havarované auto

Koľko stojí GAP poistenie?

8. 12. 2023
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Na trhu sa aktuálne nachádzajú rôzne typy poistenia, ktoré môžete uzavrieť pre svoje vozidlo. Okrem PZP a havarijného poistenia, ktoré sú najrozšírenejšie, sa môžete stretnúť aj s GAP poistením, ktorý predstavuje „zaručenú ochranu majetku”. U nás sa však častejšie označuje ako poistenie finančnej straty.

Čo je GAP poistenie?

GAP sa uzatvára spolu s havarijným poistením pre prípady krádeže alebo totálnej škody v dôsledku havárie alebo živelných udalostí. Na rozdiel od pripoistení ide o samostatný základný balík poistenia, ktorý poskytuje množstvo výhod nielen pre nové, ale aj staršie autá.

Vedeli ste, že...

… dôvodom, prečo ľudia uzatvárajú GAP na nové alebo ojazdené vozidlá, je najmä ochrana ich investície v tých najhorších prípadoch? Ak teda dôjde k totálnej škode a poisťovňa ju takto vyhodnotí, GAP pokryje celú finančnú stratu. To isté platí aj v prípade krádeže.

GAP a pokles hodnoty vozidla

Pokles hodnoty vozidiel je veľmi rýchly a dochádza k nemu už v okamihu ich kúpy. Najväčší pokles môžeme pozorovať v prvých troch až piatich rokoch. Všetko závisí od značky a modelu vozidla.

Uzatvorením GAP poistenia môžete určitým spôsobom ochrániť auto pred prudkým poklesom jeho hodnoty. Navyše, získate istotu krytia finančnej straty práve v najrizikovejšom období – keď je auto najdrahšie.

Otázkou však zostáva, na ako dlho uzatvoriť GAP? Väčšina odborníkov odporúča uzatvoriť ho na 5 rokov. Je to obdobie, kedy je vozidlo najhodnotnejšie. Neskôr je už hodnota vozidla spravidla pomerne nízka a GAP poistenie sa neoplatí.

Gap poistenie

Rozdiel medzi GAP a havarijným poistením

GAP a havarijné poistenie sa na prvý pohľad môžu zdať rovnaké alebo veľmi podobné. Existujú však medzi nimi významné rozdiely. Najväčším z nich je, že havarijné poistenie kryje riziko len do trhovej ceny vozidla.

To znamená, že keď nastane škoda, napríklad po niekoľkých mesiacoch alebo rokoch, kedy je hodnota vozidla už polovičná, poisťovňa vyplatí len sumu, na ktorú bolo vozidlo ocenené v čase škody. Ak by vám teda niekto ukradol štvorročné vozidlo, s veľkou pravdepodobnosťou dostanete sumu, ktorá nebude stačiť na kúpu nového auta.

Na druhej strane, GAP poistenie neberie do úvahy vek auta ani spoluúčasť. V prípade totálnej škody alebo krádeže poisťovňa vyplatí rozdiel medzi kúpnou cenou vozidla a jeho všeobecnou hodnotou tesne pred poistnou udalosťou.

Nemáte havarijné poistenie?

Porovnajte si ponuky havarijného poistenia a vyberte si to správne poistenie pre vaše vozidlo.


Výluky GAP

Rovnako ako havarijné poistenie alebo PZP, aj GAP poistenie má svoje výluky, o ktorých by ste mali vedieť ešte pred jeho uzatvorením. Medzi najdôležitejšie patria:

 • GAP sa nedá uzatvoriť na vozidlá taxislužieb, automobily v požičovniach, vozidlá autoškôl a pretekárske autá.

 • Mnohé poisťovne neumožňujú uzatvoriť GAP ani pre vozidlá využívajúce aplikácie zdieľanej ekonomiky, ako je napríklad UBER.

 • Poisťovňa nevyplatí náhradu ani v prípade, že vodič spôsobí totálnu škodu z dôvodu požitia alkoholu alebo iných omamných látok.

Čo kryje GAP?

GAP poistenie kryje viacero oblastí, medzi ktoré patria:


 • Krádež vozidla – každá poisťovňa má v tomto prípade odlišné podmienky. Spravidla však platí, že ak sa vozidlo nenájde do 30 kalendárnych dní, dochádza k plneniu poistenia.

