starší muž za volantom

Akontácia a lízing auta: Čo by ste mali vedieť?

31. 12. 2021
|
Dĺžka čítania: 12 min.

Ak máte plán investovať do nového vozidla, je nutné informovať sa o tom, aké máme možnosti na trhu. Vďaka tomu sa môžete správne rozhodnúť pri otázke, ako financovať kúpu nového auta. Zistite, ako funguje akontácia a lízing a čo sa vám naozaj oplatí.

Úver alebo lízing?

Financovať kúpu nového auta peniazmi, ktoré máte požičané od banky je jednou z možností, ako môžete rýchlo získať vysnívané auto. V tomto prípade môžete požiadať o účelový spotrebný úver, čiže pôžičku na auto.

Podmienky účelovej pôžičky sú občas výhodnejšie než pri bezúčelovom alebo bežnom spotrebnom úvere.  Pri klasickom spotrebnom úvere vás môžu nepríjemne prekvapiť vysoké úroky, aj keď nejde o žiadne pravidlo. Výhodnosť produktu závisí od ponuky banky.

Čo sa týka úveru, odpadá vám aj  akontácia, nazývaná aj ako preddavok. Nemusí to však vyhovovať každému. V prípade, že nemáte našetrených pár tisíc eur, absentovanie akontácie je výhodou. Stačí, ak si  vyberiete vysnívané auto a splácate ho každý mesiac. Splátku si môžete nastaviť v presne takej výške, akú si môžete dovoliť.

Dôležitý je aj odpočet DPH, lebo tu sa alternatívy financovania odlišujú. Pri kúpe auta na úver platíte DPH jednorazovo, a to okamžite pri jeho kúpe.

Primárny  rozdiel medzi pôžičkou na auto a lízingom je vo vlastníctve. Ak financujete kúpu vozidla úverom, vlastníkom budete bezprostredne po tom, ako podpíšete zmluvu.


Vedeli ste, že...

... v prípade, že nechcete úver, môžete siahnuť po lízingu? Oplatí sa vám vtedy, keď vám banka nemôže schváliť finančné prostriedky na to, aby ste čerpali pôžičku, prípadne, ak ročne najazdíte veľa kilometrov.


Ako funguje lízing?

Vozidlo namiesto vás kúpi leasingová spoločnosť.  Auto vám bude prenajímať, a to za vopred dohodnutú odplatu.

V rámci kúpy nového auta na lízing sa pripravte aj na  poplatky za jeho vybavenie. Počítajte s odmenou za spracovanie kúpy alebo s poplatkom za prevod vlastníctva vozidla. Nie je ničím nezvyčajným, že na začiatku lízingu budete musieť zaplatiť akontáciu.

Akontácia je prvou splátku dohodnutej ceny za predmet lízingu. Všeobecne je rovnocennou súčasťou ustanovení pri podpísanej lízingovej zmluvy. Jej cieľom je fakt, že je vždy splatná pred odovzdaním predmetu lízingu. Dá sa označiť ako čiastočná, preddavková platba vopred, respektíve záloha. 

Výška akontácie sa percentuálne odvíja od ceny nového automobilu. Vo väčšine prípadov ide o 10 až 20 % zálohu  z finálnej obstarávacej ceny. 


Povinné zmluvné poistenie

stars
sk

A čo odpočet DPH?

Pri lízingu si ho môžete ako platiteľ uplatniť na začiatku z mesačných splátok či zo zaplatenej akontácie.

Finálna cena lízingu je prepojená s viacerými faktormi: 

 • cena auta, 

 • počet najazdených kilometrov,

 • sumy doplnkových služieb,

 • dĺžka užívania.


Pri zostavení zmluvy s lízingovou spoločnosťou si prenajímateľ stanoví samotnú dĺžku užívania automobilu, doplnkové služby a aj ročný nájazd kilometrov, ktorý odhaduje, že prejde motorovým vozidlom. Parametre, akými sú koeficient navýšenia, prípadne zostatková cena vozidla,  sú na pleciach lízingovej spoločnosti.

