havarijní pojištění bez spoluúčasti

Havarijné poistenie bez spoluúčasti

6. 5. 2023
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Spoluúčasť je v prípade havarijného poistenia jedným z najdôležitejších faktorov, na ktoré sa pozerá veľa vodičov. Poistenie s ňou na prvý pohľad vyzerá výhodnejšie, pretože je zvyčajne lacnejšie. Pravda však je, že vás môže neskôr vyjsť oveľa drahšie. Aké sú rozdiely medzi kaskom so spoluúčasťou a bez nej a čo všetko toto poistenie kryje?

Na čo slúži havarijné poistenie?

Havarijné poistenie je dobrovoľné poistenie, ktoré môžete uzatvoriť pre svoje vozidlo. Na rozdiel od PZP slúži na krytie vášho zdravia a majetku. V prípade dopravnej nehody by vám poisťovňa preto mala preplatiť všetky škody, ktoré sú spojené s vami, nie s tretími osobami.

Havarijné poistenie, často označované ako kasko, kryje niekoľko oblastí. Ide o:


 • škody spôsobené nehodou, nehľadiac na to, či ide o čiastočnú alebo úplnú škodu,

 • škody spôsobené živlami alebo ich pôsobením, ako napríklad povodne, silný vietor a krupobitie, 

 • škody spôsobené zničením vozidla v dôsledku vandalizmu alebo krádeže, 

 • menšie škody, ako napríklad poškodenie čelného skla, strata batožiny, poškodenie kolies a podobne.

Na druhej strane kasko nekryje škody spôsobené na majetku alebo zdraví tretích osôb. Túto oblasť kryje povinné zmluvné poistenie, ktorého uzatvorenie je povinné a vyplýva zo zákona. Ak by ste toto poistenie neuzavreli, vystavovali by ste sa riziku pokuty vo výške 3 320 eur.

Nemáte havarijné poistenie?

Porovnajte si ponuky havarijného poistenia a vyberte si to správne poistenie pre vaše vozidlo.


Výluky a havarijné poistenie

Rovnako ako v prípade PZP alebo iných poistení, aj havarijné poistenie sa vzťahuje na niekoľko výluk. Výluky predstavujú riziká, udalosti, predmety alebo záujmy, na ktoré sa poistenie nevzťahuje. V praxi to znamená, že ak by došlo k nehode v dôsledku takéhoto rizika, poisťovňa by vám preplatila len určitú časť škody alebo vôbec nič.

K najčastejším výlukám z havarijného poistenia patria:


 • škody spôsobené vojnovými udalosťami, teroristickými útokmi, štrajkmi, násilnými nepokojmi a vzburami, 

 • škody spôsobené úmyselným konaním, 

 • škody spôsobené nesprávnou obsluhou, údržbou alebo neschváleným používaním vozidla, 

 • škody spôsobené používaním vozidla ako pracovného stroja alebo počas motoristických pretekov, 

 • škody spôsobené prirodzeným opotrebovaním, chybnou konštrukciou, chybou materiálu alebo výrobnou chybou.

Aký je rozdiel medzi havarijným poistením so spoluúčasťou a bez nej?

Havarijné poistenie je k dispozícii v dvoch základných variantoch:


 • bez spoluúčasti,

 • so spoluúčasťou.


Kasko bez spoluúčasti je drahší variant poistenia, ale poskytuje najlepšie krytie. V prípade dopravnej nehody by vám poisťovňa mala na základe neho preplatiť celú škodu, s výnimkou výluk.

Havarijné poistenie bez spoluúčasti je ideálnou voľbou pre tých, ktorí vozidlo používajú pravidelne, čím zvyšujú riziko rôznych menších aj väčších škôd. Aj keď je cena vyššia, v prípade škodovej udalosti nebudete musieť nič doplácať.


Poistenie so spoluúčasťou je vo všeobecnosti lacnejšie. pretože poisťovňa v prípade škody nepreplatí celú sumu. Musíte si teda niečo doplatiť sami. Spoluúčasť môže byť vyjadrená presnou sumou alebo percentuálne.

Kasko so spoluúčasťou sa na prvý pohľad môže zdať najvýhodnejšou možnosťou, pretože suma je nižšia. V prípade dopravnej nehody alebo iných škôd sa však môže všetko nepríjemne predražiť. Premyslite si preto dôkladne, či si ho uzatvoríte.

Na čo myslieť, keď uzatvoríte havarijné poistenie bez spoluúčasti?

Keď uzatvárate havarijné poistenie bez spoluúčasti, je dôležité mať na pamäti, že jeho cena je vo všeobecnosti vyššia. Na druhej strane vaše náklady zostanú po celý rok rovnaké, pretože v prípade nehody nebudete musieť doplácať určitú časť zo svojho vrecka.

