muz-papiere-naburane-auto

Kedy vypovedať alebo zrušiť havarijnú poistku?

24. 2. 2023
|
Dĺžka čítania: 9 min.

Neustále zmeny na trhu v oblasti havarijného poistenia spôsobujú, že mnohí vodiči prehodnocujú svoje predchádzajúce rozhodnutia. Porovnávajú jednotlivé ponuky slovenských poisťovní a zisťujú, kde by mohli za rovnaké, prípadne ešte lepšie služby platiť menej. Vypovedanie starej havarijnej poistky síce nie je náročné, no je dôležité držať sa niekoľkých krokov, aby ste si celý proces zbytočne neskomplikovali.

Čo je výpoveď poistnej zmluvy?

Poistná zmluva predstavuje vzťah medzi poisťovňou a poistencom. Jej predmetom je určitý typ poistenia, v tomto prípade havarijné poistenie. V zmluve sú následne uvedené aj všetky ďalšie dodatočné informácie o poistení, ako napríklad vybrané pripoistenia, spoluúčasť a podobne.

V niektorých prípadoch sa však stáva, že poistenie vám po určitom čase prestane vyhovovať, prípadne si uvedomíte, že ste sa s výberom ponáhľali a zvolili ste si zle. V takýchto situáciách môžete využiť  výpoveď zmluvy. Pomocou nej sa poistenia zbavíte bez toho, aby ste mali nejaké komplikácie alebo problémy s poisťovňou.

Ešte predtým, ako sa však poistnú zmluvu rozhodnete vypovedať, spravíte dobre, keď si naštudujete, čo všetko na to budete potrebovať. Nezabudnite ani na výber nového poistenia, ktoré nahradí to staré.

Havarijné poistenie sa oplatí všetkým

I tí najzdatnejší vodiči sa niekedy môžu dostať do problémov. Uzatvorte si havarijné poistenie v dostatočnom predstihu. Stačí vyplniť údaje do našej kalkulačky a my vám poradíme s výberom tej najvýhodnejšej ponuky na trhu.

Kedy je možné vypovedať poistnú zmluvu?

Kasko poistenie môžete vypovedať z viacerých dôvodov a vo viacerých termínoch. V rámci termínov ide o dve alternatívy:

 • dva mesiace po uzatvorení poistenia,
 • šesť týždňov pred koncom poistného obdobia.

Dva mesiace po uzatvorení poistenia

Ide o obdobie, ktoré využívajú spravidla poisťovne, nie ich klienti. Počas tohto obdobia majú poisťovne čas na to, aby si človeka lepšie preverili a zistili, či je pre nich poistenie dostatočne výhodné.

Zrušenie poistenia do dvoch mesiacov zo strany poisťovne je pri havarijnom poistení skôr výnimkou ako pravidlom. Táto možnosť sa využíva  najmä pri životnom poistení.

Ak by sa teda náhodou stalo, že poisťovňa vám vypovie poistenie, zašle vám  výpoveď, ktorú musíte akceptovať. Po tomto rozhodnutí si musíte vybrať novú poisťovňu. Vopred sa však nezabudnite informovať, či vám poistenie skutočne poskytne.

Šesť týždňov pred koncom poistného obdobia

Výpoveď poistenia môžete podať kedykoľvek počas roka, najneskôr však 6 týždňov pred jeho výročím. Ak to nestihnete, budete musieť počkať, kým sa zmluva obnoví, a až následne ju zrušiť.

Vedeli ste, že...

… v prípade PZP existuje ešte jeden termín, kedy môžete poistenie vypovedať? Ide o obdobie po vzniknutí poistnej udalosti. Po tom, ako vám ju poisťovňa vyplatí a celý prípad sa uzatvorí, môžete požiadať o výpoveď PZP.

Z akých dôvodov je možné vypovedať havarijné poistenie?

Havarijné poistenie  môžete vypovedať:

 • z dôvodu zmeny majiteľa vozidla,
 • z dôvodu vyradenia vozidla z evidencie,
 • z dôvodu krádeže vozidla.

Zmena majiteľa vozidla

Havarijné poistenie môžete zrušiť, keď ste sa rozhodli vozidlo predať alebo ho len prepisujete na iného člena rodiny. V takejto situácii stačí poisťovňu písomne požiadať o zrušenie poistenia z dôvodu zmeny majiteľa.

Vyradenie vozidla z evidencie

Keď ste sa rozhodli, že vozidlo chcete vyradiť z evidencie, nezabúdajte mu zrušiť všetky poistenia. Platili by ste ich úplne zbytočne. V tomto prípade platí to isté, čo pri zmene majiteľa vozidla. Poisťovňu o tejto skutočnosti písomne informujte.

Krádež vozidla

Havarijné poistenie môžete bez väčších problémov zrušiť aj vtedy, keď vám niekto odcudzí vozidlo. Urobiť by ste tak mali čo najskôr, a to aj v prípade, že ešte stále prebieha pátranie po ňom. Neplaťte poistenie za niečo, čo doma nemáte.

Ako zrušiť havarijné poistenie?

Výpoveď havarijného poistenia nie je náročná. Stačí sa len držať niekoľkých základných krokov.

Havarijná poistka – porovnanie

Na začiatok si porovnajte jednotlivé ponuky poistenia od slovenských poisťovní. Budete mať dobrý prehľad o tom, ktorá inštitúcia vám poskytne nižšiu cenu za rovnaké alebo lepšie služby. Informujte sa o rôznych bonusoch, pripoisteniach a zľavách, ktoré môžete dostať.

