12 najčastejších chýb mladých vodičov

Mladí vodiči sú stále rizikovou skupinou na cestách, pretože šoférovanie vyžaduje značné zručnosti. Tieto zručnosti však nie je možné získať zo dňa na deň ani za pár dní v autoškole. Preto musia mladí vodiči často platiť vyššiu sumu za povinné zmluvné poistenie, keď si ho uzatvárajú. Avšak aj mladý vodič môže preukázať, že dokáže jazdiť bez nehôd už v prvom roku, a tým výrazne znížiť svoju platbu za poistné.

Slabá predvídavosť

Ten, kto už najazdil pár tisíc kilometrov vie, že niekedy na ceste nezáleží na tom, kto má prednosť. Je samozrejmé, že môžete mať pravdu a byť na hlavnej ceste, ale niekto mohol prehliadnuť značku, ignorovať ju alebo mať pocit, že to stihne. Mladí vodiči majú problém s predvídavosťou a riadia sa tým, kto má právo. Skúsenejší vodiči už vedia, že je potrebné sledovať aj autá z bočných ciest a v prípade potreby džentlmensky ustúpiť. Je lepšie vyhnúť sa kolízii, než si vykoledovať zrážku.

Chýbajúce znalosti

Áno, autoškola nie je všetko, a tak sa stáva, že aj keď spravíte testy, stále neovládate všetky pravidlá a možnosti. A práve to je kameň úrazu. Pravidlo pravej ruky a problémy v križovatke? Ktoré auto má ísť prvé? Zaváhanie často končí kolíziou.


Nezabúdajte na poistenie

Buďte pripravení na všetko, a to aj na situácie, ktoré sa nedajú predvídať. Nezabudnite preto uzatvoriť výhodné povinné zmluvné poistenie, ktoré je zo zákona povinné. Okrem toho si môžete zvoliť aj havarijné poistenie s vysokým krytím určené na krytie vášho zdravia a majetku. Porovnajte si jednotlivé ponuky slovenských poisťovní a zvoľte tú najlepšiu.


Príliš vysoká rýchlosť

Je veľmi lákavé mať pod zadkom dobré auto, ale mladí vodiči doplácajú práve na rýchlosť. Často totiž nedokážu odhadnúť ani stav vozovky, ani svoje šoférske zručnosti. Rýchlosť za volantom je totiž oblasťou, kde mladí vodiči často prekračujú povolené limity. Je lepšie prísť o päť minút neskôr ako vôbec, alebo havarovať a mať starosti. Aj keď dobré havarijné poistenie dokáže nahradiť škody, nedokáže vrátiť stratený čas, a ak je auto poškodené, zostane navždy takto poškodené.

Nízka rýchlosť

Rovnako ako príliš vysoká rýchlosť, aj príliš nízka rýchlosť je chybou, na ktorú by si mladí vodiči mali dávať pozor. Podľa zákona je príliš pomalá jazda priestupkom, pretože obmedzujete premávku a ostatných vodičov

Výška pokuty za pomalú jazdu je rôzna. Na diaľnici, kde je najnižšia povolená rýchlosť 80 km/h, môžete dostať pokutu vo výške 60 eur za jazdu s nižšou rýchlosťou. Za prekážanie rýchlejšie idúcim vozidlám a obmedzovanie plynulosti cestnej premávky na ostatných druhoch ciest je výška pokuty 30 eur.

Ak ste novým vodičom a bojíte sa jazdiť príliš rýchlo, vyhýbajte sa diaľniciam. Radšej využívajte iné cesty, ktoré vás dostanú do cieľa bez rizika platenia pokuty. 


TIP

Okrem toho spravíte dobre, keď si natrénujete šoférovanie na pokojných cestách, kde nie je príliš veľa vodičov. Tu sa môžete naučiť jazdiť rýchlejšie, čo vám umožní nezdržiavať ostatných a vyhnúť sa tak aj zbytočným pokutám.

Nevenovanie sa jazde

Je to extrémne rizikové. Mnoho mladých vodičov totiž nevenuje pozornosť svojej jazde, ale skôr svojím mobilným telefónom. Zaznamenávajú videá na mobiloch a dokonca ich streamujú zo svojich áut na sociálne siete. Tieto aktivity už dokázali spôsobiť nehody a dokonca aj smrteľné nehody, pričom predstavujú ešte väčšie riziko ako alkohol. 

Poisťovne reagujú na túto situáciu tým, že niektorým vodičom umožňujú nainštalovať si aplikáciu do ich mobilov, ktorá vyhodnocuje, či mobil v aute naozaj nepoužívajú. Následne im umožňujú mať lacnejšie havarijné poistenie. Tieto aplikácie momentálne fungujú najmä v zahraničí, ale je veľmi pravdepodobné, že v priebehu pár rokov sa dostanú aj na Slovensko.


Výpočet havarijného poistenia

Najlepšie havarijné poistenie

Porovnáme vám najlepšie ponuky havarijného poistenia na trhu. Vyberte si poistenie presne podľa vašich predstáv.


