pzp-kasko-travel

Poistenie auta v zahraničí: Kde všade vám platí poistenie auta?

3. 9. 2020
|
Dĺžka čítania: 6 min.

V časoch obmedzenia leteckej dopravy je auto ideálny prostriedok, ktorý sa aktuálne hodí na dovolenky aj predĺžené víkendy za hranicami. Na rozdiel od vodičského preukazu si však treba overiť, kde vám platí aj poistenie vozidla. Nie vždy a všade môže byť vaše auto kryté, ak opustíte Slovensko.

Poistenie auta je dobrá investícia

Určite sa zíde poistenie pre prípad havárie a vandalizmu, ktoré kryje okrem zničenia auta pri samotnej havárii aj stret so zverou či poškodenie káblov a hadíc hlodavcami. Ďalej je to poistenie pre prípad zničenia auta živelnými udalosťami ako sú blesky pri letnej búrke alebo krúpy. Ako doplnkové poistenie je určite múdrou voľbou poistenie asistenčných služieb, ktoré využijete najmä vtedy, keď dostanete defekt alebo pri poruche či nehode. S touto základnou výbavou pre vaše auto by ste mali cestovať aj do zahraničia.

Havarijné poistenie sa oplatí všetkým

I tí najzdatnejší vodiči sa niekedy môžu dostať do problémov. Uzatvorte si havarijné poistenie v dostatočnom predstihu. Stačí vyplniť údaje do našej kalkulačky a my vám poradíme s výberom tej najvýhodnejšej ponuky na trhu.

Pozor na nástrahy ciest

Zvyčajne platí, že čím južnejšie v Európe cestujete, tým je doprava živelnejšia a slovenskí vodiči nie sú na to zvyknutí. Je preto nutné pripraviť sa na cestu a jazdu, naštudovať si zvyky a tradície, jazdiť opatrne, snažiť sa predvídať a vyhýbať sa komplikovaným dopravným uzlom, používať navigáciu s aktuálnymi mapami a snažiť sa jazdiť najmä za svetla.

Najmä v západnej Európe sa naši vodiči nevyhnú dlhším jazdám vo viacerých jazdných pruhoch, na čo nie sú na Slovensku v takej miere zvyknutí. A v neposlednom rade treba byť pri jazde v zahraničí mimoriadne opatrný, čo sa týka alkoholu. Aj keď jeho tolerancia za volantom sa v jednotlivých krajinách líši, v prípade dopravnej nehody je to vždy priťažujúca okolnosť. Vodičom preto odporúčame, aby sa pred jazdou nikdy nepili alkohol a to ani v miere, ktorá je v danej krajine povolená.

Ochrana aj za hranicami

Iné zvyklosti, únava a neznáme prostredie sú faktory zvyšujúce nehodovosť. Svoje o tom vedia aj poisťovne. Preto PZP je nutné mať zaplatené a mať aj doklad na jeho preukázanie, teda dnes už len takzvanú zelenú medzinárodnú kartu. PZP platí v celej Európe ako aj v ďalších krajinách ako je napríklad Turecko, Izrael či Rusko.

Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %

Lepšie je poistiť sa aj havarijne, s platnosťou v zahraničí

V prípade cesty do zahraničia je vhodné uzatvoriť aj havarijné poistenie, ktoré pokryje škody, ktoré si vodič sám, alebo ich spôsobí iné vozidlo, vandali alebo zvieratá. Pri havarijnom poistení si však pred cestou skontrolujte územnú platnosť poistenia, ktorú máte uzatvorenú v poistnej zmluve. Ak máte územnú platnosť havarijného poistenia obmedzenú len na určité územie, pred cestou do zahraničia odporúčame rozšíriť si poistenie aj na destinácie, ktoré plánujete navštíviť, najlepšie na územie Európy. Takéto rozšírenie dokážu poisťovne urobiť aj na počkanie.

Postenie pomôže v zahraničí už pri nehode

Pri nehode v zahraničí to nie je len o krytí, ale poistenie vám poskytne aj potrebnú istotu. Samozrejme len tam, kde je jeho územnú platnosť. Vtedy si stačí zavolať na asistenčnú službu poisťovne, ktorá poskytne všetky informácie a potrebné rady. V prípade, že nehovoríte jazykom danej krajiny alebo anglicky a neviete sa dohovoriť s políciou, netreba sa obávať. Aj na tieto prípady sú klientom k dispozícii asistenčné služby, ktoré poskytujú telefonické tlmočenie a preklady aj pri styku s políciou alebo pri cestnej kontrole. Preto si pred cestou za hranice vždy overte platnosť hlavne havarijnej poistky a v prípade, že nemáte krytie do krajiny, kam cestujete, rozšírte si ho. Ušetríte si mnoho starostí a často aj peňazí.

Chráňte sa vďaka havarijnému poisteniu

I tí najzdatnejší vodiči sa niekedy môžu dostať do určitých problémov. Uzavrite si havarijné poistenie skôr, než nastanú akékoľvek ťažkosti. Havarijné poistenie sa vám určite bude hodiť.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Jadranské more v Chorvátsku
  24. mája 2023|Daniel Výcha
  Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

  Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

 • kam_na_dovolenku_
  29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

  Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • dovolená a brigáda v letních dnech
  21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

  Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

 • obsah autolekárničky
  17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

  V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

 • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

  Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

 • dopravná nehoda
  07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

  Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

 • let-letadlem
  31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

  Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

 • povinna-vybava-motorka
  28. marca 2023|Daniel Výcha
  Povinná výbava pre motocykle

  Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.

 • Rakúske hory.
  27. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Povinná výbava na dovolenku do Rakúska

  Chystáte sa na dovolenku do Rakúska? Ak cestujete vlastným autom, preverte si, či v ňom máte všetko z povinnej výbavy. Povinná výbava auta v Rakúsku sa totiž od tej slovenskej mierne odlišuje. Ako? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch. Spolu s ďalšími pravidlami, ktoré musíte dodržiavať, aby vaša dovolenka v Rakúsku bola bezproblémová.