12 najčastejších chýb mladých vodičov

Mladí vodiči sú stále rizikovou skupinou na cestách, pretože šoférovanie vyžaduje značné zručnosti. Tieto zručnosti však nie je možné získať zo dňa na deň ani za pár dní v autoškole. Preto musia mladí vodiči často platiť vyššiu sumu za povinné zmluvné poistenie, keď si ho uzatvárajú. Avšak aj mladý vodič môže preukázať, že dokáže jazdiť bez nehôd už v prvom roku, a tým výrazne znížiť svoju platbu za poistné.

Slabá predvídavosť

Ten, kto už najazdil pár tisíc kilometrov vie, že niekedy na ceste nezáleží na tom, kto má prednosť. Je samozrejmé, že môžete mať pravdu a byť na hlavnej ceste, ale niekto mohol prehliadnuť značku, ignorovať ju alebo mať pocit, že to stihne. Mladí vodiči majú problém s predvídavosťou a riadia sa tým, kto má právo. Skúsenejší vodiči už vedia, že je potrebné sledovať aj autá z bočných ciest a v prípade potreby džentlmensky ustúpiť. Je lepšie vyhnúť sa kolízii, než si vykoledovať zrážku.

Chýbajúce znalosti

Áno, autoškola nie je všetko, a tak sa stáva, že aj keď spravíte testy, stále neovládate všetky pravidlá a možnosti. A práve to je kameň úrazu. Pravidlo pravej ruky a problémy v križovatke? Ktoré auto má ísť prvé? Zaváhanie často končí kolíziou.


Nezabúdajte na poistenie

Buďte pripravení na všetko, a to aj na situácie, ktoré sa nedajú predvídať. Nezabudnite preto uzatvoriť výhodné povinné zmluvné poistenie, ktoré je zo zákona povinné. Okrem toho si môžete zvoliť aj havarijné poistenie s vysokým krytím určené na krytie vášho zdravia a majetku. Porovnajte si jednotlivé ponuky slovenských poisťovní a zvoľte tú najlepšiu.


Príliš vysoká rýchlosť

Je veľmi lákavé mať pod zadkom dobré auto, ale mladí vodiči doplácajú práve na rýchlosť. Často totiž nedokážu odhadnúť ani stav vozovky, ani svoje šoférske zručnosti. Rýchlosť za volantom je totiž oblasťou, kde mladí vodiči často prekračujú povolené limity. Je lepšie prísť o päť minút neskôr ako vôbec, alebo havarovať a mať starosti. Aj keď dobré havarijné poistenie dokáže nahradiť škody, nedokáže vrátiť stratený čas, a ak je auto poškodené, zostane navždy takto poškodené.

Nízka rýchlosť

Rovnako ako príliš vysoká rýchlosť, aj príliš nízka rýchlosť je chybou, na ktorú by si mladí vodiči mali dávať pozor. Podľa zákona je príliš pomalá jazda priestupkom, pretože obmedzujete premávku a ostatných vodičov

Výška pokuty za pomalú jazdu je rôzna. Na diaľnici, kde je najnižšia povolená rýchlosť 80 km/h, môžete dostať pokutu vo výške 60 eur za jazdu s nižšou rýchlosťou. Za prekážanie rýchlejšie idúcim vozidlám a obmedzovanie plynulosti cestnej premávky na ostatných druhoch ciest je výška pokuty 30 eur.

Ak ste novým vodičom a bojíte sa jazdiť príliš rýchlo, vyhýbajte sa diaľniciam. Radšej využívajte iné cesty, ktoré vás dostanú do cieľa bez rizika platenia pokuty. 


TIP

Okrem toho spravíte dobre, keď si natrénujete šoférovanie na pokojných cestách, kde nie je príliš veľa vodičov. Tu sa môžete naučiť jazdiť rýchlejšie, čo vám umožní nezdržiavať ostatných a vyhnúť sa tak aj zbytočným pokutám.

