Overiť si platnosť PZP sa rozhodne oplatí

Platnosť PZP je veľmi dôležité z dvoch hľadísk. Ako prvý uvedieme fakt, že povinnosť uzavretia PZP vyplýva zo zákona, čo znamená, že za nedodržanie vám hrozí od policajných orgánov vysoká pokuta. Ďalší evidentný problém môže nastať so škodovou udalosťou. Vznik dopravných nehôd na cestách je každodennou realitou. Nemusí sa týkať len veľkej dopravnej nehody, ale i maličkého ťuknutia na parkovisku. Bez poistenia ste nútení hradiť spôsobené škody na majetku či zdraví z vlastného vrecka, kde poškodený má právo vymáhať náhradu škody. Pomocou poistenia vás vyjde takáto nepríjemná záležitosť v konečnom dôsledku o dosť lacnejšie.Preto nepodceňujte situáciu a nezabúdajte na PZP.


Uzavrieť PZP

Overte si vlastné poistenie

Povinné zmluvné poistenie je, ako už vyplýva z názvu, určené zákonom a každý majiteľ motorového vozidla si musí svoje motorové vozidlo poistiť. Ak máte akékoľvek pochybnosti o tom, či je vaše povinné zmluvné poistenie platné, využite overenie platnosti PZP na stránkach Slovenskej kancelárie poisťovateľov. Môže sa napríklad stať, že vám PZP vyprší a vy si ho v predvianočnom zhone zabudnete znova uzatvoriť. Zadaním EČV vášho vozidla sa dozviete, či a na ako dlho ešte bude k danému vozidlu uzatvorené PZP. Overenie platnosti PZP na stránke SKP je teda jednoduchou metódou, ako sa uistiť, že na nebezpečné zimné cesty vychádzate každý deň s riadnym a platným poistením.


Posvieťte si aj na iných

Overenie platnosti PZP môžete ale využiť aj v inej situácii. Môže sa stať, že sa nešťastnou náhodou stanete účastníkom dopravnej nehody. Nemusí ísť o nič vážne, ale ani pokrivený nárazník sa sám nezaplatí. Ak vinník z miesta zrážky ušiel, ale vy ste si zapamätali EČV jeho vozidla, ľahko si overíte platnosť jeho PZP. Zistite, v ktorej poisťovni je dotyčný vodič poistený (ak vôbec), a môžete kontaktovať jeho poisťovňu v súvislosti s vymáhaním škody. V prípade, že je motorové vozidlo nepoistené, kontaktujte už spomínanú Slovenskú kanceláriu poisťovateľov, do kompetencie ktorej spadajú podobné prípady. Takýchto vozidiel na Slovensku jazdí približne 150 000.

Overenie platnosti PZP je časovo nenáročná činnosť, vďaka ktorej si viete jednoducho zistiť, či na nebezpečné zimné cesty nevyrážate porušujúc zákon. Určite to stojí za to, pokuta za neuzatvorenie PZP sa môže vyšplhať až na niekoľko tisíc eur.

  Povinné zmluvné poistenie

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 14

Výhody portálu

  • Okamžitá platnosť poistenia
  • Aktuálne sadzby
  • Ponuky poisťovní
  • Možnosť online platby
  • Bez nutnosti podpisovať papierový návrh zmluvy
  • Akceptovanie návrhu zmluvy zaplatením