Povinné zmluvné poistenie

Nepreplácajte na PZP

Nepreplácajte na PZP

Novinky v evidencii vozidiel: Nový formát značiek a EČV viazané na vozidlo

Novinky k evidenciám vozidiel - EČV

1. januára 2023 vstúpila do platnosti novela zákona o cestnej premávke. Tá okrem iného priniesla zmeny v oblasti evidenčných čísel vozidiel, konkrétne celoslovenské evidenčné čísla bez označenia okresu a tiež prenositeľnosť značky.   

Evidenčné čísla po novom

Či už nazývate tabuľku s evidenčným číslom vozidla skratkou EČV alebo po starom ako ŠPZ-ka, nič to nemení na situácii, že systém označovania vozidiel sa zmení. Tabuľka s EČV bude prenositeľná zo starého na nového majiteľa vozidla, a to bez ohľadu na to, v akom okrese majú trvalý pobyt. Zavedú sa aj celoslovenské evidenčné čísla, na ktorých už nebude figurovať skratka okresu.

Celoslovenské evidenčné čísla 

Ako všetci vieme, aktuálne je u nás zaužívaný model evidenčného čísla, ktorý sa viaže na auto a okres. Prvé dva znaky predstavujú označenie okresu, ďalšie tri znaky sú arabské číslice od 001 do 999 a posledné dva znaky sú číslice v sérii od AA po ZZ.

Pri tvorbe nových čísel sa už skratky okresov nepoužívajú. Nové EČV sa od januára začali vydávať od čísla AA-001AA postupne ďalej. Zaužívaný formát v podobe dve písmená, tri čísla a dve písmená teda zostal zachovaný.

EČV na Slovensku v roku 2023: Čakajú nás zmeny

Od januára 2023 vstúpia do platnosti nové pravidlá pre evidenčné čísla vozidiel na Slovensku. Na nových značkách nebude uvedená skratka okresu a zavedie sa aj prenositeľnosť značky.

Celý článok >

Dvojkrokový prevod sa stane minulosťou  

Nová právna úprava tiež ruší tzv. dvojkrokové oznamovanie prevodu držby vozidla na inú osobu. Znamená to, že proces prevodu vozidla na nového majiteľa sa zjednoduší. Ak ste v minulosti predávali vozidlo, museli ste ísť na dopravný inšpektorát, kde ste ho na základe splnomocnenia nového majiteľa odhlásili. Nový majiteľ zas musel navštíviť dopravný inšpektorát vo svojom okrese, kde si vozidlo prihlásil. Po zmene zákona sa dajú úkony urobiť naraz, a to na jednom mieste kdekoľvek na území Slovenska. Tabuľky sú prenosné z pôvodného majiteľa na nového bez ohľadu na okres trvalého pobytu.

Novinky v evidenciám vozidiel - EČV

Od januára 2023 začali platiť na Slovensku celoslovenské evidenčné čísla pre automobily. Podľa ŠPZ už nie je možné zistiť, v akom okrese má majiteľ vozidla trvalý pobyt. Nové ŠPZ sú prideľované na vozidlo, nie na majiteľa. Na vozidle tak zostanú až do konca jeho životnosti.

EČV si môžete aj ponechať

Ak ste sa ešte v nedávnej minulosti ako majiteľ vozidla sťahovali do iného okresu a menili aj trvalý pobyt, museli ste si zmeniť aj EČV vozidla. Po novom je to však inak. EČV nemusíte meniť nielen pri zmene trvalého bydliska, ale dokonca ani pri zmene vozidla.

Zákon totiž ráta aj s možnosťou, že pri predaji vozidla si môžete svoje pôvodné EČV ponechať a prideliť si ho na svoje ďalšie vozidlo. Tabuľky s EČV si môžete ponechať doma aj bez toho, aby boli pridelené na iné vozidlo, avšak najdlhšie na obdobie jedného roka. Následne musíte požiadať o ich pridelenie k novému vozidlu.

Na čo nezabudnúť pri predaji auta?

Predaj auta je právny úkon, pri ktorom je nutné splniť niekoľko náležitostí. Nielen preto, aby prebehol v poriadku. Správny postup predaja je nutný aj na to, aby novému majiteľovi zapísali auto na polícii a vy ste si napríklad mohli nárokovať vrátenie nevyčerpanej časti poistného z povinného zmluvného poistenia.

Celý článok >

A čo vlastná značka? 

Ak si chcete vytvoriť vlastné EČV, táto možnosť stále existuje. Sú s ňou však spojené podobné obmedzenia ako v minulosti. Nemôžete si teda možné vytvoriť EČV v štandardnom formáte ani evidenčné číslo, ktoré sa prideľuje tzv. diplomatickým vozidlám či zvláštne alebo osobitné evidenčné číslo.

Čo sa stane so “starými” EČV? 

Evidenčné čísla, ktoré sú na vozidlách teraz, zostávajú v platnosti a nebude ich potrebné meniť za nové. Nový formát tabuliek platí pre vozidlá, ktoré budú novo registrované. Na slovenských cestách tak budeme vidieť oba typy značiek súčasne. 

Nové EČV Slovensko 

Novela zákona nabrala platnosť 1. januára 2023. Evidenčné čísla, ktoré sú na vozidlách teraz, pritom zostávajú v platnosti a nebude ich potrebné meniť za nové. Nový formát tabuliek platí pre vozidlá, ktoré budú novo registrované.

Porovnajte si ceny PZP

  • Porovnanie ponúk viacerých poskytovateľovna na jednom mieste
  • Všetky zľavy a bonusy uvedené v kalkulačke
  • Úspora až 50 %
Spočítať ceny PZP

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 18