havárie aut

Najčastejšie výluky z havarijného poistenia

8. 2. 2018
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Hlavným poslaním havarijného poistenia je poskytovať krytie za škody, ktoré si na aute spôsobíme sami, alebo sa stanú v dôsledku nepredvídateľných príčin, či vandalizmu. No ani havarijné poistenie nie je liek na každý problém. A práve o tom sú výluky.

Problémy, ktoré nevidíte

Poistenie je vždy dobré, ak sa nič nedeje. No nehoda, alebo poškodenie auta je dôvodom, aby sme navštívili poisťovňu a žiadali refundáciu. To je moment, v ktorom mnoho vodičov začne mať na poisťovňu ťažké srdce a začína dohadovanie sa o tom, na čo má a na čo nemá vodič nárok. Tomu sa dá vyhnúť, ak si už pri podpise zmluvy o havarijnom poistení preštuduje aj výluky z poistenia. Teda situácie a okolnosti, ktoré poistenie nekryje. Už na začiatku sa tak môžete rozhodnúť, či ostanete bez krytia, alebo si výluky, ak je to možné, dodatočne pripoistíte.

Najčastejšie výluky v havarijnom poistení

Havarijné poistenie nazývané aj KASKO, je na rozdiel od PZP  komplexnejší a zložitejší produkt. Preto sa pokojne môže stať, že čo má niektorá poisťovňa vo výlukách, tak v inej je situácia štandardne krytá v bežnom rozsahu poistenia. Preto je veľmi dôležité pred uzatvorením poistenia poznať nielen to, čo je kryté, ale práve aj výluky. Medzi najčastejšie a najvšeobecnejšie výluky z havarijného poistenia však patria:


 • úmyselné poškodenia vozidla,

 • škody spôsobené použitím vozidla na páchanie trestnej činnosti,

 • škody spôsobené vojnovými udalosťami, teroristickými útokmi, štrajkami, vzburami alebo násilnými nepokojmi,

 • škody spôsobené nesprávnou obsluhou, údržbou alebo neschváleným používaním vozidla,

 • škody spôsobené prirodzeným opotrebovaním sa, chybnou konštrukciou, chybou materiálu alebo výrobnou chybou.

Alkohol ruší poistenie

Ak spôsobíte nehodu pod vplyvom alkoholu, nielenže sa automaticky stávate vinníkom nehody, bez ohľadu na to, či ste spôsobili kolíziu vy, alebo ste z hľadiska pravidiel dopravy nevinný, môžete zabudnúť aj na to, že vám poisťovňa preplatí škody. Medzi všeobecnú výluku totiž patria všetky škody spôsobené vodičom, ktorý je pod vplyvom alkoholu alebo iných látok, ktoré vylučujú vedenie motorového vozidla

Porušili ste predpisy? Máte problém

Poisťovne majú vo výlukách aj škody spôsobené vodičom, ktorý nemá platné vodičské oprávnenie a budete mať problém, ak bola nehoda spôsobená napríklad počas telefonovania, alebo nevenovania sa plne vedeniu motorového vozidla. Z plnenia vás môže diskvalifikovať aj zlý technický stav vozidla. V zime ide špeciálne o otázku pneumatík. Ak bude v policajnom zázname uvedené, že škoda bola spôsobená v dôsledku nesprávneho dezénu pneumatík, poisťovne môžu znížiť alebo úplne odmietnuť poistné plnenie pri havarijnom poistení.

Najčastejšie porušenie zmluvy

Dôvod na výluku je však nielen porušenie zákona, ale aj samotnej poistnej zmluvy. To znamená, že sa škoda stane v dôsledku použitia vozidla na iné účely ako sú uvedené v poistnej zmluve. V praxi to je napríklad prenájom vozidla, požičovňa, taxi, autoškola a podobne. Čierni vodiči taxislužieb by tak mali byť na pozore…

Rozdielna ponuka v poistení

Na rozdiel od PZP má havarijné poistenie omnoho viac variácií, čo sa premieta aj do faktu, že veci, ktoré môžu byť v jednej poisťovní vo výlukách, napríklad poškodenie kabeláže hlodavcami, v inej môže byť kryté. Vždy preto stojí za to porovnanie rôznych výluk rôznych poisťovní.


Chráňte sa vďaka havarijnému poisteniu

I tí najzdatnejší vodiči sa niekedy môžu dostať do určitých problémov. Uzavrite si havarijné poistenie skôr, než nastanú akékoľvek ťažkosti. Havarijné poistenie sa vám určite bude hodiť.


Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • zver na ceste
  18. augusta 2023|Daniel Výcha
  Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

  Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.