať lietadlom? Pripravte sa na prvý let

  Prvý let lietadlom je pre každého nepochybne mimoriadne veľkým zážitkom. Patríte tiež medzi tých, ktorí doposiaľ nikam neleteli? Chcete vedieť, čo si zbaliť, ako sa obliecť a ako absolvovať potrebné procedúry pred odletom? Potom určite oceníte naše užitočné rady, ktoré vám pri príprave na prvý let a cestovaní lietadlom pomôžu.

 • cestovný pas
  29. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
  Vybavenie cestovného pasu – od apríla zaplatíte o polovicu viac

  Ak cestujete mimo Európsku úniu, na cestu budete potrebovať cestovný pas. Viete, kde vybaviť pas, ako dlho to bude trvať a koľko bude tento cestovný doklad stáť? A dostala sa k vám už informácia, že od apríla budú cestovné pasy podstatne drahšie? Všetko podstatné sme pre vás spísali v nasledujúcich riadkoch.

 • 11. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Ako prekonať časový posun?

  Spoznávanie vzdialenejších kultúr a miest sa často nezaobíde bez časového posunu. Čím je väčší, tým je jeho schopnosť rozhodiť náš biorytmus intenzívnejšia. Preto sa na časový posun vopred pripravte. Umožní vám to vyrovnať sa s ním, a svoju dovolenku si tak užijete bez obmedzení.

 • cestovni-pojisteni-lyzarske-strediska
  30. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás lyžovačka v Rakúsku? Nezabudnite na poistenie

  Susedné Rakúsko je vzhľadom na jeho blízkosť a perfektné lyžiarske podmienky cieľom mnohých slovenských lyžiarov. Chcete si užiť lyžovanie v Rakúsku aj vy? Pred cestou nezabudnite na jednu dôležitú vec – uzavrieť si kvalitné cestovné poistenie. V opačnom prípade by sa mohla vaša dovolenka neúmerne predražiť.

 • žena s kufrom na letisku
  27. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ktoré cestovné poistenie sa najviac oplatí?

  Plánujete cestu do zahraničia a hľadáte výhodné cestovné poistenie, ktoré v prípade potreby pokryje náklady na vaše ošetrenie či liečbu? V tom prípade ste na správnom mieste. V tomto článku vám prinesieme prehľad najpopulárnejších ponúk krátkodobého cestovného poistenia, ktoré sú dnes dostupné na slovenskom trhu. Aj s prehľadom cien, ktoré za ne zaplatíte.

 • sjezdovka lyžařů
  18. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie na lyže v zahraničí: Takto si ho vyberiete

  Už je to tu. Mnohé rakúske či talianske lyžiarske strediská otvárajú brány všetkým vášnivým lyžiarom a snowboardistom, ktorí sa už nemôžu dočkať snežných dobrodružstiev. Lákajú lyžiarske dobrodružstvá v zahraničí aj vás? Zarezervujte si ubytovanie, navoskujte lyže a hor sa na cestu! Ešte predtým si však nezabudnite vybaviť jednu maličkosť – kvalitné cestovné poistenie.

 • 28. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Šport v zahraničí: Potrebujete poistenie?

  Odpoveď na túto otázku je jasná. Áno. V prípade, že sa rozhodnete za hranicami venovať športu, ktorý nie je úplne bežný, poistite sa. Ak patríte k zdatným cestovateľom, ktorí jazdia či lietajú mimo našej krajiny za adrenalínovými športovými zážitkami, pravdepodobne už viete, čo treba.

 • krakovske-namesti
  18. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čo vidieť v Krakove?

  Krakov je mesto, ktoré sa nachádza na zozname mnohých cestovateľov. Niet sa čomu čudovať. Poľský Krakow má obrovské množstvo pamiatok, ktoré lákajú milovníkov histórie. Premýšľate, že by ste sa do tohto krásneho mesta vybrali aj vy? V tom prípade máme pre vás zopár tipov na miesta, ktoré sa vám rozhodne oplatí navštíviť.​