Chýba vám havarijné poistenie?

Havarijné poistenie kryje širokú škálu poistných udalostí, nastavte si poistenie podľa vašich predstáv.

Uzavrite si havarijné poistenie podľa vašich predstáv

Havarijné poistenie: 7 prípadov, kedy sa vám bude hodiť

pzp poistenie

Havarijné poistenie nie je zo zákona povinné. Chráni pred škodami ako sú dopravná nehoda, odcudzenie vozidla, vandalizmus a v prípade živelných pohrôm. Výhodou havarijného poistenia je, že poisťovňa zaplatí škodu, ktorú spôsobíte vlastnou vinou. Napríklad pri dopravnej nehode je z havarijného poistenia zaplatená škoda na vlastnom automobile. 

1. Riziká neznámych páchateľov

Havarijné poistenie je možné uzatvoriť na rôzne varianty rizík. S havarijným poistením idú ruka v ruke tiež asistenčné služby poisťovne a rýchlosť likvidity udalosti. Havarijné poistenie vie ušetriť veľkú časť nákladov, ktoré si spôsobíte sami, alebo by ste museli platiť kvôli neznámemu páchateľovi. Pretože vždy sa môže stať, že vám auto poškodí nejaký iný vodič napríklad na parkovisku, alebo jednoducho niekto, kto sa neprizná, ujde, nebude ho možné vypátrať. V takom prípade nastupuje krytie z havarijne poistky.

Havarijné poistenie sa oplatí všetkým

I tí najzdatnejší vodiči sa niekedy môžu dostať do problémov. Uzatvorte si havarijné poistenie v dostatočnom predstihu. Stačí vyplniť údaje do našej kalkulačky a a výber tej najvýhodnejšej ponuky na trhu je už len na vás.

Porovnať ponuky havarijného poistenia

2. Čelné sklo

Poisťovne by puknuté sklo od kamienka, ktorý letel spod kolies iného auta, mali hradiť z PZP toho, kto vám škodu spôsobil. Avšak je tu niekoľko ale. Ako chytíte človeka napríklad na diaľnici? Ako mu dokážete, že práve on vám spôsobil prasklinu? Preto väčšina takýchto nehôd končí opravou alebo výmenou skla. Ak nemáte vinníka, nemôžete uplatniť škodu z jeho PZP. Preto musíte vytiahnuť peniaze z vlastného vrecka, alebo využijete havarijné poistenie.

3. Vandalizmus

Parkujete na sídlisku? V takom prípade je priam nutné havarijné poistenie. Pokryje vám totiž aj škody, ak sa na vašom aute vybúri opitý tínedžer. Tak isto je možné z poistenia preplatiť odreniny, úmyselné poškodenia a všetko, čo sa dá zhrnúť pod vandalizmus.

4. Živelné udalosti

Ani auto, ktoré je celý rok v garáži, nemusí byť chránené napríklad pred krupobitím. To vie veľmi nepríjemne poškodiť auto, alebo sklá na aute. Aj preto patria pod havarijné poistenie krytia, ktoré spôsobí živel. Toto mnoho vodičov podceňuje. myslia si, že oni si auto nepoškodia, ale zabúdajú na počasie.

poistka na auto

Havarijné poistenie je dobrovoľným poistením, ale rozhodne by vám nemalo chýbať. Ako to už zvykom býva, istým okolnostiam sa nedá zabrániť. Napr. stret so zverou je jedna z udalostí, ktorej sa v mnohých prípadoch nedá predísť, aj to vtedy, keď dávate pozor a plne sa sústredíte na šoférovanie. Je dôležité, aby ste mysleli vopred a dobre sa kryli so správnym poistením či pripoistením.

5. Stret so zverou

Aj tí najlepší vodiči niekedy nedokážu zabrániť kolízii so zverou. A tých podľa štatistík pribúda. Rizikové sú zimné mesiace, kedy sa zver sťahuje bližšie k ľudským obydliam, ale aj jarné mesiace, kedy sú na vychádzkach s mladými. Aj streto so zverou preplatí havarijné poistenie. Pritom škody môžu byť v desiatkach tisícok.

6. Pozor na hlodavce

Zvieratá môžu poškodiť vaše auto nielen pri priamom strete počas jazdy. Typickým príkladom je situácia, kedy prídete k autu a nenaštartujete. Príčinou pritom nie je nefunkčná batéria, ale prehryzené káble. Zvieratá sa nasťahujú k teplu motora a pustia sa do obhrýzania káblikov. Preto havarijné poistenie kryje aj pri poškodení káblov, hadíc a izolácie hlodavcami.

Čo všetko kryje havarijné poistenie?

Pri hľadaní výhodného poistenia na auto zistíte, že okrem povinného zmluvného poistenia si môžete uzatvoriť aj poistenie havarijné. Havarijné poistenie, často označované ako kasko, nie je zo zákona povinné. Vodičom však prináša množstvo výhod, vďaka čomu je dobré porozmýšľať nad ním. Čo všetko kryje a prečo by vám nemalo chýbať?

Celý článok >

7. V hre sú ak kuriózne nehody

Havarijné poistenie sa vzťahuje aj na takzvané kuriózne nehody, ktoré sa nestávajú bežne, ale stávajú sa. 

  • Klientovi vletela do auta osa a ako sa zaháňal, tak nabúral. Poškodil si pritom vážne svoje auto.

  • Ďalší klient prevážal vo vozidle psa na prednom sedadle. Počas jazdy pes vbehol k pedálom a nasledovala havária. 

  • V dôsledku oslepenia slnkom si jeden klient nevšimol predchádzajúce vozidlo a nedobrzdil. Zrážka tak bola na svete. 

  • Značné nepríjemnosti môže spôsobiť aj prevážanie bicyklov na streche auta. Jednému poistencovi sa z nosiča na motorovom vozidle sa uvoľnili bicykle, ktoré spadli na diaľnicu, no a následne po nich prešlo ďalšie auto.

Či už ste majiteľom nového, alebo staršieho auta je vhodné mať v prípade nehôd, či poistných udalostí havarijné poistenie. Môžete ho dojednať aj bez viazanosti a možno ho platiť aj v mesačných splátkach. Obhliadku auta je možné vybaviť aj prostredníctvom mobilnej aplikácie. 

Výpočet havarijného poistenia

Spočítať ceny poistenia

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 18