počítač-telefón-zápisník

Ako ukončiť nevýhodné PZP a vybrať si nové?

Zistili ste, že vám súčasné povinné zmluvné poistenie nevyhovuje a chceli by ste ho zmeniť? Dobrou správou je, že vypovedanie zmluvy a uzatvorenie novej nie je vôbec komplikované. Ešte predtým, ako si však zvolíte nové poistenie, musíte si ponuky jednotlivých poisťovní porovnať, aby ste si vybrali správne. Ako ukončiť nevýhodné PZP a uzatvoriť novú zmluvu? Máme pre vás odpovede.

Skúste to s výpoveďou

K výmene povinného zmluvného poistenia máte možnosť prestúpiť na konci poistného obdobia starej poistky. To je dátum, kedy ste poistku uzatvorili. Následne o rok je vždy dátum jej výpovede. Vtedy je vhodné rozhodnúť sa, či vám vyhovuje doterajšia poisťovňa, alebo by ste prešli k inému poskytovateľovi. To si môžete overiť najlepšie a najrýchlejšie pomocou internetových kalkulačiek. Niekedy však nie je potrebné prejsť k inej poisťovni, iba podať výpoveď. Poisťovne nerady prichádzajú o klientov, preto je vcelku možné, že vám vaša poisťovňa umožní znížiť cenu PZP alebo pribalí bonusy.


Porovnajte si ceny PZP online

 • Porovnanie ponúk viacerých poskytovateľov na jednom mieste
 • Všetky zľavy a bonusy uvedené v kalkulačke
 • Úspora až 50 %

Výpoveď musí ísť včas

Poistenie sa síce vypovedá k výročiu zmluvy, ale je potrebné počítať aj s dostatočnou rezervou na výpovednú lehotu. To v praxi znamená, že by žiadosť o zrušenie poistenia mala byť do poisťovne doručená najneskôr 6 týždňov pred skončením vašej doterajšej zmluvy pôvodnému poskytovateľovi. Vtedy nie je potrebné žiadosť nijako dokladovať. Tento termín je vhodné si zapamätať, nakoľko zmena PZP je možná len raz ročne.

Rôzne poisťovne majú rôzne typy výpovedí. Je preto vhodné informovať sa na výpoveď, ktorú akceptuje vaša poisťovňa a podľa toho postupovať.

Ďalšie možnosti, kedy vypovedať poistnú zmluvu

Poistné zmluvy je možné vypovedať 6 týždňov pred koncom poistného obdobia, ale aj:


 • 2 mesiace po uzatvorení zmluvy,
 • po poistnej udalosti,
 • nezaplatením poistného.

Dva mesiace po uzatvorení zmluvy

Túto možnosť využívajú spravidla samotné poisťovne, nie poistenci. Počas dvoch mesiacov si dokážu inštitúcie zistiť všetky potrebné informácie o vás a rozhodnúť sa, či sa im oplatí mať s vami uzatvorenú zmluvu. Netreba sa však ničoho báť. Pri PZP sa vypovedanie do dvoch mesiacov spravidla nevyužíva. 

Tento typ výpovede je rozšírený v prípade životného poistenia. Inštitúcie môžu v tomto intervale zistiť rôzne informácie o zdravotnom stave poistenca, ktoré možno zamlčal. V takýchto situáciách posiela poisťovňa výpoveď, ktorú musí poistenec akceptovať. Po akceptovaní začne plynúť 8-dňová výpovedná lehota. Po jej skončení poistenie zanikne.

Ak by poisťovňa z nejakého dôvodu odoslala do dvoch mesiacov výpoveď, musíte si nájsť inú poisťovňu, kde uzatvoríte novú zmluvu.


Vedeli ste, že...

… niektoré poisťovne vám k PZP poskytnú aj zaujímavé benefity a zľavy? Sú to napríklad zľavy za bezškodový priebeh alebo zľavy za dieťa v rodine. Niektoré poisťovne vám znížia cenu poistenia aj v prípade, ak u nich máte uzatvorené aj iné zmluvy, napríklad životné či cestovné poistenie.

Po poistnej udalosti

Mnohí vodiči zistia, že ich povinné zmluvné poistenie nie je výhodné až po tom, ako dôjde k poistnej udalosti. Ak ste si uvedomili, že poistenie vám nevyhovuje, môžete ho vypovedať do mesiaca od ukončenia poistnej udalosti.

Vaša predchádzajúca poisťovňa musí následne celú poistnú udalosť prešetriť, vyplatiť vám škody a až potom môžete začať  s riešením novej poistnej zmluvy v inej poisťovni.

