havarované auto na ceste

Ako prebieha nahlásenie škodovej udalosti

Škoda na aute môže vzniknúť viacerými spôsobmi. Niekedy je zapríčinená vlastnou vinou, inokedy vinou inej osoby. Riešenie škodovej udalosti sa môže zdať na prvý pohľad komplikované a náročné, a to najmä vtedy, keď neviete, ako správne na to. Komplikácie sa však dajú vyriešiť pomerne ľahko. Pre zjednodušenie celého procesu sme si pre vás pripravili základné kroky, ktoré nesmiete vynechať.

Škodová udalosť na aute

Škoda sa udiala.  Čo robiť tesne po vzniku škody?


  • Zaistite, aby sa škoda nezhoršovala a nezväčšovala. Ak by ste ohrozovali aj iných účastníkov cestnej premávky, snažte sa podniknúť kroky pre zníženie rizika alebo jeho úplné odstránenie.

  • Zdokumentujte poškodenie a všetky škody. Ak to nie je potrebné, nemanipulujte s vozidlom alebo poškodenou vecou.

  • Poškodené veci uchovajte do vykonania obhliadky poisťovňou.

  • Ak máte podozrenie, že došlo k trestnému činu, zavolajte políciu.

  • S opravou škôd na vašom majetku počkajte na rozhodnutie poisťovne o tom, či vám náklady preplatí a v akej výške.

Kedy volať políciu?

Políciu by ste mali volať v dvoch situáciách. V prvom rade by ste ju mali zavolať vtedy, ak máte podozrenie, že došlo k trestnému činu. V takomto prípade urobíte najlepšie, keď nebudete nič chytať ani posúvať, aby ste neskomplikovali následné vyšetrovanie.

Políciu je potrebné volať aj vtedy, keď


  • škoda presiahla sumu 3900 eur alebo sa vám vidí, že takúto sumu presiahnuť mohla,

  • pri nehode prišlo k zraneniu osôb,

  • vodiči sa nevedia dohodnúť na vinníkovi.

Pripravte si všetky údaje na nahlásenie škodovej udalosti

V prípade, že nahlasujete škodu, ktorá ale nie je dopravnou nehodou, napríklad stret so zverou, urobiť by ste tak mali v čo najkratšom čase. Na nahlásenie škodovej udalosti budete potrebovať:


  • vašu poistnú zmluvu,
  • technický preukaz,
  • osobné údaje o zúčastnených osobách,
  • čo najviac informácií o škodovej udalosti na aute (čas, miesto),
  • zoznam poškodených vecí a ich bližšia charakteristika, napríklad ceny, za ktoré ste ich kúpili.

Nahlásenie škodovej udalosti

Keď máte všetko pripravené, môžete nahlásiť škodovú udalosť. Väčšina poisťovní poskytuje servis 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Urobiť tak viete prostredníctvom online formulára, telefonicky, e-mailom, poštou alebo osobne na pobočke.

Najrýchlejší spôsob je rozhodne online formulár, cez ktorý nahráte aj všetky potrebné dokumenty. Po odoslaní žiadosti už len počkáte, či od vás poisťovňa nebude potrebovať ďalšie doklady. Ak áno, obratom jej ich pošlite, aby sa celý proces zbytočne nepredlžoval.

Stav škodovej udalosti môžete sledovať online, a to prostredníctvom zákazníckeho portálu alebo aplikácie vašej poisťovne. Budete tak presne vedieť, aké kroky poisťovňa vo vašom prípade robí a v akom časovom intervale by ste mali dostať rozhodnutie.


Prečo uzatvoriť havarijné poistenie?

  • V prípade zavinenej nehody vami kryje vaše vozidlo a zdravie.
  • Krytie rizík havárie, živlu, krádeže a vandalizmu.
  • Možnosť vyskladať si havarijné poistenie na mieru podľa rizík.


Vyplňte správu o nehode

Toto je nesmierne dôležitý bod, ktorý jednoducho nemôžete vynechať. Je potrebné, aby ste vyplnili a podpísali tlačivo Správa o nehode. Táto povinnosť vyplýva z novely Zákona o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla, ktorá vstúpila do platnosti od 1. júna 2010. Až následne je možné nahlásiť škodu poisťovni. Správa o nehode musí byť v aute. Dokonca dnes je možné, aby ju pri bežnej prehliadke žiadali aj policajti k nahliadnutiu, či ju máte. Túto správu dostáva každý vodič obvykle pri uzatváraní povinného zmluvného poistenia, ale jej kópiu si môžete stiahnuť aj na internete. Nie je kladený dôraz na to, odkiaľ tlačivo máte. Dôležité je, aby ste ho mali.

