Zbaľte si na cestu cestovné poistenie

Za dobrodružstvom nikdy neodchádzajte bez cestovného poistenia.

Za dobrodružstvom s cestovným poistením
Cestovný pas v ruke ženy

Kvalitné cestovné poistenie by malo byť „povinnou výbavou“ batožiny každého cestovateľa. Obzvlášť pri cestovaní platí staré múdre slovenské ľudové príslovie: „Nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch...“ Pri cestovaní v akýchkoľvek končinách našej planéty, ale aj v našej domovine, na nás číha mnoho rizík, ktorých možné následky si treba poistiť. Cestovné poistenie nedokáže zabezpečiť to, aby ste mali vždy a doslova šťastnú cestu, ale určite to, aby ste mali pri cestovaní istotu. Čítajte, čo všetko zahŕňa cestovné poistenie.

Cestovné poistenie je kombinovaný produkt

Pokiaľ nahliadneme do slovníka pojmov súvisiacich s poisťovníctvom, cestovné poistenie je neživotné poistenie určené na pokrytie neočakávaných nákladov na liečbu, právnu pomoc alebo pri krádeži veci v zahraničí. Ide teda o kombináciu poistenia majetku, zdravia, zodpovednosti za škodu a právnej pomoci či asistencie. Viacero variantov cestovného poistenia ponúka 13 zo 14 poisťovní pôsobiacich na Slovensku.

Viete, že...

… niektoré poisťovne pôsobiace na slovenskom poistnom trhu ponúkajú v rámci cestovného poistenia aj krytie súvisiace s kovidovou pandémiou? V niektorých prípadoch dokonca aj pri cestovaní do rizikovej krajiny. Ponuky poistenia s krytím COVID-19 si môžete pohodlne porovnať aj dohodnúť online.

Kategórie cestovného poistenia

V kategorizácii poistných produktov má cestovné poistenie názov: Poistenie pomoci občanom v núdzi počas cestovania alebo pobytu mimo miesta svojho trvalého pobytu a má tieto kategórie:

 • poistenie liečebných nákladov,

 • poistenie pre cesty a pobyt,

 • poistenie technickej pomoci,

 • poistenie pre prípad neposkytnutia zaplatenej služby CK svojmu klientovi,

 • cestovné poistenie INCOMING,

 • poistenie držiteľov medzinárodných platobných kariet EuroCard/MasterCard,

 • poistenie k formulárom E111.

Všetky poisťovne ponúkajúce cestovné poistenie majú poistné produkty zabalené v rôznych balíkoch s možnosťou pripoistení, takže si cestovné poistenie doslova dokážete vyskladať na mieru. Väčšina poisťovní má k dispozícii aj zľavy, každá ich má ale nastavené podľa vlastných marketingových kritérií a cieľov.

Niektoré poisťovne zvýhodňujú svojich klientov, iné ponúkajú výhody rodinám, študentom či dôchodcom. Úplne špeciálnym produktom cestovného poistenia je poistenie do hôr, kryjúce náklady na vyhľadávanie, záchranu a pomoc horských záchranárov.

Cestovné poistenie na všetky vaše cesty

 • Uzavretie do 2 minút i v deň odjazdu
 • Porovnanie viacerých ponúk
 • Ceny od 0,53 € na deň
Chcem výhodné poistenie

Kritériá času a typu cesty

Podľa doby, na ktorú sa uzatvára cestovné poistenie, môžeme produkty rozdeliť na krátkodobé – uzatvárané na čas konkrétnej cesty a dlhodobé, uzatvárané na 12 mesiacov. Konkrétne poisťovne segmentujú svoje produkty cestovného poistenia aj podľa konkrétneho typu cesty:

Turistika alebo rekreácia

 • turistická pobytová a poznávacia cesta,

 • študijný pobyt s rekreačnou športovou činnosťou.

Administratívna práca

 • služobná a pracovná cesta,

 • stáž,

 • prax,

 • charitatívna a dobrovoľnícka činnosť,

 • au pair,

 • pobyty administratívneho charakteru – úradné alebo administratívne práce vo verejnej správe.

Manuálna práca

 • má rovnaké podkategórie ako administratívna práca,

 • + pracovné pobyty iného ako administratívneho charakteru.

Ďalšími kritériami výberu, ale aj nastavenia ceny konkrétneho produktu cestovného poistenia, sú počet poisťovaných osôb a ich vek. Cestovné poistenie môže byť individuálne, ale aj pre viacčlennú skupinu či rodinu – v niektorých poisťovniach s rodinnými zľavami. V rámci cestovného poistenia si môžete pripoistiť aj domáce, respektíve spoločenské zviera, s ktorým sa rozhodnete cestovať. Ide nielen o pripoistenie jeho liečebných nákladov, ale aj zodpovednosti za škody na majetku alebo ujmy na zdraví spôsobené iným ľuďom.

Náš TIP

Okrem kvalitného cestovného poistenia a výberu krajiny, kde môžete v súvislosti s korona pandémiou bez komplikácií vycestovať, nezabudnite myslieť aj na „návratové opatrenia“. Aktualizované a overené informácie týkajúce sa podmienok návratu zo zahraničia sú k dispozícii na webe Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Aká je cena cestovného poistenia do zahraničia?

Záleží to podľa toho, či sa vyberiete na polročný trek do Ánd alebo si zalyžovať na víkend do Álp. Pri našom veľkom porovnaní cien cestovného poistenia pri ceste do zahraničia nám vyšla priemerná cena na deň len 2 €. Cestovné poistenie sa jednoznačne oplatí a každý, kto sa na cestách dostal do kritickej alebo krízovej situácie, nám dá určite za pravdu.

Cestovné poistenie...

... je v dnešných globalizovaných časoch praktickou nevyhnutnosťou. Počas vrcholiacej prvej a druhej vlny pandémie sme si uvedomili, aké obrovské množstvo ľudí zrazu prestalo cestovať a aké masy sa pred pandémiou po svete presúvali. Dovolenkové, ale aj pracovné či študijné cestovanie, je bežnou súčasťou nášho života. Preto by súčasťou cestovania malo byť aj kvalitné cestovné poistenie. Z pestrej ponuky cestovného poistenia na slovenskom poistnom trhu si vyberie naozaj každý, rodiny s malými deťmi, študenti, ľudia v produktívnom veku aj dôchodcovia.

Výpočet cestovného poistenia

*
Spočítať ceny poistenia