zver na ceste

Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

18. 8. 2023
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

Ako postupovať v prípade stretu so zverou?

Stret so zverou je nepríjemná udalosť, ktorá prekvapí mnohých vodičov. Najdôležitejšie je však zostať v pokoji a nepanikáriť, pretože môžete situáciu len zhoršiť.

Ak neviete, ako správne postupovať, držte sa nasledujúcich pokynov:


 • Uistite sa, že sú spolucestujúci v poriadku – ak máte v aute spolucestujúcich, overte si, či sú všetci v poriadku a nepotrebujú zdravotnú pomoc.

 • Použite výstražný trojuholník – na ochranu ostatných vodičov použite výstražný trojuholník. V obci by mal byť umiestnený minimálne 50 m za vaším vozidlom. Na rýchlostných cestách alebo diaľniciach je táto vzdialenosť minimálne 100 m.

 • Zavolajte políciu – informujte políciu o strete so zverou. Tá následne ohlási poľovnícky zväz, ktorý sa postará o zrazenú zver. V tejto fáze nezasahujte, nepokúšajte sa dotýkať zvieraťa ani ho nepresúvajte, pretože neviete, či nie je omráčené alebo choré.

 • Zdokumentujte všetko – fotograficky zdokumentujte miesto činu a škody na vozidle. Tieto dôkazy budete potrebovať pre poisťovňu. Uistite sa, že fotografie sú kvalitné a zreteľné.

 • Kontaktujte poisťovňu – čo najskôr kontaktujte svoju poisťovňu. Informujte ich o udalosti a počkajte na pokyny od ich pracovníka. Ten vám poradí, ako ďalej postupovať.


Vedeli ste, že...

… stret so zverou najčastejšie spôsobuje poškodenie predných častí vozidla? Poisťovne sa najčastejšie stretávajú s opravami nárazníkov, mriežok chladiča, kapoty a čelného skla.


Eliminujte možnosť stretu

Hoci je prakticky nemožné úplne vylúčiť stret so zverou, existuje niekoľko pravidiel, ktoré môžu toto riziko znížiť:

 • 1

  Na miestach označených dopravnou značkou „Pozor zver“ jazdite opatrne a znížte rýchlosť.

 • 2

  Ak sa na ceste nachádza zviera, snažte sa zabrzdiť a pevne držte volant. Treba brať do úvahy, že ak cez cestu prebehne srnka, jeleň alebo diviak, ktoré často žijú v skupinách, môže za nimi prísť ďalšia zver, takže prispôsobte svoju jazdu.

 • 3

  Počas jesene je potrebné byť ešte opatrnejší. Ráno a neskoro večer je veľmi chladno a letné pneumatiky môžu na suchom a studenom povrchu cesty ľahko stratiť trakciu. Stret so zverou môže v tomto období spôsobiť závažnejšie škody.

 • 4

  Divé zvieratá sa častejšie pohybujú v noci, ale to neznamená, že sa s nimi nemôžete stretnúť aj cez deň. Práve naopak, mnohé kolízie sa stávajú aj za denného svetla. Pri jazde si preto dávajte pozor, nehľadiac na čas.

 • 5

  Zvýšte svoju ostražitosť najmä na miestach, kde sú cesty obklopené stromami, húštinami a lesmi. Tieto oblasti sú miestami, odkiaľ sa zver často vynára.

 • 6

  Sledujte okraje vozovky. V tme si na týchto miestach môžete všimnúť svietiace oči zvierat a v prípade potreby zabrzdiť predtým, než bude neskoro.

Náhody sa dejú neustále

Stret so zverou je nezavinenou nehodou zo strany vodiča, pretože v mnohých prípadoch sa mu nedá zabrániť. „V poisťovni sme mali prípad, kedy na ceste 1.triedy v regióne stredného Slovenska skočil medveď pred kamión, oprava vozidla v autorizovanom servise sa vyšplhala na 9000 eur. Tiež sme mali niekoľko prípadov, kedy došlo k stretu auta s ovcou, a škody na vozidlách sa pohybovali okolo 2000 eur,“ hovorí Martin Križan, vedúci oddelenia likvidácie škôd na motorových vozidlách. 


