Aké sú najčastejšie pripoistenia k PZP?

Poisťovne v súčasnosti k svojim základným balíkom poistenia poskytujú aj tzv. pripoistenia. Tieto pripoistenia rozširujú krytie zvoleného poistenia a prinášajú množstvo ďalších výhod. Kedy je vhodné si ich zvoliť a prečo by ste to mali urobiť?

Ponuka pripoistení

Líši sa v závislosti od zvoleného poistenia a danej poisťovne. Vo väčšine prípadov však vo všetkých poisťovniach nájdete rovnaký alebo podobný zoznam niekoľkých obľúbených variantov.

Cena pripoistení sa líši a závisí od mnohých faktorov. Vo všeobecnosti však platí, že výsledná cena poistenia nie je príliš zvýšená. Okrem toho mnohé poisťovne poskytujú svojim klientom rôzne zaujímavé zľavy. Vďaka nim môžu klienti získať napríklad dve pripoistenia za cenu jedného alebo jedno pripoistenie podľa výberu úplne zadarmo.

Poisťovne zvyčajne poskytujú akcie a zľavy verným klientom, ktorí u nich majú uzatvorené viaceré zmluvy. Ďalšou možnosťou sú zľavy za dieťa v rodine alebo za trvalé bydlisko na vidieku.

najčastejšie pripoistenia k PZP

K akým poisteniam je možné vybaviť si pripoistenie?

Pripoistenie si dnes môžete vybaviť k takmer každému poisteniu. Najobľúbenejšie sú však v rámci povinného zmluvného poistenia, kde nájdete širokú ponuku rôznych alternatív.

Niektoré pripoistenia si môžete zaobstarať aj k havarijnému poisteniu. Spravidla však platí, že havarijné poistenie poskytuje veľmi dobré krytie majetku, takže po jeho uzatvorení nemusíte už nič dopĺňať.

Pripoistenia si môžete vybaviť aj k iným druhom poistení, ako sú napríklad cestovné alebo životné poistenie.

Kedy sa oplatí PZP s pripoistením?

Pripoistenia sa oplatia najmä vtedy, keď nemáte havarijné poistenie. Dôvodom je, že PZP, ktoré musíte uzatvoriť zo zákona, kryje len zdravie a majetok tretích osôb. To znamená, že ak dôjde k nejakej kolízii, vlastné škody musíte zaplatiť z vlastných prostriedkov.

Ak však máte kombináciu výhodných pripoistení, môžu byť menšie aj väčšie náklady spojené so škodami na vašom majetku a zdraví preplatené poisťovňou.


TIP

Na rozdiel od samotného havarijného poistenia si pripoistenia môžete sami kombinovať. Takto si môžete vyskladať balíček, ktorý bude obsahovať presne to, čo potrebujete.

Najčastejšie pripoistenia k PZP

K povinnému zmluvnému poisteniu si môžete vybaviť viaceré druhy pripoistení. Ponuka sa odvíja od zvolenej poisťovne, no spravidla je rovnaká alebo veľmi podobná.

Pripoistenie stretu so zverou

Toto pripoistenie sa uzatvára pre prípad poškodenia poistného vozidla v dôsledku zrážky so zverou na pozemnej komunikácii. Poistná suma, na ktorú sa vozidlo poisťuje, je rôzna, no zvyčajne dosahuje niekoľko tisíc eur.

Charakteristickou črtou PZP pre stret so zverou je to, že platí len v rámci Slovenska a býva so spoluúčasťou. Táto spoluúčasť môže byť vyjadrená v eurách alebo percentách.

Pozor: V prípade, že jazdíte cez les alebo územie označené výstražnou značkou upozorňujúcou na lesnú zver, prispôsobte rýchlosť. Ak už ku stretu so zverou došlo, vždy by ste mali k nehode volať políciu, bez ohľadu na výšku spôsobenej škody.

