Havarijné poistenie bez spoluúčasti

Prestavte si situáciu, že si platíte pravidelne havarijné poistenie a pri plnení vám poisťovňa povie, že škodu si musíte uhradiť sami. Dôvodom v tomto prípade nie je porušenie podmienok, či výluka v poistení, ale vaša spoluúčasť. To znamená, že akú výšku si hradíte sami. Ak sa do tejto spoluúčasti vtesná celá škoda, od poisťovne nedostanete nič. Preto je na mieste zvážiť aj havarijné poistenie s nulovou spoluúčasťou.

Pri výbere havarijného poistenie vždy príde na rad otázka spoluúčasti. Niektorí ľudia si volia vyššiu, aby platili menšie poistné. No často sa im môže stať, že potom platia stále vysokú poistku, ale v princípe si mnoho poškodení musia platiť z vlastného vrecka.

  Spočítať ceny  

Ideálne poistenie na sídliská

Na sídliskách, či parkoviskách v obchodných domoch sa často stáva, že nájdete svoje auto oškreté, poškodené, preliačené a ten, kto chybu spôsobil nenechá žiadne kontakty a ako vinník odíde. Nemáte teda možnosť zistiť, čo sa stalo, ale škodu treba odstrániť. Práve takéto „drobnosti“ bývajú najdrahšie. Nejde ani tak o veľké sumy, ktoré by si žiadala oprava, ale o fakt, že ak máte nastavenú napríklad spoluúčasť 150 eur, tak všetky bežné „ťukance“ sa pod túto sumu obvykle zmestia. Ak teda berieme štandardné bežné auto. To znamená, že stále platíte havarijné poistenie, ale sídliskové nehody si platíte z vlastného.

 

O čom je výška spoluúčasti?

Pri havarijnej poistke je výška spoluúčasti voliteľnou položkou. V princípe znamená voľbu sumy, ktorá nebude z havarijnej poistky krytá. To znamená, že pri výške spoluúčasti napríklad 150 eur, vám budú preplatené škody nad túto sumu. To v praxi znamená, že ak by oprava auta po poškodení stála 200 eur, z havarijného poistenia vám vyplatí poisťovňa 50 eur. Ak by bola škoda 100 eur, celú si ju hradíte sami. Pritom nejde o jednorazovú záležitosť. Spoluúčasť platí pri každej jednej poistnej udalosti. To znamená, že ak budete mať niekoľko sídliskových nehôd, všetky pôjdu na vaše triko.

 

Niekedy sa spoluúčasť oplatí

Ako sa rozhodnúť? Zvoliť si havarijné poistenie bez spoluúčasti alebo so spoluúčasťou, prípadne s väčšou výškou? Tu je odpoveď na každom človeku. Vyššia spoluúčasť sa oplatí napríklad pri drahých vozidlách, kde už aj odlomené zrkadielko predstavuje nákladnú opravu.

 

Akú výšku spoluúčasti si zvoliť

Odpoveď nie je jednoduchá, ale všeobecne platí, že je vhodné si odpovedať nasledovne. Koľko peňazí by vám za opravu vozidla nespravilo mesačne problém? Ak si napríklad usporíte 50 eur, tak oprava za 150 eur bude veľký výdavok. Ak však nebude chýbať takáto čiastka v mesačných výdavkoch, môžete zvoliť aj spoluúčasť vyššiu a voliť lacnejšie poistenie. Prirodzene záleží aj od toho, či máte auto bezpečne v garáži, alebo je vystavené sídlisku.

Spočítať ceny

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 3