Chráňte sa vďaka poisteniu

Preto je vhodné mať pre tieto prípady uzavreté poistenie. Krytie si môžete uplatniť prostredníctvom havarijnej poistky alebo z PZP, ak máte pripoistenie stretu vozidla so zverou. Táto možnosť je ponúkaná takmer v každej poisťovni. Hoci nejde o vašu vinu, z klasického vlastného PZP si škodu nárokovať nemôžete.

Poistenie stretu so zverou = základná prevencia

Stret súvisiaci so zverou je náhla situácia, ktorú nie je možné predpovedať. Pri šoférovaní, najmä na úsekoch blízko lesov a polí, s ňou preto musíte počítať, rovnako ako s inými kolíziami, ktoré môžu nastať z dôvodu nepozornosti alebo nevhodného správania sa za volantom.

Ak sa teda chcete vyhnúť situácii, kedy by ste museli platiť všetko zo svojho vrecka, musíte uzatvoriť vhodné poistenie. Ideálnou voľbou je kombinácia povinného zmluvného a havarijného poistenia. Povinné zmluvné poistenie (PZP) je povinné zo zákona a každé vozidlo ho musí mať uzavreté. Ak by ste tak neurobili, vystavujete sa riziku platenia pokuty až do výšky 3 320 eur.

Havarijné poistenie nie je povinné, avšak ak vlastníte vozidlo vo veku 6 až 7 rokov, určite sa vám oplatí ho mať. Toto poistenie kryje škody na vašom majetku, čo znamená, že v prípade zrážky so zverou by vám poisťovňa mala preplatiť celú alebo aspoň časť škody.

V prípade, že vlastníte staršie vozidlo alebo nechcete havarijné poistenie, môžete si zvoliť pripoistenie stretu so zverou k PZP. Táto možnosť je finančne výhodná a veľmi jednoducho sa vybavuje. Vo väčšine prípadov je súčasťou tohto pripoistenia spoluúčasť vyjadrená percentom alebo konkrétnou sumou.

Pripoistenie k PZP vs. havarijné poistenie

Uvažujete nad tým, či je výhodnejšie zvoliť pripoistenie k povinnému zmluvnému poisteniu alebo havarijné poistenie? Obidve možnosti majú svoje výhody a nevýhody.

Pripoistenie k PZP

Pripoistenie k PZP sa vybavuje veľmi jednoducho, často dokonca prostredníctvom telefónu z pohodlia vášho domova. Jeho výhodou je aj to, že v porovnaní s havarijným poistením je finančne výhodnejšie.

Havarijné poistenie

Havarijné poistenie vo všeobecnosti kryje váš majetok a zdravie. To znamená, že ak by vznikla škoda v dôsledku stretu so zverou, poisťovňa by vám ju mala preplatiť. Výška poistného plnenia závisí od zvolenej zmluvy a toho, či ste si vybrali možnosť so spoluúčasťou alebo bez nej.


Nárok a výška poistného plnenia

Na poistné plnenie má nárok každý vodič, ktorý:


 • má uzatvorené pripoistenie stretu so zverou k PZP,

 • má uzatvorené havarijné poistenie.


Výška poistného plnenia sa odvíja od niekoľkých faktorov, medzi ktoré patrí:


 • rozsah spôsobenej škody,

 • limit krytia poistenia/pripoistenia,

 • výška spoluúčasti.


Spoluúčasť sa môže líšiť a závisí od uzavretej zmluvy. Zvyčajne sa pohybuje medzi 10 až 15 % z celkovej sumy, prípadne môže dosahovať hodnotu 100 až 300 eur.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • zver na ceste
  18. augusta 2023|Daniel Výcha
  Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

  Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.