dve ženy pri pokazenom aute

Pokazené auto v zahraničí: Asistenčné služby vám poradia

Počas dovolenkového obdobia využívame autá častejšie na dlhšie trasy, vedúce neraz po zahraničných cestách. Dôkladná kontrola vozidla pred dlhou cestou by mala byť samozrejmosťou, no napriek tomu môže výlet skomplikovať porucha vozidla. Nie je to však koniec dovolenky, asistenčné služby vám vedia poradiť.

Aké poistenie je potrebné na cestu do zahraničia?

Ešte predtým, ako budete riešiť asistenčné služby, je nutné zistiť, aké poistenie by vám pri ceste do zahraničia nemalo chýbať.

Základom je PZP

Povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné a nesmie vám chýbať ani na Slovensku. Za jeho neuzatvorenie vám hrozí riziko platenia pokuty v hodnote 3 320 eur. Územnú platnosť vášho PZP si môžete overiť v zelenej karte. Spravidla sa však nemusíte ničoho báť, pretože platí vo väčšine obľúbených dovolenkových destinácií, ako napríklad Chorvátsko či Taliansko.

Hlavnou úlohou PZP je kryť vás pred platením škôd na zdraví a majetku tretích osôb. V praxi to teda vyzerá tak, že keď spôsobíte dopravnú nehodu, poisťovňa by vám mala preplatiť škody, ktoré ste spôsobili na vozidle a zdraví tretích osôb.


Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %


To, či poisťovňa sumu preplatí, alebo nie, sa odvíja od viacerých faktorov. Najdôležitejším sú výluky, pri ktorých PZP neplatí. Je to napríklad vtedy, keď jazdíte pod vplyvom omamných látok.

Pred uzatvorením poistenia zistite to, čo všetko poistenie kryje a aké výhody vám poskytuje. Informujte sa takisto o limitoch krytia a výlukách.

Keď PZP neplatí

Niekedy sa môže stať, že povinné zmluvné poistenie v dovolenkovej destinácií neplatí. Čo robiť v takýchto prípadoch? Riešením je hraničné poistenie. Ide o špecifický typ poistenia, ktoré sa využíva len v špecifických prípadoch, ako je napríklad neplatnosť PZP alebo dovážanie vozidiel zo zahraničia. Poistenie si vybavte tak, aby platilo počas celého pobytu, vrátane dňa príchodu a odchodu domov.


Vedeli ste, že...

…hraničné poistenie v prípade zapríčinenej dopravnej nehody funguje trochu odlišne ako PZP? Škody na zdraví a majetku tretích osôb v takejto situácii prepláca miestna poisťovňa.

Havarijné alebo špeciálne dovolenkové poistenie?

Okrem PZP a hraničného poistenia si môžete vybaviť aj ďalšie dva typy poistení, a to havarijné a špeciálne dovolenkové poistenie. Obe kryjú škody na vašom vozidle, no je medzi nimi niekoľko rozdielov.

Havarijné poistenie môžete využívať počas celého roka. Aby vám však platilo aj za hranicami, musíte si zvoliť správnu územnú platnosť. Väčšina poisťovní poskytuje dva typy havarijného poistenia. To, ktoré platí len na Slovensku, a to, ktoré platí aj v zahraničí. Keď teda viete, že budete cestovať do iných krajín, zvoľte druhú možnosť.

Ak ste si zvolili územnú platnosť len na Slovensko alebo havarijné poistenie nemáte, na dovolenku si môžete uzatvoriť špeciálne dovolenkové poistenie, ktoré ale platí len počas dovolenkových dní.  Zvyčajne v rámci neho získate výhodné asistenčné služby, poskytnutie náhradnej dopravy, odtiahnutie vozidla, krytie živlu, krytie stretu so zverou a množstvo ďalšieho.

Poistenie vozidla na dovolenku je skvelé pre tých, ktorí nechcú havarijné poistenie, no pri vycestovaní chcú pocit vyššej bezpečnosti a istoty, že keď sa niečo stane, budú sa mať na koho obrátiť.

Čo sú asistenčné služby a ako ich kontaktovať?

Základné asistenčné služby sú štandardnou súčasťou povinného zmluvného aj havarijného poistenia. Poskytuje ich každá poisťovňa a spravidla za ne nič nedoplácate. Ak by ste ale chceli prémiovú starostlivosť, niektoré inštitúcie poskytujú za príplatok doplnkové a špeciálne služby. V rámci nich máte nárok napríklad na nadštandardné ubytovanie, nadštandardnú dopravu a množstvo ďalšieho.

Jednotlivé asistenčné služby sa odvíjajú od toho, v akej poisťovni ste si ich vybavili. Všetky informácie o nich získate pri uzatváraní poistenia. Podrobnosti sú uvedené aj v poistných podmienkach a zmluve.

Pod asistenčnými službami sa najčastejšie myslia služby, ako:


 • oprava vozidla na mieste,
 • odtiahnutie vozidla,
 • úschova vozidla,
 • privolanie cestnej služby,
 • pomoc pri defekte alebo nedostatku paliva,
 • pomoc pri zabuchnutí alebo strate kľúčov,
 • náhradné ubytovanie,
 • preprava do cieľovej destinácie alebo domov.

 
Ak ste sa náhodou dostali do situácie, kedy je potrebné kontaktovať asistenčné služby, väčšina poisťovní poskytuje viaceré spôsoby, ako na to. Niektoré majú špeciálnu aplikáciu, prostredníctvom ktorej viete zaznamenať prípadné škody. Pomocou aplikácie môžete aj volať alebo chatovať s operátorom.

