nabourané auto naložené na odtah

Čo všetko kryje havarijné poistenie?

22. 10. 2022
|
Dĺžka čítania: 11 min.

Pri hľadaní výhodného poistenia na auto zistíte, že okrem povinného zmluvného poistenia si môžete uzatvoriť aj poistenie havarijné. Havarijné poistenie, často označované ako kasko, nie je zo zákona povinné. Vodičom však prináša množstvo výhod, vďaka čomu je dobré porozmýšľať nad ním. Čo všetko kryje a prečo by vám nemalo chýbať?

Čo je havarijné poistenie?

Havarijné poistenie patrí v súčasnosti  medzi veľmi obľúbené poistenia. Na rozdiel od PZP kryje vás a váš majetok. V prípade dopravnej nehody by vám tak mala poisťovňa preplatiť všetky alebo časť škôd. To, akú výšku škôd preplatí sa odvíja od toho, či si vyberiete poistenie so spoluúčasťou, alebo bez nej.

Kasko kryje viaceré oblasti. Presnejšie ide o:

 • škody spôsobené nehodou, nehľadiac na to, či ide o čiastočnú, alebo totálnu škodu,
 • škody spôsobené živlami alebo ich pôsobením, napríklad povodeň, silný vietor a krupobitie,
 • škody spôsobené zničením vozidla v dôsledku vandalizmu alebo krádeže,
 • menšie škody, ku ktorým patrí poškodenie čelného skla, strata batožiny, poškodenie kolies a iné.


Havarijné poistenie sa oplatí všetkým

I tí najzdatnejší vodiči sa niekedy môžu dostať do problémov. Uzatvorte si havarijné poistenie v dostatočnom predstihu. Stačí vyplniť údaje do našej kalkulačky a my vám poradíme s výberom tej najvýhodnejšej ponuky na trhu.

Čo nekryje havarijné poistenie?

Havarijné poistenie nekryje škody spôsobené na majetku tretích osôb, čiže ostatných účastníkov dopravnej nehody. Na to slúži povinné zmluvné poistenie, ktoré je zo zákona povinné. Uzatvorené ho musí mať každé vozidlo.

Okrem krytia dbajte aj na výšku poistenia. Príliš lacné havarijné poistenie nemusí stačiť na to, aby vám preplatilo všetky väčšie škody. Na kasku sa preto nesnažte zbytočne ušetriť. Nemuselo by sa vám to vyplatiť.

Koľko stojí havarijné poistenie?

Cena havarijného poistenia nie je jednotná. Každá poisťovňa vám poskytne inú ponuku. Konečná suma sa odvíja od jednotlivých služieb, ktoré si zvolíte, pripoistení, spoluúčasti a od vášho vozidla.

Základom pre výpočet ceny havarijného poistenia je  tzv. nová suma vozidla,  ktorú počítajú poisťovne na základe rôznych vzorcov. Okrem nej sa berú do úvahy aj jednotlivé parametre vášho vozidla:

 • motorizácia,

 • rok výroby,

 • hmotnosť,

 • výrobca,

 • model.


Platí, že čím výkonnejšie vozidlo je, tým väčšiu škodu môže urobiť. Preto budete za poistenie platiť viac. Poisťovne cenu zvyšujú aj vtedy, keď je vodič mladší a keď je vozidlo staršie, pretože je už opotrebované a nemusí slúžiť tak dobre ako nové. 

Naopak, k zníženiu ceny pristupujú poisťovne pri vodičoch s bezškodovým priebehom za určitý čas (spravidla jeden či dva roky) alebo pri nových autách. Okrem toho aj vtedy, keď má vlastník vozidla malé dieťa v rodine alebo trvalý pobyt na vidieku alebo v malom meste.

Myslite na spoluúčasť

Pri havarijnom poistení sa často hovorí aj o spoluúčasti. Spoluúčasť predstavuje sumu vyjadrenú peňažne alebo v percentách, ktorú v prípade škody musíte zaplatiť. Väčšina spoluúčastí sa pohybuje v hodnote od 5 do 10 %. Nad vyššou hodnotou sa zamyslite, pretože ak by došlo k väčšej škode, mohli by ste platiť stovky až tisíce eur.

Spoluúčasť znižuje konečnú cenu poistenia, čo je dôvod, prečo mnohých láka. Spravíte však dobre, keď ju poriadne zvážite. Na prvý pohľad sa môže zdať, že vám pomôže ušetriť, no len dovtedy, kým budete jazdiť bezškodovo. Keď dôjde k nejakej škode, budete musieť doplácať.

