Platnosť PZP je veľmi dôležité z dvoch hľadísk. Ako prvý uvedieme fakt, že povinnosť uzavretia PZP vyplýva zo zákona, čo znamená, že za nedodržanie vám hrozí od policajných orgánov vysoká pokuta. Ďalší evidentný problém môže nastať so škodovou udalosťou. Vznik dopravných nehôd na cestách je každodennou realitou. Nemusí sa týkať len veľkej dopravnej nehody, ale i maličkého ťuknutia na parkovisku. Bez poistenia ste nútení hradiť spôsobené škody na majetku či zdraví z vlastného vrecka, kde poškodený má právo vymáhať náhradu škody. Pomocou poistenia vás vyjde takáto nepríjemná záležitosť v konečnom dôsledku o dosť lacnejšie.Preto nepodceňujte situáciu a nezabúdajte na PZP.Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %

Overte si vlastné poistenie

Povinné zmluvné poistenie je, ako už vyplýva z názvu, určené zákonom a každý majiteľ motorového vozidla si musí svoje motorové vozidlo poistiť. Ak máte akékoľvek pochybnosti o tom, či je vaše povinné zmluvné poistenie platné, využite overenie platnosti PZP na stránkach  Slovenskej kancelárie poisťovateľov. Môže sa napríklad stať, že vám PZP vyprší a vy si ho v predvianočnom zhone zabudnete znova uzatvoriť. Zadaním EČV vášho vozidla sa dozviete, či a na ako dlho ešte bude k danému vozidlu uzatvorené PZP. Overenie platnosti PZP na stránke SKP je teda jednoduchou metódou, ako sa uistiť, že na nebezpečné zimné cesty vychádzate každý deň s riadnym a platným poistením.

Posvieťte si aj na iných

Overenie platnosti PZP môžete využiť aj v inej situácii. Môže sa stať, že sa nešťastnou náhodou stanete účastníkom dopravnej nehody. Nemusí ísť o nič vážne, ale ani pokrivený nárazník sa sám nezaplatí. Ak vinník z miesta zrážky ušiel, ale vy ste si zapamätali EČV jeho vozidla, ľahko si overíte platnosť jeho PZP. Zistite, v ktorej poisťovni je dotyčný vodič poistený (ak vôbec), a môžete kontaktovať jeho poisťovňu v súvislosti s vymáhaním škody. V prípade, že je motorové vozidlo nepoistené, kontaktujte už spomínanú Slovenskú kanceláriu poisťovateľov, do kompetencie ktorej spadajú podobné prípady. Takýchto vozidiel na Slovensku jazdí približne 150 000.

Overenie platnosti PZP je časovo nenáročná činnosť, vďaka ktorej si viete jednoducho zistiť, či na nebezpečné zimné cesty nevyrážate porušujúc zákon. Určite to stojí za to, pokuta za neuzatvorenie PZP sa môže vyšplhať až na niekoľko tisíc eur.

Platnosť PZP po odhlásení vozidla

Na platnosť PZP si dávajte pozor najmä vtedy, keď ste od niekoho kúpili alebo dostali auto a prepísali ste ho na seba. Povinné zmluvné poistenie sa nedá preniesť z jednej osoby na druhú. Pri prepise teda stará zmluva, ktorú mal uzatvorenú predchádzajúci majiteľ, končí. Vy budete musieť uzatvoriť novú v poisťovni podľa svojho výberu.

S povinným zmluvným poistením zbytočne nečakajte. Keďže je zo zákona povinné, musíte ho mať uzatvorené od prvého dňa používania vozidla. Okrem toho zmluva o novom PZP je jedným z povinných dokumentov, ktoré musíte mať pri sebe pri prepise vozidla.Zákonná poistka

Najlepšie ponuky PZP na jednom mieste

Porovnáme vám všetky ponuky povinného zmluvného poistenia na trhu a tú najvýhodnejšiu podľa vašich predstáv môžeme hneď uzavrieť. Jednoducho, rýchlo, lacno.


Nová poistka na auto

Ak ste zistili, že PZP vám už neplatí, budete si musieť vybaviť nové. Novú zmluvu môžete uzatvoriť aj v prípade, že vám staré poistenie už nevyhovuje. To predchádzajúce však musíte najprv vypovedať.

Uzatvorenie novej zmluvy v prípade, že PZP nie je platné

Ak PZP nie je platné, no vozidlo potrebujete využívať, musíte čo najskôr uzatvoriť novú zmluvu. Bez nej nemôžete využívať cestné komunikácie.Ako si vybrať najvýhodnejšie PZP?

 • Jednotlivé ponuky si dobre porovnajte. Zistite, ktorá poisťovňa vám poskytuje najvýhodnejšiu ponuku.

 • Zvoľte jednu z ponúk a vybavte si ju online, na pobočke alebo telefonicky.

 • Ak si myslíte, že máte nárok na zľavy a benefity, nezabudnite sa o nich informovať v poisťovni. K najčastejším benefitom, ktoré vodiči môžu dostať, patrí zľava za bezškodový priebeh, dieťa v rodine alebo trvalý pobyt na vidieku.


Uzatvorenie novej zmluvy v prípade, že vám PZP nevyhovuje

Keď vám staré PZP nevyhovuje, môžete uzatvoriť nové. Pred uzatvorením novej zmluvy ale nezabudnite vypovedať starú zmluvu, aby ste zbytočne neplatili dve poistenia.

Urobiť tak môžete v troch intervaloch:

 • 6 týždňov pred koncom poistného obdobia,
 • po poistnej udalosti,
 • 2 mesiace od uzatvorenia poistenia.


