Ako ochrániť vozidlo pred prírodnými živlami?

Aj ten najopatrnejší vodič nemá možnosť sa vyhnúť výčinom počasia. Či už ide o poškodenie následkom krupobitia, ohňa, či záplavy, vodičské skúsenosti sú nepodstatné, ak zasiahne príroda. Preto je často neskoro vyčítať si, že ste nemysleli na ochranu pred živlami včas. Pretože ochrana pred nimi skutočne existuje.

Spočítať
ceny

Pravdou je, že nikto nad vašim autom nebude držať ochrannú plachtu, ale v prípade živelnej katastrofy si môžete minimálne uplatniť preplatenie nákladov na opravu automobilu zničeného živelnými udalosťami. Takouto ochranou je havarijné poistenie, prípadne balíček živelných pripoistení.

Živelné pohromy sa nevyhýbajú ani automobilom

Čo sa týka ochrany majetku, s pojmami živel sa najčastejšie stretávame pri poisteniach domácnosti a nehnuteľnosti. Pri havarijnom spojení sa najčastejšie skloňuje sanácia následkov autonehody, ale práve aj živelné katastrofy patria pod havarijné poistenie a jeho krytie. Pretože ako môžu živly zasiahnuť vašu nehnuteľnosť, tak môžu výrazne poškodiť aj vozidlo. A na rovinu treba povedať, že auto za niekoľko desiatok tisíc môže byť pokojne aj rovnakej hodnoty ako nehnuteľnosť. Preto má význam ho chrániť.

Medzi živelné udalosti, ktoré ohrozujú automobily a kryje ich havarijné poistenie patria požiar, výbuch, úder blesku, náraz lietadla, záplava, povodeň, víchrica, krupobitie, zosuv pôdy, zrútenie skál alebo zemín, zosuv lavín, pád stromov, stožiarov a iných predmetov, zemetrasenie.

Garáž nie je riešenie

Máte garáž alebo prístrešok a preto si myslíte, že vaše auto je dostatočne chránené proti živlom? Možno proti krupobitiu áno, ak v tom čase budete mať auto bezpečne za zatvorenými dverami garáže. No čo v prípade, ak autom budete musieť niekam cestovať a ostanete vonku aj v prípade krupobitia? Tak isto sa stáva, že pri záplavách automobil vytopí aj v garáži. Čo sa mimochodom v poslednom období stalo aj mnohým vodičom v podzemných garážach nákupných centier. Preto je garáž určite dobré miesto pre vaše auto, ale nie je riešením plnohodnotnej ochrany pred živelnými katastrofami.

Poistenie auta proti živelným pohromám

Takéto poistenie si môžete zabezpečiť komplexným havarijným poistením. Je to však len jedna z možných ciest, ako si ochrániť auto pred živlom. Ďalšou možnosťou je prikúpiť si konkrétne poistenie voči živlom k PZP ako samostatný balíček. Vďaka tomu si môžete zabezpečiť ochranu auta aj dodatočne. Ochrana pred živlami je v súčasnosti stále viac potrebná. Zmenou klimatického pásma sa totiž u nás čoraz viac odohrávajú aj zmeny počasia, ktoré vedú k zosuvom pôdy, častejším záplavám, ale aj krupobitiu, ktoré dokáže s karosériou spraviť absolútnu paseku.

Ochrana proti živlom aj na dovolenke

Ak máte havarijné poistenie, ešte to nemusí znamenať, že máte auto chránená proti živlom za každých okolností. Je dôležité vedieť, že aj havarijné poistenie má svoju územnú platnosť. To znamená, že môžete mať havarijné poistenie pre Slovensko alebo platné aj v Čechách a ako okolitých krajinách, prípadne v celej Európe. Územnú pôsobnosť si zvolíte pri podpise zmluvy.

To znamená, že tam, kde máte platné havarijné poistenie, tam platí aj ochrana pred živlami. Ak máte totiž havarijné poistenie uzatvorené len na územie Slovenska a na nákupoch v Poľsku, alebo pri mori v Chorvátsku vás prekvapí záplava, či krupobitie, tak túto pohromu mať krytú nebudete.

Havarijné poistenie si tak vyberajte aj s ohľadom nielen na to, kde najčastejšie jazdíte, ale či navštevujete aj krajiny, kde sú vyššie riziká živelných pohrôm. Môže sa vám to zísť. Havarijné poistenie je totiž zo skúsenosti najlepšia ochrana automobilu pred živlami.

Spočítať
ceny
Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 2