Cestovanie autom

Cestovanie autom je aj v súčasnosti veľmi obľúbené. Predstavuje komfort a dáva určitú istotu, že sa môžete kedykoľvek vrátiť domov. Premýšľate, že by ste do najbližšej dovolenkovej destinácie vyrazili vlastnou dopravou? V tom prípade nezabúdajte na kvalitné poistenie auta, ktoré vás bude kryť aj v tých najnepríjemnejších situáciách.

Základom je PZP

Bez platného povinného zmluvného poistenia nemôžete jazdiť po slovenských ani zahraničných cestách. Po kúpe nového vozidla alebo po skončení starého PZP si musíte vybaviť nové. Ak by ste tak neurobili, vystavujete sa riziku platenia pokuty vo výške 3 320 eur.

Spočítať PZP

Hlavnou úlohou PZP je kryť vás v prípade, že zapríčiníte dopravnú nehodu. Z poistky sa vyplácajú náklady na úrazy a zničenie majetku tretím osobám. Poisťovňa by v takýchto situáciách mala škody zaplatiť sama. Všetko sa ale odvíja od toho, akú zmluvu ste uzatvorili a aké limity máte.

Pred cestou je dobré vedieť, že PZP sa aj v iných krajinách kontroluje veľmi prísne. Nespoliehajte sa teda na to, že si policajti pri cestnej kontrole nevypýtajú papiere a doklady. Povinné zmluvné poistenie je dôležité, preto buďte pripravení.

Čo robiť, keď PZP v krajine neplatí?

Každé PZP má v zelenej karte napísaný zoznam krajín, kde platí. Väčšinu obľúbených dovolenkových destinácií tam určite nájdete. Netreba si preto lámať hlavu s tým, čo robiť, keď poistenie neplatí.

Niekedy sa ale stane, že destinácia v zelenej karte vypísaná nie je. Na tento problém je pomerne jednoduché riešenie. Je ním tzv. hraničné poistenie. Ide o špecifický typ poistenia. Využíva sa len v niektorých prípadoch, vrátane toho, keď v zelenej karte nie je vami vybraná krajina.

Po uzatvorení vám poistenie platí počas celého pobytu. Najlepšie je vybaviť si ho tak, aby bolo aktuálne v deň odchodu z domu až po deň, keď sa vraciate domov. Ak by sa po ceste náhodou stalo, že zaviníte dopravnú nehodu, náklady by mala hradiť miestna poisťovňa.

Zaujímavosť

Hraničné poistenie sa využíva aj pri dovážaní vozidiel zo zahraničia. Vozidlá ešte nemajú PZP, no je potrebné ich do krajiny nejako dostať. Preto sa uzatvorí hraničné poistenie platné zopár dní, maximálne týždňov.

Výhodné je aj havarijné poistenie

Povinné zmluvné poistenie a hraničné poistenie sú charakteristické tým, že kryjú škody na majetku tretích osôb. Ak chcete kryť svoj majetok, musíte uzatvoriť havarijné poistenie. Jeho platnosť si vyberáte hneď pri uzatváraní zmluvy. Keď teda viete, že budete cestovať do iných krajín, je dobré vybrať si typ určený aj za hranice.

Havarijné poistenie

Havarijné poistenie kryje štyri oblasti, a to: 

 • haváriu, 

 • živel, 

 • krádež,

 • vandalizmus.

Ak vám to nestačí, môžete si vybrať zaujímavé pripoistenia:

 • pripoistenie čelného skla,

 • pripoistenie stretu so zverou, 

 • pripoistenie batožiny, 

 • pripoistenie výtlku a ďalšie.

Pripoistenia majú zvyčajne spoluúčasť v hodnote od 5 do 15 %. Všetko závisí od poisťovne alebo uzatvorenej zmluvy.

Poistenie auta na dovolenku vyrieši veľa problémov

Tretím typom poistenia je balík určený na dovolenku. Dokáže vyriešiť množstvo komplikácií a zbytočných problémov. Je vhodný najmä vtedy, keď nemáte uzatvorené havarijné poistenie. Kryje škody na vašom vozidle. Spravidla si ho môžete rozšíriť aj o ďalšie pripoistenia, ako napríklad krytie úrazu alebo zdravia.

Poistenie auta na dovolenku je špeciálny, časovo ohraničený produkt. Je určený len na obdobie dovolenky. V rámci neho získate výhodné asistenčné služby, odtiahnutie vozidla a poskytnutie náhradnej dopravy. Samozrejmosťou je krytie živlu, stretu so zverou alebo vandalizmu.

Pre koho je poistenie auta na dovolenku určené?

Nad poistením auta na dovolenku by mali premýšľať tí, ktorí nemajú havarijné poistenie. Dôvodom je, že tento balík kryje vás, nie tretie osoby. Ak by sa teda niečo stalo, poisťovňa by mala preplatiť škody na vašom vozidle či zdraví.

Poistenie na dovolenku je skvelým riešením pre každého, kto nechce uzatvárať kasko, no pritom chce mať pocit bezpečia pri ceste do zahraničia. Uzatvoriť ho môžete vždy, keď vycestujete na výlet alebo dovolenku.

Poistenie môžete uzatvoriť aj vtedy, keď kasko máte. Niektoré poisťovne poskytujú zaujímavé balíky, kde nájdete iné krytie alebo služby. Zvyčajne je však zbytočné, pretože havarijné poistenie je postačujúce.

TIP

Poistenie auta na dovolenku je určené aj pre tých, ktorí majú havarijné poistenie s platnosťou len na území Slovenska. Vozidlo kryje vždy, keď vycestujete za hranice.

Kde si poistenie auta vybaviť? 

Poistenie auta poskytujú viaceré poisťovne. Je to napríklad Union, ktorá má balík s rovnomenným názvom. Kryje viaceré oblasti:

 • oprava auta na mieste nehody,

 • odťah auta,

 • náhradné vozidlo až na 10 dní,

 • náhradná doprava do cieľa či domov,

 • náhradné ubytovanie,

 • zošrotovanie a ďalšie.

Zaujímavé možnosti má aj Allianz. V rámci poistenia Moje Auto si vyberáte z viacerých balíkov platných na Slovensku i v zahraničí.

AXA je na tom trochu inak. Poistenie auta do zahraničia poskytuje ako pripoistenie ku klasickému cestovnému poisteniu. Rovnako je na tom aj poisťovňa ČSOB. V Generali si zas vyberáte poistenie vozidla ako pripoistenie.

Cestujte s pocitom bezpečia

Užite si dovolenku autom, kamkoľvek idete. Cestujte s pocitom, že ste krytí pred akýmkoľvek rizikom. Porovnajte si jednotlivé ponuky a vyberte si výhodné poistenie auta na dovolenku ešte dnes.

Cestovné poistenie

Články súvisiace s týmito výrazmi:

Poistenie auta na dovolenku je špecifickým, no pritom výhodným produktom. Aké možnosti máte a ktorá ponuka je najvýhodnejšia? Máme pre vás porovnanie.