Nezaplatením poistného

Poslednou možnosťou, ako vypovedať PZP, je nezaplatenie poistného. Po tom, ako poistenie nezaplatíte, vám poisťovňa pošle výzvu k tomu, aby ste tak urobili. Ak to nespravíte, zmluva by mala zaniknúť.

Niektoré poisťovne nemusia brať výpoveď nezaplatením ako platnú, prípadne vás kvôli nespoľahlivosti v platení nový poisťovateľ vôbec nepoistí.

Podanie výpovede poistenia nie je náročné. Celý proces vám nezaberie viac ako zopár minút. Od starej zmluvy preto odstúpte tak, ako by ste mali. Vyhnete sa zbytočným komplikáciám.

Dôvody odstúpenia od zmluvy

Dôvodom odstúpenia od zmluvy nemusí byť len skutočnosť, že je poistenie nevýhodné. Vodiči vypovedajú poistenie aj vtedy, keď:


 • Vozidlo predávajú – PZP sa nedá preniesť z jedného majiteľa vozidla na druhého. Ak teda predávate auto, svoju poistku musíte zrušiť. Nový majiteľ si bude musieť nájsť nové PZP a uzatvoriť ho na vlastné meno.


 • Vozidlo vyraďujú z prevádzky – v prípade, že je vozidlo staré a vyraďujete ho z prevádzky, je dôležité, aby ste o tejto skutočnosti poisťovňu informovali. PZP sa automaticky samé nezruší a platiť za niečo, čo už v skutočnosti nepotrebujete, je zbytočné. Poisťovni preto čo najskôr doručte výpoveď.


 • Vozidlo bolo kradnuté  – či už čakáte na nájdenie vášho odcudzeného vozidla, alebo ste sa zmierili s tým, že ho už nikdy neuvidíte, myslite na vypovedanie poistenia. V tomto prípade platí to isté, čo pri vyradení z evidencie. Neplaťte za niečo, čo nemáte. Ak by sa vozidlo náhodou našlo, poistenie naň znova uzatvoríte.


Rada odborníka

Každá poisťovňa má iné podmienky vypovedania poistnej zmluvy. Vopred sa o nich preto informujte. Dobrou správou však je, že väčšina z nich akceptuje všetky, prípadne väčšinu spomenutých druhov vypovedania poistenia.

Žiadosť o zrušenie PZP musí byť písomná

Ukončenie zmluvy k PZP musí byť realizované vždy písomne. To znamená, že ho nestačí nahlásiť napríklad pracovníkovi poisťovne. Našťastie je dnes možné výpoveď doručiť viacerými akceptovateľnými spôsobmi:


 • osobne
 • cez internet
 • mailom
 • faxom
 • kuriérom
 • poštou


Tlačivo, ktoré musíte vyplniť a odovzdať v poisťovni, nájdete na oficiálnej stránke svojej poisťovne. Univerzálny formulár však nájdete dostupný aj online. Okrem osobných údajov do formulára musíte uviesť aj dôvod výpovede, výročie súčasného poistenia, evidenčné číslo a značku a model vozidla.

Ak to urobíte v dostatočnom predstihu, ostane vám dosť času na komunikáciu s vašou poisťovňou a prípadne aj ďalšími, ktoré vám s novým PZP vyjdú v ústrety. 


Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %

Vypýtajte si potvrdenie

Ak ste sa už definitívne rozhodli zmeniť poisťovňu, nezabudnite si vypýtať potvrdenie o bezškodovom priebehu. Zíde sa vám to ako argument k tomu, aby vám nová poisťovňa dala zľavu za bezškodový priebeh. Výpoveď z PZP totiž môžete dať aj vtedy, ak ešte nemáte vybranú novú poisťovňu. Tu si ale dajte pozor. Poistenie musíte uzatvoriť v novej poisťovni dňom, kedy v starej uplynie výpovedná lehota. Aj deň bez poistenia totiž môže znamenať vysokú pokutu.

Ako nájsť nové výhodné PZP?

Povinné zmluvné poistenie je povinnosťou každého vodiča. V prípade jeho neuzatvorenia vám hrozí pokuta vo výške 3 320 eur. Okrem toho netreba zabúdať ani na skutočnosť, že ak by došlo k nejakej kolízii, ako napríklad dopravnej nehode, všetky náklady na majetku tretích osôb budete musieť platiť zo svojho.

Nenechávajte nič na náhodu a uzatvorte výhodné povinné zmluvné poistenie. Jednotlivé ponuky od poisťovní si porovnajte a zistite, ktorá má pre vás tú najzaujímavejšiu možnosť. 

