zena - pas - kufor

Čo všetko zahŕňa cestovné poistenie?

30. 9. 2021
|
Dĺžka čítania: 11 min.

Kvalitné cestovné poistenie by malo byť  „povinnou výbavou“  batožiny každého cestovateľa. Obzvlášť pri cestovaní platí staré múdre slovenské ľudové príslovie:  „Nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch...“  Pri cestovaní v akýchkoľvek končinách našej planéty, ale aj v našej domovine, na nás číha mnoho rizík, ktorých možné následky si treba poistiť. Cestovné poistenie nedokáže zabezpečiť to, aby ste mali vždy a doslova šťastnú cestu, ale určite to, aby ste mali pri cestovaní istotu. Čítajte, čo všetko zahŕňa cestovné poistenie.

Cestovné poistenie je kombinovaný produkt

Pokiaľ nahliadneme do slovníka pojmov súvisiacich s poisťovníctvom, cestovné poistenie je neživotné poistenie určené na pokrytie neočakávaných nákladov na liečbu, právnu pomoc alebo pri krádeži veci v zahraničí. Ide teda o kombináciu poistenia majetku, zdravia, zodpovednosti za škodu a právnej pomoci či asistencie. Viacero variantov cestovného poistenia ponúka 13 zo 14 poisťovní pôsobiacich na Slovensku.


Viete, že...

… niektoré poisťovne pôsobiace na slovenskom poistnom trhu ponúkajú v rámci cestovného poistenia aj krytie súvisiace s kovidovou pandémiou? V niektorých prípadoch dokonca aj pri cestovaní do rizikovej krajiny. Ponuky poistenia s krytím COVID-19 si môžete pohodlne porovnať aj dohodnúť online.

Kategórie cestovného poistenia

V kategorizácii poistných produktov má  cestovné poistenie názov: Poistenie pomoci občanom v núdzi počas cestovania alebo pobytu mimo miesta svojho trvalého pobytu a má tieto kategórie:

 • poistenie liečebných nákladov,
 • poistenie pre cesty a pobyt,
 • poistenie technickej pomoci,
 • poistenie pre prípad neposkytnutia zaplatenej služby CK svojmu klientovi,
 • cestovné poistenie INCOMING,
 • poistenie držiteľov medzinárodných platobných kariet EuroCard/MasterCard,
 • poistenie k formulárom E111.


Všetky poisťovne ponúkajúce cestovné poistenie majú poistné produkty zabalené v rôznych balíkoch s možnosťou pripoistení, takže si cestovné poistenie doslova dokážete vyskladať na mieru. Väčšina poisťovní má k dispozícii aj zľavy, každá ich má ale nastavené podľa vlastných marketingových kritérií a cieľov.

Niektoré poisťovne zvýhodňujú svojich klientov, iné ponúkajú výhody rodinám, študentom či dôchodcom. Úplne špeciálnym produktom cestovného poistenia je poistenie do hôr, kryjúce náklady na vyhľadávanie, záchranu a pomoc horských záchranárov.

Cestovné poistenie na všetky vaše cesty

Kritériá času a typu cesty

Podľa doby, na ktorú sa uzatvára cestovné poistenie, môžeme produkty rozdeliť na krátkodobé – uzatvárané na čas konkrétnej cesty a dlhodobé, uzatvárané na 12 mesiacov. Konkrétne poisťovne segmentujú svoje produkty cestovného poistenia aj podľa konkrétneho typu cesty:

Turistika alebo rekreácia

 • turistická pobytová a poznávacia cesta,

 • študijný pobyt s rekreačnou športovou činnosťou.

Administratívna práca

 • služobná a pracovná cesta,

 • stáž,

 • prax,

 • charitatívna a dobrovoľnícka činnosť,

 • au pair,

 • pobyty administratívneho charakteru – úradné alebo administratívne práce vo verejnej správe.

Manuálna práca

 • má rovnaké podkategórie ako administratívna práca,

 • + pracovné pobyty iného ako administratívneho charakteru.


Ďalšími kritériami výberu, ale aj nastavenia ceny konkrétneho produktu cestovného poistenia, sú počet poisťovaných osôb a ich vek. Cestovné poistenie môže byť individuálne, ale aj pre viacčlennú skupinu či rodinu – v niektorých poisťovniach s rodinnými zľavami. V rámci cestovného poistenia si môžete pripoistiť aj domáce, respektíve spoločenské zviera, s ktorým sa rozhodnete cestovať. Ide nielen o pripoistenie jeho liečebných nákladov, ale aj zodpovednosti za škody na majetku alebo ujmy na zdraví spôsobené iným ľuďom.

Náš TIP

Okrem kvalitného cestovného poistenia a výberu krajiny, kde môžete v súvislosti s korona pandémiou bez komplikácií vycestovať, nezabudnite myslieť aj na „návratové opatrenia“. Aktualizované a overené informácie týkajúce sa podmienok návratu zo zahraničia sú k dispozícii na webe Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Aká je cena cestovného poistenia do zahraničia?

Záleží to podľa toho, či sa vyberiete na polročný trek do Ánd alebo si zalyžovať na víkend do Álp. Pri našom veľkom porovnaní cien cestovného poistenia pri ceste do zahraničia nám vyšla priemerná cena na deň len 2 €. Cestovné poistenie sa jednoznačne oplatí a každý, kto sa na cestách dostal do kritickej alebo krízovej situácie, nám dá určite za pravdu.

Cestovné poistenie...

