starší muž za volantom

Akontácia a lízing auta: Čo by ste mali vedieť?

31. 12. 2021
|
Dĺžka čítania: 12 min.

Ak máte plán investovať do nového vozidla, je nutné informovať sa o tom, aké máme možnosti na trhu. Vďaka tomu sa môžete správne rozhodnúť pri otázke, ako financovať kúpu nového auta. Zistite, ako funguje akontácia a lízing a čo sa vám naozaj oplatí.

Úver alebo lízing?

Financovať kúpu nového auta peniazmi, ktoré máte požičané od banky je jednou z možností, ako môžete rýchlo získať vysnívané auto. V tomto prípade môžete požiadať o účelový spotrebný úver, čiže pôžičku na auto.

Podmienky účelovej pôžičky sú občas výhodnejšie než pri bezúčelovom alebo bežnom spotrebnom úvere.  Pri klasickom spotrebnom úvere vás môžu nepríjemne prekvapiť vysoké úroky, aj keď nejde o žiadne pravidlo. Výhodnosť produktu závisí od ponuky banky.

Čo sa týka úveru, odpadá vám aj  akontácia, nazývaná aj ako preddavok. Nemusí to však vyhovovať každému. V prípade, že nemáte našetrených pár tisíc eur, absentovanie akontácie je výhodou. Stačí, ak si  vyberiete vysnívané auto a splácate ho každý mesiac. Splátku si môžete nastaviť v presne takej výške, akú si môžete dovoliť.

Dôležitý je aj odpočet DPH, lebo tu sa alternatívy financovania odlišujú. Pri kúpe auta na úver platíte DPH jednorazovo, a to okamžite pri jeho kúpe.

Primárny  rozdiel medzi pôžičkou na auto a lízingom je vo vlastníctve. Ak financujete kúpu vozidla úverom, vlastníkom budete bezprostredne po tom, ako podpíšete zmluvu.


Vedeli ste, že...

... v prípade, že nechcete úver, môžete siahnuť po lízingu? Oplatí sa vám vtedy, keď vám banka nemôže schváliť finančné prostriedky na to, aby ste čerpali pôžičku, prípadne, ak ročne najazdíte veľa kilometrov.


Ako funguje lízing?

Vozidlo namiesto vás kúpi leasingová spoločnosť.  Auto vám bude prenajímať, a to za vopred dohodnutú odplatu.

V rámci kúpy nového auta na lízing sa pripravte aj na  poplatky za jeho vybavenie. Počítajte s odmenou za spracovanie kúpy alebo s poplatkom za prevod vlastníctva vozidla. Nie je ničím nezvyčajným, že na začiatku lízingu budete musieť zaplatiť akontáciu.

Akontácia je prvou splátku dohodnutej ceny za predmet lízingu. Všeobecne je rovnocennou súčasťou ustanovení pri podpísanej lízingovej zmluvy. Jej cieľom je fakt, že je vždy splatná pred odovzdaním predmetu lízingu. Dá sa označiť ako čiastočná, preddavková platba vopred, respektíve záloha. 

Výška akontácie sa percentuálne odvíja od ceny nového automobilu. Vo väčšine prípadov ide o 10 až 20 % zálohu  z finálnej obstarávacej ceny. 


Povinné zmluvné poistenie

stars
sk

A čo odpočet DPH?

Pri lízingu si ho môžete ako platiteľ uplatniť na začiatku z mesačných splátok či zo zaplatenej akontácie.

Finálna cena lízingu je prepojená s viacerými faktormi: 

 • cena auta, 

 • počet najazdených kilometrov,

 • sumy doplnkových služieb,

 • dĺžka užívania.


Pri zostavení zmluvy s lízingovou spoločnosťou si prenajímateľ stanoví samotnú dĺžku užívania automobilu, doplnkové služby a aj ročný nájazd kilometrov, ktorý odhaduje, že prejde motorovým vozidlom. Parametre, akými sú koeficient navýšenia, prípadne zostatková cena vozidla,  sú na pleciach lízingovej spoločnosti.

Pri menšom aute, ktoré má obstarávaciu cenu v rozhraní 10 až 12 000 € so 48 mesačným lízingom, môže byť mesačná splátka približne 190 až 250 €. Samotná akontácia môže byť v rozhraní 2 – 3 000 €.

Majiteľom auta sa v tomto prípade môžete, no nemusíte stať.  Všetko závisí od toho, aký typ lízingu si vyberiete.

Aké sú rozdiely  medzi finančným a operatívnym lízingom?

Finančný lízing  znamená, že po jeho splatení máte  odkupné právo. Vozidlo, ktoré ste si pred nejakým časom zadovážili, sa po celkovom splatení finančného lízingu stane vaším majetkom.

Operatívny lízing si môžete zvoliť vtedy, ak vozidlo nechcete vlastniť alebo máte tendenciu prikloniť sa k občasným zmenám alebo aktuálnym hitom v modelových radoch motorových vozidiel.  Po tom, ako sa ukončí splácanie lízingu, zostáva automobil pod záštitou lízingovej spoločnosti. Následne si môžete vybrať odlišný model. Plusom tohto lízingu je, že o komplexný servis spolu s údržbou sa postará vlastnícka spoločnosť. Lízingová spoločnosť bude mať na starosti iné povinnosti, ktoré k motorovému vozidlu patria. 


Ide najmä o:


 • povinné zmluvné poistenie
 • havarijné poistenie
 • diaľničné poplatky

TIP

Operatívny lízing nie je spájaný s akontáciou ako pri finančnom lízingu. Niekedy sa pri ňom môže platiť kaucia, čo záleží aj na bonite konkrétneho klienta.

Ako správne financovať auto?

Ideálnou alternatívou pre vás zrejme bude kúpa auta za vlastné peniaze. Trh prináša výhodné a viaceré spôsoby financovania. Pouvažujte nad všetkými výhodami a nevýhodami. 

Pri kúpe nového auta si všímajte sporiaci účet alebo termínovaný vklad. Práve tam môžete mať uložené peniaze na kúpu auta ako aj na plány s jazdením. Auto a jeho využívanie na cestách je jednou z prvých vecí, ktorú by ste mali mať vyriešenú.

Pre vodičov jazdiacich pár desiatok či sto kilometrov denne, bude vhodnejší operatívny lízing.  Ak ste vodič mestského typu, praktickejšie bude financovanie úverom na auto.

Dôležitý je aj časový horizont užívania auta. Ide o to, či ho chcete na obdobie viac než 5 rokov, alebo ho chcete o 3 roky vymeniť za modernejšie auto. Vtedy je výbornou alternatívou operatívny lízing.

Zhrnutie

Významnú úlohu v rozhodovacom procese urobí aj starostlivosť o vozidlo. Svoje zohráva aj možnosť slobodne s ním nakladať a jazdiť ako jeho vlastník. Väčší rozsah slobody nadobudnete s úverom, pri ktorom vám odpadne povinnosť platenia havarijného poistenia.


Chráňte sa vďaka havarijnému poisteniu

Princípom havarijného poistenia je nahradiť škody na vašom majetku. Pripoistiť si môžete i doplnkové riziká, napr. poškodenie čelného skla, stret so zverou, pripoistenie batožiny a iné. Havarijné poistenie určite oceníte.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • zver na ceste
  18. augusta 2023|Daniel Výcha
  Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

  Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.