Zdedili ste vozidlo po rodinnom príslušníkovi alebo inej blízkej osobe? V tom prípade ho budete musieť prepísať na seba alebo inú osobu, ak sa ho rozhodnete predávať. Ako v takýchto situáciách postupovať? Proces sa odlišuje v závislosti od toho, či osoba, na ktorú sa auto bude prepisovať žije v rovnakom okrese ako zosnulý, alebo v inom. Pripravili sme pre vás prehľadný návod, ktorý vám celý prepis zjednoduší.
Podľa § 460 Občianskeho zákonníka sa „dedičstvo nadobúda smrťou poručiteľa”. V praxi to znamená, že dedič po zosnulom dedí majetok okamžite. Slovenský právny poriadok však vyžaduje potvrdenie nadobudnutia dedičstva dedičským súdom. Hoci má dedičský súd len deklaratórnu povahu, je pomerne dôležitý. Zabezpečuje súlad všetkých dedičských právnych vzťahov s hmotným právom.
Akonáhle prejde dedičský súd, stávate sa plnohodnotným vlastníkom vozidla aj z pohľadu práva. Môžete s ním preto nakladať akokoľvek chcete. Je na vás, či si ho necháte, darujete, alebo niekomu predáte.
Bohužiaľ, dedičským konaním sa nevykoná automatický prepis vozidla. Ten budete musieť urobiť sami.
V takomto prípade môžu nastať dve situácie:
Ak ste zdedili vozidlo a chcete ho zaevidovať v pôvodnom okrese na svoju osobu, musíte sa dostaviť na dopravný inšpektorát do 30 dní, kde preukážete svoju totožnosť a predložíte:
Ak by ste potrebovali vybaviť celú záležitosť rýchlejšie, môžete požiadať o urýchlené vydanie čipovej karty osvedčenia o evidencii časť I do dvoch pracovných dní. Takýto úkon je však spoplatnený sumou 30 eur.
… v prípade zápisu vozidla priamo na dediča neplatíte za prepis žiadne poplatky? Spoplatnené je iba prípadné vydanie nových evidenčných tabuliek.
Ak sa dedič rozhodne predať vozidlo ďalšej osobe pochádzajúcej z rovnakého okresu, musí predložiť:
V prípade, že by osoba, ktorej sa vozidlo predáva, nebola prítomná na orgáne Policajného zboru, dedič je povinný predložiť aj:
Okrem toho je nutné uhradiť správny poplatok, ktorý sa odlišuje na základe výkonu vozidla a dátumu prvej evidencie.
Ak dedič alebo kupujúci nepochádzajú z rovnakého okresu, v lehote 30 dní sa musí najprv vykonať odhlásenie vozidla na dediča, resp. kupujúceho.
Dedič pri odhlásení vozidla do iného okresu preukazuje svoju totožnosť a predkladá:
Písomné plnomocenstvo nepotrebujete, ak je kupujúci vozidla osobne prítomný na orgáne Policajného zboru, ak sa vozidlo prevádza na blízku osobu alebo ak osoba (nový držiteľ) zaslala orgánu Policajného zboru plnomocenstvo prostredníctvom elektronickej služby.
Po úspešnom odhlásení môže dedič, prípadne kupujúci, prihlásiť vozidlo v novom okrese. Na orgáne Policajného zboru musí preukázať svoju totožnosť a predložiť:
Na dopravný inšpektorát sa vo veci prepisu vozidla musíte dostaviť do 30 dní odo dňa nadobudnutia majetku. Ak by ste to nestihli, pred zápisom budete musieť vozidlo podrobiť kontrole originality, za ktorú budete musieť zaplatiť.
Odborný posudok o kontrole originality nesmie byť v čase zápisu vozidla starší ako 15 dní. Okrem toho jeho výsledkom musí byť hodnotenie “spôsobilé”.
Povinné zmluvné poistenie musí mať uzatvorené každé vozidlo pohybujúce sa po cestných komunikáciách. Pri prepise vozidla z jednej osoby na druhú však poistenie zaniká. Nezabudnite si preto uzatvoriť nové poistenie. Porovnajte všetky možnosti a vyberte si tú najvýhodnejšiu.