12 najčastejších chýb mladých vodičov

Mladí vodiči sú stále rizikovou skupinou na cestách, pretože šoférovanie vyžaduje značné zručnosti. Tieto zručnosti však nie je možné získať zo dňa na deň ani za pár dní v autoškole. Preto musia mladí vodiči často platiť vyššiu sumu za povinné zmluvné poistenie, keď si ho uzatvárajú. Avšak aj mladý vodič môže preukázať, že dokáže jazdiť bez nehôd už v prvom roku, a tým výrazne znížiť svoju platbu za poistné.

Slabá predvídavosť

Ten, kto už najazdil pár tisíc kilometrov vie, že niekedy na ceste nezáleží na tom, kto má prednosť. Je samozrejmé, že môžete mať pravdu a byť na hlavnej ceste, ale niekto mohol prehliadnuť značku, ignorovať ju alebo mať pocit, že to stihne. Mladí vodiči majú problém s predvídavosťou a riadia sa tým, kto má právo. Skúsenejší vodiči už vedia, že je potrebné sledovať aj autá z bočných ciest a v prípade potreby džentlmensky ustúpiť. Je lepšie vyhnúť sa kolízii, než si vykoledovať zrážku.

Chýbajúce znalosti

Áno, autoškola nie je všetko, a tak sa stáva, že aj keď spravíte testy, stále neovládate všetky pravidlá a možnosti. A práve to je kameň úrazu. Pravidlo pravej ruky a problémy v križovatke? Ktoré auto má ísť prvé? Zaváhanie často končí kolíziou.


Nezabúdajte na poistenie

Buďte pripravení na všetko, a to aj na situácie, ktoré sa nedajú predvídať. Nezabudnite preto uzatvoriť výhodné povinné zmluvné poistenie, ktoré je zo zákona povinné. Okrem toho si môžete zvoliť aj havarijné poistenie s vysokým krytím určené na krytie vášho zdravia a majetku. Porovnajte si jednotlivé ponuky slovenských poisťovní a zvoľte tú najlepšiu.


Príliš vysoká rýchlosť

Je veľmi lákavé mať pod zadkom dobré auto, ale mladí vodiči doplácajú práve na rýchlosť. Často totiž nedokážu odhadnúť ani stav vozovky, ani svoje šoférske zručnosti. Rýchlosť za volantom je totiž oblasťou, kde mladí vodiči často prekračujú povolené limity. Je lepšie prísť o päť minút neskôr ako vôbec, alebo havarovať a mať starosti. Aj keď dobré havarijné poistenie dokáže nahradiť škody, nedokáže vrátiť stratený čas, a ak je auto poškodené, zostane navždy takto poškodené.

Nízka rýchlosť

Rovnako ako príliš vysoká rýchlosť, aj príliš nízka rýchlosť je chybou, na ktorú by si mladí vodiči mali dávať pozor. Podľa zákona je príliš pomalá jazda priestupkom, pretože obmedzujete premávku a ostatných vodičov

Výška pokuty za pomalú jazdu je rôzna. Na diaľnici, kde je najnižšia povolená rýchlosť 80 km/h, môžete dostať pokutu vo výške 60 eur za jazdu s nižšou rýchlosťou. Za prekážanie rýchlejšie idúcim vozidlám a obmedzovanie plynulosti cestnej premávky na ostatných druhoch ciest je výška pokuty 30 eur.

Ak ste novým vodičom a bojíte sa jazdiť príliš rýchlo, vyhýbajte sa diaľniciam. Radšej využívajte iné cesty, ktoré vás dostanú do cieľa bez rizika platenia pokuty. 


TIP

Okrem toho spravíte dobre, keď si natrénujete šoférovanie na pokojných cestách, kde nie je príliš veľa vodičov. Tu sa môžete naučiť jazdiť rýchlejšie, čo vám umožní nezdržiavať ostatných a vyhnúť sa tak aj zbytočným pokutám.

Nevenovanie sa jazde

Je to extrémne rizikové. Mnoho mladých vodičov totiž nevenuje pozornosť svojej jazde, ale skôr svojím mobilným telefónom. Zaznamenávajú videá na mobiloch a dokonca ich streamujú zo svojich áut na sociálne siete. Tieto aktivity už dokázali spôsobiť nehody a dokonca aj smrteľné nehody, pričom predstavujú ešte väčšie riziko ako alkohol. 

Poisťovne reagujú na túto situáciu tým, že niektorým vodičom umožňujú nainštalovať si aplikáciu do ich mobilov, ktorá vyhodnocuje, či mobil v aute naozaj nepoužívajú. Následne im umožňujú mať lacnejšie havarijné poistenie. Tieto aplikácie momentálne fungujú najmä v zahraničí, ale je veľmi pravdepodobné, že v priebehu pár rokov sa dostanú aj na Slovensko.


Výpočet havarijného poistenia

Najlepšie havarijné poistenie

Porovnáme vám najlepšie ponuky havarijného poistenia na trhu. Vyberte si poistenie presne podľa vašich predstáv.


Agresia

Mladší vodiči sa zdajú byť na ceste agresívnejší ako starší. Toto správanie sa prejavuje napríklad aj na križovatkách a parkoviskách. Hoci tam zvyčajne nedochádza k veľkým škodám na vozidlách, poisťovne už aj menšie škody považujú za nehody. To znamená, že voľba vyššej sadzby poistného sa prejaví aj v nasledujúcom roku, či už ide o havarijné poistenie alebo PZP. Naopak, ak sa v prvom roku vyhnete akejkoľvek nehode a budete si držať čistý štít, poisťovňa vám napriek nízkemu veku môže poskytnúť významné zľavy na poistenie.

