kúpa vozidla z druhej ruky

Ako na prepis auta v roku 2024

Už minulý rok došlo k zrušeniu dvojkrokového prepisu vozidla. Pri zmene majiteľa nie je potrebné meniť evidenčné číslo. Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste. Ako teda postupovať pri prepise auta? V nasledujúcich riadkoch vám prinášame podrobný návod.

Prepis vozidla je od minulého roka jednoduchší

Novela zákona o cestnej premávke, ktorá vstúpila do platnosti 1. januára 2023, priniesla so sebou okrem iných zmien aj zmeny v systéme evidencie vozidiel. Začali sa používať celoslovenské evidenčné čísla bez označenia okresu a zaviedla sa aj prenositeľnosť značky.

Nová legislatíva ovplyvnila aj procesy prepisu vozidla na dopravnom inšpektoráte. Novela zákona zrušila tzv. dvojkrokové oznamovanie prevodu držby vozidla na inú osobu, čím sa prepis auta podstatne zjednodušil.

Možno si pamätáte, ako prepis vozidla prebiehal predtým. Pôvodný majiteľ musel ísť na dopravný inšpektorát, kde ho na základe splnomocnenia nového majiteľa odhlásil. Nový majiteľ zas musel navštíviť dopravný inšpektorát vo svojom okrese, aby si vozidlo prihlásil.

Dnes už je jedno, či vozidlo predávate alebo kupujete v rámci toho istého okresu alebo nie. Po zmene zákona môžete prihlásenie auta aj jeho odhlásenie urobiť naraz. Kompletný prepis vozidla aj s vydaním nových dokladov vykoná ktorýkoľvek dopravný inšpektorát na Slovensku. Tabuľky sú prenosné z pôvodného majiteľa na nového bez ohľadu na okres trvalého pobytu.


Viete, že...

…dnes si EČV môžete ponechať, aj pri zmene trvalého pobytu do iného okresu? EČV nemusíte meniť dokonca ani pri zmene vozidla. Môžete si ho ponechať a prideliť ho na ďalšie vozidlo.

Prepis vozidla: Ako postupovať krok za krokom

#1 Základom je kúpno-predajná zmluva

Pri predaji alebo kúpe vozidla je nevyhnutné uzavrieť kúpno-predajnú zmluvu. Práve to je zásadný dokument, ktorý chráni kupujúceho i predávajúceho. Ak sa kúpna zmluva na auto uzatvára medzi dvoma fyzickými osobami, riadi sa podľa Občianskeho zákonníka. V prípade, že ide o predaj medzi právnickými osobami, uzatvára sa podľa Obchodného zákonníka.


Ak nemôžete potrebné úkony uskutočniť sami, na predaj a prepis auta môžete splnomocniť inú osobu. Podpis na splnomocnení musí byť osvedčený na notárskom alebo matričnom úrade.

#2 Vybavte si zákonnú poistku

Zo zmeny držby vozidla vyplývajú predávajúcemu i kupujúcemu povinnosti vo vzťahu k povinnému zmluvnému poisteniu (PZP). Poistka pri prepise auta je totiž zásadná. Okamihom zápisu prevodu držby vozidla na inú osobu pôvodné PZP zaniká.

Nový majiteľ si preto musí vybaviť novú zákonnú poistku so začiatkom poistenia v deň, kedy auto preberá. Potvrdenie o PZP je potrebné pri prepise vozidla predložiť na dopravnom inšpektoráte.


Základom je PZP

  • Porovnanie viacerých ponúk
  • Úspora až 50 %
  • Viaceré možnosti pripoistenia


Pôvodný majiteľ musí poisťovňu požiadať o zrušenie PZP, teda podať výpoveď zmluvy. Do niekoľkých dní dostane od poisťovne vyrozumenie a zvyšnú časť poistného.

#3 Pripravte si ostatné doklady

Pýtate sa, čo potrebujem na prepis auta? Okrem potvrdenia o novej zákonnej poistke bude dopravný inšpektorát pri zmene držby vozidla potrebovať aj ďalšie doklady.

