Potrebujete výhodné PZP?

Porovnajte si jednotlivé ponuky a nájdite tú najvýhodnejšiu podľa vašich predstáv.

Porovnajte si ceny PZP

Kúpa ojazdeného auta: Ako postupovať?

kúpa ojazdeného auta

Limitované finančné prostriedky nás často nútia kúpiť si namiesto nového auta staršie. Nákup ojazdeného vozidla môže byť, samozrejme, dobrou voľbou. Viete však, akým záležitostiam by ste mali venovať mimoriadnu pozornosť? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch. A pridáme aj postup pri prepise auta na dopravnom inšpektoráte.

Ako kúpiť ojazdené auto? 

#1 Zvážte, na čo auto potrebujete

Najskôr si ujasnite, akým spôsobom budete vozidlo využívať. Obchodný zástupca jazdiaci naprieč republikou bude potrebovať pohodlný automobil, s ktorým komfortne zdolá aj dlhé cesty. Jeho manželke, ktorá využíva auto na párkilometrovú jazdu do zamestnania, postačí malý automobil s benzínovým motorom. Vášnivý chalupár siahne po aute so zvýšeným podvozkom a pohonom 4x4. Rodina s tromi deťmi bude uvažovať o modeli, do ktorého sa zmestia tri detské sedačky. Toto sú základné faktory, ktoré váš výber zúžia.

Od spôsobu využitia sa odvíja výber vhodnej motorizácie. Zvážte, koľko kilometrov na aute najazdíte. Podľa toho si zvoľte benzín, naftu, LPG alebo hybrid. Ak najazdíte desiatky tisíc kilometrov ročne, vhodnou voľbou bude diesel. Ten je, naopak, zbytočný, ak vozidlo potrebujete len na krátke presuny do práce. 

#2 Doprajte si dostatok času

Keďže nekupujete najnovší model, nemáte sa kam ponáhľať. Jedine dobrou rozvahou, zvážením potrieb a starostlivým výberom sa vyhnete prípadným problémom či sklamaniam. Do rýchleho rozhodnutia sa nenechajte dotlačiť ani vtedy, ak sa medzi inzerátmi objaví ponuka, na ktorú ste už dlhšie čakali. S predávajúcim komunikujte a prejavte svoj záujem. Dohodnite si obhliadku a skúšobnú jazdu. Bez technickej kontroly a preverenia VIN však zmluvu nepodpisujte. 

Porovnajte si ceny PZP online

  • Porovnanie ponúk viacerých poskytovateľov na jednom mieste
  • Všetky zľavy a bonusy uvedené v kalkulačke
  • Úspora až 50 %
Spočítať ceny PZP

#3 Nechajte skontrolovať technický stav vozidla

Pri rozhodnutí sa nespoliehajte len na rok výroby vozidla a počet najazdených kilometrov. Ak obhliadka vozidla dopadla podľa predstáv a máte o auto vážny záujem, dohodnite s predávajúcim návštevu autoservisu. Automechanik vám na základe detailnej prehliadky auta potvrdí dobrý technický stav vozidla alebo vás upozorní na problémy, ktoré bude potrebné odstrániť. Tento krok by ste mali absolvovať aj vtedy, ak kupujete vozidlo v autobazári. V tomto prípade si rozhodne vyberte nezávislý autoservis. 

#4 Preverte si VIN a právny stav vozidla

VIN číslo v sebe obsahuje zakódované informácie o tom, kde bolo vozidlo vyrobené, akú má farbu, objem motora alebo počet miest na sedenie. Kontrolou VIN si overíte, či nebolo kradnuté alebo poskladané z viacerých kusov. Pomôže vám odhaliť aj servisnú históriu vozidla. 

Podstatná je aj kontrola právneho stavu auta. Skontrolujte si, či vozidlo nie je evidované ako kradnuté na polícii alebo či nepatrí lízingovej spoločnosti. Kontrolu VIN si môžete zabezpečiť aj vo forme platenej služby. Pri kúpe auta sa vám takáto investícia rozhodne vyplatí.

#5 Dajte si záležať na kúpnej zmluve

Pred prípadnými problémami vás ochráni aj dobre vypracovaná kúpna zmluva. Nechajte si ju pripraviť u advokáta alebo si stiahnite vzor kúpno-predajnej zmluvy, ktorý si upravíte podľa svojich potrieb. Zamerajte sa najmä na podrobný opis predmetu zmluvy, teda kupovaného vozidla. Jeho súčasťou by mala byť značka, typ, rok výroby, objem a číslo motora, kód VIN, evidenčné číslo vozidla, farba karosérie, zoznam príslušenstva, servisná dokumentácia, informácie o platnosti EK a STK, počet predchádzajúcich majiteľov a stav tachometra.

Ak zmluvu pripravuje predávajúci, dôkladne si ju preštudujte. Zamerajte sa na správnosť údajov o vozidle a uvedenie nedostatkov na vozidle. To vám v prípade zistenia skrytých chýb alebo nedostatkov umožní neskôr od zmluvy odstúpiť.  

Ako by mala vyzerať kúpno-predajná zmluva + vzor

Kúpno-predajná zmluva je pre vás dôležitým dokumentom, ak sa chystáte predať alebo kúpiť auto. Kúpno-predajná zmluva chráni predávajúceho aj kupujúceho pri uskutočnení zmeny vlastníka auta. Aké sú náležitosti, ktoré by mala kúpno-predajná zmluva na auto obsahovať? Čo by v nej určite nemalo chýbať?

Celý článok >

Kúpa ojazdeného auta: postup pri prepise

Po uzavretí kúpnej zmluvy podávate žiadosť o prevod vlastníctva na dopravnom inšpektoráte. Ešte pred registráciou si musíte vybaviť povinné zmluvné poistenie. Bez platného PZP vám totiž prepis vozidla nevykonajú. 

V mnohých prípadoch sa vám oplatí uzavrieť aj na staršie vozidlo havarijné poistenie

TIP

Kupujete auto z druhej ruky? Prečítajte si viac o tejto téme.

Od 1. januára 2023 je prepis vozidla jednoduchší. Evidenčné čísla sú naviazané na konkrétne vozidlo, nie na majiteľa auta. Pri prepise teda už nie je potrebné meniť tabuľky s EČV. Ak si však pri prepise chcete ponechať pôvodné EČV, ktoré si dáte na ďalšie auto, aj to je možné.

Dôležité je, že už nie je potrebný dvojkrokový prepis vozidla. Ešte minulý rok musel pôvodný majiteľ odhlásiť vozidlo na svojom dopravnom inšpektoráte a nový majiteľ ho prihlásil na inom. V súčasnosti môžete kompletný prepis vozidla vykonať na ktoromkoľvek dopravnom inšpektoráte. 

Pri zmene držby vozidla môžete byť prítomní obaja - kupujúci aj predávajúci. Prepis však môže vykonať aj samotný predávajúci, ak bude mať od vás ako kupujúceho písomné splnomocnenie s úradne osvedčeným podpisom.

Povinné zmluvné poistenie

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 17