koupe-noveho-auta.

Kúpa ojazdeného auta: Ako postupovať?

17. 2. 2023
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Limitované finančné prostriedky nás často nútia kúpiť si namiesto nového auta staršie. Nákup ojazdeného vozidla môže byť, samozrejme, dobrou voľbou. Viete však, akým záležitostiam by ste mali venovať mimoriadnu pozornosť? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch. A pridáme aj postup pri prepise auta na dopravnom inšpektoráte.

Ako kúpiť ojazdené auto? 

#1 Zvážte, na čo auto potrebujete

Najskôr si ujasnite, akým spôsobom budete vozidlo využívať. Obchodný zástupca jazdiaci naprieč republikou bude potrebovať pohodlný automobil, s ktorým komfortne zdolá aj dlhé cesty. Jeho manželke, ktorá využíva auto na párkilometrovú jazdu do zamestnania, postačí malý automobil s benzínovým motorom. Vášnivý chalupár siahne po aute so zvýšeným podvozkom a pohonom 4x4. Rodina s tromi deťmi bude uvažovať o modeli, do ktorého sa zmestia tri detské sedačky. Toto sú základné faktory, ktoré váš výber zúžia.

Od spôsobu využitia sa odvíja výber vhodnej motorizácie. Zvážte, koľko kilometrov na aute najazdíte. Podľa toho si zvoľte benzín, naftu, LPG alebo hybrid. Ak najazdíte desiatky tisíc kilometrov ročne, vhodnou voľbou bude diesel. Ten je, naopak, zbytočný, ak vozidlo potrebujete len na krátke presuny do práce. 

#2 Doprajte si dostatok času

Keďže nekupujete najnovší model, nemáte sa kam ponáhľať. Jedine dobrou rozvahou, zvážením potrieb a starostlivým výberom sa vyhnete prípadným problémom či sklamaniam. Do rýchleho rozhodnutia sa nenechajte dotlačiť ani vtedy, ak sa medzi inzerátmi objaví ponuka, na ktorú ste už dlhšie čakali. S predávajúcim komunikujte a prejavte svoj záujem. Dohodnite si obhliadku a skúšobnú jazdu. Bez technickej kontroly a preverenia VIN však zmluvu nepodpisujte. 

Porovnajte si ceny PZP online

 • Porovnanie ponúk viacerých poskytovateľov na jednom mieste
 • Všetky zľavy a bonusy uvedené v kalkulačke
 • Úspora až 50 %

#3 Nechajte skontrolovať technický stav vozidla

Pri rozhodnutí sa nespoliehajte len na rok výroby vozidla a počet najazdených kilometrov. Ak obhliadka vozidla dopadla podľa predstáv a máte o auto vážny záujem, dohodnite s predávajúcim návštevu autoservisu. Automechanik vám na základe detailnej prehliadky auta potvrdí dobrý technický stav vozidla alebo vás upozorní na problémy, ktoré bude potrebné odstrániť. Tento krok by ste mali absolvovať aj vtedy, ak kupujete vozidlo v autobazári. V tomto prípade si rozhodne vyberte nezávislý autoservis. 

#4 Preverte si VIN a právny stav vozidla

VIN číslo v sebe obsahuje zakódované informácie o tom, kde bolo vozidlo vyrobené, akú má farbu, objem motora alebo počet miest na sedenie. Kontrolou VIN  si overíte, či nebolo kradnuté alebo poskladané z viacerých kusov. Pomôže vám odhaliť aj servisnú históriu vozidla. 

Podstatná je aj  kontrola právneho stavu auta. Skontrolujte si, či vozidlo nie je evidované ako kradnuté  na polícii alebo či nepatrí lízingovej spoločnosti. Kontrolu VIN si môžete zabezpečiť aj vo forme platenej služby. Pri kúpe auta sa vám takáto investícia rozhodne vyplatí.

#5 Dajte si záležať na kúpnej zmluve

Pred prípadnými problémami vás ochráni aj dobre vypracovaná kúpna zmluva. Nechajte si ju pripraviť u advokáta alebo si stiahnite vzor kúpno-predajnej zmluvy, ktorý si upravíte podľa svojich potrieb. Zamerajte sa najmä na podrobný opis predmetu zmluvy, teda kupovaného vozidla. Jeho súčasťou by mala byť značka, typ, rok výroby, objem a číslo motora, kód VIN, evidenčné číslo vozidla, farba karosérie, zoznam príslušenstva, servisná dokumentácia, informácie o platnosti EK a STK, počet predchádzajúcich majiteľov a stav tachometra.

