havarijní pojištění bez spoluúčasti

Havarijné poistenie bez spoluúčasti

6. 5. 2023
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Spoluúčasť je v prípade havarijného poistenia jedným z najdôležitejších faktorov, na ktoré sa pozerá veľa vodičov. Poistenie s ňou na prvý pohľad vyzerá výhodnejšie, pretože je zvyčajne lacnejšie. Pravda však je, že vás môže neskôr vyjsť oveľa drahšie. Aké sú rozdiely medzi kaskom so spoluúčasťou a bez nej a čo všetko toto poistenie kryje?

Na čo slúži havarijné poistenie?

Havarijné poistenie je dobrovoľné poistenie, ktoré môžete uzatvoriť pre svoje vozidlo. Na rozdiel od PZP slúži na krytie vášho zdravia a majetku. V prípade dopravnej nehody by vám poisťovňa preto mala preplatiť všetky škody, ktoré sú spojené s vami, nie s tretími osobami.

Havarijné poistenie, často označované ako kasko, kryje niekoľko oblastí. Ide o:


 • škody spôsobené nehodou, nehľadiac na to, či ide o čiastočnú alebo úplnú škodu,

 • škody spôsobené živlami alebo ich pôsobením, ako napríklad povodne, silný vietor a krupobitie, 

 • škody spôsobené zničením vozidla v dôsledku vandalizmu alebo krádeže, 

 • menšie škody, ako napríklad poškodenie čelného skla, strata batožiny, poškodenie kolies a podobne.

Na druhej strane kasko nekryje škody spôsobené na majetku alebo zdraví tretích osôb. Túto oblasť kryje povinné zmluvné poistenie, ktorého uzatvorenie je povinné a vyplýva zo zákona. Ak by ste toto poistenie neuzavreli, vystavovali by ste sa riziku pokuty vo výške 3 320 eur.

Nemáte havarijné poistenie?

Porovnajte si ponuky havarijného poistenia a vyberte si to správne poistenie pre vaše vozidlo.


Výluky a havarijné poistenie

Rovnako ako v prípade PZP alebo iných poistení, aj havarijné poistenie sa vzťahuje na niekoľko výluk. Výluky predstavujú riziká, udalosti, predmety alebo záujmy, na ktoré sa poistenie nevzťahuje. V praxi to znamená, že ak by došlo k nehode v dôsledku takéhoto rizika, poisťovňa by vám preplatila len určitú časť škody alebo vôbec nič.

K najčastejším výlukám z havarijného poistenia patria:


 • škody spôsobené vojnovými udalosťami, teroristickými útokmi, štrajkmi, násilnými nepokojmi a vzburami, 

 • škody spôsobené úmyselným konaním, 

 • škody spôsobené nesprávnou obsluhou, údržbou alebo neschváleným používaním vozidla, 

 • škody spôsobené používaním vozidla ako pracovného stroja alebo počas motoristických pretekov, 

 • škody spôsobené prirodzeným opotrebovaním, chybnou konštrukciou, chybou materiálu alebo výrobnou chybou.

Aký je rozdiel medzi havarijným poistením so spoluúčasťou a bez nej?

Havarijné poistenie je k dispozícii v dvoch základných variantoch:


 • bez spoluúčasti,

 • so spoluúčasťou.


Kasko bez spoluúčasti je drahší variant poistenia, ale poskytuje najlepšie krytie. V prípade dopravnej nehody by vám poisťovňa mala na základe neho preplatiť celú škodu, s výnimkou výluk.

Havarijné poistenie bez spoluúčasti je ideálnou voľbou pre tých, ktorí vozidlo používajú pravidelne, čím zvyšujú riziko rôznych menších aj väčších škôd. Aj keď je cena vyššia, v prípade škodovej udalosti nebudete musieť nič doplácať.


Poistenie so spoluúčasťou je vo všeobecnosti lacnejšie. pretože poisťovňa v prípade škody nepreplatí celú sumu. Musíte si teda niečo doplatiť sami. Spoluúčasť môže byť vyjadrená presnou sumou alebo percentuálne.

Kasko so spoluúčasťou sa na prvý pohľad môže zdať najvýhodnejšou možnosťou, pretože suma je nižšia. V prípade dopravnej nehody alebo iných škôd sa však môže všetko nepríjemne predražiť. Premyslite si preto dôkladne, či si ho uzatvoríte.

Na čo myslieť, keď uzatvoríte havarijné poistenie bez spoluúčasti?

Keď uzatvárate havarijné poistenie bez spoluúčasti, je dôležité mať na pamäti, že jeho cena je vo všeobecnosti vyššia. Na druhej strane vaše náklady zostanú po celý rok rovnaké, pretože v prípade nehody nebudete musieť doplácať určitú časť zo svojho vrecka.

