muz-papiere-naburane-auto

Kedy vypovedať alebo zrušiť havarijnú poistku?

24. 2. 2023
|
Dĺžka čítania: 9 min.

Neustále zmeny na trhu v oblasti havarijného poistenia spôsobujú, že mnohí vodiči prehodnocujú svoje predchádzajúce rozhodnutia. Porovnávajú jednotlivé ponuky slovenských poisťovní a zisťujú, kde by mohli za rovnaké, prípadne ešte lepšie služby platiť menej. Vypovedanie starej havarijnej poistky síce nie je náročné, no je dôležité držať sa niekoľkých krokov, aby ste si celý proces zbytočne neskomplikovali.

Čo je výpoveď poistnej zmluvy?

Poistná zmluva predstavuje vzťah medzi poisťovňou a poistencom. Jej predmetom je určitý typ poistenia, v tomto prípade havarijné poistenie. V zmluve sú následne uvedené aj všetky ďalšie dodatočné informácie o poistení, ako napríklad vybrané pripoistenia, spoluúčasť a podobne.

V niektorých prípadoch sa však stáva, že poistenie vám po určitom čase prestane vyhovovať, prípadne si uvedomíte, že ste sa s výberom ponáhľali a zvolili ste si zle. V takýchto situáciách môžete využiť  výpoveď zmluvy. Pomocou nej sa poistenia zbavíte bez toho, aby ste mali nejaké komplikácie alebo problémy s poisťovňou.

Ešte predtým, ako sa však poistnú zmluvu rozhodnete vypovedať, spravíte dobre, keď si naštudujete, čo všetko na to budete potrebovať. Nezabudnite ani na výber nového poistenia, ktoré nahradí to staré.

Havarijné poistenie sa oplatí všetkým

I tí najzdatnejší vodiči sa niekedy môžu dostať do problémov. Uzatvorte si havarijné poistenie v dostatočnom predstihu. Stačí vyplniť údaje do našej kalkulačky a my vám poradíme s výberom tej najvýhodnejšej ponuky na trhu.

Kedy je možné vypovedať poistnú zmluvu?

Kasko poistenie môžete vypovedať z viacerých dôvodov a vo viacerých termínoch. V rámci termínov ide o dve alternatívy:

 • dva mesiace po uzatvorení poistenia,
 • šesť týždňov pred koncom poistného obdobia.

Dva mesiace po uzatvorení poistenia

Ide o obdobie, ktoré využívajú spravidla poisťovne, nie ich klienti. Počas tohto obdobia majú poisťovne čas na to, aby si človeka lepšie preverili a zistili, či je pre nich poistenie dostatočne výhodné.

Zrušenie poistenia do dvoch mesiacov zo strany poisťovne je pri havarijnom poistení skôr výnimkou ako pravidlom. Táto možnosť sa využíva  najmä pri životnom poistení.

Ak by sa teda náhodou stalo, že poisťovňa vám vypovie poistenie, zašle vám  výpoveď, ktorú musíte akceptovať. Po tomto rozhodnutí si musíte vybrať novú poisťovňu. Vopred sa však nezabudnite informovať, či vám poistenie skutočne poskytne.

Šesť týždňov pred koncom poistného obdobia

Výpoveď poistenia môžete podať kedykoľvek počas roka, najneskôr však 6 týždňov pred jeho výročím. Ak to nestihnete, budete musieť počkať, kým sa zmluva obnoví, a až následne ju zrušiť.

Vedeli ste, že...

… v prípade PZP existuje ešte jeden termín, kedy môžete poistenie vypovedať? Ide o obdobie po vzniknutí poistnej udalosti. Po tom, ako vám ju poisťovňa vyplatí a celý prípad sa uzatvorí, môžete požiadať o výpoveď PZP.

Z akých dôvodov je možné vypovedať havarijné poistenie?

Havarijné poistenie  môžete vypovedať:

 • z dôvodu zmeny majiteľa vozidla,
 • z dôvodu vyradenia vozidla z evidencie,
 • z dôvodu krádeže vozidla.

