nabourané auto naložené na odtah

Čo všetko kryje havarijné poistenie?

22. 10. 2022
|
Dĺžka čítania: 11 min.

Pri hľadaní výhodného poistenia na auto zistíte, že okrem povinného zmluvného poistenia si môžete uzatvoriť aj poistenie havarijné. Havarijné poistenie, často označované ako kasko, nie je zo zákona povinné. Vodičom však prináša množstvo výhod, vďaka čomu je dobré porozmýšľať nad ním. Čo všetko kryje a prečo by vám nemalo chýbať?

Čo je havarijné poistenie?

Havarijné poistenie patrí v súčasnosti  medzi veľmi obľúbené poistenia. Na rozdiel od PZP kryje vás a váš majetok. V prípade dopravnej nehody by vám tak mala poisťovňa preplatiť všetky alebo časť škôd. To, akú výšku škôd preplatí sa odvíja od toho, či si vyberiete poistenie so spoluúčasťou, alebo bez nej.

Kasko kryje viaceré oblasti. Presnejšie ide o:

 • škody spôsobené nehodou, nehľadiac na to, či ide o čiastočnú, alebo totálnu škodu,
 • škody spôsobené živlami alebo ich pôsobením, napríklad povodeň, silný vietor a krupobitie,
 • škody spôsobené zničením vozidla v dôsledku vandalizmu alebo krádeže,
 • menšie škody, ku ktorým patrí poškodenie čelného skla, strata batožiny, poškodenie kolies a iné.


Havarijné poistenie sa oplatí všetkým

I tí najzdatnejší vodiči sa niekedy môžu dostať do problémov. Uzatvorte si havarijné poistenie v dostatočnom predstihu. Stačí vyplniť údaje do našej kalkulačky a my vám poradíme s výberom tej najvýhodnejšej ponuky na trhu.

Čo nekryje havarijné poistenie?

Havarijné poistenie nekryje škody spôsobené na majetku tretích osôb, čiže ostatných účastníkov dopravnej nehody. Na to slúži povinné zmluvné poistenie, ktoré je zo zákona povinné. Uzatvorené ho musí mať každé vozidlo.

Okrem krytia dbajte aj na výšku poistenia. Príliš lacné havarijné poistenie nemusí stačiť na to, aby vám preplatilo všetky väčšie škody. Na kasku sa preto nesnažte zbytočne ušetriť. Nemuselo by sa vám to vyplatiť.

Koľko stojí havarijné poistenie?

Cena havarijného poistenia nie je jednotná. Každá poisťovňa vám poskytne inú ponuku. Konečná suma sa odvíja od jednotlivých služieb, ktoré si zvolíte, pripoistení, spoluúčasti a od vášho vozidla.

Základom pre výpočet ceny havarijného poistenia je  tzv. nová suma vozidla,  ktorú počítajú poisťovne na základe rôznych vzorcov. Okrem nej sa berú do úvahy aj jednotlivé parametre vášho vozidla:

 • motorizácia,

 • rok výroby,

 • hmotnosť,

 • výrobca,

 • model.


Platí, že čím výkonnejšie vozidlo je, tým väčšiu škodu môže urobiť. Preto budete za poistenie platiť viac. Poisťovne cenu zvyšujú aj vtedy, keď je vodič mladší a keď je vozidlo staršie, pretože je už opotrebované a nemusí slúžiť tak dobre ako nové. 

Naopak, k zníženiu ceny pristupujú poisťovne pri vodičoch s bezškodovým priebehom za určitý čas (spravidla jeden či dva roky) alebo pri nových autách. Okrem toho aj vtedy, keď má vlastník vozidla malé dieťa v rodine alebo trvalý pobyt na vidieku alebo v malom meste.

Myslite na spoluúčasť

Pri havarijnom poistení sa často hovorí aj o spoluúčasti. Spoluúčasť predstavuje sumu vyjadrenú peňažne alebo v percentách, ktorú v prípade škody musíte zaplatiť. Väčšina spoluúčastí sa pohybuje v hodnote od 5 do 10 %. Nad vyššou hodnotou sa zamyslite, pretože ak by došlo k väčšej škode, mohli by ste platiť stovky až tisíce eur.