Agresia

Mladší vodiči sa zdajú byť na ceste agresívnejší ako starší. Toto správanie sa prejavuje napríklad aj na križovatkách a parkoviskách. Hoci tam zvyčajne nedochádza k veľkým škodám na vozidlách, poisťovne už aj menšie škody považujú za nehody. To znamená, že voľba vyššej sadzby poistného sa prejaví aj v nasledujúcom roku, či už ide o havarijné poistenie alebo PZP. Naopak, ak sa v prvom roku vyhnete akejkoľvek nehode a budete si držať čistý štít, poisťovňa vám napriek nízkemu veku môže poskytnúť významné zľavy na poistenie.

Panika za volantom

Najhoršia vec, ktorú mladý a začínajúci vodič môže urobiť, je panikáriť za volantom. Bez ohľadu na situáciu na ceste je dôležité zachovať pokoj a premýšľať racionálne. Vyhnite sa príliš rýchlym a nerozvážnym rozhodnutiam, ktoré by mohli viesť k nehode alebo ohroziť zdravie a majetok.

Malý odstup

Mať dostatočne veľký odstup od vozidla pred vami je kľúčové, pretože nikdy neviete, či vodič pred vami náhle nezabrzdí alebo nebude musieť mierne cúvnuť. Dostatočná vzdialenosť od vozidla vám poskytuje čas na adekvátnu reakciu.

Mladí vodiči často neprikladajú dostatočný význam k správnemu zachovaniu odstupu. Preto sa často nachádzajú v tesnej blízkosti vozidla pred sebou. 

Na diaľniciach platia presnejšie pravidlá. Vodič musí dodržiavať minimálnu vzdialenosť od vozidla pred ním, ktorú prejde za dve sekundy. Pre autobusy, minibusy a nákladné vozidlá platí pravidlo troch sekúnd.

Nesprávne nastavené spätné zrkadlá

Mnohí začínajúci vodiči majú problém s nastavením spätných zrkadiel, najmä preto, že ich nevedia správne používať. Pri parkovaní sa často spoliehajú len na senzory alebo kameru, pričom ignorujú dianie za sebou alebo ho sledujú len cez vnútorné spätné zrkadlo, čo však nestačí.

Nepoužívanie spätných zrkadiel môže viesť k zbytočným kolíziám. Vodič nemá prehľad o dianí za ním a nemôže správne predvídať vývoj situácie.

Preceňovanie podmienok vozovky

Vozovka nie je vždy suchá a bezpečná. Počas jednotlivých ročných období môže byť mokrá, zamrznutá alebo zasnežená, čo výrazne ovplyvňuje štýl jazdy, vhodnú rýchlosť a celkové správanie vodiča.

Noví vodiči, ktorí nemajú dostatočnú skúsenosť s jazdou na mokrej alebo zasneženej vozovke, často nedokážu prispôsobiť svoju jazdu týmto podmienkam. V mnohých prípadoch jazdia príliš rýchlo alebo nesprávne brzdia, čo v konečnom dôsledku môže spôsobiť dopravnú nehodu.

Zanedbávanie technického stavu

Každé vozidlo, ktoré sa pohybuje po cestách, musí byť technicky spôsobilé. To znamená, že ak má nejaké problémy, vodič by ich nemal ignorovať a mal by ich čo najskôr vyriešiť. Aj tá najmenšia chyba môže neskôr viesť k väčšej, ktorá môže spôsobiť zastavenie vozidla uprostred cesty alebo ohroziť vodiča počas jazdy. 


Nepremyslené predchádzanie

Predchádzanie pomalších vozidiel je takmer vždy spojené s určitým rizikom, najmä na vyťažených cestách, kde sa v protismere často nachádzajú ďalšie vozidlá. Mnohí mladí vodiči však sú nedočkaví a nechce sa im ísť pomaly, preto sa rozhodnú predchádzať. 

Problém nastáva, keď vodiči bez skúseností predchádzajú iné vozidlá, čo môže spôsobiť problémy nielen im samým, ale aj ostatným účastníkom cestnej premávky. Často neriešia možnosť, že v protismere sa môže objaviť veľmi rýchle vozidlo, ktoré prekračuje rýchlostné limity, alebo vodič, ktorý sa nevenuje jazde, a nemusí si všimnúť vozidlo v protismere. 

Správne predchádzanie sa osoba naučí časom. Mladí vodiči by sa mali predchádzaniu vyhýbať a pristupovať k nemu najmä na pokojnejších cestách alebo keď nemajú inú možnosť, pretože sa pred nimi nachádza veľmi pomalé vozidlo.

Pri predchádzaní vo všeobecnosti platí, že vodič musí zhodnotiť celú situáciu. To zahŕňa vyťaženosť cesty, množstvo vozidiel v oboch smeroch a podobne. Následne musí brať do úvahy aj svoje vlastné schopnosti a rýchlosť svojho vozidla. Ak sa vodič necíti na predchádzanie, nemal by riskovať. Preceňovanie svojich schopností môže viesť k zbytočným škodám na zdraví a majetku.

