V časoch obmedzenia leteckej dopravy je auto ideálny prostriedok, ktorý sa aktuálne hodí na dovolenky aj predĺžené víkendy za hranicami. Na rozdiel od vodičského preukazu si však treba overiť, kde vám platí aj poistenie vozidla. Nie vždy a všade môže byť vaše auto kryté, ak opustíte Slovensko.
Určite sa zíde poistenie pre prípad havárie a vandalizmu, ktoré kryje okrem zničenia auta pri samotnej havárii aj stret so zverou či poškodenie káblov a hadíc hlodavcami. Ďalej je to poistenie pre prípad zničenia auta živelnými udalosťami ako sú blesky pri letnej búrke alebo krúpy. Ako doplnkové poistenie je určite múdrou voľbou poistenie asistenčných služieb, ktoré využijete najmä vtedy, keď dostanete defekt alebo pri poruche či nehode. S touto základnou výbavou pre vaše auto by ste mali cestovať aj do zahraničia.
Zvyčajne platí, že čím južnejšie v Európe cestujete, tým je doprava živelnejšia a slovenskí vodiči nie sú na to zvyknutí. Je preto nutné pripraviť sa na cestu a jazdu, naštudovať si zvyky a tradície, jazdiť opatrne, snažiť sa predvídať a vyhýbať sa komplikovaným dopravným uzlom, používať navigáciu s aktuálnymi mapami a snažiť sa jazdiť najmä za svetla.
Najmä v západnej Európe sa naši vodiči nevyhnú dlhším jazdám vo viacerých jazdných pruhoch, na čo nie sú na Slovensku v takej miere zvyknutí. A v neposlednom rade treba byť pri jazde v zahraničí mimoriadne opatrný, čo sa týka alkoholu. Aj keď jeho tolerancia za volantom sa v jednotlivých krajinách líši, v prípade dopravnej nehody je to vždy priťažujúca okolnosť. Vodičom preto odporúčame, aby sa pred jazdou nikdy nepili alkohol a to ani v miere, ktorá je v danej krajine povolená.
Iné zvyklosti, únava a neznáme prostredie sú faktory zvyšujúce nehodovosť. Svoje o tom vedia aj poisťovne. Preto PZP je nutné mať zaplatené a mať aj doklad na jeho preukázanie, teda dnes už len takzvanú zelenú medzinárodnú kartu. PZP platí v celej Európe ako aj v ďalších krajinách ako je napríklad Turecko, Izrael či Rusko.
V prípade cesty do zahraničia je vhodné uzatvoriť aj havarijné poistenie, ktoré pokryje škody, ktoré si vodič sám, alebo ich spôsobí iné vozidlo, vandali alebo zvieratá. Pri havarijnom poistení si však pred cestou skontrolujte územnú platnosť poistenia, ktorú máte uzatvorenú v poistnej zmluve. Ak máte územnú platnosť havarijného poistenia obmedzenú len na určité územie, pred cestou do zahraničia odporúčame rozšíriť si poistenie aj na destinácie, ktoré plánujete navštíviť, najlepšie na územie Európy. Takéto rozšírenie dokážu poisťovne urobiť aj na počkanie.
Pri nehode v zahraničí to nie je len o krytí, ale poistenie vám poskytne aj potrebnú istotu. Samozrejme len tam, kde je jeho územnú platnosť. Vtedy si stačí zavolať na asistenčnú službu poisťovne, ktorá poskytne všetky informácie a potrebné rady. V prípade, že nehovoríte jazykom danej krajiny alebo anglicky a neviete sa dohovoriť s políciou, netreba sa obávať. Aj na tieto prípady sú klientom k dispozícii asistenčné služby, ktoré poskytujú telefonické tlmočenie a preklady aj pri styku s políciou alebo pri cestnej kontrole. Preto si pred cestou za hranice vždy overte platnosť hlavne havarijnej poistky a v prípade, že nemáte krytie do krajiny, kam cestujete, rozšírte si ho. Ušetríte si mnoho starostí a často aj peňazí.