 • Havária – je to bežné riziko, ktorému je vozidlo vystavené každý deň. GAP ho proti tomuto riziku efektívne kryje.

 • Živelné udalosti – patria sem škody spôsobené povodňami, víchricami, veternými smršťami, snehovými kalamitami a ďalšími prírodnými javmi, ktoré nie je možné ovplyvniť.

Aké sú najväčšie výhody GAP poistenia?

Poistenie GAP prináša vodičom množstvo výhod, vďaka ktorým je veľmi obľúbené. Patria k nim:


 • Návrat 100 % investície – v prípade totálnej škody by vám mala poisťovňa vyplatiť 100 % hodnoty vozidla, čo vám umožní bez problémov zaobstarať si nové.

 • Jednoduché uzatvorenie zmluvy – celý proces prebieha rovnako ako pri uzatváraní havarijného poistenia alebo PZP.

 • Možnosť uzatvoriť poistenie na nové aj jazdené vozidlá – GAP sa oplatí pre vozidlá do 5 rokov, bez ohľadu na to, či sú úplne nové alebo jazdené.

 • Skvelá ochrana vozidla – vďaka GAP ochránite nielen svoje vozidlo, ale aj svoju peňaženku.

 • Vysoká suma poistnej zmluvy – výška krytia poistenia závisí najmä od zvolenej poisťovne. Mnohé umožňujú uzatvoriť zmluvu až do hodnoty 120 000 eur.

Aké sú nevýhody GAP?

Nevýhodou GAP je len to, že predstavuje ďalší výdavok spojený s vaším vozidlom. Hoci jeho výška môže v prípade drahších vozidiel dosiahnuť stovky eur, rozhodne sa to oplatí. Dáva vám istotu, že ak sa s vozidlom niečo stane, získate financie na kúpu nového.

Cena poistenia GAP

Cena GAP poistenia sa líši pre každé vozidlo. Závisí od mnohých faktorov vrátane modelu vozidla, jeho ceny a zvolenej poisťovne. Vo všeobecnosti však platí, že ročná suma GAP je približne 1 % z celkovej nákupnej ceny vozidla.

Poistenie sa oplatí aj dobrým vodičom

Podľa štatistík sa počet dopravných nehôd z roka na rok zvyšuje a doprava sa zahusťuje takmer vo všetkých regiónoch. Priemerná doba trvania havarijného poistenia na Slovensku je okolo 6 – 7 rokov. Tu vplýva strata hodnoty vozidla – pri drahých vozidlách je pokles hodnoty v prvých troch rokoch najstrmší. S týmto pripoistením si klient môže dovoliť aj v takýchto prípadoch vrátiť sa späť na rovnakú úroveň, ktorú mal pred vznikom škody. GAP poistenie je vhodné kombinovať s lízingom. Napríklad, pri krádeži po troch rokoch môže mať vozidlo hodnotu asi polovicu pôvodnej sumy. V tom prípade klient nemá vozidlo, ale zostáva mu splatiť niekoľko splátok. Poistné plnenie poisťovňa postúpi lízingovej spoločnosti a klient od nej obdrží na účet vyrovnanie. V tomto prípade pomáha poistenie GAP.

Ktoré poisťovne ponúkajú GAP?

GAP v súčasnosti poskytujú viaceré poisťovne. Pre lepší prehľad prikladáme tabuľku so všetkými dôležitými informáciami.


PoisťovňaGAP poistenie

Allianz

 • GAP je súčasťou poistenia MOJE AUTO, konkrétne najväčšieho balíka MAX.

 • Poistenie platí pre vozidlá nie staršie ako 6 mesiacov a po dobu uvedenú v poistnej zmluve.

Kooperativa

 • GAP si môžete zriadiť ako rozšírenie havarijného poistenia „Auto komplet” alebo ako pripoistenie komplexného poistenia auta „AutoMat”.

 • Maximálna výška poistnej sumy dosahuje až 150 000 eur.

VÚB

 • Poistenie je možné uzatvoriť na dobu 3, 4 alebo 5 rokov.

 • Maximálny vek motorového vozidla pri vstupe do poistenia musí byť maximálne 5 rokov.

 • Územná platnosť je rovnaká ako pri dojednanom kasku, ktoré je v tomto prípade primárnym poistením.

