Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

Jak řešit srážku se zvěří?

Ani ten najlepší vodič a najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokáže zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie diviny priamo pod kolesá auta končí neodvratne. Na jednej strane úhynom zvieraťa, na druhej často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

Výstražný trojuholník

Akonáhle ste zastavili s vozidlom kvôli nárazu, zapnite na aute výstražné osvetlenie a na cestu inštalujte výstražný trojuholník. To je prvý krok, ktorým zabránite prípadným ďalším škodám. Následne zvolajte políciu. Tá upozorní miestny poľovnícky zväz, ktorý sa postará o odpratanie diviny. V žiadnom prípade sa zvieraťa nedotýkajte. Môže byť len omráčené a ranené a ublížiť vám. Tak isto zviera nenakladajte a neberte ho so sebou napriek tomu, že máte škodu, boli by ste obvinení z pytliactva.

Spočítať ceny
TIP! Povinné zmluvné poistenie pre nákladné vozidlo

Náhody sa dejú neustále

Stret so zverou je nezavinenou nehodou zo strany vodiča, pretože v mnohých prípadoch sa mu nadá zabrániť. „V poisťovni sme mali prípad, keď na ceste 1.triedy v regióne stredného Slovenska skočil medveď do cesty kamiónu, oprava vozidla v autorizovanom servise sa vyšplhala na 9000 eur. Mali sme tiež niekoľko udalostí, kedy došlo k stretu auta s ovcou, škody na vozidlách sa pohybovali okolo 2000 EUR,“ hovorí vedúci oddelenia likvidácie škôd na motorových vozidlách Martin Križan. Preto je vhodné pre tieto prípady mať poistenie. Krytie si uplatniť môžete z havarijnej poistky, alebo z PZP, ak máte pripoistenie stretu vozidla so zverou, čo už ponúka takmer každá poisťovňa. Hoci nejde o vašu vinu, z klasického vlastného PZP si škodu nárokovať nemôžete.

Správny postup k poistnému plneniu

Po tom, ako zavoláte políciu, kontaktujte aj asistenčnú službu vašej poisťovne, ktorá pomôže aj napríklad s odtiahnutím vozidla, ak je nepojazdné. To je veľká pomoc, nakoľko polícia takéto veci za vodiča riešiť nebude. Následne je potrebné po poistnej udalosti čo najskôr prísť priamo na poisťovňu, alebo využiť niektorý z jej kanálov, ktorý umožňuje hlásenie škody. Nezabudnite si práve policajný zápis o nehode, ktorý budete v poisťovni potrebovať pri riešení poistnej udalosti.

Eliminujte možnosť stretu

Aj keď je prakticky nemožné vylúčiť stret so zverou, existuje niekoľko pravidiel, ktoré toto riziko môžu znížiť. Na miestach, ktoré sú označené dopravnou značkou „Pozor zver“, jazdite opatrne a znížte rýchlosť. V prípade, že na ceste stojí zviera, snažte sa brzdiť a pevne držte volant. Treba počítať s tým, že ak cez cestu prebehla srna, jeleň či diviak, ktoré žijú v stádach, je možné, že za ním vybehnú ďalšie a tomu prispôsobiť jazdu.

Spočítať ceny

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 4