Kúpa ojazdeného auta: Ako postupovať?

kúpa ojazdeného auta

Nové autá strácajú svoju cenu najrýchlejšie, preto sa niekedy môže oplatiť aj kúpa auta ojazdeného. Avšak v tomto prípade je nutné si overiť niekoľko vecí a staviť na správny postup, aby ste nekupovali mačku vo vreci.

Doprajte si dostatok času

Nekupujete najnovší model a preto sa nemáte kam ponáhľať. Jedine dobrou rozvahou a zvážením svojich potrieb a starostlivým výberom sa vyhnete prípadným problémom či sklamaniam. Prvým krokom by preto malo byť zamyslenie, k čomu vozidlo budete používať a aké máte finančné možnosti.

Na čo auto potrebujete?

Najprv je dobré si ujasniť, k čomu budem automobil vôbec používať. Obchodný zástupca jazdiaci naprieč republikou bude potrebovať pohodlný automobil, ktorý dokáže komfortne zdolať dlhé štreky, však jeho žene jazdiaci do zamestnania pár kilometrov postačí malý automobil s benzínovým motorom. Rovnako tak vášnivý chalupár len ťažko siahne po vozidle bez veľkého kufra. Rodina s tromi deťmi len ťažko bude uvažovať o voze, do ktorého sa nezmestia tri detské sedačky a veľa vecí. Toto sú faktory, ktoré by mali ovplyvniť a zúžiť výber.
Od toho sa tiež odvíja výber vhodnej motorizácie. Nie každému sa totiž oplatí obstaranie dieselu. Kto nenajazdí desiatky tisíc kilometrov ročne, len ťažko si bude priplácať desaťtisíce korún za vznetový motor, ktorý má navyše väčšinou vyššie servisné nároky.

Dobrá zmluva, dobré auto

Základom kúpnej zmluvy je skutočnosť, kto komu predáva a za koľko. To platí aj pri kúpnej zmluve na automobil. Zmluvné strany musia byť presne špecifikované. Fyzické osoby uvedú celé meno, trvalé bydlisko a rodné číslo. Právnické osoby názov, sídlo, IČO, zastúpenie.

Ďalším údajom je predmet zmluvy, ktorý bol mal byť podrobne opísaný. Obzvlášť pri kúpe ojazdeného auta venujte veľkú pozornosť podrobnému rozpisu. Musí byť súčasťou značka, typ, rok výroby, objem a číslo motora, kód VIN, ŠPZ, farba karosérie, zoznam príslušenstva až po servisnú dokumentáciu, informácie o platnosti STK a emisií, počet predchádzajúcich majiteľov a stav tachometra.

Informácie si overte

Ešte pred návštevou predajcu si môžete overiť históriu automobilu. Akýmsi rodným číslom každého vozidla je VIN kód (Vehicle identification number - Identifikačné číslo vozidla). VIN obsahuje 17 znakov (písmená a číslice). Je zapísaný v malom i vo veľkom techničáku. Na vozidle ho nájdete vyrazený na karosériu v motorovom priestore, na podlahe u spolujazdca, na pravej strane v batožinovom priestore alebo u novších vozov pod čelným sklom. Vozidlo môžete preveriť cez internet systémom AUTOTRACER.

O vozidle zistíte dôležité informácie, ako sú záznam o stave tachometra, overenie roku výroby, či vozidlo nebolo odcudzené, či nie je predmetom lízingu, návod na kontrolu identifikátorov vozidla, servisné históriu a ďalšie údaje. Vozidlo je nutné skontrolovať aj vizuálne, či neboli identifikačné znaky pozmenené. Pokiaľ na vozidle niečo nesedí, od kúpy ustúpte, vyhnete sa neskorším problémom.

PZP na inú osobu

Povinné zmluvné poistenie nie je viazané na konkrétnu osobu, ale vzťahuje sa na škodu spôsobenú vozidlom uvedeným v poistnej zmluve, za ktorú zodpovedá vodič, ktorý v čase vzniku škodovej udalosti vozidlom disponoval. Avšak povinnosť uzavrieť poistnú zmluvu má pri tuzemskom motorovom vozidle ten, kto je ako držiteľ motorového vozidla zapísaný. To znamená, že pri predaji vozidla musí stará majiteľ PZP vypovedať a nový si uzatvoriť nové PZP. Pri predaji auta sa nevyčerpané poistenie vráti pôvodnému majiteľovi. 

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 4