Aké sú najčastejšie pripoistenia k PZP?

29. 10. 2020
|
Dĺžka čítania: 11 min.

Ak máte záujem o krytie prípadných škôd, ktoré mohli vzniknúť na vašom vozidle, zrejme uvažujete nad uzatvorením havarijného poistenia. V niektorých prípadoch sa však namiesto havarijného poistenia oplatí uzatvoriť pripoistenie k povinnému zmluvnému poisteniu.

Havarijné poistenie alebo pripoistenie k PZP?

Z havarijného poistenia sa na rozdiel od povinného zmluvného poistenia (PZP) kryjú škody, ktoré vznikli na vašom vozidle. Havarijné poistenie však nie je vhodné pre každé vozidlo. Neoplatí sa uzatvárať napríklad v prípade, ak je vaše vozidlo staršie ako päť rokov. V tomto prípade by ste mali porozmýšľať radšej o  pripoisteniach k povinnému zmluvnému poisteniu. O tejto alternatíve môžete uvažovať aj v prípade, ak sa vám balík havarijného poistenia zdá byť príliš drahý. 

Pripoistenia k PZP

Rovnako, ako pri iných typoch poistenia, aj v tomto prípade platí, že každá poisťovňa si stanovuje vlastné podmienky. V niektorých poisťovniach sú určité pripoistenia zahrnuté už v základnom balíku PZP, v iných je ich potrebné doplácať.

Náš tip:

Najmä v prípade pripoistení, ktoré sú poskytované k PZP zadarmo, si preverte poistné limity. V prípade poistnej udalosti by totiž nemuseli byť postačujúce. Ak sa v ponukách poisťovní neviete zorientovať, urobte si jednoduché porovnanie PZP online.


Jednotlivé pripoistenia k PZP chránia pritom pred jedným konkrétnym rizikom. Chránia nielen vozidlo samotné, ale aj vodiča a posádku vozidla. Na rozdiel od uzatvorenia povinného zmluvného poistenia ich uzatvárate dobrovoľne.  

Medzi najčastejšie pripoistenia k povinnému zmluvnému poisteniu patria najmä:

1. Pripoistenie čelného skla

Poškodenie čelného skla je jednou z najčastejšie hlásených škodových udalostí. Z tohto dôvodu patrí práve toto pripoistenie medzi najčastejšie pripoistenia k PZP a poisťovne ho spravidla neponúkajú bezplatne.

Čelné sklo pritom dokáže poškodiť už jeden malý kamienok, ktorý odletí spod kolesa iného vozidla. Jeho oprava je značne nákladná, a preto sa do takéhoto pripoistenia určite oplatí investovať. Hoci na čelné sklo sa štandardne vzťahuje aj havarijné poistenie, spravidla pri ňom znášate spoluúčasť. Pripoistenie vám dokáže spoluúčasť znížiť na nulu.

Vedeli ste, že...

… v prípade, že výška škody na čelnom skle nepresahuje sumu 4000 €, nie je potrebné volať políciu?

2. Pripoistenie stretu so zverou

Veľké škody na vozidle, ale dokonca i ujmu na zdraví, dokáže spôsobiť stret s lesnou zverou. Práve pre tieto prípady slúži pripoistenie stretu so zverou, ktoré kryje poškodenie alebo zničenie vozidla alebo jeho časti v dôsledku priameho stretu so zverou. Práve tento typ pripoistenia je jedným z najčastejších, ktoré poisťovne ponúkajú ako bezplatné.

Pozor, v prípade, ak jazdíte cez les alebo územie označené výstražnou značkou upozorňujúcou na lesnú zver, prispôsobte rýchlosť. Ak už ku stretu so zverou došlo, vždy k nehode volajte políciu, a to bez ohľadu na výšku spôsobenej škody. 

3. Pripoistenie živelnej udalosti

Aj pripoistenie pre prípad živelnej udalosti patrí k tým, ktoré niektoré poisťovne ponúkajú k balíku PZP bezplatne. Z tohto poistenia sú kryté škody na vozidle, ktoré boli spôsobené následkami prírodných živlov, ako sú požiar, víchrica, krupobitie, výbuch, blesk, povodeň, záplava, lavína, zemetrasenie a ďalšie.

Jednotlivé poisťovne môžu mať definované aj určité výluky z tohto poistenia a rovnako rôzne definujú aj limity poistného plnenia. 

4. Pripoistenie úrazu vodiča a posádky

Toto pripoistenie (často definované ako dve samostatné pripoistenia) slúži pre prípad smrti alebo trvalých následkov u vodiča alebo iných členov posádky.

Podmienky pripoistenia majú jednotlivé poisťovne nastavené opäť rozdielne – v niektorých sa vzťahuje len na vodiča, v iných kryjú aj ostatné prepravované osoby. Niektoré poisťovne poskytujú úrazové poistenie vodiča ako súčasť základného balíka PZP. 

5. Pripoistenie výtlku

Zlý stav na slovenských cestách nie je ojedinelý a často zapríčiňuje škody na vozidlách. Práve pripoistenie výtlku kryje škody na vybraných častiach automobilu – najmä disky, pneumatiky, prípadne ďalšie – pre prípad poškodenia alebo zničenia následkom prejazdu po vozovke v zlom stave. 

Jednotlivé poisťovne presne definujú, čo považujú za zlý stav vozovky. V každom prípade sa však toto pripoistenie vzťahuje iba na jazdu po slovenských cestách. 

6. Pripoistenie rozšírenej asistencie

Hoci asistenčné služby sú spravidla súčasťou PZP, služby rozšírenej asistencie ich rozsah ešte zväčšujú a vzťahujú sa na ne aj vyššie limity. Toto pripoistenie sa vám oplatí zvážiť najmä v prípade, ak jazdíte denne, často jazdíte do zahraničia alebo ste vodičom z povolania.

Ako zvoliť vhodné pripoistenie k PZP?

Môžete si samozrejme zvoliť aj viacero typov pripoistení. Zvažujte pritom situácie, s ktorými sa stretávate najčastejšie. Ak napríklad jazdíte výhradne v meste, stret so zverou vám pravdepodobne nehrozí. 
Každopádne vám pri rozhodovaní radi pomôžeme. Porovnajte si PZP poistenie online alebo sa priamo spojte s našimi špecialistami, ktorí vám radi poradia. 

Zákonná poistka

Najlepšie ponuky PZP na jednom mieste

Porovnáme vám všetky ponuky povinného zmluvného poistenia na trhu a tú najvýhodnejšiu podľa vašich predstáv môžeme hneď uzavrieť. Jednoducho, rýchlo, lacno.


Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • zver na ceste
  18. augusta 2023|Daniel Výcha
  Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

  Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.