Okrem PZP myslite aj na druhý obľúbený typ poistenia určený pre vozidlá, ktorým je havarijné poistenie. Jeho výhodou je, že kryje vás a váš majetok. V prípade dopravnej nehody alebo iných škôd by vám mala poisťovňa na základe neho preplatiť všetky alebo časť škôd.


Nemáte havarijné poistenie?

Porovnajte si ponuky havarijného poistenia a vyberte si to správne poistenie pre vaše vozidlo.


Autor - Martina Pisarcikova
Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Kľúče od nového auta
  23. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
  Auto na splátky v roku 2024: Aké sú podmienky?

  Rozhodli ste sa pre kúpu nového auta? Predtým, ako si vyberiete značku a typ vozidla, zamyslite sa nad dôležitejšou otázkou. Z čoho budete kúpu auta financovať? Alternatív, vďaka ktorým si môžete kúpiť nové auto, je viacero. Ktorá z nich bude pre vás tou navýhodnejšou?

 • Zhorené staré auto
  22. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
  Šrotovné na autá: Ako funguje? Bude aj v roku 2024?

  Finančný príspevok na auto sa na Slovensku v minulosti objavil už niekoľkokrát. Mimoriadne populárne bolo predovšetkým tzv. šrotovné, kde bol príspevok na auto podmienený likvidáciou starého vozidla. Ako vlastne proces šrotovania vozidla prebieha? A kedy bude šrotovné na autá opäť? Čítajte ďalej, všetko podstatné sme pre vás spísali v nasledujúcich riadkoch.

 • biele auto na ceste bez EČV
  22. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Zrušenie PZP pri predaji vozidla

  Predávate auto, ale stále máte platné povinné zmluvné poistenie? Čo by ste mali urobiť, ak do konca poistného obdobia ostáva ešte pár mesiacov? Dostanete zaplatené peniaze späť? Zisťovali sme odpovede za vás.

 • ruka na volante
  Máte najlacnejšie PZP?

  Ako naznačuje samotný názov, povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné. Uzatvorené ho musí mať každý majiteľ motorového vozidla. A čo vy, platíte za PZP málo alebo veľa? Odpoveď na túto otázku nemusí byť jednoznačná. Cena PZP sa totiž odvíja od množstva parametrov.

 • Peniaze a autíčko
  29. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zdražovanie povinného zmluvného poistenia 2024

  Poisťovne avizujú zvyšovanie cien PZP pre rok 2024. Čo je príčinou zdražovania? O koľko viac si za povinné zmluvné poistenie priplatíme? Koho sa zvýšenie cien dotkne najviac a koho najmenej? Na všetky tieto otázky odpovieme v nasledujúcich riadkoch.

 • Vodič šoféruje auto
  05. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Tipy, ako si zľavniť PZP

  Povinné zmluvné poistenie je síce povinné, no sumu, ktorú zaň budete platiť, si môžete efektívne znížiť. Najčastejšie sa dá znížiť vďaka miestu bydliska, bezškodového priebehu či modelu vozidla.

 • kúpa vozidla z druhej ruky
  30. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri prepise vozidla?

  Od 1. januára 2023 došlo k zrušeniu dvojkrokového prepisu vozidla. Pri zmene majiteľa nie je potrebné meniť evidenčné číslo. Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste. Ako teda postupovať pri prepise auta? V nasledujúcich riadkoch vám prinášame podrobný návod.

 • biele auto na ceste
  16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako zmeniť poisťovňu PZP?

  Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • čierne auto neznámej značky
  14. novembra 2023|Daniel Výcha
  Viete, ako na odhlásenie auta bez zošrotovania?

  Auto môžete odhlásiť z evidencie aj v prípade, že ho neplánujete zošrotovať. Postup je mierne odlišný, ale nemusíte sa ničoho obávať. Ak viete, ako na to, príliš veľa času vám to nezaberie. Pre zjednodušenie odhlásenia sme pre vás pripravili prehľadný návod, ktorý vám krok za krokom vysvetlí všetko.

 • pes v aute
  09. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Všetko, čo treba vedieť o poistení psa

  Pes sa považuje za najlepšieho priateľa človeka, a nie je to žiadne klišé. Týchto štvornohých kamošov často vnímame ako súčasť rodiny. Okrem našej lásky, ochrany a starostlivosti si teda rozhodne zaslúžia aj zodpovedajúcu zdravotnú starostlivosť – hoci vieme, že veterinárne náklady sa dokážu vyšplhať na značne vysoké sumy. S výdavkami môžeme rátať aj v prípade, že náš pes spôsobí škodu, ktorú musíme uhradiť. Ako teda psíka poistiť pre prípad vzniku neočakávaných nákladov?