starší muž za volantom

Akontácia a lízing auta: Čo by ste mali vedieť?

31. 12. 2021
|
Dĺžka čítania: 12 min.

Ak máte plán investovať do nového vozidla, je nutné informovať sa o tom, aké máme možnosti na trhu. Vďaka tomu sa môžete správne rozhodnúť pri otázke, ako financovať kúpu nového auta. Zistite, ako funguje akontácia a lízing a čo sa vám naozaj oplatí.

Úver alebo lízing?

Financovať kúpu nového auta peniazmi, ktoré máte požičané od banky je jednou z možností, ako môžete rýchlo získať vysnívané auto. V tomto prípade môžete požiadať o účelový spotrebný úver, čiže pôžičku na auto.

Podmienky účelovej pôžičky sú občas výhodnejšie než pri bezúčelovom alebo bežnom spotrebnom úvere.  Pri klasickom spotrebnom úvere vás môžu nepríjemne prekvapiť vysoké úroky, aj keď nejde o žiadne pravidlo. Výhodnosť produktu závisí od ponuky banky.

Čo sa týka úveru, odpadá vám aj  akontácia, nazývaná aj ako preddavok. Nemusí to však vyhovovať každému. V prípade, že nemáte našetrených pár tisíc eur, absentovanie akontácie je výhodou. Stačí, ak si  vyberiete vysnívané auto a splácate ho každý mesiac. Splátku si môžete nastaviť v presne takej výške, akú si môžete dovoliť.

Dôležitý je aj odpočet DPH, lebo tu sa alternatívy financovania odlišujú. Pri kúpe auta na úver platíte DPH jednorazovo, a to okamžite pri jeho kúpe.

Primárny  rozdiel medzi pôžičkou na auto a lízingom je vo vlastníctve. Ak financujete kúpu vozidla úverom, vlastníkom budete bezprostredne po tom, ako podpíšete zmluvu.


Vedeli ste, že...

... v prípade, že nechcete úver, môžete siahnuť po lízingu? Oplatí sa vám vtedy, keď vám banka nemôže schváliť finančné prostriedky na to, aby ste čerpali pôžičku, prípadne, ak ročne najazdíte veľa kilometrov.


Ako funguje lízing?

Vozidlo namiesto vás kúpi leasingová spoločnosť.  Auto vám bude prenajímať, a to za vopred dohodnutú odplatu.

V rámci kúpy nového auta na lízing sa pripravte aj na  poplatky za jeho vybavenie. Počítajte s odmenou za spracovanie kúpy alebo s poplatkom za prevod vlastníctva vozidla. Nie je ničím nezvyčajným, že na začiatku lízingu budete musieť zaplatiť akontáciu.

Akontácia je prvou splátku dohodnutej ceny za predmet lízingu. Všeobecne je rovnocennou súčasťou ustanovení pri podpísanej lízingovej zmluvy. Jej cieľom je fakt, že je vždy splatná pred odovzdaním predmetu lízingu. Dá sa označiť ako čiastočná, preddavková platba vopred, respektíve záloha. 

Výška akontácie sa percentuálne odvíja od ceny nového automobilu. Vo väčšine prípadov ide o 10 až 20 % zálohu  z finálnej obstarávacej ceny. 


Povinné zmluvné poistenie

stars
sk

A čo odpočet DPH?

Pri lízingu si ho môžete ako platiteľ uplatniť na začiatku z mesačných splátok či zo zaplatenej akontácie.

Finálna cena lízingu je prepojená s viacerými faktormi: 

 • cena auta, 

 • počet najazdených kilometrov,

 • sumy doplnkových služieb,

 • dĺžka užívania.


Pri zostavení zmluvy s lízingovou spoločnosťou si prenajímateľ stanoví samotnú dĺžku užívania automobilu, doplnkové služby a aj ročný nájazd kilometrov, ktorý odhaduje, že prejde motorovým vozidlom. Parametre, akými sú koeficient navýšenia, prípadne zostatková cena vozidla,  sú na pleciach lízingovej spoločnosti.

Pri menšom aute, ktoré má obstarávaciu cenu v rozhraní 10 až 12 000 € so 48 mesačným lízingom, môže byť mesačná splátka približne 190 až 250 €. Samotná akontácia môže byť v rozhraní 2 – 3 000 €.

Majiteľom auta sa v tomto prípade môžete, no nemusíte stať.  Všetko závisí od toho, aký typ lízingu si vyberiete.

Aké sú rozdiely  medzi finančným a operatívnym lízingom?

Finančný lízing  znamená, že po jeho splatení máte  odkupné právo. Vozidlo, ktoré ste si pred nejakým časom zadovážili, sa po celkovom splatení finančného lízingu stane vaším majetkom.

Operatívny lízing si môžete zvoliť vtedy, ak vozidlo nechcete vlastniť alebo máte tendenciu prikloniť sa k občasným zmenám alebo aktuálnym hitom v modelových radoch motorových vozidiel.  Po tom, ako sa ukončí splácanie lízingu, zostáva automobil pod záštitou lízingovej spoločnosti. Následne si môžete vybrať odlišný model. Plusom tohto lízingu je, že o komplexný servis spolu s údržbou sa postará vlastnícka spoločnosť. Lízingová spoločnosť bude mať na starosti iné povinnosti, ktoré k motorovému vozidlu patria. 


Ide najmä o:


 • povinné zmluvné poistenie
 • havarijné poistenie
 • diaľničné poplatky

TIP

Operatívny lízing nie je spájaný s akontáciou ako pri finančnom lízingu. Niekedy sa pri ňom môže platiť kaucia, čo záleží aj na bonite konkrétneho klienta.