Okrem toho nezabúdajte ani na spomínané výluky. Tieto výluky sa vzťahujú na havarijné poistenie so spoluúčasťou, ako aj na variant bez nej.

Najlepšie ponuky poistenia na jednom mieste

Porovnáme vám najlepšie ponuky havarijného poistenia na trhu. Vyberte si poistenie presne podľa vašich predstáv.


Ideálne poistenie na sídliská

Na sídliskách či parkoviskách obchodných domov sa často stáva, že nájdete svoje auto poškriabané, poškodené alebo vytlčené, a páchateľ nezanechá žiadne kontaktné údaje a bez zábran sa vzdiali. Práve takéto „drobnosti“ bývajú najdrahšie. Nejde ani tak o vysoké sumy, ktoré by vyžadovali opravu, ale skôr o skutočnosť, že ak máte nastavenú napríklad spoluúčasť vo výške 150 eur, tak väčšina bežných „ťukancov“ sa zvyčajne zmestí pod túto sumu. Týka sa to však iba štandardných bežných áut. To znamená, že stále platíte havarijné poistenie, ale poškodenia na sídlisku si hradíte z vlastných zdrojov.

O čom je výška spoluúčasti?

Pri havarijnom poistení je výška spoluúčasti voliteľným parametrom. V podstate ide o sumu, ktorá nie je krytá havarijným poistením. To znamená, že pri stanovenej výške spoluúčasti, napríklad 150 eur, budú škody nad túto sumu preplatené. V praxi to znamená, že ak by oprava poškodeného auta stála 200 eur, poisťovňa vám vyplatí 50 eur z havarijného poistenia. Ak by bola škoda 100 eur, musíte ju celú uhradiť sami. Dôležité je, že ide o opakujúcu sa situáciu, a spoluúčasť sa uplatňuje pri každej poistnej udalosti. To znamená, že ak sa vyskytnú viaceré nehody na sídlisku, za všetky si budete niesť náklady sami. 


Rada odborníka

Dôležité je však dodať, že spoluúčasť nemusí byť vyjadrená iba konkrétnou sumou. Môže sa jednať aj o percentuálnu hodnotu, ktorá sa potom vypočíta z celkového rozsahu škody. Vo všeobecnosti platí, že výška spoluúčasti sa pohybuje do 15 %. Vyššie percentuálne hodnoty nie sú vôbec výhodné.

Akú výšku spoluúčasti si zvoliť

Odpoveď nie je jednoduchá, ale všeobecne platí, že je vhodné si položiť nasledovnú otázku: Koľko peňazí by vám predstavovalo mesačne problém na opravu vozidla? Ak napríklad ušetríte 50 eur mesačne, potom oprava za 150 eur predstavuje významný výdavok. Avšak, ak takáto suma nepredstavuje problém v rámci vašich mesačných výdavkov, môžete zvoliť aj vyššiu spoluúčasť a vybrať si lacnejšie poistenie. Samozrejme, závisí to aj od toho, či máte auto bezpečne garážované alebo či je vystavené na sídlisku.

Pri rozhodovaní je dôležité zohľadniť aj frekvenciu využívania auta. Ak s ním pravidelne jazdíte dlhšie vzdialenosti, riziko škody je vyššie. V takom prípade by vyššia spoluúčasť nemusela byť úplne výhodná. Na druhej strane, ak auto používate len občas a väčšinou jazdíte po vidieku, havarijné poistenie so spoluúčasťou by mohlo byť vhodnou voľbou.

Čo všetko vplýva na výslednú cenu kaska?

Cenu havarijného poistenia významne ovplyvňuje spoluúčasť. Okrem nej však existuje niekoľko ďalších faktorov, ktoré majú vplyv na konečnú sumu. Medzi tieto faktory patria: 


 • motorizácia,

 • rok výroby,

 • hmotnosť,

 • výrobca,

 • model.


Platí, že čím je vozidlo výkonnejšie, tým väčšiu škodu dokáže spôsobiť. Ak teda vlastníte výkonné auto, budete pravdepodobne musieť za poistenie zaplatiť viac. Rok výroby je tiež dôležitým faktorom. Staršie vozidlá nemusia mať rovnakú spoľahlivosť ako novšie modely, preto predstavujú vyššie riziko, za ktoré si musíte doplatiť.

Každá poisťovňa tiež môže mať svoje vlastné prirážky na určité modely alebo značky áut. Zvyčajne sa tieto prirážky týkajú drahších značiek, ktoré ponúkajú výkonnejšie vozidlá, ako napríklad BMW alebo Mercedes.

Výhodné kasko pre každého

Havarijné poistenie síce nie je povinné zo zákona, ale rozhodne sa oplatí. Poskytne vám väčší pokoj a istotu na akýchkoľvek cestách. Ak uvažujete o jeho uzatvorení, nezabudnite si porovnať jednotlivé ponuky. Môžete využiť našu praktickú kalkulačku, ktorá vám na jednom mieste poskytne všetky potrebné informácie vrátane spoluúčasti, výšky krytia a konečnej ceny.


