počítač-telefón-zápisník

Ako ukončiť nevýhodné PZP a vybrať si nové?

Zistili ste, že vám súčasné povinné zmluvné poistenie nevyhovuje a chceli by ste ho zmeniť? Dobrou správou je, že vypovedanie zmluvy a uzatvorenie novej nie je vôbec komplikované. Ešte predtým, ako si však zvolíte nové poistenie, musíte si ponuky jednotlivých poisťovní porovnať, aby ste si vybrali správne. Ako ukončiť nevýhodné PZP a uzatvoriť novú zmluvu? Máme pre vás odpovede.

Skúste to s výpoveďou

K výmene povinného zmluvného poistenia máte možnosť prestúpiť na konci poistného obdobia starej poistky. To je dátum, kedy ste poistku uzatvorili. Následne o rok je vždy dátum jej výpovede. Vtedy je vhodné rozhodnúť sa, či vám vyhovuje doterajšia poisťovňa, alebo by ste prešli k inému poskytovateľovi. To si môžete overiť najlepšie a najrýchlejšie pomocou internetových kalkulačiek. Niekedy však nie je potrebné prejsť k inej poisťovni, iba podať výpoveď. Poisťovne nerady prichádzajú o klientov, preto je vcelku možné, že vám vaša poisťovňa umožní znížiť cenu PZP alebo pribalí bonusy.


Porovnajte si ceny PZP online

 • Porovnanie ponúk viacerých poskytovateľov na jednom mieste
 • Všetky zľavy a bonusy uvedené v kalkulačke
 • Úspora až 50 %

Výpoveď musí ísť včas

Poistenie sa síce vypovedá k výročiu zmluvy, ale je potrebné počítať aj s dostatočnou rezervou na výpovednú lehotu. To v praxi znamená, že by žiadosť o zrušenie poistenia mala byť do poisťovne doručená najneskôr 6 týždňov pred skončením vašej doterajšej zmluvy pôvodnému poskytovateľovi. Vtedy nie je potrebné žiadosť nijako dokladovať. Tento termín je vhodné si zapamätať, nakoľko zmena PZP je možná len raz ročne.

Rôzne poisťovne majú rôzne typy výpovedí. Je preto vhodné informovať sa na výpoveď, ktorú akceptuje vaša poisťovňa a podľa toho postupovať.

Ďalšie možnosti, kedy vypovedať poistnú zmluvu

Poistné zmluvy je možné vypovedať 6 týždňov pred koncom poistného obdobia, ale aj:


 • 2 mesiace po uzatvorení zmluvy,
 • po poistnej udalosti,
 • nezaplatením poistného.

Dva mesiace po uzatvorení zmluvy

Túto možnosť využívajú spravidla samotné poisťovne, nie poistenci. Počas dvoch mesiacov si dokážu inštitúcie zistiť všetky potrebné informácie o vás a rozhodnúť sa, či sa im oplatí mať s vami uzatvorenú zmluvu. Netreba sa však ničoho báť. Pri PZP sa vypovedanie do dvoch mesiacov spravidla nevyužíva. 

Tento typ výpovede je rozšírený v prípade životného poistenia. Inštitúcie môžu v tomto intervale zistiť rôzne informácie o zdravotnom stave poistenca, ktoré možno zamlčal. V takýchto situáciách posiela poisťovňa výpoveď, ktorú musí poistenec akceptovať. Po akceptovaní začne plynúť 8-dňová výpovedná lehota. Po jej skončení poistenie zanikne.

Ak by poisťovňa z nejakého dôvodu odoslala do dvoch mesiacov výpoveď, musíte si nájsť inú poisťovňu, kde uzatvoríte novú zmluvu.


Vedeli ste, že...

… niektoré poisťovne vám k PZP poskytnú aj zaujímavé benefity a zľavy? Sú to napríklad zľavy za bezškodový priebeh alebo zľavy za dieťa v rodine. Niektoré poisťovne vám znížia cenu poistenia aj v prípade, ak u nich máte uzatvorené aj iné zmluvy, napríklad životné či cestovné poistenie.

Po poistnej udalosti

Mnohí vodiči zistia, že ich povinné zmluvné poistenie nie je výhodné až po tom, ako dôjde k poistnej udalosti. Ak ste si uvedomili, že poistenie vám nevyhovuje, môžete ho vypovedať do mesiaca od ukončenia poistnej udalosti.

Vaša predchádzajúca poisťovňa musí následne celú poistnú udalosť prešetriť, vyplatiť vám škody a až potom môžete začať  s riešením novej poistnej zmluvy v inej poisťovni.

Nezaplatením poistného

Poslednou možnosťou, ako vypovedať PZP, je nezaplatenie poistného. Po tom, ako poistenie nezaplatíte, vám poisťovňa pošle výzvu k tomu, aby ste tak urobili. Ak to nespravíte, zmluva by mala zaniknúť.

