ridicI

K čomu slúži zelená karta a prečo bielu už nepotrebujete?

9. 7. 2022
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Slovenským vodičom povinnosť preukazovať pri policajnej kontrole zelenú a bielu kartu. skončila v októbri 2019. Vodiči tak už nemusia nosiť dve karty, ale iba jednu. Na čo všetko slúži zelená karta a prečo je potrebná?

Biela karta PZP a jej funkcia

Biela karta bola v minulosti dokladom o poistení vozidla, ktorý vydala každému poistencovi poisťovňa a ktorý potvrdzoval platnosť PZP na Slovensku. Nikde inde neplatila ako doklad o preukázaní povinného zmluvného poistenia. Na to slúžila zelená karta. Okolité krajiny takýto špeciálny doklad dokonca nemali, preto aj na Slovensku od 1. októbra 2019 biela karta prestala platiť. Poisťovne ju už nevydávajú. Vodiči tak už nemusia nosiť dve karty, ale iba jednu.

Zelená karta auta namiesto bielej

Motoristi by mali po novom preukazovať povinné zmluvné poistenie (PZP) vozidla už iba zelenou kartou, a to bez ohľadu na to, či sa nachádzajú na Slovensku, alebo v zahraničí. Novela zákona o Exportno-importnej banke totiž zrušila vydávanie bielych kariet, ktoré potvrdzovali platnosť PZP iba na území Slovenska.

Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %

Medzinárodný doklad o PZP

Biela karta bola dokladom duplicitným, nakoľko PZP je nutné mať platné aj za hranicami. Ak je platné za hranicami, logicky netreba jeho duplicitné potvrdenie ešte aj na Slovensku. Medzinárodná karta automobilového poistenia má na rozdiel od bielej karty medzinárodnú platnosť a jej forma spĺňa štandardy krajín, ktoré patria do systému zelenej karty. Poisťovne dlhodobo upozorňovali na to, že vydávanie bielych kariet je zbytočnou administratívou, pretože zelená karta potvrdzuje stále to isté povinné zmluvné poistenie, ktoré si vodiči uzatvorili. Na rozdiel od havarijného poistenia už nemusíte napríklad jednotlivo rozširovať jej pôsobnosť.  Pri havarijnom poistení si môžete vybrať, či máte poistenie platné doma, v okolitých krajinách, alebo v Európe. Pri PZP je krytie v cudzine automatické, a to v prípadoch, že spôsobíte nehodu za hranicami. Rovnako to platí, ak cudzinec spôsobí škodu na vozidle vám, vtedy bude hradená škoda z jeho PZP. Pri ceste za hranice tak nemusíte uzatvárať žiadne doplnkové poistenie automobilov. Spôsobené škody bude hradiť PZP, ktoré preukážete práve zelenou kartou.


auto-kalkulacka

Ak hľadáte výhodné povinné zmluvné poistenie, vyskúšajte online kalkulačku, kde si jednotlivé ponuky porovnáte a vyberiete si výhodné PZP podľa vašich preferencií.


Ako funguje systém zelenej karty?

Zelená karta je súčasťou systému, ktorý predstavuje medzinárodnú dohodu viacerých štátov a ich poisťovacích organizácií. Táto dohoda sa zaoberá krytím škôd na zdraví a majetku, ktoré boli zapríčinené osobami pochádzajúcimi z iného štátu. Systém predstavuje praktické riešenie nielen pre samotné krajiny, ale aj pre motoristov, ktorí nemusia pred vycestovaním uzatvárať žiadne iné špeciálne poistenie. Zelená karta im zabezpečuje krytie aj v iných krajinách.

Do systému zelenej karty patrí väčšina európskych krajín. Každá z nich má následne vytvorenú aj oficiálnu inštitúciu s názvom Kancelária zelenej karty.

Zoznam členských štátov nájdete priamo vo vašej zelenej karte. Pred vycestovaním by ste si mali skontrolovať, či sa v ňom nachádza aj štát, kam plánujete ísť.

Pre lepší prehľad prikladáme prehľadný zoznam členských štátov:

Kód krajiny

Krajina 

Kód krajiny

Krajina

A

Rakúsko

IS

Island

AL

Albánsko

L

Luxembursko

AND

Andorra

LT

Litva

B

Belgicko

LV

Lotyšsko

BG

Bulharsko

M

Malta

BH

Bosna a Hercegovina

MA

Maroko

BY

Bielorusko

MC

Monako

CH

Švajčiarsko

MD

Moldavsko

CY

Cyprus

MK

Macedónsko

CZ

Česká republika

N

Nórsko

D

Nemecko

NL

Holandsko

DK

Dánsko

P

Portugalsko

E

Španielsko

PL

Poľsko

EST

Estónsko

RO

Rumunsko

F

Francúzsko

RSM

Republika San Marino

FIN

Fínsko

RUS

Rusko

FL

Lichtenštajnsko

S

Švédsko

GB

Spojené kráľovstvo

SRB

Srbsko a Čierna hora

GR

Grécko

SCV

Vatikán

H

Maďarsko

SK

Slovenská republika

HR

Chorvátsko

SLO

Slovinsko

I

Taliansko

TN

Tunisko

IL

Izrael

TR

Turecko

IR

Irán

UA

Ukrajina

IRL

Írsko

-

-


V niektorých z týchto krajín sa musíte pri cestnej prehliadke preukazovať zelenou kartou, v iných nie. Podrobné informácie nájdete na oficiálnej webovej stránke Slovenskej kancelárie poisťovateľov.

