Na trhu sa aktuálne nachádzajú rôzne typy poistenia, ktoré môžete uzavrieť pre svoje vozidlo. Okrem PZP a havarijného poistenia, ktoré sú najrozšírenejšie, sa môžete stretnúť aj s GAP poistením, ktorý predstavuje „zaručenú ochranu majetku”. U nás sa však častejšie označuje ako poistenie finančnej straty.
GAP sa uzatvára spolu s havarijným poistením pre prípady krádeže alebo totálnej škody v dôsledku havárie alebo živelných udalostí. Na rozdiel od pripoistení ide o samostatný základný balík poistenia, ktorý poskytuje množstvo výhod nielen pre nové, ale aj staršie autá.
… dôvodom, prečo ľudia uzatvárajú GAP na nové alebo ojazdené vozidlá, je najmä ochrana ich investície v tých najhorších prípadoch? Ak teda dôjde k totálnej škode a poisťovňa ju takto vyhodnotí, GAP pokryje celú finančnú stratu. To isté platí aj v prípade krádeže.
Pokles hodnoty vozidiel je veľmi rýchly a dochádza k nemu už v okamihu ich kúpy. Najväčší pokles môžeme pozorovať v prvých troch až piatich rokoch. Všetko závisí od značky a modelu vozidla.
Uzatvorením GAP poistenia môžete určitým spôsobom ochrániť auto pred prudkým poklesom jeho hodnoty. Navyše, získate istotu krytia finančnej straty práve v najrizikovejšom období – keď je auto najdrahšie.
Otázkou však zostáva, na ako dlho uzatvoriť GAP? Väčšina odborníkov odporúča uzatvoriť ho na 5 rokov. Je to obdobie, kedy je vozidlo najhodnotnejšie. Neskôr je už hodnota vozidla spravidla pomerne nízka a GAP poistenie sa neoplatí.
GAP a havarijné poistenie sa na prvý pohľad môžu zdať rovnaké alebo veľmi podobné. Existujú však medzi nimi významné rozdiely. Najväčším z nich je, že havarijné poistenie kryje riziko len do trhovej ceny vozidla.
To znamená, že keď nastane škoda, napríklad po niekoľkých mesiacoch alebo rokoch, kedy je hodnota vozidla už polovičná, poisťovňa vyplatí len sumu, na ktorú bolo vozidlo ocenené v čase škody. Ak by vám teda niekto ukradol štvorročné vozidlo, s veľkou pravdepodobnosťou dostanete sumu, ktorá nebude stačiť na kúpu nového auta.
Na druhej strane, GAP poistenie neberie do úvahy vek auta ani spoluúčasť. V prípade totálnej škody alebo krádeže poisťovňa vyplatí rozdiel medzi kúpnou cenou vozidla a jeho všeobecnou hodnotou tesne pred poistnou udalosťou.
Rovnako ako havarijné poistenie alebo PZP, aj GAP poistenie má svoje výluky, o ktorých by ste mali vedieť ešte pred jeho uzatvorením. Medzi najdôležitejšie patria:
GAP sa nedá uzatvoriť na vozidlá taxislužieb, automobily v požičovniach, vozidlá autoškôl a pretekárske autá.
Mnohé poisťovne neumožňujú uzatvoriť GAP ani pre vozidlá využívajúce aplikácie zdieľanej ekonomiky, ako je napríklad UBER.
Poisťovňa nevyplatí náhradu ani v prípade, že vodič spôsobí totálnu škodu z dôvodu požitia alkoholu alebo iných omamných látok.
GAP poistenie kryje viacero oblastí, medzi ktoré patria:
Krádež vozidla – každá poisťovňa má v tomto prípade odlišné podmienky. Spravidla však platí, že ak sa vozidlo nenájde do 30 kalendárnych dní, dochádza k plneniu poistenia.
Havária – je to bežné riziko, ktorému je vozidlo vystavené každý deň. GAP ho proti tomuto riziku efektívne kryje.
Živelné udalosti – patria sem škody spôsobené povodňami, víchricami, veternými smršťami, snehovými kalamitami a ďalšími prírodnými javmi, ktoré nie je možné ovplyvniť.
Poistenie GAP prináša vodičom množstvo výhod, vďaka ktorým je veľmi obľúbené. Patria k nim:
Návrat 100 % investície – v prípade totálnej škody by vám mala poisťovňa vyplatiť 100 % hodnoty vozidla, čo vám umožní bez problémov zaobstarať si nové.
Jednoduché uzatvorenie zmluvy – celý proces prebieha rovnako ako pri uzatváraní havarijného poistenia alebo PZP.
Možnosť uzatvoriť poistenie na nové aj jazdené vozidlá – GAP sa oplatí pre vozidlá do 5 rokov, bez ohľadu na to, či sú úplne nové alebo jazdené.
Skvelá ochrana vozidla – vďaka GAP ochránite nielen svoje vozidlo, ale aj svoju peňaženku.
Vysoká suma poistnej zmluvy – výška krytia poistenia závisí najmä od zvolenej poisťovne. Mnohé umožňujú uzatvoriť zmluvu až do hodnoty 120 000 eur.
Nevýhodou GAP je len to, že predstavuje ďalší výdavok spojený s vaším vozidlom. Hoci jeho výška môže v prípade drahších vozidiel dosiahnuť stovky eur, rozhodne sa to oplatí. Dáva vám istotu, že ak sa s vozidlom niečo stane, získate financie na kúpu nového.
Cena GAP poistenia sa líši pre každé vozidlo. Závisí od mnohých faktorov vrátane modelu vozidla, jeho ceny a zvolenej poisťovne. Vo všeobecnosti však platí, že ročná suma GAP je približne 1 % z celkovej nákupnej ceny vozidla.
Podľa štatistík sa počet dopravných nehôd z roka na rok zvyšuje a doprava sa zahusťuje takmer vo všetkých regiónoch. Priemerná doba trvania havarijného poistenia na Slovensku je okolo 6 – 7 rokov. Tu vplýva strata hodnoty vozidla – pri drahých vozidlách je pokles hodnoty v prvých troch rokoch najstrmší. S týmto pripoistením si klient môže dovoliť aj v takýchto prípadoch vrátiť sa späť na rovnakú úroveň, ktorú mal pred vznikom škody. GAP poistenie je vhodné kombinovať s lízingom. Napríklad, pri krádeži po troch rokoch môže mať vozidlo hodnotu asi polovicu pôvodnej sumy. V tom prípade klient nemá vozidlo, ale zostáva mu splatiť niekoľko splátok. Poistné plnenie poisťovňa postúpi lízingovej spoločnosti a klient od nej obdrží na účet vyrovnanie. V tomto prípade pomáha poistenie GAP.
GAP v súčasnosti poskytujú viaceré poisťovne. Pre lepší prehľad prikladáme tabuľku so všetkými dôležitými informáciami.
Poisťovňa | GAP poistenie |
---|---|
Allianz |
|
Kooperativa |
|
VÚB |
|
Uniqa |
|
Generali |
|
ČSOB |
|
GAP je kľúčovým poistením, ktoré vám poskytne vyššiu istotu na cestách aj mimo nich. Jeho výber si však vždy dobre premyslite. Jednotlivé ponuky si najprv porovnajte a zistite, ktorá poisťovňa vám poskytuje najvýhodnejšiu alternatívu. Až potom prejdite k uzatvoreniu zmluvy.