Pri menšom aute, ktoré má obstarávaciu cenu v rozhraní 10 až 12 000 € so 48 mesačným lízingom, môže byť mesačná splátka približne 190 až 250 €. Samotná akontácia môže byť v rozhraní 2 – 3 000 €.

Majiteľom auta sa v tomto prípade môžete, no nemusíte stať.  Všetko závisí od toho, aký typ lízingu si vyberiete.

Aké sú rozdiely  medzi finančným a operatívnym lízingom?

Finančný lízing  znamená, že po jeho splatení máte  odkupné právo. Vozidlo, ktoré ste si pred nejakým časom zadovážili, sa po celkovom splatení finančného lízingu stane vaším majetkom.

Operatívny lízing si môžete zvoliť vtedy, ak vozidlo nechcete vlastniť alebo máte tendenciu prikloniť sa k občasným zmenám alebo aktuálnym hitom v modelových radoch motorových vozidiel.  Po tom, ako sa ukončí splácanie lízingu, zostáva automobil pod záštitou lízingovej spoločnosti. Následne si môžete vybrať odlišný model. Plusom tohto lízingu je, že o komplexný servis spolu s údržbou sa postará vlastnícka spoločnosť. Lízingová spoločnosť bude mať na starosti iné povinnosti, ktoré k motorovému vozidlu patria. 


Ide najmä o:


 • povinné zmluvné poistenie
 • havarijné poistenie
 • diaľničné poplatky

TIP

Operatívny lízing nie je spájaný s akontáciou ako pri finančnom lízingu. Niekedy sa pri ňom môže platiť kaucia, čo záleží aj na bonite konkrétneho klienta.

Ako správne financovať auto?

Ideálnou alternatívou pre vás zrejme bude kúpa auta za vlastné peniaze. Trh prináša výhodné a viaceré spôsoby financovania. Pouvažujte nad všetkými výhodami a nevýhodami. 

Pri kúpe nového auta si všímajte sporiaci účet alebo termínovaný vklad. Práve tam môžete mať uložené peniaze na kúpu auta ako aj na plány s jazdením. Auto a jeho využívanie na cestách je jednou z prvých vecí, ktorú by ste mali mať vyriešenú.

Pre vodičov jazdiacich pár desiatok či sto kilometrov denne, bude vhodnejší operatívny lízing.  Ak ste vodič mestského typu, praktickejšie bude financovanie úverom na auto.

Dôležitý je aj časový horizont užívania auta. Ide o to, či ho chcete na obdobie viac než 5 rokov, alebo ho chcete o 3 roky vymeniť za modernejšie auto. Vtedy je výbornou alternatívou operatívny lízing.

Zhrnutie

Významnú úlohu v rozhodovacom procese urobí aj starostlivosť o vozidlo. Svoje zohráva aj možnosť slobodne s ním nakladať a jazdiť ako jeho vlastník. Väčší rozsah slobody nadobudnete s úverom, pri ktorom vám odpadne povinnosť platenia havarijného poistenia.


Chráňte sa vďaka havarijnému poisteniu

Princípom havarijného poistenia je nahradiť škody na vašom majetku. Pripoistiť si môžete i doplnkové riziká, napr. poškodenie čelného skla, stret so zverou, pripoistenie batožiny a iné. Havarijné poistenie určite oceníte.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Jadranské more v Chorvátsku
  24. mája 2023|Daniel Výcha
  Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

  Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

 • lietadlo v oblakoch
  14. mája 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ceny poistenia pri ceste do zahraničia

  Chystáte sa na cestu mimo Slovenska a nechcete zbytočne riskovať? Mnohí na poistenie pri krátkom výlete do zahraničia zabúdajú alebo ho dokonca z dôvodu šetrenia peňazí nechcú. V tomto článku nájdete porovnanie cien cestovného poistenia, ktoré vám ukáže, že jeho vybavenie sa naozaj oplatí.


 • kam_na_dovolenku_
  29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

  Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • dovolená a brigáda v letních dnech
  21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

  Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

 • obsah autolekárničky
  17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

  V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

 • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

  Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

 • dopravná nehoda
  07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

  Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

 • let-letadlem
  31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

  Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

 • povinna-vybava-motorka
  28. marca 2023|Daniel Výcha
  Povinná výbava pre motocykle

  Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.