Muž v novom aute

Ak máte plán investovať do nového vozidla, je nutné informovať sa o tom, aké máme možnosti na trhu. Vďaka tomu sa môžete správne rozhodnúť pri otázke, ako financovať kúpu nového auta. Zistite, ako funguje akontácia a lízing a čo sa vám naozaj oplatí.

Úver alebo lízing?

Financovať kúpu nového auta peniazmi, ktoré máte požičané od banky je jednou z možností, ako môžete rýchlo získať vysnívané auto. V tomto prípade môžete požiadať o účelový spotrebný úver, čiže pôžičku na auto.

Podmienky účelovej pôžičky sú občas výhodnejšie než pri bezúčelovom alebo bežnom spotrebnom úvere. Pri klasickom spotrebnom úvere vás môžu nepríjemne prekvapiť vysoké úroky, aj keď nejde o žiadne pravidlo. Výhodnosť produktu závisí od ponuky banky.

Čo sa týka úveru, odpadá vám aj akontácia, nazývaná aj ako preddavok. Nemusí to však vyhovovať každému. V prípade, že nemáte našetrených pár tisíc eur, absentovanie akontácie je výhodou. Stačí, ak si vyberiete vysnívané auto a splácate ho každý mesiac. Splátku si môžete nastaviť v presne takej výške, akú si môžete dovoliť.

  Povinné zmluvné poistenie

Dôležitý je aj odpočet DPH, lebo tu sa alternatívy financovania odlišujú. Pri kúpe auta na úver platíte DPH jednorazovo, a to okamžite pri jeho kúpe.

Primárny rozdiel medzi pôžičkou na auto a lízingom je vo vlastníctve. Ak financujete kúpu vozidla úverom, vlastníkom budete bezprostredne po tom, ako podpíšete zmluvu.

Vedeli ste, že...

... v prípade, že nechcete úver, môžete siahnuť po lízingu? Oplatí sa vám vtedy, keď vám banka nemôže schváliť finančné prostriedky na to, aby ste čerpali pôžičku, prípadne, ak ročne najazdíte veľa kilometrov.

Ako funguje lízing?

Vozidlo namiesto vás kúpi leasingová spoločnosť. Auto vám bude prenajímať, a to za vopred dohodnutú odplatu.

V rámci kúpy nového auta na lízing sa pripravte aj na poplatky za jeho vybavenie. Počítajte s odmenou za spracovanie kúpy alebo s poplatkom za prevod vlastníctva vozidla. Nie je ničím nezvyčajným, že na začiatku lízingu budete musieť zaplatiť akontáciu.

Akontácia je prvou splátku dohodnutej ceny za predmet lízingu. Všeobecne je rovnocennou súčasťou ustanovení pri podpísanej lízingovej zmluvy. Jej cieľom je fakt, že je vždy splatná pred odovzdaním predmetu lízingu. Dá sa označiť ako čiastočná, preddavková platba vopred, respektíve záloha. 

Výška akontácie sa percentuálne odvíja od ceny nového automobilu. Vo väčšine prípadov ide o 10 až 20 % zálohu z finálnej obstarávacej ceny. 

A čo odpočet DPH?

Pri lízingu si ho môžete ako platiteľ uplatniť na začiatku z mesačných splátok či zo zaplatenej akontácie.

Finálna cena lízingu je prepojená s viacerými faktormi: 

  • cena auta, 

  • počet najazdených kilometrov,

  • sumy doplnkových služieb,

  • dĺžka užívania.

Pri zostavení zmluvy s lízingovou spoločnosťou si prenajímateľ stanoví samotnú dĺžku užívania automobilu, doplnkové služby a aj ročný nájazd kilometrov, ktorý odhaduje, že prejde motorovým vozidlom. Parametre, akými sú koeficient navýšenia, prípadne zostatková cena vozidla, sú na pleciach lízingovej spoločnosti.

Pri menšom aute, ktoré má obstarávaciu cenu v rozhraní 10 až 12 000 € so 48 mesačným lízingom, môže byť mesačná splátka približne 190 až 250 €. Samotná akontácia môže byť v rozhraní 2 – 3 000 €.

Majiteľom auta sa v tomto prípade môžete, no nemusíte stať. Všetko závisí od toho, aký typ lízingu si vyberiete.

Aké sú rozdiely  medzi finančným a operatívnym lízingom?

Finančný lízing znamená, že po jeho splatení máte odkupné právo. Vozidlo, ktoré ste si pred nejakým časom zadovážili, sa po celkovom splatení finančného lízingu stane vaším majetkom.

Operatívny lízing si môžete zvoliť vtedy, ak vozidlo nechcete vlastniť alebo máte tendenciu prikloniť sa k občasným zmenám alebo aktuálnym hitom v modelových radoch motorových vozidiel. Po tom, ako sa ukončí splácanie lízingu, zostáva automobil pod záštitou lízingovej spoločnosti. Následne si môžete vybrať odlišný model. Plusom tohto lízingu je, že o komplexný servis spolu s údržbou sa postará vlastnícka spoločnosť. Lízingová spoločnosť bude mať na starosti iné povinnosti, ktoré k motorovému vozidlu patria. 

Ide najmä o:

TIP

Operatívny lízing nie je spájaný s akontáciou ako pri finančnom lízingu. Niekedy sa pri ňom môže platiť kaucia, čo záleží aj na bonite konkrétneho klienta.

Ako správne financovať auto?

Ideálnou alternatívou pre vás zrejme bude kúpa auta za vlastné peniaze. Trh prináša výhodné a viaceré spôsoby financovania. Pouvažujte nad všetkými výhodami a nevýhodami. 

Pri kúpe nového auta si všímajte sporiaci účet alebo termínovaný vklad. Práve tam môžete mať uložené peniaze na kúpu auta ako aj na plány s jazdením. Auto a jeho využívanie na cestách je jednou z prvých vecí, ktorú by ste mali mať vyriešenú.

Pre vodičov jazdiacich pár desiatok či sto kilometrov denne, bude vhodnejší operatívny lízing. Ak ste vodič mestského typu, praktickejšie bude financovanie úverom na auto.

Dôležitý je aj časový horizont užívania auta. Ide o to, či ho chcete na obdobie viac než 5 rokov, alebo ho chcete o 3 roky vymeniť za modernejšie auto. Vtedy je výbornou alternatívou operatívny lízing.

  Havarijné poistenie

Zhrnutie

Významnú úlohu v rozhodovacom procese urobí aj starostlivosť o vozidlo. Svoje zohráva aj možnosť slobodne s ním nakladať a jazdiť ako jeho vlastník. Väčší rozsah slobody nadobudnete s úverom, pri ktorom vám odpadne povinnosť platenia havarijného poistenia.

Články súvisiace s týmito výrazmi:

Ste rozhodnutí kúpiť si nové auto. Otázkou zostáva, ako budete jeho kúpu financovať? Možností je viac. Ktorá bude výhodná pre vás?