  • platný doklad totožnosti,
  • osvedčenie o evidencii vozidla (technický preukaz) – časť I. aj časť II.,
  • písomné splnomocnenie, ak je držiteľ alebo vlastník vozidla zastupovaný, prípadne iný doklad preukazujúci vlastníctvo k vozidlu,
  • odborný posudok o kontrole originality vozidla nie starší ako 15 dní, ak vozidlo nebolo prihlásené do zákonnej lehoty 30 dní.


Žiadosť o vykonanie zmeny v evidencii vozidiel už vypisovať nemusíte (žiadosti sa nepredkladajú už od 1.8.2019). Vyplní ju priamo zamestnanec dopravného inšpektorátu.

Okrem samotných dokladov si pripravte aj príslušný správny poplatok za zápis držiteľa vozidla. Ak sa bude meniť tabuľka s evidenčným číslom, pôvodný majiteľ ju musí pri prepise odovzdať.


#4 Objednajte sa na dopravný inšpektorát

V ďalšom procese vám pomôže polícia. Prepis auta vybavíte na ktoromkoľvek dopravnom inšpektoráte na Slovensku. Na rozdiel od procesov v minulosti to už nemusí byť úrad príslušný bydlisku ktorejkoľvek zmluvnej strany. Ak je to potrebné, doklady a EČV môžu byť odoslané kuriérom.

Aby ste mali istotu, že sa v deň návštevy úradu skutočne dostanete na rad a vybavíte všetko potrebné, pre istotu si vopred rezervujte termín. Urobíte tak veľmi jednoducho, priamo cez stránku Ministerstva vnútra SR. Vyberte si konkrétny dátum a čas a systém vám pridelí PIN kód, ktorý zadáte v deň návštevy inšpektorátu v kiosku na pracovisku. Kód je platný 15 minút pred a 15 minút po čase rezervácie.

Náš tip

Elektronické objednanie na prepis vozidla urobíte cez Univerzálny rezervačný systém na stránke Ministerstva vnútra SR.

#5 Vybavte prepis vozidla

Najjednoduchšie je, ak sa na dopravnom inšpektoráte stretne predávajúci i kupujúci. Ak nedokážete ísť v rovnakom termíne na dopravný inšpektorát obaja, na prepis vozidla stačí aj prítomnosť predávajúceho. V takom prípade však musí mať od vlastníka alebo držiteľa vozidla splnomocnenie na prepis auta s osvedčeným podpisom.

Namiesto takéhoto splnomocnenia je možné predložiť aj iný doklad, ktorý preukazuje vlastníctvo k prepisovanému vozidlu, napríklad právoplatné uznesenie o dedičstve alebo právoplatný rozsudok súdu. Ak sa vozidlo prevádza na blízku osobu doterajšieho držiteľa (príbuzný v priamom rade, súrodenec, manžel/manželka), povinnosť predloženia takýchto dokladov neplatí.


Viete, že...

…už od 1.12. 2019 nie je pri prepise vozidla potrebné pristaviť vozidlo ku kontrole?

Prepis vozidla online

O prepis vozidla môžete požiadať aj elektronicky, a to v prípade, že ste držiteľom elektronického občianskeho preukazu (tzv. eID karty), pomocou ktorého žiadosť podpíšete kvalifikovaným elektronickým podpisom.

Náš tip

Žiadosť vybavíte cez Elektronické služby Ministerstva vnútra SR v časti Žiadosti o vykonanie zmeny v evidencii vozidiel.


Elektronicky je možné vykonať zmenu držiteľa/vlastníka vozidla i požiadať o nové tabuľky s EČV. Žiadateľ v elektronickej žiadosti uvedie:

  • čo sa má stať s tabuľkami EČV – či ostávajú na vozidle alebo si ich nechá predávajúci,
  • o aké EČV má kupujúci záujem (celoslovenské / konkrétne / s voliteľnou logistikou),
  • či bude nový vlastník totožný s novým držiteľom, zostane pôvodný vlastník alebo bude vlastníkom iná osoba ako držiteľ (štandardne sa mení pri prevode držby mení aj vlastník vozidla),
  • ďalšie údaje.


