alkohol a kľúče od auta na stole

Alkohol skrýva riziko nielen dopravnej nehody

4. 5. 2022
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Hoci na Slovensku platí na cestách nulová tolerancia alkoholu, stále nie je nič výnimočné, že si vodiči doprajú pohárik aj pred šoférovaním. Alkohol pritom spôsobuje stratu koncentrácie, čo je predovšetkým pri vedení vozidla mimoriadne nebezpečné. Pokuta však nie je to jediné, čo vám pri jazde pod vplyvom hrozí.

Dopravné nehody zavinené alkoholom

Prečo je vlastne alkohol zradný? Predovšetkým zhoršuje váš reakčný čas, vašu koordináciu a motoriku. Ovplyvňuje zrak, spôsobuje stratu sebakontroly a spôsobuje riskantnejšie správanie. Práve toto sú dôvody, prečo pod vplyvom alkoholu dochádza k dopravným nehodám. Podľa údajov oddelenia bezpečnosti cestnej premávky (BECEP) sa pravdepodobnosť vzniku dopravnej nehody zvyšuje s koncentráciou alkoholu v krvi - pri 0,5 promile je u vodiča pravdepodobnosť dopravnej nehody o 100 % vyššia ako u vodiča, ktorý nepil a pri 0,8 promile je pravdepodobnosť vyššia dokonca až o 400 %.

Podľa štatistík Prezídia Policajného zboru  zaznamenala polícia v roku 2021 celkom 11 869 dopravných nehôd na území Slovenskej republiky. Z toho bolo až 1 536 nehôd (teda takmer 13 %) zavinených pod vplyvom alkoholu. Hoci v porovnaní s predchádzajúcim rokom došlo k miernemu poklesu počtu dopravných nehôd zavinených alkoholom (o 15 nehôd), popri porušení povinnosti vodiča (ako sú napríklad nevenovanie sa plne vedeniu vozidla, nedanie prednosti chodcovi a podobne) a neprimeranej rýchlosti jazdy patrí  alkohol za volantom  medzi najčastejšie príčiny dopravných nehôd. 

Normálu sa vymykajú najmä štatistiky dopravných nehôd počas Veľkej noci, podľa ktorých je  takmer až štvrtina nehôd v tomto období zavinená pod vplyvom alkoholu. 

Čo vám hrozí?

Podľa platného zákona nesmiete viesť motorové vozidlo pod vplyvom alkoholu alebo inej návykovej látky. Okrem vážneho rizika, že pod vplyvom alkoholu zaviníte dopravnú nehodu, v prípade zistenia alkoholu za volantom pri cestnej kontrole vám hrozí pokuta, alebo dokonca aj zadržanie vodičského preukazu. Ak vám príslušník policajného zboru namieria hodnotu alkoholu v krvi pod 1 promile, pokladá sa to za priestupok, za ktorý vám môže byť uložená pokuta od 200 až do 1 000 €, a zároveň aj trest zákazu činnosti viesť motorové vozidlo po dobu 5 rokov. Hodnota nad 1 promile je už trestným činom, pri ktorom okrem pokuty a odňatia vodičského preukazu hrozí aj trest odňatia slobody až na 12 mesiacov

Na ceste s istou hladinou alkoholu nemusíte zaviniť vážnu dopravnú nehodu. No aj ťukanec na parkovisku môže byť zásadná vec. Vodič, ktorý je pod vplyvom alkoholu, je totiž vinný za celý priebeh nehody. A to aj v prípade, kedy by podľa pravidiel cestnej premávky chybu nespravil. Aký potom bude scenár? Polícia nameria vo vašom dychu alkohol a ste vinníkom nehody. A máte problém. Dostávate pokutu a na rad prichádzajú ďalšie nepríjemnosti s poisťovňou. Ak si totiž pod vplyvom alkoholu sadnete za volant a spôsobíte nehodu, poisťovňa síce škodu z vášho povinného zmluvného poistenia poškodenému uhradí, no jej čiastočnú či plnú náhradu bude od vás vymáhať späť. Požitie alkoholu totiž patrí k výlukám z PZP. 

Problémom je aj zostatkový alkohol

Alkohol nemusí byť problémom iba vtedy, ak si vypijete a sadnete za volant. Veľa problémov spôsobuje aj tzv. zvyškový alkohol.  Napríklad u muža s hmotnosťou 85 kg sa pol litra piva odbúra za 2 hodiny a 45 minút, dve deci vína a poldeci liehoviny za 2 hodiny. Preto buďte opatrný napríklad aj pri obede, ak si dáte nejaké to pivko či dve. Čas, kedy si sadnete za volant, si treba strážiť. U ženy s hmotnosťou 60 kg je odbúravanie alkoholu z krvi ešte pomalšie, a to približne 1,6-krát. To znamená, že napríklad večierok s ranným hlavybôľom môže telo pokojne spracovávať aj celé doobedie, či dokonca celý deň. Ľudské telo je totiž schopné odbúrať priemerne len 0,1 promile alkoholu za hodinu.

Bezpečnosť na prvom mieste

Na záver ešte jedna dôležitá rada. Za volant si pod vplyvom alkoholu zásadne nesadajte. Aj keď máte pocit, že malé množstvo alkoholu alebo zostatkový alkohol nemá vplyv na vaše schopnosti viesť vozidlo bezpečne, opak je pravdou. Zožeňte si na odvoz kamaráta, privolajte si taxi alebo využite MHD. Takáto investícia bude rozhodne menšia ako vaše náklady v prípade, ak bude poisťovňa od vás vymáhať plnenie za škodu, ktorú ste spôsobili pod vplyvom alkoholu.


Chráňte sa vďaka havarijnému poisteniu

Princípom havarijného poistenia je nahradiť škody na vašom majetku. Pripoistiť si môžete i doplnkové riziká, napr. poškodenie čelného skla, stret so zverou, pripoistenie batožiny a iné. Havarijné poistenie určite oceníte.


Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • letenka a cestovný pas
    20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

    Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

  • luxusné auto značky Ferrari
    29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
    Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

    Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

  • prípojka na vozík
    22. augusta 2023|Daniel Výcha
    PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

    Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

  • zver na ceste
    18. augusta 2023|Daniel Výcha
    Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

    Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

  • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
    15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
    5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

    Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

  • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
    11. augusta 2023|Daniel Výcha
    Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

    Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

  • obdobi-destu-bali
    07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
    Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

    Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

  • autodoplnky - držiak na mobil
    31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
    6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

    Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

  • vlny na pláži
    25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

    Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

  • dovolenka v Tatrách
    19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

    Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.