pzp-kasko-travel

Poistenie auta v zahraničí: Kde všade vám platí poistenie auta?

30. 6. 2023
|
Dĺžka čítania: 6 min.

V časoch, kedy sa môžeme dostať do cieľovej destinácie rôznymi pohodlnými a rýchlymi dopravnými prostriedkami, sú autá stále veľmi populárne. Premiestňovanie pomocou nich je praktické a jednoduché, nehovoriac o tom, že vďaka nim máme slobodu a nie sme takmer ničím obmedzení. Plánujete cestovať autom do zahraničia? V tom prípade nezabúdajte na správne poistenie, vďaka ktorému bude cesta oveľa pokojnejšia.

Poistenie pre vozidlá

V rámci poistenia pre vozidlá sa spravidla hovorí o dvoch základných typoch:


 • Povinné zmluvné poistenie (PZP) je povinné zo zákona pre každé vozidlo, ktoré sa pohybuje po cestných komunikáciách. Ak by ste ho náhodou neuzatvorili, vystavovali by ste sa riziku pokuty až do výšky 3 320 eur. Navyše, ak by ste spôsobili škody na majetku tretích osôb, ktoré PZP kryje, budete musieť za ne zaplatiť z vlastných zdrojov.

 • Havarijné poistenie nie je povinné zo zákona, ale kryje váš majetok a zdravie. V prípade dopravnej nehody by poisťovňa mala preplatiť všetky škody na vašom vozidle aj batožine


Havarijné poistenie kryje štyri oblasti:


 • škody spôsobené nehodou bez ohľadu na to, či ide o čiastočnú alebo totálnu škodu, 

 • škody spôsobené živlami, napríklad povodňou, silným vetrom a krupobitím, 

 • škody spôsobené zničením vozidla v dôsledku vandalizmu alebo krádeže, 

 • menšie škody, ako je poškodenie čelného skla, strata batožiny, poškodenie kolies a podobne.


Havarijné poistenie sa oplatí všetkým

I tí najzdatnejší vodiči sa niekedy môžu dostať do problémov. Uzatvorte si havarijné poistenie v dostatočnom predstihu. Stačí vyplniť údaje do našej kalkulačky a my vám poradíme s výberom tej najvýhodnejšej ponuky na trhu.

Pozor na nástrahy ciest

Všeobecne platí, že čím viac sa presúvate na juh Európy, tým živelnejšia je doprava, a slovenskí vodiči nie sú na toto prostredie zvyknutí. Preto je dôležité pripraviť sa na cestu a jazdu, oboznámiť sa s miestnymi zvykmi a tradíciami, jazdiť opatrne, predvídať možné situácie a vyhýbať sa komplikovaným dopravným uzlom.

Naopak, v západnej Európe sa často stretávame s dlhšími jazdami vo viacerých jazdných pruhoch, čo nie je na Slovensku také bežné. A v neposlednom rade je nevyhnutné byť pri jazde v zahraničí mimoriadne opatrný, pokiaľ ide o alkohol. Aj keď tolerancia k alkoholu za volantom sa v jednotlivých krajinách líši, v prípade dopravnej nehody je to vždy priťažujúca okolnosť. Preto vodičom odporúčame, aby pred jazdou nikdy nepili alkohol, a to ani v množstve, ktoré je v danej krajine povolené.

Ochrana aj za hranicami

Iné zvyklosti, únava a neznáme prostredie sú faktory zvyšujúce nehodovosť. Svoje o tom vedia aj poisťovne. Preto PZP je nutné mať zaplatené a mať aj doklad na jeho preukázanie, teda dnes už len takzvanú zelenú medzinárodnú kartu. PZP platí v celej Európe ako aj v ďalších krajinách ako je napríklad Turecko, Izrael či Rusko.

Okrem PZP nezabudnite ani na havarijné poistenie, ktoré by vám malo pomôcť pri škodách na vašom majetku a riešení problémov. Pred cestou si tiež skontrolujte platnosť havarijného poistenia, ktorú máte uvedenú v zmluve. 

Ak je poistenie obmedzené len na určité územie, napríklad na Slovensko, je vhodné ho rozšíriť aj na destinácie, do ktorých sa chystáte.

Pre vodičov, ktorí nemajú uzatvorené havarijné poistenie počas celého roka, ale chceli by sa chrániť počas cesty do zahraničia, sú k dispozícii dva doplnkové typy poistenia:


 • krátkodobé havarijné poistenie,

 • sezónne havarijné poistenie.


Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %

Krátkodobé havarijné poistenie

Krátkodobé havarijné poistenie sa niekedy nazýva aj poistenie do zahraničia alebo cestovné poistenie vozidla. Ide o klasické havarijné poistenie, ktoré sa však uzatvára len na obdobie dovolenky. Po návrate sa poistenie automaticky zruší. Takéto poistenie zvyčajne zahŕňa základné služby, ako napríklad krytie škôd a asistenciu pri vozidle. Nemala by chýbať ani možnosť dokúpiť si doplnkové poistenia.