Vinník nehody musí konať ako prvý

V prvom rade je potrebné, aby vinník nahlásil poistnú udalosť svojej poisťovni, kde má uzatvorené PZP. Práve on zanesie vyplnenú aj podpísanú správu o nehode do poisťovne, odošle ju poštou alebo ju priloží ako digitálnu kópiu. Škodca nahlasuje poistnú udalosť do 15 dní, ak sa škoda stala na Slovensku.

Dopravná nehoda v zahraničí

Spôsob hlásenia škôd a riešenie dopravnej nehody v zahraničí sa od toho na Slovensku príliš nelíši. Dôležité je však dávať si pozor na to, čo podpisujete a k čomu dávate súhlas. Ako prvé skontrolujte, či sú všetci vo vozidle v poriadku. Ak sa vám nič nestalo, choďte skontrolovať druhé auto.


Rada odborníka

Keď ste všetkých skontrolovali, v dostatočnej vzdialenosti od miesta nehody umiestnite výstražný trojuholník.


Obaja účastníci nehody musia vyplniť medzinárodné tlačivo s názvom  „Správa o nehode”, ktoré je jednotné vo všetkých krajinách Európskej únie. Tento dokument budete neskôr odovzdávať poisťovni. Pred cestou by ste ho preto mali mať vo vozidle.

Obe strany by mali poskytnúť čo najviac informácií, ktoré zjednodušia priebeh riešenia celej situácie. K najdôležitejším údajom patrí názov poisťovne a číslo poistky.

Aj v zahraničí by sa mali obe strany dohodnúť na tom, kto je vinník a kto poškodený. Ak by ste k rovnakému záveru náhodou neprišli, problém bude musieť riešiť polícia.

Škody nafoťte, nahrajte a pre poisťovňu dobre rozpíšte, aby ste jej uľahčili ich posudzovanie a následné preplácanie nákladov. Po návrate na Slovensko máte povinnosť nahlásiť škodovú udalosť poisťovni do 30 dní, nehľadiac na to, či ste, alebo nie ste vinník.

V zahraničí pomôže PZP aj havarijné poistenie

Ešte predtým, ako vycestujete do zahraničia, nemusíte uzatvárať žiadne dodatočné poistenia. Vo väčšine krajín vám platí havarijné poistenie, ktoré sa postará o škody na vašom majetku v prípade, že nehodu zaviníte vy.

Okrem toho vám za hranicami platí aj  PZP, ktoré slúži na preplatenie škôd na majetku tretích osôb v situáciách, keď ste vinníkom. Ak teda máte tieto dve poistenia, cesta na dovolenku môže byť oveľa pokojnejšia.


Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
  • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

  • Zelená karta ihneď

  • Úspora až 50 %

Škoda bez vinníka

O takejto škode hovoríme v prípade, ak ju nezavinil niekto cudzí. To znamená, škoda vznikla v dôsledku živelnej katastrofy, stretu so zverou alebo vodičovou nepozornosťou. V takomto prípade povinné zmluvné poistenie nie je možné použiť. Ostáva teda len škodu zaplatiť z vlastného alebo využiť  havarijné poistenie. Tu už nevypisujete správu o nehode, ale škodu priamo nahlasujete cez príslušné formuláre, po konzultácii s asistenčnou službou.

Autor - Martina Pisarcikova
Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • letenka a cestovný pas
    20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

    Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

  • luxusné auto značky Ferrari
    29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
    Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

    Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

  • prípojka na vozík
    22. augusta 2023|Daniel Výcha
    PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

    Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

  • zver na ceste
    18. augusta 2023|Daniel Výcha
    Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

    Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

  • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
    15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
    5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

    Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

  • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
    11. augusta 2023|Daniel Výcha
    Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

    Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

  • obdobi-destu-bali
    07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
    Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

    Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

  • autodoplnky - držiak na mobil
    31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
    6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

    Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

  • vlny na pláži
    25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

    Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

  • dovolenka v Tatrách
    19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

    Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.