auto-povodně

Ako ochrániť vozidlo pred prírodnými živlami?

29. 4. 2019
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Aj ten najopatrnejší vodič nemá možnosť sa vyhnúť výčinom počasia. Či už ide o poškodenie následkom krupobitia, ohňa, či záplavy, vodičské skúsenosti sú nepodstatné, ak zasiahne príroda. Preto je často neskoro vyčítať si, že ste nemysleli na ochranu pred živlami včas. Pretože ochrana pred nimi skutočne existuje.

Pravdou je, že nikto nad vašim autom nebude držať ochrannú plachtu, ale v prípade živelnej katastrofy si môžete minimálne uplatniť preplatenie nákladov na opravu automobilu zničeného živelnými udalosťami. Takouto ochranou je havarijné poistenie, prípadne balíček živelných pripoistení.

Živelné pohromy sa nevyhýbajú ani automobilom

Čo sa týka ochrany majetku, s pojmami živel sa najčastejšie stretávame pri poisteniach domácnosti a nehnuteľnosti. Pri havarijnom spojení sa najčastejšie skloňuje sanácia následkov autonehody, ale práve aj živelné katastrofy patria pod havarijné poistenie a jeho krytie. Pretože ako môžu živly zasiahnuť vašu nehnuteľnosť, tak môžu výrazne poškodiť aj vozidlo. A na rovinu treba povedať, že auto za niekoľko desiatok tisíc môže byť pokojne aj rovnakej hodnoty ako nehnuteľnosť. Preto má význam ho chrániť.

Medzi živelné udalosti, ktoré ohrozujú automobily a kryje ich havarijné poistenie patria požiar, výbuch, úder blesku, náraz lietadla, záplava, povodeň, víchrica, krupobitie, zosuv pôdy, zrútenie skál alebo zemín, zosuv lavín, pád stromov, stožiarov a iných predmetov, zemetrasenie.

Najlepšie ponuky poistenia na jednom mieste

Porovnáme vám najlepšie ponuky havarijného poistenia na trhu. Vyberte si poistenie presne podľa vašich predstáv.


Garáž nie je riešenie

Máte garáž alebo prístrešok a preto si myslíte, že vaše auto je dostatočne chránené proti živlom? Možno proti krupobitiu áno, ak v tom čase budete mať auto bezpečne za zatvorenými dverami garáže. No čo v prípade, ak autom budete musieť niekam cestovať a ostanete vonku aj v prípade krupobitia? Tak isto sa stáva, že pri záplavách automobil vytopí aj v garáži. Čo sa mimochodom v poslednom období stalo aj mnohým vodičom v podzemných garážach nákupných centier. Preto je garáž určite dobré miesto pre vaše auto, ale nie je riešením plnohodnotnej ochrany pred živelnými katastrofami.

Poistenie auta proti živelným pohromám

Takéto poistenie si môžete zabezpečiť komplexným havarijným poistením. Je to však len jedna z možných ciest, ako si ochrániť auto pred živlom. Ďalšou možnosťou je prikúpiť si konkrétne poistenie voči živlom k PZP ako samostatný balíček. Vďaka tomu si môžete zabezpečiť ochranu auta aj dodatočne. Ochrana pred živlami je v súčasnosti stále viac potrebná. Zmenou klimatického pásma sa totiž u nás čoraz viac odohrávajú aj zmeny počasia, ktoré vedú k zosuvom pôdy, častejším záplavám, ale aj krupobitiu, ktoré dokáže s karosériou spraviť absolútnu paseku.

Chráňte sa vďaka havarijnému poisteniu

I tí najzdatnejší vodiči sa niekedy môžu dostať do určitých problémov. Uzavrite si havarijné poistenie skôr, než nastanú akékoľvek ťažkosti. Havarijné poistenie sa vám určite bude hodiť.


Ochrana proti živlom aj na dovolenke

Ak máte havarijné poistenie, ešte to nemusí znamenať, že máte auto chránená proti živlom za každých okolností. Je dôležité vedieť, že aj havarijné poistenie má svoju územnú platnosť. To znamená, že môžete mať havarijné poistenie pre Slovensko alebo platné aj v Čechách a ako okolitých krajinách, prípadne v celej Európe. Územnú pôsobnosť si zvolíte pri podpise zmluvy.

To znamená, že tam, kde máte platné havarijné poistenie, tam platí aj ochrana pred živlami. Ak máte totiž havarijné poistenie uzatvorené len na územie Slovenska a na nákupoch v Poľsku, alebo pri mori v Chorvátsku vás prekvapí záplava, či krupobitie, tak túto pohromu mať krytú nebudete.

