zver na ceste

Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

18. 8. 2023
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

Ako postupovať v prípade stretu so zverou?

Stret so zverou je nepríjemná udalosť, ktorá prekvapí mnohých vodičov. Najdôležitejšie je však zostať v pokoji a nepanikáriť, pretože môžete situáciu len zhoršiť.

Ak neviete, ako správne postupovať, držte sa nasledujúcich pokynov:


 • Uistite sa, že sú spolucestujúci v poriadku – ak máte v aute spolucestujúcich, overte si, či sú všetci v poriadku a nepotrebujú zdravotnú pomoc.

 • Použite výstražný trojuholník – na ochranu ostatných vodičov použite výstražný trojuholník. V obci by mal byť umiestnený minimálne 50 m za vaším vozidlom. Na rýchlostných cestách alebo diaľniciach je táto vzdialenosť minimálne 100 m.

 • Zavolajte políciu – informujte políciu o strete so zverou. Tá následne ohlási poľovnícky zväz, ktorý sa postará o zrazenú zver. V tejto fáze nezasahujte, nepokúšajte sa dotýkať zvieraťa ani ho nepresúvajte, pretože neviete, či nie je omráčené alebo choré.

 • Zdokumentujte všetko – fotograficky zdokumentujte miesto činu a škody na vozidle. Tieto dôkazy budete potrebovať pre poisťovňu. Uistite sa, že fotografie sú kvalitné a zreteľné.

 • Kontaktujte poisťovňu – čo najskôr kontaktujte svoju poisťovňu. Informujte ich o udalosti a počkajte na pokyny od ich pracovníka. Ten vám poradí, ako ďalej postupovať.


Vedeli ste, že...

… stret so zverou najčastejšie spôsobuje poškodenie predných častí vozidla? Poisťovne sa najčastejšie stretávajú s opravami nárazníkov, mriežok chladiča, kapoty a čelného skla.


Eliminujte možnosť stretu

Hoci je prakticky nemožné úplne vylúčiť stret so zverou, existuje niekoľko pravidiel, ktoré môžu toto riziko znížiť:

 • 1

  Na miestach označených dopravnou značkou „Pozor zver“ jazdite opatrne a znížte rýchlosť.

 • 2

  Ak sa na ceste nachádza zviera, snažte sa zabrzdiť a pevne držte volant. Treba brať do úvahy, že ak cez cestu prebehne srnka, jeleň alebo diviak, ktoré často žijú v skupinách, môže za nimi prísť ďalšia zver, takže prispôsobte svoju jazdu.

 • 3

  Počas jesene je potrebné byť ešte opatrnejší. Ráno a neskoro večer je veľmi chladno a letné pneumatiky môžu na suchom a studenom povrchu cesty ľahko stratiť trakciu. Stret so zverou môže v tomto období spôsobiť závažnejšie škody.

 • 4

  Divé zvieratá sa častejšie pohybujú v noci, ale to neznamená, že sa s nimi nemôžete stretnúť aj cez deň. Práve naopak, mnohé kolízie sa stávajú aj za denného svetla. Pri jazde si preto dávajte pozor, nehľadiac na čas.

 • 5

  Zvýšte svoju ostražitosť najmä na miestach, kde sú cesty obklopené stromami, húštinami a lesmi. Tieto oblasti sú miestami, odkiaľ sa zver často vynára.

 • 6

  Sledujte okraje vozovky. V tme si na týchto miestach môžete všimnúť svietiace oči zvierat a v prípade potreby zabrzdiť predtým, než bude neskoro.

Náhody sa dejú neustále

Stret so zverou je nezavinenou nehodou zo strany vodiča, pretože v mnohých prípadoch sa mu nedá zabrániť. „V poisťovni sme mali prípad, kedy na ceste 1.triedy v regióne stredného Slovenska skočil medveď pred kamión, oprava vozidla v autorizovanom servise sa vyšplhala na 9000 eur. Tiež sme mali niekoľko prípadov, kedy došlo k stretu auta s ovcou, a škody na vozidlách sa pohybovali okolo 2000 eur,“ hovorí Martin Križan, vedúci oddelenia likvidácie škôd na motorových vozidlách. 


Chráňte sa vďaka poisteniu

Preto je vhodné mať pre tieto prípady uzavreté poistenie. Krytie si môžete uplatniť prostredníctvom havarijnej poistky alebo z PZP, ak máte pripoistenie stretu vozidla so zverou. Táto možnosť je ponúkaná takmer v každej poisťovni. Hoci nejde o vašu vinu, z klasického vlastného PZP si škodu nárokovať nemôžete.

Poistenie stretu so zverou = základná prevencia

Stret súvisiaci so zverou je náhla situácia, ktorú nie je možné predpovedať. Pri šoférovaní, najmä na úsekoch blízko lesov a polí, s ňou preto musíte počítať, rovnako ako s inými kolíziami, ktoré môžu nastať z dôvodu nepozornosti alebo nevhodného správania sa za volantom.

Ak sa teda chcete vyhnúť situácii, kedy by ste museli platiť všetko zo svojho vrecka, musíte uzatvoriť vhodné poistenie. Ideálnou voľbou je kombinácia povinného zmluvného a havarijného poistenia. Povinné zmluvné poistenie (PZP) je povinné zo zákona a každé vozidlo ho musí mať uzavreté. Ak by ste tak neurobili, vystavujete sa riziku platenia pokuty až do výšky 3 320 eur.

Havarijné poistenie nie je povinné, avšak ak vlastníte vozidlo vo veku 6 až 7 rokov, určite sa vám oplatí ho mať. Toto poistenie kryje škody na vašom majetku, čo znamená, že v prípade zrážky so zverou by vám poisťovňa mala preplatiť celú alebo aspoň časť škody.