Keď zelená karta neplatí

Cestujete do krajiny, kde zelená karta neplatí? V tom prípade musíte využiť iné riešenie, ktorým je hraničné poistenie. Ide o špeciálny typ poistenia, ktorý sa využíva len v určitých situáciách, ako napríklad cesta do zahraničia, kde neplatí vaše PZP alebo dovoz áut zo zahraničia. Tieto autá ešte nemajú PZP, no musia byť kryté nejakým poistením, aby sa mohli dopraviť na Slovensko.

Hraničné poistenie si vybavujete len na obdobie, keď ste na dovolenke. Nezabudnite však, že musí platiť aj počas cesty do cieľovej destinácie a následne aj počas cesty domov. V prípade, že sa stane nejaká škodová udalosť, prepláca ju miestna poisťovňa.

Hraničné poistenie je tak skvelou alternatívou pre všetkých vodičov, ktorí potrebujú poistenie aj v krajinách, kde PZP neplatí.

Rada odborníka

Uzatvorenie hraničného poistenia je pomerne jednoduché. Urobiť tak môžete na určených hraničných priechodoch vybranej krajiny prostredníctvom vybraných poisťovateľov.


Stáva sa, že pod vplyvom určitých udalostí sa platnosť zelenej karty v niektorej krajine obmedzí. V júni 2022 tak stratila zelená karta platnosť na území Ruska a Bieloruska, kde vám PZP nebude platné. 

Od 1. 1. 2024 prestáva platiť zelená karta i na území Iránu, preto ak sa chystáte navštíviť túto krajinu, budete potrebovať hraničné poistenie. Toto isté nariadenie je platné i pre občana Iránu chystajúceho sa na Slovensko, ktorý musí disponovať taktiež s hraničným poistením, lebo jeho zelená karta nebude na Slovensku akceptovaná.

Čo musí obsahovať zelená karta?

Vozidlá podľa systému zelenej karty patria do siedmich základných tried, podľa kategórie daného vozidla.  Platná zelená karta musí obsahovať niekoľko základných informácií, a to:

 • Informáciu o jej platnosti  – platnosť zelenej karty je jeden technický rok. Znamená to, že nekopíruje kalendárny rok. Začiatok jej platnosti môže byť od ľubovoľného dátumu.

 • Identifikačné číslo zelenej karty – jeho tvar je kód krajiny / kód poisťovne / číslo poistnej zmluvy. Napr. SK/012/0000012345.

 • Zoznam všetkých krajín, v ktorých je zelená karta platná – v tomto zozname si overíte, či je PZP platné aj v krajine, kam sa chystáte, alebo si budete musieť vybaviť hraničné poistenie.

 • Informácie o poistníkovi  – meno, priezvisko a adresa trvalého pobytu.

 • Informácie o poisťovni – názov poisťovne, adresa a podpis splnomocnenca (osoby, ktorá vám poistenie vybavovala).

 • Informácie o vozidle – evidenčné číslo, továrenská značka a kód kategórie.

 

Originál alebo duplikát?

Keď si vybavíte PZP, poisťovňa vám pošle originál a duplikát zelenej karty. Zákon presne nevymedzuje, ktorú z možností by ste mali nosiť pri sebe, preto sa môžete sami rozhodnúť. Odborníci však odporúčajú počas bežných dní nosiť pri sebe kópiu a originál so sebou vziať napríklad vtedy, keď idete do zahraničia.

Doklady si skontrolujte

Zelenou kartou budú musieť vodiči preukazovať platnosť PZP, ak ich napríklad zastaví policajná hliadka. Preukazovať sa ňou budú aj pri prihlasovaní vozidla na dopravnom inšpektoráte. Pri zániku PZP bude klient povinný vrátiť už iba zelenú kartu.

Nezabúdajte na poistenie

Buďte pripravení na všetko, a to aj na situácie, ktoré sa nedajú predvídať. Nezabudnite preto uzatvoriť výhodné povinné zmluvné poistenie, ktoré je zo zákona povinné. Okrem toho si môžete zvoliť aj havarijné poistenie s vysokým krytím určené na krytie vášho zdravia a majetku. Porovnajte si jednotlivé ponuky  slovenských poisťovní a zvoľte tú najlepšiu.


Autor - Martina Pisarcikova
Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • zver na ceste
  18. augusta 2023|Daniel Výcha
  Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

  Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.