... je v dnešných globalizovaných časoch praktickou nevyhnutnosťou. Počas vrcholiacej prvej a druhej vlny pandémie sme si uvedomili, aké obrovské množstvo ľudí zrazu prestalo cestovať a aké masy sa pred pandémiou po svete presúvali. Dovolenkové, ale aj pracovné či študijné cestovanie, je bežnou súčasťou nášho života. Preto by súčasťou cestovania malo byť aj kvalitné cestovné poistenie. Z pestrej ponuky cestovného poistenia na slovenskom poistnom trhu si vyberie naozaj každý, rodiny s malými deťmi, študenti, ľudia v produktívnom veku aj dôchodcovia.

Cestujte naplno

Nepodceňujte cestovné poistenie

Lekárske ošetrenie, hospitalizácia alebo operácia v zahraničí vás môže vyjsť až na stovky tisíc EUR. Kvalitné cestovné poistenie vás plne ochráni pred rizikami a pomôže vám s úhradou nákladov. Okrem krytia liečebných níkladov si môžete poistiť i omeškanie letu či stratu batožiny. A to za veľmi prijateľné ceny.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • cestovni-pojisteni-lyzarske-strediska
  30. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás lyžovačka v Rakúsku? Nezabudnite na poistenie

  Susedné Rakúsko je vzhľadom na jeho blízkosť a perfektné lyžiarske podmienky cieľom mnohých slovenských lyžiarov. Chcete si užiť lyžovanie v Rakúsku aj vy? Pred cestou nezabudnite na jednu dôležitú vec – uzavrieť si kvalitné cestovné poistenie. V opačnom prípade by sa mohla vaša dovolenka neúmerne predražiť.

 • žena s kufrom na letisku
  27. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ktoré cestovné poistenie sa najviac oplatí?

  Plánujete cestu do zahraničia a hľadáte výhodné cestovné poistenie, ktoré v prípade potreby pokryje náklady na vaše ošetrenie či liečbu? V tom prípade ste na správnom mieste. V tomto článku vám prinesieme prehľad najpopulárnejších ponúk krátkodobého cestovného poistenia, ktoré sú dnes dostupné na slovenskom trhu. Aj s prehľadom cien, ktoré za ne zaplatíte.

 • sjezdovka lyžařů
  18. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie na lyže v zahraničí: Takto si ho vyberiete

  Už je to tu. Mnohé rakúske či talianske lyžiarske strediská otvárajú brány všetkým vášnivým lyžiarom a snowboardistom, ktorí sa už nemôžu dočkať snežných dobrodružstiev. Lákajú lyžiarske dobrodružstvá v zahraničí aj vás? Zarezervujte si ubytovanie, navoskujte lyže a hor sa na cestu! Ešte predtým si však nezabudnite vybaviť jednu maličkosť – kvalitné cestovné poistenie.

 • 28. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Šport v zahraničí: Potrebujete poistenie?

  Odpoveď na túto otázku je jasná. Áno. V prípade, že sa rozhodnete za hranicami venovať športu, ktorý nie je úplne bežný, poistite sa. Ak patríte k zdatným cestovateľom, ktorí jazdia či lietajú mimo našej krajiny za adrenalínovými športovými zážitkami, pravdepodobne už viete, čo treba.

 • krakovske-namesti
  18. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čo vidieť v Krakove?

  Krakov je mesto, ktoré sa nachádza na zozname mnohých cestovateľov. Niet sa čomu čudovať. Poľský Krakow má obrovské množstvo pamiatok, ktoré lákajú milovníkov histórie. Premýšľate, že by ste sa do tohto krásneho mesta vybrali aj vy? V tom prípade máme pre vás zopár tipov na miesta, ktoré sa vám rozhodne oplatí navštíviť.​

 • cestovni-pojisteni-usa
  21. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do USA: Čo vybaviť pred cestou?

  Severná Amerika, predovšetkým Spojené štáty americké, je snom mnohých cestovateľov. Táto krajina je plná nádherných miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Keď zoženiete lacnú letenku, čo v dnešnej dobe nie je problém, cestovateľský sen sa rýchlo môže stať skutočnosťou. Viete však, na čo by ste pred cestou určite nemali zabudnúť?

 • padajúci dážď a turistka
  15. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Vyhnite sa obdobiu dažďov: Kedy a kam necestovať?

  Dovolenka v exotike je lákavá. Zatiaľ čo u nás vládne upršaná jeseň či zasnežená zima, v exotických krajinách si môžeme užiť horúce slnečné lúče. Aj v prevažne slnečných krajinách sa však striedajú obdobia sucha a dažďov. India, Thajsko, Bali, Zanzibar a iné, viete, v ktorých mesiacoch by ste do týchto krajín nemali cestovať?

 • žena na letisku s kufrom v ruke
  28. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poškodenie alebo strata batožiny leteckou spoločnosťou: Ako postupovať?

  Ak ste niekedy cestovali letecky, viete, že letecké spoločnosti niekedy nemanipulujú s batožinou celkom citlivo. To, že ste docestovali v poriadku do cieľa vy, ešte neznamená, že rovnaké šťastie mal aj váš cestovný kufor. Život vám dokáže poriadne skomplikovať aj stratená batožina. Viete, čo robiť, ak počas cesty došlo k poškodeniu alebo strate batožiny?

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • nádherné mesto Krumlov v Českej republike
  15. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Pamiatky v Česku: Tieto by ste rozhodne mali navštíviť

  Túžite cestovať, ale na dlhé cesty nemáte čas alebo chuť? Susedná Česká republika ponúka množstvo krásnych cieľov, ktoré si užijete vo dvojici alebo v podobe rodinného výletu. Podobný jazyk, priateľský susedný národ, skvelá strava – to všetko robí z Česka mimoriadne obľúbenú destináciu Slovákov.