Okrem toho nezabúdajte ani na spomínané výluky. Tieto výluky sa vzťahujú na havarijné poistenie so spoluúčasťou, ako aj na variant bez nej.

Najlepšie ponuky poistenia na jednom mieste

Porovnáme vám najlepšie ponuky havarijného poistenia na trhu. Vyberte si poistenie presne podľa vašich predstáv.


Ideálne poistenie na sídliská

Na sídliskách či parkoviskách obchodných domov sa často stáva, že nájdete svoje auto poškriabané, poškodené alebo vytlčené, a páchateľ nezanechá žiadne kontaktné údaje a bez zábran sa vzdiali. Práve takéto „drobnosti“ bývajú najdrahšie. Nejde ani tak o vysoké sumy, ktoré by vyžadovali opravu, ale skôr o skutočnosť, že ak máte nastavenú napríklad spoluúčasť vo výške 150 eur, tak väčšina bežných „ťukancov“ sa zvyčajne zmestí pod túto sumu. Týka sa to však iba štandardných bežných áut. To znamená, že stále platíte havarijné poistenie, ale poškodenia na sídlisku si hradíte z vlastných zdrojov.

O čom je výška spoluúčasti?

Pri havarijnom poistení je výška spoluúčasti voliteľným parametrom. V podstate ide o sumu, ktorá nie je krytá havarijným poistením. To znamená, že pri stanovenej výške spoluúčasti, napríklad 150 eur, budú škody nad túto sumu preplatené. V praxi to znamená, že ak by oprava poškodeného auta stála 200 eur, poisťovňa vám vyplatí 50 eur z havarijného poistenia. Ak by bola škoda 100 eur, musíte ju celú uhradiť sami. Dôležité je, že ide o opakujúcu sa situáciu, a spoluúčasť sa uplatňuje pri každej poistnej udalosti. To znamená, že ak sa vyskytnú viaceré nehody na sídlisku, za všetky si budete niesť náklady sami. 


Rada odborníka

Dôležité je však dodať, že spoluúčasť nemusí byť vyjadrená iba konkrétnou sumou. Môže sa jednať aj o percentuálnu hodnotu, ktorá sa potom vypočíta z celkového rozsahu škody. Vo všeobecnosti platí, že výška spoluúčasti sa pohybuje do 15 %. Vyššie percentuálne hodnoty nie sú vôbec výhodné.

Akú výšku spoluúčasti si zvoliť

Odpoveď nie je jednoduchá, ale všeobecne platí, že je vhodné si položiť nasledovnú otázku: Koľko peňazí by vám predstavovalo mesačne problém na opravu vozidla? Ak napríklad ušetríte 50 eur mesačne, potom oprava za 150 eur predstavuje významný výdavok. Avšak, ak takáto suma nepredstavuje problém v rámci vašich mesačných výdavkov, môžete zvoliť aj vyššiu spoluúčasť a vybrať si lacnejšie poistenie. Samozrejme, závisí to aj od toho, či máte auto bezpečne garážované alebo či je vystavené na sídlisku.

Pri rozhodovaní je dôležité zohľadniť aj frekvenciu využívania auta. Ak s ním pravidelne jazdíte dlhšie vzdialenosti, riziko škody je vyššie. V takom prípade by vyššia spoluúčasť nemusela byť úplne výhodná. Na druhej strane, ak auto používate len občas a väčšinou jazdíte po vidieku, havarijné poistenie so spoluúčasťou by mohlo byť vhodnou voľbou.

Čo všetko vplýva na výslednú cenu kaska?

Cenu havarijného poistenia významne ovplyvňuje spoluúčasť. Okrem nej však existuje niekoľko ďalších faktorov, ktoré majú vplyv na konečnú sumu. Medzi tieto faktory patria: 


 • motorizácia,

 • rok výroby,

 • hmotnosť,

 • výrobca,

 • model.


Platí, že čím je vozidlo výkonnejšie, tým väčšiu škodu dokáže spôsobiť. Ak teda vlastníte výkonné auto, budete pravdepodobne musieť za poistenie zaplatiť viac. Rok výroby je tiež dôležitým faktorom. Staršie vozidlá nemusia mať rovnakú spoľahlivosť ako novšie modely, preto predstavujú vyššie riziko, za ktoré si musíte doplatiť.

Každá poisťovňa tiež môže mať svoje vlastné prirážky na určité modely alebo značky áut. Zvyčajne sa tieto prirážky týkajú drahších značiek, ktoré ponúkajú výkonnejšie vozidlá, ako napríklad BMW alebo Mercedes.

