nehoda-zahranici

Havarijné poistenie: 7 prípadov, kedy sa vám bude hodiť

27. 4. 2020
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Havarijné poistenie nie je zo zákona povinné. Chráni pred škodami ako sú dopravná nehoda, odcudzenie vozidla, vandalizmus a v prípade živelných pohrôm. Výhodou havarijného poistenia je, že poisťovňa zaplatí škodu, ktorú spôsobíte vlastnou vinou. Napríklad pri dopravnej nehode je z havarijného poistenia zaplatená škoda na vlastnom automobile.

1. Riziká neznámych páchateľov

Havarijné poistenie je možné uzatvoriť na rôzne varianty rizík. S havarijným poistením idú ruka v ruke tiež asistenčné služby poisťovne a rýchlosť likvidity udalosti. Havarijné poistenie vie ušetriť veľkú časť nákladov, ktoré si spôsobíte sami, alebo by ste museli platiť kvôli neznámemu páchateľovi. Pretože vždy sa môže stať, že vám auto poškodí nejaký iný vodič napríklad na parkovisku, alebo jednoducho niekto, kto sa neprizná, ujde, nebude ho možné vypátrať. V takom prípade nastupuje krytie z havarijne poistky.

Havarijné poistenie sa oplatí všetkým

I tí najzdatnejší vodiči sa niekedy môžu dostať do problémov. Uzatvorte si havarijné poistenie v dostatočnom predstihu. Stačí vyplniť údaje do našej kalkulačky a a výber tej najvýhodnejšej ponuky na trhu je už len na vás.


2. Čelné sklo

Poisťovne by puknuté sklo od kamienka, ktorý letel spod kolies iného auta, mali hradiť z PZP toho, kto vám škodu spôsobil. Avšak je tu niekoľko ale. Ako chytíte človeka napríklad na diaľnici? Ako mu dokážete, že práve on vám spôsobil prasklinu? Preto väčšina takýchto nehôd končí opravou alebo výmenou skla. Ak nemáte vinníka, nemôžete uplatniť škodu z jeho PZP. Preto musíte vytiahnuť peniaze z vlastného vrecka, alebo využijete havarijné poistenie.

3. Vandalizmus

Parkujete na sídlisku? V takom prípade je priam nutné havarijné poistenie. Pokryje vám totiž aj škody, ak sa na vašom aute vybúri opitý tínedžer. Tak isto je možné z poistenia preplatiť odreniny, úmyselné poškodenia a všetko, čo sa dá zhrnúť pod vandalizmus.

4. Živelné udalosti

Ani auto, ktoré je celý rok v garáži, nemusí byť chránené napríklad pred krupobitím. To vie veľmi nepríjemne poškodiť auto, alebo sklá na aute. Aj preto patria pod havarijné poistenie krytia, ktoré spôsobí živel. Toto mnoho vodičov podceňuje. myslia si, že oni si auto nepoškodia, ale zabúdajú na počasie.


rizeni-auta-volant

Havarijné poistenie je dobrovoľným poistením, ale rozhodne by vám nemalo chýbať. Ako to už zvykom býva, istým okolnostiam sa nedá zabrániť. Napr. stret so zverou je jedna z udalostí, ktorej sa v mnohých prípadoch nedá predísť, aj to vtedy, keď dávate pozor a plne sa sústredíte na šoférovanie. Je dôležité, aby ste mysleli vopred a dobre sa kryli so správnym poistením či pripoistením.

5. Stret so zverou

Aj tí najlepší vodiči niekedy nedokážu zabrániť kolízii so zverou. A tých podľa štatistík pribúda. Rizikové sú zimné mesiace, kedy sa zver sťahuje bližšie k ľudským obydliam, ale aj jarné mesiace, kedy sú na vychádzkach s mladými. Aj streto so zverou preplatí havarijné poistenie. Pritom škody môžu byť v desiatkach tisícok.

6. Pozor na hlodavce

Zvieratá môžu poškodiť vaše auto nielen pri priamom strete počas jazdy. Typickým príkladom je situácia, kedy prídete k autu a nenaštartujete. Príčinou pritom nie je nefunkčná batéria, ale prehryzené káble. Zvieratá sa nasťahujú k teplu motora a pustia sa do obhrýzania káblikov. Preto havarijné poistenie kryje aj pri poškodení káblov, hadíc a izolácie hlodavcami.

7. V hre sú ak kuriózne nehody

Havarijné poistenie sa vzťahuje aj na takzvané kuriózne nehody, ktoré sa nestávajú bežne, ale stávajú sa.


 

 • Klientovi vletela do auta osa a ako sa zaháňal, tak nabúral. Poškodil si pritom vážne svoje auto.

 • Ďalší klient prevážal vo vozidle psa na prednom sedadle. Počas jazdy pes vbehol k pedálom a nasledovala havária. 

 • V dôsledku oslepenia slnkom si jeden klient nevšimol predchádzajúce vozidlo a nedobrzdil. Zrážka tak bola na svete. 

 • Značné nepríjemnosti môže spôsobiť aj prevážanie bicyklov na streche auta. Jednému poistencovi sa z nosiča na motorovom vozidle sa uvoľnili bicykle, ktoré spadli na diaľnicu, no a následne po nich prešlo ďalšie auto.


Či už ste majiteľom nového, alebo staršieho auta je vhodné mať v prípade nehôd, či poistných udalostí havarijné poistenie.  Môžete ho dojednať aj bez viazanosti a možno ho platiť aj v mesačných splátkach. Obhliadku auta je možné vybaviť aj prostredníctvom mobilnej aplikácie. 

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • zver na ceste
  18. augusta 2023|Daniel Výcha
  Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

  Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.