blg-srt-spz

Novinky v evidencii vozidiel: Nový formát značiek a EČV viazané na vozidlo

2. 1. 2023
|
Dĺžka čítania: 8 min.

1. januára 2023 vstúpila do platnosti novela zákona o cestnej premávke. Tá okrem iného priniesla zmeny v oblasti evidenčných čísel vozidiel, konkrétne celoslovenské evidenčné čísla bez označenia okresu a tiež prenositeľnosť značky.

Evidenčné čísla po novom

Či už nazývate tabuľku s evidenčným číslom vozidla skratkou EČV alebo po starom ako ŠPZ-ka, nič to nemení na situácii, že systém označovania vozidiel sa zmení. Tabuľka s EČV bude prenositeľná zo starého na nového majiteľa vozidla, a to bez ohľadu na to, v akom okrese majú trvalý pobyt. Zavedú sa aj celoslovenské evidenčné čísla, na ktorých už nebude figurovať skratka okresu.

Povinné zmluvné poistenie

stars
sk

Celoslovenské evidenčné čísla 

Ako všetci vieme, aktuálne je u nás zaužívaný model evidenčného čísla, ktorý sa viaže na auto a okres. Prvé dva znaky predstavujú označenie okresu, ďalšie tri znaky sú arabské číslice od 001 do 999 a posledné dva znaky sú číslice v sérii od AA po ZZ.

Pri tvorbe nových čísel sa už skratky okresov nepoužívajú. Nové EČV sa od januára začali vydávať od čísla AA-001AA postupne ďalej. Zaužívaný formát v podobe dve písmená, tri čísla a dve písmená teda zostal zachovaný.

Dvojkrokový prevod sa stane minulosťou  

Nová právna úprava tiež ruší tzv. dvojkrokové oznamovanie prevodu držby vozidla na inú osobu. Znamená to, že proces prevodu vozidla na nového majiteľa sa zjednoduší. Ak ste v minulosti predávali vozidlo, museli ste ísť na dopravný inšpektorát, kde ste ho na základe splnomocnenia nového majiteľa odhlásili. Nový majiteľ zas musel navštíviť dopravný inšpektorát vo svojom okrese, kde si vozidlo prihlásil. Po zmene zákona sa dajú úkony urobiť naraz, a to na jednom mieste kdekoľvek na území Slovenska. Tabuľky sú prenosné z pôvodného majiteľa na nového bez ohľadu na okres trvalého pobytu.

koupe-ojeteho-auta

EČV si môžete aj ponechať

Ak ste sa ešte v nedávnej minulosti ako majiteľ vozidla sťahovali do iného okresu a menili aj trvalý pobyt, museli ste si zmeniť aj EČV vozidla. Po novom je to však inak. EČV nemusíte meniť nielen pri zmene trvalého bydliska, ale dokonca ani pri zmene vozidla.

Zákon totiž ráta aj s možnosťou, že pri predaji vozidla si môžete svoje pôvodné EČV ponechať a prideliť si ho na svoje ďalšie vozidlo. Tabuľky s EČV si môžete ponechať doma aj bez toho, aby boli pridelené na iné vozidlo, avšak najdlhšie na obdobie jedného roka. Následne musíte požiadať o ich pridelenie k novému vozidlu.

A čo vlastná značka? 

Ak si chcete vytvoriť vlastné EČV, táto možnosť stále existuje. Sú s ňou však spojené podobné obmedzenia ako v minulosti. Nemôžete si teda možné vytvoriť EČV v štandardnom formáte ani evidenčné číslo, ktoré sa prideľuje tzv. diplomatickým vozidlám či zvláštne alebo osobitné evidenčné číslo.

Čo sa stane so “starými” EČV? 

Evidenčné čísla, ktoré sú na vozidlách teraz, zostávajú v platnosti a nebude ich potrebné meniť za nové. Nový formát tabuliek platí pre vozidlá, ktoré budú novo registrované. Na slovenských cestách tak budeme vidieť oba typy značiek súčasne. 

