nehoda-zahranici

Havarijné poistenie: 7 prípadov, kedy sa vám bude hodiť

27. 4. 2020
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Havarijné poistenie nie je zo zákona povinné. Chráni pred škodami ako sú dopravná nehoda, odcudzenie vozidla, vandalizmus a v prípade živelných pohrôm. Výhodou havarijného poistenia je, že poisťovňa zaplatí škodu, ktorú spôsobíte vlastnou vinou. Napríklad pri dopravnej nehode je z havarijného poistenia zaplatená škoda na vlastnom automobile.

1. Riziká neznámych páchateľov

Havarijné poistenie je možné uzatvoriť na rôzne varianty rizík. S havarijným poistením idú ruka v ruke tiež asistenčné služby poisťovne a rýchlosť likvidity udalosti. Havarijné poistenie vie ušetriť veľkú časť nákladov, ktoré si spôsobíte sami, alebo by ste museli platiť kvôli neznámemu páchateľovi. Pretože vždy sa môže stať, že vám auto poškodí nejaký iný vodič napríklad na parkovisku, alebo jednoducho niekto, kto sa neprizná, ujde, nebude ho možné vypátrať. V takom prípade nastupuje krytie z havarijne poistky.

Havarijné poistenie sa oplatí všetkým

I tí najzdatnejší vodiči sa niekedy môžu dostať do problémov. Uzatvorte si havarijné poistenie v dostatočnom predstihu. Stačí vyplniť údaje do našej kalkulačky a a výber tej najvýhodnejšej ponuky na trhu je už len na vás.


2. Čelné sklo

Poisťovne by puknuté sklo od kamienka, ktorý letel spod kolies iného auta, mali hradiť z PZP toho, kto vám škodu spôsobil. Avšak je tu niekoľko ale. Ako chytíte človeka napríklad na diaľnici? Ako mu dokážete, že práve on vám spôsobil prasklinu? Preto väčšina takýchto nehôd končí opravou alebo výmenou skla. Ak nemáte vinníka, nemôžete uplatniť škodu z jeho PZP. Preto musíte vytiahnuť peniaze z vlastného vrecka, alebo využijete havarijné poistenie.

3. Vandalizmus

Parkujete na sídlisku? V takom prípade je priam nutné havarijné poistenie. Pokryje vám totiž aj škody, ak sa na vašom aute vybúri opitý tínedžer. Tak isto je možné z poistenia preplatiť odreniny, úmyselné poškodenia a všetko, čo sa dá zhrnúť pod vandalizmus.

4. Živelné udalosti

Ani auto, ktoré je celý rok v garáži, nemusí byť chránené napríklad pred krupobitím. To vie veľmi nepríjemne poškodiť auto, alebo sklá na aute. Aj preto patria pod havarijné poistenie krytia, ktoré spôsobí živel. Toto mnoho vodičov podceňuje. myslia si, že oni si auto nepoškodia, ale zabúdajú na počasie.


rizeni-auta-volant

Havarijné poistenie je dobrovoľným poistením, ale rozhodne by vám nemalo chýbať. Ako to už zvykom býva, istým okolnostiam sa nedá zabrániť. Napr. stret so zverou je jedna z udalostí, ktorej sa v mnohých prípadoch nedá predísť, aj to vtedy, keď dávate pozor a plne sa sústredíte na šoférovanie. Je dôležité, aby ste mysleli vopred a dobre sa kryli so správnym poistením či pripoistením.

5. Stret so zverou

Aj tí najlepší vodiči niekedy nedokážu zabrániť kolízii so zverou. A tých podľa štatistík pribúda. Rizikové sú zimné mesiace, kedy sa zver sťahuje bližšie k ľudským obydliam, ale aj jarné mesiace, kedy sú na vychádzkach s mladými. Aj streto so zverou preplatí havarijné poistenie. Pritom škody môžu byť v desiatkach tisícok.

6. Pozor na hlodavce

Zvieratá môžu poškodiť vaše auto nielen pri priamom strete počas jazdy. Typickým príkladom je situácia, kedy prídete k autu a nenaštartujete. Príčinou pritom nie je nefunkčná batéria, ale prehryzené káble. Zvieratá sa nasťahujú k teplu motora a pustia sa do obhrýzania káblikov. Preto havarijné poistenie kryje aj pri poškodení káblov, hadíc a izolácie hlodavcami.

7. V hre sú ak kuriózne nehody

Havarijné poistenie sa vzťahuje aj na takzvané kuriózne nehody, ktoré sa nestávajú bežne, ale stávajú sa.


 

 • Klientovi vletela do auta osa a ako sa zaháňal, tak nabúral. Poškodil si pritom vážne svoje auto.

