koupe-noveho-auta.

Kúpa ojazdeného auta: Ako postupovať?

17. 2. 2023
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Limitované finančné prostriedky nás často nútia kúpiť si namiesto nového auta staršie. Nákup ojazdeného vozidla môže byť, samozrejme, dobrou voľbou. Viete však, akým záležitostiam by ste mali venovať mimoriadnu pozornosť? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch. A pridáme aj postup pri prepise auta na dopravnom inšpektoráte.

Ako kúpiť ojazdené auto? 

#1 Zvážte, na čo auto potrebujete

Najskôr si ujasnite, akým spôsobom budete vozidlo využívať. Obchodný zástupca jazdiaci naprieč republikou bude potrebovať pohodlný automobil, s ktorým komfortne zdolá aj dlhé cesty. Jeho manželke, ktorá využíva auto na párkilometrovú jazdu do zamestnania, postačí malý automobil s benzínovým motorom. Vášnivý chalupár siahne po aute so zvýšeným podvozkom a pohonom 4x4. Rodina s tromi deťmi bude uvažovať o modeli, do ktorého sa zmestia tri detské sedačky. Toto sú základné faktory, ktoré váš výber zúžia.

Od spôsobu využitia sa odvíja výber vhodnej motorizácie. Zvážte, koľko kilometrov na aute najazdíte. Podľa toho si zvoľte benzín, naftu, LPG alebo hybrid. Ak najazdíte desiatky tisíc kilometrov ročne, vhodnou voľbou bude diesel. Ten je, naopak, zbytočný, ak vozidlo potrebujete len na krátke presuny do práce. 

#2 Doprajte si dostatok času

Keďže nekupujete najnovší model, nemáte sa kam ponáhľať. Jedine dobrou rozvahou, zvážením potrieb a starostlivým výberom sa vyhnete prípadným problémom či sklamaniam. Do rýchleho rozhodnutia sa nenechajte dotlačiť ani vtedy, ak sa medzi inzerátmi objaví ponuka, na ktorú ste už dlhšie čakali. S predávajúcim komunikujte a prejavte svoj záujem. Dohodnite si obhliadku a skúšobnú jazdu. Bez technickej kontroly a preverenia VIN však zmluvu nepodpisujte. 

Porovnajte si ceny PZP online

 • Porovnanie ponúk viacerých poskytovateľov na jednom mieste
 • Všetky zľavy a bonusy uvedené v kalkulačke
 • Úspora až 50 %

#3 Nechajte skontrolovať technický stav vozidla

Pri rozhodnutí sa nespoliehajte len na rok výroby vozidla a počet najazdených kilometrov. Ak obhliadka vozidla dopadla podľa predstáv a máte o auto vážny záujem, dohodnite s predávajúcim návštevu autoservisu. Automechanik vám na základe detailnej prehliadky auta potvrdí dobrý technický stav vozidla alebo vás upozorní na problémy, ktoré bude potrebné odstrániť. Tento krok by ste mali absolvovať aj vtedy, ak kupujete vozidlo v autobazári. V tomto prípade si rozhodne vyberte nezávislý autoservis. 

#4 Preverte si VIN a právny stav vozidla

VIN číslo v sebe obsahuje zakódované informácie o tom, kde bolo vozidlo vyrobené, akú má farbu, objem motora alebo počet miest na sedenie. Kontrolou VIN  si overíte, či nebolo kradnuté alebo poskladané z viacerých kusov. Pomôže vám odhaliť aj servisnú históriu vozidla. 

Podstatná je aj  kontrola právneho stavu auta. Skontrolujte si, či vozidlo nie je evidované ako kradnuté  na polícii alebo či nepatrí lízingovej spoločnosti. Kontrolu VIN si môžete zabezpečiť aj vo forme platenej služby. Pri kúpe auta sa vám takáto investícia rozhodne vyplatí.

#5 Dajte si záležať na kúpnej zmluve

Pred prípadnými problémami vás ochráni aj dobre vypracovaná kúpna zmluva. Nechajte si ju pripraviť u advokáta alebo si stiahnite vzor kúpno-predajnej zmluvy, ktorý si upravíte podľa svojich potrieb. Zamerajte sa najmä na podrobný opis predmetu zmluvy, teda kupovaného vozidla. Jeho súčasťou by mala byť značka, typ, rok výroby, objem a číslo motora, kód VIN, evidenčné číslo vozidla, farba karosérie, zoznam príslušenstva, servisná dokumentácia, informácie o platnosti EK a STK, počet predchádzajúcich majiteľov a stav tachometra.

Ak zmluvu pripravuje predávajúci, dôkladne si ju preštudujte. Zamerajte sa na správnosť údajov o vozidle a uvedenie nedostatkov na vozidle. To vám v prípade zistenia skrytých chýb alebo nedostatkov umožní neskôr od zmluvy odstúpiť.  

Kúpa ojazdeného auta: postup pri prepise

Po uzavretí kúpnej zmluvy podávate žiadosť o prevod vlastníctva na dopravnom inšpektoráte. Ešte pred registráciou si musíte vybaviť  povinné zmluvné poistenie. Bez platného PZP vám totiž prepis vozidla nevykonajú. 

V mnohých prípadoch sa vám oplatí uzavrieť aj na  staršie vozidlo havarijné poistenie

TIP

Kupujete auto z druhej ruky? Prečítajte si viac o tejto téme.


Od 1. januára 2023 je prepis vozidla jednoduchší. Evidenčné čísla sú naviazané na konkrétne vozidlo, nie na majiteľa auta. Pri prepise teda už nie je potrebné meniť tabuľky s EČV. Ak si však pri prepise chcete ponechať pôvodné EČV, ktoré si dáte na ďalšie auto, aj to je možné.

Dôležité je, že už nie je potrebný dvojkrokový prepis vozidla. Ešte minulý rok musel pôvodný majiteľ odhlásiť vozidlo na svojom dopravnom inšpektoráte a nový majiteľ ho prihlásil na inom. V súčasnosti môžete kompletný prepis vozidla vykonať na ktoromkoľvek dopravnom inšpektoráte. 

Pri zmene držby vozidla môžete byť prítomní obaja - kupujúci aj predávajúci. Prepis však môže vykonať aj samotný predávajúci, ak bude mať od vás ako kupujúceho písomné splnomocnenie s úradne osvedčeným podpisom.

Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %

Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • zver na ceste
  18. augusta 2023|Daniel Výcha
  Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

  Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.