Nevenovanie sa jazde

Je to extrémne rizikové. Mnoho mladých vodičov totiž nevenuje pozornosť svojej jazde, ale skôr svojím mobilným telefónom. Zaznamenávajú videá na mobiloch a dokonca ich streamujú zo svojich áut na sociálne siete. Tieto aktivity už dokázali spôsobiť nehody a dokonca aj smrteľné nehody, pričom predstavujú ešte väčšie riziko ako alkohol. 

Poisťovne reagujú na túto situáciu tým, že niektorým vodičom umožňujú nainštalovať si aplikáciu do ich mobilov, ktorá vyhodnocuje, či mobil v aute naozaj nepoužívajú. Následne im umožňujú mať lacnejšie havarijné poistenie. Tieto aplikácie momentálne fungujú najmä v zahraničí, ale je veľmi pravdepodobné, že v priebehu pár rokov sa dostanú aj na Slovensko.


Výpočet havarijného poistenia

Najlepšie havarijné poistenie

Porovnáme vám najlepšie ponuky havarijného poistenia na trhu. Vyberte si poistenie presne podľa vašich predstáv.


Agresia

Mladší vodiči sa zdajú byť na ceste agresívnejší ako starší. Toto správanie sa prejavuje napríklad aj na križovatkách a parkoviskách. Hoci tam zvyčajne nedochádza k veľkým škodám na vozidlách, poisťovne už aj menšie škody považujú za nehody. To znamená, že voľba vyššej sadzby poistného sa prejaví aj v nasledujúcom roku, či už ide o havarijné poistenie alebo PZP. Naopak, ak sa v prvom roku vyhnete akejkoľvek nehode a budete si držať čistý štít, poisťovňa vám napriek nízkemu veku môže poskytnúť významné zľavy na poistenie.

Panika za volantom

Najhoršia vec, ktorú mladý a začínajúci vodič môže urobiť, je panikáriť za volantom. Bez ohľadu na situáciu na ceste je dôležité zachovať pokoj a premýšľať racionálne. Vyhnite sa príliš rýchlym a nerozvážnym rozhodnutiam, ktoré by mohli viesť k nehode alebo ohroziť zdravie a majetok.

Malý odstup

Mať dostatočne veľký odstup od vozidla pred vami je kľúčové, pretože nikdy neviete, či vodič pred vami náhle nezabrzdí alebo nebude musieť mierne cúvnuť. Dostatočná vzdialenosť od vozidla vám poskytuje čas na adekvátnu reakciu.

Mladí vodiči často neprikladajú dostatočný význam k správnemu zachovaniu odstupu. Preto sa často nachádzajú v tesnej blízkosti vozidla pred sebou. 

Na diaľniciach platia presnejšie pravidlá. Vodič musí dodržiavať minimálnu vzdialenosť od vozidla pred ním, ktorú prejde za dve sekundy. Pre autobusy, minibusy a nákladné vozidlá platí pravidlo troch sekúnd.

Nesprávne nastavené spätné zrkadlá

Mnohí začínajúci vodiči majú problém s nastavením spätných zrkadiel, najmä preto, že ich nevedia správne používať. Pri parkovaní sa často spoliehajú len na senzory alebo kameru, pričom ignorujú dianie za sebou alebo ho sledujú len cez vnútorné spätné zrkadlo, čo však nestačí.

Nepoužívanie spätných zrkadiel môže viesť k zbytočným kolíziám. Vodič nemá prehľad o dianí za ním a nemôže správne predvídať vývoj situácie.

Preceňovanie podmienok vozovky

Vozovka nie je vždy suchá a bezpečná. Počas jednotlivých ročných období môže byť mokrá, zamrznutá alebo zasnežená, čo výrazne ovplyvňuje štýl jazdy, vhodnú rýchlosť a celkové správanie vodiča.

Noví vodiči, ktorí nemajú dostatočnú skúsenosť s jazdou na mokrej alebo zasneženej vozovke, často nedokážu prispôsobiť svoju jazdu týmto podmienkam. V mnohých prípadoch jazdia príliš rýchlo alebo nesprávne brzdia, čo v konečnom dôsledku môže spôsobiť dopravnú nehodu.

