Najčastejšie chyby mladých vodičov

Mladí vodiči sú na cestách stále rizikovou skupinou. Aj šoférovanie si totiž vyžaduje značné zručnosti. A tie sa nedajú získať zo dňa na deň, ani za pár dní v autoškole. Preto napríklad pri uzatváraní poistky patria mladí vodiči k tým, ktorí si priplatia za PZP viac. No aj mladí vodič môže dokázať, že zvládne jazdiť bez škody už v prvom roku a tak si platbu poistného výrazne znížiť.

Spočítať ceny  

Slabá predvídavosť

Kto už najazdil pár tisíc kilometrov, vie, že niekedy na ceste nerozhoduje to, kto má prednosť. Jasné, že môžete mať pravdu, byť na hlavnej ceste, no niekto mohol prehliadnuť značku, alebo ju jednoducho ignoroval, prípadne má pocit, že to stihne. Mladí vodiči majú s predvídavosťou problém a riadia sa tým, kto má právo. Skúsenejší už vie, že je potrebné sledovať aj autá z bočných ciest a v prípade potreby džentlmensky ustúpiť. Lepšie, ako si vykoledovať zrážku.

 

Chýbajúce znalosti

Áno, autoškola nie je všetko a tak sa stáva, že aj keď spravíte testy, tak neovládate všetky pravidlá a možnosti. No a práve tu je kameň úrazu. Pravidlo pravej ruky, problém v križovatke? Ktoré auto má ísť prvé? Často zaváhanie končí kolíziou.

 

Privysoká rýchlosť

Je to veľmi lákavé mať pod zadkom dobré auto, ale mladí vodiči práve doplácajú na rýchlosť. Často totiž nedokážu odhadnúť ako vozovku, tak ani svoje šoférke zručnosti. Rýchlosť za volantom je práve doména mladých vodičov, ktorí majú tendenciu aj na výrazné prekračovanie rýchlosti. Je lepšie prísť o päť minút neskôr, ako vôbec, alebo havarovať a mať starosti. Pretože aj dobrá havarijná poistka síce dokáže nahradiť škody, ale nie čas, ktorý stratíte a nabúrané auto nabúraným už ostane navždy.

 

Nevenovaniu sa jazde

Je to extrémne rizikové. Pritom noho mladých šoférov venuje pozornosť svojim mobilom. Zaznamenávajú videá na mobil, prípadne rovno z auta streamjú svoju jazdu na sociálne siete. Odpovedajú na komentáre, sledujú odozvy, to všetko sú aktivity, ktoré už dokonca dokázali v nehodovosti a smrteľnej nehodovosti poraziť alkohol.

Poisťovne už reagujú tak, že práve mnohým vodičom umožňujú nainštalovať si do mobilov aplikáciu, ktorá vyhodnocuje, či mobil v aute skutočne nepoužívajú a tak im umožňujú následne mať lacnejšie havarijné poistenie. Tieto aplikácie viac menej fungujú zatiaľ len za hranicami. No v priebehu pár rokov je viac ako isté, že prídu aj na Slovensko.

 

Agresia

Mladší vodiči majú skon byť na ceste agresívnejší ako starší. To sa prejavuje napríklad aj na križovatkách, alebo na parkoviskách. Tu síce nevznikajú veľké škody na automobiloch, no napriek tomu už aj malú škodu poisťovňa vyhodnotí ako nehodu. A to znamená, že v ďalšom roku na vás uplatní vyššiu sadzbu poistného. Ak to ako pri havarijnom, tak aj pri PZP. Naopak, ak za prvý rok nespravíte žiadnu nehodu a budete si držať čistý štít, poisťovňa vám aj napriek nízkemu veku môže na poistenie udeliť výrazné zľavy.

Spočítať ceny

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 2