Niektoré poisťovne nemusia brať výpoveď nezaplatením ako platnú, prípadne vás kvôli nespoľahlivosti v platení nový poisťovateľ vôbec nepoistí.

Podanie výpovede poistenia nie je náročné. Celý proces vám nezaberie viac ako zopár minút. Od starej zmluvy preto odstúpte tak, ako by ste mali. Vyhnete sa zbytočným komplikáciám.

Dôvody odstúpenia od zmluvy

Dôvodom odstúpenia od zmluvy nemusí byť len skutočnosť, že je poistenie nevýhodné. Vodiči vypovedajú poistenie aj vtedy, keď:


 • Vozidlo predávajú – PZP sa nedá preniesť z jedného majiteľa vozidla na druhého. Ak teda predávate auto, svoju poistku musíte zrušiť. Nový majiteľ si bude musieť nájsť nové PZP a uzatvoriť ho na vlastné meno.


 • Vozidlo vyraďujú z prevádzky – v prípade, že je vozidlo staré a vyraďujete ho z prevádzky, je dôležité, aby ste o tejto skutočnosti poisťovňu informovali. PZP sa automaticky samé nezruší a platiť za niečo, čo už v skutočnosti nepotrebujete, je zbytočné. Poisťovni preto čo najskôr doručte výpoveď.


 • Vozidlo bolo kradnuté  – či už čakáte na nájdenie vášho odcudzeného vozidla, alebo ste sa zmierili s tým, že ho už nikdy neuvidíte, myslite na vypovedanie poistenia. V tomto prípade platí to isté, čo pri vyradení z evidencie. Neplaťte za niečo, čo nemáte. Ak by sa vozidlo náhodou našlo, poistenie naň znova uzatvoríte.


Rada odborníka

Každá poisťovňa má iné podmienky vypovedania poistnej zmluvy. Vopred sa o nich preto informujte. Dobrou správou však je, že väčšina z nich akceptuje všetky, prípadne väčšinu spomenutých druhov vypovedania poistenia.

Žiadosť o zrušenie PZP musí byť písomná

Ukončenie zmluvy k PZP musí byť realizované vždy písomne. To znamená, že ho nestačí nahlásiť napríklad pracovníkovi poisťovne. Našťastie je dnes možné výpoveď doručiť viacerými akceptovateľnými spôsobmi:


 • osobne
 • cez internet
 • mailom
 • faxom
 • kuriérom
 • poštou


Tlačivo, ktoré musíte vyplniť a odovzdať v poisťovni, nájdete na oficiálnej stránke svojej poisťovne. Univerzálny formulár však nájdete dostupný aj online. Okrem osobných údajov do formulára musíte uviesť aj dôvod výpovede, výročie súčasného poistenia, evidenčné číslo a značku a model vozidla.

Ak to urobíte v dostatočnom predstihu, ostane vám dosť času na komunikáciu s vašou poisťovňou a prípadne aj ďalšími, ktoré vám s novým PZP vyjdú v ústrety. 


Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %

Vypýtajte si potvrdenie

Ak ste sa už definitívne rozhodli zmeniť poisťovňu, nezabudnite si vypýtať potvrdenie o bezškodovom priebehu. Zíde sa vám to ako argument k tomu, aby vám nová poisťovňa dala zľavu za bezškodový priebeh. Výpoveď z PZP totiž môžete dať aj vtedy, ak ešte nemáte vybranú novú poisťovňu. Tu si ale dajte pozor. Poistenie musíte uzatvoriť v novej poisťovni dňom, kedy v starej uplynie výpovedná lehota. Aj deň bez poistenia totiž môže znamenať vysokú pokutu.

Ako nájsť nové výhodné PZP?

Povinné zmluvné poistenie je povinnosťou každého vodiča. V prípade jeho neuzatvorenia vám hrozí pokuta vo výške 3 320 eur. Okrem toho netreba zabúdať ani na skutočnosť, že ak by došlo k nejakej kolízii, ako napríklad dopravnej nehode, všetky náklady na majetku tretích osôb budete musieť platiť zo svojho.

Nenechávajte nič na náhodu a uzatvorte výhodné povinné zmluvné poistenie. Jednotlivé ponuky od poisťovní si porovnajte a zistite, ktorá má pre vás tú najzaujímavejšiu možnosť. 

Okrem PZP myslite aj na druhý obľúbený typ poistenia určený pre vozidlá, ktorým je havarijné poistenie. Jeho výhodou je, že kryje vás a váš majetok. V prípade dopravnej nehody alebo iných škôd by vám mala poisťovňa na základe neho preplatiť všetky alebo časť škôd.


Nemáte havarijné poistenie?

Porovnajte si ponuky havarijného poistenia a vyberte si to správne poistenie pre vaše vozidlo.


Autor - Martina Pisarcikova
Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • zver na ceste
  18. augusta 2023|Daniel Výcha
  Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

  Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.