auto-povodně

Ako ochrániť vozidlo pred prírodnými živlami?

29. 4. 2019
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Aj ten najopatrnejší vodič nemá možnosť sa vyhnúť výčinom počasia. Či už ide o poškodenie následkom krupobitia, ohňa, či záplavy, vodičské skúsenosti sú nepodstatné, ak zasiahne príroda. Preto je často neskoro vyčítať si, že ste nemysleli na ochranu pred živlami včas. Pretože ochrana pred nimi skutočne existuje.

Pravdou je, že nikto nad vašim autom nebude držať ochrannú plachtu, ale v prípade živelnej katastrofy si môžete minimálne uplatniť preplatenie nákladov na opravu automobilu zničeného živelnými udalosťami. Takouto ochranou je havarijné poistenie, prípadne balíček živelných pripoistení.

Živelné pohromy sa nevyhýbajú ani automobilom

Čo sa týka ochrany majetku, s pojmami živel sa najčastejšie stretávame pri poisteniach domácnosti a nehnuteľnosti. Pri havarijnom spojení sa najčastejšie skloňuje sanácia následkov autonehody, ale práve aj živelné katastrofy patria pod havarijné poistenie a jeho krytie. Pretože ako môžu živly zasiahnuť vašu nehnuteľnosť, tak môžu výrazne poškodiť aj vozidlo. A na rovinu treba povedať, že auto za niekoľko desiatok tisíc môže byť pokojne aj rovnakej hodnoty ako nehnuteľnosť. Preto má význam ho chrániť.

Medzi živelné udalosti, ktoré ohrozujú automobily a kryje ich havarijné poistenie patria požiar, výbuch, úder blesku, náraz lietadla, záplava, povodeň, víchrica, krupobitie, zosuv pôdy, zrútenie skál alebo zemín, zosuv lavín, pád stromov, stožiarov a iných predmetov, zemetrasenie.

Najlepšie ponuky poistenia na jednom mieste

Porovnáme vám najlepšie ponuky havarijného poistenia na trhu. Vyberte si poistenie presne podľa vašich predstáv.


Garáž nie je riešenie

Máte garáž alebo prístrešok a preto si myslíte, že vaše auto je dostatočne chránené proti živlom? Možno proti krupobitiu áno, ak v tom čase budete mať auto bezpečne za zatvorenými dverami garáže. No čo v prípade, ak autom budete musieť niekam cestovať a ostanete vonku aj v prípade krupobitia? Tak isto sa stáva, že pri záplavách automobil vytopí aj v garáži. Čo sa mimochodom v poslednom období stalo aj mnohým vodičom v podzemných garážach nákupných centier. Preto je garáž určite dobré miesto pre vaše auto, ale nie je riešením plnohodnotnej ochrany pred živelnými katastrofami.

Poistenie auta proti živelným pohromám

Takéto poistenie si môžete zabezpečiť komplexným havarijným poistením. Je to však len jedna z možných ciest, ako si ochrániť auto pred živlom. Ďalšou možnosťou je prikúpiť si konkrétne poistenie voči živlom k PZP ako samostatný balíček. Vďaka tomu si môžete zabezpečiť ochranu auta aj dodatočne. Ochrana pred živlami je v súčasnosti stále viac potrebná. Zmenou klimatického pásma sa totiž u nás čoraz viac odohrávajú aj zmeny počasia, ktoré vedú k zosuvom pôdy, častejším záplavám, ale aj krupobitiu, ktoré dokáže s karosériou spraviť absolútnu paseku.

Chráňte sa vďaka havarijnému poisteniu

I tí najzdatnejší vodiči sa niekedy môžu dostať do určitých problémov. Uzavrite si havarijné poistenie skôr, než nastanú akékoľvek ťažkosti. Havarijné poistenie sa vám určite bude hodiť.


Ochrana proti živlom aj na dovolenke

Ak máte havarijné poistenie, ešte to nemusí znamenať, že máte auto chránená proti živlom za každých okolností. Je dôležité vedieť, že aj havarijné poistenie má svoju územnú platnosť. To znamená, že môžete mať havarijné poistenie pre Slovensko alebo platné aj v Čechách a ako okolitých krajinách, prípadne v celej Európe. Územnú pôsobnosť si zvolíte pri podpise zmluvy.

To znamená, že tam, kde máte platné havarijné poistenie, tam platí aj ochrana pred živlami. Ak máte totiž havarijné poistenie uzatvorené len na územie Slovenska a na nákupoch v Poľsku, alebo pri mori v Chorvátsku vás prekvapí záplava, či krupobitie, tak túto pohromu mať krytú nebudete.

Havarijné poistenie si tak vyberajte aj s ohľadom nielen na to, kde najčastejšie jazdíte, ale či navštevujete aj krajiny, kde sú vyššie riziká živelných pohrôm. Môže sa vám to zísť. Havarijné poistenie je totiž zo skúsenosti najlepšia ochrana automobilu pred živlami.

Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Jadranské more v Chorvátsku
  24. mája 2023|Daniel Výcha
  Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

  Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

 • lietadlo v oblakoch
  14. mája 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ceny poistenia pri ceste do zahraničia

  Chystáte sa na cestu mimo Slovenska a nechcete zbytočne riskovať? Mnohí na poistenie pri krátkom výlete do zahraničia zabúdajú alebo ho dokonca z dôvodu šetrenia peňazí nechcú. V tomto článku nájdete porovnanie cien cestovného poistenia, ktoré vám ukáže, že jeho vybavenie sa naozaj oplatí.


 • kam_na_dovolenku_
  29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

  Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • dovolená a brigáda v letních dnech
  21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

  Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

 • obsah autolekárničky
  17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

  V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

 • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

  Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

 • dopravná nehoda
  07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

  Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

 • let-letadlem
  31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

  Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

 • povinna-vybava-motorka
  28. marca 2023|Daniel Výcha
  Povinná výbava pre motocykle

  Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.