Pripoistenie batožiny

Ďalšie obľúbené pripoistenie, ktoré má vo svojej ponuke snáď každá poisťovňa. Vo väčšine prípadov nebýva so spoluúčasťou a jeho poistné limity dosahujú stovky až tisíce eur.

Poisťovne v rámci pripoistenia batožiny zvyčajne kryjú viacero oblastí, vrátane:

  • poškodenia,

  • zničenia,

  • odcudzenia,

  • straty.

Z pohľadu predmetov by malo pripoistenie kryť takmer všetko, vrátane oblečenia, obuvi, kozmetiky, okuliarov, športovej výbavy, fotoaparátov, kamier, osobných dokladov, autosedačiek, kočíkov a množstva ďalšieho.

Pripoistenie živelnej udalosti

Živelné udalosti sú nevyspytateľné a práve preto je dôležité chrániť sa pred nimi kvalitným poistením alebo aspoň pripoistením. To vo väčšine prípadov kryje nasledujúce oblasti:

  • požiar,

  • výbuch,

  • úder blesku,

  • povodne,

  • pád stromov,

  • lavíny.

Takéto pripoistenie zvyčajne býva bez spoluúčasti. Jeho limity krytia sú vyššie než v prípade batožiny alebo stretu so zverou.

Pripoistenie úrazu vodiča

Tento typ pripoistenia slúži na odškodnenie viacerých rizík, vrátane:

  • smrti vodiča následkom úrazu,

  • trvalých následkov úrazu,

  • hospitalizácie vodiča.


Krytie býva pomerne vysoké, najmä v prípade smrti alebo trvalých následkov, kde môže dosiahnuť tisíce eur.

Pripoistenie úrazu posádky

Pripoistenie úrazu posádky je veľmi podobné tomu pre vodiča. Poisťovne ho poskytujú bez spoluúčasti a jeho krytie dosahuje úroveň niekoľkých tisíc eur.

Výhodou tohto pripoistenia je, že okrem jazdy motorovým vozidlom kryje osoby aj pri:

  • nastupovaní a vystupovaní z vozidla,

  • uvádzaní motora do chodu pred začiatkom jazdy,

  • krátkodobých zastaveniach vyžiadaných situáciou v premávke,

  • odstraňovaní bežných porúch vozidla, ktoré vznikli počas jazdy.

Pripoistenie výtlku

Zlý stav slovenských ciest nie je ojedinelý a často zapríčiňuje škody na vozidlách. Práve pripoistenie výtlku kryje škody na vybraných častiach automobilu – najmä diskoch, pneumatikách, prípadne ďalších – v prípade poškodenia alebo zničenia následkom prejazdu po vozovke v zlom stave.

Jednotlivé poisťovne presne definujú, čo považujú za zlý stav vozovky. V každom prípade sa toto pripoistenie vzťahuje len na jazdu po slovenských cestách.

Pripoistenie čelného skla

Ide o jedno z najžiadanejších pripoistení. Aj malý kamienok totiž môže spôsobiť škodu, pri ktorej sa musí vymeniť celé čelné sklo, alebo sa musí opravovať tak, že výsledná cena služieb servisu dosiahne stovky eur.

Pripoistenie čelného skla zvyčajne platí v celej Európe, takže pri cestovaní do zahraničia nemusíte uzatvárať ďalšiu zmluvu. Nevýhodou pripoistenia je, že slovenské poisťovne ho poskytujú so spolúčasťou v hodnote až do 10 %.

Pripoistenie rozšírenej asistencie

Hoci asistenčné služby sú spravidla súčasťou PZP, služby rozšírenej asistencie ešte zväčšujú ich rozsah a vzťahujú sa na ne aj vyššie limity. Toto pripoistenie sa vám oplatí zvážiť najmä v prípade, ak jazdíte denne, často cestujete do zahraničia alebo ste vodičom z povolania.

Ako si vybrať to najlepšie pripoistenie?