Nové EČV Slovensko 

Novela zákona nabrala platnosť 1. januára 2023. Evidenčné čísla, ktoré sú na vozidlách teraz, pritom zostávajú v platnosti a nebude ich potrebné meniť za nové. Nový formát tabuliek platí pre vozidlá, ktoré budú novo registrované.

Porovnajte si ceny PZP online

 • Porovnanie ponúk viacerých poskytovateľov na jednom mieste
 • Všetky zľavy a bonusy uvedené v kalkulačke
 • Úspora až 50 %
Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • povinna-vybava-auta-rakusko
  22. februára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Povinná výbava auta v Rakúsku

  Na Slovensku sa ako vodiči nezaobídeme bez autolekárničky, výstražného trojuholníka, reflexnej vesty či náhradného kolesa. Povinná výbava v Rakúsku je síce podobná, ale v niektorých detailoch sa odlišuje. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás zhrnuli užitočné informácie, na čo by ste si mali pri cestách do Rakúska dávať pozor.

 • 26. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Aké sú najčastejšie pripoistenia k PZP?

  Poisťovne v súčasnosti k svojim základným balíkom poistenia poskytujú aj tzv. pripoistenia. Tieto pripoistenia rozširujú krytie zvoleného poistenia a prinášajú množstvo ďalších výhod. Kedy je vhodné si ich zvoliť a prečo by ste to mali urobiť?

 • ruka na volante
  Máte najlacnejšie PZP?

  Ako naznačuje samotný názov, povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné. Uzatvorené ho musí mať každý majiteľ motorového vozidla. A čo vy, platíte za PZP málo alebo veľa? Odpoveď na túto otázku nemusí byť jednoznačná. Cena PZP sa totiž odvíja od množstva parametrov.

 • výstražný trojuholník
  03. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Povinná výbava auta v roku 2024: Máte všetko?

  Pri otázke povinnej výbavy mnohí vodiči len pokrčia ramenami a spoliehajú sa na to, že lekárnička je všetko, čo im v aute bude stačiť. Povinnú výbavu však určuje zákon a je podstatne bohatšia. Požiadavky na ňu sa dokonca odlišujú aj v jednotlivých štátoch. Preto si preverte, či vám pri cestách po Slovensku i do zahraničia v aute naozaj nič nechýba. 

 • Peniaze a autíčko
  29. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zdražovanie povinného zmluvného poistenia 2024

  Poisťovne avizujú zvyšovanie cien PZP pre rok 2024. Čo je príčinou zdražovania? O koľko viac si za povinné zmluvné poistenie priplatíme? Koho sa zvýšenie cien dotkne najviac a koho najmenej? Na všetky tieto otázky odpovieme v nasledujúcich riadkoch.

 • Vodič šoféruje auto
  05. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Tipy, ako si zľavniť PZP

  Povinné zmluvné poistenie je síce povinné, no sumu, ktorú zaň budete platiť, si môžete efektívne znížiť. Najčastejšie sa dá znížiť vďaka miestu bydliska, bezškodového priebehu či modelu vozidla.

 • kúpa vozidla z druhej ruky
  30. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri prepise vozidla?

  Od 1. januára 2023 došlo k zrušeniu dvojkrokového prepisu vozidla. Pri zmene majiteľa nie je potrebné meniť evidenčné číslo. Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste. Ako teda postupovať pri prepise auta? V nasledujúcich riadkoch vám prinášame podrobný návod.

 • biele auto na ceste
  16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako zmeniť poisťovňu PZP?

  Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • zimne-pneumatiky
  27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

  Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

 • papier - podpis
  23. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kedy môžem vypovedať poistnú zmluvu a ako ju napísať?

  Ak nie ste spokojní so službami svojej poisťovne, prípadne ste si našli oveľa výhodnejšie poistenie, východiskom bude podanie výpovede aktuálnej poistnej zmluvy. V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, kedy môžete podať výpoveď poistnej zmluvy a ako ju napísať.