Iným riešením je klasika vo forme telefonického kontaktu. Poisťovne sú vám k dispozícii 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Kontaktovať ich môžete kedykoľvek.

Asistenčné služby poisťovní

Pre lepší prehľad sme si pre vás pripravili tabuľku so základnými asistenčnými službami poisťovní.


PoisťovňaZákladné asistenčné služby

Allianz

 • kontakt 24/7,

 • komplexný servis od menších problémov až po zabezpečenie odťahu a ubytovania,

 • možnosť dokúpiť prémiové služby.

ČSOB

 • kontakt 24/7,

 • oprava auta na mieste, odťah, úschova vozidla, otvorenie vozidla pri strate kľúčov, pomoc pri defekte, dovoz paliva, pomoc pri vybitej batérii a ďalšie,

 • možnosť dokúpiť prémiové služby.

Generali

 • kontakt 24/7,

 • dočerpanie paliva, náhradná doprava, výmena pneumatiky, zabezpečenie ubytovania, otvorenie „zabuchnutého” auta, právne poradenstvo a ďalšie,

 • možnosť dokúpiť prémiové služby.

Union


 • kontakt 24/7,

 • asistenčné služby v prípade dopravnej nehody, poruchy vozidla, krádeže vozidla, straty kľúčov, vyčerpania paliva, opravy defektu, výmeny batérie a ďalších,

 • možnosť dokúpiť prémiové služby.

Uniqa

 • kontakt 24/7,

 • oprava na mieste, odtiahnutie do servisu, úschova vozidla, ubytovanie v hoteli, náhradná doprava, náhradné vozidlo a ďalšie,

 • možnosť dokúpiť prémiové služby.

Wüstenrot

 • kontakt 24/7,

 • oprava na mieste, odtiahnutie do najbližšieho servisu, úschova auta, otvorenie dverí v prípade zabuchnutia, výmena pneumatiky v prípade defektu, výmena poškodenej batérie, ubytovanie, zapožičanie náhradného vozidla a ďalšie,.

 • možnosť dokúpiť prémiové služby.

Porucha ešte nie je koniec dovolenky

„Samotná porucha vozidla totiž nie je poistnou udalosťou, nakoľko škoda nevznikla pri nehode, respektíve kolízii. Avšak súčasťou PZP aj havarijného poistenia sú asistenčné služby, ktoré dovolenkárovi s pokazeným autom pomôžu vyriešiť jeho problém. Môžu mu pomôcť nájsť najbližší autoservis, uhradiť náklady spojené s odťahom vozidla, zabezpečiť náhradné vozidlo či ubytovanie,“ hovorí Anna Jamborová, hovorkyňa ČSOB Poisťovne. 

Aj asistencia má svoje limity

Asistencia sa zabezpečuje do výšky limitov, ktoré klient nájde v prílohe poistnej zmluvy. Ak má klient v ČSOB Poisťovni uzatvorené PZP aj havarijné poistenie, tak sa tieto limity sčítavajú. „Ak bola porucha spôsobená nehodou, vtedy už samozrejme hovoríme o poistnej udalosti a na tieto udalosti sa vzťahuje PZP, resp. havarijné poistenie,“ dopĺňa Jamborová. 

Čo keď auto zmizne?

Ak vám počas dovolenky zmizne auto spred hotela alebo počas cesty z parkoviska na odpočívadle, udalosť nahláste ihneď na miestnej polícii. Ak neovládate jazyk danej krajiny, kontaktujte asistenčnú službu svojej poisťovne, ktorá vám pomôže s prekladom. „Pre tieto prípady sú klientom k dispozícii asistenčné služby, ktoré poskytujú telefonické tlmočenie a preklady aj pri styku s políciou, zorganizujú tlmočníka pre policajné vyšetrovanie a poradia aj s prekladmi pri vypĺňaní dokladov,“  vysvetľuje Silvia Vlasková z UNIQA. Z polície si vyžiadajte potvrdenie o nahlásení krádeže, ktoré bude potrebovať poisťovňa, aby mohla začať riešiť poistnú udalosť. Následne nahláste krádež aj svojej poisťovni a oznámte jej všetky informácie o zmiznutom vozidle a okolnostiach krádeže. 

Nezabudnite, že asistenčná služba poisťovne vám v prípadne potreby poskytne ubytovanie alebo náhradné vozidlo na dopravu do cieľa, v prípade pripoistenia rozšírených služieb máte nárok aj na ECO letenku. O službe, ktorá bude klientovi poskytnutá, rozhodne na základe posúdenia konkrétnej situácie operátor asistenčnej služby. 


Autor - Martina Pisarcikova
Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.

 • asistenční služby
  16. júla 2023|Martina Pisarčíková
  Využitie asistenčných služieb pri nehode

  Poistenie už dnes neslúži len na krytie škôd, ale funguje aj ako dobrý priateľ, ktorého spoznáte v núdzi. Vďaka asistenčným službám sa podarí odstrániť každú nehodu aj poruchu, a to nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Práve preto poisťovne neustále inovujú a zlepšujú segment asistenčných služieb.

 • povinne-ruceni-motorka
  11. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Najlepšie PZP na motorku: Ako si vybrať?

  Rovnako ako pre automobil, aj pre motocykel potrebujete povinné zmluvné poistenie. Ak vlastníte motorku, platné poistenie musíte mať uzatvorené ešte predtým, ako s ňou vyrazíte na cesty. Zákon sa vzťahuje na všetky druhy motocyklov bez výnimky - od malej babety až po Harley-Davidson.