Čo všetko kryje havarijné poistenie?

havarijné poistenie

Havarijné poistenie už zo svojho názvu poistí vaše vozidlo, ak spôsobíte dopravnú nehodu. Poškodenému sa škoda zaplatí z povinného zmluvného poistenia, ale vinník musí mať poistenie havarijné, alebo si škodu financuje sám. Avšak to nie je všetko, čo havarijné poistenie kryje.

Nie je to len o havárii

Havarijné poistenie kryje poškodenie alebo zničenie vozidla následkom akejkoľvek náhodnej udalosti, najmä ide o škody spôsobené na vozidle haváriou, živelnou udalosťou, vandalizmom, krádežou, lúpežou alebo neoprávneným užívaním. Poisťovňa teda hradí nielen havárie, ale aj zničenie, či krádež. A to stále nie je všetko. Existuje aj mnoho pripoistení, ktoré vodiči ocenia.

Širšia ponuka havarijného poistenia

V rámci pripoistení si klient môže zvýšiť rozsah a limity základných asistenčných služieb, pripoistiť nadštandardnú výbavu, úraz či batožinu, ale napríklad aj poistiť čelné sklo bez spoluúčasti, novinkou je poistenie náhradného vozidla. Vozidlo je možné poistiť buď na novú cenu, alebo na obstarávaciu cenu. Pripoistení k havarijnej poistke je celé spektrum.  

Poistenie aj na malých škodcov

Ak máte v chladnom počasí problém s naštartovaním svojho auta, nemusí vždy ísť len o poruchu. Pod kapotou vášho vozidla sa počas jesenných či zimných dní môžu vyhrievať kuny, lasice či iné hlodavce, ktoré prilákalo teplo motora. Skúsenosti mnohých vodičov dokazujú, že hlodavce si radi „pochutia“ na izolácii káblov alebo hadiciach. Aj na to môže byť riešením havarijné poistenie

V dnešnej dobe sú autá riadené prevažne počítačovo a preto prehryznutie príslušného kábla môže spôsobiť fatálny výpadok elektronických systémov na vozidle a odstaviť ho na veľmi dlhú dobu. Mali sme v poisťovni prípad, keď následkom prehryznutia kábla hlodavcom zlyhala riadiaca jednotka automatickej prevodovky, auto sa nemohlo pohnúť a musela sa meniť celá kabeláž,“ hovorí I. Polák. Škody, ktoré po sebe hlodavce zanechajú, sa niekedy pohybujú v tisícoch EUR. Vedia poškodiť káble elektroinštalácie, zapaľovania, hadicu nasávania vzduchu či brzdového systému. 

Ak máte uzatvorenú havarijnú poistku, poškodenie káblov, hadíc, obkladov alebo izolačných materiálov na vozidle spôsobených ohryzením alebo prehryznutím hlodavcami vám poisťovňa preplatí. 

Alternatíva k havarijnému poisteniu

Mnoho poisťovní ponúka aj mini havarijné poistenia. Alebo pripoistenia, ako alternatívu k štandardnému havarijnému poisteniu, pri ktorej už nie je potrebné platiť za všetko a je možné si poistiť len vybrané riziká. „Je pravda, že havarijné poistenie je zväčša drahšie. My však ponúkame klientovi možnosť vybrať si z havarijného poistenia iba to poistenie, ktoré potrebuje, a tak sa stáva cenovo dostupným. Nemusíte tak platiť za celý balík. Samostatne si vyberiete poistenie pre prípad havárie a vandalizmu, prírodných živlov či krádeži,“ uviedol Daniel Baran, vedúci oddelenia vývoja produktov poistenia motorových vozidiel Union poisťovne. 

Takéto mini havarijné poistenia je obvykle možné využiť samostatne, alebo ako pripoistenie k PZP. Sú vhodné najmä pre vodičov, ktorí nejazdia často a jazdia dlhodobo bez nehody. 

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 3