pzp-kasko-travel

Poistenie auta v zahraničí: Kde všade vám platí poistenie auta?

30. 6. 2023
|
Dĺžka čítania: 6 min.

V časoch, kedy sa môžeme dostať do cieľovej destinácie rôznymi pohodlnými a rýchlymi dopravnými prostriedkami, sú autá stále veľmi populárne. Premiestňovanie pomocou nich je praktické a jednoduché, nehovoriac o tom, že vďaka nim máme slobodu a nie sme takmer ničím obmedzení. Plánujete cestovať autom do zahraničia? V tom prípade nezabúdajte na správne poistenie, vďaka ktorému bude cesta oveľa pokojnejšia.

Poistenie pre vozidlá

V rámci poistenia pre vozidlá sa spravidla hovorí o dvoch základných typoch:


  • Povinné zmluvné poistenie (PZP) je povinné zo zákona pre každé vozidlo, ktoré sa pohybuje po cestných komunikáciách. Ak by ste ho náhodou neuzatvorili, vystavovali by ste sa riziku pokuty až do výšky 3 320 eur. Navyše, ak by ste spôsobili škody na majetku tretích osôb, ktoré PZP kryje, budete musieť za ne zaplatiť z vlastných zdrojov.

  • Havarijné poistenie nie je povinné zo zákona, ale kryje váš majetok a zdravie. V prípade dopravnej nehody by poisťovňa mala preplatiť všetky škody na vašom vozidle aj batožine


Havarijné poistenie kryje štyri oblasti:


  • škody spôsobené nehodou bez ohľadu na to, či ide o čiastočnú alebo totálnu škodu, 

  • škody spôsobené živlami, napríklad povodňou, silným vetrom a krupobitím, 

  • škody spôsobené zničením vozidla v dôsledku vandalizmu alebo krádeže, 

  • menšie škody, ako je poškodenie čelného skla, strata batožiny, poškodenie kolies a podobne.


Havarijné poistenie sa oplatí všetkým

I tí najzdatnejší vodiči sa niekedy môžu dostať do problémov. Uzatvorte si havarijné poistenie v dostatočnom predstihu. Stačí vyplniť údaje do našej kalkulačky a my vám poradíme s výberom tej najvýhodnejšej ponuky na trhu.

Pozor na nástrahy ciest

Všeobecne platí, že čím viac sa presúvate na juh Európy, tým živelnejšia je doprava, a slovenskí vodiči nie sú na toto prostredie zvyknutí. Preto je dôležité pripraviť sa na cestu a jazdu, oboznámiť sa s miestnymi zvykmi a tradíciami, jazdiť opatrne, predvídať možné situácie a vyhýbať sa komplikovaným dopravným uzlom.

Naopak, v západnej Európe sa často stretávame s dlhšími jazdami vo viacerých jazdných pruhoch, čo nie je na Slovensku také bežné. A v neposlednom rade je nevyhnutné byť pri jazde v zahraničí mimoriadne opatrný, pokiaľ ide o alkohol. Aj keď tolerancia k alkoholu za volantom sa v jednotlivých krajinách líši, v prípade dopravnej nehody je to vždy priťažujúca okolnosť. Preto vodičom odporúčame, aby pred jazdou nikdy nepili alkohol, a to ani v množstve, ktoré je v danej krajine povolené.

Ochrana aj za hranicami

Iné zvyklosti, únava a neznáme prostredie sú faktory zvyšujúce nehodovosť. Svoje o tom vedia aj poisťovne. Preto PZP je nutné mať zaplatené a mať aj doklad na jeho preukázanie, teda dnes už len takzvanú zelenú medzinárodnú kartu. PZP platí v celej Európe ako aj v ďalších krajinách ako je napríklad Turecko, Izrael či Rusko.

Okrem PZP nezabudnite ani na havarijné poistenie, ktoré by vám malo pomôcť pri škodách na vašom majetku a riešení problémov. Pred cestou si tiež skontrolujte platnosť havarijného poistenia, ktorú máte uvedenú v zmluve. 

Ak je poistenie obmedzené len na určité územie, napríklad na Slovensko, je vhodné ho rozšíriť aj na destinácie, do ktorých sa chystáte.

Pre vodičov, ktorí nemajú uzatvorené havarijné poistenie počas celého roka, ale chceli by sa chrániť počas cesty do zahraničia, sú k dispozícii dva doplnkové typy poistenia:


  • krátkodobé havarijné poistenie,

  • sezónne havarijné poistenie.


Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
  • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

  • Zelená karta ihneď

  • Úspora až 50 %

Krátkodobé havarijné poistenie

Krátkodobé havarijné poistenie sa niekedy nazýva aj poistenie do zahraničia alebo cestovné poistenie vozidla. Ide o klasické havarijné poistenie, ktoré sa však uzatvára len na obdobie dovolenky. Po návrate sa poistenie automaticky zruší. Takéto poistenie zvyčajne zahŕňa základné služby, ako napríklad krytie škôd a asistenciu pri vozidle. Nemala by chýbať ani možnosť dokúpiť si doplnkové poistenia.