Panika za volantom

Najhoršia vec, ktorú mladý a začínajúci vodič môže urobiť, je panikáriť za volantom. Bez ohľadu na situáciu na ceste je dôležité zachovať pokoj a premýšľať racionálne. Vyhnite sa príliš rýchlym a nerozvážnym rozhodnutiam, ktoré by mohli viesť k nehode alebo ohroziť zdravie a majetok.

Malý odstup

Mať dostatočne veľký odstup od vozidla pred vami je kľúčové, pretože nikdy neviete, či vodič pred vami náhle nezabrzdí alebo nebude musieť mierne cúvnuť. Dostatočná vzdialenosť od vozidla vám poskytuje čas na adekvátnu reakciu.

Mladí vodiči často neprikladajú dostatočný význam k správnemu zachovaniu odstupu. Preto sa často nachádzajú v tesnej blízkosti vozidla pred sebou. 

Na diaľniciach platia presnejšie pravidlá. Vodič musí dodržiavať minimálnu vzdialenosť od vozidla pred ním, ktorú prejde za dve sekundy. Pre autobusy, minibusy a nákladné vozidlá platí pravidlo troch sekúnd.

Nesprávne nastavené spätné zrkadlá

Mnohí začínajúci vodiči majú problém s nastavením spätných zrkadiel, najmä preto, že ich nevedia správne používať. Pri parkovaní sa často spoliehajú len na senzory alebo kameru, pričom ignorujú dianie za sebou alebo ho sledujú len cez vnútorné spätné zrkadlo, čo však nestačí.

Nepoužívanie spätných zrkadiel môže viesť k zbytočným kolíziám. Vodič nemá prehľad o dianí za ním a nemôže správne predvídať vývoj situácie.

Preceňovanie podmienok vozovky

Vozovka nie je vždy suchá a bezpečná. Počas jednotlivých ročných období môže byť mokrá, zamrznutá alebo zasnežená, čo výrazne ovplyvňuje štýl jazdy, vhodnú rýchlosť a celkové správanie vodiča.

Noví vodiči, ktorí nemajú dostatočnú skúsenosť s jazdou na mokrej alebo zasneženej vozovke, často nedokážu prispôsobiť svoju jazdu týmto podmienkam. V mnohých prípadoch jazdia príliš rýchlo alebo nesprávne brzdia, čo v konečnom dôsledku môže spôsobiť dopravnú nehodu.

Zanedbávanie technického stavu

Každé vozidlo, ktoré sa pohybuje po cestách, musí byť technicky spôsobilé. To znamená, že ak má nejaké problémy, vodič by ich nemal ignorovať a mal by ich čo najskôr vyriešiť. Aj tá najmenšia chyba môže neskôr viesť k väčšej, ktorá môže spôsobiť zastavenie vozidla uprostred cesty alebo ohroziť vodiča počas jazdy. 


Nepremyslené predchádzanie

Predchádzanie pomalších vozidiel je takmer vždy spojené s určitým rizikom, najmä na vyťažených cestách, kde sa v protismere často nachádzajú ďalšie vozidlá. Mnohí mladí vodiči však sú nedočkaví a nechce sa im ísť pomaly, preto sa rozhodnú predchádzať. 

Problém nastáva, keď vodiči bez skúseností predchádzajú iné vozidlá, čo môže spôsobiť problémy nielen im samým, ale aj ostatným účastníkom cestnej premávky. Často neriešia možnosť, že v protismere sa môže objaviť veľmi rýchle vozidlo, ktoré prekračuje rýchlostné limity, alebo vodič, ktorý sa nevenuje jazde, a nemusí si všimnúť vozidlo v protismere. 

Správne predchádzanie sa osoba naučí časom. Mladí vodiči by sa mali predchádzaniu vyhýbať a pristupovať k nemu najmä na pokojnejších cestách alebo keď nemajú inú možnosť, pretože sa pred nimi nachádza veľmi pomalé vozidlo.

Pri predchádzaní vo všeobecnosti platí, že vodič musí zhodnotiť celú situáciu. To zahŕňa vyťaženosť cesty, množstvo vozidiel v oboch smeroch a podobne. Následne musí brať do úvahy aj svoje vlastné schopnosti a rýchlosť svojho vozidla. Ak sa vodič necíti na predchádzanie, nemal by riskovať. Preceňovanie svojich schopností môže viesť k zbytočným škodám na zdraví a majetku.

Povinná výbava pre každého vodiča – PZP

Povinné zmluvné poistenie je povinnosťou, na ktorú by nemal zabúdať žiadny vodič. Slúži na to, aby v prípade dopravnej nehody poskytovalo krytie. Ak by ste teda spôsobili kolíziu, poisťovňa by mala kryť náklady za vás. PZP je povinné zo zákona a každý vodič by ho mal mať uzatvorené. Mladší vodiči by mohli zvážiť aj havarijné poistenie, ktoré poskytuje krytie ich zdravia a majetku.


Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %

Autor - Martina Pisarcikova
Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • zver na ceste
  18. augusta 2023|Daniel Výcha
  Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

  Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.