Poistenie bez spoluúčasti je síce drahšie, no dáva vám určitý pocit istoty. V prípade škodovej udalosti, ktorá nespadá pod výluky alebo krátenie, vám poisťovňa preplatí celú čiastku.

Nezabúdajte ani na výluky a krátenie poistenia

Pri uzatváraní poistenia myslite ešte na dve veci, a to výluky a krátenie.

Výluka z poistenia

Pod pojmom výluka z poistenia rozumieme riziko, udalosť, predmet alebo záujem,  na ktoré sa poistenie nevzťahuje. V praxi to znamená, že ak by došlo k nehode z dôvodu rizika, ktoré je v zmluve označené ako výluka, poisťovňa vám škody nepreplatí.

K bežným výlukám z havarijného poistenia patria:

 • škody spôsobené vojnovými udalosťami, teroristickými útokmi, štrajkami, násilnými nepokojmi a vzburami,

 • škody spôsobené úmyselným konaním,

 • škody spôsobené nesprávnou obsluhou, údržbou alebo neschváleným používaním vozidla,

 • škody spôsobené používaním vozidla ako pracovného stroja alebo počas motoristických pretekov,

 • škody spôsobené prirodzeným opotrebovaním, chybnou konštrukciou, chybou materiálu alebo výrobnou chybou.

Krátenie poistenia

Okrem výluk poznáme aj krátenie poistenia, ktoré znamená, že poisťovňa vám z nejakého dôvodu nepreplatí celú škodu, ale len jej časť. 

Najčastejšie ide o dôvody, ako napríklad:


 • šoférovanie pod vplyvom omamných látok,

 • neuhradenie poistenia v lehote splatnosti,

 • nesprávna obsluha, údržba alebo neschválené používanie vozidla.

Ako na preplatenie škôd z havarijného poistenia?

V prípade dopravnej nehody alebo akejkoľvek inej škody je nutné najprv zaistiť miesto, aby nikto iný neprišiel k úrazu. Zistite, či je potrebné podať prvú pomoc. V prípade väčších zranení zavolajte na číslo 112.

Políciu nemusíte na miesto činu volať vždy. Mnohé poisťovne však odporúčajú, aby ste tak urobili. Prítomnosť policajtov dokáže zjednodušiť priebeh posúdenia škôd.

Následne poisťovni zdokumentujte poškodenú časť vozidla či batožiny. Všetko dobre nafoťte, prípadne natočte a následne zašlite na oficiálny e-mail poisťovne alebo prostredníctvom aplikácie.

Väčšina poisťovní dnes disponuje praktickou aplikáciou, ktorá okrem iného umožňuje aj nahlasovanie škody a sledovanie vybavovania poistnej udalosti.

S druhou stranou spíšte správu o nehode. Originál si necháva vinník, ktorý je povinný nahlásiť škodu vo svojej poisťovni. Kópia zostáva poškodenému.

O preplatení škôd vás bude poisťovňa informovať listom alebo prostredníctvom e-mailu.

Mini havarijné poistenie

Mnoho poisťovní ponúka aj  mini havarijné poistenia. Alebo pripoistenia, ako alternatívu k štandardnému havarijnému poisteniu, pri ktorej už nie je potrebné platiť za všetko a je možné si poistiť len vybrané riziká.  „Je pravda, že havarijné poistenie je zväčša drahšie. My však ponúkame klientovi možnosť vybrať si z havarijného poistenia iba to poistenie, ktoré potrebuje, a tak sa stáva cenovo dostupným. Nemusíte tak platiť za celý balík. Samostatne si vyberiete poistenie pre prípad havárie a vandalizmu, prírodných živlov či krádeži,“ uviedol Daniel Baran, vedúci oddelenia vývoja produktov poistenia motorových vozidiel Union poisťovne. 

Takéto mini havarijné poistenia je obvykle možné využiť samostatne, alebo ako pripoistenie k PZP. Sú vhodné najmä pre vodičov, ktorí nejazdia často a jazdia dlhodobo bez nehody. 

Chráňte sa vďaka havarijnému poisteniu

Princípom havarijného poistenia je nahradiť škody na vašom majetku. Pripoistiť si môžete i doplnkové riziká, napr. poškodenie čelného skla, stret so zverou, pripoistenie batožiny a iné. Havarijné poistenie určite oceníte.


Autor - Martina Pisarcikova
Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • zver na ceste
  18. augusta 2023|Daniel Výcha
  Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

  Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.