Dokumenty na výpoveď poistenia nájdete na oficiálnej webovej stránke svojej poisťovne. Stačí ich len vyplniť a následne odoslať. Keď tak spravíte, počkajte na odpoveď od poisťovne. Hneď, ako sa PZP zruší, môžete uzatvoriť nové.

Overte si platnosť PZP online aj vy

Zistite, či je vaše PZP stále platné a či vás kryje. Ak by to tak nebolo, neváhajte a vybavte si novú zmluvu. Jednotlivé ponuky poisťovní si dobre porovnajte a vyberte si tú najvýhodnejšiu. Okrem PZP nezabúdajte ani na výhodné pripoistenia, prípadne havarijné poistenie, ktoré kryje vás a váš majetok.Porovnajte si ceny PZP online

 • Porovnanie ponúk viacerých poskytovateľov na jednom mieste
 • Všetky zľavy a bonusy uvedené v kalkulačke
 • Úspora až 50 %

Čítajte náš blog a zistite viac

 • pohár whisky a kľúče od auta na stole
  29. februára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Alkohol za volantom doma a v zahraničí: Aké sú limity a pokuty?

  Na Slovensku sa uplatňuje nulová toleranciu alkoholu za volantom. Ak nafúkate viac ako jedno promile, dopúšťate sa trestného činu, pri ktorom vám okrem odobratia vodičáku hrozí aj odňatie slobody. Existujú však krajiny, kde sa nejaké to pivko alebo pohár vína toleruje. Aké limity a pokuty sú v jednotlivých krajinách?

 • biele auto na ceste bez EČV
  22. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Zrušenie PZP pri predaji vozidla

  Predávate auto, ale stále máte platné povinné zmluvné poistenie? Čo by ste mali urobiť, ak do konca poistného obdobia ostáva ešte pár mesiacov? Dostanete zaplatené peniaze späť? Zisťovali sme odpovede za vás.

 • 24. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  PZP: Ako funguje pripoistenie v prípade zrážky so zverou?

  Stret so zverou je nepríjemná udalosť, ktorej sa v mnohých prípadoch nedá vyhnúť. Riziko sa zvyšuje najmä s príchodom zimných mesiacov, ale to neznamená, že srnka alebo zajac nemôžu skočiť do cesty aj počas jari alebo leta. Slovenské poisťovne poskytujú vodičom pripoistenie na zrážku so zverou, ktoré prináša viaceré výhody. Aké sú to výhody a koľko takáto služba stojí?

 • 11. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Stret so zverou: Ako postupovať?

  Zrážka so zverou môže byť veľmi nebezpečná. Lesná zver často končí mŕtva alebo ťažko zranená, auto značne poškodené. Existuje tiež vysoké riziko poškodenia života a zdravia cestujúcich. Niekedy sa však kolízii s divou zverou jednoducho nevyhnete. Viete, ako by ste mali po takejto udalosti postupovať?

 • Muž stojí pri svojom aute
  02. septembra 2023|Martina Pisarčíková
  Čo robiť ako prvé pri poruche auta na ceste?

  Všimli ste si nejaké symboly poruchy auta, počujete divné zvuky alebo sa vám zdá, že sa auto správa inak? S veľkou pravdepodobnosťou budete musieť riešiť jeho poruchu. Najčastejšie ide o problémy s brzdovým systémom, opotrebovanými tlmičmi, batériou. To, ako budete postupovať v prípade poruchy auta, závisí od toho, či sa nachádzate na bežnej ceste alebo na diaľnici.

 • zver na ceste
  18. augusta 2023|Daniel Výcha
  Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

  Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

 • povinne-ruceni-motorka
  11. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Najlepšie PZP na motorku: Ako si vybrať?

  Rovnako ako pre automobil, aj pre motocykel potrebujete povinné zmluvné poistenie. Ak vlastníte motorku, platné poistenie musíte mať uzatvorené ešte predtým, ako s ňou vyrazíte na cesty. Zákon sa vzťahuje na všetky druhy motocyklov bez výnimky - od malej babety až po Harley-Davidson.

 • 08. júla 2023|Martina Pisarčíková
  12 najčastejších chýb mladých vodičov

  Mladí vodiči sú stále rizikovou skupinou na cestách, pretože šoférovanie vyžaduje značné zručnosti. Tieto zručnosti však nie je možné získať zo dňa na deň ani za pár dní v autoškole. Preto musia mladí vodiči často platiť vyššiu sumu za povinné zmluvné poistenie, keď si ho uzatvárajú. Avšak aj mladý vodič môže preukázať, že dokáže jazdiť bez nehôd už v prvom roku, a tým výrazne znížiť svoju platbu za poistné.

 • motorkár sediaci na svojej motorke
  26. júna 2023|Martina Pisarčíková
  Dovolenka na motorke: Na čo si dať pozor?

  S vetrom vo vlasoch je dovolenka jednoducho krajšia. Prežijete skvelé okamihy plné dokonalého adrenalínu a navyše objavíte aj kus sveta. Jazda na motorke je dobrodružstvo, zážitok, niečo, čo treba zažiť, ale so všetkou opatrnosťou.

 • motocykel a motorkár na ceste
  20. júna 2023|Daniel Výcha
  Povinná STK na motorku

  Majitelia motocyklov majú tiež povinnosť absolvovať STK. Ak máte teda doma automobil a k tomu motorku, čaká vás nie jedna STK, ale rovno viacero. Dá sa povedať, že všetko, čo má svoju poznávaciu značku, musí sa hlásiť na stanici technickej kontroly.