Autor - Martina Pisarcikova
Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • 24. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  PZP: Ako funguje pripoistenie v prípade zrážky so zverou?

  Stret so zverou je nepríjemná udalosť, ktorej sa v mnohých prípadoch nedá vyhnúť. Riziko sa zvyšuje najmä s príchodom zimných mesiacov, ale to neznamená, že srnka alebo zajac nemôžu skočiť do cesty aj počas jari alebo leta. Slovenské poisťovne poskytujú vodičom pripoistenie na zrážku so zverou, ktoré prináša viaceré výhody. Aké sú to výhody a koľko takáto služba stojí?

 • biele auto na ceste
  16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako zmeniť poisťovňu PZP?

  Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • ridicI
  05. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Na dovolenku služobným autom: Na čo si dať pozor?

  Možnosť využívať služobné auto na súkromné účely patrí dnes rozhodne medzi najobľúbenejšie benefity poskytovaných zamestnancom. Ak vám ju zamestnávateľ ponúkol, rátajte s tým, že s touto výhodou sa spája aj prebratie čiastočnej zodpovednosti za firemné vozidlo. Dá sa táto zodpovednosť nejakým spôsobom poistiť? A akým spôsobom môžete riešiť menej bežné situácie, ako sú napríklad dovolenky?

 • žena jazdiaca na čiernej elektrokolobežke
  30. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  PZP pre elektrokolobežky: Povinné poistenie (pravdepodobne) už od januára 2024

  E-kolobežky a e-bicykle zažívajú ozajstný boom. Ich počet na cestách neustále rastie. Stále častejšie sa preto hovorí o potrebe PZP pre tieto prostriedky. Aj na Slovensku sa pripravuje novela zákona o PZP, podľa ktorého sa bude povinné zákonné poistenie vzťahovať na elektrokolobežky a segwaye spĺňajúce určité parametre. Zákon by mal začať platiť od 1. januára 2024.

 • zimne-pneumatiky
  27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

  Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

 • Plácnutie rukou ako znak dohody pri kúpe auta z druhej ruky
  25. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako kúpiť ojazdené auto? Postup krok za krokom

  Nový automobil stráca v prvom roku až tretinu svojej hodnoty. Z finančného hľadiska môže byť preto výhodnejšie kúpiť si ojazdené auto. Aj staršie autá totiž dokážu poskytnúť dostatočne kvalitný úžitok, musíte si však vybrať správne. Na čo by ste si mali dávať pozor, ak kupujete auto z druhej ruky?

 • cestovni-pojisteni-usa
  21. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do USA: Čo vybaviť pred cestou?

  Severná Amerika, predovšetkým Spojené štáty americké, je snom mnohých cestovateľov. Táto krajina je plná nádherných miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Keď zoženiete lacnú letenku, čo v dnešnej dobe nie je problém, cestovateľský sen sa rýchlo môže stať skutočnosťou. Viete však, na čo by ste pred cestou určite nemali zabudnúť?

 • Žena trhá papier - zmluvu
  19. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Výpoveď poistnej zmluvy: Ako na to?

  Stalo sa vám, že ste uzatvorili poistenie, a po čase ste zistili, že nie je výhodné? Neplaťte za niečo, čo vám nevyhovuje. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás pripravili návod, ako napísať výpoveď poistnej zmluvy. Prezradíme vám aj zákonné dôvody, ktoré vás oprávňujú tento krok urobiť a podrobnejšie sa zastavíme pri výpovedi PZP.

 • padajúci dážď a turistka
  15. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Vyhnite sa obdobiu dažďov: Kedy a kam necestovať?

  Dovolenka v exotike je lákavá. Zatiaľ čo u nás vládne upršaná jeseň či zasnežená zima, v exotických krajinách si môžeme užiť horúce slnečné lúče. Aj v prevažne slnečných krajinách sa však striedajú obdobia sucha a dažďov. India, Thajsko, Bali, Zanzibar a iné, viete, v ktorých mesiacoch by ste do týchto krajín nemali cestovať?

 • zaparkovaná auta
  08. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Ako meniť havarijnú poistku v závislosti od veku vozidla

  Havarijné poistenie síce nie je zo zákona povinné, no majiteľom nových vozidiel dokáže v mnohom pomôcť. Kryje škody na ich zdraví a majetku, čím efektívne chráni ich peňaženky. Podľa mnohých odborníkov sa oplatí aspoň do veku 10 rokov, no v niektorých prípadoch ho môžete mať aj dlhšie. Ako meniť havarijné poistenie v závislosti od veku vozidla a na čo všetko pri tom myslieť?