Pri výbere najlepšieho pripoistenia sa zamerajte na vaše potreby. Pred uzatvorením zmluvy si premyslite, ako často jazdíte a po akých cestách. Ak jazdíte predovšetkým v meste, pripoistenie pre stret so zverou pravdepodobne nebude potrebné. Naopak, oceniť môžete pripoistenie čelného skla alebo batožiny.

S výberom pripoistenia vám pomôže aj naša praktická kalkulačka, ktorá v priebehu niekoľkých sekúnd porovná jednotlivé ponuky slovenských poisťovní a určí, ktorá možnosť je pre vás najvýhodnejšia.


Autor - Martina Pisarcikova
Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • povinna-vybava-auta-rakusko
    22. februára 2024|Lívia Ovcarčíková
    Povinná výbava auta v Rakúsku

    Na Slovensku sa ako vodiči nezaobídeme bez autolekárničky, výstražného trojuholníka, reflexnej vesty či náhradného kolesa. Povinná výbava v Rakúsku je síce podobná, ale v niektorých detailoch sa odlišuje. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás zhrnuli užitočné informácie, na čo by ste si mali pri cestách do Rakúska dávať pozor.

  • ruka na volante
    Máte najlacnejšie PZP?

    Ako naznačuje samotný názov, povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné. Uzatvorené ho musí mať každý majiteľ motorového vozidla. A čo vy, platíte za PZP málo alebo veľa? Odpoveď na túto otázku nemusí byť jednoznačná. Cena PZP sa totiž odvíja od množstva parametrov.

  • výstražný trojuholník
    03. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
    Povinná výbava auta v roku 2024: Máte všetko?

    Pri otázke povinnej výbavy mnohí vodiči len pokrčia ramenami a spoliehajú sa na to, že lekárnička je všetko, čo im v aute bude stačiť. Povinnú výbavu však určuje zákon a je podstatne bohatšia. Požiadavky na ňu sa dokonca odlišujú aj v jednotlivých štátoch. Preto si preverte, či vám pri cestách po Slovensku i do zahraničia v aute naozaj nič nechýba. 

  • Peniaze a autíčko
    29. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Zdražovanie povinného zmluvného poistenia 2024

    Poisťovne avizujú zvyšovanie cien PZP pre rok 2024. Čo je príčinou zdražovania? O koľko viac si za povinné zmluvné poistenie priplatíme? Koho sa zvýšenie cien dotkne najviac a koho najmenej? Na všetky tieto otázky odpovieme v nasledujúcich riadkoch.

  • havarované auto
    08. decembra 2023|Martina Pisarčíková
    Koľko stojí GAP poistenie?

    Na trhu sa aktuálne nachádzajú rôzne typy poistenia, ktoré môžete uzavrieť pre svoje vozidlo. Okrem PZP a havarijného poistenia, ktoré sú najrozšírenejšie, sa môžete stretnúť aj s GAP poistením, ktorý predstavuje „zaručenú ochranu majetku”. U nás sa však častejšie označuje ako poistenie finančnej straty.

  • Vodič šoféruje auto
    05. decembra 2023|Martina Pisarčíková
    Tipy, ako si zľavniť PZP

    Povinné zmluvné poistenie je síce povinné, no sumu, ktorú zaň budete platiť, si môžete efektívne znížiť. Najčastejšie sa dá znížiť vďaka miestu bydliska, bezškodového priebehu či modelu vozidla.

  • kúpa vozidla z druhej ruky
    30. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Ako postupovať pri prepise vozidla?

    Od 1. januára 2023 došlo k zrušeniu dvojkrokového prepisu vozidla. Pri zmene majiteľa nie je potrebné meniť evidenčné číslo. Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste. Ako teda postupovať pri prepise auta? V nasledujúcich riadkoch vám prinášame podrobný návod.

  • biele auto na ceste
    16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Ako zmeniť poisťovňu PZP?

    Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

  • zimne-pneumatiky
    27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
    Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

    Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.