Spoluúčasť znižuje konečnú cenu poistenia, čo je dôvod, prečo mnohých láka. Spravíte však dobre, keď ju poriadne zvážite. Na prvý pohľad sa môže zdať, že vám pomôže ušetriť, no len dovtedy, kým budete jazdiť bezškodovo. Keď dôjde k nejakej škode, budete musieť doplácať.

Poistenie bez spoluúčasti je síce drahšie, no dáva vám určitý pocit istoty. V prípade škodovej udalosti, ktorá nespadá pod výluky alebo krátenie, vám poisťovňa preplatí celú čiastku.

Nezabúdajte ani na výluky a krátenie poistenia

Pri uzatváraní poistenia myslite ešte na dve veci, a to výluky a krátenie.

Výluka z poistenia

Pod pojmom výluka z poistenia rozumieme riziko, udalosť, predmet alebo záujem,  na ktoré sa poistenie nevzťahuje. V praxi to znamená, že ak by došlo k nehode z dôvodu rizika, ktoré je v zmluve označené ako výluka, poisťovňa vám škody nepreplatí.

K bežným výlukám z havarijného poistenia patria:

 • škody spôsobené vojnovými udalosťami, teroristickými útokmi, štrajkami, násilnými nepokojmi a vzburami,

 • škody spôsobené úmyselným konaním,

 • škody spôsobené nesprávnou obsluhou, údržbou alebo neschváleným používaním vozidla,

 • škody spôsobené používaním vozidla ako pracovného stroja alebo počas motoristických pretekov,

 • škody spôsobené prirodzeným opotrebovaním, chybnou konštrukciou, chybou materiálu alebo výrobnou chybou.

Krátenie poistenia

Okrem výluk poznáme aj krátenie poistenia, ktoré znamená, že poisťovňa vám z nejakého dôvodu nepreplatí celú škodu, ale len jej časť. 

Najčastejšie ide o dôvody, ako napríklad:


 • šoférovanie pod vplyvom omamných látok,

 • neuhradenie poistenia v lehote splatnosti,

 • nesprávna obsluha, údržba alebo neschválené používanie vozidla.

Ako na preplatenie škôd z havarijného poistenia?

V prípade dopravnej nehody alebo akejkoľvek inej škody je nutné najprv zaistiť miesto, aby nikto iný neprišiel k úrazu. Zistite, či je potrebné podať prvú pomoc. V prípade väčších zranení zavolajte na číslo 112.

Políciu nemusíte na miesto činu volať vždy. Mnohé poisťovne však odporúčajú, aby ste tak urobili. Prítomnosť policajtov dokáže zjednodušiť priebeh posúdenia škôd.

Následne poisťovni zdokumentujte poškodenú časť vozidla či batožiny. Všetko dobre nafoťte, prípadne natočte a následne zašlite na oficiálny e-mail poisťovne alebo prostredníctvom aplikácie.

Väčšina poisťovní dnes disponuje praktickou aplikáciou, ktorá okrem iného umožňuje aj nahlasovanie škody a sledovanie vybavovania poistnej udalosti.

S druhou stranou spíšte správu o nehode. Originál si necháva vinník, ktorý je povinný nahlásiť škodu vo svojej poisťovni. Kópia zostáva poškodenému.

O preplatení škôd vás bude poisťovňa informovať listom alebo prostredníctvom e-mailu.

Mini havarijné poistenie

Mnoho poisťovní ponúka aj  mini havarijné poistenia. Alebo pripoistenia, ako alternatívu k štandardnému havarijnému poisteniu, pri ktorej už nie je potrebné platiť za všetko a je možné si poistiť len vybrané riziká.  „Je pravda, že havarijné poistenie je zväčša drahšie. My však ponúkame klientovi možnosť vybrať si z havarijného poistenia iba to poistenie, ktoré potrebuje, a tak sa stáva cenovo dostupným. Nemusíte tak platiť za celý balík. Samostatne si vyberiete poistenie pre prípad havárie a vandalizmu, prírodných živlov či krádeži,“ uviedol Daniel Baran, vedúci oddelenia vývoja produktov poistenia motorových vozidiel Union poisťovne. 

Takéto mini havarijné poistenia je obvykle možné využiť samostatne, alebo ako pripoistenie k PZP. Sú vhodné najmä pre vodičov, ktorí nejazdia často a jazdia dlhodobo bez nehody. 