Zanedbávanie technického stavu

Každé vozidlo, ktoré sa pohybuje po cestách, musí byť technicky spôsobilé. To znamená, že ak má nejaké problémy, vodič by ich nemal ignorovať a mal by ich čo najskôr vyriešiť. Aj tá najmenšia chyba môže neskôr viesť k väčšej, ktorá môže spôsobiť zastavenie vozidla uprostred cesty alebo ohroziť vodiča počas jazdy. 


Nepremyslené predchádzanie

Predchádzanie pomalších vozidiel je takmer vždy spojené s určitým rizikom, najmä na vyťažených cestách, kde sa v protismere často nachádzajú ďalšie vozidlá. Mnohí mladí vodiči však sú nedočkaví a nechce sa im ísť pomaly, preto sa rozhodnú predchádzať. 

Problém nastáva, keď vodiči bez skúseností predchádzajú iné vozidlá, čo môže spôsobiť problémy nielen im samým, ale aj ostatným účastníkom cestnej premávky. Často neriešia možnosť, že v protismere sa môže objaviť veľmi rýchle vozidlo, ktoré prekračuje rýchlostné limity, alebo vodič, ktorý sa nevenuje jazde, a nemusí si všimnúť vozidlo v protismere. 

Správne predchádzanie sa osoba naučí časom. Mladí vodiči by sa mali predchádzaniu vyhýbať a pristupovať k nemu najmä na pokojnejších cestách alebo keď nemajú inú možnosť, pretože sa pred nimi nachádza veľmi pomalé vozidlo.

Pri predchádzaní vo všeobecnosti platí, že vodič musí zhodnotiť celú situáciu. To zahŕňa vyťaženosť cesty, množstvo vozidiel v oboch smeroch a podobne. Následne musí brať do úvahy aj svoje vlastné schopnosti a rýchlosť svojho vozidla. Ak sa vodič necíti na predchádzanie, nemal by riskovať. Preceňovanie svojich schopností môže viesť k zbytočným škodám na zdraví a majetku.

Povinná výbava pre každého vodiča – PZP

Povinné zmluvné poistenie je povinnosťou, na ktorú by nemal zabúdať žiadny vodič. Slúži na to, aby v prípade dopravnej nehody poskytovalo krytie. Ak by ste teda spôsobili kolíziu, poisťovňa by mala kryť náklady za vás. PZP je povinné zo zákona a každý vodič by ho mal mať uzatvorené. Mladší vodiči by mohli zvážiť aj havarijné poistenie, ktoré poskytuje krytie ich zdravia a majetku.


Povinné zmluvné poistenie

  • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

  • Zelená karta ihneď

  • Úspora až 50 %

Autor - Martina Pisarcikova
Martina PisarčíkováViac článkov autora

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • 25. septembra 2024|Lívia Ovcarčíková
    Zmeny pre vodičov od 1. augusta 2024: Novinky v zákone o PZP

    Novela zákona o PZP predstavila v auguste tohto roka niekoľko zásadnejších zmien. Úprava okrem iného priniesla povinné poistenie pre elektrokolobežky, zvýšenie pokút pri neuzavretí povinného zmluvného poistenia, ale na druhej strane aj vyššie poistné limity a zmiernenie niektorých sankcií poistencov.

  • Kľúče od nového auta
    23. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
    Auto na splátky v roku 2024: Aké sú podmienky?

    Rozhodli ste sa pre kúpu nového auta? Predtým, ako si vyberiete značku a typ vozidla, zamyslite sa nad dôležitejšou otázkou. Z čoho budete kúpu auta financovať? Alternatív, vďaka ktorým si môžete kúpiť nové auto, je viacero. Ktorá z nich bude pre vás tou navýhodnejšou?

  • Zhorené staré auto
    22. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
    Šrotovné na autá: Ako funguje? Bude aj v roku 2024?

    Finančný príspevok na auto sa na Slovensku v minulosti objavil už niekoľkokrát. Mimoriadne populárne bolo predovšetkým tzv. šrotovné, kde bol príspevok na auto podmienený likvidáciou starého vozidla. Ako vlastne proces šrotovania vozidla prebieha? A kedy bude šrotovné na autá opäť? Čítajte ďalej, všetko podstatné sme pre vás spísali v nasledujúcich riadkoch.