Ako správne financovať auto?

Ideálnou alternatívou pre vás zrejme bude kúpa auta za vlastné peniaze. Trh prináša výhodné a viaceré spôsoby financovania. Pouvažujte nad všetkými výhodami a nevýhodami. 

Pri kúpe nového auta si všímajte sporiaci účet alebo termínovaný vklad. Práve tam môžete mať uložené peniaze na kúpu auta ako aj na plány s jazdením. Auto a jeho využívanie na cestách je jednou z prvých vecí, ktorú by ste mali mať vyriešenú.

Pre vodičov jazdiacich pár desiatok či sto kilometrov denne, bude vhodnejší operatívny lízing.  Ak ste vodič mestského typu, praktickejšie bude financovanie úverom na auto.

Dôležitý je aj časový horizont užívania auta. Ide o to, či ho chcete na obdobie viac než 5 rokov, alebo ho chcete o 3 roky vymeniť za modernejšie auto. Vtedy je výbornou alternatívou operatívny lízing.

Zhrnutie

Významnú úlohu v rozhodovacom procese urobí aj starostlivosť o vozidlo. Svoje zohráva aj možnosť slobodne s ním nakladať a jazdiť ako jeho vlastník. Väčší rozsah slobody nadobudnete s úverom, pri ktorom vám odpadne povinnosť platenia havarijného poistenia.


Chráňte sa vďaka havarijnému poisteniu

Princípom havarijného poistenia je nahradiť škody na vašom majetku. Pripoistiť si môžete i doplnkové riziká, napr. poškodenie čelného skla, stret so zverou, pripoistenie batožiny a iné. Havarijné poistenie určite oceníte.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • biele auto na ceste bez EČV
  22. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Zrušenie PZP pri predaji vozidla

  Predávate auto, ale stále máte platné povinné zmluvné poistenie? Čo by ste mali urobiť, ak do konca poistného obdobia ostáva ešte pár mesiacov? Dostanete zaplatené peniaze späť? Zisťovali sme odpovede za vás.

 • ruka na volante
  Máte najlacnejšie PZP?

  Ako naznačuje samotný názov, povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné. Uzatvorené ho musí mať každý majiteľ motorového vozidla. A čo vy, platíte za PZP málo alebo veľa? Odpoveď na túto otázku nemusí byť jednoznačná. Cena PZP sa totiž odvíja od množstva parametrov.

 • autá na parkovisku bez EČV
  20. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  EČV na Slovensku: Zmeny v roku 2023

  V roku 2023 vstúpili do platnosti nové pravidlá pre evidenčné čísla vozidiel na Slovensku. Okrem iného sa zaviedli prenositeľnosť a nový formát značky. V nasledujúcich riadkoch si tieto zmeny rozoberieme bližšie. Pozrieme sa aj na to, čo môžeme v oblasti EČV očakávať v budúcom roku.

 • dálnice-Slovensko
  13. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Všetko, čo potrebujete vedieť o diaľničnej známke pre rok 2024

  Diaľničné známky sú jednou z povinností, ktoré musíte splniť, ak chcete využívať určité spoplatnené cestné úseky. Okrem Slovenska sa s nimi stretnete aj v mnohých ďalších krajinách, ako sú napríklad Česko, Maďarsko a Rakúsko. Koľko stoja pre rok 2024 jednotlivé diaľničné známky u nás a v zahraničí a aká je ich platnosť?

 • biele auto na ceste
  16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako zmeniť poisťovňu PZP?

  Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • čierne auto neznámej značky
  14. novembra 2023|Daniel Výcha
  Viete, ako na odhlásenie auta bez zošrotovania?

  Auto môžete odhlásiť z evidencie aj v prípade, že ho neplánujete zošrotovať. Postup je mierne odlišný, ale nemusíte sa ničoho obávať. Ak viete, ako na to, príliš veľa času vám to nezaberie. Pre zjednodušenie odhlásenia sme pre vás pripravili prehľadný návod, ktorý vám krok za krokom vysvetlí všetko.

 • ridicI
  05. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Na dovolenku služobným autom: Na čo si dať pozor?

  Možnosť využívať služobné auto na súkromné účely patrí dnes rozhodne medzi najobľúbenejšie benefity poskytovaných zamestnancom. Ak vám ju zamestnávateľ ponúkol, rátajte s tým, že s touto výhodou sa spája aj prebratie čiastočnej zodpovednosti za firemné vozidlo. Dá sa táto zodpovednosť nejakým spôsobom poistiť? A akým spôsobom môžete riešiť menej bežné situácie, ako sú napríklad dovolenky?

 • zimne-pneumatiky
  27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

  Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

 • Plácnutie rukou ako znak dohody pri kúpe auta z druhej ruky
  25. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako kúpiť ojazdené auto? Postup krok za krokom

  Nový automobil stráca v prvom roku až tretinu svojej hodnoty. Z finančného hľadiska môže byť preto výhodnejšie kúpiť si ojazdené auto. Aj staršie autá totiž dokážu poskytnúť dostatočne kvalitný úžitok, musíte si však vybrať správne. Na čo by ste si mali dávať pozor, ak kupujete auto z druhej ruky?

 • 04. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Čo je akontácia a od čoho závisí jej výška?

  Akontácia je mimoriadna alebo prvá splátka, ktorú zaplatíte z dohodnutej ceny za predmet lízingu, resp. hypotéky či iného úveru. Vo väčšine prípadov ju musíte zaplatiť ešte predtým, ako predmet dostanete a jej výška závisí od samotného vozidla, prenajímateľa aj nájomcu.