Výhodné kasko pre každého

Havarijné poistenie síce nie je povinné zo zákona, ale rozhodne sa oplatí. Poskytne vám väčší pokoj a istotu na akýchkoľvek cestách. Ak uvažujete o jeho uzatvorení, nezabudnite si porovnať jednotlivé ponuky. Môžete využiť našu praktickú kalkulačku, ktorá vám na jednom mieste poskytne všetky potrebné informácie vrátane spoluúčasti, výšky krytia a konečnej ceny.


Autor - Martina Pisarcikova
Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • 26. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Aké sú najčastejšie pripoistenia k PZP?

  Poisťovne v súčasnosti k svojim základným balíkom poistenia poskytujú aj tzv. pripoistenia. Tieto pripoistenia rozširujú krytie zvoleného poistenia a prinášajú množstvo ďalších výhod. Kedy je vhodné si ich zvoliť a prečo by ste to mali urobiť?

 • ruka na volante
  Máte najlacnejšie PZP?

  Ako naznačuje samotný názov, povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné. Uzatvorené ho musí mať každý majiteľ motorového vozidla. A čo vy, platíte za PZP málo alebo veľa? Odpoveď na túto otázku nemusí byť jednoznačná. Cena PZP sa totiž odvíja od množstva parametrov.

 • havarované auto
  08. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí GAP poistenie?

  Na trhu sa aktuálne nachádzajú rôzne typy poistenia, ktoré môžete uzavrieť pre svoje vozidlo. Okrem PZP a havarijného poistenia, ktoré sú najrozšírenejšie, sa môžete stretnúť aj s GAP poistením, ktorý predstavuje „zaručenú ochranu majetku”. U nás sa však častejšie označuje ako poistenie finančnej straty.

 • Vodič šoféruje auto
  05. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Tipy, ako si zľavniť PZP

  Povinné zmluvné poistenie je síce povinné, no sumu, ktorú zaň budete platiť, si môžete efektívne znížiť. Najčastejšie sa dá znížiť vďaka miestu bydliska, bezškodového priebehu či modelu vozidla.

 • pes v aute
  09. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Všetko, čo treba vedieť o poistení psa

  Pes sa považuje za najlepšieho priateľa človeka, a nie je to žiadne klišé. Týchto štvornohých kamošov často vnímame ako súčasť rodiny. Okrem našej lásky, ochrany a starostlivosti si teda rozhodne zaslúžia aj zodpovedajúcu zdravotnú starostlivosť – hoci vieme, že veterinárne náklady sa dokážu vyšplhať na značne vysoké sumy. S výdavkami môžeme rátať aj v prípade, že náš pes spôsobí škodu, ktorú musíme uhradiť. Ako teda psíka poistiť pre prípad vzniku neočakávaných nákladov?

 • žena jazdiaca na čiernej elektrokolobežke
  30. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  PZP pre elektrokolobežky: Povinné poistenie (pravdepodobne) už od januára 2024

  E-kolobežky a e-bicykle zažívajú ozajstný boom. Ich počet na cestách neustále rastie. Stále častejšie sa preto hovorí o potrebe PZP pre tieto prostriedky. Aj na Slovensku sa pripravuje novela zákona o PZP, podľa ktorého sa bude povinné zákonné poistenie vzťahovať na elektrokolobežky a segwaye spĺňajúce určité parametre. Zákon by mal začať platiť od 1. januára 2024.

 • zimne-pneumatiky
  27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

  Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

 • Žena trhá papier - zmluvu
  19. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Výpoveď poistnej zmluvy: Ako na to?

  Stalo sa vám, že ste uzatvorili poistenie, a po čase ste zistili, že nie je výhodné? Neplaťte za niečo, čo vám nevyhovuje. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás pripravili návod, ako napísať výpoveď poistnej zmluvy. Prezradíme vám aj zákonné dôvody, ktoré vás oprávňujú tento krok urobiť a podrobnejšie sa zastavíme pri výpovedi PZP.

 • zaparkovaná auta
  08. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Ako meniť havarijnú poistku v závislosti od veku vozidla

  Havarijné poistenie síce nie je zo zákona povinné, no majiteľom nových vozidiel dokáže v mnohom pomôcť. Kryje škody na ich zdraví a majetku, čím efektívne chráni ich peňaženky. Podľa mnohých odborníkov sa oplatí aspoň do veku 10 rokov, no v niektorých prípadoch ho môžete mať aj dlhšie. Ako meniť havarijné poistenie v závislosti od veku vozidla a na čo všetko pri tom myslieť?

 • nehoda dvoch áut
  26. septembra 2023|Martina Pisarčíková
  Povinné zmluvné poistenie: Čo všetko kryje?

  Povinné zmluvné poistenie, známe aj pod skratkou PZP, sa zameriava na krytie tretích osôb. V praxi to znamená, že v prípade dopravnej nehody, ktorú spôsobíte vy, by mala poisťovňa preplatiť všetky náklady spojené so škodami na zdraví a majetku ostatných účastníkov dopravnej nehody.