Krátkodobé havarijné poistenie je vhodné pre tých, ktorí cestujú len raz za rok a chcú mať pri riadení vozidla pocit istoty. Ak plánujete cestovať do zahraničia viackrát, mohli by ste zvážiť sezónne alebo klasické havarijné poistenie, ktoré vás vyjde lacnejšie.

Sezónne havarijné poistenie

Sezónne havarijné poistenie auta je známe tým, že sa uzatvára len na určité obdobie v roku. Môže ísť napríklad o leto, keď cestujete do zahraničia, alebo o zimu, keď sú cesty spravidla rizikovejšie.

Tento typ havarijného poistenia platí po dobu niekoľkých mesiacov a po skončení sa automaticky ruší. Na rozdiel od krátkodobého poistenia je toto poistenie výhodnejšie v tom, že platí dlhšie. Je vhodné pre tých, ktorí cestujú viackrát počas leta alebo iného obdobia. 

Na druhej strane sezónne havarijné poistenie sa neoplatí pre tých, ktorí cestujú počas celého roka, napríklad na jednu letnú a jednu zimnú dovolenku. V takýchto prípadoch by ste museli poistenie uzatvoriť minimálne dvakrát a s veľkou pravdepodobnosťou by ste zaplatili rovnako veľa ako za klasické celoročné poistenie.


Postenie pomôže v zahraničí už pri nehode

Pri nehode v zahraničí to nie je len o krytí, ale poistenie vám poskytne aj potrebnú istotu. Samozrejme len tam, kde je jeho územnú platnosť. Vtedy si stačí zavolať na asistenčnú službu poisťovne, ktorá poskytne všetky informácie a potrebné rady.

V prípade, že nehovoríte jazykom danej krajiny alebo anglicky a neviete sa dohovoriť s políciou, netreba sa obávať. Aj na tieto prípady sú klientom k dispozícii asistenčné služby, ktoré poskytujú telefonické tlmočenie a preklady aj pri styku s políciou alebo pri cestnej kontrole. Preto si pred cestou za hranice vždy overte platnosť hlavne havarijnej poistky a v prípade, že nemáte krytie do krajiny, kam cestujete, rozšírte si ho. Ušetríte si mnoho starostí a často aj peňazí.

Chráňte sa vďaka havarijnému poisteniu

I tí najzdatnejší vodiči sa niekedy môžu dostať do určitých problémov. Uzavrite si havarijné poistenie skôr, než nastanú akékoľvek ťažkosti. Havarijné poistenie sa vám určite bude hodiť.


Hraničné poistenie

V rámci témy poistenia auta na cestu do zahraničia sa môžete stretnúť aj s hraničným poistením. Ide o špecifický typ poistenia, ktorý sa používa v situáciách, keď v krajine neplatí zelená karta, čiže povinné zmluvné poistenie.

Hraničné poistenie musíte uzatvoriť nielen vtedy, keď v krajine zostanete dlhší čas, ale aj vtedy, keď cez ňu len prechádzate. V praxi funguje veľmi podobne ako PZP. To znamená, že ak by ste spôsobili dopravnú nehodu, škody by mala uhradiť zahraničná poisťovňa.

V ktorých krajinách platí PZP a havarijné poistenie?

To, či vám v krajine, do ktorej sa chystáte, platí povinné zmluvné poistenie, si viete skontrolovať v zelenej karte. V nej máte napísaný zoznam všetkých krajín, v rámci ktorých sa môžete spoliehať na svoje PZP.

Ak v zelenej karte nevidíte krajinu, do ktorej sa chystáte, budete potrebovať hraničné poistenie. To si môžete vybaviť v Slovenskej kancelárii poskytovateľov, buď osobne alebo prostredníctvom e-mailu.

Platnosť havarijného poistenia sa dá skontrolovať priamo v zmluve, ktorú ste uzatvorili s poisťovňou. Ak ste uzatvorili poistenie platné len na území Slovenskej republiky, jednoducho si ho rozšírte aj na zahraničie. Stačí len, keď kontaktujete svoju poisťovňu.

Vybavte si kasko a PZP online

Plánujete vyraziť za hranice, no zistili ste, že v nejakej krajine vám neplatí kasko alebo PZP? Využite našu praktickú kalkulačku a porovnajte si aktuálne ponuky slovenských poisťovní. Uzatvorte výhodné poistenie z pohodlia domova a cestujte do zahraničia s pocitom pokoja a istoty.


Nezabúdajte na poistenie

Buďte pripravení na všetko, a to aj na situácie, ktoré sa nedajú predvídať. Nezabudnite preto uzatvoriť výhodné povinné zmluvné poistenie, ktoré je zo zákona povinné. Okrem toho si môžete zvoliť aj havarijné poistenie s vysokým krytím určené na krytie vášho zdravia a majetku. Porovnajte si jednotlivé ponuky  slovenských poisťovní a zvoľte tú najlepšiu.


Autor - Martina Pisarcikova
Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • zver na ceste
  18. augusta 2023|Daniel Výcha
  Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

  Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.