Krátkodobé havarijné poistenie je vhodné pre tých, ktorí cestujú len raz za rok a chcú mať pri riadení vozidla pocit istoty. Ak plánujete cestovať do zahraničia viackrát, mohli by ste zvážiť sezónne alebo klasické havarijné poistenie, ktoré vás vyjde lacnejšie.

Sezónne havarijné poistenie

Sezónne havarijné poistenie auta je známe tým, že sa uzatvára len na určité obdobie v roku. Môže ísť napríklad o leto, keď cestujete do zahraničia, alebo o zimu, keď sú cesty spravidla rizikovejšie.

Tento typ havarijného poistenia platí po dobu niekoľkých mesiacov a po skončení sa automaticky ruší. Na rozdiel od krátkodobého poistenia je toto poistenie výhodnejšie v tom, že platí dlhšie. Je vhodné pre tých, ktorí cestujú viackrát počas leta alebo iného obdobia. 

Na druhej strane sezónne havarijné poistenie sa neoplatí pre tých, ktorí cestujú počas celého roka, napríklad na jednu letnú a jednu zimnú dovolenku. V takýchto prípadoch by ste museli poistenie uzatvoriť minimálne dvakrát a s veľkou pravdepodobnosťou by ste zaplatili rovnako veľa ako za klasické celoročné poistenie.


Postenie pomôže v zahraničí už pri nehode

Pri nehode v zahraničí to nie je len o krytí, ale poistenie vám poskytne aj potrebnú istotu. Samozrejme len tam, kde je jeho územnú platnosť. Vtedy si stačí zavolať na asistenčnú službu poisťovne, ktorá poskytne všetky informácie a potrebné rady.

V prípade, že nehovoríte jazykom danej krajiny alebo anglicky a neviete sa dohovoriť s políciou, netreba sa obávať. Aj na tieto prípady sú klientom k dispozícii asistenčné služby, ktoré poskytujú telefonické tlmočenie a preklady aj pri styku s políciou alebo pri cestnej kontrole. Preto si pred cestou za hranice vždy overte platnosť hlavne havarijnej poistky a v prípade, že nemáte krytie do krajiny, kam cestujete, rozšírte si ho. Ušetríte si mnoho starostí a často aj peňazí.

Chráňte sa vďaka havarijnému poisteniu

I tí najzdatnejší vodiči sa niekedy môžu dostať do určitých problémov. Uzavrite si havarijné poistenie skôr, než nastanú akékoľvek ťažkosti. Havarijné poistenie sa vám určite bude hodiť.


Hraničné poistenie

V rámci témy poistenia auta na cestu do zahraničia sa môžete stretnúť aj s hraničným poistením. Ide o špecifický typ poistenia, ktorý sa používa v situáciách, keď v krajine neplatí zelená karta, čiže povinné zmluvné poistenie.

Hraničné poistenie musíte uzatvoriť nielen vtedy, keď v krajine zostanete dlhší čas, ale aj vtedy, keď cez ňu len prechádzate. V praxi funguje veľmi podobne ako PZP. To znamená, že ak by ste spôsobili dopravnú nehodu, škody by mala uhradiť zahraničná poisťovňa.

V ktorých krajinách platí PZP a havarijné poistenie?

To, či vám v krajine, do ktorej sa chystáte, platí povinné zmluvné poistenie, si viete skontrolovať v zelenej karte. V nej máte napísaný zoznam všetkých krajín, v rámci ktorých sa môžete spoliehať na svoje PZP.

Ak v zelenej karte nevidíte krajinu, do ktorej sa chystáte, budete potrebovať hraničné poistenie. To si môžete vybaviť v Slovenskej kancelárii poskytovateľov, buď osobne alebo prostredníctvom e-mailu.

Platnosť havarijného poistenia sa dá skontrolovať priamo v zmluve, ktorú ste uzatvorili s poisťovňou. Ak ste uzatvorili poistenie platné len na území Slovenskej republiky, jednoducho si ho rozšírte aj na zahraničie. Stačí len, keď kontaktujete svoju poisťovňu.

Vybavte si kasko a PZP online

Plánujete vyraziť za hranice, no zistili ste, že v nejakej krajine vám neplatí kasko alebo PZP? Využite našu praktickú kalkulačku a porovnajte si aktuálne ponuky slovenských poisťovní. Uzatvorte výhodné poistenie z pohodlia domova a cestujte do zahraničia s pocitom pokoja a istoty.