Vyplnenie formulára a jeho zaslanie

Každá poisťovňa má na svojich oficiálnych stránkach formuláre určené na výpoveď poistenia. Niektoré sa dajú vyplniť online, iné si musíte stiahnuť a vypísať ručne. Výpoveď podpíšte a zašlite na adresu poisťovne.

Uzatvorenie nového poistenia

Po tom, ako vám poisťovňa potvrdí zrušenie poistenia, môžete uzatvoriť nové v inej poisťovni. Vopred si však ponuku poisťovne prezrite. Zistite, či vám bude skutočne vyhovovať aj po určitom čase a či spĺňa všetky vaše požiadavky.

Poistenie môže vypovedať len vlastník

Nezabúdajte, že ak chcete podať výpoveď poistenia, musíte byť vlastníkom vozidla, na ktoré sa poistenie uzatvorilo. To platí aj v prípade, že auto využívajú aj iní ľudia, napríklad ďalší členovia rodiny.

Výnimkou môže byť osoba, ktorá disponuje plnou mocou od majiteľa auta, no na to je potrebné predložiť príslušné overené potvrdenia. V prípade, že sa havarijné poistenie vypovedá z dôvodov, ako je prepis či predaj auta, je potrebné predložiť aj príslušné potvrdenie.

Kedy sa oplatí havarijné poistenie?

Vo všeobecnosti platí, že havarijné poistenie sa oplatí uzatvoriť na vozidlá do veku približne päť až šesť rokov. Výnimkou sú len modely vyššej triedy, na ktoré by ste mali kasko uzatvoriť aj po tomto veku.

Ak by ste mali staršie auto a nechceli by ste platiť havarijné poistenie, no chcete mať aspoň nejaké krytie, ideálnou voľbou sú pripoistenia k PZP. Sú finančne výhodné a môžu kryť napríklad posádku vozidla, batožinu, stret so zverou, kolesá alebo čelné sklo. Niektoré poisťovne poskytujú dokonca pripoistenia k PZP zadarmo alebo za zvýhodnenú cenu.

Chráňte sa vďaka havarijnému poisteniu

I tí najzdatnejší vodiči sa niekedy môžu dostať do určitých problémov. Uzavrite si havarijné poistenie skôr, než nastanú akékoľvek ťažkosti. Havarijné poistenie sa vám určite bude hodiť.


Autor - Martina Pisarcikova
Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • 26. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Aké sú najčastejšie pripoistenia k PZP?

  Poisťovne v súčasnosti k svojim základným balíkom poistenia poskytujú aj tzv. pripoistenia. Tieto pripoistenia rozširujú krytie zvoleného poistenia a prinášajú množstvo ďalších výhod. Kedy je vhodné si ich zvoliť a prečo by ste to mali urobiť?

 • havarované auto
  08. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí GAP poistenie?

  Na trhu sa aktuálne nachádzajú rôzne typy poistenia, ktoré môžete uzavrieť pre svoje vozidlo. Okrem PZP a havarijného poistenia, ktoré sú najrozšírenejšie, sa môžete stretnúť aj s GAP poistením, ktorý predstavuje „zaručenú ochranu majetku”. U nás sa však častejšie označuje ako poistenie finančnej straty.

 • zimne-pneumatiky
  27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

  Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

 • zaparkovaná auta
  08. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Ako meniť havarijnú poistku v závislosti od veku vozidla

  Havarijné poistenie síce nie je zo zákona povinné, no majiteľom nových vozidiel dokáže v mnohom pomôcť. Kryje škody na ich zdraví a majetku, čím efektívne chráni ich peňaženky. Podľa mnohých odborníkov sa oplatí aspoň do veku 10 rokov, no v niektorých prípadoch ho môžete mať aj dlhšie. Ako meniť havarijné poistenie v závislosti od veku vozidla a na čo všetko pri tom myslieť?

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • pzp-kasko-travel
  30. júna 2023|Martina Pisarčíková
  Poistenie auta v zahraničí: Kde všade vám platí poistenie auta?

  V časoch, kedy sa môžeme dostať do cieľovej destinácie rôznymi pohodlnými a rýchlymi dopravnými prostriedkami, sú autá stále veľmi populárne. Premiestňovanie pomocou nich je praktické a jednoduché, nehovoriac o tom, že vďaka nim máme slobodu a nie sme takmer ničím obmedzení. Plánujete cestovať autom do zahraničia? V tom prípade nezabúdajte na správne poistenie, vďaka ktorému bude cesta oveľa pokojnejšia.

 • havarijní pojištění bez spoluúčasti
  06. mája 2023|Martina Pisarčíková
  Havarijné poistenie bez spoluúčasti

  Spoluúčasť je v prípade havarijného poistenia jedným z najdôležitejších faktorov, na ktoré sa pozerá veľa vodičov. Poistenie s ňou na prvý pohľad vyzerá výhodnejšie, pretože je zvyčajne lacnejšie. Pravda však je, že vás môže neskôr vyjsť oveľa drahšie. Aké sú rozdiely medzi kaskom so spoluúčasťou a bez nej a čo všetko toto poistenie kryje?

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • ruce-na-volantu-palubni-deska.
  18. marca 2023|Martina Pisarčíková
  Ako riešiť škrabanec na aute?

  Jedným z najväčších nepriateľov krásne vylešteného auta sú škrabance. Tie sa dokážu objaviť z ničoho nič na dverách, kufri alebo kapote. Napriek tomu, že ide o nepríjemnú situáciu, dá sa zvládnuť niekoľkými spôsobmi. Viete, ako na to?