Uniqa

 • GAP je možné dojednať ku dvom nižším balíkom kaska (Mini a Plus), ktoré poisťovňa poskytuje.

 • V prípade najväčšieho balíka (Extra) platí, že GAP je automaticky jeho súčasťou.

Generali

 • GAP sa dá pripoistiť k trom základným balíkom kaska (Basic, Plus a Komfort).

 • V prípade najvyššieho balíka Extra platí, že GAP je automaticky jeho súčasťou.

ČSOB

 • Poisťovňa poskytuje GAP ako jedno z pripoistení ku kasku.

Výber GAP si dobre premyslite

GAP je kľúčovým poistením, ktoré vám poskytne vyššiu istotu na cestách aj mimo nich. Jeho výber si však vždy dobre premyslite. Jednotlivé ponuky si najprv porovnajte a zistite, ktorá poisťovňa vám poskytuje najvýhodnejšiu alternatívu. Až potom prejdite k uzatvoreniu zmluvy.

Autor - Martina Pisarcikova
Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • havárie aut
  25. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
  Najčastejšie výluky z havarijného poistenia: Prečo treba čítať poistné podmienky?

  Havarijné poistenie auta je spravidla veľmi užitočné. Dokáže vás a vaše vozidlo ochrániť pred následkami prípadnej nehody, krádeže, poškodenia alebo zničenia v dôsledku živelnej pohromy či vandalizmu. No ani havarijná poistka nie je liekom na každý problém a v niektorých prípadoch vám nepomôže. Ide o tzv. výluky z poistenia, teda situácie a okolnosti, ktoré poistenie nekryje.

 • 26. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Aké sú najčastejšie pripoistenia k PZP?

  Poisťovne v súčasnosti k svojim základným balíkom poistenia poskytujú aj tzv. pripoistenia. Tieto pripoistenia rozširujú krytie zvoleného poistenia a prinášajú množstvo ďalších výhod. Kedy je vhodné si ich zvoliť a prečo by ste to mali urobiť?

 • zimne-pneumatiky
  27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

  Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

 • zaparkovaná auta
  08. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Ako meniť havarijnú poistku v závislosti od veku vozidla

  Havarijné poistenie síce nie je zo zákona povinné, no majiteľom nových vozidiel dokáže v mnohom pomôcť. Kryje škody na ich zdraví a majetku, čím efektívne chráni ich peňaženky. Podľa mnohých odborníkov sa oplatí aspoň do veku 10 rokov, no v niektorých prípadoch ho môžete mať aj dlhšie. Ako meniť havarijné poistenie v závislosti od veku vozidla a na čo všetko pri tom myslieť?

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • pzp-kasko-travel
  30. júna 2023|Martina Pisarčíková
  Poistenie auta v zahraničí: Kde všade vám platí poistenie auta?

  V časoch, kedy sa môžeme dostať do cieľovej destinácie rôznymi pohodlnými a rýchlymi dopravnými prostriedkami, sú autá stále veľmi populárne. Premiestňovanie pomocou nich je praktické a jednoduché, nehovoriac o tom, že vďaka nim máme slobodu a nie sme takmer ničím obmedzení. Plánujete cestovať autom do zahraničia? V tom prípade nezabúdajte na správne poistenie, vďaka ktorému bude cesta oveľa pokojnejšia.

 • havarijní pojištění bez spoluúčasti
  06. mája 2023|Martina Pisarčíková
  Havarijné poistenie bez spoluúčasti

  Spoluúčasť je v prípade havarijného poistenia jedným z najdôležitejších faktorov, na ktoré sa pozerá veľa vodičov. Poistenie s ňou na prvý pohľad vyzerá výhodnejšie, pretože je zvyčajne lacnejšie. Pravda však je, že vás môže neskôr vyjsť oveľa drahšie. Aké sú rozdiely medzi kaskom so spoluúčasťou a bez nej a čo všetko toto poistenie kryje?

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • ruce-na-volantu-palubni-deska.
  18. marca 2023|Martina Pisarčíková
  Ako riešiť škrabanec na aute?

  Jedným z najväčších nepriateľov krásne vylešteného auta sú škrabance. Tie sa dokážu objaviť z ničoho nič na dverách, kufri alebo kapote. Napriek tomu, že ide o nepríjemnú situáciu, dá sa zvládnuť niekoľkými spôsobmi. Viete, ako na to?