Zmena majiteľa vozidla

Havarijné poistenie môžete zrušiť, keď ste sa rozhodli vozidlo predať alebo ho len prepisujete na iného člena rodiny. V takejto situácii stačí poisťovňu písomne požiadať o zrušenie poistenia z dôvodu zmeny majiteľa.

Vyradenie vozidla z evidencie

Keď ste sa rozhodli, že vozidlo chcete vyradiť z evidencie, nezabúdajte mu zrušiť všetky poistenia. Platili by ste ich úplne zbytočne. V tomto prípade platí to isté, čo pri zmene majiteľa vozidla. Poisťovňu o tejto skutočnosti písomne informujte.

Krádež vozidla

Havarijné poistenie môžete bez väčších problémov zrušiť aj vtedy, keď vám niekto odcudzí vozidlo. Urobiť by ste tak mali čo najskôr, a to aj v prípade, že ešte stále prebieha pátranie po ňom. Neplaťte poistenie za niečo, čo doma nemáte.

Ako zrušiť havarijné poistenie?

Výpoveď havarijného poistenia nie je náročná. Stačí sa len držať niekoľkých základných krokov.

Havarijná poistka – porovnanie

Na začiatok si porovnajte jednotlivé ponuky poistenia od slovenských poisťovní. Budete mať dobrý prehľad o tom, ktorá inštitúcia vám poskytne nižšiu cenu za rovnaké alebo lepšie služby. Informujte sa o rôznych bonusoch, pripoisteniach a zľavách, ktoré môžete dostať.

Vyplnenie formulára a jeho zaslanie

Každá poisťovňa má na svojich oficiálnych stránkach formuláre určené na výpoveď poistenia. Niektoré sa dajú vyplniť online, iné si musíte stiahnuť a vypísať ručne. Výpoveď podpíšte a zašlite na adresu poisťovne.

Uzatvorenie nového poistenia

Po tom, ako vám poisťovňa potvrdí zrušenie poistenia, môžete uzatvoriť nové v inej poisťovni. Vopred si však ponuku poisťovne prezrite. Zistite, či vám bude skutočne vyhovovať aj po určitom čase a či spĺňa všetky vaše požiadavky.

Poistenie môže vypovedať len vlastník

Nezabúdajte, že ak chcete podať výpoveď poistenia, musíte byť vlastníkom vozidla, na ktoré sa poistenie uzatvorilo. To platí aj v prípade, že auto využívajú aj iní ľudia, napríklad ďalší členovia rodiny.

Výnimkou môže byť osoba, ktorá disponuje plnou mocou od majiteľa auta, no na to je potrebné predložiť príslušné overené potvrdenia. V prípade, že sa havarijné poistenie vypovedá z dôvodov, ako je prepis či predaj auta, je potrebné predložiť aj príslušné potvrdenie.

Kedy sa oplatí havarijné poistenie?

Vo všeobecnosti platí, že havarijné poistenie sa oplatí uzatvoriť na vozidlá do veku približne päť až šesť rokov. Výnimkou sú len modely vyššej triedy, na ktoré by ste mali kasko uzatvoriť aj po tomto veku.

Ak by ste mali staršie auto a nechceli by ste platiť havarijné poistenie, no chcete mať aspoň nejaké krytie, ideálnou voľbou sú pripoistenia k PZP. Sú finančne výhodné a môžu kryť napríklad posádku vozidla, batožinu, stret so zverou, kolesá alebo čelné sklo. Niektoré poisťovne poskytujú dokonca pripoistenia k PZP zadarmo alebo za zvýhodnenú cenu.

Chráňte sa vďaka havarijnému poisteniu

I tí najzdatnejší vodiči sa niekedy môžu dostať do určitých problémov. Uzavrite si havarijné poistenie skôr, než nastanú akékoľvek ťažkosti. Havarijné poistenie sa vám určite bude hodiť.


Autor - Martina Pisarcikova
Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • zver na ceste
  18. augusta 2023|Daniel Výcha
  Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

  Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.