havarijni-pojisteni-GAP

Koľko stojí GAP poistenie?

14. 10. 2019
|
Dĺžka čítania: 7 min.

GAP poistenie znamená Pripoistenie finančnej straty a je populárne, najmä pri vozidlách, kde je zvýšené riziko krádeže. Ale rovnako sa oplatí aj v prípadoch, ak nechcete prísť o hodnotu auta amortizáciou a je prakticky nutnosťou počas lízingu. Koľko však stojí a čo všetko nám umožňuje kryť?

GAP je o totálnej škode

Ak pri dopravnej nehode nastala totálna škoda na vozidle alebo vám ho ukradli, bežne dostanete z havarijného poistenia poistné plnenie znížené o spoluúčasť a vyplatené v aktuálne trhovej cene vozidla. Strácate však rozdiel medzi obstarávacou a trhovou cenou vozidla. V prípade osobitného dojednania poistenia finančnej straty GAP k havarijnému poisteniu KASKO máte v prípade vzniku totálnej škody  nárok na poistné plnenie až do výšky ceny vozidla ako nového

Totálna škoda sa stanoví tak, že sa určí všeobecná hodnota vozidla v čase poškodenia, od nej sa odpočíta hodnota použiteľných zvyškov a tento rozdiel je poistné plnenie. V havarijnom poistení sa za totálnu škodu považuje škoda, pri ktorej celkové náklady na opravu vozidla presiahnu približne 90 % všeobecnej hodnoty vozidla a v tomto rozsahu by sme pristúpili k voľbe pre totálnu škodu. 

Chráňte sa vďaka havarijnému poisteniu

I tí najzdatnejší vodiči sa niekedy môžu dostať do určitých problémov. Uzavrite si havarijné poistenie skôr, než nastanú akékoľvek ťažkosti. Havarijné poistenie sa vám určite bude hodiť.


Ako funguje GAP?

Povedzme, že ste si  kúpili vozidlo za 16 000 €, máte uzavreté havarijné poistenie so spoluúčasťou 5 % a za 3 roky jeho trhová hodnota klesne na sumu 8 000 €, pri totálnej škode by ste normálne dostali len 8 000 € – spoluúčasť 400 €, teda 7 600 €. Ak máte uzatvorené aj GAP poistenie, poisťovňa vám preplatí spoluúčasť 400 € a navyše doplatí zvyšných 8 000 € z trhovej ceny vozidla. Dostanete teda celú kúpnu hodnotu vozidla 16 000 €. Táto suma vám často postačí aj na kúpu nového auta.

Poistenie sa oplatí aj dobrým vodičom

Podľa štatistík sa počty dopravných nehôd z roka na rok zvyšujú a doprava sa zahusťuje takmer vo všetkých regiónoch. Priemerná doba havarijného poistenia sa na Slovensku pohybuje okolo 6 - 7 rokov. Tu vplýva strata hodnoty vozidla - pri drahých vozidlách je krivka v prvých troch rokoch najstrmšia. S týmto pripoistením si klient môže dovoliť i v takýchto prípadoch vrátiť sa späť do tej istej úrovne ako bol pred vznikom škody. GAP poistenie  je vhodné kombinovať s lízingom. Pretože napríklad pri krádeži po troch rokoch má vozidlo hodnotu asi polovičku pôvodnej sumy, klient nemá vozidlo a ostáva mu splatiť pár splátok, poistné plnenie poisťovňa postúpila lízingovej spoločnosti a klient od nej obdrží na účet vyrovnanie. Tu pomáha poistenie GAP.     

Nemáte havarijné poistenie?

Porovnajte si ponuky havarijného poistenia a vyberte si to správne poistenie pre vaše vozidlo.


Koľko stojí GAP?

V rôznych poisťovniach sa cena rôzni, ale v princípe je nutné počítať, že GAP stojí ročne približne 1 % ceny auta. Ak je vozidlo kupované na lízing, havarijné poistenie je povinné. V prípade leasingu je vozidlo počas celej doby financovania majetkom leasingovej spoločnosti. V záujme ochrany svojho majetku leasingové spoločnosti trvajú na poistení financovaných vozidiel až do skončenia leasingovej zmluvy. 

Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.

 • asistenční služby
  16. júla 2023|Martina Pisarčíková
  Využitie asistenčných služieb pri nehode

  Poistenie už dnes neslúži len na krytie škôd, ale funguje aj ako dobrý priateľ, ktorého spoznáte v núdzi. Vďaka asistenčným službám sa podarí odstrániť každú nehodu aj poruchu, a to nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Práve preto poisťovne neustále inovujú a zlepšujú segment asistenčných služieb.

 • povinne-ruceni-motorka
  11. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Najlepšie PZP na motorku: Ako si vybrať?

  Rovnako ako pre automobil, aj pre motocykel potrebujete povinné zmluvné poistenie. Ak vlastníte motorku, platné poistenie musíte mať uzatvorené ešte predtým, ako s ňou vyrazíte na cesty. Zákon sa vzťahuje na všetky druhy motocyklov bez výnimky - od malej babety až po Harley-Davidson.