Žiadateľ priloží potvrdenie o PZP a písomné splnomocnenie s osvedčeným podpisom osoby, na ktorú sa držba vozidla prevádza (s výnimkou blízkej osoby alebo osoby s elektronickým splnomocnením). Zmena držby vozidla sa vykonáva priamo, kupujúci nemusí žiadať o zápis do dokladov. Tabuľky s evidenčným číslom a doklady mu doručí kuriér na adresu uvedenú v elektronickej službe.

Elektronický prepis vozidla je nielen rýchly, ale výhodou je aj jeho cena. Poplatky pri elektronických službách sú totiž aj o 50 % nižšie.

Koľko stojí prepis auta? Prehľad správnych poplatkov

Od júla 2023 sa zmenili poplatky za prepis vozidla a tiež spôsob ich výpočtu. Pôvodne používaný koeficient podľa veku vozidla nahradil tzv. ekologický koeficient vozidla, ktorý zohľadňuje druh paliva, emisnú triedu auta alebo jeho vek.

Cenu za prepis auta vypočítate podľa nasledujúceho vzorca tak, že si dosadíte údaje z príslušných tabuliek:

Poplatok za prepis = sadzba poplatku podľa výkonu motora x ekologický koeficient vozidla


Tabuľka 1: Sadzba podľa výkonu motora

Výkon nad (kW)Výkon do (kW) vrátaneSuma (eur)

-

80

33

80

90

60

90

100

90

100

110

120

110

125

200

125

140

300

140

155

500

155

170

700

170

210

900

210

80

1000

Zdroj: Zákon o správnych poplatkoch


Tabuľka 2: Ekologický koeficient vozidla

Druh vozidla vzhľadom na druh palivaEkologický koeficient vozidla

1. Vozidlo staršie ako 40 rokov od dátumu prvej evidencie (bez rozdielu druhu paliva)

0,10

2. Vozidlo s druhom paliva: H2, kombinácia akéhokoľvek paliva + PHEV (Plug-In hybrid)

0,20

3. Vozidlo s iným druhom paliva ako v riadku 1 a 2 alebo iné vozidlo ako v písmene c)
Emisná normaDátum prvej evidencieEkologický koeficient vozidla

Euro 1/I

do 31.12.1996

1,00

Euro 2/II

1.1.1997 – 31.13.2001

0,80

Euro E/III

1.1.2002 – 31.12.2006

0,70

Euro 4/IV

1.1.2007 – 31.12.2011

0,60

Euro 5/V/EEV

1.1.2012 – 31.8.2016

0,50

Euro 6a,b,c/VIA,B,C

1.9.2016 – 31.8.2020

0,45

Euro 6d/VID a novšie

od 1.9.2020

0,40

Zdroj: Zákon o správnych poplatkoch

Náš tip

Výšku poplatku si môžete vypočítať v kalkulačke poplatku za registráciu vozidla na stránke https://overenie.digital/.


Pri prepise vozidla majú zľavu ekologické typy vozidiel, zdravotne postihnutí majitelia alebo mnohopočetné rodiny s deťmi. Na oslobodenie od poplatku majú nárok ľudia, ktorí vozidlo zdedili alebo ho získali so štátnym príspevkom. Kompletný zoznam úľav nájdete v zákone.

Vyberte si najvýhodnejšie havarijné poistenie

Ak ste novým majiteľom auta, nezabudnite zvážiť nielen povinné zmluvné poistenie, ale aj dobrovoľné havarijné poistenie. Kasko totiž pokryje aj prípadné škody na vašom vozidle, ktoré vzniknú v dôsledku havárie, živelnej udalosti, krádeže vozidla či vandalizmu.

Porovnajte si ponuky jednotlivých poisťovní na jednom mieste a uzatvorte si havarijné poistenie rýchlo a jednoducho cez internet. Tak budete krytí vždy, keď vyjdete na cesty.

Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • žena jazdiaca na čiernej elektrokolobežke
    05. decembra 2024|Lívia Ovcarčíková
    PZP pre elektrokolobežky: Nová zákonná povinnosť od augusta 2024

    E-kolobežky a e-bicykle zažívajú ozajstný boom. Ich počet na cestách neustále rastie. Ak ste majiteľom takéhoto e-vozidla, podľa novely zákona o PZP máte povinnosť uzatvoriť povinné zmluvné poistenie. PZP sa však nevzťahuje na všetky typy elektrických kolobežiek a bicyklov.

  • zimne-pneumatiky
    06. novembra 2024|Lívia Voskárová
    Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

    Povinnosť prezuť zimné pneumatiky namiesto letných ukladá na Slovensku zákon. Platí od 15. novembra do 31. marca, a to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy. Tieto pravidlá už pravdepodobne poznáte. Viete však aj o novinke v značení pneumatík, ktorá platí od októbra?

  • zena-sedi-v-naburanom-aute
    31. októbra 2024|Lívia Ovcarčíková
    Preplatenie škody zo zákonnej poistky: Aké sú pravidlá?

    Dopravným nehodám či iným nepríjemným udalostiam sa niekedy nevyhne ani ten najpozornejší vodič. Dobrou správou však je, že škody, ktoré sa môžu vyšplhať až do výšky niekoľkých desiatok tisíc eur, nemusíte platiť zo svojho. O všetko sa dokáže postarať vaša poisťovňa. Aké pravidlá sa spájajú s preplácaním škôd a kedy ich musíte zaplatiť z vlastného vrecka?

  • povinna-vybava-auta-rakusko
    22. februára 2024|Lívia Ovcarčíková
    Povinná výbava auta v Rakúsku

    Na Slovensku sa ako vodiči nezaobídeme bez autolekárničky, výstražného trojuholníka, reflexnej vesty či náhradného kolesa. Povinná výbava v Rakúsku je síce podobná, ale v niektorých detailoch sa odlišuje. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás zhrnuli užitočné informácie, na čo by ste si mali pri cestách do Rakúska dávať pozor.

  • 26. januára 2024|Martina Pisarčíková
    Aké sú najčastejšie pripoistenia k PZP?

    Poisťovne v súčasnosti k svojim základným balíkom poistenia poskytujú aj tzv. pripoistenia. Tieto pripoistenia rozširujú krytie zvoleného poistenia a prinášajú množstvo ďalších výhod. Kedy je vhodné si ich zvoliť a prečo by ste to mali urobiť?

  • ruka na volante
    16. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
    Máte najlacnejšie PZP?

    Ako naznačuje samotný názov, povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné. Uzatvorené ho musí mať každý majiteľ motorového vozidla. A čo vy, platíte za PZP málo alebo veľa? Odpoveď na túto otázku nemusí byť jednoznačná. Cena PZP sa totiž odvíja od množstva parametrov.

  • výstražný trojuholník
    03. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
    Povinná výbava auta v roku 2024: Máte všetko?

    Pri otázke povinnej výbavy mnohí vodiči len pokrčia ramenami a spoliehajú sa na to, že lekárnička je všetko, čo im v aute bude stačiť. Povinnú výbavu však určuje zákon a je podstatne bohatšia. Požiadavky na ňu sa dokonca odlišujú aj v jednotlivých štátoch. Preto si preverte, či vám pri cestách po Slovensku i do zahraničia v aute naozaj nič nechýba. 

  • Peniaze a autíčko
    29. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Zdražovanie povinného zmluvného poistenia 2024

    Poisťovne avizujú zvyšovanie cien PZP pre rok 2024. Čo je príčinou zdražovania? O koľko viac si za povinné zmluvné poistenie priplatíme? Koho sa zvýšenie cien dotkne najviac a koho najmenej? Na všetky tieto otázky odpovieme v nasledujúcich riadkoch.

  • Vodič šoféruje auto
    05. decembra 2023|Martina Pisarčíková
    Tipy, ako si zľavniť PZP

    Povinné zmluvné poistenie je síce povinné, no sumu, ktorú zaň budete platiť, si môžete efektívne znížiť. Najčastejšie sa dá znížiť vďaka miestu bydliska, bezškodového priebehu či modelu vozidla.