  • pneu4
    27. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
    Jarné prezúvanie pneumatík: Ako na to?

    Hoci slovenské zákony prezutie zimných pneumatík na letné vyslovene neprikazujú, predsa je vhodné myslieť na jar aj na túto povinnosť. Viete, kedy je ten správny čas na výmenu pneumatík? Závisí to nielen od počasia, ale aj od legislatívnych opatrení. Tie sa, navyše, líšia aj v jednotlivých krajinách. Prečítajte si výber najdôležitejších informácií, ktoré potrebujete vedieť.

  • pohár whisky a kľúče od auta na stole
    29. februára 2024|Lívia Ovcarčíková
    Alkohol za volantom doma a v zahraničí: Aké sú limity a pokuty?

    Na Slovensku sa uplatňuje nulová toleranciu alkoholu za volantom. Ak nafúkate viac ako jedno promile, dopúšťate sa trestného činu, pri ktorom vám okrem odobratia vodičáku hrozí aj odňatie slobody. Existujú však krajiny, kde sa nejaké to pivko alebo pohár vína toleruje. Aké limity a pokuty sú v jednotlivých krajinách?

  • autá na parkovisku bez EČV
    20. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    EČV na Slovensku: Zmeny v roku 2023

    V roku 2023 vstúpili do platnosti nové pravidlá pre evidenčné čísla vozidiel na Slovensku. Okrem iného sa zaviedli prenositeľnosť a nový formát značky. V nasledujúcich riadkoch si tieto zmeny rozoberieme bližšie. Pozrieme sa aj na to, čo môžeme v oblasti EČV očakávať v budúcom roku.

  • dálnice-Slovensko
    13. decembra 2023|Martina Pisarčíková
    Všetko, čo potrebujete vedieť o diaľničnej známke pre rok 2024

    Diaľničné známky sú jednou z povinností, ktoré musíte splniť, ak chcete využívať určité spoplatnené cestné úseky. Okrem Slovenska sa s nimi stretnete aj v mnohých ďalších krajinách, ako sú napríklad Česko, Maďarsko a Rakúsko. Koľko stoja pre rok 2024 jednotlivé diaľničné známky u nás a v zahraničí a aká je ich platnosť?

  • 24. novembra 2023|Martina Pisarčíková
    PZP: Ako funguje pripoistenie v prípade zrážky so zverou?

    Stret so zverou je nepríjemná udalosť, ktorej sa v mnohých prípadoch nedá vyhnúť. Riziko sa zvyšuje najmä s príchodom zimných mesiacov, ale to neznamená, že srnka alebo zajac nemôžu skočiť do cesty aj počas jari alebo leta. Slovenské poisťovne poskytujú vodičom pripoistenie na zrážku so zverou, ktoré prináša viaceré výhody. Aké sú to výhody a koľko takáto služba stojí?

  • čierne auto neznámej značky
    14. novembra 2023|Daniel Výcha
    Viete, ako na odhlásenie auta bez zošrotovania?

    Auto môžete odhlásiť z evidencie aj v prípade, že ho neplánujete zošrotovať. Postup je mierne odlišný, ale nemusíte sa ničoho obávať. Ak viete, ako na to, príliš veľa času vám to nezaberie. Pre zjednodušenie odhlásenia sme pre vás pripravili prehľadný návod, ktorý vám krok za krokom vysvetlí všetko.

  • ridicI
    05. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Na dovolenku služobným autom: Na čo si dať pozor?

    Možnosť využívať služobné auto na súkromné účely patrí dnes rozhodne medzi najobľúbenejšie benefity poskytovaných zamestnancom. Ak vám ju zamestnávateľ ponúkol, rátajte s tým, že s touto výhodou sa spája aj prebratie čiastočnej zodpovednosti za firemné vozidlo. Dá sa táto zodpovednosť nejakým spôsobom poistiť? A akým spôsobom môžete riešiť menej bežné situácie, ako sú napríklad dovolenky?