cestovanie-auto

Potrebujete poistenie auta na dovolenku? Pozrite sa, čo všetko kryje

6. 2. 2022
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Cestovanie autom je aj v súčasnosti veľmi obľúbené. Predstavuje komfort a dáva určitú istotu, že sa môžete kedykoľvek vrátiť domov. Premýšľate, že by ste do najbližšej dovolenkovej destinácie vyrazili vlastnou dopravou? V tom prípade nezabúdajte na kvalitné poistenie auta, ktoré vás bude kryť aj v tých najnepríjemnejších situáciách.

Základom je PZP

Bez platného povinného zmluvného poistenia nemôžete jazdiť po slovenských ani zahraničných cestách. Po kúpe nového vozidla alebo po skončení starého PZP si musíte vybaviť nové. Ak by ste tak neurobili, vystavujete sa riziku platenia  pokuty vo výške 3 320 eur.

Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %


Hlavnou úlohou PZP  je kryť vás v prípade, že zapríčiníte dopravnú nehodu. Z poistky sa vyplácajú náklady na úrazy a zničenie majetku tretím osobám. Poisťovňa by v takýchto situáciách mala škody zaplatiť sama. Všetko sa ale odvíja od toho, akú zmluvu ste uzatvorili a aké limity máte.

Pred cestou je dobré vedieť, že PZP sa aj v iných krajinách kontroluje veľmi prísne. Nespoliehajte sa teda na to, že si policajti pri cestnej kontrole nevypýtajú papiere a doklady. Povinné zmluvné poistenie je dôležité, preto buďte pripravení.

Čo robiť, keď PZP v krajine neplatí?

Každé PZP má v zelenej karte napísaný zoznam krajín, kde platí. Väčšinu obľúbených dovolenkových destinácií tam určite nájdete. Netreba si preto lámať hlavu s tým, čo robiť, keď poistenie neplatí.

Niekedy sa ale stane, že destinácia v zelenej karte vypísaná nie je. Na tento problém je pomerne jednoduché riešenie. Je ním tzv.  hraničné poistenie. Ide o špecifický typ poistenia. Využíva sa len v niektorých prípadoch, vrátane toho, keď v zelenej karte nie je vami vybraná krajina.

Po uzatvorení vám poistenie platí počas celého pobytu. Najlepšie je vybaviť si ho tak, aby bolo aktuálne v deň odchodu z domu až po deň, keď sa vraciate domov. Ak by sa po ceste náhodou stalo, že zaviníte dopravnú nehodu, náklady by mala hradiť miestna poisťovňa.

Zaujímavosť

Hraničné poistenie sa využíva aj pri dovážaní vozidiel zo zahraničia. Vozidlá ešte nemajú PZP, no je potrebné ich do krajiny nejako dostať. Preto sa uzatvorí hraničné poistenie platné zopár dní, maximálne týždňov.

Výhodné je aj havarijné poistenie

Povinné zmluvné poistenie a hraničné poistenie sú charakteristické tým, že kryjú škody na majetku tretích osôb. Ak chcete kryť svoj majetok, musíte uzatvoriť havarijné poistenie. Jeho platnosť si vyberáte hneď pri uzatváraní zmluvy. Keď teda viete, že budete cestovať do iných krajín, je dobré vybrať si typ určený aj za hranice.

Havarijné poistenie kryje štyri oblasti, a to:

 • haváriu,
 • živel,
 • krádež,
 • vandalizmus.


Ak vám to nestačí, môžete si vybrať zaujímavé pripoistenia:

 • pripoistenie čelného skla,
 • pripoistenie stretu so zverou,
 • pripoistenie batožiny,
 • pripoistenie výtlku a ďalšie.


Pripoistenia majú zvyčajne spoluúčasť v hodnote od 5 do 15 %. Všetko závisí od poisťovne alebo uzatvorenej zmluvy.

Poistenie auta na dovolenku vyrieši veľa problémov

Tretím typom poistenia je balík určený na dovolenku. Dokáže vyriešiť množstvo komplikácií a zbytočných problémov. Je vhodný najmä vtedy, keď nemáte uzatvorené havarijné poistenie. Kryje škody na vašom vozidle. Spravidla si ho môžete rozšíriť aj o ďalšie pripoistenia, ako napríklad krytie úrazu alebo zdravia.