Ak zmluvu pripravuje predávajúci, dôkladne si ju preštudujte. Zamerajte sa na správnosť údajov o vozidle a uvedenie nedostatkov na vozidle. To vám v prípade zistenia skrytých chýb alebo nedostatkov umožní neskôr od zmluvy odstúpiť.  

Kúpa ojazdeného auta: postup pri prepise

Po uzavretí kúpnej zmluvy podávate žiadosť o prevod vlastníctva na dopravnom inšpektoráte. Ešte pred registráciou si musíte vybaviť  povinné zmluvné poistenie. Bez platného PZP vám totiž prepis vozidla nevykonajú. 

V mnohých prípadoch sa vám oplatí uzavrieť aj na  staršie vozidlo havarijné poistenie

TIP

Kupujete auto z druhej ruky? Prečítajte si viac o tejto téme.


Od 1. januára 2023 je prepis vozidla jednoduchší. Evidenčné čísla sú naviazané na konkrétne vozidlo, nie na majiteľa auta. Pri prepise teda už nie je potrebné meniť tabuľky s EČV. Ak si však pri prepise chcete ponechať pôvodné EČV, ktoré si dáte na ďalšie auto, aj to je možné.

Dôležité je, že už nie je potrebný dvojkrokový prepis vozidla. Ešte minulý rok musel pôvodný majiteľ odhlásiť vozidlo na svojom dopravnom inšpektoráte a nový majiteľ ho prihlásil na inom. V súčasnosti môžete kompletný prepis vozidla vykonať na ktoromkoľvek dopravnom inšpektoráte. 

Pri zmene držby vozidla môžete byť prítomní obaja - kupujúci aj predávajúci. Prepis však môže vykonať aj samotný predávajúci, ak bude mať od vás ako kupujúceho písomné splnomocnenie s úradne osvedčeným podpisom.

Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %

Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • 26. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Aké sú najčastejšie pripoistenia k PZP?

  Poisťovne v súčasnosti k svojim základným balíkom poistenia poskytujú aj tzv. pripoistenia. Tieto pripoistenia rozširujú krytie zvoleného poistenia a prinášajú množstvo ďalších výhod. Kedy je vhodné si ich zvoliť a prečo by ste to mali urobiť?

 • ruka na volante
  Máte najlacnejšie PZP?

  Ako naznačuje samotný názov, povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné. Uzatvorené ho musí mať každý majiteľ motorového vozidla. A čo vy, platíte za PZP málo alebo veľa? Odpoveď na túto otázku nemusí byť jednoznačná. Cena PZP sa totiž odvíja od množstva parametrov.

 • výstražný trojuholník
  03. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Povinná výbava auta v roku 2024: Máte všetko?

  Pri otázke povinnej výbavy mnohí vodiči len pokrčia ramenami a spoliehajú sa na to, že lekárnička je všetko, čo im v aute bude stačiť. Povinnú výbavu však určuje zákon a je podstatne bohatšia. Požiadavky na ňu sa dokonca odlišujú aj v jednotlivých štátoch. Preto si preverte, či vám pri cestách po Slovensku i do zahraničia v aute naozaj nič nechýba. 

 • Peniaze a autíčko
  29. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zdražovanie povinného zmluvného poistenia 2024

  Poisťovne avizujú zvyšovanie cien PZP pre rok 2024. Čo je príčinou zdražovania? O koľko viac si za povinné zmluvné poistenie priplatíme? Koho sa zvýšenie cien dotkne najviac a koho najmenej? Na všetky tieto otázky odpovieme v nasledujúcich riadkoch.

 • Vodič šoféruje auto
  05. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Tipy, ako si zľavniť PZP

  Povinné zmluvné poistenie je síce povinné, no sumu, ktorú zaň budete platiť, si môžete efektívne znížiť. Najčastejšie sa dá znížiť vďaka miestu bydliska, bezškodového priebehu či modelu vozidla.

 • kúpa vozidla z druhej ruky
  30. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri prepise vozidla?

  Od 1. januára 2023 došlo k zrušeniu dvojkrokového prepisu vozidla. Pri zmene majiteľa nie je potrebné meniť evidenčné číslo. Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste. Ako teda postupovať pri prepise auta? V nasledujúcich riadkoch vám prinášame podrobný návod.

 • biele auto na ceste
  16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako zmeniť poisťovňu PZP?

  Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • zimne-pneumatiky
  27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

  Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

 • papier - podpis
  23. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kedy môžem vypovedať poistnú zmluvu a ako ju napísať?

  Ak nie ste spokojní so službami svojej poisťovne, prípadne ste si našli oveľa výhodnejšie poistenie, východiskom bude podanie výpovede aktuálnej poistnej zmluvy. V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, kedy môžete podať výpoveď poistnej zmluvy a ako ju napísať.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?