V prípade, že vlastníte staršie vozidlo alebo nechcete havarijné poistenie, môžete si zvoliť pripoistenie stretu so zverou k PZP. Táto možnosť je finančne výhodná a veľmi jednoducho sa vybavuje. Vo väčšine prípadov je súčasťou tohto pripoistenia spoluúčasť vyjadrená percentom alebo konkrétnou sumou.

Pripoistenie k PZP vs. havarijné poistenie

Uvažujete nad tým, či je výhodnejšie zvoliť pripoistenie k povinnému zmluvnému poisteniu alebo havarijné poistenie? Obidve možnosti majú svoje výhody a nevýhody.

Pripoistenie k PZP

Pripoistenie k PZP sa vybavuje veľmi jednoducho, často dokonca prostredníctvom telefónu z pohodlia vášho domova. Jeho výhodou je aj to, že v porovnaní s havarijným poistením je finančne výhodnejšie.

Havarijné poistenie

Havarijné poistenie vo všeobecnosti kryje váš majetok a zdravie. To znamená, že ak by vznikla škoda v dôsledku stretu so zverou, poisťovňa by vám ju mala preplatiť. Výška poistného plnenia závisí od zvolenej zmluvy a toho, či ste si vybrali možnosť so spoluúčasťou alebo bez nej.


Nárok a výška poistného plnenia

Na poistné plnenie má nárok každý vodič, ktorý:


 • má uzatvorené pripoistenie stretu so zverou k PZP,

 • má uzatvorené havarijné poistenie.


Výška poistného plnenia sa odvíja od niekoľkých faktorov, medzi ktoré patrí:


 • rozsah spôsobenej škody,

 • limit krytia poistenia/pripoistenia,

 • výška spoluúčasti.


Spoluúčasť sa môže líšiť a závisí od uzavretej zmluvy. Zvyčajne sa pohybuje medzi 10 až 15 % z celkovej sumy, prípadne môže dosahovať hodnotu 100 až 300 eur.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Peniaze z ruky do ruky
  17. septembra 2023|Martina Pisarčíková
  Ako dlho trvá vyplatenie poistnej udalosti?

  Zo zákona má poisťovňa stanovený časový rámec pre vykonanie likvidácie poistnej udalosti do 15 dní. Lehota začína plynúť od chvíle, keď sa ukončí vyšetrovanie. Ak aj napriek vašej výraznej snahe proces trvá dlhšie, môžete od poisťovne požiadať o zálohu na poistnom plnení.

 • 11. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Stret so zverou: Ako postupovať?

  Zrážka so zverou môže byť veľmi nebezpečná. Lesná zver často končí mŕtva alebo ťažko zranená, auto značne poškodené. Existuje tiež vysoké riziko poškodenia života a zdravia cestujúcich. Niekedy sa však kolízii s divou zverou jednoducho nevyhnete. Viete, ako by ste mali po takejto udalosti postupovať?

 • Muž stojí pri svojom aute
  02. septembra 2023|Martina Pisarčíková
  Čo robiť ako prvé pri poruche auta na ceste?

  Všimli ste si nejaké symboly poruchy auta, počujete divné zvuky alebo sa vám zdá, že sa auto správa inak? S veľkou pravdepodobnosťou budete musieť riešiť jeho poruchu. Najčastejšie ide o problémy s brzdovým systémom, opotrebovanými tlmičmi, batériou. To, ako budete postupovať v prípade poruchy auta, závisí od toho, či sa nachádzate na bežnej ceste alebo na diaľnici.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • 08. júla 2023|Martina Pisarčíková
  12 najčastejších chýb mladých vodičov

  Mladí vodiči sú stále rizikovou skupinou na cestách, pretože šoférovanie vyžaduje značné zručnosti. Tieto zručnosti však nie je možné získať zo dňa na deň ani za pár dní v autoškole. Preto musia mladí vodiči často platiť vyššiu sumu za povinné zmluvné poistenie, keď si ho uzatvárajú. Avšak aj mladý vodič môže preukázať, že dokáže jazdiť bez nehôd už v prvom roku, a tým výrazne znížiť svoju platbu za poistné.

 • dopravná nehoda
  07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

  Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

 • Porucha auta
  15. januára 2023|Martina Pisarčíková
  Môže pri poruche auta pomôcť havarijné poistenie?

  Keď vaše auto vypovedalo poslušnosť, nie je to vaša vina ani nikoho iného. Porucha auta totiž nie je poistná udalosť z pohľadu  povinného zmluvného poistenia ani z pohľadu havarijného poistenia. No v mnohých prípadoch môže byť havarijná poistka možnosťou, ako sa z nelichotivej situácie dostať rýchlo a lacno.

 • 12. januára 2023|Lívia Ovcarčíková
  Najobľúbenejšie pripoistenia k PZP

  K povinnému zmluvnému poisteniu poskytujú poisťovne rôzne pripoistenia. Ich kombináciou si pre svoje vozidlo zabezpečíte krytie voči rizikám, ktoré je porovnateľné s havarijným poistením. Dnes vám predstavíme niekoľko najobľúbenejších pripoistení k PZP.

 • havarované auto na ceste
  22. júna 2022|Martina Pisarčíková
  Ako prebieha nahlásenie škodovej udalosti

  Škoda na aute môže vzniknúť viacerými spôsobmi. Niekedy je zapríčinená vlastnou vinou, inokedy vinou inej osoby. Riešenie škodovej udalosti sa môže zdať na prvý pohľad komplikované a náročné, a to najmä vtedy, keď neviete, ako správne na to. Komplikácie sa však dajú vyriešiť pomerne ľahko. Pre zjednodušenie celého procesu sme si pre vás pripravili základné kroky, ktoré nesmiete vynechať.