Novinky v evidencii vozidiel: Nový formát značiek a EČV viazané na vozidlo

Novinky v evidenciám vozidiel - EČV

Minulý týždeň schválil parlament novelu zákona o cestnej premávke. Ten prináša zmeny v oblasti evidenčných čísel vozidiel, konkrétne celoslovenské evidenčné čísla bez označenia okresu a tiež prenositeľnosť značky.  

Evidenčné čísla po novom

Či už nazývate tabuľku s evidenčným číslom vozidla skratkou EČV alebo po starom ako ŠPZ-ka, nič to nemení na situácii, že systém označovania vozidiel sa zmení. Tabuľka s EČV bude prenositeľná zo starého na nového majiteľa vozidla, a to bez ohľadu na to, v akom okrese majú trvalý pobyt. Zavedú sa aj celoslovenské evidenčné čísla, na ktorých už nebude figurovať skratka okresu.

Táto zmena podľa predkladateľov návrhu zákona ušetrí značné finančné prostriedky za nákup nových EČV nielen štátom, ale aj jednotlivcom. S opätovným použitím pôvodného EČV sa zároveň spája aj ekologický efekt. 

Celoslovenské evidenčné čísla 

Ako všetci vieme, aktuálne je u nás zaužívaný model evidenčného čísla, ktorý sa viaže na auto a okres. Prvé dva znaky predstavujú označenie okresu, ďalšie tri znaky sú arabské číslice od 001 do 999 a posledné dva znaky sú číslice v sérii od AA po ZZ.

Skratky okresov, ktoré boli na EČV používané doteraz, sa už pri tvorbe nových čísel nebudú používať. EČV po novom už teda nebudú mať prvé dve písmená označujúce príslušnosť k okresu evidencie, ale začnú sa vydávať od čísla AA-001AA postupne ďalej.

Dvojkrokový prevod sa stane minulosťou  

Nová právna úprava tiež ruší tzv. dvojkrokové oznamovanie prevodu držby vozidla na inú osobu. Znamená to, že proces prevodu vozidla na nového majiteľa sa zjednoduší. Ak v súčasnosti predávate vozidlo, musíte ísť na dopravný inšpektorát, kde ho na základe splnomocnenia nového majiteľa odhlásite. Nový majiteľ zas musí navštíviť dopravný inšpektorát vo svojom okrese, kde si vozidlo prihlási. Po zmene zákona sa budú dať úkony urobiť naraz, a to na jednom mieste kdekoľvek na území Slovenska.  

Novinky v evidenciám vozidiel - EČV

EČV si môžete aj ponechať

Ak sa podľa aktuálne platnej legislatívy ako majiteľ vozidla sťahujete do iného okresu a meníte aj trvalý pobyt, musíte si zmeniť aj EČV vozidla. Po novom to však bude inak. EČV nemusíte meniť nielen pri zmene trvalého bydliska, ale dokonca ani pri zmene vozidla.

Zákon totiž ráta aj s možnosťou, že pri predaji vozidla si budete môcť svoje pôvodné EČV ponechať a prideliť si ho na svoje ďalšie vozidlo. Tabuľky s EČV si môžete ponechať doma aj bez toho, aby boli pridelené na iné vozidlo, avšak najdlhšie na obdobie jedného roka.

A čo vlastná značka? 

Ak si chcete vytvoriť vlastné EČV, táto možnosť bude stále existovať. Budú s ňou však spojené podobné obmedzenia ako v súčasnosti. Nebude teda možné si vytvoriť EČV v štandardnom formáte ani evidenčné číslo, ktoré sa prideľuje tzv. diplomatickým vozidlám či zvláštne alebo osobitné evidenčné číslo.  

Platnosť zmeny 

Ako uvádza agentúra TASR, novela zákona by mala byť účinná od 1. marca 2022. Ešte ju však musí podpísať prezidentka SR. Evidenčné čísla, ktoré sú na vozidlách teraz, pritom nebude treba meniť za nové.

Spočítať cenu

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 2