Povinná výbava pre každého vodiča – PZP

Povinné zmluvné poistenie je povinnosťou, na ktorú by nemal zabúdať žiadny vodič. Slúži na to, aby v prípade dopravnej nehody poskytovalo krytie. Ak by ste teda spôsobili kolíziu, poisťovňa by mala kryť náklady za vás. PZP je povinné zo zákona a každý vodič by ho mal mať uzatvorené. Mladší vodiči by mohli zvážiť aj havarijné poistenie, ktoré poskytuje krytie ich zdravia a majetku.


Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %

Autor - Martina Pisarcikova
Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • autá na parkovisku bez EČV
  20. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  EČV na Slovensku: Zmeny v roku 2023

  V roku 2023 vstúpili do platnosti nové pravidlá pre evidenčné čísla vozidiel na Slovensku. Okrem iného sa zaviedli prenositeľnosť a nový formát značky. V nasledujúcich riadkoch si tieto zmeny rozoberieme bližšie. Pozrieme sa aj na to, čo môžeme v oblasti EČV očakávať v budúcom roku.

 • dálnice-Slovensko
  13. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Všetko, čo potrebujete vedieť o diaľničnej známke pre rok 2024

  Diaľničné známky sú jednou z povinností, ktoré musíte splniť, ak chcete využívať určité spoplatnené cestné úseky. Okrem Slovenska sa s nimi stretnete aj v mnohých ďalších krajinách, ako sú napríklad Česko, Maďarsko a Rakúsko. Koľko stoja pre rok 2024 jednotlivé diaľničné známky u nás a v zahraničí a aká je ich platnosť?

 • 24. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  PZP: Ako funguje pripoistenie v prípade zrážky so zverou?

  Stret so zverou je nepríjemná udalosť, ktorej sa v mnohých prípadoch nedá vyhnúť. Riziko sa zvyšuje najmä s príchodom zimných mesiacov, ale to neznamená, že srnka alebo zajac nemôžu skočiť do cesty aj počas jari alebo leta. Slovenské poisťovne poskytujú vodičom pripoistenie na zrážku so zverou, ktoré prináša viaceré výhody. Aké sú to výhody a koľko takáto služba stojí?

 • čierne auto neznámej značky
  14. novembra 2023|Daniel Výcha
  Viete, ako na odhlásenie auta bez zošrotovania?

  Auto môžete odhlásiť z evidencie aj v prípade, že ho neplánujete zošrotovať. Postup je mierne odlišný, ale nemusíte sa ničoho obávať. Ak viete, ako na to, príliš veľa času vám to nezaberie. Pre zjednodušenie odhlásenia sme pre vás pripravili prehľadný návod, ktorý vám krok za krokom vysvetlí všetko.

 • ridicI
  05. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Na dovolenku služobným autom: Na čo si dať pozor?

  Možnosť využívať služobné auto na súkromné účely patrí dnes rozhodne medzi najobľúbenejšie benefity poskytovaných zamestnancom. Ak vám ju zamestnávateľ ponúkol, rátajte s tým, že s touto výhodou sa spája aj prebratie čiastočnej zodpovednosti za firemné vozidlo. Dá sa táto zodpovednosť nejakým spôsobom poistiť? A akým spôsobom môžete riešiť menej bežné situácie, ako sú napríklad dovolenky?

 • zimne-pneumatiky
  27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

  Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

 • Plácnutie rukou ako znak dohody pri kúpe auta z druhej ruky
  25. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako kúpiť ojazdené auto? Postup krok za krokom

  Nový automobil stráca v prvom roku až tretinu svojej hodnoty. Z finančného hľadiska môže byť preto výhodnejšie kúpiť si ojazdené auto. Aj staršie autá totiž dokážu poskytnúť dostatočne kvalitný úžitok, musíte si však vybrať správne. Na čo by ste si mali dávať pozor, ak kupujete auto z druhej ruky?

 • 04. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Čo je akontácia a od čoho závisí jej výška?

  Akontácia je mimoriadna alebo prvá splátka, ktorú zaplatíte z dohodnutej ceny za predmet lízingu, resp. hypotéky či iného úveru. Vo väčšine prípadov ju musíte zaplatiť ešte predtým, ako predmet dostanete a jej výška závisí od samotného vozidla, prenajímateľa aj nájomcu.

 • preberanie kľúčov od auta
  30. septembra 2023|Martina Pisarčíková
  Dovoz auta zo zahraničia: Aké sú riziká?

  Pri kúpe ojazdeného auta je často lákavým variantom dovoz zo zahraničia, ktorý vás môže prilákať dobrým a širším výberom. Za zahraničnými inzerciami sa často skrýva premyslená pasca pre kupujúcich, ktorí nedávajú pozor. Medzi najčastejšie riziká patria zavádzajúce údaje o cene, stočené kilometre, horší technický stav a iné.

 • 11. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Stret so zverou: Ako postupovať?

  Zrážka so zverou môže byť veľmi nebezpečná. Lesná zver často končí mŕtva alebo ťažko zranená, auto značne poškodené. Existuje tiež vysoké riziko poškodenia života a zdravia cestujúcich. Niekedy sa však kolízii s divou zverou jednoducho nevyhnete. Viete, ako by ste mali po takejto udalosti postupovať?