Chráňte sa vďaka havarijnému poisteniu

Princípom havarijného poistenia je nahradiť škody na vašom majetku. Pripoistiť si môžete i doplnkové riziká, napr. poškodenie čelného skla, stret so zverou, pripoistenie batožiny a iné. Havarijné poistenie určite oceníte.


Autor - Martina Pisarcikova
Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • havárie aut
  25. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
  Najčastejšie výluky z havarijného poistenia: Prečo treba čítať poistné podmienky?

  Havarijné poistenie auta je spravidla veľmi užitočné. Dokáže vás a vaše vozidlo ochrániť pred následkami prípadnej nehody, krádeže, poškodenia alebo zničenia v dôsledku živelnej pohromy či vandalizmu. No ani havarijná poistka nie je liekom na každý problém a v niektorých prípadoch vám nepomôže. Ide o tzv. výluky z poistenia, teda situácie a okolnosti, ktoré poistenie nekryje.

 • 26. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Aké sú najčastejšie pripoistenia k PZP?

  Poisťovne v súčasnosti k svojim základným balíkom poistenia poskytujú aj tzv. pripoistenia. Tieto pripoistenia rozširujú krytie zvoleného poistenia a prinášajú množstvo ďalších výhod. Kedy je vhodné si ich zvoliť a prečo by ste to mali urobiť?

 • havarované auto
  08. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí GAP poistenie?

  Na trhu sa aktuálne nachádzajú rôzne typy poistenia, ktoré môžete uzavrieť pre svoje vozidlo. Okrem PZP a havarijného poistenia, ktoré sú najrozšírenejšie, sa môžete stretnúť aj s GAP poistením, ktorý predstavuje „zaručenú ochranu majetku”. U nás sa však častejšie označuje ako poistenie finančnej straty.

 • zimne-pneumatiky
  27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

  Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

 • zaparkovaná auta
  08. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Ako meniť havarijnú poistku v závislosti od veku vozidla

  Havarijné poistenie síce nie je zo zákona povinné, no majiteľom nových vozidiel dokáže v mnohom pomôcť. Kryje škody na ich zdraví a majetku, čím efektívne chráni ich peňaženky. Podľa mnohých odborníkov sa oplatí aspoň do veku 10 rokov, no v niektorých prípadoch ho môžete mať aj dlhšie. Ako meniť havarijné poistenie v závislosti od veku vozidla a na čo všetko pri tom myslieť?

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • pzp-kasko-travel
  30. júna 2023|Martina Pisarčíková
  Poistenie auta v zahraničí: Kde všade vám platí poistenie auta?

  V časoch, kedy sa môžeme dostať do cieľovej destinácie rôznymi pohodlnými a rýchlymi dopravnými prostriedkami, sú autá stále veľmi populárne. Premiestňovanie pomocou nich je praktické a jednoduché, nehovoriac o tom, že vďaka nim máme slobodu a nie sme takmer ničím obmedzení. Plánujete cestovať autom do zahraničia? V tom prípade nezabúdajte na správne poistenie, vďaka ktorému bude cesta oveľa pokojnejšia.

 • havarijní pojištění bez spoluúčasti
  06. mája 2023|Martina Pisarčíková
  Havarijné poistenie bez spoluúčasti

  Spoluúčasť je v prípade havarijného poistenia jedným z najdôležitejších faktorov, na ktoré sa pozerá veľa vodičov. Poistenie s ňou na prvý pohľad vyzerá výhodnejšie, pretože je zvyčajne lacnejšie. Pravda však je, že vás môže neskôr vyjsť oveľa drahšie. Aké sú rozdiely medzi kaskom so spoluúčasťou a bez nej a čo všetko toto poistenie kryje?

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • ruce-na-volantu-palubni-deska.
  18. marca 2023|Martina Pisarčíková
  Ako riešiť škrabanec na aute?

  Jedným z najväčších nepriateľov krásne vylešteného auta sú škrabance. Tie sa dokážu objaviť z ničoho nič na dverách, kufri alebo kapote. Napriek tomu, že ide o nepríjemnú situáciu, dá sa zvládnuť niekoľkými spôsobmi. Viete, ako na to?