havarijní pojištění bez spoluúčasti

Havarijné poistenie bez spoluúčasti

18. 9. 2018
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Prestavte si situáciu, že si platíte pravidelne havarijné poistenie a pri plnení vám poisťovňa povie, že škodu si musíte uhradiť sami. Dôvodom v tomto prípade nie je porušenie podmienok, či výluka v poistení, ale vaša spoluúčasť. To znamená, že akú výšku si hradíte sami. Ak sa do tejto spoluúčasti vtesná celá škoda, od poisťovne nedostanete nič. Preto je na mieste zvážiť aj havarijné poistenie s nulovou spoluúčasťou.

Pri výbere havarijného poistenie vždy príde na rad otázka spoluúčasti. Niektorí ľudia si volia vyššiu, aby platili menšie poistné. No často sa im môže stať, že potom platia stále vysokú poistku, ale v princípe si mnoho poškodení musia platiť z vlastného vrecka.

Nemáte havarijné poistenie?

Porovnajte si ponuky havarijného poistenia a vyberte si to správne poistenie pre vaše vozidlo.


Ideálne poistenie na sídliská

Na sídliskách, či parkoviskách v obchodných domoch sa často stáva, že nájdete svoje auto oškreté, poškodené, preliačené a ten, kto chybu spôsobil nenechá žiadne kontakty a ako vinník odíde. Nemáte teda možnosť zistiť, čo sa stalo, ale škodu treba odstrániť. Práve takéto „drobnosti“ bývajú najdrahšie. Nejde ani tak o veľké sumy, ktoré by si žiadala oprava, ale o fakt, že ak máte nastavenú napríklad spoluúčasť 150 eur, tak všetky bežné „ťukance“ sa pod túto sumu obvykle zmestia. Ak teda berieme štandardné bežné auto. To znamená, že stále platíte havarijné poistenie, ale sídliskové nehody si platíte z vlastného.

O čom je výška spoluúčasti?

Pri havarijnej poistke je výška spoluúčasti voliteľnou položkou. V princípe znamená voľbu sumy, ktorá nebude z havarijnej poistky krytá. To znamená, že pri výške spoluúčasti napríklad 150 eur, vám budú preplatené škody nad túto sumu. To v praxi znamená, že ak by oprava auta po poškodení stála 200 eur, z havarijného poistenia vám vyplatí poisťovňa 50 eur. Ak by bola škoda 100 eur, celú si ju hradíte sami. Pritom nejde o jednorazovú záležitosť. Spoluúčasť platí pri každej jednej poistnej udalosti. To znamená, že ak budete mať niekoľko sídliskových nehôd, všetky pôjdu na vaše triko.

Niekedy sa spoluúčasť oplatí

Ako sa rozhodnúť? Zvoliť si  havarijné poistenie  bez spoluúčasti alebo so spoluúčasťou, prípadne s väčšou výškou? Tu je odpoveď na každom človeku. Vyššia spoluúčasť sa oplatí napríklad pri drahých vozidlách, kde už aj odlomené zrkadielko predstavuje nákladnú opravu.

Akú výšku spoluúčasti si zvoliť

Odpoveď nie je jednoduchá, ale všeobecne platí, že je vhodné si odpovedať nasledovne. Koľko peňazí by vám za opravu vozidla nespravilo mesačne problém? Ak si napríklad usporíte 50 eur, tak oprava za 150 eur bude veľký výdavok. Ak však nebude chýbať takáto čiastka v mesačných výdavkoch, môžete zvoliť aj spoluúčasť vyššiu a voliť lacnejšie poistenie. Prirodzene záleží aj od toho, či máte auto bezpečne v garáži, alebo je vystavené sídlisku.

Najlepšie ponuky poistenia na jednom mieste

Porovnáme vám najlepšie ponuky havarijného poistenia na trhu. Vyberte si poistenie presne podľa vašich predstáv.


Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Jadranské more v Chorvátsku
  24. mája 2023|Daniel Výcha
  Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

  Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

 • lietadlo v oblakoch
  14. mája 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ceny poistenia pri ceste do zahraničia

  Chystáte sa na cestu mimo Slovenska a nechcete zbytočne riskovať? Mnohí na poistenie pri krátkom výlete do zahraničia zabúdajú alebo ho dokonca z dôvodu šetrenia peňazí nechcú. V tomto článku nájdete porovnanie cien cestovného poistenia, ktoré vám ukáže, že jeho vybavenie sa naozaj oplatí.


 • kam_na_dovolenku_
  29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

  Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • dovolená a brigáda v letních dnech
  21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

  Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

 • obsah autolekárničky
  17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

  V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

 • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

  Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

 • dopravná nehoda
  07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

  Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

 • let-letadlem
  31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

  Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

 • povinna-vybava-motorka
  28. marca 2023|Daniel Výcha
  Povinná výbava pre motocykle

  Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.