Nezabúdajte na poistenie

Buďte pripravení na všetko, a to aj na situácie, ktoré sa nedajú predvídať. Nezabudnite preto uzatvoriť výhodné povinné zmluvné poistenie, ktoré je zo zákona povinné. Okrem toho si môžete zvoliť aj havarijné poistenie s vysokým krytím určené na krytie vášho zdravia a majetku. Porovnajte si jednotlivé ponuky  slovenských poisťovní a zvoľte tú najlepšiu.


Autor - Martina Pisarcikova
Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • havárie aut
    25. apríla 2024|
    Najčastejšie výluky z havarijného poistenia: Prečo treba čítať poistné podmienky?

    Havarijné poistenie auta je spravidla veľmi užitočné. Dokáže vás a vaše vozidlo ochrániť pred následkami prípadnej nehody, krádeže, poškodenia alebo zničenia v dôsledku živelnej pohromy či vandalizmu. No ani havarijná poistka nie je liekom na každý problém a v niektorých prípadoch vám nepomôže. Ide o tzv. výluky z poistenia, teda situácie a okolnosti, ktoré poistenie nekryje.

  • Kľúče od nového auta
    23. apríla 2024|
    Auto na splátky v roku 2024: Aké sú podmienky?

    Rozhodli ste sa pre kúpu nového auta? Predtým, ako si vyberiete značku a typ vozidla, zamyslite sa nad dôležitejšou otázkou. Z čoho budete kúpu auta financovať? Alternatív, vďaka ktorým si môžete kúpiť nové auto, je viacero. Ktorá z nich bude pre vás tou navýhodnejšou?

  • Zhorené staré auto
    22. apríla 2024|
    Šrotovné na autá: Ako funguje? Bude aj v roku 2024?

    Finančný príspevok na auto sa na Slovensku v minulosti objavil už niekoľkokrát. Mimoriadne populárne bolo predovšetkým tzv. šrotovné, kde bol príspevok na auto podmienený likvidáciou starého vozidla. Ako vlastne proces šrotovania vozidla prebieha? A kedy bude šrotovné na autá opäť? Čítajte ďalej, všetko podstatné sme pre vás spísali v nasledujúcich riadkoch.

  • 26. januára 2024|
    Aké sú najčastejšie pripoistenia k PZP?

    Poisťovne v súčasnosti k svojim základným balíkom poistenia poskytujú aj tzv. pripoistenia. Tieto pripoistenia rozširujú krytie zvoleného poistenia a prinášajú množstvo ďalších výhod. Kedy je vhodné si ich zvoliť a prečo by ste to mali urobiť?

  • biele auto na ceste bez EČV
    22. januára 2024|
    Zrušenie PZP pri predaji vozidla

    Predávate auto, ale stále máte platné povinné zmluvné poistenie? Čo by ste mali urobiť, ak do konca poistného obdobia ostáva ešte pár mesiacov? Dostanete zaplatené peniaze späť? Zisťovali sme odpovede za vás.

  • ruka na volante
    16. januára 2024|
    Máte najlacnejšie PZP?

    Ako naznačuje samotný názov, povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné. Uzatvorené ho musí mať každý majiteľ motorového vozidla. A čo vy, platíte za PZP málo alebo veľa? Odpoveď na túto otázku nemusí byť jednoznačná. Cena PZP sa totiž odvíja od množstva parametrov.

  • havarované auto
    08. decembra 2023|
    Koľko stojí GAP poistenie?

    Na trhu sa aktuálne nachádzajú rôzne typy poistenia, ktoré môžete uzavrieť pre svoje vozidlo. Okrem PZP a havarijného poistenia, ktoré sú najrozšírenejšie, sa môžete stretnúť aj s GAP poistením, ktorý predstavuje „zaručenú ochranu majetku”. U nás sa však častejšie označuje ako poistenie finančnej straty.

  • biele auto na ceste
    16. novembra 2023|
    Ako zmeniť poisťovňu PZP?

    Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

  • čierne auto neznámej značky
    14. novembra 2023|
    Viete, ako na odhlásenie auta bez zošrotovania?

    Auto môžete odhlásiť z evidencie aj v prípade, že ho neplánujete zošrotovať. Postup je mierne odlišný, ale nemusíte sa ničoho obávať. Ak viete, ako na to, príliš veľa času vám to nezaberie. Pre zjednodušenie odhlásenia sme pre vás pripravili prehľadný návod, ktorý vám krok za krokom vysvetlí všetko.

  • ridicI
    05. novembra 2023|
    Na dovolenku služobným autom: Na čo si dať pozor?

    Možnosť využívať služobné auto na súkromné účely patrí dnes rozhodne medzi najobľúbenejšie benefity poskytovaných zamestnancom. Ak vám ju zamestnávateľ ponúkol, rátajte s tým, že s touto výhodou sa spája aj prebratie čiastočnej zodpovednosti za firemné vozidlo. Dá sa táto zodpovednosť nejakým spôsobom poistiť? A akým spôsobom môžete riešiť menej bežné situácie, ako sú napríklad dovolenky?