Poistenie auta na dovolenku je špeciálny, časovo ohraničený produkt. Je určený len na obdobie dovolenky. V rámci neho získate výhodné asistenčné služby, odtiahnutie vozidla a poskytnutie náhradnej dopravy. Samozrejmosťou je krytie živlu, stretu so zverou alebo vandalizmu.

Pre koho je poistenie auta na dovolenku určené?

Nad poistením auta na dovolenku by mali premýšľať tí, ktorí nemajú havarijné poistenie. Dôvodom je, že tento balík kryje vás, nie tretie osoby. Ak by sa teda niečo stalo, poisťovňa by mala preplatiť škody na vašom vozidle či zdraví.

Poistenie na dovolenku je skvelým riešením pre každého, kto nechce uzatvárať kasko, no pritom chce mať pocit bezpečia  pri ceste do zahraničia. Uzatvoriť ho môžete vždy, keď vycestujete na výlet alebo dovolenku.

Poistenie môžete uzatvoriť aj vtedy, keď kasko máte. Niektoré poisťovne poskytujú zaujímavé balíky, kde nájdete iné krytie alebo služby. Zvyčajne je však zbytočné, pretože havarijné poistenie je postačujúce.

TIP

Poistenie auta na dovolenku je určené aj pre tých, ktorí majú havarijné poistenie s platnosťou len na území Slovenska. Vozidlo kryje vždy, keď vycestujete za hranice.

Kde si poistenie auta vybaviť? 

Poistenie auta poskytujú viaceré poisťovne. Je to napríklad Union, ktorá má balík s rovnomenným názvom. Kryje viaceré oblasti:

 • oprava auta na mieste nehody,

 • odťah auta,

 • náhradné vozidlo až na 10 dní,

 • náhradná doprava do cieľa či domov,

 • náhradné ubytovanie,

 • zošrotovanie a ďalšie.

Povinné zmluvné poistenie

Hľadáte ideálne PZP pre vaše vozidlo? Skúste našu online kalkulačku, kde si porovnáte množstvo ponúk.


Zaujímavé možnosti má aj  Allianz. V rámci poistenia Moje Auto si vyberáte z viacerých balíkov platných na Slovensku i v zahraničí.

AXA je na tom trochu inak. Poistenie auta do zahraničia poskytuje ako pripoistenie ku klasickému cestovnému poisteniu. Rovnako je na tom aj poisťovňa  ČSOB. V Generali si zas vyberáte poistenie vozidla ako pripoistenie.

Cestujte s pocitom bezpečia

Užite si dovolenku autom, kamkoľvek idete. Cestujte s pocitom, že ste krytí pred akýmkoľvek rizikom. Porovnajte si jednotlivé ponuky a vyberte si výhodné poistenie auta na dovolenku ešte dnes.

Uzavrite si cestovné poistenie do zahraničia

 • Poskytnutie finančnej istoty pre nečakané prípady
 • Krytie nákladov spojených s neodkladnou liečbou choroby či úrazu
 • Za pár centov na deň


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Jadranské more v Chorvátsku
  24. mája 2023|Daniel Výcha
  Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

  Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

 • lietadlo v oblakoch
  14. mája 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ceny poistenia pri ceste do zahraničia

  Chystáte sa na cestu mimo Slovenska a nechcete zbytočne riskovať? Mnohí na poistenie pri krátkom výlete do zahraničia zabúdajú alebo ho dokonca z dôvodu šetrenia peňazí nechcú. V tomto článku nájdete porovnanie cien cestovného poistenia, ktoré vám ukáže, že jeho vybavenie sa naozaj oplatí.


 • kam_na_dovolenku_
  29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

  Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • dovolená a brigáda v letních dnech
  21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

  Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

 • obsah autolekárničky
  17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

  V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

 • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

  Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

 • dopravná nehoda
  07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

  Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

 • let-letadlem
  31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

  Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

 • povinna-vybava-motorka
  28. marca 2023|Daniel Výcha
  Povinná výbava pre motocykle

  Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.