Ukončenie a výmena PZP. Takto postupovať

Boj o klientka je bežná súčasť trhového prostredia. A platí to aj pri povinnom zmluvnom poistení. Lenže na rozdiel od iných služieb, v tomto segmente nie je možné meniť poistku koľkokrát sa vám zachce. Povinné poistenie je potrebné meniť podľa vopred nastavených pravidiel. No rozhodne sa neoplatí byť v jednej poisťovni celý život. Obvykle to vychádza najdrahšie.

  Spočítať ceny

Skúste to s výpoveďou

K výmene povinného zmluvného poistenia máte možnosť prestúpiť na konci poistného obdobia starej poistky. To je dátum, kedy ste poistku uzatvorili. Následne o rok je vždy dátum jej výpovede. Vtedy je vhodné rozhodnúť sa, či vám vyhovuje doterajšia poisťovňa, alebo by ste prešli k inému poskytovateľovi. To si môžete overiť najlepšie a najrýchlejšie pomocou internetových kalkulačiek. Niekedy však ani nie je potrebné prejsť k inej poisťovni, iba podať výpoveď. Poisťovne nerady prichádzajú o klientov a tak je vcelku možné, že vám aj vaša poisťovňa umožní znížiť cenu PZP, alebo pribalí bonusy. Ako sa hovorí, občas sa oplatí vystrčiť rožky.

 

Výpoveď musí ísť včas

Poistenie sa síce vypovedá k výročiu zmluvy, ale je potrebné počítať aj s dostatočnou rezervou na výpovednú lehotu. To v praxi znamená, že by žiadosť o zrušenie poistenia mala byť do poisťovne doručená najneskôr 6 týždňov pred skončením vašej doterajšej zmluvy pôvodnému poskytovateľovi. Vtedy nie je potrebné žiadosť nijako dokladovať. Tento termín je vhodné si zapamätať, nakoľko zmena PZP je možná len raz ročne.

Rôzne poisťovne majú rôzne typy výpovedí. Je preto vhodné informovať sa na výpoveď, ktorú akceptuje vaša poisťovňa a podľa toho postupovať.

 

Odstúpenie musí byť písomné

Ukončenie zmluvy k PZP musí byť realizované vždy písomne. To znemená, že ho nestačí nahlásiť napríklad pracovníkovi poisťovne. Našťastie je dnes možné výpoveď doručiť viacerými akceptovateľnými spôsobmi:

1) osobne

2) cez internet

3) mailom

4) faxom

5) kuriérom

6) poštou

 

Ak to urobíte v dostatočnom predstihu, ostane vám dosť času na komunikáciu s vašou poisťovňou a prípadne aj ďalšími, ktoré vám s novým PZP vyjdú v ústrety.

 

Pozor na nesplnenú povinnosť

Nikdy nerušte zmluvu PZP nezaplatením ďalšej platby. Taká výpoveď je neplatná, poisťovňa môže poistenie vymáhať a nový poskytovateľ vás nepoistí, navyše poisťovňa nemusí kryť prípadné škody.

 

Vypýtajte si potvrdenie

Ak ste sa už definitívne rozhodli zmeniť poisťovňu, tak si nezabudnite vypýtať potvrdenie o bezškodovom priebehu. To sa vám zíde ako argument k tomu, aby vám nová poisťovňa dala zľavu za bezškodový priebeh. Výpoveď z PZP totiž môžete dať aj vtedy, ak ešte nemáte vybranú novú poisťovňu. No pozor, poistenie musíte uzatvoriť v novej poisťovni dňom, kedy v starej uplynie výpovedná lehota. Aj deň bez poistenia totiž môže znamenať vysokú pokutu.

Spočítať ceny

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 3