Havarijné poistenie si tak vyberajte aj s ohľadom nielen na to, kde najčastejšie jazdíte, ale či navštevujete aj krajiny, kde sú vyššie riziká živelných pohrôm. Môže sa vám to zísť. Havarijné poistenie je totiž zo skúsenosti najlepšia ochrana automobilu pred živlami.

Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • havárie aut
    25. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
    Najčastejšie výluky z havarijného poistenia: Prečo treba čítať poistné podmienky?

    Havarijné poistenie auta je spravidla veľmi užitočné. Dokáže vás a vaše vozidlo ochrániť pred následkami prípadnej nehody, krádeže, poškodenia alebo zničenia v dôsledku živelnej pohromy či vandalizmu. No ani havarijná poistka nie je liekom na každý problém a v niektorých prípadoch vám nepomôže. Ide o tzv. výluky z poistenia, teda situácie a okolnosti, ktoré poistenie nekryje.

  • 26. januára 2024|Martina Pisarčíková
    Aké sú najčastejšie pripoistenia k PZP?

    Poisťovne v súčasnosti k svojim základným balíkom poistenia poskytujú aj tzv. pripoistenia. Tieto pripoistenia rozširujú krytie zvoleného poistenia a prinášajú množstvo ďalších výhod. Kedy je vhodné si ich zvoliť a prečo by ste to mali urobiť?

  • havarované auto
    08. decembra 2023|Martina Pisarčíková
    Koľko stojí GAP poistenie?

    Na trhu sa aktuálne nachádzajú rôzne typy poistenia, ktoré môžete uzavrieť pre svoje vozidlo. Okrem PZP a havarijného poistenia, ktoré sú najrozšírenejšie, sa môžete stretnúť aj s GAP poistením, ktorý predstavuje „zaručenú ochranu majetku”. U nás sa však častejšie označuje ako poistenie finančnej straty.

  • zimne-pneumatiky
    27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
    Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

    Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

  • zaparkovaná auta
    08. októbra 2023|Martina Pisarčíková
    Ako meniť havarijnú poistku v závislosti od veku vozidla

    Havarijné poistenie síce nie je zo zákona povinné, no majiteľom nových vozidiel dokáže v mnohom pomôcť. Kryje škody na ich zdraví a majetku, čím efektívne chráni ich peňaženky. Podľa mnohých odborníkov sa oplatí aspoň do veku 10 rokov, no v niektorých prípadoch ho môžete mať aj dlhšie. Ako meniť havarijné poistenie v závislosti od veku vozidla a na čo všetko pri tom myslieť?

  • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
    11. augusta 2023|Daniel Výcha
    Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

    Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

  • pzp-kasko-travel
    30. júna 2023|Martina Pisarčíková
    Poistenie auta v zahraničí: Kde všade vám platí poistenie auta?

    V časoch, kedy sa môžeme dostať do cieľovej destinácie rôznymi pohodlnými a rýchlymi dopravnými prostriedkami, sú autá stále veľmi populárne. Premiestňovanie pomocou nich je praktické a jednoduché, nehovoriac o tom, že vďaka nim máme slobodu a nie sme takmer ničím obmedzení. Plánujete cestovať autom do zahraničia? V tom prípade nezabúdajte na správne poistenie, vďaka ktorému bude cesta oveľa pokojnejšia.

  • havarijní pojištění bez spoluúčasti
    06. mája 2023|Martina Pisarčíková
    Havarijné poistenie bez spoluúčasti

    Spoluúčasť je v prípade havarijného poistenia jedným z najdôležitejších faktorov, na ktoré sa pozerá veľa vodičov. Poistenie s ňou na prvý pohľad vyzerá výhodnejšie, pretože je zvyčajne lacnejšie. Pravda však je, že vás môže neskôr vyjsť oveľa drahšie. Aké sú rozdiely medzi kaskom so spoluúčasťou a bez nej a čo všetko toto poistenie kryje?

  • dopravni-nehoda-trojuhelnik
    25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
    Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

    Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

  • ruce-na-volantu-palubni-deska.
    18. marca 2023|Martina Pisarčíková
    Ako riešiť škrabanec na aute?

    Jedným z najväčších nepriateľov krásne vylešteného auta sú škrabance. Tie sa dokážu objaviť z ničoho nič na dverách, kufri alebo kapote. Napriek tomu, že ide o nepríjemnú situáciu, dá sa zvládnuť niekoľkými spôsobmi. Viete, ako na to?