 • Ďalší klient prevážal vo vozidle psa na prednom sedadle. Počas jazdy pes vbehol k pedálom a nasledovala havária. 

 • V dôsledku oslepenia slnkom si jeden klient nevšimol predchádzajúce vozidlo a nedobrzdil. Zrážka tak bola na svete. 

 • Značné nepríjemnosti môže spôsobiť aj prevážanie bicyklov na streche auta. Jednému poistencovi sa z nosiča na motorovom vozidle sa uvoľnili bicykle, ktoré spadli na diaľnicu, no a následne po nich prešlo ďalšie auto.


Či už ste majiteľom nového, alebo staršieho auta je vhodné mať v prípade nehôd, či poistných udalostí havarijné poistenie.  Môžete ho dojednať aj bez viazanosti a možno ho platiť aj v mesačných splátkach. Obhliadku auta je možné vybaviť aj prostredníctvom mobilnej aplikácie. 

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • havárie aut
  25. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
  Najčastejšie výluky z havarijného poistenia: Prečo treba čítať poistné podmienky?

  Havarijné poistenie auta je spravidla veľmi užitočné. Dokáže vás a vaše vozidlo ochrániť pred následkami prípadnej nehody, krádeže, poškodenia alebo zničenia v dôsledku živelnej pohromy či vandalizmu. No ani havarijná poistka nie je liekom na každý problém a v niektorých prípadoch vám nepomôže. Ide o tzv. výluky z poistenia, teda situácie a okolnosti, ktoré poistenie nekryje.

 • 26. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Aké sú najčastejšie pripoistenia k PZP?

  Poisťovne v súčasnosti k svojim základným balíkom poistenia poskytujú aj tzv. pripoistenia. Tieto pripoistenia rozširujú krytie zvoleného poistenia a prinášajú množstvo ďalších výhod. Kedy je vhodné si ich zvoliť a prečo by ste to mali urobiť?

 • havarované auto
  08. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí GAP poistenie?

  Na trhu sa aktuálne nachádzajú rôzne typy poistenia, ktoré môžete uzavrieť pre svoje vozidlo. Okrem PZP a havarijného poistenia, ktoré sú najrozšírenejšie, sa môžete stretnúť aj s GAP poistením, ktorý predstavuje „zaručenú ochranu majetku”. U nás sa však častejšie označuje ako poistenie finančnej straty.

 • zimne-pneumatiky
  27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

  Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

 • zaparkovaná auta
  08. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Ako meniť havarijnú poistku v závislosti od veku vozidla

  Havarijné poistenie síce nie je zo zákona povinné, no majiteľom nových vozidiel dokáže v mnohom pomôcť. Kryje škody na ich zdraví a majetku, čím efektívne chráni ich peňaženky. Podľa mnohých odborníkov sa oplatí aspoň do veku 10 rokov, no v niektorých prípadoch ho môžete mať aj dlhšie. Ako meniť havarijné poistenie v závislosti od veku vozidla a na čo všetko pri tom myslieť?

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • pzp-kasko-travel
  30. júna 2023|Martina Pisarčíková
  Poistenie auta v zahraničí: Kde všade vám platí poistenie auta?

  V časoch, kedy sa môžeme dostať do cieľovej destinácie rôznymi pohodlnými a rýchlymi dopravnými prostriedkami, sú autá stále veľmi populárne. Premiestňovanie pomocou nich je praktické a jednoduché, nehovoriac o tom, že vďaka nim máme slobodu a nie sme takmer ničím obmedzení. Plánujete cestovať autom do zahraničia? V tom prípade nezabúdajte na správne poistenie, vďaka ktorému bude cesta oveľa pokojnejšia.

 • havarijní pojištění bez spoluúčasti
  06. mája 2023|Martina Pisarčíková
  Havarijné poistenie bez spoluúčasti

  Spoluúčasť je v prípade havarijného poistenia jedným z najdôležitejších faktorov, na ktoré sa pozerá veľa vodičov. Poistenie s ňou na prvý pohľad vyzerá výhodnejšie, pretože je zvyčajne lacnejšie. Pravda však je, že vás môže neskôr vyjsť oveľa drahšie. Aké sú rozdiely medzi kaskom so spoluúčasťou a bez nej a čo všetko toto poistenie kryje?

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • ruce-na-volantu-palubni-deska.
  18. marca 2023|Martina Pisarčíková
  Ako riešiť škrabanec na aute?

  Jedným z najväčších nepriateľov krásne vylešteného auta sú škrabance. Tie sa dokážu objaviť z ničoho nič na dverách, kufri alebo kapote. Napriek tomu, že ide o nepríjemnú situáciu, dá sa zvládnuť niekoľkými spôsobmi. Viete, ako na to?